Quantcast
Channel: arhitektura – Pogledaj.to
Viewing all 609 articles
Browse latest View live

Godišnja izložba i dodjela nagrada UHA-e za najbolja ostvarenja u 2017.

$
0
0

Udruženje hrvatskih arhitekata (UHA) poziva na otvorenje Godišnje izložbe ostvarenja hrvatskih arhitektica i arhitekata u 2017. godini i dodjelu Nagrada za najbolja arhitektonska ostvarenja (više ovdje) u četvrtak, 22. ožujka 2018. u 19 h, u izložbenoj dvorani Tehničkog muzeja Nikola Tesla, Savska cesta 18, Zagreb.

Izložba je ostvarena uz potporu Grada Zagreba i počasnog rada članova UHA-e, a radove Godišnje izložbe ostvarenja arhitektica i arhitekata u 2017. valorizirao je ocjenjivački sud u sastavu: Ana Mrđa (voditeljica), Dario Crnogaća, Ivana Ergić, Maroje Mrduljaš, Vasa Perović, Mira Stanić, Helena Sterpin i Ana Šverko (uz izuzeće Ivane Ergić u valorizaciji radova unutar kategorija Drago Galić i Neven Šegvić).

 

Izložbu prati i katalog radova Godišnje izložbe ostvarenja hrvatskih arhitektica i arhitekata u 2017. Čovjek i prostor br. 1-4 / 2018 (752-755) Godina LXV/2018.

Organizatori: Udruženje hrvatskih arhitekata i Tehnički muzej Nikola Tesla

Arhitektonski postav: Ivana Ergić, Juraj Glasinović, Mira Stanić (koordinacija); Antonia Dajak, Dominik Lovrečić, Matea Mađaroš, Sara Matošević, Matea Pinjušić, Fran Polan, Matija Poštenik (studenti Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu)

Grafički dizajn: Petra Milički i Niko Mihaljević

 


Pelješka kuća za ladanje i odmor

$
0
0

Predstavljamo realizaciju arhitekta Davora Bušnje, kuću za ladanje i odmor u pelješkom zaseoku Konštari, projekt koji je Udruženje hrvatskih arhitekata nominiralo za nagradu “Drago Galić” za najuspješnije ostvarenje na području stambene arhitekture u 2017. (o čemu smo pisali ovdje).

U nastavku donosimo autorov tekst o konceptu projekta.

 

 

Ruševna i napuštena agrarno-stambena cjelina u pelješkom zaseoku Konštari postaje mjesto za ladanje i odmor.

Opsežnom rekonstrukcijom zadržava se karakteristična kompozicija triju postojećih volumena uz dokidanje programske hijerarhije.

 

 

Primarni prostorno-konstitutivni element sklopa je ogradni kameni zid koji, sukladno tradicionalnom morfološkom obrascu dalmatinskih naselja, preuzima dvojaku ulogu: definira kultivirani prostor i izdvaja ga iz krajolika i istodobno povezuje gradbene elemente i različite prostorne sekvence u samodostatnu cjelinu.

 

 

Ritmičan slijed stambenih volumena oslonjenih na ogradni zid dopunjen je strukturama mediteranskog izvora (odrina, vanjski komin, vrtni paviljon, ulazni dvor) čime se formira prostorni okvir programskih i ambijentalnih različitosti.

 

 

Jednostavna osnova sklopa, skromnost detalja i materijala nadomještena je raznolikošću doživljaja i bogatstvom prožimanja vanjskih i unutarnjih prostora obitavanja.

 

 

Prostorno povezivanje s posrednim vanjskim prostorom te vizualna veza s kultiviranim i prirodnim krajolikom artikulira se kadriranim sekvencama i panoramskim pogledima ovisno o scenariju korištenja i fizionomiji mjesta boravka.

 

 

 

Otvori u kamenom plaštu stambenih volumena omogućavaju gradirano nizanje različitih ambijenata i uokviruju dijelove krajolika.

 

 

Naspram kadriranih malapartovskih slika u interijeru, boravak u sjeni paviljona pruža široke poglede prema dinamičnom pelješkom pejzažu.

Karakter i ugođaj vanjskih prostora režiran je prostornom dispozicijom i međuodnosom ogradnog zida i ostalih struktura.

 

Zajedničko svim vanjskim prostorima je ambivalentnost izražena osjećajem introvertnosti i zaštite uz istovremenu otvorenost koju pružaju duboke i široke vizure.

Samoodrživost postignuta projektiranjem i gradnjom ovog ladanjskog sklopa ne temelji se na primjeni sistema iz pomodarske palete održive izgradnje.

 

Sinkronizacija s podnebljem provedena je kako u vidu pasivnog korištenja prirodnih resursa tako i u smislu kombinirane upotrebe durabilnih autohtonih i industrijskih materijala, a posebno primjenom lokalnog zanatstva.

 

 

U kontekstu oslabljene građevinske industrije i odumrlih zanatskih umijeća, velika pažnja posvećena je prilagodbi projektantskih rješenja stupnju lokalnog graditeljskog know- how-a.

 

Autor: Davor Bušnja
Suradnici: Špela Kočevar, Javier Santome
Bruto izgrađena površina: 153 m2
Površina parcele: 3800 m2
Projekt: 2014
Realizacija: 2017
Autor fotografija: Davor Bušnja

 

*situacija

 

*tlocrt prizemlja

 

*tlocrt kata

 

 

 

*poprečni presjek

 

 

 

 

*poprečni presjek

 

 

 

 

*poprečni presjek

 

 

 

 

*istočno pročelje

 

 

 

*zapadno pročelje

 

 

 

*struktura i prostorna organizacija sklopa

 

 

 

 

Umro je Tomislav Premerl

$
0
0

U subotu, 7. travnja 2018., umro je arhitekt Tomislav Premerl (r. 1939. u Zagrebu), jedan od najutjecajnijih hrvatskih teoretičara i povjesničara arhitekture.
Na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu diplomirao je 1969., a nakon diplome od 1969. do 1972. godine kao arhitekt – konzervator. Doktorsku disertaciju “Hrvatska moderna arhitektura između dva rata – nova tradicija” obranio je 1985.
Njegova knjiga “Hrvatska arhitektura između dva rata” jedno je od temeljnih djela za razumijevanje hrvatske moderne.

Pored konzervatorskog i predavačkog rada te uredništva u Leksikografskom zavodu “Miroslav Krleža”, bio je i član uredništva časopisa “Arhitektura” (1970-1977.), od 1977. do 1980. bio je član uredništva časopisa “Čovjek i prostor”, kojemu je 1981. i 1982. te ponovno 1987. do 1990. godine glavni i odgovorni urednik. Od 1995. do 1999. bio je dopredsjednik Udruženja hrvatskih arhitekata i voditelj Nakladničke djelatnosti.

U nastavku ponavljamo razgovor s Tomislavom Premerlom objavljen na našem portalu 2015.

 

“Hrvatska moderna arhitektura između dva rata – nova tradicija”, djelo Tomislava Premerla, arhitekta i teoretičara arhitekture, proglašeno je kultnim izdanjem prije 26 godina kada je prvi put izašlo. Knjiga je dva puta tiskana i rasprodana. Četvrt stoljeća kasnije izlašla je u izdanju EPH Medije.
Knjiga je promijenjena, dopunjena, no osnovna teza ostala je ista: razdoblje između dva rata najvrednije je i najvažnije u povijesti hrvatske arhitekture.

 

Tomislav Premerl (foto: Društvo arhitekata Zagreba)

 

Postoji li nakon toliko vremena i jedan projekt o kojemu ste u međuvremenu promijenili mišljenje?

Ne. Osnovna je misao i dalje ista. Naravno da se u međuvremenu mnogo toga novog saznalo o tom razdoblju. Od stvari koje nisu u prvoj knjizi, odnosno jesu, ali minimalno u odnosu na novu, posebno zanimljiva bila mi je socijalna gradnja – radnička naselja, Cvjetno naselje na Trnju, naselje Prve hrvatske štedionice na Trešnjevci, Željeznička kolonija u Maksimiru.
U međuvremenu se pojavio niz doktorata na temu, mnogi autori su u u doba kad je tiskana moja prva knjiga bili djeca. Svjedoci smo pojačanog interesa za modernu.

 

Uz Kovačiča, potencirate u javnosti manje razvikanog Dragu Iblera kao ključnu figuru tadašnjih zbivanja te kao svojevrsnog gazdu Zagreba. Kasnije o Ibleru pišu i Rupnik, i mnogi drugi.

Ibler je i osnovao Arhitektonski odjel na novoj Likovnoj akademiji. No, on je prije svega bio revolucionar u arhitekturi. Najbolje je doći pred njegovu kuću u Martićevoj 13 u Zagrebu pa će vam biti jasno o čemu govorim – te jednostavne forme, taj odnos funkcije i estetike, to je revolucionarno djelo. Naravno, nisu svi suvremenici to shvaćali. Znali su takve građevine zvati i škatuljama bez ukrasa, no arhitekti su se znali vrlo dobro tada izboriti za sebe.

 

Zgrada Drage Iblera u Martićevoj ulici u Zagrebu (foto: Galerija nepokretnih kulturnih dobara Grada Zagreba)

 

Tome je pridonijela i činjenica da imaju i naručitelje koji ih razumiju. Ibler je radio za istog naručitelja i u Martićevoj i u Vlaškoj.

Tada su arhitekti gradili ključne zgrade vrlo mladi, u svojim dvadesetim godinama. Naručitelji su bili bogati trgovci i industrijalci, koji su željeli biti “en vogue” u tom trenutku, željeli su biti prvi i sebe istaknuti i na taj način, kroz arhitekturu i nove oblike u arhitekturi. Danas mi se čini da je drugačije.

No, ipak, pišete da se Ibler morao boriti protiv malograđanštine koja je bila dominantna te da je talentirani Josip Pičman počinio samoubojstvo potaknut klimom dominacije korupcije?

Malograđanština je uvijek dominantna, kako tada tako i danas. Kreativci su oni koji se protiv malograđanštine moraju boriti. Bilo je, sigurno, i korupcije. Teško je sada reći u kojoj mjeri za koji pojedini projekt.
Pičman je bio jedna posebna osoba, ne može se, naravno, cijelo jedno razdoblje osuditi gestom samoubojstva. Dan-dva nakon samoubojstva dobio je nagradu na natječaju za Sušak pa je Albini, koji je bio koautor, potom dovršavao natječaj.

S Pičmanom je dosta radio Josip Seissel. Iako sam dosta razgovarao sa Seisselom tijekom njegova života, nisam ga uspio pitati o Pičmanu.
Doznao sam od drugih da je to tema o kojoj naprosto ne želi razgovarati. Iza Pičmana je ostalo par kuća u Zagrebu, a vrlo je zanimljiva obiteljska kuća u Zvonimirovoj ulici čiji je izvorni oblik sačuvan.

Novakova ulica u Zagrebu (foto: Darko Tomaš/Cropix)

 

Zašto je Zoja Dumengjić jedina žena u cijeloj knjizi?

