Quantcast
Channel: arhitektura – Pogledaj.to
Viewing all 609 articles
Browse latest View live

NFO-u prva nagrada na idejnom natječaju obalnog pojasa centra Malinske

$
0
0

Općina Malinska i Društvo arhitekata Rijeka (DAR) objavljuju rezultate za Arhitektonsko-urbanistički, javni, opći, anonimni, za realizaciju, u jednom stupnju Natječaj za izradu idejnog arhitektonsko – urbanističkog rješenja obalnog pojasa centra naselja Malinska.

Investitor i raspisivač: Općina Malinska-Dubašnica, 51511 Malinska, Ulica Lina Bolmarčića 22
Organizator i provoditelj: Društvo arhitekata Rijeka (DAR), Ivana Dežmana 2a, 51000 Rijeka,
Izrađivač natječajnog elaborata: Nenad Kocijan, dipl.ing.arh.
Registarski broj natječaja: 6-14/MA-UA/NJN
Evidencijski broj javne nabave: Oznaka iz Plana javne nabave Raspisivača natječaja: 1/2015;

Cilj i svrha natječaja su dobivanje najboljeg i optimalnog idejnog urbanističko-arhitektonskog rješenja obalnog pojasa centra naselja Malinska. Odabrano rješenje će poslužiti kao valjana stručna podloga za izradu prostorno-planske dokumentacije i projektne dokumentacije za izgradnju i uređenje, u skladu sa Zakonom o javnoj nabavi, Zakonom o prostornom uređenju (NN 153/13), Zakonom o gradnji (NN 153/13) i svim propisima koji proizlaze iz zakona.

Pored usklađenosti rada s formalnim uvjetima raspisa natječaja (u pogledu rokova, sadržaja i obveznih priloga), pri ocjenjivanju radova Ocjenjivački sud je valorizirao urbanističko-arhitektonsku uspješnost rješenja s aspekta:

- usklađenosti rješenja s uvjetima i sadržajem Natječajnog programa;
– prostorne, funkcionalne i oblikovne kvalitete te primjerenosti prostornog koncepta;
– uspješnosti kreiranja zasebnih ideniteta unutar jedinstvenog oblikovanja centra;
– etapnosti gradnje i odnosa realiziranih dijelova prema cjelini;
– racionalnosti i ekonomičnosti rješenja;
– negativnog utjecaja rješenja na okolinu.

Pravo sudjelovanja su imale sve fizičke i pravne osobe bez obzira na mjesto sjedišta/prebivališta uz uvjet da je najmanje jedan član autor natječajnog rada ovlašteni arhitekt, dipl.ing.arh. ili mag.ing.arch. Ovlašteni arhitekt koji nije hrvatski državljanin mogao je zatražiti privremeni upis stranog ovlaštenog arhitekta u Hrvatsku komoru.
Na natječaj, koji je trajao od 19. prosinca 2014. g. do roka za predaju natječajnih radova 24. ožujka 2015. g. zaprimljeno je ukupno 8 radova.

Ocjenjivački sud je djelovao u sastavu: Nenad Kocijan, dipl.ing.arh. – predsjednik OS-a, Tatjana Rakovac, dipl.ing.arh., Barbara Turčić Gajzler, dipl.ing.arh., Sanja Šutalo Vukelić, dipl.ing.arh., dr.sc. Nenad Ravlić, dipl.ing.građ., Robert Anton Kraljić, općinski načelnik, dr. Milan Radić, prof. Zdenko Cerović – zamjenik člana Ocjenjivačkog suda.

Stručni savjetnik: Antun Mišta, voditelj službe lučkog redarstva (županijske lučke uprave)
Tehnička komisija: Biserka Depikolozvane dipl.ing.građ., Iva Justinić dipl.ing.arh.
Tajnica natječaja: Iva Šulina, dipl.ing.arh.

Ocjenjivački sud je na sjednici održanoj 28. ožujka 2015. god. natpolovičnom većinom dodijelio sljedeće nagrade:

I. Nagrada u neto iznosu 49.280,00 kn dodijeljena je radu pod šifrom 04

NFO d.o.o., Zagreb
Autori: Kata Marunica, dip.ing.arh., Nenad Ravnić, dip.ing.arh., Nikica Pavlović, dip.ing.arh, Dijana Pavić, dip.ing.arh, Goran Rukavina, Lucija Raffanelli, Filip Vidović

01

002

02

03

04

 

II. Nagrada u neto iznosu 36.960,00 kn dodijeljena je radu pod šifrom 07

PROSTOR-SPLIT d.o.o.
Autori: Duje Šegvić, dip.ing.arh.,
Suradnik: Antonija Sekelez, dipl.ing.arh.

1

2

3

4

 

III. Nagrada u neto iznosu 24.640,00 kn dodijeljena je radu pod šifrom 05

Autori: Marino Dujmović, mag.ing.arh., Jozefina Godec, mag.ing.arh., Marina Gornik, mag.ing.arh.
Suradnici: Saša Perusinović, dipl.ing.arh., Gloria Godec

01

02

03

04

 

 

IV. Nagrada u neto iznosu 12.320,00 kn dodijeljena je radu pod šifrom 06

IVAARCH d.o.o.
Autori: Ana Pezer, dipl.ing.arh., Tamara Vukmirović, dipl.ing.arh.
3D prikaz: Marijela Svilarić, mag.ing.arh.

01

02

03

04

Natječaj je proveden u skladu sa Zakonom o javnoj nabavi (NN 90/11 i 83/13 i 143/13 te odlukom Ustavnog suda NN 13/14), te odredbama Pravilnika o natječajima s područja arhitekture i urbanizma, unutarnjeg uređenja i uređenja krajobraza (Narodne novine broj 85/14) koje nisu suprotne Zakonu o javnoj nabavi.


Struktura misli Kohkija Hiranume

$
0
0

U Oris Kući arhitekture, 11. travnja 2015. u 12 sati otvara se izložba japanskog arhitekta Kohkija Hiranume – Struktura misli, koja će kroz projekt u Osaki pružiti uvid u misaone procese njegove arhitekture.

03

Kohki Hiranuma rođen je 1971. u Osaki. Kohki Hiranuma Architect & Associates osnovana je 1999., nakon pohađanja AA u Londonu. U njegove radove se ubrajaju Svemirski laboratorij na sveučilištu u Tokiju – arhitektura okoliša razrađena uporabom obnovljivog drvnog materijala iz kampusa Komaba na sveučilištu u Tokiju i D&Department projekt – projekt pretvaranja kojim se istražuju načini održavanja doživotnog dizajna te recikliranje sadržaja stvaranjem nove vrijednosti arhitekture koja već postoji u nekom području.

1

Primio je brojne nagrade, poput Međunarodne nagrade za inovativnu arhitekturu (Italija) i Njemačke nagrade za dizajn. Sudjelovao je na međunarodnoj arhitektonskoj izložbi na Venecijanskom bijenalu 2014. Trenutno predaje na sveučilištu u Osaki i istovremeno vodi neprofitnu organizaciju Art & Architect Festa (NPO/AAF).

02

U sklopu izložbe, Kohki Hiranuma će 16. travnja 2015. održati predavanje o svojim projektima i svom radu.

Izložba će biti otvorena do 17. travnja 2015., a ulaz je slobodan za sve posjetitelje.

Predsjednik Uprave Adris grupe, Ante Vlahović, raspisuje natječaj za vilu

$
0
0

Nakon što je nedavno objavljeno da Ante Vlahović, vodeći dioničar i predsjednik Uprave rovinjske Adris grupe, u centru Zagreba gradi rezidencijalnu vilu, u utorak je putem dnevnih novina objavio natječaj u kojem poziva arhitekte da mu osmisle idejno arhitektonsko-urbanističko rješenje za vilu u Preradovićevoj ulici za što je osigurao nagradni fond od čak 110 tisuća kuna, piše tportal.hr.

“Kako doznajemo od ovlaštenog arhitekta za provedbu natječaja Miljenka Bernfesta, za sve investicije u centralnoj zoni Zagreba ulagač mora provesti javni poziv za idejno rješenje sukladno važećim pravilnicima. ‘Nagradni fond ovisi o visini investicije, a što je ona veća, nagrađuje se više radova’, objasnio nam je Bernfest.

1

Na lokaciji u Preradovićevoj 11 nekada je bio restoran Drina

Zanimljivo je tako da će, iako će izabrati jedno rješenje, Ante Vlahović nagraditi četiri ideje. Prvonagrađeni arhitekt će dobiti 44 tisuće kuna, drugi najbolji 33 tisuće kuna, treći 22 tisuće kuna, a četvrtom će biti uručeno 11 tisuća kuna. Rok za predaju natječajnih radova je 12. lipnja, a radove će stručni žiri ocijeniti najkasnije do 20. lipnja.

Vlahović će održati i izložbu svih prispjelih radova, i to u roku od mjesec dana nakon što ocjenjivački sud donese konačnu odluku.

Ono po čemu Vlahovićev natječaj odskače od uobičajenih jest i to da sam, po svom izboru, poziva tri ciljana arhitektonska studija da se jave na natječaj, i to: Jedanjedan arhitekturu, Vedrane Ergić koja je projektirala upravnu zgradu Adrisa, i Studio Up iz Zagreba te Suoto Moura Arquitetcos iz Portugala. Njima je zagarantirano obeštećenje troška od 30 tisuća kuna u startu neovisno o tome prođu li na natječaju.

2

Privatno parkiralište u Preradovićevoj 11

Da prvi čovjek Adrisa planira graditi rezidencijalnu vilu u samom centru Zagreba, bilo je vidljivo iz dokumentacije Grada Zagreba s kraja ožujka, a prema pisanju Jutarnjeg lista, riječ je o stambenom objektu na četiri etaže s bazenom i saunom te reprezentativnim ulazom u građevinu s oko 800 metara kvadratnih.

Sve će se to graditi na lokaciji sadašnjeg privatnog parkirališta u Preradovićevoj 11 gdje je nekad bio kultni zagrebački restoran Drina, a koji je prije desetak godina kupio Milorad Radovanović Braco, vlasnik tvrtke Euroline i nekadašnji zastupnik Daimlera AG za Hrvatsku. Euroline je uskoro završio u stečaju, a atraktivni prostor prošlog je ljeta završio na javnoj dražbi. Prodavao se za 6,2 milijuna kuna.

Toliko iznosi i investicijska vrijednost nove vile: u natječaju za idejno rješenje navodi se da je ukupno ulaganje teško šest milijuna kuna”, kaže se u članku.

Više o uvjetima natječaja doznajte ovdje.

Foto: www.jutarnji.hr

Privremeni prostori Rijeke

$
0
0

U četvrtak 16.travnja od 16:15 do 18:30 h, na inicijativu lokalne zajednice i Osnovne škole Nikola Tesla, Društvo arhitekata Rijeka provodi radionicu na temu privremenih prostora grada za Klobučarićev trg, s ciljem osvještavanja javnosti na mogućnost djelovanja u javnim prostorima, sudjelovanja u participativnim procesima grada, identifikacija problematičnih/kritičnih točaka grada i pretvaranje istih u prostore privremenog korištenja na inicijativu korisnika.

4

Ovo je pilot projekt za moguće natječaje koje će DAR provoditi kao manje opsežne natječaje i radionice uz suglasnost grada i na inicijativu lokalnih zajednica.

6

Radionica će se provoditi u dva tematska dijela:
1.dio: IDENTIFIKACIJA PROBLEMA – trajanje 65 min (16.15 – 17.20)
2.dio: KREATIVAN RAD- (UTOPIJSKO) OSMIŠLJANJE TRGA – trajanje 65 min (17.25 – 18.30).

Milijunaš poklonio novo naselje

$
0
0

Kineski biznismen i milijunaš sravnio je sa zemljom drvene barake i raskrčio blatnjave ceste gdje je odrastao kako bi sagradio nove domove za ljude koji su tu živjeli, piše britanski Daily Mail.

3

1

Xiong Shuihua, rođen u selu Xiongkeng u gradu Xinyu na jugu Kine, izjavio je kako je, dok je odrastao, čitava zajednica pomagala i podržavala njegovu obitelj. Zato se on kao 54-godišnjak, nakon što je zaradio milijune u industriji čelika, odlučio odužiti zajednici i sagraditi naselje potpuno besplatno.

6

5

Naime, kad se prije pet godina cijelo područje urušilo, tajkun se odlučio na povratak i na darivanje. Prvo je otkupio od vlasnika njihove dotrajale domove i sagradio im nove kuće, tako da sada 72 obitelji uživaju u novom životu u svojim stanovima. Xiong Shuihua je čak obećao da će se pobrinuti da stariji i oni slabijih prihoda dobivaju tri obroka dnevno, kako bi im se osigurao normalan život.

2

4
Xiong Shuihua kaže da je mogao priuštiti ovo ulaganje budući da je “zaradio toliko novca da ne zna što bi s njim”.

Zgrade se ruše zato što netko želi da ih sruši

$
0
0

Do.co.mo.mo. Srbija  nacionalna je sekcija Do.co.mo.mo. (Documentation and Conservation of Buildings, Sites and Neighborhoods of the Modern Movement) Internationala. Do.co.mo.mo. International osnovan je 1988. godine u Nizozemskoj, kao reakcija na ubrzanu devastaciju i nestanak modernističkih zdanja, a danas ima 68 nacionalnih radnih grupa usmjerenih na afirmaciju i očuvanje modernističke baštine. Do.co.mo.mo. Srbija djeluje kao sekcija u okviru Društva arhitekata Beograda (DAB), a okuplja stručnjake i aktiviste koji se bave modernim pokretom u arhitekturi i urbanizmu Srbije. O sekciji Do.co.mo.mo. Srbija govore njen predsjednik Dobrivoje Lale Erić, tajnica Jelena Grbić i koordinatorica Jelica Jovanović.

