Quantcast
Channel: arhitektura – Pogledaj.to
Viewing all 609 articles
Browse latest View live

Rezultati natječaja za dječji vrtić u Stenjevcu

$
0
0

Grad Zagreb i Udruženje hrvatskih arhitekata (UHA) u suradnji s Društvom arhitekata zagreba (DAZ) objavljuju rezultate za javni, opći, u jednom stupnju, anonimni, za realizaciju, I. stupnja složenosti projektni natječaj za izgradnju dječjeg vrtića u Stenjevcu.

Na natječaj koji je trajao od 28. veljače 2018. do roka za predaju 30. travnja 2018. do 16 h, u Udruženju hrvatskih arhitekata i Društvu arhitekata Zagreba regularno je zaprimljeno 58 radova.

Ocjenjivački sud koji je djelovao u sastavu:
Mladen Jošić, dipl. ing. arh., predsjednik Ocjenjivačkog suda; Nives Škreblin, dipl. ing. arh., dopredsjednica Ocjenjivačkog suda; Siniša Justić, dipl. ing. arh.; Dubravka – Petra Lubin, dipl. ing. arh.; Nenad Ravnić, dipl. ing. arh.; Zorana Protić, dipl. ing. arh., zamjenica člana OS-a na 9. sjednici održanoj 22. svibnja 2018. donio je sljedeće odluke:

 

I. nagrada u neto iznosu od 78.000,00 kn dodjeljuje se radu broj 41

Autori:

Nikola Fabijanić, d.i.a.
Juraj Glasinović, d.i.a.

Suradnici:

Dora Dolečki, d.i.a.
Vojko Stanić, d.i.a.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

II. nagrada u neto iznosu od 48.750,00 kn dodjeljuje se radu broj 17

Autor:

Ivan Galić, d.i.a.
(NOP STUDIO d.o.o.)

Suradnici:

Boris Vidaković, d.i.a.
Rea Vidović, d.i.a.
Robert Bodiš, d.i.a.
Hrvoje Končar, d.i.a.
Iva Erak, d.i.a.
Jurana Hraste, d.i.a.

 

Konzultanti:

Ranko Keindl, mr.sc. – energetska učinkovitost
Tomislav Pelin, dis – strojarstvo

 

 

 

 

 

 

III. nagrada u neto iznosu od 29.250,00 kn dodjeljuje se radu broj 38

Autori:

Hrvoje Arbanas
Anita Elez
Saša Košuta
Mario Kralj
Dora Lončarić
(BIRO)

 

 

 

 

 

 

 

 

IV. nagrada u neto iznosu od 23.400,00 kn dodjeljuje se radu broj 52

Autori:

Nina Pahović
Silvija Shaleva
Mirjana Lozanovska
Erik Jurišević

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V. nagrada u neto iznosu od 15.600,00 kn dodjeljuje se radu broj 14

Autori:

Anita Karaman, mag.ing.arch.
Ana Krstulović, mag.ing.arch.
Dora Popić, mag.ing.arch.
Izv.prof.art. Nikola Popić, dia
(312 arhitektonska radionica d.o.o.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Izložba natječajnih radova održat će se 29. svibnja 2018. u 18 sati u prostorima Udruženja hrvatskih arhitekata i Društva arhitekata Zagreba, Trg bana Josipa Jelačića 3/I, Zagreb.

 

Registarski broj natječaja Hrvatske komore arhitekata: 55-18/ZG-AU/NJN
Oznaka iz Plana nabave Raspisivača natječaja: 1809-2018-EMV

RASPISIVAČ I INVESTITOR natječaja je GRAD ZAGREB, Trg Stjepana Radića 1, 10 000 Zagreb, OIB: 6181789437, telefon: +385 1 6503788, e-mail: javna.nabava@zagreb.hr, internetska adresa: www.zagreb.hr, odgovorna osoba: gradonačelnik Milan Bandić, dipl. politolog.

PROVODITELJ I ORGANIZATOR natječaja je UDRUŽENJE HRVATSKIH ARHITEKATA (UHA), Trg bana J. Jelačića 3/I, 10 000 Zagreb, OIB: 01152649489, telefon: +385 1 4816140, e-mail: tajnistvo@uha.hr, odgovorna osoba: Emil Jurcan, dipl.ing.arh., predsjednik; u suradnji s DRUŠTVOM ARHITEKATA ZAGREBA (DAZ), Trg bana J. Jelačića 3/I, 10 000 Zagreb, OIB: 87490332083 telefon: +385 1 4816 151 e-mail: daz@d-a-z.hr, odgovorna osoba: Tihomil Matković, dipl.ing.arh., predsjednik.

Izrađivač natječajnog zadatka odnosno programa: Dubravka – Petra Lubin, dipl.ing.arh., 546, Ulica Republike Austrije 18, Zagreb.

PREDMET NATJEČAJA je izrada idejnog arhitektonsko-urbanističkog rješenja Dječjeg vrtića u Stenjevcu.

CILJ PROVEDBE JAVNOG NATJEČAJA je iznalaženje najboljeg oblikovnog, funkcionalnog i ekonomičnog rješenja građevine za odgoj djece predškolske dobi zajedno s pratećim vanjskim prostorima, koje će zadovoljiti potrebe planiranih korisnika i kvalitetno se uklopiti u stambeno naselje Špansko. Jedan od ciljeva ovog natječaja je dobiti suvremeno rješenje koje će biti ekonomično i održivo u izvedbi i održavanju.

Raspisivač projektnog natječaja sklopit će ugovor o javnim uslugama na temelju pregovaračkog postupka javne nabave bez prethodne objave s autorom prvonagrađenog rada.

KRITERIJI ZA ANALIZU I OCJENU NATJEČAJNIH RADOVA
Pored usklađenosti rada s uvjetima raspisa, u pogledu sadržaja, rokova i obaveznih priloga, pri ocjenjivanju radova Ocjenjivački sud je valorizirao sljedeće elemente:
– prostorni koncept u skladu sa zatečenim kontekstom,
– kvalitetu prostorno-funkcionalnog rješenja,
– oblikovanje vanjskog prostora,
– održivost i ekonomičnost arhitektonskog rješenja,
– arhitektonsko oblikovanje građevine koje uspostavlja nove vrijednosti u prostoru.

Natječaj se provodi u skladu s Poglavljem 2, člancima 327., 328., 329., 330. i 331. ZJN 2016, ostalim odredbama ZJN 2016, koje se primjenjuju na projektni natječaj te odredbama Pravilnika o natječajima s područja arhitekture, urbanizma, unutarnjeg uređenja i uređenja krajobraza (“Narodne novine”, broj 85/14, u daljnjem tekstu: Pravilnik) Hrvatske komore arhitekata, ukoliko iste nisu u suprotnosti sa ZJN 2016.

Projektni natječaj se provodi kao postupak koji prethodi postupku sklapanja ugovora o javnim uslugama za izradu projektno-tehničke dokumentacije u dogovoru s Raspisivačem (za potrebe javne nabave usluga) sukladno članku. 327. stavku 1. ZJN 2016.

Procijenjena vrijednost nabave – projektni natječaj i kasniji pregovarački postupak javne nabave bez prethodne objave, sastoji se od nagradnog fonda, isplata naknada radnim tijelima i izrade projektno – tehničke dokumentacije, i iznosi ukupno 1.022.072,00 kuna bez PDV-a, te se raščlanjuje na iznose kako slijedi:
– nagradni fond u iznosu od 195.000,00 kuna neto, odnosno 273.073,27 kuna bruto bez PDV-a,
– naknada radnim tijelima u iznosu od 57.037,50 kuna neto, odnosno 84.930,89 kuna bruto bez PDV-a,
– projektno-tehnička dokumentacija u maksimalnom iznosu do 664.067,84 kuna neto bez PDV-a za što će Raspisivač sklopiti ugovor nakon provedenog pregovaračkog postupka javne nabave bez prethodne objave, sukladno članku 133. stavak 1. ZJN 2016, s osobom ovlaštenom za projektiranje prvonagrađenog rada koja zadovolji uvjete sukladno ZJN 2016 pod uvjetom da ima dokaze sposobnosti propisane ZJN 2016 i da je u skladu s Pravilnikom, te se u tom smislu smatra ponuditeljem. Prilikom izrade projektno – tehničke dokumentacije ponuditelju se neće platiti dio natječajnog rada koji je već izvršen plaćanjem nagrade.

Usluga izrade projektno – tehničke dokumentacije obuhvaća izradu cjelovitog projekta potrebnog za izgradnju objekta, njegovo opremanje i uređenje okoliša sukladno pozitivnim propisima.

Planirana okvirna sveukupna vrijednost investicije iznosi 22.446.900,00 kuna bez PDV-a, tj. 19.851.000,00 kn bez PDV-a za troškove građenja i opreme (7.940,40 kn / m²), te 2.595.900,00 bez PDV-a za troškove vanjskog uređenja.

 

Izvor: UHA

 

 


BIM me up!

$
0
0

Kako se čini, BIM iz godine u godinu postaje sve bliže tome da postane standard za projektiranje u arhitekturi, jer zašto bi itko radio svoj projekt u 2D alatu, pa ga prenosio u 3D, kad se pomoću alata kao što je ARCHICAD cijeli projekt može modelirati u pravom 3D-u brže, lakše i efikasnije.

 

3LHD, Hotel Park, Rovinj, render by 3LHD

 

Situacija na svjetskom tržištu odraz je stanja: BIM projekti su obavezni u SAD-u, Aziji, a od 2020. kao obavezne uvest će ih i EU (da, i Hrvatska).

Drugim riječima, nije pitanje trebate li kupiti BIM softver, već koji ćete odabrati.

Za početak, pogledat ćete usporedne testove na internetu i otkriti kako je ARCHICAD značajno bolje balansiran, uspješnije koristi računalne resurse i bolje barata modelima.

Na jednoj je demonstraciji paralelno otvaran veći broj raznih BIM projekata u raznim softverima i jedino je ARCHICAD ostao aktivan, dok su se svi drugi zagušili već nakon manjeg broja otvorenih projekata.

 

DEGELO ARCHITEKTEN, University Library Freiburg, Njemačka, foto © Barbara Bühler

 

Lakše unosite izmjene

Ako ste ikad zbog izmjene dimenzija jednog prozora izgubili cijeli dan ili tri, veselit će vas da u ARCHICADu izmjene unosite jednom, na jednom mjestu, a one se dalje propagiraju same.
Ne morate više unositi izmjenu u tlocrtu, na fasadi, u planu oplate, u 3D-u, u detalju, i tako cijeli dan.

 

Betoni se računaju sami

Dobro, ne baš sami od sebe, već vi kliknete i dobijete izračun u sekundi – i ne samo za betone, već i za površine za žbukanje, kade, umivaonike ili bilo koji drugi izračun.

 

MAYER H. Architects, Metropol Parasol, foto © David Franck

 

Nema pretplate

Jednom kupite i platite ARCHICAD i on radi na svakom računalu koje imate: Windows, Mac – bitno je da imate svoj USB ključ.
Godišnje održavanje možete i ne morate uzeti ako želite update na novu verziju svake godine, te tehničku podršku.

 

Pluginovi su povoljniji

Kupovinom licence dobivate i MEP modeler plugin za modeliranje instalacija vode i odvodnje, strojarstva i struje vrijedan 1. 400,00 kuna (+ PDV), a tu su i druge pogodnosti kod kupovina pluginova – pitajte hrvatskog ARCHICAD zastupnika.

 

MAAARS ARCHITEKTUR, Haus Schnitzer-Bruch

 

Cinerendajte novih 600 modela besplatno

Svaka ARCHICAD licenca u vašu će bazu 3D modela donijeti 600 novih Cinerender materijala potpuno besplatno.
Namjestite svoj projekt do u detalja – impresionirajte investitore.

 

Prezentirajte u hodu

ARCHICAD savršeno radi s BIMx 3D prezenterom – samo stisnete export i ne brinete za čišćenje, uređivanje, prilagođavanje modela.
Dobijete gotovo 3D rješenje u kome možete lijepo prikazati svoj rad na raznim mobilnim uređajima.

 

 

 

 

Studio Nexar, Tehnološki park Varaždin

 

 

Prilagođen za hrvatske arhitekte

ARCHICAD ima mjerne jedinice, materijale, kote, višeslojne konstrukcije i sve ostale elemente za rad uređene prema hrvatskim standardima, tako da možete samo sjesti i raditi bez borbe s internacionalnom verzijom softvera.

 

Iskoristite priliku – kupite ARCHICAD do 14. 6. 2018. uz popust od 30%!

 

* uključuje trogodišnje održavanje i 4 dnevnu edukaciju za jednu osobu

 

 

Rezultati natječaja za poslovno-stambenu zgradu na križanju Branimirove i Heinzelove ulice u Zagrebu

$
0
0

Objavljeni su rezultati Javnog, u jednom stupnju, anonimnog, za realizaciju, I. stupnja složenosti natječaja za izradu idejnog urbanističko-arhitektonskog rješenja poslovno-stambene građevine/a uz sjeverozapadno križanje Branimirove i Heinzelove ulice u Zagrebu (registarski broj natječaja 57/2-18/ZG-UA/N).

Investitor i raspisivač je BHB DOMUS d.o.o, Dugoselska cesta 93, Sesvetski Kraljevec, OIB: 09537004410 (odgovorna osoba Nataša Srbanić – kontakt: natasa.srbanic@prsv.hr, 098480002) i provoditelj Katja Zorić, ovlaštena arhitektica, Veslačka 23, Zagreb, OIB 42977369813 (insitu.hr@gmail.com, 016190425).

Na natječaj koji je trajao od 13. ožujka do 11. svibnja 2018. pristiglo je osam (8) radova, od čega je sedam (7) radova ostvarilo pravo sudjelovanja u postupku ocjenjivanja (čl.17, st.2. Pravilnika).

Ocjenjivački sud u sastavu: Damir Ivšić, d.i.a. (Predsjednik OS-a), Zoran Kovač, predstavnik Raspisivača, Željko Petković, predstavnik Raspisivača, Zdravko Krasić, d.i.a., Samir Štrkonjić, d.i.a., te Filip Pleše, d.i.a. (zamjenik člana OS-a) jednoglasno je donio sljedeće odluke:

 

1. nagrada (u neto iznosu od 80.000,00 kn) dodjeljuje se radu pod oznakom “8”

Autor:
Siniša Bjelica, ovl.arh., Zagreb

Suradnici:
Ante Nenadić, d.i.a., Zagreb
Karlo Barta, bacc.ing.arch., Zagreb
Željka Mićanović, d.i.a., Zagreb

 

 

 

 

 

 

2. nagrada (u neto iznosu od 50.000,00 kn) dodjeljuje se radu pod oznakom “1”

Autori:

Nikola Arambašić, ovl.arh., Zagreb
Marta Bartovčak, mag.ing.arh., Zagreb
Tihana Buljan, mag.ing.arh., Samobor
Anita Ćubić, mag.ing arh., Gornji Stupnik
Boris Radaković, stud.arh., Požega

 

 

 

 

 

 

3. nagrada (u neto iznosu od 30.000,00 kn) dodjeljuje se radu pod oznakom “6”

Autori:
Mario Pehnec, ovl.arh., Zagreb
Alida Janković Tomas, ovl.arh., Zagreb
Luka Mihajlo Zagotta, bacc.ing.arch, Zagreb

 

 

 

 

 

4. nagrada (u neto iznosu od 24.000,00 kn) dodjeljuje se radu pod oznakom “7”

Autor:
Tonči Čerina, ovl.arh., Zagreb
Larisa Čišić, mag.ing.arh., Zagreb

Suradnici:
dr.sc. Mia Roth Čerina, d.i.a., Zagreb

Danko Balog, d.i.a., Kutina

 

 

 

 

 

 

 

 

5. nagrada (u neto iznosu od 16.000,00 kn) dodjeljuje se radu pod oznakom “4”

Autori:
Paula Žinić, ovl.arh., Zagreb
Vedrana Moslavac, bacc.ing.arch., Virovitica
Ivan Mostahinić, bacc.ing.arch., Dubrovnik
Ivan Periša, bacc.ing.arch., Zagreb
Martina Milošević, bacc.ing.arch., Đakovo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Izrađivač programa je Katja Zorić, ovl.arh, Veslačka 23, Zagreb, insitu.hr@gmail.com, OIB 42977369813.