To je jedino važnije ime iz razdoblja koje sam proučavao. Vrlo vjerojatno je tada manje žena išlo naTehnički fakultet.

 

Kliničko-bolnički centar Firule kapitalno je djelo Zoje Dumengjić (Split, 1951-76.), foto: arhiva

 

Ona se bavila zdravstvenim ustanovama. No, najjači je adut tada stanogradnja?

Da, tu su mnoge interpolacije kao što su Petrinjska 11, Martićeva, ali i obiteljske vile na sjeveru Zagreba, koje su uvijek imale i vrtove.
Vrhunski je primjer Okrugla vila Stjepana Planića. S Planićem sam, dok je bio živ, razgovarao u nekoliko navrata, naročito u doba kad sam radio prvu izložbu o zagrebačkoj modernoj. Pričao mi je kako je i zašto nastao ovakav oblik vile.
Ne zato što se sjetio da radi oblik koji nije uobičajen, nego zato što je investitor vile imao tuberkulozu i svakodnevno mu je trebalo što više sunca.

Planić je uvijek uzimao investitora u obzir?

On je živio s investitorima. Zahtijevao je da živi s njima tjedan dana, da spava kod njih, promatrao je sve navike ukućana, kada tko izlazi, koliko idu na zahod, u koje škole djeca idu i slično, zbližio se s njima. Za razliku od mnogih svojih kolega, nije završio neke velike škole u inozemstvu, nije studirao kod Behrensa ili Le Corbusiera, no bioje velik. I vrlo poseban.

Jedna od zamjerki arhitektima tada jest da pričaju o socijalnom stanovanju, a grade vile za bogataše?

To je zamjerka koja se mora objasniti. Arhitekt će, naravno, prihvatiti projekt kuće. No, i kroz privatne kuće donosi se društvena vrijednost, pokazuje se novi red stvari, i to je dobro.

Je li zagrebačka Novakova ostala nenadmašena?

Novakova je vrhunski primjer. Srećom, ostala je i relativno dobro sačuvana, a vjerujem i da će ostati tako sačuvana. Zanimljivost Novakove ulice jest da je nastala na gradsku inicijativu, što često nije slučaj sa sličnim ulicama u Europi.

Zgradu u kojoj razgovaramo, na Jelačićevu trgu 3, radio je Piacentini koji je, bio zagovornik Mussolinija?
U smislu struke, on je kvalitetan arhitekt i ova zgrada je solidno napravljena. Modernistička je, iako ima dozu monumentalnosti koju moderna ne voli. No, on jest definirao arhitekturu za Mussolinija.

Na naslovnici je zgrada Stjepana Planića na uglu Gajeve i Bogovićeve. Na naslovnici prvog izdanja knjige bio je Urlichov projekt?
Planićev projekt govori mnogo o moderni, fantastičnog je formata, uklapa se među okolne zgrade. No, nastao je 1935. Na naslovnici prvog izdanja bio je jedan avangardan Ulrichov studentski rad iz 20-ih godina.

 

Planićeva zgrada “Napretka” fantastičnog je formata

 

Neki od najranijih primjera moderne su upravo Ulrichov Veslački klub u Zagrebu te Veslački klub Josipa Kodla u Splitu. Dva veslačka kluba na početku moderne…

Josip Kodl bio je češki đak, kao i većina Splićana tog doba. Ovaj je dom za svoje vrijeme bio značajan po naprednoj formi i razmišljanju. No, iskreno govoreći, građevina se nije dobro uklopila u ambijent Splita. Srušena je prije dvadesetak godina.

Dubrovnikom u to doba dominira Nikola Dobrović…

U Dubrovniku je bilo dosta natječaja provedeno, malo ih je izvedeno do kraja. Grad je dobio svoj regulacijski plan tek uoči 2. svjetskog rata. Kako su Dobroviću dopustili da gradi, s obzirom na jaku tradiciju to je pitanje. Napravio je nekoliko fantastičnih vila i hotel na Lopudu. Hotel je već dulje u reparaciji. Nisam upućen koliko se uistinu radi, no u programu je sanacije.

 

Patricia Kiš (razgovor je uz dopuštenje autorice prenesen s internetskog portala Jutarnjeg lista)

 

 

Natječaj za idejno rješenje Spomen područja “Barutana 1991” u Bjelovaru

$
0
0

Grad Bjelovar raspisuje, a Društvo arhitekata Varaždin (DAV) organizira i provodi urbanističko – arhitektonsko – krajobrazno – likovni, opći, jednostupanjski, prvog stupnja složenosti za realizaciju Natječaj za izradu idejnog rješenja: Spomen područje “Barutana 1991” u Bjelovaru.

Registarski broj natječaja: 58-18/BJ-UAKL/NJN

Natječaj je predmet nabave na koje se ne primjenjuje zakon o javnoj nabavi – jednostavna nabava.

VRSTA, STUPANJ SLOŽENOSTI I STUPANJ PROVEDBE NATJEČAJA: Natječaj je urbanističko–arhitektonsko–krajobrazni–likovni, opći, jednostupanjski, prvog stupnja složenosti za realizaciju.

INVESTITOR I RASPISIVAČ: Grad Bjelovar, Trg Eugena Kvaternika 2, 43000 Bjelovar, OIB: 18970641692, Internetska adresa: http://www.bjelovar.hr /, koju zastupa gradonačelnik Dario Hrebak, telefon: +38543622092, e-mail adresa: aposaric@bjelovar.hr.

ORGANIZATOR I PROVODITELJ: Društvo arhitekata Varaždin (DAV), Optujska 99, 42 000 Varaždin, OIB: 97116871661, Internetska adresa: http://www.davz.hr/, koje zastupa predsjednica Valentina Fištrek, dipl.ing.arh., telefon: +385913693263, e-mail adresa: arhitekt.vz@gmail.com.

IZRAĐIVAČ NATJEČAJNOG ELABORATA: Izrađivač Natječajnog elaborata su Maja Kireta, dipl.ing.arh, ovlaštena arhitektica, Tome Masaryka 21, 42 000 Varaždin, e-mail adresa: maja.kireta77@gmail.com, telefon: +38598791090 (Društvo arhitekata Varaždin) i Valentina Fištrek, dipl.ing.arh., ovlaštena arhitektica, Optujska 99, 42 000 Varaždin, telefon: +385913693263, e-mail adresa: arhitekt.vz@gmail.com (Društvo arhitekata Varaždin).

JEZIK NA KOJEM SE PROVODI NATJEČAJ: Natječaj će se provoditi na hrvatskom jeziku i latiničnom pismu.

PREDMET I SVRHA NATJEČAJA: Natječaj je pokrenut iz želje da se spomenikom i drugim elementima uređenja dodatno oplemeni postojeće spomen područje “Barutana 1991” u šumi Bedenik te time oda počast hrvatskim braniteljima Domovinskog rata poginulim na ovoj lokaciji, stoga se pozivaju arhitekti i umjetnici da promisle o parceli koja je predmet natječaja i daju joj reprezentativnu vrijednost.

Spomen područje smješteno je na k.č.br. 2181 k.o Nove Plavnice – Hrgovljani. Zajedno sa pristupnim putovima površina cijelog spomen područja iznosi P cca = 93.200m2. Predmet idejnog rješenja koje se razrađuje ovim natječajem je manja zona u jugoistočnim dijelu predmetne čestice. Površina zone obuhvata iznosi P = 4.100 m2.

Cilj natječaja je omogućiti pronalaženje najboljih rješenja između više različitih prijedloga, prema propisanim kriterijima ocjenjivanja.
U širem obuhvatu postavljaju se table (info, putokazi…) na temelju prototipa koji će se definirati idejnim rješenjem.

NATJEČAJNI ELABORAT:

Natjecateljima se stavlja na raspolaganje Natječajni elaborat pripremljen na digitalnom mediju te ga natjecatelji mogu preuzeti u digitalnom obliku bez naknade, uz prethodnu registraciju (ostavljanje osobnih podataka – ime i prezime, adresa, e-mail adresa i br. telefona) na e-mail adresi: natjecajbarutana1991@gmail.com, nakon čega će im biti dostavljena poveznica na kojoj se mogu natječajne podloge u digitalnom obliku preuzeti s poslužitelja. Ukoliko natjecatelj traži natječajnu podlogu i u analognom obliku, ista će biti dostavljena natjecatelju poštom.

ROKOVI:

Početak natječaja: 9. travnja 2018.

Rok za postavljanje pitanja natjecatelja: 23. travnja 2018. Pitanja se dostavljaju e-mailom na adresu: natjecajbarutana1991@gmail.com

Rok za davanje odgovora na pitanja: 30. travnja 2018. Pisani odgovori bit će objavljeni na www.davz.hr i dostavljeni svima koji su podigli natječajni elaborat – podloge i ostavili svoju adresu elektroničke pošte.

Rok, način i vrijeme predaje natječajnih radova: 24. svibnja 2018. do 14 sati ukoliko se rad predaje osobno, a u slučaju slanja poštom, pošiljka na pošti treba biti zaprimljena na isti datum do 14 sati.

Predaja natječajnih radova i adresa za slanje istih je: Grad Bjelovar, Trg Eugena Kvaternika 2, 43000 Bjelovar, s naznakom “NE OTVARAJ – natječajni rad Spomen područje ‘Barutana 1991’ u Bjelovaru”.

Na omotnici u kojoj se nalazi rad ne smije biti napisano ime pošiljatelja i/li nalijepljena povratnica s imenom pošiljatelja.

Ukoliko se natječajni rad šalje poštom, a iz formalnih razloga zaprimanja rada potrebno je navesti pošiljatelja, ime prezime, naziv i adresu koji su dani ili napisani na omotu natječajnog rada pod “pošiljatelj” ne smije u imenu , prezimenu, nazivu niti adresi biti isti s bilo kojim od tih podataka vezano na autora natječajnog rada, niti upućivati na autora natječajnog rada. Svaki takav rad će se nakon provjere i usporedbe ovih podataka diskvalificirati.

ČLANOVI I ZAMJENICA ČLANA OCJENJIVAČKOG SUDA, TEHNIČKA KOMISIJA I TAJNICA:

Za ocjenu radova imenovan je Ocjenjivački sud u sastavu tri (3) člana:

Predsjednik ocjenjivačkog suda: Nenad Ravnić dipl.ing.arh., ovlašteni arhitekt

Članovi ocjenjivačkog suda: Valna Bastijančić Erjavec, prof., zamjenica gradonačelnika Grada Bjelovara, Emilija Vlahek, dipl.ing.arh., ovlaštena arhitektica

Zamjenik člana ocjenjivačkog suda: Ida Blažičko, dr.art., akademska kiparica

Tehnička komisija: Maja Kireta, dipl.ing.arh., ovlaštena arhitektica,

Tajnica natječaja: Dina Horvat, dipl.ing.arh., ovlaštena arhitektica.