Intervju je dio serije intervjua o Do.co.mo.mo. sekcijama koji nastaju u sklopu projekta MOTEL TROGIR s ciljem poticanja osnivanja hrvatske Do.co.mo.mo. sekcije.

01

Istočna kapija beograda poznata kao Rudo

U Beogradu je upravo srušena zgrada nekadašnje njemačke ambasade u Ulici kneza Miloša, djelo arhitekta Bogdana Ignjatovića iz 1979. godine. Kako to komentirate?

Objekat Nemačke ambasade u Beogradu izuzetan je primer nesrećne prakse u domenu zaštite i valorizacije modernističkog arhitektonskog nasleđa Srbije. Primetan je tu nemar nadležnih službi zaštite, pre svega Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda i drugih gradskih ustanova, koje su zanemarile prisustvo i vrednost Ignjatovićevog modernističkog bisera utkanog u najuže gradsko tkivo Ulice kneza Miloša.

Očigledan je, međutim, i potpuno ignorantski odnos investitora – nemačkog Ministarstva spoljnih poslova – koje se nije osetilo pozvanim da odgovori na brojne društvene apele, niti da javnosti predstavi cilj i ideje svog raspisanog konkursa za novu zgradu ambasade. Država koja predvodi Evropu u 21. veku trebalo bi da poseduje malo više sluha za nasleđe i kulturu druge polovine 20. veka, pogotovo što je i sama učestvovala u nastanku prvobitnog objekta sopstvene ambasade. Konačno, Nemačka nije slučajno odabrala Bogdana Ignjatovića za svoju zgradu. Iako u kasnoj fazi karijere, on je u tom trenutku bio autor nekolicine repernih objekata tadašnjeg pa i sadašnjeg Beograda: Hotel „Slavija“ na istoimenom trgu, Galerija fresaka u Ulici cara Uroša, Izvršno veće Srbije u Nemanjinoj ulici, tri od šest solitera na ulaznom bloku Novog Beograda na Ušću… Reč je, u konačnom, o arhitekti koji je dobar deo II svetskog rata proveo u zarobljeništvu u logoru Bergen-Belzen, pa je i istorijska pravda učinjena time što mu je poverena izrada projekta ovog objekta. Moramo priznati ovde da, poučeni ranijim iskustvima, nismo očekivali izuzetan odjek koji je rušenje ovog objekta izazvalo u javnosti. Pritom, situacija je takva da smo u ovom trenutku informacije mogli da plasiramo samo preko društvenih mreža i Dokomomo International mreže.

02

Bogdan Ignjatović. Njemačka ambasada, 1979. g.

Zgrada nekadašnjeg Generalštaba u Nemanjinoj ulici jedno je najupečatljivijih djela srpskog i jugoslavenskog modernizma, autora Nikole Dobrovića, svakako jednog od najuglednijih srpskih arhitekata 20. stoljeća, i arhitekta čiji je dubrovački opus ne samo neizostavni, nego i jedan od najzanimljivijih u kontekstu hrvatske moderne. Dobrovićev Generalštab teško je oštećen za NATO bombardiranja Beograda, od tad stoji napušten i javljaju se inicijative za njegovo rušenje s obzirom na atraktivnu lokaciju. Koja su vaša stajališta oko te zgrade i koje je aktualno stanje?

Do.co.mo.mo. Srbija je možda i postao prepoznat u široj domaćoj javnosti upravo zbog brojnih akcija i pokušaja da se osvetli slučaj Generalštaba i da se, jednostavno, poštuje postojeći zakonski okvir. Svedoci smo, međutim, da aktuelnoj srpskoj Vladi apsolutno nije stalo do poštovanja zakletve koju je položila prilikom imenovanja, a u kojoj je poštovanje zakona Republike Srbije jedna od osnovnih odrednica. Štaviše, već godinama se zaobilaze sve inicijative za otvaranje bilo kakvog dijaloga o modalitetu zaštite ovog, ponavljamo, zakonom zaštićenog kulturnog dobra. Mi često na svojim tribinama citiramo Utu Hasler, čuvenu profesorku sa ETH u Cirihu, koja je još 2002. godine za DETAIL iznela svoja zapažanja iz prakse: “…Po pravilu, zgrade se ne ruše zato što su u jadnom stanju. One su u jadnom stanju zato što neko želi da ih sruši …”.

03

Nikola Dobrović, Generalštab, uništen u bombardiranju 1999.

Na stranu drugi elementi i suštinska važnost Nikole Dobrovića pa i zgrade Generalštaba za identitet našeg naroda i njegove prestonice. Ovde, zaista, ne pričamo tek o jednom od velikana srpske i jugoslovenske (pa i čehoslovačke!) arhitekture – Nikola Dobrović je sam vrh, tu nema spora. Takvih erudita i znalaca čiji koncepti uveliko prevazilaze vreme u kome žive nažalost nemamo i verovatno ih nikada više i nećemo imati. Iza Dobrovića je ostala zaista znatna zaostavština, ali nažalost ona nije uređena i muzeološki obrađena, već je rasuta na više lokacija. Na sreću, ta građa je dostupna istraživačima, a često se pojavi i ponešto novo, što se nađe u antikvarijatima i na buvljacima. Osim takve zaostavštine u poslednjih dvadesetak godina publikovano je i nekoliko monografija i studija posvećenih Dobroviću.

No, ako vlast ostvari svoje planove i jednu od ključnih gradskih lokacija – ogromne dve parcele na uglu Nemanjine i Kneza Miloša – prepusti nekom od naših tradicionalnih, bliskoistočnih prijatelja da tu postave blistavi šoping mol, hotel, ritejl park, loft/penthaus/apartmanski kompleks… preostaje nam samo da kao turisti dođemo u Dubrovnik i u Prag, i da se tu divimo našem najznačajnijem arhitekti čijeg dela nema u Beogradu. Nadamo se da do toga, ipak, neće doći.

04

05

Križanje Nemanjine i Kneza Miloša

U kojoj mjeri postoji formalna spomenička zaštita za značajne objekte izgrađene u vremenu socijalističkog modernizma?

Sarađujući i jednostavno lično poznavajući ljude iz branše, svesni smo da postoji dovoljni potencijal, odgovarajući broj istraživača, relativna dostupnost arhiva, velika privlačnost za mlade istraživače da se bave modernom arhitekturom, posebno onom nakon II svetskog rata. Kada je reč o institucijama, međutim, kao što je verovatno slučaj i sa drugim zemljama u regionu, njihova uloga je, nažalost, dominantno svedena na to da budu servis aktuelnih vlasti i njihovih interesa, a manje da postupaju u skladu sa svojim statutima i sa zakonskim ovlašćenjima koje imaju. Ima napretka, pre svega u vezi sa modernizmom Novog Beograda koji svakako jeste jedna izuzetna i autentična celina, a koji je sada i u centru pažnje međunarodnih stručnih krugova. Brojni eksperti sa mnogo znatiželje posmatraju šta će biti sa “evropskom Brazilijom”, ali isto tako i banjičkim i voždovačkim soliterima, Cerakom, ili soliterima „Rudo“ na Konjarniku.

Uprkos svim promenama i narušavanjima originalnih urbanističkih planova, ove celine su uspele da sačuvaju svoj originalni identitet u relativno podnošljivoj meri. No, dok vlast ne odluči kome će od svojih finansijera, saboraca ili partnera da ustupi određene lokacije, kvote i opcije, naši zavodi se uglavnom ustručavaju da sprovedu procedure koje bi, barem formalno, zaštitile pojedinačne objekte ili celine od takvih nasrtaja. Treba biti i iskren pa reći da oni trpe ogromne pritiske i kritike od bahatih eksponenata raznih nivoa vlasti u Srbiji, za šta je slučaj Generalštaba verovatno ekletantan primer.

06

Ime „Rudo“ Istočnoj kapiji Beograda dao je beogradski arhitekt Dragoljub Mićović, koji je u vrijeme izgradnje ova tri nebodera vršio stručni nadzor.

Do.co.mo.mo. Srbija se s jedne strane bavi izradom baze podataka objekata modernog pokreta u Srbiji, a s druge kandidaturom tih objekata za međunarodni registar.  U kojoj je fazi izrada registra i možete li izdvojiti neke od objekata koje budete ili ste već kandidirali za međunarodni registar? Koje su još vaše aktivnosti?

Naš primarni cilj za 2015. i 2016. godinu, a prema programu rada i smernicama Do.co.mo.mo. International za isti period, jeste upravo formiranje i dopuna nacionalnog registra do ispune uslova “domaćeg zadatka”, kao i unapređenje online baze podataka sekcije. Postojeći registar će biti unapređen prema poslednjim odlukama i novim formatima dokumentacionih dosijea o kojima se nedavno raspravljalo na Do.co.mo.mo. internacionalnom seminaru u Lisabonu, a gde se trenutno nalazi njihovo sedište. Takođe smo u stalnoj potrazi za novim saradnicima koji bi nam pomogli u radu na formiranju nacionalnog registra, budući da se radi o veoma obimnom fondu objekata i celina.

Na našoj inicijalnoj listi se nalaze pre svega remek-dela nacionalnog modernizma, od perioda nakon I svetskog rata pa do sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog veka: Astronomska opservatorija na Zvezdari Jana Dubovija, zgrada BIGZ-a i Komanda vazduhoplovstva Dragiše Brašovana, Dečija klinika Milana Zlokovića (iako odavno devastirana i ozbiljno narušene strukture) – sve u Beogradu, zatim Škola u Jagodini i Hotel Žiča u Mataruškoj Banji takođe Milana Zlokovića, memorijalne celine Bogdana Bogdanovića u Čačku i Kruševcu, memorijalni kompleks Šumarice kod Kragujevca, sa objektom muzeja 21. Oktobar Ivana Antića i Ivanke Raspopović, Muzej savremene umetnosti u Beogradu istih autora, Hala I Beogradskog sajma Milorada Pantovića, Branka Žeželja i Milana Krstića…

Mali deo toga se već može naći na našem sajtu docomomo-serbia.org koji, istina, takodje prolazi kroz neophodno osvežavanje i uskoro će biti obogaćen sadržajima koje realizujemo kroz više nacionalnih projekata: digitalizacija i javna dostupnost časopisa Arhitektura i urbanizam i Izgradnja, kao i praktično svaka vrsta arhivske građe iz ove oblasti do koje možemo doći i predstaviti je na ovakav način. Pored toga, u protekle dve godine smo, kroz saradnju sa institucijama i organizacijama raznih profila, sproveli niz tribina u nastojanju da pokrenemo javni dijalog i skrenemo pozornost na temu, pre svega, ugroženog modernističkog nasleđa, ali i njegovog tretmana u našem društvu u celini.

07

Da li je bilo i u kojoj mjeri postoji suradnja s aktivističkim grupama?

Od samog osnivanja nacionalne sekcije 2010. godine, naše članstvo, ne preterano brojno, sačinjavaju pre svega profesionalci, ljudi angažovani na univerzitetu, mladi istraživači, doktorandi i studenti. Gotovo svako od nas je angažovan i u drugim grupama, udruženjima i organizacijama koje imaju uglavnom identične ciljeve, s nešto malo drugačijim poljem delovanja. S obzirom na disproporciju našeg broja i tema i konkretnih slučajeva koje zaslužuju punu pažnju i direktni angažman, kao i na veoma otežano finansiranje ovakvim bavljenjem arhitekturom, apsolutno su neophodni saradnja svih činilaca i zajednički rad i strategija, pa se nadamo da ćemo u budućnosti biti u mogućnosti da te saradnje intenziviramo.

08

Centar za sport i rekreaciju “25.maj”

Razloge nepostojanja i moguće pravce razvijanja Docomomo sekcije Hrvatska propitujemo kroz projekt Motel Trogir kao jedne od rijetkih građanskih inicijativa za afirmaciju i zaštitu modernizma u Hrvatskoj. Kakva je suradnja Docomomo Srbije s drugim sekcijama?

Trudimo se, u meri u kojoj možemo, da budemo povezani sa što više sekcija, pogotovo zbog zanimljive činjenice da četvrtina naših članova (otprilike 5 od 21, da budemo sasvim jasni i iskreni) živi, radi, boravi ili studira van Srbije. Njihova veza s tamošnjim sekcijama je dragocena i korisna, posebno kada imamo u vidu apliciranje za projekte kroz razne programe Evropske komisije, što je naš dugoročni cilj za koji će nam biti neophodna dobra povezanost i umrežavanje s partnerima širom Evrope.
Ukoliko naš glas nešto znači na vašem lokalu, snažno podržavamo formiranje Do.co.mo.mo. radne grupe u Hrvatskoj i unapred nudimo našu logističku i moralnu podršku. U ovom razgovoru smo se najviše bavili Dobrovićem, a njegovo stvaralaštvo i jeste jedna od ključnih tema na kojima bi trebalo da sarađujemo.

09

Kako općenito ocjenjujete kolektivnu svijest u Beogradu i Srbiji prema vrijednosti modernističkih zdanja, a time i vrijednosti koje one posreduju?

Nažalost, veoma slabo. Svojevremeno, kada je Generalštab bio u žiži naše javnosti, nekoliko članova – tada angažovanih na kampanji – se dogovorilo da sprovedu malo, interno istraživanje u svojoj porodici i među prijateljima. Mlađi rođaci, prijatelji, poznanici – dobro obrazovani, savremenih shvatanja, uglavnom su se zdušno zalagali za rušenje tog “komunističkog rugla”. A pazite, ovde je reč o obrazovanim, dobrostojećim pojedincima koji, naravno, nemaju nikakve profesionalne veze sa ovom oblašću. Kakva se onda tek reakcija može očekivati od šire javnosti? Uopšte je kod nas obrazovanje o arhitekturi, urbanizmu i prostoru vrlo skromno. U školama – izuzev onih usko stručnih – se uči  tek nekoliko vrlo formalnih lekcija iz likovne umetnosti, na primerima koji su većini učenika potpuno apstraktni, jer se nalaze u inostranstvu, u mestima koja oni nisu imali prilike da posete, niti da razumeju duh i kontekst takvih objekata.