Pravo sudjelovanja u svojstvu autora imala je jedna ili više stručnih fizičkih osoba. Stručnost natjecatelja je bila zadovoljena kada je barem jedan od autora natječajnog rada ovlašteni arhitekt ili ovlašteni arhitekt urbanist.

Cilj provedbe javnog natječaja je bio odabir najboljeg cjelovitog funkcionalno i oblikovno kvalitetnog idejnog urbanističko-arhitektonskog rješenja za poslovno-stambenu građevinu/e na sjeverozapadnom uglu križanja Heinzelove i Branimirove ulice. Odabrano rješenje će poslužiti kao podloga za izradu daljnje projektne dokumentacije za realizaciju planiranog zahvata uz križanje dviju važnih prometnica.

Pored usklađenosti natječajnog rada s uvjetima raspisa, u pogledu sadržaja, rokova i obaveznih priloga, pri ocjenjivanju radova, Ocjenjivački sud je valorizirao: zadovoljenje zadanih urbanističko-tehničkih uvjeta, estetske, oblikovne i prostorne kvalitete predloženog rješenja, funkcionalnost i fleksibilnost korištenja prostora, racionalnost i ekonomičnost rješenja kao i njegovu dugoročnu održivost, dodane vrijednosti koncepta (odnos prema okolnoj gradnji, stvaranje identiteta mjesta, doprinos slici grada i drugo).

Natječaj je proveden prema Pravilniku o natječajima s područja arhitekture i urbanizma, unutarnjeg uređenja i uređenja krajobraza (NN 85/14) Hrvatske komore arhitekata.

Natječajni radovi bit će izloženi u prostorijama raspisivača Selska cesta 90/7. kat, Zagreb, u četvrtak 17. svibnja 2018. u 14 sati do petka 25. svibnja 2018., a radovi se mogu razgledati radnim danima od 12 do 15 sati.

Razgovor s Ocjenjivačkim sudom bit će organiziran u utorak 22. svibnja 2018. u 14 sati.

 

Izvor: HKA

 

Konfrontacije privatno – javno: fenomen Radničke ceste

$
0
0

Društvo arhitekata Zagreba (DAZ) u razdoblju od 7. – 9. lipnja 2018. organizira Konferenciju: “Konfrontacije Privatno – Javno – Fenomen Radničke ceste”, u sklopu koje će se održati program Urbanizam.zg i VIII. Dani zagrebačke arhitekture.

Trodijelna konferenciju objedinjuje programe Društva arhitekata Zagreba urbanizam.zg i Dane zagrebačke arhitekture.

Prvi dan – četvrtak 7. lipnja 2018. posvećen je temi javnog prostora i transformacijama grada, te edukaciji o javnom prostoru, a druga dva Danima zagrebačke arhitekture s ovogodišnjom temom Fenomen Radničke ceste, a stručni obilazak Radničke započinje okupljanjem u subotu 9. lipnja 2018. u 10 sati u kafeu zgrade VMD, u Strojarskoj 20.

“Temeljna definicija grada proizlazi iz sustava obilježja njegovog teritorija i većeg broja mreža koja su osnova generiranja i organizacije urbanog života u gradu.

Ovim predavanjima želimo potaknuti raspravu o onim mrežama koji definiraju javne prostore grada i koje generiraju kulturu života u gradu. Svaka mreža sastoji se od linearnih pravaca i žarišnih točaka koje su mjesta okupljanja obilježena ponudom bogatstva sadržaja.

Osim fizičkih prostora tj. ambijenata u okviru kojeg se odvija javni život u gradu, a to su trgovi, parkovi, pasaži, šetališta, uglovi, sastajališta, moramo biti svjesni da postoje i mreže mentalnog života grada koje definiramo sa specifičnostima kulture života u gradu. Nas zanimaju specifičnosti grada Zagreba. One su vezane za sadržaje, događaje i urbane procese u gradu – žarišne točke javnog života.

U tom sustavu našeg grada, te žarišne točke su ujedno i točke identifikacije građana s gradom i načinom života u njemu.
To ujedno nazivamo i urbanim socijabilitetom kao pojmom zajedništva u odvijanju životnih procesa grada.

Razina urbanog socijabiliteta je odraz zadovoljstva načina i kvalitete života, a raznolikost sadržaja čini život vrednijim – zadovoljnijim.

Razinu bogatstva sadržaja moramo razvijati i štititi u smislu zaštite raznolikosti ponude što je značajna tema urbanizma i Zagreba danas u kontekstu tržišta i održivosti nekonkurentnih sadržaja koji zadovoljavaju želje i afinitete građana.

Neartikuliranim i neusklađenim stvaranjem pojedinih zona u gradu pod utjecajem slobodnog tržišta, javni prostor polako nestaje.
Sudionici u stvaranju javnog prostora bi trebali biti interdisciplinarni stručnjaci, gradska uprava i stanovnici.
Njihov odnos i zajednički potencijal su bitan čimbenik u stvaranju javnog prostora – urbanog identiteta grada.

Toliku potrebnu raznolikost sadržaja promatramo na primjeru Radničke ceste koja zbog svojih velikih projekata i velikih građevina ima tendenciju introvertiranosti, što negativno utječe na ovakve urbane poteze zbog osiromašenja života u javnom prostoru.

Radnička je trenutno u tranziciji iz proizvodne u poslovnu zonu i jedan od glavnih ulaza u grad.
Pitanje je hoće li se tu uklopiti i kulturni, rekreativni i ugostiteljski javni sadržaj i svi oni sadržaji koji su vezani za pješački prostor i privatnu sferu života građana.

Povijesno ovaj prostor nosi veliku vrijednost ‘novog urbanizma’ iz vremena industrijalizacije nakon Drugog svjetskog rata, te je potrebno analizama i studijama postaviti jasne koncepcije kvalitetne revitalizacije i uklapanja zatečenih industrijskih građevina vrijedne arhitekture u novi urbanizam.

U analizi je važno istaknuti i činjenicu o nekoliko različitih mjerila koridora Radničke ceste.
Makromjerilo koje potiče doživljaj grada u najširem smislu iz vozila, tramvaja, te ono drugo, mikromjerilo na čijem oblikovanju moramo inzistirati jer potiče urbanu živost poteza u mjerilu čovjeka tj. primjereno pješaku i ambijentu mjerila humanog grada kao najvećoj vrijednosti kojoj težimo u našem radu i djelovanju.

Završavamo citatom Brune Zevia ‘Kako gledati arhitekturu’:

‘Arhitektura nije samo umjetnost, niti samo slika minulih vremena viđena od nas ili nekog drugog; to je prije svega i iznad svega okvir, scena na kojoj se odvija naš život.’“

Ana Breka i Ana Jeren

 

Program konferencije i VIII. Dana zagrebačke arhitekture pogledajte ovdje.

 

 

Izvor/foto: DAZ

 

 

Što su arhitekti naučili od krize?

$
0
0

Udruženje hrvatskih arhitekata (UHA) objavilo je poziv za sudjelovanje na 53. zagrebačkom salonu arhitekture koji će se održati u listopadu ove godine.
Tema Salona je “Desetljeće 2008-2018: Učimo li od kriza?”, a prijave radova moguće su do 2. srpnja 2018.

 

Vizual: Niko Mihaljević i Petra Milički

 

“Ovogodišnji Zagrebački salon posvećen je arhitekturi i urbanim procesima koji su obilježili desetljeće.
Posljednjih je deset godina proteklo u znaku krize – 2008. godine svijet je doživio krah financijskog tržišta, dok 2018. godine doživljavamo naglo buđenje graditeljske aktivnosti u Hrvatskoj, barem u njenom obalnom području.
Znači li to da je desetogodišnja kriza iza nas?

Ekonomske promjene desetljeća za nama posebno su se oštro odrazile na arhitektonsku struku, odnosno na građenje općenito – vrsta narudžbi se izmijenila, veličine i strukture arhitektonskih ureda također, sama izvedba se prilagođavala financijskim rezovima, manjku radnika, materijala i zanatskih vještina, a nemogućnost ostvarivanja ambicija unutar klasičnih formi profesionalnog rada odvela je mladu generaciju arhitekata u djelovanje na margini, ili izvan, samog arhitektonskog diskursa.

 

 

Stoga, iako periodi krize dovode do stagnacije građenja, oni mogu biti poticajni za širi spektar arhitektonskog djelovanja.
Je li se to u posljednjih deset godina osjetilo? Je li arhitektura razvila specifične strategije i taktike koje neposredno odgovaraju na krizno stanje?
Koje pouke arhitektura može izvući iz takvog perioda? Je li desetljetna kriza u Hrvatskoj kritički iskorištena i interpretirana?

53. zagrebački salon želi stvoriti uvid u raznolike reakcije arhitekture na period krize, ispitati u kojoj se mjeri događa redefinicija same discipline te otkriti na koje se sve načine angažiraju arhitektonska znanja.

Također, Salon će pokušati iščitati dovode li uvjeti krize i do specifičnih arhitektonskih koncepcija i estetika.
Utoliko se ohrabruju prijave najšireg spektra arhitektonskog djelovanja: od diskurzivnih i istraživačkih doprinosa, preko nerealiziranih ili realiziranih projekata svih razina ambicije, do tehničkih inovacija.

 

 

Zagrebački salon održat će se u prostorima Pučkog otvorenog učilišta u Zagrebu u listopadu ove godine i sastojat će se od dva uzajamno isprepletena dijela.

Prvi dio je problemska interpretacija desetljeća koju provodi UHA u suradnji s regionalnim istraživačkim timovima te Anom Džokić i Marcom Neelenom (STEALTH.unlimited), dok je drugi dio tematski široko postavljena izložba radova nastalih u protekle tri godine, a čija će selekcija i načini prezentacije biti povezani s problemskim dijelom.

Radi povezivanja dvaju dijelova Salona u zajedničku izložbu stručni će savjet UHA-e rasporediti odabrane radove prema temama izniklim iz problemske interpretacije desetljeća te će oni varirati u veličini, postavu i obliku prezentacije.

Odbor 53. zagrebačkog salona čini stručni savjet UHA-e u sastavu: Dario Crnogaća, Ivana Ergić, Maroje Mrduljaš, Ana Mrđa, Mira Stanić, Helena Sterpin i Ana Šverko, uz međunarodne goste Anu Džokić i Marca Neelena (STEALTH.unlimited).

 

 

Prijava radova vrši se od 12. lipnja 2018. do 2. srpnja 2018. putem web stranice www.uha.hr uz uplatu početne kotizacije od 200 kn.

 

Selekcija radova za izložbu završit će do 15. kolovoza 2018. te će svi odabrani autori biti obaviješteni o izboru i pozvani da uplate dodatnih 200 kn za troškove prezentacije do 1. rujna 2018.

Studenti i gosti oslobođeni su plaćanja kotizacije”, stoji u pozivu.

 

Uplata se vrši na sljedeći račun:

Udruženje hrvatskih arhitekata (UHA)10000 Zagreb
Trg bana Josipa Jelačića 3/I
IBAN: HR6223600001101550751
OIB: 01152649489
telefon: 01 5509 705
e-mail: tajnistvo@uha.hr

 

 

Fotografije: iz arhive Pučkog otvorenog učilišta

 

 

Arhitekti su u Jugoslaviji osvojili široko polje slobode

$
0
0

Profesor arhitekture na Univerzitetu u Floridi i doktor znanosti Vladimir Kulić zajedno je s Martinom Stierlijem, glavnim kustosom Odjela za arhitekturu i dizajn njujorškog Muzeja moderne umjetnosti, autor izložbe “Betonska utopija: Arhitektura u Jugoslaviji 1948.-1980.” koja će u MoMA-i biti otvorena 15. srpnja.

Riječ je o velikoj i značajnoj izložbi koja reafirmira, ali i pokazuje svu kompleksnost jugoslavenske arhitekture u jednom od najznačajnijih svjetskih muzeja.

 

“Ne verujem ni da se arhitektura ikada može isprazniti od politike, jer svi takvi pokušaji na kraju, svesno ili nesvesno, ostaju politički”, Vladimir Kulić, foto putem Novosti

 

Često se o govori o umjetničkoj vrijednosti arhitekture, no koja bi za vas kao povjesničara arhitekture bila političko-društvena važnost arhitektonske baštine iz perioda Jugoslavije?

Kao istoričar konstitutivno sam nesposoban da odvojim umetnički od političko-društvenog značaja arhitekture.
Mislim da je besmislen i štetan recentni trend u digitalnim medijima usled kojeg se na jugoslovenske spomenike gleda kao na “čistu formu” ispražnjenu od društvenog značenja.

To ne znači da arhitekturu treba čitati kao puku refleksiju ili reprezentaciju društvenih odnosa.
Naprotiv, arhitekti uvek imaju određenu dozu slobode da oblikuju te odnose, čak i kada moraju slediti vrlo striktne zahteve klijenata.
No ne verujem ni da se arhitektura ikada može isprazniti od politike, jer svi takvi pokušaji na kraju, svesno ili nesvesno, ostaju politički.

Kada govorimo o arhitekturi kao umetnosti, obično mislimo na njenu reprezentacijsku funkciju i šta nam ona “govori”.
No možda je još važnije šta nam arhitektura “radi”: kako nas organizuje, šta nam omogućava, kako nas sputava. I šta mi radimo njoj: ko je i kako gradi i koristi, pod kojim uslovima, s kojim sredstvima.

Iz te perspektive možemo reći da su arhitekti u socijalističkoj Jugoslaviji osvojili široko polje slobode, ne samo u smislu estetike i reprezentacijskih strategija, već i u oblikovanju upotrebljivog prostora.

Makedonska opera i balet, 1969., Skoplje

 

Ovo što govorim u direktnoj je suprotnosti s tezom o totalitarnosti jugoslovenskog socijalizma, po kojoj su”pravi” kreatori prostora bili političari, dok su arhitekti bili samo podređeni izvršioci naredbi.

To nije bilo tako: razvijene su čitave mikrokulture oblikovanja prostora, recimo masovnog socijalnog stanovanja ili institucija obrazovanja.
Tragovi nekih od tih mikrokultura još uvek se održavaju u okvirima arhitektonske profesije, pa su postali čak i objekt luksuzne komodifikacije. Mislim na neke od novih hotela na Jadranu koji se direktno referiraju na hotele iz doba socijalizma.

S druge strane, neke od tih mikrokultura netragom su nestale.
Kada gledate tlocrte stanova novih beogradskih naselja, koje je često gotovo nemoguće namestiti usled loše organizacije, vi ne možete verovati da su oni nastali u istom gradu u kome je projektovanje stanova bilo dovedeno gotovo do nivoa umetnosti.

Ali s obzirom na to da se u ovom trenutku u samom središtu Beograda razvija čitav jedan novi deo grada za koji niko ne zna ko ga je projektovao, to što se na periferiji grade loši stanovi još je najmanji problem.

Ivan Antić i Ivanka Raspopović, Muzej savremene umetnosti, Beograd, 1965.

 

Kako na arhitektonske prakse na prostoru nekadašnje Jugoslavije gledate danas, kada više ne postoji blokovska podjela svijeta u kojoj je arhitektura imala značajnu političku funkciju i kada se ona umjesto društvu podređuje privatnom interesu i profitu?
O politici nesvrstanih i geopolitici trenutno pišete knjigu?