NAGRADE:

Određen je ukupni nagradni fond u iznosu od 40.000,00 kn neto.
Ocjenjivački sud se obvezuje dodijeliti sljedeće nagrade u točnom iznosu i rasporedu kako slijedi:

Nagrade prema redoslijedu  Broj nagrada       Neto iznos

1. nagrada                                      1                        20.000,00 kn
2. nagrada                                      1                        12.000,00 kn
3. nagrada                                      1                          8.000,00 kn

UKUPNO                                       3                        40.000,00 kn

 

KRITERIJI ZA OCJENJIVANJE:

Formalni kriteriji: usklađenost rada s Uvjetima natječaja, Programom natječaja i prostorno-planskom
dokumentacijom

Isključit će se radovi:
– predani poslije roka navedenog u ovim uvjetima,
– koji ne sadrže priloge navedene ovim uvjetima,
– čija oprema natječajnog rada nije u skladu s ovim uvjetima,
– koji nisu u skladu s prostorno-planskom dokumentacijom, Programom natječaja i ostalim uvjetima natječaja.

Pored usklađenosti rada s uvjetima raspisa (u pogledu sadržaja, rokova i obaveznih priloga), pri ocjenjivanju radova Ocjenjivački sud će valorizirati radove prema osnovnim kriterijima:
– prostorni koncept u odnosu na širi i uži kontekst,
– prostorna i oblikovna kvaliteta,
– harmonija suvremenog izričaja s povijesnim, krajobraznim i ambijentalnim vrijednostima,
– racionalnost i ekonomičnost rješenja,
– svi nagrađeni radovi moraju biti provedivi.

PRAVO SUDJELOVANJA imaju sve fizičke stručne osobe uz uvjet da je najmanje jedan od autora pojedinog natječajnog rada ovlašteni arhitekt/ica, ovlašteni arhitekt/ica urbanist/ica, ovlašteni krajobrazni arhitekt/ica, dipl.ing.arh, mag.ing.arh.
Mogućnost sudjelovanja stranih natjecatelja definirana je Uvjetima natječaja.

Svaki od natjecatelja, pojedinac ili grupa, ima pravo sudjelovanja na ovom natječaju samo s jednim radom. Osobe koje su sudjelovale u izradi nekog natječajnog rada kao suradnici ne mogu predati natječajni rad samostalno.

Zaposlenici raspisivača, zaposlenici provoditelja u slučaju da je provoditelj pravna ili fizička osoba – ured ovlaštenog arhitekta, voditelj natječaja, zamjenik voditelja natječaja, članovi ocjenjivačkog suda, zamjenik člana ocjenjivačkog suda, tajnica natječaja, članica tehničke komisije, izrađivači natječajnog elaborata, kao i njihovi suradnici i srodnici u prvom i drugom koljenu, kao i svi ostali koji bi narušili ravnopravnost natjecatelja ili neovisno odlučivanje ocjenjivačkog suda, ne mogu kao natjecatelji ili ponuditelji sudjelovati u natječaju. Pravo natjecanja nemaju osobe koje, osim za projektiranje, imaju i drugi poslovni interes za predmet ovog natječaja, ako se time ugrožava konkurencija.

PROCIJENJENA/PLANIRANA SVEUKUPNA VRIJEDNOST INVESTICIJE iznosi 560.000,00 kn (bez PDV-a).

OSTALI NAVODI:

Svi ostali uvjeti detaljno su navedeni u Uvjetima natječaja.
Natječaj je objavljen u skladu s odredbama “Pravilnika o natječajima s područja arhitekture, urbanizma, unutarnjeg uređenja i uređenja krajobraza” (NN 85/14), kojih su se svi sudionici obvezni pridržavati.

 

Natječajnu dokumentaciju preuzmite ovdje.

 

 

Izvor: Društvo arhitekata Varaždin

 

 

Pedeset godina Splita 3

$
0
0

Otvaranje manifestacije “50 godina Splita 3 – ulice, kvartovi, stanovnici” održat će se u utorak, 17. travnja 2018., u Sveučilišnoj galeriji “Vasko Lipovac” u Splitu.

Manifestacija se sastoji od istoimene izložbe, niza tematskih predavanja, urbanih promenada, okruglog stola, stručnih vođenja po izložbi i koncerta i tajat će do 29. lipnja 2018.

Maketa Splita 3

 

“U travnju 2018. godine navršava se 50 godina od kad je užoj javnosti predstavljen urbanističko-arhitektonski i građevinski poduhvat Split 3.

Split 3 je treći gradski rajon, značajan dio grada Splita planiran za 50 000 stanovnika sa svim pratećim sadržajima, na 341 ha površine.

Izgrađen je prema prvonagrađenom natječajnom radu V. B. Mušiča (više ovdje), N. Starc i M. Bežana, iz kojeg su proizašli potrebni planovi.
Jedinstven je bio postupak od ideje do realizacije, a jedinstveni su i rezultati koji su obilježili grad Split i njegove stanovnike i trajno interesiraju stručnjake i laike.

 

 

Postupak realizacije su osmislili stručnjaci Poduzeća za izgradnju Splita (PIS) s Josipom Vojnovićem na čelu.
Oni su užu i širu javnost, urbaniste, arhitekte, inženjere i profesionalce iz različitih područja, kao što su kultura, socijalna skrb, zdravstvo i drugo uključili u stvaranje cjelokupnog programa. Postupak je bio javan i dostupan putem brošura, redovnih i posebnih izdanja PIS-a, dnevnih i tjednih tiskovina, TV emisija i filmova.

 

 

Tijekom izgradnje mnogi značajni arhitekti i urbanisti su obilazili Split 3: Giancarlo de Carlo, Jane Jacobs, Bob Jacobs, Uwe Jan Woltemade, Paolo Borghero, Romano Burelli, Frederick Gutheimanas, Donald Appleyard, Frano Violich, Peter Blake i drugi.

 

 

 

 

Jane Jacobs o Splitu 3, 1981.

 

Jedinstveni rezultat je postignut na način da su natječajnim programom postavljene norme za izgradnju na svih 341 ha.

Na Smrdečcu, Križinama i Mertojaku, u kvartovima koji su izgrađeni prema Osnovnom urbanističkom rješenju za Split 3, omogućen je ugodan svakodnevni život, jer su uz pješačke ulice izgrađene škole, vrtići s jaslicama, parkovi, trgovine, male tržnice, igrališta, ambulanta, fakulteti, prostori za društvena okupljanja, garaže i parkirališta”, kaže se u pozivu.

 

Razgovor s arhitektom Dinkom Kovačićem o Splitu 3 čitajte ovdje.

 

 

 

 

PROGRAM:

17. travnja 2018.

17:30
Multimedijalna dvorana Sveučilišne knjižnice u Splitu

Uvod
Višnja Kukoč i Jelena Borota | autorice

 

17:40
Multimedijalna dvorana Sveučilišne knjižnice u Splitu

Predavanje
Janez Koželj | urbanist, dogradonačelnik Ljubljane, predaje urbanizam na Fakultetu za arhitekturu u Ljubljani
— Moje iskustvo u transformaciji Ljubljane u održivi grad

19:00
OTVORENJE IZLOŽBE

Sveučilišna galerija Vasko Lipovac
Uvodni govori:
Šimun Anđelinović | rektor Sveučilišta u Splitu
Boris Trogrlić | dekan Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije u Splitu
Jakša Miličić | bivši gradonačelnik Splita i bivši dekan Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije u Splitu
Andro Krstulović-Opara | gradonačelnik Splita
Matjaž Marko | predstavnik donatora, ministar savjetnik Veleposlanstva Republike Slovenije u Zagrebu

Ansambl za suvremenu glazbu S/UMAS

Otvara izložbu:
Janez Koželj |urbanist, dogradonačelnik Ljubljane, predaje urbanizam na Fakultetu za arhitekturu u Ljubljani

 

19. travnja 2018.

10:00
Sveučilišna galerija Vasko Lipovac
Stručno vođenje po izložbi
Višnja Kukoč | autorica

 

28. travnja 2018.

17:30
Sveučilišna galerija Vasko Lipovac
Stručno vođenje po izložbi
Jelena Borota | autorica

 

4. svibnja 2018.

17:00
Multimedijalna dvorana Sveučilišne knjižnice u Splitu

Okrugli stol
Tema: Kako na Split 3 gledamo danas: prednosti, mane i potecijali

Sudionici:
Gojko Berlengi | urbanist,
Sanja Buble | konzervatorica,
Ilka Čerpes | arhitektica, predaje urbanizam na Fakultetu za arhitekturu u Ljubljani,
Dario Gabrić | arhitekt, predaje urbanizam na Fakultetu građevinarstva, arhitekture i geodezije u Splitu
Boris Šitum | umjetnik, stanovnik Splita 3
Dragan Žuvela | predsjednik Društva arhitekata Splita
Predstavnik grada Splita

Moderatorice:
Višnja Kukoč i Jelena Borota | autorice

 

11. svibnja 2018.

10:00
Sveučilišna galerija Vasko Lipovac
Stručno vođenje po izložbi
Hana Paleka | studentica diplomskog studija arhitekture u Splitu

19:00
Papandopulova ulica
Koncert
Papandopulov kvartet

 

17. svibnja 2018.

11:00

Urbana promenada
Upoznavanje Splita 3 kroz proučavanje karakteristika urbanističkog nasljeđa in situ
Višnja Kukoč | autorica

 

18. svibnja 2018.

Serija predavanja o Splitu 3 i kontekstu u kojem nastaje

12:00
Multimedijalna dvorana Sveučilišne knjižnice u Splitu
Uvod u seriju predavanja i pozdravni govor

12:10
Ante Svarčić | arhitekt, autor Sveučilišne ulice/Ulice Ruđera Boškovića na Splitu 3
— Sveučilišna ulica/ Ulica Ruđera Boškovića

13:00
Ante Mihanović | konstrukter
— Konstrukterska grupa Split 3

13:15
Darovan Tušek | povjesničar arhitekture, predaje zgradarsvo na Fakultetu građevinarstva, arhitekture i geodezije u Splitu
— Svi natječaji Splita 3

14:05
Luka Skansi | povjesničar arhitekture, predaje povijest arhitekture na Filozofskom fakultetu u Rijeci
— Život i rad Vladimira Brace Mušiča,

14:55 – 15:40 pauza

15:40
Leonardo Ciacci | teoretičar urbanizma
— Grad se nastavlja, filmska priča o urbanizmu

16:30
Ivan Mlinar | urbanist, predaje urbanizam na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu
— Novi Zagreb

17:20
Ljiljana Blagojević | povjesničarka arhitekture
— Novi Beograd

 

2. lipnja 2018.
Multimedijalna dvorana Sveučilišne knjižnice u Splitu
Predavanja

17:30
Branko Franceschi | povijesničar umjetnosti, kustos, ravnatelj Galerija umjetnina u Splitu
— Skulptura u javnom prostoru

18:30
Ivan Basić | predaje povijest na Filozofskom fakultetu u Splitu
— Arheološki spomenici u urabnom tkivu Splita

 

7. lipnja 2018.