010

Muzej savremene umetnosti Beograd

Sa druge strane, dobar deo naših aktivnosti jeste okrenut edukaciji naših građana, pre svega onih mlađih – srednjoškolaca. Kroz program Beogradske internacionalne nedelje arhitekture (BINA) – manifestacije u organizaciji Društva arhitekata Beograda i Kulturnog centra Beograda koja je namenjena komunikaciji struke sa širom javnošću kroz javne događaje, realizovali smo veliki broj aktivnosti u koje smo direktno uključili đake i škole. To takođe nisu veliki brojevi u globalu, no – ne želeći da zvučimo otrcano – na mladima zaista svet ostaje i bilo bi besmisleno išta raditi iz viših, idejnih ili metafizičkih razloga, a da apstrahujemo ljude naše zemlje, koji moraju da budu svesni svog nasleđa i svog identiteta. Bez toga, bojimo se da će borba za vrednovanje i odgovarajući tretman kulturnog nasleđa biti u većem delu bez uspeha.

Aktivnosti Do.co.mo.mo Srbija pratite i ovdje .

Foto: Do.co.mo.mo. Srbija i drugi slobodni izvori

Nataša Bodrožić i Saša Šimpraga (razgovor je uz dopuštenje prenesen s portala projekta Motel Trogir)

Rezultati natječaja za izradu idejnog rješenja spomen obilježja djeci poginuloj u Domovinskom ratu

$
0
0

Ministarstvo branitelja objavilo je rezultate natječaja za izradu idejnog likovnog, urbanističko-arhitektonskog i krajobraznog rješenja spomen obilježja djeci poginuloj u Domovinskom ratu u Republici Hrvatskoj.

INVESTITOR I RASPISIVAČ  natječaja je:
Ministarstvo branitelja, Savska cesta 66, 10 000 Zagreb
OIB: 95131524528
Tel: 01 /2308-833, 01 /2308-524, Fax: 01/2308-894
Internetska adresa: www.branitelji.hr
Adresa elektroničke pošte: natjecaj@branitelji.hr
Odgovorna osoba Raspisivača je: ministar Predrag Matić

U predmetnom postupku natječaja, sukladno odredbi članka 13. stavka 8. Zakona o javnoj nabavi, Raspisivač izjavljuje da ne postoje gospodarski subjekti s kojima je u sukobu interesa u smislu članka 13. Zakona o javnoj nabavi.

ORGANIZATOR I PROVODITELJ natječaja je:
Studio A, d.o.o. za usluge u arhitekturi, (u daljnjem tekstu: Provoditelj), Tuškanova 41, 10000 Zagreb, OIB: 01/75866788318
Tel: 01/777-21-06, Faks 01/455 10 12
Internetska adresa: www.gin.hr
Adresa elektroničke pošte : studioa@gin.hr
Odgovorna osoba Provoditelja je: direktor Bogomir Hrnčić, dipl. ing. arh.

VRSTA NATJEČAJA: Javni, otvoreni, u jednom stupnju i anonimni, za izradu idejnog likovnog, arhitektonsko-urbanističkog i krajobraznog rješenja.
Natječaj se provodi u skladu sa glavom II. Zakona o javnoj nabavi (NN 90/11 i 83/13 i 43/13 te odlukom Ustavnog suda NN 13/14), ostalim odredbama Zakona koje se primjenjuju na natječaj, te odredbama Pravilnika o natječajima s područja arhitekture, urbanizma, unutarnjeg uređenja i uređenja krajobraza (NN 85/14) Hrvatske komore arhitekata, ukoliko iste nisu u suprotnosti sa Zakonom o javnoj nabavi.

Za ocjenu radova imenovan je Ocjenjivački sud u sastavu:
Vesna Nađ, dipl. iur., zamjenica ministra, Ministarstvo branitelja
Akademkinja Marija Ujević Galetović, akad. kip., HAZU
Prof. Nenad Fabijanić, Arhitektonski fakultet
Prof. Peruško Bogdanić, Akademija likovnih umjetnosti
Tonko Zaninović, dipl.ing.arh., Hrvatska komora arhitekata
Josip Zanki, akad. slikar, Hrvatsko društvo likovnih umjetnika
Julijana Rosandić, predsjednica, Zajednica udruga civilnih stradalnika Dom. rata Hrvatske

Zamjena članova Ocjenjivačkog suda:
1.   Rašeljka Bilić-Boras, dipl. pov. umj., Ministarstvo kulture
2.   Adriana Pozojević, dipl.ing.arh, Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja

Stručni savjetnici:
1.   Ivana Posavec Krivec, dipl. iur., Hrvatski Sabor
2.   Hrvoje Andrić, prof., dogradonačelnik, Grad Slavonski Brod

Tehnička komisija:
1.   Biljana Brebrić, dipl. ing. arh., Studio A d.o.o.
2.   Ivanka Bušić, dipl. sociolog, voditeljica službe, Ministarstvo branitelja

Tajnica natječaja:
1.   Ana-Marija Ćosić, dipl. ing. arh., Studio A d.o.o.

Natječaj je objavljen  u skladu sa Zakonom o javnoj nabavi i odredbama Pravilnika o natječajima s područja arhitekture, urbanizma, unutarnjeg uređenja i uređenja krajobraza  (NN broj 85/14) Hrvatske komore arhitekata koje nisu u suprotnosti sa Zakonom o javnoj nabavi, a kojih su se svi sudionici obvezni pridržavati. Više informacija o natječaju na web stranici Ministarstva branitelja.

U propisanom roku, do 16.03.2015. do 16.00 sati, u prostorijama Ministarstva branitelja neposredno je predano ili poštom zaprimljeno trideset i osam (38) radova, jedan (1) je zaprimljen nakon roka, 17.03.2015. u 08.20 sati putem City EX. Ukupno je predano trideset i devet (39) radova.

Na trećem sastanku ocjenjivačkog suda održanom 27. ožujka 2015. godine s početkom u 13,00 sati u maloj dvorani Ministarstva branitelja gdje su prenijeti svi natječajni radovi donesena je odluka o dodijeli nagrada.

Nagrađeni radovi:

1. nagrada u neto iznosu 50.000,00 kn – rad broj 17

Autori: Petar Dolić, Petra Tončić Lipovščak

01

02

03

 

2. nagrada u neto iznosu 37.500,00 kn – rad broj 13

Autori: Kristina Fontana Dujmić, Jana Dabac, Zvonimir Kralj

04

05

06

 

3. nagrada u neto iznosu 25.000,00 kn – rad broj 32

Autori: Nikola Vrljić, Damir Sekulić

07

08

09

 

4. nagrada u neto iznosu 12.500,00 kn – rad broj 37

Autori: Alem Korkut, Damir Ljutić, Edita Ljutić 

010

011

012

Izvor: DAZ

Kreativni klaster Gredelj – veliki potencijal ili teško izvediv propagandni spam?

$
0
0

Nedavno se povodom kandidature Zagreba za Europsku prijestolnicu kulture i izrade Nacrta Strategije kulturnog i kreativnog razvitka 2015-2022 ponovno aktivirala ideja prenamjene prostora bivše tvornice “Janko Gredelj” u središtu Zagreba, a prije dvije godine pripremljeni ambiciozni akcijski plan gradskog projekta mogao bi u krajnje nestabilnoj lokalnoj i nacionalnoj političkoj situaciji krenuti u realizaciju. Gradski ured za strategijsko planiranje i razvoj Grada početkom 2015. započeo je proces izrade programskih smjernica za strateški gradski projekt Gredelj.

00

Za područje nekadašnje tvornice predviđena je mješovita, pretežito poslovna namjena (M2), a s obzirom da prostor zbog svog položaja u gradu predstavlja jednu od najvrjednijih zona budućeg razvoja, “pažljivim interpoliranjem stanovanja, javne namjene, usluga i zabave te otvorenih javnih i zelenih površina, trebalo bi nastojati ostvariti cjelodnevnu živost i raznovrsno korištenje ovoga područja, izbjegavajući pritom zamku uređenja uniformne poslovne zone”, kažu u Gradu Zagrebu, dok je u Nacrtu previđena i multifunkcionalna dvorana za razne umjetničke sadržaje. Anketnim arhitektonsko-urbanističkim natječajem planira se dobiti najpoželjniji omjer sadržaja i najkvalitetnije, održivo urbanističko rješenje, na temelju kojeg bi se moglo pristupiti provedbi urbane obnove ovog prostora i traženju zainteresiranih partnera.

3

Gredelj, aktualno stanje

Gradski ured za strategijsko planiranje i razvoj Grada je u sklopu projektnog prijedloga „Stvaranje preduvjeta za održivu podršku razvoju konkurentnosti gospodarstva i za daljini razvoj tehnološke infrastrukture u Sjeverozapadnoj Hrvatskoj” odlučio istaknuti neiskorištene prostorne potencijale, posebice nasljeđe stare industrije, te je kao zagrebačku komponentu predvidio projekt Zagrebačkog kreativnog klastera Gredelj, u sklopu kojeg se planira sanacija i obnova jednog dijela građevnog fonda kompleksa Gredelj te njegova prenamjena u prostor za rad, umrežavanje i prezentiranje rada profesionalaca čija se produkcija ubraja u kulturne i kreativne industrije. Projekt Zagrebačkog kreativnog klastera Gredelj dio je regionalnog projekta regije Sjeverozapadna Hrvatska odabran od strane Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU za financiranje tehničke pomoći u pripremi projekta i projektne dokumentacije. Radi se o zajedničkim projektima u čijoj su pripremi sudjelovali predstavnici regionalnih koordinatora županija Sjeverozapadne Hrvatske: Zagorske razvojne agencije (ZARA), Razvojne agencije Podravine i Prigorja (PORA), Regionalne razvojne agencije Zagrebačke županije (ZACORDA), Regionalne razvojne agencija Međimurje (REDEA), te Ureda za strategijsko planiranje i razvoj Grada Zagreba.

5

Foto: Jutarnji list

Recentnu urbanu strategiju izradio je 3LHD, a njome se uz opsežnu zaštitu (ostataka) kulturnog dobra predviđa stambeno-poslovna zona, u nekim varijantama i nova zgrada HNK, novi botanički vrt, društveni i sportski prostori pa i hibrid trgovačkog centra i tržnice. Ukratko, taj je prostor odavno prepoznat kao sjajan potencijal koji bi nakon više od stoljeća napokon mogao otvoriti razvoj grada prema jugu, ali još uvijek je otvoreno pitanje koji su realni kapaciteti izvedbe i što su realne gradske potrebe. Uzme li se u obzir da je vlasništvo podijeljeno između Grada i HŽ infrastrukture, da je osim zgrada formalno zaštićeno i preko 100 000 kvadrata zemljišta te da su procedure vezane uz gradske projekte iznimno komplicirane, pa se tome doda nepostojanost razvojne strategije kojom bi se područje moglo čvršće funkcionalno planirati te uvjeti investiranja, ideja kreativnog klastera u svim svojim izvedenicama zvuči krajnje nategnuto.

Solidna i uigrana kulturna zagrebačka produkcija raspršena je u nekoliko žarišta u gradu i eventualna bi centralizacija značila gašenje postojeće mikrolokalne aktivnosti u ime koncepta koji se ukupno ne može samo lokalno održati. U Akcijskom planu poticanja kulturnih/kreativnih industrija, koji je za Grad Zagreb 2010. godine izradio Institut za međunarodne odnose (IMO), potencira se ideja klastera i argumentira njegova opravdanost, ali ga se ne smješta specifično na površinu bivšeg Gredelja.

1

2

U studiji je ocijenjeno da potencijal po svim pokazateljima postoji, od ljudskih resursa do financijskih sredstava, ali ne postoji političko razumijevanje i profesionalna determinacija da se stanje kaosa organizira, sistematizira i usmjeri u konkretnom razvojnom pogledu. Nužan uvjet bio bi jasna kulturna politika, ne samo zagrebačka već i nacionalna, a svjedočimo stihiji. S druge strane, a naročito kada se u prijedlozima za Gredelj izvode usporedbe sa zavodljivim njemačkim, španjolskim ili švedskim primjerima, treba imati u vidu da su kapaciteti kulturne proizvodnje neusporedivi, a i značajnom dijelu publike trajno opada kupovna moć pa tako i mogućnost konzumacije kulturnih sadržaja. Zagreb nije europska metropola. Svi postavljeni strateški ciljevi razvoja Zagreba kao kulturnog centra oslanjaju se na potpunu promjenu pristupa kulturi i tu se nužno radi o dugotrajnim procesima – takvima da jedan Gredelj, gledamo li ga kao slasnu investicijsku poslasticu, teško može čekati.

4

Vodotoranj, foto: Petra Vidović

Propagandni spam, kako je ideju kreativnog klastera u tematu posvećenom Gredelju u Zarezu 2013. godine ocijenila Dafne Berc, nije održiv. Širi pristup koji na površinu smješta hibridne sadržaje uz zaštitu kulturnih dobara dovoljno je velik izazov, a uz nešto invencije i pameti, a bez kratkoročnog pokoravanja tržištu, grad bi mogao osvojiti vitalan središnji prostor koji tek treba doživjeti artikulaciju. Spektar mogućnosti je previše uzbudljiv da se temeljito ne raspravi sa strukom i javnošću, a forsiranje bilo kakvog jednoznačnog koncepta u ovom je trenutku bespotrebno.

Ovaj tekst nastao je uz potporu Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.


Potencijali urbane drvene arhitekture

$
0
0

U sklopu manifestacije WOODDAYS (22. – 28.travnja 2015.) održat će se  u Zagrebu arhitektonski kongres i stručni dijalog. Od 22. do 28. travnja na Trgu bana Josipa Jelačića u Zagrebu bit će postavljen Woodbox, drveni kontejner, središnji izložbeni prostor manifestacije, koji će pokazati 50 arhitektonskih projekata koji predstavljaju urbanu arhitekturu u drvetu. Woodbox će biti otvoren za posjetitelje svakog dana od 10:00 do 20:00 h, uz slobodan ulaz.