Koristim arhitekturu kao povećalo za čitanje danas gotovo mitske pozicije Jugoslavije u Pokretu nesvrstanih, kao jednom alternativnom modelu globalizacije, zasnovanom na ravnopravnosti i solidarnosti umesto na kolonijalnoj eksploataciji.

Arhitektura je u tome imala difuznu, ali vrlo važnu ulogu. Jedna forma “nesvrstanosti” se kroz arhitekturu može čitati čak i u periodu najintenzivnije svrstanosti Jugoslavije tokom prvih poratnih godina, kada su neki od politički najuticajnijih arhitekata aktivno pokušavali da redefinišu socrealizam, odbacujući estetiku koja je dolazila iz Sovjetskog Saveza.

Jugoslavija je pedesetih godina naglavce obrnula estetiku hladnog rata, koristeći za svoje reprezentacijske potrebe visoki modernizam, koji je Zapad u to doba svojatao kao navodno prirodnu estetiku liberalnog kapitalizma.

Zanimljiv obrat dogodio se početkom šezdesetih godina, upravo u vreme kada počinje intenzivni angažman Jugoslavije u Pokretu nesvrstanosti: teritorija Jugoslavije tada postaje mesto susreta podeljenog sveta, a arhitektura postaje objekt sve intenzivnije ekonomske razmene sa zemljama takozvanog trećeg sveta.

Tada počinje da se gradi turistička infrastruktura na Jadranu otvorena prema posetiteljima i iz Zapadne i iz Istočne Evrope, a javljaju se i prvi veliki projekti jugoslovenskih građevinskih kompanija u Africi i Aziji.
I jedna i druga sfera će se sedamdesetih godina razviti do neslućenih razmera.

No prekretnicu je simbolički možda najbolje najavila rekonstrukcija Skoplja posle zemljotresa 1963. godine, koja se odvijala pod pokroviteljstvom Ujedinjenih naroda i u kojoj su učestvovali urbanisti i arhitekti iz oba hladnoratovska bloka.
Najpoznatiji od njih je bio japanski arhitekt Kenzo Tange, autor plana centralne zone grada.

Željeznički kolodvor, Skoplje

 

Skoplje je posle zemljotresa došlo u žižu svetske pažnje, a u arhitektonskom smislu postalo je jedan od globalnih centara tzv. brutalističke arhitekture, koja je ubrzo potom izgubila na popularnosti, ali danas doživljava renesansu.

Ono što se poslednjih godina dogodilo sa Skopljem – njegova naivna i nasilna “nacionalizacija”– samo je najbizarniji simptom geopolitičke periferijalizacije čitavog regiona (o čemu smo pisali ovdje).

 

Skoplje danas

 

Koji su vaši favoriti među jugoslavenskim arhitektima?

Kada se osvrnem unatrag, čini mi se da je potpuno transparentno ko su moji favoriti.
Najviše sam pisao o Vjenceslavu Richteru i Bogdanu Bogdanoviću, koji su po mom mišljenju među nekolicinom najcelovitijih ličnosti jugoslovenske arhitekture (o Bogdanoviću čitajte ovdje).

Oni su ostvarili vrlo jasne vizije ne samo arhitekture, već i društva, povezujući različite sfere i prakse: arhitekturu, umetnost, teoretski rad, pedagogiju.
Pritom je fascinantno do koje mere su se obojica ugradili u ideološke temelje socijalističke Jugoslavije, a da su istovremeno uspeli osigurati sebi prostor kreativne slobode.

Kroz svoje izložbene paviljone Richter je zaslužan za najupečatljivije reprezentacije samoupravljanja u inostranstvu ( o čemu smo pisali ovdje).

 

Vjenceslav Richter, EXPO,  Bruxelles, 1958.

 

Bogdanovićev spomenički opus je na sličan način učestvovao u formiranju kolektivne memorije.

Takav eksplicitan angažman nije slučajan, jer su i Bogdanović i Richter, uprkos međusobnim velikim estetskim razlikama, plod iste struje levičarske misli koja se još u predratnoj Jugoslaviji zalagala protiv staljinističkog sužavanja polja kulturnog delovanja.

Oni su možda najbolji primer da arhitektura ne mora biti puka refleksija društvenih odnosa, već da ona temeljno učestvuje u njihovom formulisanju.

Bogdan Bogdanović, Kameni cvijet, Jasenovac, 1966.

 

Dosta sam pisao i o Edvardu Ravnikaru, koji je takođe fascinantna ličnost: Plečnikov najuspešniji student i veliki sintetizator arhitektonskih ideja čije su razmere pedagoškog uticaja u Sloveniji gotovo neverovatne.

U Bosni je Juraj Neidhardt ponudio još jednu vrlo snažnu viziju moderne arhitekture, u ovom slučaju izvedene iz vernakularnog nasleđa.
Njegova knjiga “Arhitektura Bosne i put u suvremeno”, koju je napisao u saradnji sa slovenskim arhitektom Dušanom Grabrijanom, po mom mišljenju jedna je od velikih knjiga međunarodne moderne arhitekture, iako se o njoj vrlo malo zna izvan regiona.
Nije nimalo čudno da je za nju predgovor napisao ni manje ni više nego Le Corbusier, Neidhardtov svojevremeni mentor.

Bilo je, naravno, i puno nadahnutih praktičara, možda previše da ih pominjem pojedinačno.

Radije bih pomenuo neka od internacionalno relevantnih remek-dela: Bijelu džamiju u Visokom, stadion Poljud, Muzej savremene umetnosti i Generalštab u Beogradu, Split 3, zgradu Makedonske opere i baleta i druge ikone skopskog brutalizma.

 

Nikola Dobrović, Generalštab u Beogradu, 1965., uništen bombardiranjem 1999.

 

Zašto se danas iznova vraćamo razdoblju jugoslavenskog modernizma, je li to zbog njegove masovne kulturne proizvodnje i distribucijskih odnosa? Kako se uspijevala pomiriti sva heterogenost autora i stilova unutar jugoslavenske arhitekture?

Ne znam da li je iko uopšte pokušao pomiriti tu heterogenost, naprotiv.
Ono što je s distance možda najjači utisak o arhitekturi Jugoslavije jeste raznovrsnost pristupa koji su se razvili u okviru istog političkog sistema.
S jedne strane, to je bio plod nasleđene istorijske heterogenosti, “mozaika kultura” koji su vodeće figure u kulturi usvojile kao jednu od glavnih značajki jugoslovenskog kulturnog prostora.

S druge strane, to je bio rezultat federalizacije zemlje, koja je poticala osnivanje i razvoj republičkih institucija, pa su tako sve jugoslovenske republike tokom perioda socijalizma, osim Crne Gore, dobile manje-više jasno profilisane škole arhitekture.
U takvim uslovima niko nije ni pokušao formulisati nekakav jedinstveni “jugoslovenski stil”, što je onemogućilo pojednostavljeni branding u inostranstvu, a i za potrebe samopercepcije.

Andrija Mutnjaković, Nacionalna i sveučilišna biblioteka u Prištini (više ovdje),  foto: Wolfgang Thaler

 

No slučajevi uspešnog brandinga nacionalnih arhitektura ionako su gotovo neizbežno manipulacije koje tendenciozno isključuju sve ono što se ne uklapa u apriori postavljenu viziju, pa su tako trebale decenije da jedna fascinantna figura poput brazilske arhitektice Line Bo Bardi izađe iz senke stereotipnog brazilskog modernizma (o čemu smo pisali ovdje).

Utoliko je heterogenost Jugoslavije s današnjih pozicija kvalitet, pre nego nedostatak.
To sve, naravno, ne znači da nije bilo “jugoslovenske arhitekture”, ako pod time podrazumevamo zajednički kulturni prostor i institucije.

Organizacija federalnih konkursa doprinela je vrlo intenzivnoj cirkulaciji ideja i praksi, pa su se tako pojedini arhitekti praktično specijalizirali za određene programe koje su gradili širom zemlje: recimo, sarajevski arhitekt Živorad Janković, pionir onoga što danas zovemo mixed use kroz projekte višenamenskih sportskih centara u Sarajevu, Prištini, Splitu (više ovdje)  i Novom Sadu, ili slovenski arhitekt Marko Mušič, koji je sagradio nekoliko izvanrednih “domova revolucije” u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini, zanimljivi su hibridi komemorativnih, javnih i kulturnih funkcija.

Živorad Janković i Slaven Rožić, Koteks, Split, foto: S. Šimpraga (goreI i D. Boban (dolje)

 

Bez okvira Jugoslavije ne bi bilo ni tih ni nekih drugih vrhunskih dostignuća – od Richterovih paviljona i dobrog dela Bogdanovićevog opusa, do Splita 3 ili prištinske biblioteke.
Ne razumem često ponavljanu frazu da jugoslovenska arhitektura nije postojala.

Poznato je da je Tatjana Neidhardt, kći Jurja Neidhardta, uspjela preko zaraćenih strana iznijeti jedan dio arhiva svoga oca?
Koliko je arhiva do danas nestalo i uništeno?

Tokom dvogodišnjeg istraživanja za izložbu u New Yorku za mene je bio najemotivniji trenutak kada nam je Tatjana Neidhardt pokazala šta je uspela sačuvati od neprocenjive zaostavštine svog oca.
Dobro sam znao Neidhardtove crteže iz knjige “Arhitektura Bosne”, ali sam verovao da su originali uništeni tokom opsade Sarajeva.
Videti ih uživo bilo je gotovo kao da sretnete osobu za koju ste mislili da je odavno nema – emotivni šok.

No to je bila jedna od priča sa relativno sretnim ishodom; puno je više slučajeva uništenih arhiva, što je jedna manje očita tragedija koja se dešavala u senci razaranja građevina.

Što je najgore, ona se još uvek dešava. Neke arhive nestale su u ratnim dejstvima, ali mnogo opsežnija devastacija dogodila se tokom tranzicijske privatizacije, kada su novi vlasnici, koji su po pravilu došli do firmi budzašto, poslali njihove arhive na đubrišta.

Situacija nije posvuda podjednako crna: Muzej za arhitekturu i oblikovanje u Ljubljani sistematski i vrlo profesionalno gradi svoju kolekciju.
I u Zagrebu postoje relevantne kolekcije, mada uslovi nisu uvek idealni.

U preostalim državama naslednicama situacija je mnogo teža, jer ne samo da političke elite nemaju svest o potrebi čuvanja arhitektonskih arhiva, već su često otvoreno neprijateljski nastrojene čak i prema onome što je izgrađeno.

Željeznički kolodvor, Skoplje

 

Skoplje je tu najočitiji, mada ne i jedini primer. No upravo u takvim uslovima javljaju se nove vrste aktivističke prakse, jedne vrste samonikle “eksperimentalne zaštite” kao otpora hotimičnom brisanju prošlosti.

Recimo, skopske kolege Ana Ivanovska Deskova, Vladimir Deskov i Jovan Ivanovski uspeli su sakupiti jednu fantastičnu kolekciju doslovno odbačenih artefakata i kroz seriju izložbi i publikacija održati svest o značaju modernističke arhitekture Skoplja upravo u vreme kada je ona doživljavala najgoru devastaciju.

Takvih slučajeva ima i drugde – recimo aktuelni aktivistički napori da se sačuva sarajevska Skenderija (o aktivizmu u Srbiji čitajte ovdje).
Nadam se da će izložba u MoMA-i doprineti da se makar donekle promeni i oficijelni odnos prema arhitektonskom nasleđu Jugoslavije.

 

 

Tekst je uz dopuštenje prenesen s portala Novosti

 

Fotografije: arhiva Pogledaj.to

 

 

Otvoreno društvo Jaapa Bakeme – arhitektura, demokracija i socijalna država

$
0
0

Promocija knjige i predavanje “Jaap Bakema And The Open Society” Dirka van den Heuvela, docenta na Tehničkom sveučilištu Delft i voditelja Istraživačkog centra Jaap Bakema na Instittutu Het Nieuwe u Rotterdamu, održat će se u ponedjeljak 18. lipnja 2018. u 19 sati, u Oris Kući arhitekture u Zagrebu, koja organizira događaj u suradnji s Institutom za povijest umjetnosti.

 

“Na 14. Bijenalu u Veneciji 2014. godine Nizozemska je u nacionalnom paviljonu predstavila arhitekta Jaapa Bakemu (1914. – 1981.) i njegovu viziju arhitekture za demokratsko, slobodno društvo jednakih mogućnosti.

Izložba kustosa Dirk van den Heuvela bila je istovremeno ishodište druge dionice projekta – prve monografije o Bakemi naslova ‘Jaap Bakema and the Open Society’ objavljene u ožujku ove godine.

Zagovarajući različitost kao ishodište prostornog planiranja Bakema je zauzeo mjesto opozicije unutar Međunarodnog kongresa moderne arhitekture (CIAM).

 

Već 1947. Bakema je predstavio novu, mladu generaciju nizozemskih arhitekata na prvom poslijeratnom kongresu CIAM-a održanom u Bridgwateru.
Na posljednjem okupljanju CIAM-a u Otterlou Bakema je predstavio ideju otvorenoga društva članova CIAM-a i Team-a 10.

Ova tema bit će u fokusu Bakeminih razgovora tijekom čitavog njegovog života, poglavito u njegovim međunarodnim kontaktima s kolegama u Sjedinjenim Američkim Državama i Japanu.

Bakemin projekt otvorenog društva implicirao je društvene promjene, kritiku i dijalog. Temeljio se na opsežnim pothvatima socijalne države realiziranim u suradnji nadležnih tijela vlasti, građana i industrije.
Istovremeno, Bakema je vidio suvremenu Nizozemsku kao otvoreno društvo par excellence.
Njegov novi projekt integriranja arhitekture i prostornog planiranja izgubio je svoj zamah početkom 1970-ih uslijed novog vala radikalne demokratizacije i ekonomskih promjena koji su zahvatili nizozemsko društvo.

 

 

Skoplje 1964.

 

Predavanje o Bakemi Dirka van den Heuvela bit će prilika za osvrt na Bakemine brojne kontakte s bivšom Jugoslavijom i Hrvatskom.
Jedan od njih je i onaj s Radovanom Nikšićem, arhitektom Radničkog sveučilišta u Zagrebu.
Nikšić surađuje u uredu Van den Broeka i Bakeme 1956., a 1959. prisustvovao je i okupljanju u Otterlou.

Bakema je bio uključen i u natječaj Ujedinjenih naroda za rekonstrukciju Skopja 1965., ključnog trenutka za međunarodnu razmjenu arhitekata u razdoblju Hladnoga rata.
Na jednom od svojih putovanja u Skopje, Bakema je održao i dva predavanja na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu.

 

Važnije publikacije Dirka van den Heuvela uključuju: Jaap Bakema and the Open Society, Architecture and the Welfare State, Team 10. In Search of a Utopia of the Present 1953-1981 i Alison and Peter Smithson: From the House of the Future to a House of Today.
Urednik je serije DASH. Delft Architectural Studies on Housing, i digitalnog časopisa posvećenog teoriji arhitekture – Footprint.
Radio je kao urednik nizozemskog arhitektonskog časopisa Oase.
Van den Heuvel dobitnik je Stipendije Richard Rogers Sveučilišta Hardvard za 2017 .
Kustos je nizozemskog nacionalnog paviljona za 14. Međunarodnu izložbu arhitekture, Venecijanski bijenale, Fundamentals, 2014. godine”, kaže se u pozivu.