11:00

Sveučilišna galerija Vasko Lipovac
Stručno vođenje po izložbi
Robert Plejić | arhitekt, predaje teoriju i povijest arhitekture i umjetnosti na Fakultetu građevinarstva, arhitekture i geodezije u Splitu

 

16. lipnja 2018.

11:00
Urbana promenada
Upoznavanje Splita 3 kroz proučavanje karakteristika urbanističkog nasljeđa in situ
Jelena Borota | autorica

29. lipnja 2018.

18:00
Multimedijalna dvorana Sveučilišne knjižnice u Splitu

Predavanje:
Bruce Appleyard | teoretičar urbanizma, predaje urbanizam na San Diego State University
— Ulice, pješaci, promet

Zatvaranje izložbe

ORGANIZACIJA
Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije/ Sveučilište u Splitu | nositelj programa
Višnja Kukoč, Jelena Borota | autorice
Lea Jurčić | fotografija
Marko Borota | dizajn
Sanja Jarić, Marco Zanella | video i animacija
Hana Paleka | suradnica
Igor Mihovilović, Joško Žižić, Willem Miličević | glazba

U SURADNJI
Sveučilišna knjižnica u Splitu
Sveučilišna galerija “Vasko Lipovac”
Udruga VAL

 

 

Foto: arhiva

 

Natječaj za idejno rješenje I. gimnazije u Osijeku

$
0
0

Osječko-baranjska županija raspisuje, a Društvo arhitekta grada Osijeka (DAO) organizira i provodi javni, opći, projektni, II. stupnja složenosti, u jednom stupnju, anonimni Natječaj za idejno arhitektonsko-urbanističko rješenje I. gimnazije u Osijeku.

INVESTITOR I RASPISIVAČ: Osječko – baranjska županija, adresa: Trg Ante Starčevića 2, 31 000 Osijek koju zastupa župan: Ivan Anušić, OIB:10383308860, telefon: +385 31 221 500; 221 830, e-mail: danijela.lovokovic@obz.hr, mrežna stranica: www.obz.hr, osoba za kontakt: Danijela Lovoković, tel: +385 31 221 830.

PROVODITELJ: Društvo arhitekata grada Osijeka (DAO), adresa: p.p. 90, 31000 Osijek, kojeg zastupa predsjednik: Bruno Rechner, dipl. ing. arh. i odgovorna osoba provoditelja Damir Jukić, dipl. ing. arh., ovlašteni arhitekt broj 3696, OIB: 36694158737, telefon: +385 91 111 8 666, e-mail: dao.osijek@gmail.com, internetska adresa: www.daos.hr, osoba za kontakt: Bruno Rechner.

IZRAĐIVAČ NATJEČAJNOG ELABORATA: Studio4m2 d.o.o. Osijek, adresa: Prolaz Matice hrvatske 1, 31000 Osijek, OIB: 24648555428, Miroslav Pavlinić, dipl. ing. arh., ovlašteni arhitekt broj 4147, telefon: +385 91 2240 735, e-mail: studio4m2@os.t-com.hr.

VRSTA, STUPANJ SLOŽENOSTI I STUPANJ PROVEDBE NATJEČAJA: Natječaj je javni, opći, projektni, II. stupnja složenosti, u jednom stupnju, anonimni. Natječaj je sukladno članku 27. stavak 10. Pravilnika o natječajima s područja arhitekture, urbanizma, unutarnjeg uređenja i uređenja krajobraza (“Narodne novine” broj 85/14) od posebnog interesa za jedinicu lokalne i regionalne samouprave – Grad Osijek i Osječko – baranjsku županiju.

PREDMET NATJEČAJA: izrada idejnog urbanističko-arhitektonskog rješenja nove zgrade I. gimnazije Osijek, s pripadajućom trodijelnom sportskom dvoranom i parternim uređenjem sa sportskim igralištima.

 

 

ROKOVI:

Početak natječaja: ponedjeljak, 16. travnja 2018.
Rok za postavljanje pitanja: ponedjeljak, 7. svibnja 2018. (pitanja se dostavljaju putem EOJN RH ili e-mailom na adrese: danijela.lovokovic@obz.hr ili dao.osijek@gmail.com).
Pisani odgovori bit će objavljeni u EOJN RH i na mrežnim stranicama www.obz.hr, www.daos.hr do 11. svibnja 2018.

Rok predaje i zaprimanja natječajnih radova je ponedjeljak 2. srpnja 2018. do 15:00 sati, na adresi:
Osječko – baranjska županija
Upravni odjel za prostorno planiranje, zaštitu okoliša i prirode
Europske avenije 11, I. kat
31000 Osijek
(s naznakom: Javni Natječaj I. gimnazija – ne otvaraj!)
bez obzira na način dostave.

Osobna dostava na gore navedenu adresu moguća je svaki radni dan u uredovno vrijeme, od 8.00 do 15.00 sati u propisanom roku.
Natječajni radovi koji stignu nakon propisanog roka za predaju natječajnih radova neće se uzeti u razmatranje i vratit će se neotvoreni pošiljatelju.

Određuje se nagradni fond u ukupnom iznosu od 203.000,00 kn neto, odnosno cca 284.276,29 bruto.

Ako do određenog roka pristigne najmanje 5 (pet) radova koji su stručno izrađeni i odgovaraju uvjetima Natječaja i dokumentaciji za nadmetanje,

Ocjenjivački sud će dodijeliti nagrade kako slijedi:

Nagrada               Neto iznos

I. nagrada            82.000,00 kn

II. nagrada          51.000,00 kn

III. nagrada        30.000,00 kn

IV. nagrada         24.000,00 kn

V. nagrada          16.000,00 kn

 

OCJENJIVAČKI SUD

Za ocjenu radova imenovan je Ocjenjivački sud u sastavu od sedam (7) članova:
1. prof. dr. sc. Željko Koški, dipl. ing. arh., predsjednik
2. Ivan Anušić, župan
3. mr. sc. Danijela Lovoković, dipl. ing. arh.
4. Predrag Rechner, dipl. ing. arh.
5. Oliver Grigić, dipl. ing. arh.
6. Ranko Radunović, dipl. ing. arh.
7. Ivan Hampovčan, dipl. iur.
Zamjenik člana: Željka Jurković, dipl. ing. arh.

Tajnica Natječaja: Marija Krajnović, mag. ing. arch.
Tehnička komisija: Bruno Rechner, dipl. ing. arh. i Damir Jukić, dipl. ing. arh.

Ocjenjivački sud završit će s radom najkasnije do ponedjeljka, 16. srpnja 2018. te po završetku sjednice ocjenjivačkog suda i potpisivanja zapisnika isti dostaviti Raspisivaču na daljnje postupanje Povjerenstvu za javnu nabavu. Odluka Ocjenjivačkog suda obvezujuća je za Raspisivača.

Obavijest o rezultatima Natječaja bit će objavljena na EOJN RH, mrežnim stranicama Raspisivača www.obz.hr i mrežnim stranicama provoditelja www.daos.hr. Obavijest o rezultatima Natječaja i svi Zapisnici bit će dostavljeni Hrvatskoj komori arhitekata.

PRAVO SUDJELOVANJA u svojstvu autora ima jedna ili više stručnih fizičkih osoba. Sposobnost natjecatelja je zadovoljena kada je barem jedan od autora natječajnog rada ovlašteni arhitekt ili ovlašteni arhitekt urbanist. Ostali autori mogu biti ovlašteni arhitekti, ovlašteni arhitekti urbanisti, dipl. ing. arh., mag. ing. arch. ili studenti arhitekture.

Svaki od natjecatelja, pojedinac ili grupa, ima pravo sudjelovanja na ovom Natječaju samo s jednim radom. Osobe koje su sudjelovale u izradi jednog od natječajnih radova ovog Natječaja kao suradnici ne mogu predati natječajni rad samostalno.
U Natječaju ne smiju sudjelovati osobe koje bi zbog svojeg sudjelovanja u raspisivanju ili provedbi Natječaja mogle biti u prednosti ili imati utjecaja na odluke Ocjenjivačkog suda.
Natječaj se provodi u skladu s Dijelom III. Glavom IV. Poglavlja 2, člancima 327.- 331. ZJN 2016, te odredbama Pravilnika o natječajima s područja arhitekture, urbanizma, unutarnjeg uređenja i uređenja krajobraza (“Narodne novine” broj 85/14) Hrvatske komore arhitekata, ukoliko iste nisu u suprotnosti sa ZJN 2016. Projektni natječaj se organizira i provodi sukladno članku 327. stavku 1. ZJN 2016.
Temeljem članka 327. stavak 3. ZJN 2016. Procijenjena vrijednost nabave u iznosu od 2.300.000,00 kn (bez PDV-a) temelji se na ukupnom iznosu nagrada i isplata uključujući procijenjenu vrijednost nabave za ugovor o javnoj nabavi usluga, koji bi se mogao sklopiti temeljem članka 133. stavka 1. točke 1. ZJN 2016.

Procijenjena vrijednost ugovora o javnim uslugama za izradu projektno – tehničke dokumentacije, koji Raspisivač može sklopiti na temelju pregovaračkog postupka javne nabave bez prethodne objave je 2.030.000,00 kuna neto (bez PDV-a) i obuhvaća izradu daljnje potrebne cjelokupne projektno-tehničke dokumentacije za izgradnju I. gimnazije u Osijeku (sukladno Pravilniku o standardu usluga Hrvatske komore arhitekata).
Planirana okvirna sveobuhvatna vrijednost investicije iznosi: 43.000.000,00 kuna (bez PDV-a).

Raspisivač stavlja natjecateljima na raspolaganje natječajni elaborat u digitalnom obliku na stranicama Elektroničkog oglasnika javne nabave Narodnih novina (ovdje) te isti dan objavljen na mrežnim stranicama Raspisivača, Osječko-baranjske županije (ovdje) i provoditelja, Društva arhitekata grada Osijeka (ovdje).

Natječajni elaborat može se preuzeti na poveznici ovdje.

 

Iz Natječaja će se isključiti radovi:

– predani poslije roka,
– koji ne sadrže tražene priloge,
– čija oprema nije u skladu s Uvjetima Natječaja,
– koji nisu u skladu s GUP-om grada Osijeka, Uvjetima Natječaja i projektnim programom.

Pored usklađenosti rada s uvjetima raspisa u pogledu sadržaja, rokova i obaveznih priloga, pri ocjenjivanju radova Ocjenjivački sud će valorizirati natječajne radove po sljedećim kriterijima:
1. kvaliteta prostornog koncepta I. gimnazije, odnos prema široj i užoj urbanoj situaciji, doprinos nove zgrade slici grada,
2. funkcionalne kvalitete rješenja, zadovoljenje funkcionalnih zahtjeva i međusobni odnos pojedinih prostorno-funkcionalnih cjelina zatvorenih i otvorenih prostora,
3. racionalnost i ekonomičnost projekta i izvedbe (odnos bruto – neto površina),
4. originalnost i atraktivnost arhitektonskog izraza (vanjskog i unutrašnjeg prostora), estetske i oblikovne kvalitete rješenja,
5. ekološka komponenta projekta, energetska učinkovitost i ušteda energije,
6. ostvarenje higijensko-tehničkih zahtjeva,
7. upotrijebljeni materijali.