11

“U okviru WOODDAYS u Zagrebu održat će se  stručni dijalog za izabrane predstavnike s područja istraživanja, politike i javne uprave (22.travnja, Stara gradska vijećnica, u 11 h). U okviru  radionice na Građevinskom fakultetu (27.travnja) razgovarat će se o temi obnove i sanacije u gradu. Domaći i međunarodni arhitekti predstavit će u okviru  arhitektonskog kongresa (28.travnja, Oris kuća arhitekture, 9: 30 h) izuzetne primjere suvremene drvene arhitekture, među njima i Saša Begović (Studio 3LHD, Zagreb), Giorgio Volpe (Studio Giorgio Volpe, Bologna), Werner Nussmüller (Nussmüller Architekten ZT GmbH, Graz), Peter Rijavec (Arhi-tura, Ljubljana).

6

Woodbox, Milano

8

Woodbox, Klagenfurt

WOOD. BUILDING THE FUTURE glasi moto međunarodnog roadshowa, posvećenog drvetu kao građevnom materijalu budućnosti u gradovima. Tehnička dostignuća posljednjih godina omogućavaju posve nove načine gradnje drvetom i predodređuju ovaj obnovljivi materijal za zahtjevne građevinske zadaće u urbanim prostorima. Mogućnost prefabriciranja odlučujuća je prednost drveta u visokourbaniziranim područjima u odnosu na druge načine gradnje, jer to osigurava brzi završetak nekog projekta, neovisno o godišnjem dobu i vremenskim prilikama, a prouzrokuje i znatno manje buke. Zbog male težine i lakoće drvo omogućava inovativna proširenja postojećih građevina, zgusnutu gradnju i sanacije. Osim toga drvo osvaja bodove i zbog svojih ekoloških prednosti: niti jedan građevni materijal nema manji CO2  otisak.

2

7

WOODBOX prikazuje gradnju drvetom u novim dimenzijama – od nosivih konstrukcija velikih raspona do gradnje višekatnica, proširenja postojećih građevina, zgusnute stambenogradnje (kuće u nizu) i sanacija, koje se mogu inovativno izvesti pomoću drveta te značenje drveta, između ostalog i u javnoj gradnji kao što su to škole ili starački domovi.

Nakon što su WOODDAYS 2014 u šest različitih gradova informirali oko 17.000 posjetitelja o drvetu kao građevnom materijalu za zelenije gradove sutrašnjice, ove su godine na programu gradovi Zagreb, Torino, Linz i Beč. Projekt se održava pod pokroviteljstvom svake od navedenih gradskih općina”, stoji u pozivu.

1

 

Za kongres se možete prijaviti ovdje, a program i ostale informacije možete naći na stranicama  www.wooddays.eu.

Nisu krivi starhitekti, nego mi koji smo ih stvorili

$
0
0

Autor: Dave Kim

U posljednje vrijeme akademici i struka sve više napadaju „starhitekturu“, optužujući je da je uspješne arhitekte pretvorila u egomanijake s potpisom, arhitekturu u trn u oku, a gradove u vitrine s trofejima. Jedni zdvajaju nad globalizacijom arhitekture i činjenicom da se međunarodni talent olako lansira u određenu regiju gdje potom podiže spomenik samome sebi, s malo ili nimalo obzira prema tamošnjem okolišu i kulturi. Drugi mijenjaju smjer rasprave, tvrdeći da je u suvremenoj arhitekturi problem upravo loša forma i da su nam „starhitekti“ samo žrtveni janjci. Svađa među protivnicima tog fenomena ne nedostaje, ali se ne govori o stvarnom uzroku odbojne, bezlične ili kulturno nemarne arhitekture: klijentu i – stoga – javnoj potražnji.

2

7

Guggenheim Museum Bilbao, Gehry Partners, 1997.

Odgovorni smo mi koji arhitekturu promatramo iz prikrajka, bilo kao pokrovitelji ili gledatelji. Mi koji smo arhitekturu zavoljeli iz daljine, mi koji smo se klik za klikom oduševljavali slikama predivnih novih zdanja, ne mareći za to kako ona djeluju na ljude koji ih rabe ili žive u njihovoj blizini, mi koji smo se žalili kako su bijedni postali naši nekoć cool gradovi, ne maknuvši ni prstom da nešto promijenimo, mi koji smo pohvalama i kupovnom moći stvorili 1 posto istaknutih arhitekata i zatim od njih očekivali da stalno iznova grade jednu te istu zgradu. Ako su nas počela uzrujavati brendirana imena superarhitekture (super po uzoru na supermarkete, ne kao estetska ocjena), moramo ponovno razmotriti svoje potrebe i navike.

Pogledajmo kako smo do toga došli. Stvorili smo starhitekta, pojam od kojeg se mnogima diže kosa na glavi i koji samo perpetuira pretjerano slavljenje osamljenog genija u disciplini koja se zapravo snažno oslanja na timski rad. Nadalje ću u tekstu onih desetak istinskih starhitekata nazivati drugim imenom: javni arhitekti. Priznajem da naziv može prevariti, jer svi oni žive od gomile privatnih narudžbi koje preuzimaju, ali ga koristim jer računamo na njih jednako kao što na takozvane javne intelektualce računamo da bismo ostali u toku s njihovim područjima interesa i relevantnim trendovima unutar njih. Bilo kako bilo, šačica javnih arhitekata ujedno predstavlja najvidljivije ličnosti struke na svijetu i snosi kako najveće pohvale, tako i najgore pokude.

8

6

Galaxy Soho, Zaha Hadid Architects, Peking, 2012.

Javni arhitekti postoje oduvijek, ali su tek s pojavom svjetske urbanizacije, u kombinaciji s radikalnim prevratima modernizma, stekli nesputani međunarodni doseg i popularnost koje uživaju danas. U zadnjih četvrt stoljeća situacija se promijenila utoliko što se od javnih arhitekata ne očekuje više samo da projektiraju velike građevine, nego i da promijene identitete čitavih gradova. Takva je promjena prozvana „Bilbao efektom“ nakon što je zgrada Guggenheimovog muzeja, projekt arhitekta Franka Gehryja, po otvaranju 1997. privukla rekordne količine turista u taj španjolski grad.
Postaje sve jasnije da se Bilbao efekt ispuhao ili da je od početka bio mit: arhitektura sama ne može promijeniti ili oživjeti grad.

4

Hearst Tower, Foster & Partners, New York, 2006.

Neki gradovi okrenuli su se umjetničkim salonima ili bijenalima, čiji se ekonomski učinci mjere mnogo lakše od privlačnosti zgrade, pa je diljem svijeta broj takvih događanja smiješno porastao. Nitko više ne vjeruje u to da će kulturni centar ili poslovni prostor sâm preobraziti određeni grad: sve više uviđamo da grad ne postaje cool zbog struktura koje podižemo, nego zbog granica – kulturnih i ekonomskih – koje rušimo. No gradovi i građevinari i dalje vjeruju da je brendirana arhitektura zlatna koka njihova javnog imidža i glogov kolac protiv sablasti stagnacije.

3

Lou Ruvo Center for Brain Health, Gehry Partners, Las Vegas, 2010.

I tako se homogenizacija velikih svjetskih gradova nastavlja. Nije riječ o tome da u njima sve izgleda isto, nego da, kao što su mnogi primijetili, sami gradovi počinju izgledati drugačije na isti način. Situaciju pogoršava gomila građevina nastalih isključivo radi profita, kojima tlocrte i presjeke nisu crtali brendirani javni arhitekti, nego izgledaju kao da ih nije projektirao nitko – beskarakterni škart od stakla i čelika koji naraste preko noći i susretljiv je otprilike kao sunčane naočale nekog policajca. Lako je arhitekte, kako velike igrače tako i nepoznate, optužiti da su upropastili naše gradove, no zapravo bismo trebali uprijeti prstom u sebe. Na koncu konca, mi smo ti koji biramo raditi i živjeti u takvim zgradama, kupovati ih ili iznajmljivati za golemi novac, glasati za političare koji ih odobravaju, ignorirati ih i stoga pasivno prihvaćati, ili pak – u slučaju da imamo novaca – naručiti njihovu izgradnju.

5

Lou Ruvo Center for Brain Health, Gehry Partners, Las Vegas, 2010.

Kao zaljubljenici u arhitekturu, moramo prestati računati na to da će javni arhitekti obaviti sav posao poboljšavanja naših gradova. Ako smo prosječni građani sa smislom za dobar dizajn, moramo se prisjetiti da arhitektura nije samo estetska, nego i društvena kategorija – i zahtijevati da se ta činjenica odražava u medijskom praćenju i odlukama gradske uprave. Ako smo naručitelji, moramo se okaniti slijepe opsesije arhitektima s potpisom i besramne izgradnje bezličnih kutija. Ako smo gradski dužnosnici, moramo osvježiti svoje gradove tako da se usredotočimo na građane i damo lokalnim talentima priliku da se okušaju na važnim projektima, a ne samo otvarati arhitektonske bulevare slavnih. Vrijeme je da se prestanemo međusobno optuživati i počnemo preuzimati odgovornost za prostore koje zaposjedamo i zovemo svojima.

Fotografije: Architizer i Fondacija Guggenheim.

Tekst je objavljen na portalu Architizer, a mi ga prenosimo u prijevodu s engleskog Mirne Šimat

Hrvoje Njirić selektor 50. jubilarnog Zagrebačkog salona arhitekture

$
0
0

Selektor 50. jubilarnog Zagrebačkog salona koji je ove godine posvećen arhitekturi je prof. Hrvoje Njirić, odluka je to koju je donijelo Udruženje hrvatskih arhitekata na prijedlog Stručnog savjeta UHA-e pod predsjedanjem Borisa Fiolića.

Zagrebački salon istaknuta je nacionalna izložba recentnih ostvarenja, naizmjenice posvećena arhitekturi i urbanizmu (UHA), primijenjenim umjetnostima i dizajnu (ULUPUH) te vizualnim umjetnostima (HDLU), a selektor je Hrvoje Njirić, međunarodno priznati arhitekt, profesor, teoretičar i praktičar koji će proanalizirati, valorizirati, a potom i nagraditi arhitektonska ostvarenja, nastala u protekle tri godine.

1

Hrvoje Njirić renomirani je hrvatski arhitekt s aktivnim djelovanjem u Zagrebu koji je višestruki pobjednik Zagrebačkog salona.
Uz iznimno velik broj strukovnih nagrada te niza uspješnih projekata i realizacija (Baumaxx Hypermarket u Mariboru, Gračani Housing, Rural Mat, dječji vrtić Medo Brundo u Zagrebu), te pobjedničkih radova na brojnim natječajima (Plavi vulkan na Kajzerici, Sveučilišni kampus Borongaj, Delta u Rijeci…). Hrvoje Njirić od 1990-ih djeluje kao redoviti i gostujući profesor na brojnim uglednim svjetskim sveučilištima, od kojih u 25-godišnjoj karijeri valja izdvojiti status redovitog profesora na TU Graz i na GAF-u u Splitu te izvanrednog i gostujućeg profesora na Sveučilištima MIT u Bostonu, na UofT-u u Torontu, TU-u u Beču, na ETH u Zurichu, AA School of Architecture u Londonu, Politecnica u Milanu, ETSAM-u u Madridu te brojnim drugim sveučilištima na gotovo svim kontinentima.

Intervju s Hrvojem Njirićem možete pročitati ovdje.

Riječani žele novu gradsku knjižnicu, kolodvor i bolnicu

$
0
0

Portal Lokalpatrioti-Rijeka  ovog su mjeseca proveli zanimljivu anketu u kojoj su zamolili svoje čitatelje da odrede najbitnije projekte u Rijeci. Iako nijedan nije dobio čak ni približno četvrtinu podrške od ukupno anketiranih njih preko tisuću, ipak se nekoliko njih istaknulo.

“Ukupno ste preko 12 000 puta kliknuli u anketi u kojoj smo vas pitali o redoslijedu provedbe prioritetnih gradskih projekata u 2015. godini za grad Rijeku. Na reprezentativnom uzorku od preko 1000 ljudi, rezultati su sljedeći.

11

Kompleks bivše tvornice “Rikard Benčić”, foto: Novi list

Na 1. mjesto građani su stavili novu gradsku knjižnicu. Nedavno je zbog skučenih i neprimjerenih uvjeta, u sadašnjoj Gradskoj knjižnici Rijeka,  40 000 naslova knjiga postalo nedostupno za građane. Rijeka treba modernu europsku gradsku knjižnicu. Na 2. mjestu je autobusni kolodvor, koji kod Riječana izaziva najviše kritika. Na 3. mjestu je nova gradska bolnica.  Novi objedinjeni klinički bolnički centar teško da grad  može izgraditi, jer je riječ o milijardama kuna. Kao i u prošlosti što je bilo, od države se očekuje izgradnja nove bolnice za građane. Zadnja bolnica u našem gradu izgrađena je na Sušaku i to davne 1934. godine. Na 4. mjestu je revitalizacija bivšeg kompleksa Rikard Benčić, koji je već godinama rupa u središtu grada. Na 5. mjestu su zelene povšine. Iako grad ističe da imamo dovoljno zelenih površina, vjerojatno misli na malene parkove s pijeskom pretežno s pokojim stabalcem. Da, ima ih, ali ne bi bilo loše da Riječani na strateškim gradskim mjestima dobiju nove gradske parkove za odmor, oaze sa zelenom površinom, drvećem i dovoljnim brojem klupica i koševa za smeće, dok betonizacija nije uzela još više maha”, navode Lokalpatrioti-Rijeka.

1

Brojni kapitalni gradski projekti predstavljeni su unatrag više godina stanovnicima Rijeke, no nažalost tek manji dio njih je do sada realiziran ili barem došao do neke značajnije faze realizacije.