 

 

Foto: Jaap Bakema, Collection Het Nieuwe Instituut

 

Rezultati natječaja za idejnu konceptualnu skicu Starog pazara u Šibeniku

$
0
0

Grad Šibenik (kao raspisivač i investitor) i Društvo arhitekata Šibenik (kao organizator i provoditelj) objavili su rezultate konceptualnog, urbanističko-arhitektonskog, javnog, općeg, anketnog, dvostupanjskog, I. stupnja složenosti, anonimnog Natječaja za izradu idejne konceptualno urbanističko-arhitektonske skice za prostor Starog pazara u Šibeniku  (o kojem smo pisali ovdje).

Registarski broj natječaja Hrvatske komore arhitekata: 60-18/ŠI-UA/NJN

Za ocjenu radova imenovan je Ocjenjivački sud u sastavu od tri (3) člana:
1. prof. Tonči Žarnić, dipl.ing.arh., predsjednik Ocjenjivačkog suda,
2. Željko Burić, dr. med., gradonačelnik,
3. Dario Crnogaća, mag.ing.arch., predstavnik DAŠ-a.

Zamjenik člana Ocjenjivačkog suda: Marko Chiabov, mag.ing.arch..

1. STUPANJ
na svojoj 3. sjednici, održanoj 5. svibnja 2018., jednoglasno je izabrano pet (5) radova koji će nastaviti s razradom u 2. stupnju.

 

PET (5) OBEŠTEĆENJA
u neto iznosu od 2.000,00 kn dodijeljena su:

 

radu pod šifrom “03”:
autorica:
Ivana Krmpotić, mag.ing.arch.

 

 

 

radu pod šifrom “04”:
autorice:
Marja Mia Kolendić, mag.ing.arch.
Anita Krmek, mag.ing.arch.

 

 

 

radu pod šifrom”06″:
autori:
Hrvoje Arbanas, mag.ing.arch.
Anita Elez, mag.ing.arch.
Saša Košuta, mag.ing.arch.
Mario Kralj, mag.ing.arch.
Dora Lončarić, mag.ing.arch.

 

radu pod šifrom “10”:
autorice:
Irena Bakić, mag.ing.arch.
Sonja Halapir, mag.ing.arch.

 

 

radu pod šifrom “12”:
autorica:
Enisa Rodić Šmuc, dipl.ing.arh.

 

 

 

2. STUPANJ
na svojoj 6. sjednici, održanoj 15. lipnja 2018., Ocjenjivački sud donio je odluku o nagradama radovima kako slijedi:

 

1. nagrada
u neto iznosu od 8.000,00 kn dodijeljena je radu pod šifrom “06”:
autori:
Hrvoje Arbanas, mag.ing.arch.
Anita Elez, mag.ing.arch.
Saša Košuta, mag.ing.arch.
Mario Kralj, mag.ing.arch.
Dora Lončarić, mag.ing.arch.

(tekst)

 

 

 

 

2. nagrada
u neto iznosu od 4.800,00 kn dodijeljena je radu pod šifrom “03”:
autorica:
Ivana Krmpotić, mag.ing.arch.

(tekst)

 

 

3. nagrada
u neto iznosu od 3.200,00 kn dodijeljena je radu pod šifrom”10″ :
autorice:
Irena Bakić, mag.ing.arch.
Sonja Halapir, mag.ing.arch.

(tekst)

 

 

 

Pismeno priznanje dodijeljeno je radu pod šifrom “04”
autorice:
Marja Mia Kolendić, mag.ing.arch.
Anita Krmek, mag.ing.arch.

(tekst)

 

 

 

Izvor: Društvo arhitekata Šibenik

 

 

 

 

 

 

 

 


Neuravnoteženi sistemi Uga La Pietre

$
0
0

U utorak, 3. srpnja 2018. u 19 sati u Oris Kući arhitekture u Zagrebu otvara se izložba “Ugo La Pietra: neuravnoteženi sistemi”.

Ova izložba prvi je modul u oblikovanju velike međunarodne izložbe o “Međunarodnim susretima u Veloj Luci 1968-1972” kojom će isti biti cjelovito predstavljeni u MMSU u Rijeci 2021. nakon višegodišnje pripreme projekta udruge Siva zona.

 

Ugo La Pietra, Il Commutatore, 1970., Courtesy Archivio Ugo La Pietra

 

Održani 1968., 1970. i 1972. u Veloj Luci uz prisustvo značajnih domaćih i svjetskih imena te započeti kao ljetna kolonija likovnih umjetnika za rad u tradicionalnom mediju mozaika, kroz sljedeća dva izdanja ostvarili su interdisciplinarne sinteze raznih umjetničkih disciplina, urbanizma, arhitekture te napokon multimedijalnog pristupa koji uključuje masovne medije.

Godine 1970. se planirala gradnja trustičkog naselja Plitvine čiji je autor urbanističkog rješenja Ricardo Porro (o čemu smo više pisali ovdje).
Sudionik je bio i Ugo La Pietra, čije rezultate sudjelovanja cjelovito predstavljamo po prvi puta uopće.

Međunarodni značaj institucije interdisciplinarnog rada umjetnika Uga La Pietre u globalnom kontekstu neupitan je.
Kao pokretač brojnih istraživačkih i umjetničkih grupa (Gruppo del Cenobio, Gruppo La Lepre Lunare, Gruppo Design Radicale, Global Tools, Cooperativa Maroncelli, Fabbrica di Comunicazione, Libero Laboratorio), La Pietra je svoj rad etablirao na razmeđi arhitektonske, dizajnerske i umjetničke prakse.

Za naš kontekst najznačajnije je njegovo djelovanje iz 1967. kada inicira teoriju o neuravnoteženim sistemima te ih transformira u radove i akcije radikalnog dizajna u urbanim okruženjima; istraživanje urbanih periferija iz 1968. koje je inicirao s L. Marzotom, a koji su eksplicitno referirali na strategije re-aproprijacije urbanog ambijenta od strane korisnika odnosno građana; te ponajviše njegovo gostovanje u Veloj Luci u okviru Međunarodnih ljetnih susreta 1970. kao i prijedloge za intervencije u korčulanski pejzaž.

La Pietra na sljedeći način govori o tom svom radu:

‘Objektivna’ stvarnost mora se tražiti kroz analizu društvene i okolišne situacije u kojoj otuđeni objekti i osobe stupaju u interakciju u formi međusobne eksploatacije.

Prekid veze objekata sa stvarnošću odgovara trenutku u kojem ti objekti nadilaze svoju elementarnu poruku, te postaju nositelji strukturalne realnosti koja se više ne može objasniti šturim odnosom između radne snage, ekonomske moći i viška vrijednosti.’

La Pietrina potreba da društvu isporuči ne toliko objekt, koliko metodu, baziranu na teoriji koju je nazvao ‘Neuravnoteženi sistemi’ a koja dozvoljava pojedincima i zajednicama da uoče i prisvoje ‘stupnjeve slobode’ kako bi ‘živjeli’ a ne samo ‘koristili’ grad, očituje se koliko u neumornom pokretanju časopisa, toliko i u upornom istraživanju, problematiziranju odnosa periferije i centra te nizu radova koji se bave reaproprijacijom grada od strane njegovih stanovnika.

Moguće intervencije na obali uz Velu Luku, gdje je 1970. surađivao na razradi plana turističkog naselja Plitvine, La Pietra opisuje kao neuravnoteženu intervenciju.
Smatra da je fundamentalna želja čovjeka iz urbanizirane sredine da u turističkom naselju nađe prostor za kolektivno stvaranje te prepozna potrebe turista za privatnošću, servisima, slobodom, kreativnošću i komunikacijom.
Njegov projekt predlaže prostorni model za transformaciju pejzaža dalmatinske obale.
Prijedlog uključuje radikalnu land-art intervenciju rezanja vrha obližnjeg otočića, vrlo slično također nerealiziranom projektu Ivana Kožarića koji iz jedne druge konceptualne perspektive reže vrh planine.

La Pietrini filmovi još su jedan vid modulacije sinestetičkog razmišljanja i dekodiranja urbanog, te ih je na izložbi predstavljeno četiri”, kaže se u najavi.

Izložba je otvorena do 11. srpnja, a nakon Zagreba će biti predstavljena u Splitu u Galeriji umjetnina u listopadu 2018. godine.

 

Kustosi izložbe: Darko Fritz, Sonja Leboš

 

 

 

Platforma Future Architecture u Šibeniku

$
0
0

Radionica “Izdavaštvo-akcija II”, koju organizira Društvo arhitekata Istre (DAI-SAI), u suradnji sa skupinom Soba DAŠ (Društvo arhitekata Šibenika) i Udrugom za interdisciplinarna i interkulturalna istraživanja (UIII), održat će se u Šibeniku, od 5. do 8. srpnja, 2018. i drugo je izdanje istraživanja o izdavaštvu kao kritičkoj prostornoj praksi.

Istraživačko-urednički projekt postavlja pitanja poput sljedećih: “Kako možemo identificirati i pokrenuti, unutar i pomoću izdavačkih praksi, mogućnosti za kritičko i kolektivno promišljanje, imaginaciju i akciju u urbanom okolišu?

Kako možemo – u sjeni algoritamskoga nadzora, diskriminacijskih političkih i ekonomskih interesa, te pristranih historiografija, između ostalih pojava pristutnih u suvremenim gradovima – stvoriti (protu)prostore koji, ne samo da su korisni i kolektivno oblikovani, nego mogu propitivati, destabilizirati dominantne povijesne, društvene, političke i ekonomske protokole?

Polazeći od službenog narativa o Šibeniku kao srednjovjekovnom gradupovijesti koja, u korist turizma, izostavlja razdoblje od pola stoljeća nastajanja grada, između ostalog i činjenicu da je Šibenik bio jedan od prvih svjetskih gradova s uvedenom električnom energijom, sudionici radionice “Izdavaštvo-akcija II” okupit će se kako bi ponovno proučili i promišljali prošlost, sadašnjost i budućnost grada, sakupljajući, nadopunjujući, preoblikujući i ponovno sastavljajući materijalne i nematerijalne povijesne i sadašnje tragove grada.

Baldekin, Šibenik

 

Izdavački će proces, s jedne strane, funkcionirati kao “društvena koreografija” koja uključuje autore s različitim pozadinama i interesima, lokalnim i stranim perspektivama. S druge strane, taj će proces djelovati kao svojevrsno “sučelje za stvaranje smisla”, unutar kojeg će se povezivati različiti realiteti, fikcija i ne-fikcija, temporalnosti, perspektive, interesi, pristupi, mjerila, tehnike, i mediji.

Na konačnom događaju radionice sudionici  će prenijeti vlastite istraživačke uvide o gradu Šibeniku široj publici.
Eksperimentalim načinom “stvaranja javnog, stvaranja publike” predstavit će trenutačno stanje svojega rada, te ga time učiniti razumljivim i otvoriti prostor diskusije s lokalnim stanovnništvom.
Osvrti nastali tijekom tog otvorenog uredničkog sastanka utjecat će na smjer razvoja publikacije “Izdavaštvo-akcija II – Šibenski dokumenti”.

Prethodna publikacija “Izdavaštvo-akcija I – Pulski dokumenti”, koja je objavljena krajem 2017., bila je zamišljena kao rezultat eksperimentalne uredničke radionice s ciljem stvaranja trenutačnih, otvorenih društveno-političkih imaginarija o Puli.

Publikacija se prenosila iz ruke u ruku, u performativnoj gesti koja nije samo pružala tiskani proizvod, nego i prenosila energiju, angažman oko tema o kojima je govorila .
“Pulski dokumenti” nominirani su za New York Architecture Book Fair, koji organizira galerija Storefront for Art and Architecture u lipnju, 2018.

 

Publishing Acts, Ana Dana Beroš, Rebekka Kiesewetter, Emil Jurcan – Praksa, Future Architecture 2017.

 

Sudionici radionice “Izdavaštvo-akcija II”: Maite Borjabad (SAD/Španjolska), CARTHA (Švicarska), Miruna Dunu (Rumunjska/Nizozemska), Jason Hilgefort (SAD/Hong Kong), Tania Tovar Torres (Meksiko)

Koncepcija i organizacija: Ana Dana Beroš, Emil Jurcan, Rebekka Kiesewetter

Su-organizacija: Soba DAŠ i UIII/Sonja Leboš

 

 

 

PROGRAM:

ČETVRTAK, 5. srpnja 2018.

19:00, Gradska knjižnica Juraj Šižgorić, Poljana 6, Šibenik
Otvorenje izložbe Stambena arhitektura grada Šibenika,

PETAK, 6. srpnja 2018.

09.00-13.30 Urbani centar, Ul. Kralja Zvonimira 7A, Šibenik
Uvod u radionicu Izdavaštvo – akcija II, koncepcija i ciljevi
Prezentacije participanata radionice
Šetnja gradom

14.30-18.00 Urbani centar, Ul. Kralja Zvonimira 7A, Šibenik
Sastanak uredništva
Terensko istraživanje I

19:00 SHE bio bistro, 1. kat, Zlarinski prolaz 2, Šibenik
Predavanje Gustava Červara Fragmenti iz uspomena

20:00 SHE bio bistro, 1. kat, Zlarinski prolaz 2, Šibenik
Predavanje Petra Miškovića Kuća, niz, stambena zgrada

SUBOTA, 7. srpnja 2018.

10.00-13.30
Izdavaštvo – akcija: terensko istraživanje II

14.30-18.00
Izdavaštvo – akcija: sumiranje terenskog istraživanja

18:00 SHE bio bistro, 1. kat, Zlarinski prolaz 2, Šibenik
Predavanje Krešimira Damjanovića Budućnost stanovanja – Kuća kolaž

19:00 SHE bio bistro, 1. kat, Zlarinski prolaz 2, Šibenik
Predavanje Armine Pilav: Black-out: war, darkness and the city (Iluminovizija)

22:00 Noćna šetnja gradom (Iluminovizija)

NEDJELJA, 8. srpnja 2018.

14.30-18.00 Urbani centar, Ul. Kralja Zvonimira 7A, Šibenik
Izdavaštvo-akcija: Završni sastanak uredništva (rad će se nastaviti i nakon radionice)
Pripreme završnog događaja

18.00
Otvorena diskusija uredništva na krovu zgrade arhitekta Ive Vitića, Ul. Petra Preradovića 4, Baldekin, Šibenik – rezultati istraživanja prezentirat će se zainteresiranoj publici

20.00
Iluminovizija
Projekcija filma Rotterdam 2040 na krovu zgrade arhitekta Ive Vitića, Ul. Petra Preradovića 4, Baldekin, Šibenik

 

 

 

U sklopu višednevnog događanja Soba DAŠ će održati treće Dane lokalnog angažmana kojima će kroz izložbu “Stambena arhitektura Šibenika” predstaviti dio fonda stambene izgradnje nastale u drugoj polovici 20. stoljeća u Šibeniku.

Izložba će se otvoriti u Gradskoj knjižnici Juraj Šižgorić u četvrtak 5. srpnja 2018. u 19 sati.

Na Danima će sudjelovati gosti predavači: arhitekti Gustav Červar, Petar Mišković i Krešimir Damjanović koji će kroz svoja iskustva i razmišljanja dati osvrt na prošlost, sadašnjosti i budućnost stanovanja.

 

Zoran Kanlić, Scena iz skloništa za vrijeme rata u Sarajevu, iz filma “Savršeni krug” Ademira Kenovića

 

Na Danima lokalnog angažmana ponovit će se dosadašnja uspješna suradnja na projektu “Iluminovizija”, koji se bavi poticanjem artikulacije svjetla u javnom prostoru. Gošća je Armina Pilav, arhitektica i predavačica na Katedri za metode i analizu pri Arhitektonskom fakultetu TU Delft, koja će održati predavanje nakon kojeg će se ići u noćnu šetnju gradom.

Iluminovizija je projekt koji je inspiriran Šibenikom, jednim od prvih gradova na svijetu u kojem je uspostavljena opskrba električnom energijom.