 

 

Izvor: DAO

Kako grad može postati bolji?

$
0
0

U Karlovcu je prošli tjedan, 11. i 12. travnja 2018. održan prvi susret projektnih partnera u sklopu projekta “Čiji je ovo grad?” s temom aktivnog sudjelovanja javnosti u planiranju i uređenju javnih prostora (o čemu smo pisali ovdje).

Projekt “Čiji je ovo grad?” osmislilo je Društvo arhitekata Varaždin, a provodi ga u suradnji s Društvom arhitekata, građevinara i geodeta Karlovac, Društvom arhitekata Šibenik, Društvom arhitekata Zadar i Društvom arhitekata Istre.

Svrha projekta je osnivanje suradničke i zagovaračke platforme za suvremeno planiranje javnih prostora na participativan i integralan način.

Prvi dan susreta prošao je u razmjeni iskustava i analizi stanja javnih prostora u pet hrvatskih gradova.
Navedeni su pozitivni i negativni primjeri i uočena neka zajednička iskustva, ali i neke specifičnosti.

Razgovaralo se o nastojanjima da se ožive javni prostori karlovačke Zvijezde koja propada nakon odlaska vojske 90-tih godina i preseljenja nekih vitalnih sadržaja izvan povijesne jezgre Karlovca (o čemu smo pisali ovdje i ovdje).

Naveden je i primjer Trga hrvatskih branitelja u Karlovcu gdje je umjetničko rješenje spomenika, proizašlo iz arhitektonsko-urbanističkog natječaja, pomoglo nastanku javnog prostora koji preko dana funkcionira kao reprezentativni trg ispred zgrade suda, a navečer kao mjesto okupljanja mladih.

Trg hrvatskih branitelja u Karlovcu,  foto: Maja Kireta

 

Dok karlovačka povijesna jezgra zjapi prazna, javni prostori zadarskog poluotoka potpuno su podređeni turizmu, a svakodnevni život građana u vrijeme turističke sezone potpuno je paraliziran.
Javni prostor se privatizira
proširenjem ugostiteljskih terasa do te mjere da je onemogućena normalna pješačka komunikacija ulicama i trgovima.

S druge strane, izvan turističke sezone vrlo je malo sadržaja osmišljeno za stanovnike, a prostori se zatvaraju i preuređuju za iduću turističku sezonu.
Nedostatak javnih prostora dostupnih građanima tematizirale su dvije interdisciplinarne radionice provedene 2017. godine.

Arhitektonsko-urbanistička radionica pod nazivom “Javni prostori grada – tradicija i suvremene potrebe” provedena je s ciljem stvaranja prijedloga za razvoj prostora i razvoj turističkih aktivnosti, na razini koja je održiva, u odnosu na svakodnevni život u gradu.

Druga radionica, pod nazivom “Gradionica” održana je u sklopu festivala KvartArt. Njome su predložena niskobudžetna rješenja za revitalizaciju napuštenog prostora bivše vojarne Stjepan Radić u javni prostor po mjeri građana.

 

Foto: Valentina Fištrek

 

Pulski primjeri pokazali su kako javni prostori mogu rezultirati neadekvatnim rješenjima kad se prostor sagledava parcijalno, baveći se samo jednom temom ili nastojeći riješiti samo jedan problem.
Bilo da su stvari postavljene loše od samog početka, ili inicijalno dobro osmišljen projekt završi djelomičnom izvedbom, rezultati su u oba slučaja razočaravajući.
Prezentirani su Titov park, kružni tok na ulazu u Pulu i Trg kralja Tomislava.

Šibenski arhitekti su izdvojili primjer Starog pazara koji, iako su na njegovo uređenje utrošena značajna financijska sredstva, nikad nije zaživio kao javni gradski prostor.
U suradnji s gradom, osmišljen je novi eksperimentalni model provedbe arhitektonsko-urbanističkog natječaja kojim se pojednostavljuje uobičajena složena procedura provedbe natječaja i potiče uključivanje javnosti (o čemu smo pisali ovdje).
Cilj je dobiti pet idejnih rješenja na nivou prostorne analize tj. skice koje će biti javno prezentirane.

Varaždinski primjeri potaknuli su raspravu o tome zašto se u mnogim gradovima arhitektonska struka zaobilazi i isključuje iz procesa planiranja javnih prostora te jesu li i čime arhitekti sami doprinijeli takvoj situaciji.

Kao mogući uzrok navedena je zatvorenost unutar stručnih, teorijskih okvira i neprilagodljivost realnim okolnostima.
Istaknuta je problematika komplicirane i skupe provedbe javnih arhitektonskih natječaja s neizvjesnim ishodom za naručioca i često s rješenjima koja značajno nadmašuju planirani budžet.

Prezentiran je i primjer izrade integriranog akcijskog plana za održivu urbanu obnovu prostora bivše vojarne u Optujskoj ulici u Varaždinu, a kroz provedbu europskog projekta MAPS za revitalizaciju bivših vojarni u sklopu programa URBACT III.
Uz preduvjet da za provedbu tog projekta bude postojala politička volja, to će biti prilika da se ispita funkcioniraju li europski modeli u planiranju javnih prostora u hrvatskom kontekstu.

 

Foto: Valentina Fištrek

 

Drugi dan susreta u Karlovcu govorilo se o uključivanju javnosti u planiranje javnih prostora.
Suvremeni pristup potiče uključivanje i drugih dionika, osim predstavnika lokalne uprave i arhitekata, i to javnih institucija, civilnih udruga i građana.

Sociologinja Diana Magdić govorila je o modelima participativnog planiranja prostora navodeći splitske primjere.
Naglasila je da je za uključivanje građana bitna motivacija te da javni interes treba svesti na osobnu razinu.
Građanima treba objasniti da će kvalitetan javni prostor ne samo povećati kvalitetu života nego i podići cijenu privatnih nekretnina u svojoj blizini, isto kao što će zapušten ili neadekvatan javni prostor srušiti vrijednost nekretnina koje ga okružuju.

Skrenula je pozornost i na mogućnost manipuliranja mišljenjem javnosti kroz provođenje anketa, bilo kroz svjesno ili nesvjesno formuliranje sugestivnih pitanja ili pak kroz opetovano popunjavanje ankete od strane pojedinaca ili neke interesne skupine što dovodi do nerealnih rezultata.

Kao metodu koja se u praksi pokazala kao najproduktivnija, istaknula je osnivanje fokus grupa koje se sastoje od 5 do 10 zainteresiranih pojedinaca koji nisu isključivo iz znanstvenih tj. stručnih krugova već i iz civilnog sektora.

U raspravi nakon izlaganja postavljena su i neka zanimljiva pitanja. Je li uključivanje javnosti u planiranje javnih prostora tema kojom bi se trebali baviti arhitekti? Kako interes javnosti može postati relevantan za donošenje odluka o prostoru osim kroz aktivistički rad udruga koji se često percipira kao “protudržavno djelovanje”?
Koliko su europski modeli i europski projekti, u kojima je uvijek obavezna participacija građana, zapravo primjenjivi u hrvatskom kontekstu?

 

Foto: Valentina Fištrek

 

Na kraju drugog dana održana je radionica kojom su sudionici pokušali osmisliti proces uključivanja različitih dionika u planiranje konkretnih javnih prostora uvažavajući prostorni, ali i društveni kontekst. Osim arhitekata u radionicama su sudjelovali i predstavnici lokalne uprave iz Karlovca i Varaždina kao i predstavnici civilnih udruga iz Karlovca.

Idući susret projektnih partnera održat će se u lipnju u Zadru, a tema će biti privremeno korištenje prostora, male intervencije i umjetnost u javnom prostoru.

Završni susret planiran je za listopad i održat će se u Varaždinu s temom inovativnih metodologija u planiranju javnih prostora.

Na kraju projekta, sva razmijenjena znanja i iskustva bit će sistematizirana i objedinjena te u obliku preporuka objavljena u priručniku za suvremeno planiranje javnih prostora u lokalnom, hrvatskom kontekstu.

 

Za “Društvo arhitekata Varaždin” :

Maja Kireta, koordinatorica projekta
Emilija Vlahek, koordinatorica projekta

 

 

Odabrano rješenje info signalizacije za dva modernistička objekta u Dalmaciji

$
0
0

 

Povodom Europske godine kulturne baštine 2018., projekt Motel Trogir Udruge za suvremene umjetničke prakse Slobodne veze proveo je natječaj za dizajn vizualnog znaka (loga) i info-signalizacije za dva modenistička objekta u Dalmaciji: za Motel Soline (Sljeme) u Trogiru arhitekta Ivana Vitića iz 1965. i Dječje lječilište u Krvavici arhitekta Rikarda Marasovića iz 1962.- 64.

 

 

Na natječaj je pristiglo 16 prijedloga, a žiri u sastavu članova tima projekta Motel Trogir: Nataša Bodrožić, Lidija Butković Mićn i Saša Šimpraga, odlučio se za dva rješenja autora Jana Pavlovića iz Zagreba.

 

“Prednost rješenja vidimo u jasnim referencama na predmetne objekte te jednostavnosti i učinkovitosti kojom se može doprinijeti izgradnji svijesti o važnosti zaštićenih kulturnih dobara”, kaže se u priopćenju.

U suradnji s dizajnerom i lokalnom zajednicom, rješenja će biti postavljena u prostoru tijekom Europske godine kulturne baštine 2018.

 

 

 

Više o projektu  Motel Trogir čitajte ovdje.

 

 

 


Kineski uspjeh hrvatskog arhitekta

$
0
0

 

Prošli tjedan javnost je doznala važnu vijest za domaću arhitektonsku scenu, naime, mladi hrvatski arhitekt Bruno Juričić nedavno je pobijedio na natječaju za izgradnju impresivnog hotela Xia Ke, koji se gradi u gradu Hai Ning, u provinciji Zhe Jiang u Kini.

Ovo je prvi put da je jedan hrvatski arhitekt pobijedio na natječaju u Kini s autorskim projektom u suradnji sa svojim kineskom partnericom Jun Wang.

 

Arhitekti Juričić i Wang pri potpisivanju ugovora

 

“Impresivan hotel Xia Ke za koji je idejni projekt napravio Atelier Juričić & Wang počinje se graditi u ljeto 2018.

Veliko priznanje i uspjeh prvog hrvatsko-kineskog arhitektonskog studija sa sjedištem u Shanghaiu partnera Bruna Juričića i Jun Wang, potvrdilo je hrabru poslovnu viziju da se cijeli svijet gleda kao jedinstveno mjesto stvaranja i djelovanja”, istaknuo je Juričić.