2
Proaktivni portal pokrenuo je novu aktualnu anketu vezanu za kandidaturu Rijeke za euoropsku prijestolnicu kulture 2020.g., u kojoj ispituje mišljenje građana o pitanju “Smatrate da grad Rijeka dovoljno vrednuje svoju kulturu i povijest da zaslužuje biti Europska prijestolnica kulture 2020″, na koje možete odgovoriti ovdje.

Kako zamišljate budućnost Vitićevog Motela Trogir?

$
0
0

Mediterranea 17 Bijenale mladih umjetnika Europe i Mediterana i Slobodne veze, udruga za suvremene umjetničke prakse objavljuju poziv umjetnicima do 35 godina starosti da prijave prijedloge projekata za radionicu “MOTEL TROGIR : Alice više ne stanuje ovdje” koja će se održati u Trogiru i Splitu, od 19 do 21. lipnja 2015.g. te u Milanu, u listopadu 2015.g.

42

Motel Sljeme (danas Motel Soline/Motel Trogir) izgrađen je 1965. godine po projektu jednog od vodećih arhitekata socijalističke Jugoslavije – Ivana Vitića. Nalazi se na zapadnom ulazu u grad Trogir, uz Jadransku magistralu (oko 25 kilometara od Splita) i danas označava jednu od neuralgičnih točaka grada s obzirom da već godinama stoji devastiran uslijed neriješenih vlasničkih odnosa.

Izgrađen u vrijeme kada je karakter trogirskog turizma bio uglavnom tranzitan, motel je zamišljen paralelno s izgradnjom Jadranske magistrale, koja se u to vrijeme utopijski zamišljala kao cesta koja se ‘oblikuje kao dugometražni film, koji će biti prikazivan putnicima na ekranu automobilskog stakla’, dok je sam motel mišljen kao jedan od performativnih elemenata na tom putu (o čemu smo pisali ovdje). Motel je, inače, iznimka u tipologiji jadranskog turizma te postoje mišljenja da je ideja takve zgrade u tadašnje jugoslavensko socijalističko društvo stigla preko američkih filmova.

24

U filmu Martina Scorseezeja iz 1974. naziva ‘Alice više ne stanuje ovdje’, žena i njezin sin voze se automobilom po Americi, koristeći motele kao privremena boravišta. Putovanju u potrazi za utopijskim mjestom sreće ne nazire se kraj, a sam put postaje smisao za sebe. Njihova putanja polako gradi priču, a moteli postaju njihov trajni dom.

‘Danas, kad su zbog (pre)brzog tehnološkog razvoja udaljenosti smanjene i relativizirane, jedinstveni razlog postojanja (motela) nestaje, a on sam postaje nerazumljiv i osuđen na arbitrarnost formalne (i formalističke) prosudbe. Izdvojen iz iskustvenog obuhvata svakidašnjice, motel je bliži strasnom nerazumijevanju (mitskim vremenima) nego bestrasnom poznavanju (današnjici).. (Tomislav Pavelić:’Vitićevi moteli- Trst, Umag, Rijeka, Biograd, Trogir’, Arhitektura br.217:Ivo Vitić, UHA, Zagreb 2006).’

U okviru Bijenala mladih umjetnika Europe i Mediterana ‘Mediterranea 17′ pozivamo umjetnike i umjetnice na promišljanje ove specifične modernističke građevine (skupa s društvenim kontekstom koji ju je oblikovao), trajanja i slike, krećući se od realizma/ sadašnjeg stanja/ do hrabrog zamišljanja (scenarija) budućnosti, da nam pošalju svoje prijedloge.

4

Želja nam je da kontekst i sama zgrada postane pozornica, protagonist ili okidač za nove osobne i kolektivne narative koji bi se razvijali oko izložene problematike. Izabrani umjetnici (dvoje iz Hrvatske) bit će pozvani u Trogir i Split sredinom lipnja na trodnevno studijsko putovanje i radionicu tijekom koje bi se trebao razviti istraživački ili umjetnički projekt, koji će se (u nedovršenoj formi) predstaviti na Bijenalu mladih koje se ove godine odvija u Milanu/Fabbrica di vappore, u listopadu.Ovaj poziv favorizira medij fotografije, videa i performansa zbog specifičnosti konteksta iako ne isključujemo nijedan drugi medij i otvoreni smo različitim prijedlozima/promišljanjima.

Organizator ne nudi dodatnu tehničku opremu za vrijeme radionice i studijskih tura. Nudimo smještaj, pokrivamo troškove putovanja i dnevnice za vrijeme trajanja studijskog putovanja/radionica, a Bijenale mladih pokriva troškove puta i smještaja u Milanu”, stoji u pozivu.

Za prijavu je potreban kratak opis projekta (maksimalno 1 stranica) i kratka biografija, koje se šalju isključivo e-poštom na adresu: slobodne.veze@gmail.com.

Rok za slanje prijedloga je 15.svibnja 2015.

Više o motelu u Trogiru pronađite na blogu Slobodnih veza.

 Fotografije: arhiva

Može li zagrebački Velesajam postati inovativno središte Novog Zagreba?

$
0
0

Sajmovi kao povremeni poslovni događaji i privremena zauzimanja određenih prostora, tradicionalno obogaćeni ili izmiješani s najrazličitijim sadržajima posredno vezanim uz trgovinu – edukativnim, umjetničkim, političkim, vjerskim, obrazovnim, turističkim – do 21. stoljeća bili su neprikosnovena mjesta susreta i razmjene. Tehnološki je napredak mnoge sajmišne prakse učinio suvišnima, no takav format upoznavanja s proizvodima i pregovaranja uvjeta njihove nabave i distribucije ostaje vitalan i nezamjenjiv u onim sredinama gdje se ima čime trgovati i gdje postoji dovoljna koncentracija posjetitelja s novcem.

1

M.Haberle, B.Rašica, Zagrebački velesajam, Avenija Dubrovnik 15, 1956.

Zagreb i Hrvatska to, izgleda, više nisu, a uprave Zagrebačkog velesajma nisu se prilagodile pa on danas proizvodi gubitke i zrcali otužnu sliku domaće ekonomije. Nekada značajan međunarodni sajam u jugoistočnoj Europi, mjesto reprezentacije lokalne industrijske ekspanzije osnaženo intenzivnom razmjenom s Nesvrstanima, ostao je bez baze, dok je s druge strane transformacija sajmišnih potreba njegov koncept učinila zastarjelim. Uloga vlasnika, Zagrebačkog Holdinga, svedena je na servisiranje plaća i rutinsko održavanje, a dio paviljona je iznajmljen.

3

Marijan Haberle: Maketa urbanističkog rješenja Zagrebačkog velesajma iz 1955.

4

Marijan Haberle: Skica urbanističkog rješenja Zagrebačkog velesajma iz 1957.

 

U Idejnom urbanističkom rješenju južnog Zagreba iz 1962. godine centar je bio predviđen istočno od Velesajma, a sredinom osamdesetih INA je uselila u novu zgradu Velimira Neidhardta čime se napokon otvorila realizacija teme poslovno-trgovačkog i kongresnog centra s hotelom uz središnju gradsku os.

6

Velimir Neidhardt, Zvonimir Krznarić, Davor Mance: Natječajni rad za istočni ulaz u Velesajam i World trade center s hotelom iz 1991.

Prije desetak godina planirana revitalizacija prostora sajmene je paviljone premjestila na istok i povezala ih natkrivenom avenijom, a prema u međuvremenu za javne sadržaje “pojedenoj” Kajzerici predviđeni su i hoteli te niz drugih pratećih objekata. U posljednjim desetljećima izgrađeni su Muzej suvremene umjetnosti i trgovački centar Avenue Mall, a uz Bundek se dogodilo odstupanje uvođenjem stambenih sadržaja. Idejna rješenja revitalizacije prostora samog Velesajma koja su se periodički pojavljivala zadnjih četvrt stoljeća razlikuju se donekle u sadržaju, ali sva su hibridna i s naglašenom potrebom povezivanja s hipodromom na sjeveru, odnosno Savom.

09-1

Zagrebački velesajam na ortofoto karti Zagreba

 

Kao što su i dva prethodna zagrebačka sajmišta ustupila mjesto drugim sadržajima – na jednom je danas Hrvatsko narodno kazalište, a na drugom Studentski centar – aktualni se prostor Zagrebačkog velesajma prometnuo u priliku koja nadrasta sadašnju funkciju. Novi Zagreb u kojem se nalazi postao je kroz pola stoljeća uređena zelena gradska stambena oaza u kojoj se s vremenom pojavio i niz javnih i kvazijavnih sadržaja, no do danas nije formiran njegov centar.

7

Božidar Rašica: Paviljon “Mašinogradnja”, 1957, Arhitektura 196-99 str. 156, 1986.

Tih prostranih 52 hektara sada potpuno utopljenih u grad, s prostornom matricom koja naglašava središnju gradsku os sjever-jug s ishodištem na Zrinjevcu te iznimno vrijednim pojedinačnim građevinama – paviljoni Ive Vitića (nekada paviljon Zapadne Njemačke), Božidara Rašice (Mašinogradnja), Zdravka Bregovca (Turizam) i Milana Begovića (Đuro Đaković) iznimni su primjeri inovacija – blizinom Save i već umetnutim poslovnim, sportskim i kulturnim sadržajima u neposrednoj blizini, postali su nužni poligon završetka urbanističkog koncepta Novog Zagreba i jedna od ključnih prilika da Grad pokaže jasnu viziju razvoja.

13

Ivo Vitić, Kruno Tonković (konstrukcija): Izložbeni paviljon 40, Zagrebački velesajam, 1959.-61., foto: Tošo Dabac

Trenutno je u tijeku izrada prijedloga programskih smjernica za područje Zagrebačkog velesajma, a izrađuje ih stručni tim Gradskog ureda za strategijsko planiranje i razvoj Grada u suradnji s Arhitektonskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu. Smjernice za program preobrazbe prostora nekadašnjeg Zagrebačkog velesajma trebale bi sintetizirati potrebe prostora na lokalnoj, gradskoj i regionalnoj razini uvažavajući „memoriju prostora“ i zaštićene dijelove sklopa (zaštićene paviljone i urbanističku matricu), uzimajući u obzir suvremene trendove i budući razvoj. Cilj je transformacije Zagrebačkog velesajma područje koje bi trebalo postati “inovativno urbano područje, središte Novog Zagreba, gospodarsko/tehnološko inovativno središte, dio Savskog parka (planira se povezivanje prostora Velesajma s rekreacijskom površinom uz Savu) i dio ‘nove Zelene potkove’ Novog Zagreba”.

167

245

Milan Begović: “Đuro Đaković”

Strateški gradski projekt podrazumijeva provedbu javnog anketnog urbanističko-arhitektonskog natječaja koji s nestrpljenjem očekujemo. Prostor konceptualno određen kao mjesto nove gospodarske aktivnosti, preobrazbe i profiliranja novog sajamsko-kongresnog prostora, start upova, tehnološkog ili znanstvenog parka (oboje u manjem obimu), kulturne industrije, ali i kao novi javni prostor trebale bi pratiti lokacije za sport, kvalitetno stanovanje i edukacijske sadržaje “kao generatori oživljavanja prostora”. Ovako fleksibilno određen program traži iznimnu zrelost planera i predanost provoditelja, a opasnost od parcijalnih pa i stihijskih intervencija u dijelove površine je velika. Još nedavno, 2011. godine, spekuliralo se davanjem u najam pa i prodajom 70% površine Velesajma, što bi u našim uvjetima gotovo sigurno blokiralo održivo planiranje. Povremeni iskoraci s odvijanjem koncertnih, izložbenih i kazališnih događanja te trajna prisutnost sportskih aktivnosti, nisu loši indikatori, kao ni tržišno uvjetovana profilacija specijaliziranih sajmova. Kompleksan i slojevit projekt ne bi linijom lakšeg otpora smio otklizati u oblikovanje stambeno-poslovnih objekata pa se nadamo skorom stručnom i javnom konsenzusu oko budućeg novozagrebačkog centra.

14

Drago Korbar: Paviljon zanatstva,  (detalj stubišta), snimljeno 1959., foto: Tošo Dabac

9

10

Studio Tecnico M. de Renci R Contigiani: Paviljon Italija II, snimljeno oko 1959., foto: Tošo Dabac

 

Fotografije: Borka Bobovec, Ivan Mlinar, Domagoj Sentić : “Zagrebački velesajam kao poticaj razvoju Novozagrebačkog centra”, Znanstveni časopis za arhitekturu i urbanizam, Arhitektonski fakultet u Zagrebu, br. 20 (2012) 1 (43); Arhiv Toše Dabca (MSU, Grad Zagreb); arhiv pogledaj.to

Ovaj tekst nastao je uz potporu Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.

Alfred Keller, Austrijanac koji je dao pečat mediteranskoj arhitekturi Jadrana

$
0
0

Modernom interpretacijom tradicionalnih mediteranskih oblika austrijski arhitekt, slikar i grafičar Alfred Keller dao je jedinstven i prepoznatljiv pečat otoku Lošinju, ali i drugim prostorima Jadrana te nesumnjivo pridonio razvoju hotelijerske arhitektonske misli – na što je podsjetila izložba “Alfred Keller – arhitektonski projekti na Lošinju i prostoru Hrvatske” autorice dr. sc. Jasenke Kranjčević, u kojoj do 22. svibnja možete uživati u galeriji Modulor zagrebačkog Centra za kulturu Trešnjevka.

Otvaranje novih građevina prema suncu uz veliku pozornost posvećenu uređenju zelenila te uporabu sjenovitih pergola i trijemova, koji osiguravaju ugodan boravak na otvorenom tijekom vrućih dana, glavne su karakteristike Kellerovih radova među kojima se ističu hotel “Alhambra” te dogradnja sanatorija dr. Hajoš u Malom i galerija u Velom Lošinju, kao i nerealizirani projekti hotelsko-lječilišno kupališni sklop na otoku Susku i lučka zgrada u Velom Lošinju.