Ta gotovo anegdotalna činjenice gotovo da nije prisutna u dominantnom narativu o gradu, koji se sada samopredstavlja isključivo kao grad srednjevjekovne baštine, zanemarujući tako nedavni historijat svoje modernizacije.

Namjera je projekta Iluminovizija potaknuti inovativne procese artikulacije svjetla u javnom prostoru kroz format festivala, ali i kroz interdisciplinarnu suradnju raznih profesija koje se bave našim odnosom spram okoliša, u ovom slučaju jedinstvenog Šibenika.

Završno događanje trodnevnog okupljanja dogodit će se na ravnom krovu stambene zgrade jednog od šibenskih naselja kako bi se pokazao potencijal danas slabo iskorištenih nekoć javnih prostora.

 

 

 

 

Izložba Tadaa Anda u Zagrebu

$
0
0

U četvrtak, 12. srpnja 2018., u 19 sati u Oris Kući arhitekture, Kralja Držislava 3 u Zagrebu, otvara se izložba “Tadao Ando – Punta della Dogana”.

 

“Tema izložbe je projekt Punta della Dogana u Veneciji. Riječ je o vrlo sofisticiranoj obnovi stare carinarnice iz 17. stoljeća koja je nakon dugog razdoblja zapuštenosti (od 1980-ih), zajedno s Palačom Grassi, transformirana u muzej umjetničke zbirke Fondacije Pinault te 2009. otvorena za javnost.

Izložba predstavlja nastavak vrijedne suradnje s velikanom japanske i svjetske arhitektonske scene, Tadaom Andom i obilježavanje predanoga rada na monografiji ‘Transcending Oppositions/Tadao Ando’s Recent Works’ (Nadilaženje suprotnosti/Recentni radovi Tadaa Anda) u izdanju Orisa i Oris Kuće arhitekture.

 

 

Posjetitelji će imati iznimnu priliku vidjeti originalne skice Tadaa Anda te arhitektonske nacrte i fotografije fascinantnog projekta transformacije stare zgrade venecijanske carinarnice u muzej suvremene umjetnosti Fondacije Pinault kao i minuciozno izrađenu izvornu maketu Punte della Dogana koja je doputovala direktno iz Andova ureda u Osaki.

 

Likovnost je sastavni dio Andovog promišljanja arhitekture i krajolika pa je klasični medij umjetničke izložbe itekako pogodan za prezentaciju i tumačenje njegove arhitektonske prakse koju i sam arhitekt uvijek doživljava integralno s ostalim disciplinama.

Neki od najprominentnijih projekata su upravo galerijske i muzejske institucije ili umjetnički centri, a umjetnost je često jedan od ključnih faktora u Andovim projektima i nastaje simultano s kućom već na idejnoj razini”, kaže se u pozivu.

 

Izložba ostaje otvorena do 1. rujna 2018.

Ulaz je slobodan.

 

Povodom otvorenja izložbe, monografija Transcending Oppositions / Tadao Ando’s Recent Works (Nadilaženje suprotnosti / Recentni radovi Tadaa Anda) moći će se kupiti po promotivnoj cijeni, a uz svaki kupljeni primjerak monografije dobit će se na poklon potpisana grafika Tadaa Anda.

 

 

Foto: bg4fsvirginia.wordpress.com

 

 

“Haludizam /Haluddism (Haludovo 1987./2018.)”

$
0
0

U Hrvatskom muzeju arhitekture HAZU, u Ulici Ivana Gorana Kovačića 37 u Zagrebu, otvorena je izložba Damira Fabijanića “Haludizam/Haluddism (Haludovo 1987./2018.)”,  u trajanju do 22. kolovoza 2018.

 

 

 

 

“Davne 1987. godine za potrebe tadašnjih hotela Haludovo snimio sam pedesetak fotografskih motiva hotelske ponude (arhitekturu, ambijente, hranu, sadržaje, goste…).
Sve je snimljeno na kolor negativima formata 6 x 9 cm za potrebe izrade fotografija za promociju hotela.

Sretna okolnost što sam snimio taj hotelski sustav davne 1987. godine, potaknula me da ponovno ove, 2018. godine (31 godinu poslije), snimim iste motive na isti tehnički način.

 

Kao i u mojim radovima – ratnim parovima fotografija prije/poslije o Dubrovniku i okolici, gdje se prvi puta tako izuzetno dogodilo da je isti autor na isti tehnički način (kamere i film) snimio parove istih motiva prije i poslije razaranja (te kasnije razoreno i obnovljeno), ovdje se po drugi puta pojavljuje takva slučajnost.

Ovakvim načinom direktne usporedbe na najbolji način ilustrira se razlika kroz tri desetljeća ovoga, do danas našeg najpoznatijeg hotelskog sustava u svijetu.

Ideja ove izložbe nije analiza uzroka, niti politikantsko elaboriranje propasti hotelskog grada Haludovo, već kontrastirani fotografski memento sjajnom arhitektonskom djelu Borisa Magaša.

 

 

Preispitivanje razloga propasti Haludova ostaje tek u naslovu, kojim se parafrazira i simbolički uspoređuje devastacija hotelskog sustava s pokretom ludizam u kojem se tehnološkom napretku suprotstavljalo uništavanjem strojeva, odnosno u ovom slučaju – uništavanjem alata za rad – funkcionalnog hotelskog sustava.

U tom smislu govori i podnaslov projekta: slike iz vremena koje je prošlo, snimljene u vremenu koje nije došlo, ukazujući na vrijednosti kojih smo se olako odrekli, ne zamijenivši ih novim i suvremenijim i ne sagradivši još ljepše i starije… Haludovo.

Ova je izložba moja osobna počast Borisu Magašu i njegovu djelu koje dobro poznajem.

Damir Fabijanić (uvodni tekst uz izložbu “HALUDIZAM/HALUDDISM, Haludovo 1987./2018, Slike iz vremena koje je prošlo, snimljene u vremenu koje nije došlo…” )

 

 

 

“Vrijeme je zatvaralo, ali i otvaralo mogućnosti – intenzivna izgradnja bila je dio političkog programa.”

(Magaš, B., 2005., Svjetla u kabinetima, Predgovor knjizi Radovan Nikšić 1920.-1987., Arhiv arhitekta, HMA i HAZU, 2005: 3-4, Zagreb)

 

“Suvremena arhitektura rezultat je niza kompleksnih povijesno kulturnih procesa, koji su afirmirane uzore i norme implementirali u postojeći prostor.

Sredinom šezdesetih počinje preispitivanje arhitektonskih teorija, ne samo u našim uvjetima, već i šire, u vremenu u kojem političke, ideološke i socijalne komponente igraju sve veću ulogu u razumijevanju i stvaranju nove arhitekture koja se pokazala kao moćan pokretač promjena.

Značajno područje djelovanja odnosi se na hotelsku arhitekturu koja je zbog mogućnosti stavljanja naglaska na sadržaje opuštanja i ugode omogućila projektiranje sklopova i formi koje su bile i eksperiment novim tipologijama gradnje.

U takvom okruženju Magaš stvara hotelski kompleks Haludovo u Malinskoj na otoku Krku kojem je središnja točka hotel Palace, istovremeno ‘palazzo’ i glavni trg turističkog ‘grada’.

 

Zanimanje za suvremenu arhitekturu nastalu na našim prostorima nedvojbeno raste, a upravo se otvara izložba posvećena jugoslavenskoj arhitekturi ‘Toward a Concrete Utopia: Architecture in Yugoslavia, 1948 – 1980’ u Muzeju suvremene umjetnosti (MoMA) u New Yorku koja će predstaviti i radove niza vodećih hrvatskih arhitekata koji su utjecali na formiranje domaće arhitektonske scene.

Ova izložba je naš predgovor i mogućnost da razmislimo: treba li zatečene zgrade djelomično ili potpuno uklanjati?
Ili ostavljati prazne prostore da desetljećima stoje prazni na atraktivnim turističkim lokacijama?

Ili možda sustavno analizirati i korak po korak rekonstruirati i izgrađivati postojeće zapuštene hotelske komplekse, zgradu po zgradu, ulicu po ulicu, trg po trg?

Potreban je talent i izuzetno znanje za kombiniranje arhitektonskih formi da bi rezultat bio zadovoljavajući, a pitanja koja ostaju su uvijek ista.

Suočavanje sa svim dobrim i lošim u suvremenoj arhitekturi i aktualnim stanjem u prostoru može biti dobar početak.
Bez ideologiziranja, samo kritičkim okom i stavom kakvu arhitekturu i kakav prostor želimo.”

Borka Bobovec, srpanj 2018., tekst i fotografije iz deplijana izložbe

 

 

O Haludovu čitajte ovdje, ovdje, ovdje i ovdje.

 

 

Rezultati natječaja za idejno arhitektonsko-urbanističko rješenje I. gimnazije u Osijeku

$
0
0

Osječko-baranjska županija i Društvo arhitekata grada Osijeka (DAO) objavili su rezultate za Javni, opći, projektni, II. stupnja složenosti, u jednom stupnju, anonimni natječaj za idejno arhitektonsko-urbanističko rješenje I. gimnazije u Osijeku.

Za natječaj koji je trajao od 16. travnja 2018. godine do roka za predaju 2. srpnja 2018. godine regularno je zaprimljeno 24 rada.

Ocjenjivački sud u sastavu: prof. dr. sc. Željko Koški, dipl. ing. arh., predsjednik OS, Ivan Anušić, župan, Predrag Rechner, dipl. ing arh., mr. sc. Danijela Lovoković, dipl. ing. arh., Oliver Grigić, dipl. ing. arh., Ranko Radunović, dipl. ing. arh., Ivan Hampovčan, dipl. iur., i zamjenik člana: Željka Jurković, dipl. ing. arh. donio je jednoglasno sljedeću odluku:

 

I. nagrada u neto iznosu 82.000,00 kn dodjeljuje se radu pod šifrom 20

Autori:
Maja Stanić, d.i.a.
Vojko Stanić, d.i.a.
Martina Vivoda, mag. ing.arch.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

II. nagrada u neto iznosu 51.000,00 kn dodjeljuje se radu pod šifrom 16

Autor: NOP STUDIO d.o.o.

Ivan Galić, d.i.a.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

III. nagrada u neto iznosu 30.000,00 kn dodjeljuje se radu pod šifrom 24

Autori:
Ivan Jovićević
Dušan Đurović
Dragan Mirotić
vizualizacije: Andrija Vrdoljak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IV. nagrada u neto iznosu 24.000,00 kn dodjeljuje se radu pod šifrom 08

Autori:
Marija Beg
Davor Bušnja

 

 

 

 

 

 

 

 

V. nagrada u neto iznosu 16.000,00 kn dodjeljuje se radu pod šifrom 11

Autori:
Gordana Domić
Boris Koružnjak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

REGISTARSKI BROJ NATJEČAJA: 56-18/OS-UA/NJN

OZNAKA IZ PLANA JAVNE NABAVE RASPISIVAČA NATJEČAJA: NVV26-18

INVESTITOR I RASPISIVAČ: Osječko – baranjska županija, adresa: Trg Ante Starčevića 2, 31 000 Osijek koju zastupa župan: Ivan Anušić, OIB:10383308860, telefon: +385 31 221 500; 221 830, e-mail: danijela.lovokovic@obz.hr, mrežna stranica: www.obz.hr, osoba za kontakt: Danijela Lovoković, tel: +385 31 221 830.

PROVODITELJ: Društvo arhitekata grada Osijeka (DAO), adresa: p.p. 90, 31000 Osijek, kojeg zastupa predsjednik: Bruno Rechner, dipl. ing. arh. i odgovorna osoba provoditelja Damir Jukić, dipl. ing. arh., ovlašteni arhitekt broj 3696, OIB: 36694158737, telefon: +385 91 111 8 666, e-mail: dao.osijek@gmail.com, internetska adresa: www.daos.hr, osoba za kontakt: Bruno Rechner

IZRAĐIVAČ NATJEČAJNOG ELABORATA: Studio4m2 d.o.o. Osijek, adresa: Prolaz Matice hrvatske 1, 31000 Osijek, OIB: 24648555428, Miroslav Pavlinić, dipl. ing. arh., ovlašteni arhitekt broj 4147, telefon: +385 91 2240 735, e-mail: studio4m2@os.t-com.hr

VRSTA, STUPANJ SLOŽENOSTI I STUPANJ PROVEDBE NATJEČAJA: Natječaj je javni, opći, projektni, II. stupnja složenosti, u jednom stupnju, anonimni. Natječaj je sukladno članku 27. stavak 10. Pravilnika o natječajima s područja arhitekture, urbanizma, unutarnjeg uređenja i uređenja krajobraza (“Narodne novine” broj 85/14) od posebnog interesa za jedinicu lokalne i regionalne samouprave – Grad Osijek i Osječko – baranjsku županiju.

PREDMET NATJEČAJA: izrada idejnog urbanističko-arhitektonskog rješenja nove zgrade I. gimnazije Osijek, s pripadajućom trodijelnom sportskom dvoranom i parternim uređenjem sa sportskim igralištima.

Pored usklađenosti rada s uvjetima raspisa u pogledu sadržaja, rokova i obaveznih priloga, pri ocjenjivanju radova Ocjenjivački sud je valorizirao natječajne radove po sljedećim kriterijima:

1. kvaliteta prostornog koncepta I. gimnazije, odnos prema široj i užoj urbanoj situaciji, doprinos nove zgrade slici grada,
2. funkcionalne kvalitete rješenja, zadovoljenje funkcionalnih zahtjeva i međusobni odnos pojedinih prostorno-funkcionalnih cjelina zatvorenih i otvorenih prostora,
3. racionalnost i ekonomičnost projekta i izvedbe (odnos bruto – neto površina),
4. originalnost i atraktivnost arhitektonskog izraza (vanjskog i unutrašnjeg prostora), estetske i oblikovne kvalitete rješenja,
5. ekološka komponenta projekta, energetska učinkovitost i ušteda energije,
6. ostvarenje higijensko-tehničkih zahtjeva,
7. upotrijebljeni materijali.

PRAVO SUDJELOVANJA u svojstvu autora ima jedna ili više stručnih fizičkih osoba. Sposobnost natjecatelja je zadovoljena kada je barem jedan od autora natječajnog rada ovlašteni arhitekt ili ovlašteni arhitekt urbanist.
Ostali autori mogu biti ovlašteni arhitekti, ovlašteni arhitekti urbanisti, dipl. ing. arh., mag. ing. arch. ili studenti arhitekture.
Svaki od natjecatelja, pojedinac ili grupa, ima pravo sudjelovanja na ovom Natječaju samo s jednim radom.
Osobe koje su sudjelovale u izradi jednog od natječajnih radova ovog Natječaja kao suradnici ne mogu predati natječajni rad samostalno.
U Natječaju ne smiju sudjelovati osobe koje bi zbog svojeg sudjelovanja u raspisivanju ili provedbi Natječaja mogle biti u prednosti ili imati utjecaja na odluke Ocjenjivačkog suda.

Natječaj se provodi u skladu s Dijelom III. Glavom IV. Poglavlja 2, člancima 327.- 331. ZJN 2016, te odredbama Pravilnika o natječajima s područja arhitekture, urbanizma, unutarnjeg uređenja i uređenja krajobraza (“Narodne novine” broj 85/14) Hrvatske komore arhitekata, ukoliko iste nisu u suprotnosti sa ZJN 2016. Projektni natječaj se organizira i provodi sukladno članku 327. stavku 1. ZJN 2016.