U velikom hotelskom zdanju gosti će moći uživati u vrhunskim restoranima, ogromnom gaming centru, kongresnom centru, kulturnom centru posvećenom velikom kineskom piscu Jinu Yongu.

Njegovo je stvaralaštvo i mjesto rođenja poslužilo kao inspiracija za gradnju velikog turističkog kompleksa Xia Ke i čiji je prvi dio upravo hotel Xia Ke koji grade Juričić i Wang.

Budući turistički kompleks uključuje i pažljivo dizajniran okoliš koji će urediti nakon izgradnje hotela.

 

Bruno je istaknuo kako je ovaj projekt bio jako izazovan, a budući da je ovaj projekt rezultat javno-privatnog partnerstva te da ima potporu države i lokalne zajednice, trebalo je pomiriti idejni koncept, poslovni model investitora i prostorne parametre.

“Prvi koncept smo Wang i ja razvili u nekoliko tjedana, a daljnja razrada je rezultat zajedničkog rada s naručiteljima, klijentima, predstavnicima države i prostornim planerima regije Zhe Jiang Province.

 

 

Koncept zahtijeva da sve treba biti zatvoreno prema unutra, kao u nekoj ovojnici.

 

 

To je i razlog zašto smo se odlučili za fasadu od trodimenzionalno posloženih cigli, ostavljajući dojam pozornosti, držeći poput membrane sve na okupu i intimno povezujući sve sadržaje za hotel”, opisao nam je ukratko izazove projektiranja ovog projekta.

 

Bruno Juričić aktivni je protagonist hrvatske arhitektonske scene u svijetu s jednim od zanimljivijih životopisa.
Trenutno u Hrvatskoj djeluje preko svog studija Atelier Bruno Juričić koji je otvorio 2014. u Puli.

 

Atelier Bruno Juričić osnovan je nakon pobjede na natječaju za idejni projekt za izgradnju prvog IT campusa u Hrvatskoj, Infobipa u Vodnjanu, vrijednog 10 milijuna eura.
Impresivna poslovna zgrada u kompleksu s dizajniranim okolišem zgrade danima je bila u centru pažnje hrvatske javnosti kao prvi IT campus u Hrvatskoj i time mi je otvorila prostor za djelovanje na arhitektonskoj i kulturnoj sceni u Hrvatskoj”, istaknuo je Bruno.

 

 

Osim uspješne poslovne karijere, Bruno ima također impresivnu akademsku karijeru i jaku povezanost s umjetnošću.
On je ovogodišnji izbornik i koautor hrvatskog paviljona na venecijanskom Bijenalu arhitekture za čijeg je izbornika izabran u suradnji s kolegicama Alisom Andrašek, Vlatkom Horvat i Majom Kuzmanović, i Brankom Benčić kao stručnom savjetnicom (o čemu smo pisali ovdje).

 

 

Juričić je nakon završenog studija arhitekture u Veneciji, od 2009. do 2014. bio predavač na Fakultetu primijenjenih umjetnosti u Beču na postdiplomskom programu iz arhitekture i urbanih strategija, pod vodstvom Wolfa Prixa.

 

Godine 2010. odabran je kao jedan od deset znanstvenika iz područja arhitekture za “Getty Research Institute” u L.A.-u pod vodstvom Michaela Osmana s prestižnog MIT- a.

Radio je i kao asistent na UCLA, Odjelu za arhitekturu i Urban Design te je gostujući profesor arhitekture na Mitchell Lab na sveučilištu Texas A&M.
Bio je predavač na Southern Californian Institute of Architecture koji je više puta nominiran kao najeksperimentalniji fakultet u domeni suvremene, istraživački orijentirane arhitekture, a sudjelovao je na mnogim fakultetima diljem svijeta kao gost kritičar.

Sve su to bili inkubatori za istraživanje suvremene arhitektonske prakse u proširenom polju, ali i mjesta stjecanja fundamentalnih iskustava i znanja za rad koji slijedi kasnije.

 

Nogometni stadion u Gunji

$
0
0

 

Predstavljamo realizaciju Stadion Luke Šokčevića Šaljapina u Gunji, koji je projektirao studio GEplus arhitekti, nominiran za ovogodišnju nagradu Medalja za arhitekturu Hrvatske komore arhitekata (o čemu smo pisali ovdje).

 

Foto: Marko Mihaljević & GEplus

 

Stadion je jedno od pet nogometnih igrališta u istočnoj Slavoniji kojima je HNS, u suradnji s FIFA-om i UEFA-om, prije četiri godine odlučio obnoviti nogometnu infrastrukturu devastiranu poplavama.

Stadion u Gunji veličinom je mali objekt, ali povod njegovoj izgradnji ima veliki značaj kao središnje mjesto okupljanja i interakcije lokalne zajednice te razvoja novih generacija sportaša.

Foto: Marko Mihaljević & GEplus

 

Kao najupečatljiviji element njegova vizualnog identiteta ističe se glavno pročelje izgrađeno od opeke koje objektu daje spomeničku vrijednost, s obzirom na to da opeka potječe od srušenih kuća uništenih poplavom.

Odabirom između 12 000 sačuvanih komada, arhitekti su iskoristili najočuvanije primjerke i posebnom ih tehnikom ponovno ugradili u novi objekt.

Foto: Robert Leš

 

Svi korišteni materijali izabrani su u duhu osnovne funkcionalnosti te prevladava natur-beton u interijeru i eksterijeru.
Suvremenim pristupom građevina se u potpunosti uklapa u kontekst ruralnog krajolika karakterističan za Slavoniju i selo Gunju.

 

Foto: Robert Leš

 

“Naš projektni tim prepoznao je da ovaj objekt može biti više nego klasična obnova sportske infrastrukture u jednoj maloj seoskoj sredini sagledavajući od početka građevinu kao važno mjesto okupljanja lokalne zajednice, ali i kao zanimljivu priču koja može biti utkana u građevinu kao memorijska vrijednost.

 

Foto: Robert Leš

 

Polaznik i inicijator koncepta arhitektonske priče je sam povod izgradnje tj. katastrofalna poplava koja je uništila stari stadion, a koji je materijaliziran kroz utkane opeke od srušenih kuća na pročeljima građevine.

Ali, postoje i druge činjenice koje su utjecale na razvoj arhitektonske ideje. Naime, ovo je bila prva stadionska infrastruktura koju je u potpunosti realizirao HNS.

Foto: Robert Leš

 

Također, budžet je omogućavao isključivo zadovoljavanje najosnovnijih funkcija građevine, ostavljajući minimalni prostor za rad na oblikovnoj i vizualnoj pojavnosti objekta.
Upravo ovaj element je od nas zahtijevao veliku arhitektonsku kreativnost i inženjersku dovitljivost kako bi, osim funkcionalnih značajki, građevina zadobila i oblikovne vrijednosti.

 

Foto: Robert Leš

 

Financijska ograničenja su lišila građevinu brojnih tehnoloških elemenata, inače karakterističnih za suvremene objekte kojima isti mogu postati i ograničavajući, a fokus je prebačen na arhitekturu i dodanu vrijednost koju ona može donijeti lokalnoj zajednici.

Na oblikovanje građevine najviše je utjecao ruralni seoski kontekst i lokacija građevine smještena u jednom zelenom ambijentu, gotovo parkovnog karaktera koji karakterizira drvored visokih lipa zasađenih uz rub čestice paralelno s linijama nogometnog igrališta koji stvara prirodnu kulisu gledajući iz smjera stadiona prema terenu.

Foto: Marko Mihaljević & GEplus

 

Oblikovanje stadiona karakterizira izdizanje građevine iz smjera juga stvarajući dojam izrastanja iz terena, svojevrsnu simbiozu arhitekture i zelenog konteksta. Izrastanje iz terena manifestira se i u doslovnom podizanju zelenila na kuću u vidu zelenog krova.

Primijenjena je tipologija ‘stadiona na nasipu’ što također simbolički podsjeća na događaj pucanja nasipa i posljedičnu poplavu.

Na sjevernoj strani, građevina oblikovno započinje i završava naglašenim pročeljem odmah nasuprot glavnom pristupu.
Kontraelement koji uravnotežuje cjelokupnu kompoziciju objekta predstavlja jednostavna, betonska streha koja prelazi u vertikalni element zida s natpisom stadiona.

Foto: Marko Mihaljević & GEplus

 

Oblikovanje se postiglo generiranjem izduženog objekta koji je stvorio svojevrsnu kulisu gledanu od strane igrališta i igrača, čime je podignuta kvaliteta ambijentalnog dojma sudionicima utakmica” , projekt su predstavili Eugen Popović i Gorana Giljanović iz GEplusa.

Stadion Luke Šokčevića Šaljapina u Gunji izgrađen je prema projektnom programu potrebnom za održavanje utakmica do ranga III. Hrvatske nogometne lige.

Foto: Marko Mihaljević & GEplus

 

Unutrašnji prostori su smješteni duž hodnika L oblika u kojem se jednostrano nižu prostorije ureda kluba, ambulante s mogućnosti pregrađivanja u doping sobu, dvije svlačionice za igrače, svlačionica za suce, odnosno ured trenera i tehnička prostorija.

 

Foto: Robert Leš

 

Na strani hodnika prema igralištu projektiran je sustav ormara za spremanje sportske opreme tako koristeći neuporabljiv prostor ispod tribina.
Iz hodnika je direktno omogućen pristup igralištu.

 

Foto: Robert Leš

 

Direktni pristup s igrališta ima i vanjsko spremište smješteno na južnoj strani, a skriveno u zemljanom nasipu.

Na sjevernoj strani u sklopu glavnog pročelja smješteni su prostori prodaje pića i ulaz u javne sanitarije kako bi gledateljima bili odmah vidljivi i dostupni, ali su istovremeno i skriveni vertikalnim zidom L strehe s natpisom naziva stadiona kako ne bi narušavali arhitekturu sjevernog pročelja.

 

Foto: Robert Leš

 

Smještaj prodaje pića i javnih sanitarija omogućava transformaciju parkirališnog prostora u prostor za sajam ili drugu svečanost.
Na etaži tribina smještena je samo kontrolna prostorija koja se koristi za vrijeme odigravanja nogometnih utakmica.

 

PODACI O PROJEKTU

Objekt: Stadion Luke Šokčevića Šaljapina
Lokacija: Gunja, Hrvatska
Godina projektiranja: 2016.
Godina izgradnje: 2017.
Površina bruto: 245,0 m2
Namjena: sportski objekt
Investitor: Hrvatski nogometni savez
Autor: GEplus arhitekti (Gorana Giljanović i Eugen Popović)
Projektni tim: Gorana Giljanović, Eugen Popović, Lea Kovač
Nadzor: Projecting, Managing, Consulting d.o.o.
Ostali info: 337 sjedeća mjesta na tribina (104 natkrivena mjesta)

 

Fotografije: Robert Leš, Marko Mihaljević & GEplus

 

*koncept

 

*situacija

 

*tlocrt prizemlja

 

 

*tlocrt prvog kata

 

*presjeci

*pročelja

 

 

 

 

Dodijeljene godišnje nagrade Hrvatske komore arhitekata

$
0
0

 

U okviru strukovne konferencije Hrvatske komore arhitekata – Dani arhitekata 2.0 u Rovinju (3. – 5. svibnja 2018.), žiri kojim je predsjedao akademik Nikola Bašić dodijelio je godišnje nagrade – medalje za arhitekturu, urbanizam i konceptualni pothvat.