Alfred Keller

Alfred Keller

“Iako zanemaren, a često i osporavan od pojedinih stručnjaka u Hrvatskoj između dva svjetska rata i nakon Drugoga svjetskog rata, Keller se ističe otvorenošću prema novim idejama, koja se očituje u tome što je on, iako obrazovan u tradicionalnom historicizmu, svojim projektima udahnuo modernu interpretaciju tradicionalnih mediteranskih oblika, prezentirajući regionalne oblikovne elemente na svoj specifičan način”, istaknula je Kranjčević na otvaranju izložbe nastale u suradnji Lošinjskog muzeja i Instituta za turizam na kojem autorica radi na znanstvenim i stručnim projektima.

Jasenka Kranjcevic

dr. sc. Jasenka Kranjčević s Instituta za turizam

Keller je, uz određene prekide, u Hrvatskoj djelovao od 1910. do 1936. godine i to uglavnom na jadranskom području uz iznimku uređenja pročelja NAME odnosno trgovačkog centra Kastner&Öhler u zagrebačkoj Ilici. Široj stručnoj javnosti u Hrvatskoj su najpoznatiji njegovi projekti za izgradnju kućica uz južno pročelje Dioklecijanove palače u Splitu i vila Šeherezada u Dubrovniku.

6

NAMA

Na izložbi u galeriji Modulor, koja je izvorno predstavljena prije dvije godine na Lošinju, prezentirano je Kellerovo cjelokupno arhitektonsko stvaralaštvo na prostoru Hrvatske, ali s naglaskom na lošinjske realizacije. Naime, najbrojniji Kellerovi projekti odnose se na hotele u razdoblju prije Prvog svjetskog rata na Lošinju i Susku te u Trogiru, Splitu, Trstenu i Dubrovniku. Između dva svjetska rata Keller je također projektirao i hotele za Hvar, Split i Dubrovnik, ali nijedan nije izveden.

7

Projekti Alfreda Kellera na Lošinju

Među prvim projektima na otoku Lošinju (od ukupno čak sedam) Keller je radio rekonstrukciju vile dr. Graffa nedaleko crkve svetog Antuna u Velom Lošinju. Na postojećoj prizemnici vješto je nadogradio potkrovlje i dvije etaže na kojima je napravio lođu i terasu što je odstupalo od dotadašnjeg tradicionalnog vanjskog oblikovanja.

9

Vila dr. Graffa, Lošinj; tlocrt prizemlja

Volumen kuće Keller dijeli izmicanjem i lomljenjem krovnih ploha blagog nagiba u različitim smjerovima, a pročelja je oblikovao bez ornamenata. Premda mala parcela u središtu Velog Lošinja nije omogućavala uređenje raskošnog vrta, Keller je i tome doskočio naglasivši pergolom glavni ulaz u kuću, koja je danas poznata kao vila Franz i koristi se kao hostel.

10

Vila Geutebrück (penzion Matilda)

Nedaleko spomenute vile Keller je projektirao i rekonstrukciju vile Geutebrück, poznate i kao penzion Matilda, koja je nakon zahvata imala 11 soba za iznajmljivanje, a oblikovana je također jednostavnim pročeljem, no uz korištenje mediteranskog otvora – balkona i danas se zgradu koristi kao odmaralište za djecu s posebnim potrebama.

Jednostavno pročelje odlikuje i nadogradnju treće etaže sanatorija Betania za oporavak djece, odraslih i bolesnih svećenika, koju je Keller projektirao u središnjem dijelu Veloga Lošinja s velikom terasom ukrašenom zelenilom za boravak bolesnika na otvorenom.

5

Lučka zgrada, jugozapadno pročelje

Keller je izradio i projekt za zgradu lučke uprave u Velom Lošinju, koja je zbog strmog terena u donjem dijelu trebala biti korištena kao administrativni dio, a u gornjem se trebala vezati za šetnicu kao vidikovac. Iako su radovi započeli, realizaciju je prekinuo početak Prvog svjetskog rata.

1

Galerija Veli Lošinj, pročelje i tlocrt

Galerija odnosno trijem Wandelhalle (čest arhitektonsko-urbanistički detalj lječilišta koji je imao javnu funkciju šetnje, odmora i razbibrige) na rtu Leva, koja služi i kao zaklon od hladnog sjevernog vjetra, svojim oblikovanjem predstavlja specifičan element uređenja naselja po uzoru na lječilišta u srednjoj Europi, doduše, manjih dimenzija. Galerija ispred koje se nalazi park s agavama, nalazi se na rtu strme uvale, a njezin volumen završava modificiranom ostakljenom kulom s prekrasnim pogledom na more u tri smjera kao logičan slijed rasta terena iz mora do groblja na uzvisini.

2

Hotel Alhambra – stari

U uvali Čikat, zaklonjenoj od vjetrova, u Malom Lošinju Keller je neposredno uz more projektirao tada moderan i luksuzan hotel Alhambra u čijem se središnjem dijelu izdiže modificirana kula, koja podsjeća na srednjovjekovnu kulu, a s koje se pruža prekrasan pogled na uvalu. I sve sobe imaju pogled na more zahvaljujući oblikovanju hodnika u obliku slova “u” orijentiranom u smjeru sjevera, a zgradu krase balkoni, terase i lođe dok je ispred hotela uređeno kupalište i malo pristanište za brodove.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Hotel Alhambra – “novi”

Punu pažnju Keller je posvetio i uređenju vrta s mediteranskim biljem, a s obzirom na to da se hotel koristilo i zimi, imao je centralno grijanje, električnu rasvjetu i grijanu morsku vodu. Danas je, međutim, Alhambra srušena i navodno bi trebala biti rekonstruirana pri čemu Kranječvić upozorava na izuzetno žalosnu činjenicu da zasad (a upitno je i u budućnosti) ništa od ovih projekata nije zaštićeno kao kulturno dobro.

8

Sanatorij dr. Hajoša

Također na području Čikata Keller je od 1910. do 1913. projektirao i dogradnju istočnog krila sanatorija Rudolfa Hajoša, nekad patricijske vile Premuda. Sve sobe imale su pogled na more, tekuću vodu, električnu rasvjetu i centralno grijanja. I ovdje je velika pažnja bila posvećena uređenju vrta kao parka u kojem su na tri hektara zasađena mediteranska stabla i ruže, a rekreaciju se nudilo na teniskim terenima i u dvorani za vježbanje. Nažalost, građevina je oštećena u Drugom svjetskom ratu, a poslijeje dodijeljena poduzeću Jadranka te ju se koristilo kao radnički hotel za sezonske turističke radnike, a danas je u privatnom vlasništvu i vrlo lošem stanju.

11

Vrt Sanatorija dr. Hajoša

Doktor Hajoš planirao je i izgradnju hotelsko – lječilišnog sklopa te morskog kupališta na otoku Susku, ali zbog Prvog svjetskog rata nije realiziran. Izbijanje rata spriječilo je i realizaciju Kellerova projekta katoličke župne crkve i pripadajućeg župnog dvora u Opatiji, kao i još neke projekte. I to ne samo njegovih, nego i drugih arhitekata, o čemu smo već pisali na temu izložbe “Fragmenti prekinutog vremena – neizvedeni projekti turističke arhitekture“.

4

Hotelsko-lječilišni sklop Susak

12

Župna crkva i dvor u Opatiji

 

“Keller je posjedovao istančan osjećaj za mala naselja kakva prevladavaju na Kvarneru i svi su njegovi projekti izrađeni tako da se uklapaju u prostor bez želje za dominacijom čime je pridonio očuvanju mediteranske slikovitosti i nesumnjivo razvoju hotelijerske arhitektonske misli,”, ističe Kranjčević te zaključuje: “S vremenskom distancom od jednog stoljeća od njegova djelovanja na području Kvarnera, može se zaključiti da je Keller odabrao vlastiti arhitektonski izraz i da su njegove realizacije na otoku Lošinju dale određen pečat prostoru odišući jedinstvenošću i prepoznatljivošću.”


Rezultati natječaja za izradu idejnog urbanističko – arhitektonskog rješenja hotela 4* u Splitu

$
0
0

Veneficus d.o.o. (kao raspisivač i investitor) i Društvo arhitekata Splita (kao organizator i provoditelj) objavili su rezultate javnog, otvorenog, općeg, za realizaciju, u jednom stupnju, anonimnog Natječaja za hotel 4* u Splitu. na čest.zem. 9629 k.o. Split.

Ocjenjivački sud koji je djelovao u sastavu: Jerko Rošin, dipl.ing.arh. – predsjednik Ocjenjivačkog suda, Dražen Pejković, dipl.ing.arh., Marijana Bronzović, dipl.ing.arh., Dean Stubnja, dipl.ing.arh. i Branko Poljanić, dipl.ing.građ. – zamjenik člana Ocjenjivačkog suda, na svojoj V. sjednici, održanoj 25. travnja 2015. godine, jednoglasno je donio odluku o redoslijedu nagrada:

I nagrada
u neto iznosu od 50.000,00 kuna dodijeljena je radu pod šifrom „016″:
autori:
Maja Tedeschi, dipl.ing.arh.
Damir Rako, dipl.ing.arh.
autorska suradnja:
Ivan Jurić, dipl.ing.arh.

Suradnici:
Petra Klarić, dipl.ing.arh., Radmila Pelagić, dipl.ing.arh., Zrinka Visković, dipl.ing.arh., Domagoj Bajić, dipl.ing.arh., Ivo Kraljević, Andrea Pavlović, dipl.ing.arh., Ana Vucković, dipl.ing.arh., Monika Milić, dipl.ing.arh., Korina Hrnčir, dipl.diz.

002

001

02

03

01

04

 

II nagrada
u neto iznosu od 30.000,00 kuna dodijeljena je radu pod šifrom „06″:
autori:
Rajko Kolarić, dipl.ing.arh.
Aleksandar Cigan, dipl.ing.arh.
Edi Kaljić, dipl.ing.arh.

003

008

004

005

006

007

 

III nagrada
u neto iznosu od 15.000,00 kuna dodijeljena je radu pod šifrom „015″:
autori:
Mia Roth Čerina, dipl.ing.arh.
Tonči Čerina, dipl.ing.arh.
Neven Vlahović, stud.arh.

009

0010

0012

0013

0014

Više o ovim i ostalim natjecateljskim radovima potražite na stranicama Društva arhitekata Splita.

Izvor: DAZ/DAS

Pionirski grad bi trebao uistinu postati Grad mladih

$
0
0

Pionirski grad u Zagrebu (danas Grad mladih) još je jedan od vrijednih gradskih prostora na “aparatima” kojem je nužna rehabilitacija. Iako vrlo vrijedan primjer poslijeratnog urbanizma Josipa Seissla (1904. – 1987.) te arhitekture Ivana Vitića (1917. – 1986.) i Marijana Haberlea (1908. – 1979.), taj prostor na životu održava samo sustav zaštite kojim su onemogućene bilo kakve intervencije koje bi ga, lako moguće, zauvijek pretvorile u motiv sa starih fotografija i iz lijepih sjećanja velikog broja djece, mladih i zaposlenika, odnosno svih onih koji su mu dugi niz godina bili davali smisao.

Izvorno projektiran i zamišljen na dalekoj periferiji tadašnjeg Zagreba, u blizini Granešine, jednog od sela zagrebačke Dubrave, Grad mladih je danas u potpunosti integriran u tkivo tog multikulturnog dijela Zagreba te kao takav predstavlja nemjerljiv potencijal njegova razvoja.

1

Trenutno stanje objekata unutar kompleksa Grada mladih

 

Prilikom osnivanja Socijalističke radničke partije Jugoslavije u Beogradu 1919. godine, donesen je i njezin statut koji, između ostalog, govori i o mladeži (pionirima), napominjući da je na tom planu “glavni cilj (…) pripremanje radničke mladeži za primjerene, odane članove proleterskog pokreta i nepokolebljive revolucionarne borce za stvaranje krajnjeg cilja: komunističkog društva” (M. Ogrizović “Dječja grupa ‘Budućnost’ – preteča Saveza pionira Jugoslavije”, 1989., Radničke novine, str. 11.).

Prije Drugog svjetskog rata ta statutarna smjernica odnosila se na djecu komunističkih roditelja, dok je nakon rata pionirski pokret obuhvatio svu djecu. Pionirski gradovi, kao mjesta odgoja djece, ali i kao urbanistički modeli, građeni su nakon Drugog svjetskog rata u većini zemalja Istočne Europe. U Hrvatskoj se u to vrijeme gradi više dječjih ljetovališta, uglavnom na obali.

Izgradnja Pionirskog grada u Zagrebu započinje 1948. godine, a službeno otvorenje upriličeno je 1951. godine. Kako bi novoplanirani dječji grad, do tada najambicioznije zamišljen kompleks te vrste u Hrvatskoj, bio funkcionalan, bilo je potrebno izraditi usklađen i složen program. Osnovni ciljevi pri planiranju privremenog boravka za oko 400 djece (starosti od deset do četrnaest godina) bili su omogućavanje odgoja, učenja i druženje u posebnom, za njih planiranom gradu.

3

Pionirski grad i Granešina 1950-ih. Okolna polja danas su gusto naseljena Dubrava

Potrebni sadržaji grada bili su: stambena zona, restoran s blagovaonicom, hotelski smještaj za goste grada, Dom kulture s dvoranom za 450 osoba, biblioteka i čitaonica, Dom tehnike, Dom armije, park kulture s prostorima za glazbu, kiparstvo, slikarstvo, glumu i ples, kolodvorska stanica nove pionirske željeznice, uprava pionirskog grada, pošta grada, ambulanta, gradski ekonomski centar s pokusnom poljoprivrednom stanicom i park tjelesne kulture s igralištima, sportskim bazenom i gimnastičkom dvoranom.