Temeljem članka 327. stavak 3. ZJN 2016. Procijenjena vrijednost nabave u iznosu od 2.300.000,00 kn (bez PDV-a) temelji se na ukupnom iznosu nagrada i isplata uključujući procijenjenu vrijednost nabave za ugovor o javnoj nabavi usluga, koji bi se mogao sklopiti temeljem članka 133. stavka 1. točke 1. ZJN 2016:

Procijenjena vrijednost ugovora o javnim uslugama za izradu projektno – tehničke dokumentacije, koji Raspisivač može sklopiti na temelju pregovaračkog postupka javne nabave bez prethodne objave je 2.030.000,00 kuna neto (bez PDV-a) i obuhvaća izradu daljnje potrebne cjelokupne projektno-tehničke dokumentacije za izgradnju I. gimnazije u Osijeku (sukladno Pravilniku o standardu usluga Hrvatske komore arhitekata). Planirana okvirna sveobuhvatna vrijednost investicije iznosi: 43.000.000,00 kuna (bez PDV-a).

 

 

 

Izvor: DAO

 

RE: EASA: 600 europskih studenata arhitekture od subote u Rijeci

$
0
0

Najveći skup europskih studenata arhitekture ove godine (EASA – European Architecture Students’ Assembly) održat će se u Rijeci od 21. srpnja do 4. kolovoza 2018. godine.
EASA je organizirana u sklopu Ljeta u prijestolnici kao dio programskog pravca “Slatko i slano” projekta Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture.

Program riječkog izdanja EASA-e predstavljen je na konferenciji za medije na kojoj su sudjelovali gradonačelnik Grada Rijeke Vojko Obersnel, direktorica Rijeka 2020 Emina Višnić, voditelj programskog pravca “Slatko i slano” i organizator EASA-e Idis Turato te organizator EASA-e Filip Pračić.

Rijeka će tako od subote 21. srpnja ugostiti oko 600 studenata arhitekture iz cijele Europe koji će sudjelovati na 40 praktičnih i teorijskih radionica u zgradama Ivex-a i Exportdrva na području Delte.

Naziv ovogodišnjeg Skupa je “RE:EASA”, a u sklopu tema koje će sudionici propitivati su ideje vezane uz prostorni i društveni kontekst Rijeke te otkrivanje novih načina iskoristivosti vrijednih gradskih prostora.

Tijekom 15 dana, sudionici će živjeti i raditi zajedno te svojim djelovanjem nastojati ostvariti dugoročnu i pozitivnu promjenu u prostoru za zajednicu koja se njime koristi. Namjera organizatora je da što više rezultata radionica ostane na korištenje i u korist lokalnoj zajednici.

 

Osim radionica karakterističnih po pristupu “studenti studentima”, sudionici će svoje znanje moći obogatiti predavanjima stručnjaka hrvatske i europske arhitekture.

Nadajući se potpori lokalne zajednice, EASA će svoja vrata na nekoliko dana otvoriti javnosti.
Otvorenje skupa zakazano je za subotu 21. srpnja u 11 sati u prostorima Exportdrva, 27. srpnja predviđen je Dan otvorenih vrata, a završna izložba 4. kolovoza bit će prilika da se EASA predstavi Riječanima i medijima.

 

 

Arhitektonska remek-djela bila su plod strateške modernizacije države

$
0
0

 

Dr. sc. Luka Skansi, docent na Odsjeku za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta u Rijeci jedan je od četvero hrvatskih kuratora velike izložbe “Prema betonskoj utopiji: Arhitektura u Jugoslaviji 1948–1980”  koja se 15. srpnja otvorila u slavnom njujorškom Muzeju moderne umjetnosti MoMA (o čemu smo pisali ovdje).

Skansi, koji je doktorirao povijest arhitekture i gradova, te je bio gostujući predavač i na Fakultetima arhitekture u Beogradu, Ljubljani i Veneciji, otkriva nam što će biti prikazano na izložbi i zbog čega tadašnja arhitektura na ovim prostorima i dan danas fascinira svijet.

 

Inicijativa za izložbu je bila američka, oni su došli prije tri godine u Skopje i pozvali nas dvadesetak koji se već više godina bavimo arhitekturom i umjetnošću iz doba bivše Jugoslavije.
Pozvali su nas da prezentiramo čime smo se točno bavili i do kojih saznanja smo došli. Nakon mjesec dana su odabrali nas osmero da se uključimo u projekt izrade izložbe.

Iako ni nama nije potpuno jasno, pretpostavljamo da je glavni razlog zbog kojeg su se odlučili baviti ovom temom činjenica da je tadašnja jugoslavenska arhitektura bila uistinu odlična i jako zanimljiva.
Sama MOMA se već nekoliko godina bavi poslijeratnom arhitekturom u različitim dijelovima svijeta.

 

Luka Skansi: “Moj glavni cilj je, što se tiče ove izložbe, da dokažem ljudima u Hrvatskoj i na području bivše Jugoslavije da smo imali odličnu arhitekturu koju treba odvojiti od bilo koje diskusije o političkoj prošlosti”.

 

Sudeći po press priopćenju, njihovo gledanje na Jugoslaviju je prilično zanimljivo, možda pomalo egzotično. Recimo kažu da je ta arhitektura “manifestacija radikalne diverzije, hibriditeta i idealizma koji je karakterizirao i samu Jugoslaviju”…

To je pogled kojeg se ja osobno najviše bojim i pokušavali smo im objasniti da se stvari ne mogu baš tako jednostavno gledati.
Jugoslavija je imala jako zanimljivu i spektakularnu arhitekturu koju, međutim, ne možete razumjeti bez da razumijete povijesne činjenice koje su ih producirale i profesionalne uvjete u kojima su radili arhitekti i inženjeri.
Arhitektura i spomenici, primjerice, jesu spektakularni, ali nisu izvan europskog konteksta tih godina.

Jugoslavija je tada bila arhitektonski izrazito otvorena zemlja i cijela ta ideja modernizacije društva razvijala se u heterogenom smjeru, baš kao i u mnogim drugim evropskim državama.

Svaki arhitekt i svaka arhitektonska škola se razvijala drugačije, sa svojim međunarodnim referencama i kontaktima, tako da možemo zaključiti da je glavna karakteristika jugoslavenske arhitekture tog perioda baš heterogenost.

Po pitanju odnosa politike, ideologije i arhitekture smo bili daleko od bilo koje države Istočnog bloka. Mi smo tada bili zapadni arhitektonski kontekst koji je funkcionirao unutar socijalističkog političkog sistema.

No bilo je tu puno slobode, rekao bih da je postojala potpuna jezična sloboda – limiti su postojali unutar građevinskog sistema, ekonomskih mogućnosti, tehnološke spreme, a jako malo sa strane same politike.

 

Što nam ipak tadašnja arhitektura govori o samoj državi i njenoj socio-političkoj situaciji?

Arhitektura nam govori jako puno o tom periodu. Odražava stupanj procesa modernizacije koji je država podržavala.

Puno je tome primjera. Recimo, naša arhitektonska i inženjerska kultura su u tim godinama izgradile vrlo zanimljive objekte koji su u inženjerskom smislu bili veliki poduhvati.

Meni je najbolji primjer beogradski sajam i kupola Branka Žeželja koja je petnaestak godina važila za najveću armirano-betonsku kupolu na svijetu.

Da bi 1957. godine na taj način napravili kupolu promjera 118 metara treba vam odličan inženjer. Osim toga, morate imati i građevinska poduzeća koja će biti sposobna to realizirati.

 

Beogradski sajam, Hala 1, Beograd (Milorad Pantović, Milan Krstić, Branko Žeželj) 1954-57., foto: autoslavia.com

 

Naime, poslije 1945. godine strategija na razini države je bila da se tehnička kultura digne na europski nivo.

Šalje se inženjere na stručnu spremu u Englesku, Njemačku, Francusku, oni se uglavnom vraćaju i od 1957. godine započinju se realizirati objekti koji su s tehničkog aspekta na vrhu tadašnjih inženjerskih realizacija u svijetu.

Mi danas nismo sposobni za takvu vrst modernih realizacija: uvozimo tehnologije, materijale, većinu konstrukcijsko zahtjevnih stvari nam realiziraju strana poduzeća.

Modernizacija se tih desetljeća promovirala na državnom nivou – a bilo je to tada tako i u Italiji, pa dijelom i u Francuskoj.

U bivšoj Jugoslaviji se počelo graditi na tisuće stanova – govorim o Novom Zagrebu, Novom Beogradu, Skopju, Sarajevu. U jednom trenutku smo bili sposobni u pet do deset godina izgraditi osam do deset tisuća stanova da bi riješili stambene probleme.

Za usporedbu, jako dobro znamo koliko je danas POS-ovih stanova izgrađeno i koliko su ti projekti biti limitirani.

Dakle, što se tadašnje Jugoslavije tiče, proces modernizacije države možemo jasno sagledati baš preko arhitekture.
Mi ne samo da nemamo strategiju, nemamo ni tehničke sposobnosti da izgradimo tu količinu arhitekture za potrebe kolektiva.

 

Beogradski sajam, Milorad Pantović, Milan Krstić, Branko Žeželj) 1954-57.© Kolekcija Miloša Jurišića

 

Govorite dakle da je razina strateške modernizacije na razini države bila tada puno veća nego što je sad u Hrvatskoj?

Mi smo danas tehnološki puno moderniji, brzina razvoja je puno veća, ali je modernizacija usmjerena u krajnje individualnu upotrebu.
I nismo mi, u Hrvatskoj, ti koji produciramo modernizaciju, već je uvozimo i od nje smo uvjetovani.

Tada, ne samo u bivšoj Jugoslaviji, modernizacija je bila sistemska, u svrhu kolektiva, i bila je difuzna: Jugoslavija je tehnološki bila u kontekstu svojih godina konkurentnija nego smo mi danas: naša poduzeća (Energoprojekt, Konstruktor…) gradila su po cijelom svijetu brane, ceste, stanove, sajmišta. A pogotovo status struke – arhitekata i inženjera je bio puni veći nego danas.

Oni su sudjelovali u odlučivanju o prostornoj budućnosti naših gradova, o ključnim trenucima, tehnologijama, strategijama.
Danas su arhitekti apsolutno zadnji “prsten” u lancu odlučivanja. Naravno, nije jednostavno uspoređivati ta dva razdoblja.

No svi oni koji nam, kad čuju za ovu izložbu, govore da smo neka vrsta jugonostalgičara, promašuju poantu.
A poanta je da izložba o hrvatskoj arhitekturi u posljednjih dvadeset godina ne bi mogla završiti u MOMA-i, dok izložba o Jugoslavenskoj arhitekturi tamo nalazi mjesto.
Ne zato što danas imamo lošije arhitekte, već zato što je uloga struke u modernizaciji gradova, države i društva bila puno veća, a modernizacija sistemska.
I radi toga vrhunskih realizacija je bilo puno, ali puno više nego danas.

 

Drugim riječima, urbanističko-građevinska modernizacija danas nije politička strategija?

Da. Tada je to bila politička strategija koja je rješavala aktualne probleme države – konkretno nedostatak stambenog prostora u velikim gradovima.
Danas imamo tek neke male projekte koji su vezani na minijaturne fragmente gradova kao što su POS-ovi socijalni stanovi – dva blokića svakih deset godina u nekom gradu.

Tada se, međutim, taj problem rješavao na radikalan način i to se događalo u dijelovima Europe neovisno o samoj ideologiji.
Italija, kao i Francuska, kao kapitalističke države na isti su način krenule u rješavanje stambenih problema.
Dan danas kada idete u talijanske gradove, možete prepoznati te silne specifične kvartove koji su tada bili državni projekti.

 

Kupola Branka Žeželja (1957.) na beogradskom sajmu petnaestak je godina važila za najveću armirano-betonsku kupolu na svijetu, © Kolekcija Miloša Jurišića

 

Vratimo se na i umjetnički aspekt: neki od projekata koji su tada realizirani, poput monumentalnih spomenika, su danas na ovim prostorima uvelike marginalizirani, a očito je da su u inozemstvu cijenjeni kao velika umjetnička djela…

Ti spomenici su, kao prvo, radikalno drugačiji (o čemu smo pisali ovdje). Što nam govori o spomenutoj heterogenosti, i o umjetničkoj slobodi.
Kao drugo, to su apsolutna remek-djela svjetske pejsažne umjetnosti ( o čemu smo pisali ovdje).

Kolegica Sanja Horvatinčić koja kurira dio izložbe vezan za spomeničku arhitekturu je tijekom svoje karijere vrlo dobro dokazala kako je njihov nastanak bio prvenstveno vezan za inicijativu lokalnih udruga boraca koji su skupljali novac preko onoga što danas zovemo crowdfundingom i organizirali natječaje, u čijim komisijama su sjedili umjetnici i kritičari.

Spomenici su stoga rezultat jedne ozbiljne debate i selekcije, na ključnoj temi potrebe stanovništva do memorijalnih prostora, reminiscencije jedne tragedije preko umjetničkih instalacija.

Nije to bilo nešto napravljeno na nekom ideološkom narativu kao što je to često slučaj u Rusiji ili Bugarskoj, gdje imate banalne narative partizana i seljanki koje nose zvijezde.
Kod nas je sve bilo napravljeno na izrazito apstraktnom nivou, poštujući individualni doživljavaj tragedije, prirodu, odnos između posjetioca i artefakta.

Kod velikih spomenika kao što su Kozara Dušana Džamonje ili Tjentište Miodraga Živkovića ili kod spomenika Bogdana Bogdanovića koji se sad uništavaju, nećete nigdje naći banalno potenciranje ideologije, već isključivo potenciranje osjećaja velike tragedije.
Lokalnim zajednicama je trebalo nešto veličanstveno i monumentalno da se sjete što se na tim mjestima događalo.

 

Spomenik revoluciji naroda Moslavine Dušana Džamonje u Podgariću, 1967.

 

Pejsažna umjetnost, monumentalna apstrakcija: to su umjetničke strategije s kojima se tih godina tome pristupa i u SAD-u, Velikoj Britaniji ili Italiji gdje su te tema tada apsolutno aktualne.

Puno puta sam već rekao da smatram kako bi Džamonja, da se kojim slučajem rodio u SAD-u, danas bio jedan od najvećih umjetnika na svijetu.
I to je još nešto izuzetno zanimljivo – ponavljam zaključak Sanje Horvatinčić – da su se tada za to angažirali najbolji umjetnici.

Koji dio izložbe vi osobno kurirate?

Ja sam radio na dvije teme. Jedna je tzv. konstrukcijska arhitektura – arhitektura sajmišta, stadiona, arhitektura velikih raspona, inženjerskih pothvata, gdje sam analizirao opći odnos između arhitekture i inženjerstva na primjerima velikih zahtjevnih konstrukcijskih projekata poput zagrebačkog i ljubljanskog velesajma ili sajma u Leskovcu i Beogradu.

Analizirao sam cijeli niz takvih projekata, sve do realizacije objekata za mediteranske igre u Splitu, pogotovo poljudskog stadiona našeg riječkog arhitekta Borisa Magaša.
To je jedan od najljepših sportskih objekata realiziranih sedamdesetih godina u Europi, na kojeg se dan danas gleda kao na biser konstrukcijske arhitekture (o čemu smo pisali ovdje).

 

 

 

Druga tema je realizacija jednog velikog stambenog kompleksa u Splitu, između 1968. i 1980. godine – velikog kvarta Split 3 koji predstavlja zadnju fazu razvoja urbanističkih modela u bivšoj Jugoslaviji.
To je vrlo zanimljiv dio grada koji je bio projektiran za 50 tisuća ljudi i koji je trebao biti realiziran u samo sedam godina, ali se to razvuklo i realizirao se u manjoj dimenziji od planirane.