 

 

Svebor Andrijević i Luka Korlaet, autori projekta “Stambeni sklop Jordanovac” u Zagrebu, dobitnici su Medalje za arhitekturu, godišnje nagrade Hrvatske komore arhitekata.

Zoran Hebar, autor projekta “Revitalizacija prostora uz rijeku Savu u Zagrebu, s osvrtom na uređenje toka u cjelini” dobitnik je Medalje za urbanizam, dok je Dinko Peračić, autor Muzeja moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci u nastajanju (više ovdje) dobitnik Medalje za konceptualni pothvat.

 

“Smješten na sjevernim zagrebačkim obroncima, u prijelaznom predjelu kolektivne i individualne izgradnje, stambeni sklop Jordanovac uspostavlja specifičnu prijelaznu stambenu tipologiju – svojevrsni ‘prelomljeni niz’, organiziran u malu urbanu aglomeraciju.
Četiri zasebna volumena, izvana demonstrativno mirna i geometrijski kontrolirana, u sebi udomljuju po tri vertikalno organizirane jedinice – tri združene i međusobno elaborirano prožete kuće.
Stanovi, ili bolje maisonettes, kao jedinice ovoga sklopa, otvoreni su za različita korištenja, organizacije, prilagodbe i transformacije”, obrazložio je akademik Bašić odluku o dodjeli medalja u ime Ocjenjivačkog suda godišnjih nagrada Komore arhitekata.

 

 

Odnos rijeke Save i grada Zagreba jedna je od najdugovječnijih, postojano aktualnih i otvorenih urbanističkih tema.
Pitanje života grada na rijeci, s rijekom i oko nje zaokuplja pozornost urbanističke struke već desetljećima.
To je pitanje obilježilo stručni i stvaralački život urbanista i arhitekta Zorana Hebara (razgovor s Hebarom čitajte ovdje).
Toj temi posvećena je i njegova nova knjiga, a nagradu je u ime laureata Zorana Hebara primila gđa Sandra Jakopec.

“Tu veliku zagrebačku temu nije moguće u potpunosti iscrpiti u ovako skraćenom formatu i predstaviti je podjednako detaljno u svim bitnim aspektima – ekološkom, hidrotehničkom, energetskom, infrastrukturnom i mnogim drugim.
Zoran Hebar u knjizi jasno iznosi stavove o nizu akutnih pitanja, sumirajući svoju poziciju u snažnom stavu i rečenici: ‘Savi ne treba nametati tehnička rješenja, treba ih prilagoditi obilježjima rijeke'”, kazao je akademik Bašić.

Kako sakupljeni radovi svjedoče, takva promišljanja proizlaze iz autorova krajnje odgovornog i profesionalnog odnosa prema urbanizmu te njegove odgovornosti za održivost i očuvanje okolišnih vrijednosti.

 

 

U zemlji s brojnim i vrijednim graditeljskim naslijeđem često se postavlja pitanje opravdanosti novoga građenja, barem u slučajevima gdje novi sadržaj može biti s dobitkom udomljen u vrijedne slojeve izgrađene baštine.

Slučaj Muzeja moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci, koji nastaje u bivšoj tvorničkoj zgradi, stoga zaslužuje posebnu pažnju i podršku struke. “Uvidjevši kompatibilnost suvremene muzejske namjene i konkretne povijesne tvorničke građevine, kao i veliki potencijal njihova sjedinjenja, riječki MMSU smješta se u zgradu nekadašnjega tvorničkog sklopa.

Vrijedna, no zapuštena, s nizom građevnih problema i izazova, od zgrade se pritom očekuje da svoje nove muzejske sadržaje udomi što brže.
Arhitekt stoga nužno bira učinkovitost i održivost i domišlja koncept preobrazbe koji uz minimalne, ali promišljene tehničke zahvate omogućuje i funkcioniranje novoga sadržaja u dijelu zgrade”,  pojasnio je akademik Bašić odabir dobitnika Medalje za konceptualni pothvat.

 

 

Zagreb u škarama

$
0
0

U utorak, 8. svibnja 2018. u 18 sati u ORIS – Kući arhitekture u Zagrebu, Kralja Držislava 3, održat će se predstavljanje knjige “Zagreb u škarama: kritike–polemike–komentari” autorice dr. sc. Snješke Knežević.

 

O knjizi će govoriti Zvonko Maković, Marcel Bačić, Željko Žutelija, Zlatko Uzelac i autorica Snješka Knežević.

 

 

“U nakladi izdavačke kuće UPI2M BOOKS objavljena je knjiga ‘Zagreb u škarama, kritike-polemike-komentari’ autorice dr. sc. Snješke Knežević, povjesničarke umjetnosti, novinarke i književne prevoditeljice.

U knjizi su sabrani tekstovi objavljivani u novinama, tjednicima, časopisima i portalima uglavnom od 2014. do 2016., grupirani u devet tematskih cjelina.

Gotovo svi su potaknuti destruktivnim odnosom prema baštini: povijesnim urbanim ambijentima i spomenicima.
Zlouporaba vrijednosti koje tvore identitet neke sredine, nekog grada, čak i nacije sve je više pravilo.

One se bezobzirno stavljaju u funkciju turističke industrije, proizvodnje zabave i razonode ili – kao u Dubrovniku, filmskoj industriji i screen-turizmu, a u istoj mjeri podređuju zahtjevima prometa.

Autorica uočava negativne promjene u povijesnom središtu Zagreba, ali i u drugim hrvatskim gradovima te upozorava na njihovu materijalnu i simboličnu degradaciju.

Povjesničar grada (urbanizma i arhitekture, kontinuiteta i identiteta) mora se usredotočiti na etičku misiju, ima li moralne svijesti, upozoriti na simptome razaranja i zagovarati putove sanacije i trajnog očuvanja – poruka je ovih tekstova.

Knjiga sadrži:

tematske cjeline: Baština kao sirovina ili kulisa, Sindrom Cvjetni, Muzička akademija na Prokrustovoj postelji, Zagreb između neostvarenih perspektiva i urušenih vrijednosti, Europa i mi, Spomenici i memorijali, Aporije obnove, Neželjena baština, Urbanitet i detalj,
32 odabrana autorska teksta o fenomenima evidentiranim ne samo u Zagrebu nego i u mnogim hrvatskim gradovima, čije su povijesne sredine i spomenici izloženi kobnim zlouporabama,
dodatke: Porijeklo tekstova i ilustracija, Kazalo imena, Bilješka o autorici, Za spomenar (izbor fotografija za sada očuvanih sredina).

Knjiga je namijenjena širokoj čitalačkoj publici, svima koji uviđaju važnost očuvanja identiteta i opstojnosti kulture, društva i nacije, onima koji odlučuju i onima koji svojim angažmanom mogu utjecati i apelirati–arhitektima, urbanistima, povjesničarima umjetnosti, konzervatorima”, kaže se u pozivu.

 

“Što se pak tiče najautentičnijeg i identitetski najuočljivijeg dijela Donjega grada i središta Zagreba, a to je takozvana Lenucijeva potkova, na nju je usmjereno najviše agresije – bilo da je riječ o prometu, bilo zlouporabi za kojekakve evente.(…)
Umjesto takve prakse vraćamo se na staru ideju Milana Preloga o ‘urbanom rezervatu’ kao pandanu prirodnog rezervata.
Rubovi Zelene potkove bili bi posljednja linija obrane, a parkovi jedinstvena oaza u kojoj bi grad Zagreb predstavio svoje najljepše lice, oblikovano u epohi prve modernizacije, kad je težio postati europska metropola.”

(iz teksta “Projekt garaže”)

 

“Nema hrvatskog umjetnika, arhitekta ili dizajnera, koje bi se oglušio pozivu Dubrovnika. Stradun nije lokalno gumno, Stradun je svjetski lokus, hrvatska vizitka za globalnu kulturu.

Drugim riječima, Stradun nije vlasništvo današnje generacije ni aktualnog gradonačelnika – Stradun pripada baštini čovječanstva, a jedina je ispravna misija njegovati ga takvog kakav jest i u očuvanom stanju predati budućnosti.”

(iz teksta “Advent i druge feste”)

 

 

Devastacija Doma likovnih umjetnosti politički je i ideološki motivirana

$
0
0

U veljači 2018. zagrebački gradonačelnik Milan Bandić otvorio je radove na uređenju Trgu žrtava fašizma, započevši tako prvu od tri faze uređenja budućeg “pješačkog centra izvrsnosti”, koji će se protezati od Draškovićeve do Trga burze te Trga žrtava fašizma, Ulice kneza Višeslava i Krešimirova trga do Branimirove ulice.

Radovi su izazvali burne reakcije struke i javnosti (o čemu smo pisali ovdje), a s priopćenjem se danas oglasilo i Udruženje hrvatskih arhitekata, koje donosimo u cijelosti.

“Nakon više dopisa raznih stručnih i društvenih aktera i događanja na samom terenu, gdje gradska uprava unatoč svim utemeljenim argumentima nastavlja s djelovanjem koje je počelo nagrizati i sam osnovni koncept zaštićenog kulturnog dobra (uklanjanje izvorne građe), Predsjedništvo UHA-e smatra da je situacija prešla granicu unutar koje reakcija ima određeni stručni standard stoga je u glavnom fokusu ovog priopćenja politički problem koji uvjetuje gluho izvođenje radova.

Takva razina problema nije iznenađenje kada je riječ o Trgu žrtava fašizma i Meštrovićevom paviljonu.
Od samog početka svog dugog desetogodišnjeg građenja, kada je zamišljen kao spomenik kralju Petru Karađorđeviću, Dom likovnih umjetnosti bio je predmet upisivanja raznih dominantnih simbola i vladajućih značenja.

 

Ilustracija: Ivan Meštrović, maketa prvog projekta Doma umjetnosti

 

Meštrovićev plašt je tijekom izrade projekta dobio ostakljenu kupolu, a tijekom II. svjetskog rata minarete Stjepana Planića te interijer Zvonimira Požgaja.
Nakon rata ti su se minareti uklonili, zadržala se fontana, a građevina je postala Muzej narodne revolucije čiji je interijer realizirao Richter.

Devedesetih je paviljon vraćen umjetnicima iako je u njemu planirana izvedba Panteona hrvatskih velikana, a 2001. godine pristupilo se rekonstrukciji građevine prema projektu Andrije Mutnjakovića koji je tada zaključio:

‘Gradio se tako i razgrađivao Dom likovnih umjetnosti tijekom nešto više od šest desetljeća. Za postojanje neke zgrade to nije mnogo, ali za proživljene degradacije to je jako puno.
Jer, čovjek gradi kuću, a kuća ima sudbinu kao i čovjek: znatiželju rastenja, radost postojanja, dramu nesporazuma, tragediju razgradnje, uspomenu bivstvovanja.
Dom i njegovi stvaraoci proživjeli su sve te perturbacije povijesnog usuda kao simbol neuništivosti kreativne energije.’