2

Pri planiranju Pionirskog grada, temeljitim istraživanjem potrebnih odnosa među traženim funkcijama, izbjegla se formalna sličnost sa slikom i elementima oblikovanja pravog, “velikog grada”. Umjesto toga, tražen je način da se program “malog grada” dovede u kvalitetan odnos s posebnim korisnikom i njegovim potrebama, kao i s terenom na kojem je građen.

7

Lokacija Pionirskog grada izabrana je iz više razloga. Sami autori ističu kako je bitno da grad bude smješten u “(…) izrazito lijepoj okolini, živopisnoj i raznolikoj, u klimatski zdravom kraju” (J. Seissel, I. Vitić (1948.), “Pionirski grad u Granešini kod Zagreba”, Arhitektura, 11-12 (2), 3.). Alociran je stoga u zanimljivom prirodnom, kulturnom i povijesnom kontekstu. Južni obronci Medvednice na spoju s ravnicom prelaze u “zelene prste”, trake šumovitih kontinuiranih bregova, koji u smjeru sjever-jug ulaze u tkivo grada do različitih dubina. Pionirski grad planiran je i izveden na južnom kraju jedne od takvih traka, na prostoru današnje gradske četvrti Gornja Dubrava. Južno od tog humka nalazi se jezgra naselja Granešina, čija je pozicija, za razliku od okolnih nakupina kuća smještenih uz bregove, istaknuta volumenom i tornjem granešinske župne crkve koja je dio širih vizura.

5

Zagrebačka Dubrava u to vrijeme daleka je periferija grada. Kako je opisano u monografiji Zagrebačka Dubrava: od predgrađa do grada, samo područje, danas administrativno podijeljeno na gradske četvrti Gornju i Donju Dubravu, bilo je naseljeno još u vrijeme Rimskog Carstva. U 10. stoljeću prostor naseljavaju slavenska bratstva, po kojima neka mjesta u Dubravi i danas nose nazive. Tijekom 19. stoljeća, od čijeg početka postoje sustavni demografski podaci o tom kraju, pa i početkom 20. stoljeća, nisu zabilježene veće promjene i značajniji porast broja stanovnika. Broj stanovnika Dubrave do Drugog svjetskog rata uglavnom ovisi o unutarnjoj demografskoj dinamici dubravačkih sela.

11

Prvim parcelacijama tijekom tridesetih godina 20. stoljeća počinje postupno širenje naselja, koje se intenzivnije nastavlja nakon 1945., kad se, uz nagli rast broja stanovnika, razvija i područje danas kompaktno izgrađene “uže” Dubrave. Takvo okruženje zatekli su i planeri i projektanti Pionirskog grada. Početkom šezdesetih godina počinje naglo i uglavnom urbanistički nekontrolirano širenje naselja uzrokovano naglim priljevom stanovništva iz svih dijelova Jugoslavije. U novonastaloj situaciji Pionirski grad je od samotnog i mirnog mjesta na dalekoj periferiji Zagreba postao vrijednim javnim prostorom u napučenoj multikulturnoj sredini.

14

Prostor današnjeg “Grada mladih” značajan je u prvom redu zbog načina uklapanja u prirodni krajolik. U vrijeme modernističkih “lamela” i tehnicističkog pristupa rješavanju konflikata u prostoru, arhitekt Seissel osobitu pažnju obraća krajoliku u kojem se kompleks podiže. Oslanjajući se na zatečeno zelenilo i nepravilni teren kao na jednakovrijedne čimbenike urbanističke kompozicije, Seissel teži apsolutnom respektiranju, odnosno uklapanju u zatečenu morfologiju sela pod Medvednicom. Nema sumnje, paviljoni sa spavaonicama mogli su biti većeg kapaciteta, čime bi gradnja bila jeftinija i brža. No ovdje je cilj bila kvaliteta urbanizma koja je najočitija u stopljenosti paviljona i okoliša.

Inače, koncept neodvojivosti arhitekture i okoliša svojevrsni je odmak od tadašnjeg CIAM-ovskog (Op. ur. Congrès International d’Architecture Moderne (Međunarodni kongres moderne arhitekture) urbanizma: u slučaju Pionirskog grada vidljive su tradicijske odlike urbanizma brdsko-planinskih područja, nadopunjene suvremenim teorijama o utjecaju osunčavanja, kvalitete pogleda, prozračnosti i sličnih elemenata na kvalitetu prostora.

10

Arhitekt Vitić paviljone smještene uz selo gradi tradicijskim materijalima, međutim to nije pokušaj kopiranja kućica s podsljemenskih brežuljaka. Graditi materijalima sela za Vitića je značilo osluškivati potrebe i logiku terena i prirodnog okruženja. Sunce, kiša, vjetar, sjena, snijeg, vegetacija, pogled, udaljenost od šume, visina, nagib, mir – to su odrednice na temelju kojih oblikuje paviljone, “usađujući” ih u okolni krajolik. S druge strane, Vitić uspijeva ostvariti vrijedna arhitektonska djela u duhu svog osobnog, izuzetnog i prepoznatljivog arhitektonskog rukopisa. Ravnine obložene trajnim materijalom; vješto kadrirani segmenti krajolika u interijeru; grafički izvrsne kombinacije boja, materijala i obrada; jasna konstruktivna logika… Ukratko, on koristi one elemente arhitekture koji su njezina trajna vrijednost, a tek ono što je samo trend ili izraz stilske epohe.

16

“Pionirski grad” nastao je u određenom društvenom, vremenskom i prostornom kontekstu koji je u međuvremenu drastično promijenjen. Namjena za koju je projektiran, vrijeme u kojem je korišten, širi prostorni kontekst koji je na određeni način i omogućavao “samostalnost” i “neovisnost” “Pionirca” kao “grada”, nestali su ili su izmijenjeni. Kompleks je od početka 1990-ih korišten u više provizornih svrha. Bio je u funkciji osnovne škole, privremenog smještaja za vojsku i policiju tijekom Domovinskog rata, kao i u funkciji smještaja izbjeglica iz ratom pogođenih područja.

17

Svih tih godina minimalno je ili gotovo uopće nije ulagano u održavanje i obnovu. Prva veća intervencija izvršena je 2003. godine, kada je obnovljeno deset paviljona. Od tada se prostor Grada mladih koristi kao izletište, tj. kao škola u prirodi za djecu, a u obnovljenim paviljonima pruža uslugu hostelskog smještaja.
Promatrajući današnje stanje tog prostora, vidljivo je da i dalje nema jasne ideje, strategije ili programa koji bi omogućio potpunu transformaciju Pionirskog grada u Grad mladih. Transformacija koja se početkom 1990-ih dogodila na razini imena, nužna je i na sadržajnoj razini. Grad mladih trebao bi biti mjesto koje djeci i mladima, sukladno izvornoj zamisli, nudi različite mogućnosti obrazovanja, koje ih odgaja te im pomaže u razvijanju novih vještina i usavršavanju već stečenih.

12

 

Lokalno gledano, “Pionirac” bi trebao postati jednim od epicentara zagrebačke Dubrave. Potonja je tijekom posljednjih tridesetak godina doživjela strahovitu transformaciju iz prigradskog naselja u jedan od najbrojnijih zagrebačkih kvartova, nastanjen pripadnicima različitih kultura, nacionalnosti i vjera. Pritom u ukupnom broju stanovnika zagrebačke Dubrave, koji se kreće oko 98.000, skoro jednu trećinu čine osobe mlađe od 29 godina. Dakle, redom potencijalni korisnici Grada mladih.

13

Brojne odlike tog prostora mogu biti iskorištene pri njegovoj potencijalnoj revitalizaciji, kao i pri pokretanju razvojnih procesa u tom dijelu grada. Jedna od njih je i afirmiranje nikad izvedene druge faze planiranog Pionirskog grada, u kojoj su predviđeni kulturni i sportski sadržaji. Prostor Grada mladih zaštićen je i upisan u registar kulturnih dobara, kao nepokretno kulturno dobro, kulturno-povijesna cjelina. Time su spriječene pomisli na transformaciju Grada, jedne od rijetkih očuvanih vrijednih lokacija u Zagrebu, primjerice, u građevinsku i stambenu zonu.

19

S druge strane, očito je kako iz samog upisa i vrednovanja Grada mladih kao kulturnog dobra nisu proizašli ni jedna kvalitetna strategija ili program koji bi omogućili da ovaj prostor oživi i ponovno dobije smisao. Kao jedan od poticaja za revitalizaciju može se iskoristiti i činjenica da je uz prostor Grada mladih vezana i Zbirka umjetničkih radova – slika i skulptura – nastala na lokaciji tadašnjeg Pionirskog grada u razdoblju između 1984. i 1989. godine. U navedenom periodu održano je šest likovnih kolonija na temu Dijete u prošlosti, sadašnjosti i budućnosti u kojima je sudjelovalo sedamdesetak umjetnika različitog likovnog izričaja. Zbirka se sastoji od 153 rada, slika i skulptura suvremenih hrvatskih umjetnika, afirmiranih kako na domaćoj tako i na međunarodnoj umjetničkoj sceni (Miroslav Šutej, Vlado Martek, Vatroslav Kuliš, Ante Kuduz, Ratko Petrić, Milena Lah, Kosta Angeli Radovani). Skulpture se nalaze u parku kompleksa te su zajedno s njim sastavni dio zaštićene kulturno-povijesne cjeline Pionirskog grada. Inače, ta je likovna kolonija imala i svoj umjetnički savjet čiji su članovi bili Josip Depolo, Ivan Lacković Croata, Zlatko Zlatić, Andrija Mutnjaković, Ljubomir Gršić, Dragica Cvek-Jordan, Vlado Perović i Viktor Goričan.

8

Skulptura Josipa i Ivana Cikača “Majka i dijete” (potsvaljena 1987.)

9

Skulptura “Stup svečanosti” Milene Lah (postavljeno 1985.) na vršnoj livadi sa pogledom prema Dubravi i Žitnjaku

Jedna od nerealiziranih inicijativa umjetničkog savjeta bila je osnivanje galerije, koja je bila zamišljena ne samo kao izložbeni, nego i kao edukativni prostor. Naravno, opisano se uklapa u izvornu koncepciju Pionirskog grada u kojoj su kulturni sadržaji planirani kao jedan od bitnih elemenata razvoja i odgoja djece i mladih. Nadalje, projektom Pionirskog grada bila je predviđena i gradnja nacionalnih paviljona pojedinih jugoslavenskih republika, što je trebalo poslužiti međusobnom upoznavanju djece iz različitih kulturnih areala bivše države. Pa iako ni taj segment projekta nije realiziran, a Jugoslavija se u međuvremenu raspala, stjecajem okolnosti upravo je prostor Dubrave naselilo stanovništvo iz različitih kulturnih miljea te je ona postala zona kulturalnog miješanja, susreta i nadopunjavanja. Na spoju starih idejnih zamisli i aktualne životne situacije, ne bi bilo loše artikulirati neki konstruktivni, integrativni kulturni program.

6

Planiran holistički, kao prostorna cjelina koja je trebala omogućiti razvoj mladeži na svim područjima, Pionirski/Grad mladih nudi i preduvjete za sportsku infrastrukturnu nadgradnju, jednako kao i preduvjete za izgradnju inovativnih modela u obrazovanju mladih. U svoje vrijeme, kompleks je planiran kako bi djeci i mladima omogućio razvoj prvenstveno zanatskih vještina. Danas, u vrijeme ubrzanog tehnološkog napretka i nikad dostupnijeg znanja i mogućnosti umrežavanja, pojavljuju se nove vještine i zanimanja, međutim Grad mladih i nadalje ostaje inspirativnim prostorom za potencijalne aktivnosti kvalitetnog uvođenja djece i mladih u svijet tehnologije.

15

Međutim, za prepoznavanje i elaboraciju pobrojanih, ali i mnogih drugih revitalizacijskih potencijala Pionirskog grada, potrebno je i drugačije promišljanje prostora deklarativno prepoznatog kao vrlo vrijednog. Sasvim sigurno, preduvjet tog prepoznavanja su kvalitetne diskusije te na njima utemeljeni programi i strategije suvremenog gospodarenja prostorima pod zaštitom.

18

Kao i u ostalim sličnim slučajevima, i ovdje se najgori, crni scenarij sastoji od (kombinacije) dviju mogućnosti: da prostor Grada mladih između redaka i rupa u zakonu padne kao plijen ovog ili onog “developerskog” lobija, odnosno partikularnog, privatnog interesa, ili da, kao drugo, postane scenografija, slika bez sadržaja koja muzealno prikazuje neko prošlo vrijeme i ono što živi još samo u uspomenama starijih generacija.

4

(Kulturna) zaštita graditeljskog nasljeđa ne bi se smjela zaustavljati na pukoj konzervaciji, nego bi trebala poduzimati i aktivne mjere za njegovo kvalitetno korištenje. Sadržajni smisao graditeljske baštine zapravo je njezin najvrjedniji segment. Pionirskom gradu smisao su davali djeca i mladi i jedino mu ga oni mogu vratiti danas, u suvremenosti. Ostaje nam nadati se da će tako uistinu i biti, tj. da ga se dok čekamo neće dohvatiti bageri, birokracija ili naprosto – zaborav.

Ivan Križić

Foto: Zarez, Vanja Radovanović via Nepoznati Zagreb

Ovaj tekst je objavljen u suradnji s časopisom Zarez.

Riječka industrijska baština online

$
0
0

Digitalizacija kulturne baštine grada Rijeke (www.rijekaheritage.org) projekt je koji je nastao s idejom izrade platforme za unos podataka o kulturnoj baštini grada koji se temelje na znanstvenom istraživanju, ali su stilom prilagođeni svakodnevnom korisniku. “Cilj je okupiti podatke o cjelokupnoj kulturnoj baštini grada na jednom mjestu kako bi ti podatci bili što dostupniji, a istovremeno prilagođeni različitim korisnicima. Ova baza podataka je ujedno zamišljena kao podloga za izradu različitih mobilnih aplikacija i signalizacije u gradu“, kaže se na stranicama projekta.