No radi se o vrlo zanimljivom primjeru koji govori o izrazito zanimljivom miksu različitih urbanističkih modela koji se u tom trenutku aplicira u Jugoslaviji, a autori tog projekta su grupa slovenskih arhitekata školovanih na Harvardu, odakle su donijeli vrlo zanimljive ideje i eksperimente na temu urbanističkog planiranja. Cijeli taj kvart je planiran na temi pješačkih ulica koje vežu cijeli ambijent.

Koncept tog kvarta je vrlo važan jer završava evoluciju u urbanističkom planiranju Jugoslavije koja počinje Novim Zagrebom i završava Splitom 3 koji pokušava riješiti probleme Novog Zagreba – izostanak urbanosti i gustoće, te činjenicu da se radi o velikoj “spavaoni” koja se radila izvan urbane strukture starog Zagreba.
Split 3 se nastavlja na ideju da se stvori pravi grad i uspijeva u tome.

 

Maketa Splita 3

 

 

Koji će još primjeri s hrvatskog područja biti prikazani?

Iz Hrvatske će biti jako puno toga – nas četvero se bavimo tom temom. Tu je Maroje Mrduljaš koji se bavi arhitekturom hotela i velikim projektom “turistizacije” Jadrana (više ovdje), gradnje magistrale koja veže Rijeku s Kotorom i gradnje serije hotela koja kreće šezdesetih i traje sve do gradnje Haludova Borisa Magaša (o čemu smo pisali ovdje).

Tu je zatim Tamara Bjažić Klarin koja se bavila temom stambenog uređenja i biografijama arhitekata i konačno Sanja Horvatinčić koja se bavila spomeničkom arhitekturom.

 

Foto: Ruin of Hotel Palace, Haludovo, Malinska/Krk; Arhitekt: Boris Magaš 1972.; © Daniele Ansidei, 2011.

 

Što zapravo podrazumijeva naziv izložbe “Betonska utopija” (“Concrete utopia”)?

Glavni kustosi izložbe namjerno citiraju filozofa Ernsta Blocha koji je pedesetih godinama pokušao naći svojevrsnu teorijsku alternativu totalitarnim i zatvorenim socijalističkim sistemima.
Bloch svoju alternativu naziva “konkretnom utopijom”. To je i dalje socijalističko društvo koje vjeruje u čovjeka, koje vjeruje da društvo mora biti po mjeri čovjeka, te da će se sistem baviti konkretnim problemima društva i rješavati ih na radikalan način.

A na engleskom “concrete” znači i “konkretno” i “betonsko”, što MoMA iskorištava u duplom smislu – betonski brutalizam je jedan od dominantnih ukusa tadašnje arhitekture.

Na neki način kustosi izložbe vide u toj konkretnoj utopiji vezu sa socijalizmom u Jugoslaviji, socijalizmom koji je, po njima, rješavao probleme na radikalan način.

Ta utopija onda vodi do modernizacije zbog koje je bivša Jugoslavija do početkom osamdesetih vrijedila kao jedna od najzanimljivijih država, odnosno političkih eksperimenata u svijetu.
Važno je naglasiti da nitko od nas koji s ovih prostora radimo na izložbi ne gleda to na takav nostalgičan način.

Istina je, međutim, da se u toj fazi povijesti napravilo nešto jako jako veliko, što se danas cijeni u svijetu, a mi to uništavamo.

Moj glavni cilj je, što se tiče ove izložbe, da dokažem ljudima u Hrvatskoj i na području bivše Jugoslavije da smo imali odličnu arhitekturu koju treba odvojiti od bilo koje diskusije o političkoj prošlosti.

A te objekte treba čuvati i treba znati cijeniti njihovu veliku umjetničku i arhitektonsku vrijednost. Smatram vrlo problematičnim kod trenutnog uskog desničarenja koje se događa na političkoj razini, što se na ovakve stvari gleda isključivo kroz neke svoje osobne drame.

S druge strane postoji kolektivni, povijesni i znanstveni aspekt cijele ove priče i to je nešto što nema veze s osobnim stavovima.
To što netko minira spomenike jer mrzi prošlost je ideološki problem nekih individualaca, koji sile kolektiv da se identificiraju u destrukciji.
Mene zanima prvenstveno prvoklasni umjetnički i arhitektonski značaj, i modernizacija koja ih je izgradila.

Rikard Marasović: Dječje lječilište u Krvavici; foto: Betonski spavači

 

 

Da li je Rijeka zastupljena nekim primjerom?

S područja Rijeke će biti predstavljen nerealizirani projekt Vladimira Turine za Deltu iz 1948. i Haludovo.

Rijeka nije, osim nekih malih fragmenata, radila remek-djela u tom razdoblju i što se tiče urbanističkog razvoja nije imala egzemplarna rješenja koja bi se mogla prikazivati na izložbi u New Yorku. Industrijska baština je ekskluzivna i kvalitetna, no vezana je više za austro-ugarsku ostavštinu.

Mislim da je Rijeka jedan grad koji je zanimljiviji kao fenomen grada na granicama, odnosno zanimljiviji u toj svojoj delikatnoj povijesti od prvog svjetskog rata do 1948. godine.

 

Vedrana Simičević (razgovor je prenesen s internetskog portala Novog lista)

 

 

 


Natječaj za idejno arhitektonsko rješenje Ekonomske škole Vukovar

$
0
0

Grad Vukovar raspisao je, a Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Građevinski fakultet Osijek (GFOS) organizira i provodi otvoreni, javni, opći, projektni, II. stupnja složenosti, u jednom stupnju, anonimni Natječaj za idejno arhitektonsko rješenje Ekonomske škole Vukovar.

 

INVESTITOR I RASPISIVAČ: Grad Vukovar, adresa: Ulica dr. Franje Tuđmana 1, 32 000 Vukovar, kojeg zastupa gradonačelnik: Ivan Penava, prof., OIB:50041264710, telefon:+385 32 456 501, e-mail: gradonacelnik@vukovar.hr, mrežna stranica: www.vukovar.hr, osoba za kontakt: Domagoj Centner, e-mail: domagoj.centner@vukovar.hr

PROVODITELJ: Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Građevinski fakultet Osijek, adresa: Vladimira Preloga 3, 31000 Osijek, kojeg zastupa dekan: izv. prof. dr. sc. Damir Varevac, dipl. ing. građ., OIB: 04150850819, telefon:+385 31 540 070, e-mail: gfos@gfos.hr, internetska adresa: www.gfos.unios.hr, osobe za kontakt: izv. prof. dr. sc. Željko Koški, dipl. ing. arh., e-mail: zkoski@gfos.hr, Željka Jurković, dipl. ing. arh., zjurkovic@gfos.hr

Dokumentaciju za nabavu – Natječajni elaborat Raspisivač stavlja natjecateljima na raspolaganje u digitalnom obliku u EOJN RH na mrežnim stranicama provoditelja: www.gfos.unios.hr i na mrežnim stranicama Raspisivača: www.vukovar.hr.

ROKOVI:

Početak natječaja: ponedjeljak, 23. srpnja 2018.

Rok za postavljanje pitanja: ponedjeljak, 13. kolovoza 2018. (Pitanja se dostavljaju putem EOJN RH ili e-mailom na adresu: domagoj.centner@vukovar.hr).

Pisani odgovori bit će objavljeni u EOJN RH i na mrežnim stranicama www.vukovar.hr, www.gfos.unios.hr do ponedjeljka, 20. kolovoza 2018. godine.

Rok predaje i zaprimanja natječajnih radova je srijeda 10. listopada 2018. do 15:00 sati, na adresi:

Grad Vukovar
Upravni odjel za financije i nabavu
Ulica dr. Franje Tuđmana 1,
32000 Vukovar

(s naznakom: Arhitektonski natječaj Ekonomska škola Vukovar, evidencijski broj nabave MV-18-10 i navod “ne otvaraj”)
bez obzira na način dostave.

Osobna dostava na gore navedenu adresu moguća je svaki radni dan u uredovno vrijeme, od 7.00 do 15.00 sati u propisanom roku.
Natječajni radovi koji stignu nakon propisanog roka za predaju natječajnih radova neće se uzeti u razmatranje i vratit će se neotvoreni pošiljatelju.

Određuje se nagradni fond u ukupnom iznosu od 200.000,00 kn neto

Ako do određenog roka pristigne najmanje 5 (pet) radova koji su stručno izrađeni i odgovaraju uvjetima Natječaja i dokumentaciji za nadmetanje,

Ocjenjivački sud će dodijeliti nagrade kako slijedi:

Nagrada                 Neto iznos

I. nagrada             80.000,00 kn

II. nagrada           50.000,00 kn
III. nagrada          30.000,00 kn
IV. nagrada          24.000,00 kn
V. nagrada            16.000,00 kn

 

OCJENJIVAČKI SUD
Za ocjenu radova imenovan je Ocjenjivački sud u sastavu od sedam (7) članova:

1. prof. art. Goran Rako, dipl. ing. arh., predsjednik Ocjenjivačkog suda
2. izv. prof. dr. sc. Mia Roth-Čerina, dipl. ing. arh.
3. izv. prof. dr. sc. Željko Koški, dipl. ing. arh.
4. Vlatko Štimac, dipl. ing. arh.
5. dr. sc. Mira Majstorović, mag. oec.
6. Krešimir Šlafhauzer, dipl. ing. građ.
7. Sandra Sučić, dipl. ing. arh.

Zamjenik člana: Željka Jurković, dipl. ing. arh., Miroslav Pavlinić, dipl. ing. arh.

Tajnica Natječaja: Marija Krajnović, mag. ing. arch.

Tehnička komisija: dr. sc. Ivana Brkanić, mag. ing. arch., Lucija Lončar, mag. ing. arch.

Očekivani završetak rada Ocjenjivačkog suda je 22. listopada 2018.

Obavijest o rezultatima Natječaja bit će objavljena na EOJN RH, mrežnim stranicama Raspisivača www.vukovar.hr i mrežnim stranicama provoditelja www.gfos.unios.hr. Obavijest o rezultatima Natječaja i svi Zapisnici bit će dostavljeni Hrvatskoj komori arhitekata.

 

IZRAĐIVAČI NATJEČAJNOG ELABORATA: Građevinski fakultet Osijek, Vladimira Preloga 3, 31000 Osijek, izv. prof. dr. sc. Željko Koški, dipl. ing. arh., e-mail: zkoski@gfos.hr, Željka Jurković, dipl. ing. arh., e-mail: zjurkovic@gfos.hr

VRSTA, STUPANJ SLOŽENOSTI I STUPANJ PROVEDBE NATJEČAJA: otvoreni, javni, opći, projektni, II. stupnja složenosti, u jednom stupnju, anonimni. Natječaj je sukladno članku 27. stavak 10. Pravilnika o natječajima s područja arhitekture, urbanizma, unutarnjeg uređenja i uređenja krajobraza (“Narodne novine” broj 85/14) od posebnog interesa za jedinicu lokalne i regionalne samouprave – Grad Vukovar i Vukovarsko-srijemsku županiju.

PREDMET NATJEČAJA: izrada idejnog arhitektonskog rješenja nove zgrade Ekonomske škole u Vukovaru, s pripadajućom trodijelnom sportskom dvoranom i vanjskim parternim uređenjem parcele sa sportskim igralištima.

PRAVO SUDJELOVANJA u svojstvu ponuditelja ima jedna ili više stručnih fizičkih ili pravnih osoba. Autor je jedna ili više stručnih fizičkih osoba. Stručnost natjecatelja je zadovoljena kada je barem jedan od autora natječajnog rada ovlašteni arhitekt, dipl. ing. arh. ili mag. ing. arch. Ostali autori mogu biti ovlašteni arhitekti, dipl. ing. arh., mag. ing. arch. ili studenti arhitekture.
Natjecatelj može za izradu natječajnog rada angažirati i druge stručnjake specijaliste u pojedinom području (suradnike), ali se oni ne smatraju autorima natječajnog rada.
Svaki od natjecatelja, pojedinac ili grupa, ima pravo sudjelovanja na ovom Natječaju samo s jednim radom.
Osobe koje su sudjelovale u izradi jednog od natječajnih radova ovog Natječaja kao suradnici ne mogu predati natječajni rad samostalno.
U Natječaju ne smiju sudjelovati osobe koje bi zbog svojeg sudjelovanja u raspisivanju ili provedbi Natječaja mogle biti u prednosti ili imati utjecaja na odluke Ocjenjivačkog suda.

Natječaj se provodi temeljem Odluke o uvjetima i načinu provedbe javnog arhitektonskog natječaja za odabir idejnog rješenja Ekonomske škole Vukovar (“Službeni vjesnik” Grada Vukovara 13/2017) u skladu s Dijelom III. Glavom IV. Poglavlja 2, člancima 327.- 331. ZJN 2016, te odredbama Pravilnika o natječajima s područja arhitekture, urbanizma, unutarnjeg uređenja i uređenja krajobraza (“Narodne novine” broj 85/14) Hrvatske komore arhitekata, ukoliko iste nisu u suprotnosti sa ZJN 2016.
Projektni natječaj se organizira i provodi sukladno članku 327. stavku 1. ZJN 2016.
Temeljem članka 327. stavak 3. ZJN 2016. Procijenjena vrijednost nabave u iznosu od 1.828.000,00 kn(bez PDV-a) temelji se na ukupnom iznosunagrada i isplata uključujući procijenjenu vrijednost nabave za ugovor o javnoj nabavi usluga, koji bi se mogao sklopiti temeljem članka 133. stavka 1. točke 1. ZJN 2016:

Planirana okvirna sveukupna vrijednost investicije iznosi približno 36.000.000,00 kn (bez PDV-a).

Projekt sufinancira Europska unija u okviru Operativnog programa “Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020.” iz Europskog fonda za regionalni razvoj.

Iz Natječaja će se isključiti radovi koji nisu izrađeni u skladu s Programom i Uvjetima natječaja, odnosno radovi:
– predani poslije roka navedenog u točci 1.3.4. Uvjeta Natječaja,
– koji ne sadrže priloge navedene u točci 1.6.1. Uvjeta Natječaja,
– čija oprema nije u skladu s točkom 1.8. Uvjetima Natječaja,
– koji nisu u skladu s GUP-om grada Vukovara, Uvjetima Natječaja i projektnim programom.

Pored usklađenosti rada s uvjetima raspisa u pogledu sadržaja, rokova i obaveznih priloga, pri ocjenjivanju radova Ocjenjivački sud će valoriziratinatječajne radove po sljedećim jednakovrijednim kriterijima:

1. kvaliteta prostornog koncepta Ekonomske škole Vukovar, odnos prema široj i užoj urbanoj situaciji stambenog naselja Olajnica, doprinos nove zgrade slici grada (pogled sa šetališta uz rijeku Vuku),
2. funkcionalne kvalitete rješenja, zadovoljenje funkcionalnih zahtjeva i međusobni odnos pojedinih prostorno- funkcionalnih cjelina zatvorenih i otvorenih prostora,
3. racionalnost i ekonomičnost projekta i izvedbe (odnos bruto – neto površina),
4. originalnost i atraktivnost arhitektonskog izraza (vanjskog i unutrašnjeg prostora), estetske i oblikovne kvalitete rješenja,
5. ekološka komponenta projekta, energetska učinkovitost i ušteda energije,
6. ostvarenje higijensko-tehničkih zahtjeva,
7. upotrijebljeni materijali.

 

 

 

Izvor: www.vukovar.hr

 

Postavljena signalizacija za dva modernistička spomenika kulture u Dalmaciji

$
0
0

U povodu Europske godine kulturne baštine 2018., započelo je označavanje dva modernistička spomenika kulture RH u Dalmaciji: Motela Soline (Sljeme) u Trogiru arhitekta Ivana Vitića iz 1965. godine i Dječjeg lječilišta u Krvavici arhitekta Rikarda Marasovića iz 1962. -64.

 

Singalizacija se postavlja u sklopu ovogodišnjih aktivnosti projekta Motel Trogir Udruge za suvremene umjetničke prakse Slobodne veze iz Zagreba nakon što je početkom godine proveden javni natječaj za dizajn info-signalizacije.

Slijedom natječaja odabrana su rješenja dizajnera Jana Pavlovića iz Zagreba.

 

Signalizacijom se doprinosi osvješćivanju javnosti o važnosti predmetnih objekata turističke i lječilišne namjene, a koji imaju status spomenika kulture RH i u stanju su propadanja.

 

 

Kao privremena intervencija, na prilazima oba objekta sada su vidljivi osnovni podaci tj. ime objekta, ime arhitekta, godina izgradnje i aktualni status spomenika kulture RH.

 

 

Postavljanje signalizacije u podu je prvi korak, dok u drugoj fazi dolaze info-ploče, a u trećoj će se zatražiti od nadležnih tijela postavljanje službene signalizacije spomenika kulture.

 

 

Suvremena topografija

$
0
0

 

Izložba “Suvremena topografija” otvara se u zagrebačkom Pogonu Jedinstvo u nedjelju, 2. rujna 2018. u 20 sati, a predstavlja izbor radova iz samostalnog kustoskog projekta Sonje Jankov “GIF i arhitektura: vizualna praksa kao kritika”.

Projekt se realizira realizira od 2014. kroz on-line kolekciju, seriju izložbi, prezentacije, radionice, predavanja i tekstualne publikacije.
Iako GIF-ovi nemaju zvuk i karakterizira ih kratkoća, oni prenose veliki broj informacija i značenja referirajući se na kompleksne probleme i teme.

 

“Fokus topografskih istraživanja proteže se od najvećih obilježja površine Zemlje do onih najmanjih koji utjelovljuju lokalnu povijest i kulturu.
Kao takav, odnosi se na promjene gradova, njihov rast, smanjenje, rušenje, zelenilo.

Izložba ‘Suvremena topografija’ odnosi se na ove najmane jedinice, koje se privremeno protežu od rušenja Pruitt Igoe 1972. godine, preko zemljovida koji prikazuju ISIS teritorijalnu kontrolu od siječnja 2014. do najnovijih djela arhitekata i umjetnika.

 

Osim dva arhivska rada, izložba uključuje 15 sudionika, prikazujući animirane GIF-ove koji su u većini slučajeva vizualni segmenti njihovih većih projekata.
Izložba se usredotočuje na ovaj format, jer se radi o dokumentarnoj fotografiji i manipuliranoj slici, koja može predstavljati promjene prostora i istovremeno je vezana za kibernetički prostor.

Zemljopisno, izložba se okreće Maldivima, Meksiku, Siriji i gradovima Berlinu, Kairu, Yerevanu, St Louisu, Rijeci (Europskoj prijestolnici kulture 2020.), Novom Sadu (Europskoj prijestolnici kulture 2021.), Splitu, Beogradu.
Trg Tahrir u Kairu vidljiv je prije, tijekom i nakon prosvjeda 2011. koji su smaknuli egipatskog predsjednik Hosnija Mubaraka.

Ove slike javnog prostora se sažimaju u GIF-u koje je izradio urednički tim Creative Time Reports.
Javni prostor kao mjesto demonstracije ideologija i borbi ponovno je u fokusu s animiranim GIF-om koji predstavlja intervencije u Peristilu, središnjem trgu Dioklecijanove palače koja je nakon pada Rimskog carstva postala grad Split u Hrvatskoj.
GIF je izradio tim Vizkulture, portala za vizualnu umjetnost i kulturu, i prikazuje preklapanje Crvenog Peristila (1967.), Crnog Peristila Igora Grubića (1998.), Žutog Peristila koji je pokazao kako je Split kapitaliziran i monopoliziran (2009.) i Zelenog Peristila kada je trg lokalni zeleni pokret prekrio umjetnom travom (2015.).

Dva animirana GIF-a su specifične kritike urbanističkog planiranja i kulturne politike u Beogradu.

Nikola Silic je pretvorio pročelje Narodnog muzeja u video igricu, budući da su institucija i zgrada tada 15 godina bile pod rekonstrukcijom, a Muzej je tek nedavno otvorio svoja vrata javnosti.

Luka Tilinger mijenja grb grada Beograda, zamjenjujući tvrđavu s kućom karata i animirajući vodu kao referencu na projekt Belgrade Waterfront.

Osim masovnih prosvjeda, rušenja gradova i njihove spektakularizacije, ‘Suvremena topografija’ tematski uključuje tri djela iz povijesti arhitekture.
Berlinski Bierpinsel toranjski restoran, jedan od najprepoznatljivijih brutalističkih orijentira u Njemačkoj, 1976. godine sagradili su arhitekti Ursula i Ralph Schuler, a 2010. godine ga je nekoliko umjetnika slikalo povodom ponovnog otvaranja.

 

Sovjetski modernizam u Yerevanu Nineveh Khachatryan i Levona Kirakosyana obuhvaća nekoliko povijesno važnih zgrada/kompleksa, od kojih je jedna Palača mladih koja je izgrađena krajem 1960-ih i srušena 2006. godine kako bi se stvorila prostor za hotel s pet zvjezdica.

Željeznički kolodvor u Novom Sadu (1964.) bio je mjesto gdje građani mogu napisati svoje haiku pjesme inspirirane arhitekturom.
Igor Vukičević je u ožujku 2018. stvorio GIF za otvoreni poziv za ovaj događaj koji je bio referenca na događaj iz 2014. godine kada je kolodvor proslavio 50. rođendan i kada je jedna od čekaonica pretvorena u galeriju za haiku pjesme, crteže i fotografije.

Izložba također uključuje dva projekta promjenjive arhitekture – modularno priuštivo stanovanje Tatiana Bilbao studija i Flexible Bauhaus Penda arhitekata.
Dva su djela koncipirana u sklopu programa EPK 2020. u Rijeci – Asimilacija Ide Križaj Leko te Dječja kuća Saše Randića koja je dio reanimacije starog tvorničkog kompleksa Rikard Benčić.

 

 

 

Bureau Spectacular (Spektakularni ured) i Joseph Henry Kennedy Jr. usredotočili su se na teoriju arhitekture.
Još jedna primitivna koliba Spektakularnog ureda je unutarnja ‘kućica na drvetu’ koja odražava pojam primitivne kolibe koju je 1753. predložio francuski filozof Marc-Antoine Laugier.

Vjerovao je da bi se arhitektura trebala vratiti na svoje podrijetlo i utjeloviti osnovne, prirodne osobine, koje su u to vrijeme bile u suprotnosti s dominantnim baroknim stilom. Konceptualni projekt Josepha Henryja Kennedyja Jr. ‘nije ni crtež ni model, već hibridni medij prikazivanja koji kombinira detaljne konvencije crteža, planova, dionice i nadmorske visine s tjelesnošću modela prezentacije.’
‘Plivati ili potonuti: plutajuća budućnost Maldiva’ Mayanka Thammalle daje rješenje za očuvanje staništa koje je osuđeno na uništenje rastom razine mora u 21. stoljeću.

Izložba tako uključuje djela arhitekata, umjetnika i urednika, od kojih su svi koristili animirane GIF-ove da prezentiraju svoja djela vezana za prostorne probleme. Animirani GIF je medij koji je simptom de-teritorijalizacije kada se brišu granice između vremena i prostora.
Istodobno, ima sposobnost dokumentiranja promjena u povijesti, utjelovljenja progresivnih arhitektonskih koncepta i daje kritičko razmišljanje o društvenoj stvarnosti.
Ukratko, on ima sposobnost predstaviti promjene u topografiji, one najmanje promjene koje mogu uveliko utjecati na život”, kaže se u pozivu kustosice izložbe.

 

Radno vrijeme izložbe: 3.-  7.  rujna 2018., 16 – 20h

Ulaz je slobodan.

 

Kuća dobrog suživota starog i novog

$
0
0

Predstavljamo realizaciju – Kuću Jerini, arhitektice Branke Juras, koja se nalazi na otoku Krku, u sklopu obiteljskog gospodarstva u Bajčićima.
O konceptu i izazovima projekta u nastavku piše autorica projekta.

 

U ovom projektu postoji sukob između dva principa, odnosno između nužnosti očuvanja arhitektonskog nasljeđa i nužnosti razvijanja suvremene arhitekture.

 

 

Smjernice u projektiranju ne bi smjele biti konzervacija sela i gradova jer ih time pretvaramo u muzeje, ali oni ne bi smjeli ni izgubiti svoj karakter zbog nedostatka starih građevina.

 

 

Važno nam je postaviti prava pitanja na pravom mjestu, znati da arhitektonska kvaliteta zgrade nije dovoljna za uspješnu integraciju i ono što je odlučujuće u kvaliteti odnosa između starog i novog.

 

 

Predmet ovog projekta je rekonstrukcija i nadogradnja obiteljske kuće i štale u sklopu obiteljskog gospodarstva na Krku u naselju Bajčići.

 

 

Obiteljsko gospodarstvo sadrži četiri cjeline: staru kuću namijenjenu življenju, štalu kao pomoćni prostor za sušenje sijena, spremište koje je vidljivo samo u obrisima te guvno koje je sačuvano u izvornom obliku i smješteno oko zajedničkog dvorišta te izdignuto u odnosu na teren.

 

 

Novim rješenjem interveniralo se na svim građevinama u obuhvatu na način da su se svi objekti integrirali u jednu cjelinu.

Stara kuća se u prizemnom dijelu proširuje za prostor wellnessa koji je ukopan s dvije strane.

 

 

 

 

 

 

Na katu se dodaje novi ulaz kod postojeće šterne.
Štala se u prizemnom dijelu proširuje za ljetnu poluotvorenu kuhinju (pomoćni objekt kao aneks kući na mjestu stare šterne).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Naziv projekta: Kuća Jerini
Projektantska tvrtka: Ured Branka Juras
Lokacija: Bajčići, Krk
Godina realizacije: 2018.
Površina: 450 m2
Autorski tim: Branka Juras, Lorena Posinković
Inženjer konstrukcije: Nenad Morpurgo
Pejzažni arhitekt: Dobrila Kraljić
Klijent: Ozana Nenadić, Kristijan Nenadić
Investicija: 970 000 eur

Fotografije: Robert Matić, Srđan Hulak

 

*dijagram

 

*situacija

 

 

*nacrt katova

 

*presjek 1

 

 

 

 

 

*presjek 2

 

 

 

 

 

 

*presjek 3

 

 

 

 

53. zagrebački salon: refleksija o desetljeću 2008-2018

$
0
0

53. zagrebački salon posvećen arhitekturi i urbanizmu otvara se u četvrtak 4. listopada, u 18 h, u zgradi Pučkog otvorenog učilišta u Zagrebu, Vukovarska 68, i trajat će tri tjedna, do 25. listopada 2018.

 

 

 

Zagrebački salon istaknuta je nacionalna izložba recentnih likovnih ostvarenja.
Riječ je o godišnjoj smotri suvremenog stvaralaštva posvećenoj naizmjence arhitekturi i urbanizmu (UHA), primijenjenim umjetnostima i dizajnu (ULUPUH), te vizualnim umjetnostima (HDLU).

Naziv ovogodišnjeg Zagrebačkog salona je Desetljeće 2008-2018, a radove je valorizirao je ocjenjivački tim u sastavu: STEALTH.unlimited (Ana Džokić i Marc Neelen: Rotterdam/Beograd), Dario Crnogaća, Emil Jurcan, Maroje Mrduljaš i Mira Stanić.

Salon će izložiti preko sto radova renomiranih hrvatskih arhitekata, kao i nadolazećih autora mlađe generacije, nastalih u posljednje tri godine.

Na Salonu se sukladno izvrsnosti ostvarenja dodjeljuju dvije nagrade – Velika nagrada Salona i Nagrada za mladog autora do 35 godina.

 

Osim toga Udruženje hrvatskih arhitekata predstavit će i tematsku izložbu posvećenu posljednjem desetljeću.

Prije točno deset godina, 15. rujna 2008., američka banka Lehman Brothers proglasila je stečaj.

Ovaj događaj potaknuo je lančanu reakciju čije posljedice još uvijek sagledavamo, a koja se s posebnom oštrinom odrazila na graditeljstvo u cjelini – od kreditnog sustava stambenog zbrinjavanja, preko tržišta nekretnina i građevinske industrije do same arhitektonske profesije.

Deset godina nakon kraha burze tržište se oporavlja, produkcija se postavlja na noge, a struka ulazi u novu dekadu s opreznim optimizmom. Je li nakon deset godina kriza doista iza nas? Čemu nas je podučilo? Što nas očekuje nakon njega?
Obljetnica je trenutak refleksije, stanke u kojoj se sagledavaju događaji koji su obilježili prošlost, ali u kojoj se istovremeno otvaraju novi horizonti.

53. zagrebački salon arhitekture posvećen je toj refleksiji.

Kao tradicionalna manifestacija suvremenog stvaralaštva na polju vizualnih umjetnosti, dizajna i arhitekture, koju je 1965. godine utemeljila Skupština grada Zagreba, Salon se svojim otvorenim formatom, kritičkom praksom i trijenalnim fokusom na prostornu problematiku čini pravim mjestom propitivanja šireg konteksta arhitektonskog stvaralaštva koje, osim pregleda trogodišnje strukovne aktivnosti, otvara debatu o procesima koji su uvjetovali tu istu aktivnost, obilježili je i koji je usmjeravaju ka nadolazećem vremenu.

 

 

Ove godine, u sklopu Zagrebačkog salona, UHA će proslaviti 140. godišnjicu svojega postojanja.

Udruženje hrvatskih arhitekata, organizator ovogodišnjeg 53. zagrebačkog salona arhitekture, djeluje kao nacionalna organizacija s ciljem koordinacije strukovnih interesa arhitekata na području Republike Hrvatske i uspostavljanja odnosa s drugim nacionalnim i međunarodnim srodnim organizacijama. Udruženje je organizirano putem 11 regionalnih i gradskih društava arhitekata koja broje ukupno više od 2000 članova.

Uz primarnu pretpostavku zadovoljavanja visokih stručnih standarda, namjera Udruženja hrvatskih arhitekata je dopiranje do šire javnosti, sa željom da se pridonese podizanju opće kulture hrvatskog prostora, kao i da promovira dostignuća hrvatske arhitekture na svjetskoj sceni.

 

Organizator 53. zagrebačkog salona: Udruženje hrvatskih arhitekata
Organizacijski odbor: Emil Jurcan (UHA), Ana Dana Beroš (UHA), Tamara Bjažić Klarin (UHA), dr.art. Mirna Rudan Lisak (Grad Zagreb, Gradski ured za kulturu), Ida Blažičko (Hrvatsko društvo likovnih umjetnika)
Oblikovanje postava: Antun Sevšek, Petra Milički, Niko Mihaljević
Izložba je ostvarena uz potporu Ministarstva kulture RH, Grada Zagreba, Pučkog otvorenog učilišta Zagreb i počasnog rada članova UHA-e
Pokrovitelj svečanosti 140. godina UHA-e: Hrvatska komora arhitekata

 

Program 53. zagrebačkog salona sadržavat će dvodnevnu tribinu na temu Desetljeće 2008-2018, koja će se uz međunarodne goste održati u petak i subotu 5. listopada  i 6. listopada 2018. (detaljan program će uslijediti).

Svečana dodjela Nagrada, s promocijom novoga broja časopisa Čovjek i prostor održat će se na zatvaranju Salona u četvrtak 25. listopada 2018. u 18 h.

Posjetitelji će moći pogledati izložbu u trajanju 4.- 25. 10. radnim danom 8–21 h, te subotama 9–14 h.

 

 

 

 

Viewing all 609 articles
Browse latest View live