01

Na početnoj stranici može se uz pomoć tražilice pronaći pojedinu građevinu ili jednostavno proučiti popis svih zgrada koje pripadaju industrijskoj baštini, a ima ih preko 50. Stranice nude i osmišljene obilaske, ponuđene su male ture za četiri punkta koji su bili žarišta industrije, a danas su dostupna za mogući turistički izlet (dijelovi Luke, Industrijska ulica, kompleks Benčić, Ružićeva i Vodovodna ulica).

02

Karta donosi lokacije objekata koji su vrlo gusto raspoređeni u samom tkivu grada, dijelovima koje danas percipiramo kao centar, a nekada su pripadali periferiji grada.

03

04

Timeline prikazuje kronologiju razvoja riječke industrije, točnije građevinskih pothvata koji su je pratili. Od začetaka, prve manufakture iz 1764.g. koja je prerasla u Pogonsku zgradu Riječke tvornice konopa, preko procvata sredinom 19.st. i pravog booma u izgradnji industrijskih kompleksa na prijelazu u 20.st, sve do sredine 20.stoljeća.

05

Projekt je pokrenut od strane Direkcije za zaštitu kulturnih dobara, Odjela za kulturu Grada Rijeke i Centra za industrijsku baštinu Sveučilišta u Rijeci, a izveden je u suradnji s Muzejem grada Rijeke, Državnim arhivom u Rijeci, Konzervatorskim zavodom u Rijeci.

09

07

Korišteni su tekstovi Eme Aničić, iz monografije Riječka industrijska priča (2014, izdavač Muzej grada Rijeke), fotograf projekta je Kristijan Vučković, dizajn potpisuje Ljiljana Brusić, njegovu implementaciju Ivana Đukić, autor vizualnog identiteta je Filip Badurina, a aplikaciju je programirao Hrvoje Hudoletnjak.

08

06

Ante Vrban – arhitekt za arapske šeike i hrvatske franjevce

$
0
0

U posljednjih nekoliko godina, u hrvatskim su se novinama i lifestyle prilozima počeli učestalo pojavljivati članci o tom mladom, a svjetski uspješnom arhitektu kojem je ime bilo Ante Vrban. Mediji su s nasladom izlagali „success story” o mladog i naočitom Šibenčaninu, ambicioznom momku iz malog grada koji je preskočio baruštinu hrvatskih arhitektonskih lobija, natječaja i žiriranja, te napravio zamjetnu karijeru u bijelom svijetu.

13

Ilustracija: Željko Badurina

Crnomanjasti dečko koji je izgledao kao Armanijev maneken pričao bi tako o svojim globalnim uspjesima, o tome kako dizajnira interijere za arapske šeike i Jennifer Capriati, a onda bi – kako po žanrovskim pravilima uvijek treba biti u svakoj dalmatinskoj biografiji – na red došli baba i dida. Mladi bi dizajner bogataških interijera tako s tronutošću počeo pričati o utjecaju koji je na njega imao djed arhitekt. Arhitekt koji se zvao Ante Kelava i – među inim- projektirao poštu i školu u socijalističkom Kninu.

Kad je mladi kreator luksuznih stanova direktnom pogodbom s fratrima dobio uređenje interijera nove kninske crkve, jedna od prvih stvari koje je rekao novinarima bila je da mu je milo zbog toga jer je i njegov djed radio u tom gradu. Kad sam to pročitao, dao sam truda i prvo potražio djela dida Ante na koja se ponosni unuk pozivao. Preda mnom su se pojavila zdanja kninske škole i pošte, jednostavne, dolične i nerazmetljive uglate modernističke kuće, kuće kojima je smisao bio da jedan tjeskobni, garnizonski i željeznički grad poveže sa svijetom – poveže poštom i poveže znanjem. Kad čovjek gleda te zapravo dosadne, ali dirljivo poštene i funkcionalne kuće, i kad ih gleda usporedo sa slapovima đinđuva i bijele draperije koja pada s Vrbanovih interijera, čovjek ne može jasnije vidjeti razliku u profesionalnom etosu koji je dvama generacijama arhitekata nametnuo kontekst.

00

Crkva Hrvatskog krsnog zavjeta u Kninu, autor projekta interijera: Ante Vrban, foto: Jutarnji list

U generaciji dide Ante, posao je arhitekta – jednako na zapadu i istoku – bio posao prometeja. Arhitekt je u stvarnom (a ne u ždanovljevskom) smislu bio inženjer ljudskih duša, prosvijećeni autokrat koji je znanjem trebao mijesiti nabolje život ljudi, razbijati zaostalost i unositi luč promjene. U generaciji unuka Ante, posao je arhitekta – nažalost – u dobroj mjeri postao posao dvorskog zabavljača. On je tu da iz kutije atrakcije izbacuje lepršave trikove, da svojim ekstravagancama zadivi bogate i razmrda im sinapse, otupjele zbog toga što sve imaju i sve su probali.

U čudnoj “kronologiji” hrvatske i ne samo hrvatske povijesti, djed arhitekt živio je u svijetu Oscara Niemayera i Kenza Tangea. Sin arhitekt, pak, živi u svijetu Luja XIV. i Versaillesa, svijetu u kojem se njegovi interijeri nose kao što su se nekad nosile perike s ptičjim gnijezdima. Njegove interijere ljudi konzumiraju kako su dvorjani konzumirali vatromete, tabloe i muzička divertimenta. Njegovi klijenti su ljudi koji su- lako ili teško, pošteno ili nepošteno – zaradili veliki novac, i sad hoće da se taj novac vidi. Kao što imaju Bentley ili Maybach, kao što imaju sat Patek Phillipe, tako imaju i bijele bokore draperije, svjetlucave vitrine i unikatne sagove.

9

Crkva Hrvatskog krsnog zavjeta u Kninu, autor projekta: Jerko Rošin

I nije problem u tome što didin arhitektonski unuk takvo što radi. Nije problem čak ni u tome što moskovski i arapski klijenti za to postoje. Problem je što je jedan od tih klijenata postala hrvatska, kninska, franjevačka – crkva.

Nakon što su mediji objavili da je odlukom kninskog franjevačkog ekonoma Josipa Gotovca upravo mladi dizajner bogataških interijera dobio uređenje unutrašnjosti nove, apsurdno velike i skupe crkve hrvatskog krsnog zavjeta, u medijima se digla očekivana bura. Povjesničari umjetnosti i dio kolega novi su interijer sa stakalcima i slapovima svjetlećih niti proglasili delirijem kiča i “kockarnicom” ( Zvonko Maković).

7

5

Arhitektonska struka opravdano se pobunila što se 9,8 milijuna kuna budžetskog novca daje za raskošnu crkvu, a da pritom ne postoje uzusi koji su uvriježeni kad je posrijedi javna gradnja – natječaj i žiri. Ne mali dio struke likovao je što je projekt interijera izgubio Jerko Rošin, splitski arhitekt i bivši saborski zastupnik koji je desetljeće i pol bio omiljeni arhitekt srednjodalmatinske crkve, da bi crkva naglo “promijenila arhitektonski ukus” kad je Ivo Sanader izgubio vlast (Sanader koji – uzgred – kakav god bio ovakvu smijuriju ne bi dopustio). I dok su u novinama grmjele kritike na interijer buduće “Las Vegas crkve”, oficijelna crkva je iza “kockarnice” u potpunosti stala. Tako je – čitamo – i zagrebački vojni ordinarij Marin Drago Kozić rekao da projekt “potpuno odgovara našem shvaćanju vjere i njezina življenja”.

8

I znate što je tu problem? Problem nije u tome što je don Kozić rekao neistinu. Problem je u tome što je on rekao punu, čistokrvnu istinu. Naime, Vrbanov interijer doista potpuno odgovara shvaćanju vjere i življenju vjere hrvatske katoličke hijerarhije.
Crkva Hrvatskog krsnog zavjeta već je od samog početka bila duboko neukusna ideja. Nitko ne spori da je u gradu koji je naglo promijenio vjeroispovjesnu strukturu i koji je demografski vrlo mlad trebala još jedna katolička crkva, uz staru i malu crkvu Svetog Ante u centru gradića. Ali, projekt nove crkve od početka je začet bez skrušenosti, bez svijesti da ta crkva nastaje na bivšoj bojišnici, u gradu u kojem su krajem osamdesetih četiri petine stanovništva činili pravoslavci. I mjestom, i veličinom, i pretenzijom, ta je crkva zamišljena da bude pobjedničko zapišavanje terena, poruka “njima” da je “sad ovo naše”, slično kao što tu poruku razdvajanja i prezira iskazuju i križevi na mostarskom Humu, u skopskom Vodnom i na sarajevskoj Jahorini. Kninska crkva, baš kao i nedaleka udbinska, samo su dio jednog kudikamo šireg fenomena, a to je etničko asaniranje terena kroz gradnju grandioznih pobjedničkih bogomolja. To je praksa kojoj su na štokavskom prostoru jednako sklone sve tri konfesije (pravoslavci, muslimani i katolici), a sve tri su po tom pitanju, nažalost, jednako odvratne.

10

Crkva koja je začeta s takvom nakanom kroz interijer je Ante Vrbana dobila i stilski kod koji točno odgovara toj nakani. To nije interijer franjevačke skrušenosti, malenosti, kontemplacije. To je interijer crkve koji izgleda kao lobi bogataškog pedikerskog salona ili scenografija novogodišnjeg programa na TV Pink. Knin je dobio crkvu koja je perfektna za to da u njoj propovijed drži Zlatko Sudac u bijelom presleyevskom trikou, da se u njoj održava After Krizma Party uz muziku Ministarki i Goge Sekulić, dakako uz diskokuglu i dimne efekte. Knin je dobio sakralnu inačicu zlatnog Rolexa, trijumf skorojevićke grandece, festival atrakcija koji poručuje da smo mi bogati, da smo moćni, da smo pobjednici i da imamo para – punih 40 milijuna.

11

Stoga je upravo dirljivo koliko taj bogovićevsko-kozićevski “novi sakralni izričaj” zapravo podsjeća na zdanja staljinističkog neoklasicizma ili pak graditeljske ekstravagancije Nicoleaa Ceausescua. I nikakvo čudo što podsjeća, jer je u oba slučaja ta zdanja dizao politbiro jedne vladajuće ideologije, ideologije koja je htjela dojmiti svojom imperijalnom moći i poručiti da povijest (Bukurešta, Udbine ili Knina) počinje od njih.

14

Ilustracija: Željko Badurina

Ali – ajmo biti pošteni – zar taj stil i ta crkva nisu upravo ono što (nažalost) danas oficijelni katolicizam u Hrvatskoj i jest? Dakle – ne stvar vjere, ne stvar transcedencije, ne ustanova koja usađuje skrušenost, koja traži da se brinete za vlastite grijehove i budete što obazriviji prema Drugom – nego trijumfalistička oficijelna ideologija koja se koprca opijena svojom novom, institucionalnom moći, a prema drugima, drukčijima i manjima ne demonstrira dobrotu, nego simboličku silu? To je crkva karizmatika s mikrofonima, After Krizma Partyja u kojima cure plešu na narodnjake u minicama, crkva molitve na piru između pršuta i pašticade, crkva blagoslivljanja punionice Coca-Cole, crkva kojoj – ukratko – u prvom redu dično sjede Šuker, Mamić i Žuljević Klica.

12

Ilustracija: Željko Badurina

I zato don Marin Drago Kozić ima pravo. Kninski interijer upravo je tako grez, nametljiv i samodopadan kakvom je danas postala naša hrvatska crkva. On je upravo tako trijumfalistički, tako neosjetljiv na druge kakva je i ona. On je skorojevićki akulturiran upravo koliko i ona. Ta crkva – točno onakva kakva danas jest – dobila je u kninskoj disko-bazilici svoj nepogrešivi stilski izraz.

 

Jurica Pavičić (tekst je uz dopuštenje autora prenesen s portala Jutarnjeg lista)

Fotografije: Jutarnji list, www.franjevci-split.hr

 

Izlažite u Moduloru!

$
0
0

Galerija Modulor raspisala je natječaj za izlaganje u 2016. godini. Natječaj je otvoren za samostalne izložbe, kustoske koncepcije i problemske izložbe vezane za arhitekturu i dizajn te fotografiju.

Prijava treba sadržavati:
– zamolbu za izlaganjem u 2016. godini,
– životopis autora ili nosioca koncepcije izložbe,
– koncept izlaganja,
– popratnu dokumentaciju (katalozi, fotografije, ostalo).

1

Izložba “Grad kao znak”, foto: Mladen Sokele

Savjet Galerije u sastavu: Ljubomir Miščević, Tomislav Premerl, Branka Hlevnjak, Saša Martinović Kunović – selekcionira sve pristigle prijave (do 15. lipnja 2015. godine) tijekom druge polovice mjeseca lipnja. Prihvaćene prijedloge godišnjeg programa Galerija prijavljuje na natječaj Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i šport, te Ministarstva kulture RH.
Rezultati natječaja (Grada i Ministarstva kulture) poznati su početkom 2016. godine (obično u ožujku).

2

Detaljnije informacije mogu se dobiti na tel. 091 3027 412, a prijave se mogu donijeti osobno ili poslati poštom do 15. lipnja 2015. godine.
Preporuka: pogledati izložbeni prostor prije prijave ili nazvati radi više informacija o tehničkim uvjetima za izlaganje

Adresa prijave:
Centar za kulturu Trešnjevka
Galerija Modulor (za Natječaj za izlaganje u 2016.)
Park Stara Trešnjevka 1, 10 000 Zagreb

O konceptu i aktivnostima Galerije Modulor doznajte više u razgovoru koji smo vodili s dugogodišnjom voditeljicom galerije, Sašom Martinović Kunović (ovdje).

Viewing all 609 articles
Browse latest View live