Posljednji pokušaj upisivanja dominantnog simbola i vladajućeg značenja zbio se prošle godine kada je paviljon odabran kao ishodišna točka projekta ‘pješački centar izvrsnosti’ koji utjelovljuje ideju jedne nove tranzicije javnog prostora Doma.

Eva Blau i Ivan Rupnik smatraju da je upravo tranzicija ta koja daje Meštrovićevom paviljonu bogati smisao. ‘Riječ je o jednom od zagrebačkih najotpornijih funkcionalnih spomenika sposobnog da apsorbira i utjelovi bilo koju politički ili ideološki sadržaj koji ga puni.’
Međutim, za razliku od svih dosadašnjih političkih ili ideoloških sadržaja koji su se upisivali ili u interijer ili u izdvojene dodatke samom paviljonu, ovo posljednje upisivanje začudo je odabralo arhitektonski element stepenica potkopavajući pritom izvorni Meštrovićev plašt koji je očito omogućavao utjelovljivanje svih opisanih transformacija značenja.

Stoga je ‘pješački centar izvrsnosti’ započeo neuspješno. Osim što je devastiran spomenik kulture, oštećen je upravo onaj njegov element koji je trebao služiti novim dominantnim simbolima da se upišu u njega. Treći, onaj najbolniji neuspjeh, je što javnost kojoj su ti novi vladajući simboli upućeni odbija pristati na njih i ne prihvaća ih kao svoje.

Svaki aspekt djelovanja oko Meštrovićevog paviljona, od neprovođenja natječaja, preko opskurnih simulacija i de facto skrivanja projektne dokumentacije od očiju javnosti, do tvrdoglavog i apsolutistički obojenog stava u svrhu daljnjeg negativnog djelovanja prema javnoj površini je za čistu i nedvosmislenu osudu.

Sagledavanje cijelog predmetnog obuhvata kako zaslužuje, uz organiziranje javnog arhitektonskog natječaja je jedini način kojim se gradska uprava adekvatno može pripremiti za djelovanje na tom istom prostoru.

Možda ni društvo ni mi kao struka, posebno preko instrumenta UHA-e, nemamo institucionalni alat da ovakvu degradaciju gradskog prostora zaustavimo, ali itekako imamo mogućnost i način da tu istu osudimo i da se prema njoj ponašamo u bližoj i daljoj budućnosti kako i zaslužuje – kao prema nelegitimnoj devastaciji javnog prostora“, stoji u priopćenju.

Udruženje hrvatskih arhitekata

Predsjednik: Emil Jurcan

Predsjedništvo: Ana Dana Beroš, Ana Mrđa, Božo Benić, Aleksandar Ćelović, Valentina Fištrek, Petar Kozina, Luka Lipšinić, Tihomil Matković, Marina Mrla, Bruno Rechner, Gordan Resan, Ana Selak, Dragan Žuvela

 

 

 

Svijet prema labirintu

$
0
0

U utorak, 15. svibnja 2018. u 19 sati u Galeriji umjetnina u Splitu (u atriju), u Ulici kralja Tomislava 15, održat će se promocija knjige Silve Kalčić “Svijet prema labirintu/ Eseji o visokoj moderni i postmodernizmu 1970-ih i 1980-ih”.

O autorici i knjizi govorit će: Branko Franceschi, Diana Magdić, Ana Šverko i Silva Kalčić, autorica.

 

“Knjiga predstavlja doprinos povijesti i teoriji vizualnih umjetnosti u Hrvatskoj, u komparaciji s globalnim zbivanjima i proizašlih iz opće teorije vizualnih umjetnosti.

Sastoji se od eseja o vizualnim umjetnostima (likovnih i suvremene umjetnosti, arhitekture i dizajna) 1970-ih i 1980-ih godina – u hrvatskom kontekstu riječ je o posljednjim godinama prije tranzicije i ideologijske smjene te promjene društveno-ekonomskog poretka; također onih koje su tom razdoblju prethodile ili iz njega proizašle, kao odjeci, nastavak (kontinuitet) ili raskid (dokidanje) tendencija u vizualnim umjetnostima toga razdoblja u tranzicijskoj i posttranzicijskoj umjetnosti u Hrvatskoj. (…)

Tekst je jedinstveni pregled, no i inovativna sinteza i nastavak postojećih teorija suvremene umjetnosti, dizajna i arhitekture, kao i teorija grada. Također je njegov važan dio autorski izbor i analiza više ili manje poznatih djela umjetnosti, dizajna i arhitekture”, stoji na stranicama ULUPUH-a.

 

 

Foto: Duška Boban, Papandopulova ulica, Split, 2016.

 

Urbanizam u Splitu 3, Novom Zagrebu i Novom Beogradu

$
0
0

Serija predavanja o Splitu 3 i kontekstu u kojem nastaje nastavlja se danas, u petak 18. svibnja u Multimedijalnoj dvorani Sveučilišne knjižnice u Splitu (na katu iznad galerije Vasko Lipovac).
Predavanja su dio manifestacije “50 godina Splita 3: ulice, kvartovi, stanovnici” ( o čemu smo pisali ovdje).

Predavači su: Ante Svarčić, Ante Mihanović i Jakša Miličić koji su sudjelovali u stvaranju Splita 3 i međunarodni stručnjaci Luka Skansi, Leonardo Ciacci, Ivan Mlinar i Ljiljana Blagojević.

Program:
12:00 sati
Uvod u seriju predavanja i pozdravni govor

12:10 sati
Sveučilišna ulica/Ulica Ruđera Boškovića
Ante Svarčić će govoriti o intervencijama i promjenama na prostoru Sveučilišne ulice (Ulice Ruđera Boškovića).

Ante Svarčić, dipl. ing.arh.
Arhitekt, autor Sveučilišne ulice/Ulice Ruđera Boškovića

Ante Svarčić diplomirao je na Arhitektonskom fakultetu u Sarajevu. Od 1963. do 1995. godine radi kao arhitekt u projektnom birou građevinskog poduzeća Tehnogradnja. 1995. godine, zajedno s drugim članovima, osniva tvrtku MASS d.o.o. za projektiranje i nadzor u kojoj radi do danas.
U svom dugogodišnjem radu dobio je više priznanja i nagrada: Državna nagrada za unaprjeđenje građevinarstva za plažni objekt Duilovo za 1978. godinu, Arhitektonsko rješenje Ulice Ruđera Boškovića pohranjeno je u Dokumentacijskom centru CCCB u Barceloni, Nagrada Splitskog salona iz područja arhitekture za 1980. godinu, Nagrada grada Splita za osobite uspjehe postignute u području arhitekture za 1982. godinu, Sudjelovanje na izložbama hrvatske arhitekture u Milanu, Torinu i Bologni po izboru XVII. zagrebačkog salona.

13:00 sati
Konstrukterska grupa Split 3
Prof. dr. sc. Ante Mihanović će govoriti o upotrebi računala u konstrukterskoj grupi Split 3.

Prof. dr. sc. Ante Mihanović, dipl. ing. građ.
Konstrukter

Prof. dr. sc. Ante Mihanović diplomirao je na Građevinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu gdje je magistrirao i doktorirao. Od 1972. godine zaposlen je na Fakultetu građevinarstva, arhitekture i geodezije u Splitu.

Utemeljitelj je te glavni i odgovorni urednik međunarodnog časopisa Engineering modelling od 1987. Uže područje znanstvenog djelovanja je numeričko modeliranje mehanike građevinskih konstrukcija. Nositelj je 10 patentiranih izuma i 15 patentnih prijava na području predgotovljene betonske i lakobetonske konstrukcije i elemenata.
Bio je aktivan kao znanstvenik, nastavnik i inženjer u zemlji i inozemstvu.
Obavljao je dužnosti predstojnika zavoda, prodekana i dekana. Bio je član Znanstvenog Vijeća Ministarstva znanosti te Nacionalnog Vijeća za visoku naobrazbu.
Suradni je član Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti i redovni član Akademije tehničkih znanosti Hrvatske.

13:15 sati
Iskustvo vođenja grada tijekom stvaranja Splita 3

Dr.sc. Jakša Miličić, dipl.ing.građ.
Gradonačelnik Splita od 1967. do 1974. godine

Dr.sc. Jakša Miličić je diplomirao i doktorirao na Građevinskom fakultetu u Zagrebu. Usavršavao se u SAD-u kao stipendist Američke tehničke pomoći . Bio je zaposlen u građevinskom poduzeću I. L. Lavčević, Privrednoj komori Dalmacije, bio je direktor Građevinsko-školskog centra u Splitu, gradonačelnik Splita i dekan Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije. Dobio je više odlikovanja i društvenih priznanja.

14:05 sati
Između Ljubljane i Harvarda
Mušičev odnos spram arhitekture i urbanizma

 

Vladimir Braco Mušič bio je jedan od zadnjih velikih urbanista prošlog stoljeća, ne samo na teritoriju bivše Jugoslavije. Dugogodišnji direktor Urbanističkog zavoda SR Slovenije, koautor je (zajedno s Marjanom Bežanom i Nives Starc) paradigmatskih stambenih kompleksa BS7 u Ljubljani, Splita 3 i rajona Maribor Jug. Njegov urbanizam je vrlo kompleksan spoj različitih urbanističkih modela i iskustava, vrlo zanimljiva mješavina međunarodnih i domaćih ideja.

Obilježili su ga izrazita radoznalost, sklonost diskusiji i pomno praćenje pomaka u struci, domaćih i inozemnih. Izrazita informiranost na području teorije omogućila mu je stvaranje novih oblika sinteze teorije i prakse na temeljima lokalnih strukovnih uvjeta. Za njega nije postojala praksa bez teorije niti teorija bez prakse. Bez detaljne analize materijalnih i nematerijalnih komponenta urbane realnosti te bez poznavanja uspjeha i neuspjeha u planiranju urbane gradnje nije postojala sinteza urbanističkih problema niti konceptualizacija novih razvojnih smjerova.

Doc. dr. sc. Luka Skansi, dipl. ing. arh.
Povjesničar arhitekture

Luka Skansi docent je na Filozofskom Fakultetu u Rijeci, na Odsjeku za povijest umjetnosti. Njegova istraživačka područja su talijanska arhitektura 20. stoljeća, ruska i sovjetska arhitektura i arhitektura bivše Jugoslavije. Mnogi su arhitekti bili predmet njegovog stručnog istraživanja: Carlo Scarpa, Aldo Rossi, Gino Valle, Pier Luigi Nervi, Myron Goldsmith, Jože Plečnik, Nikolaj Ladovskij, Mojsej Ginzburg, Vladimir Braco Mušič. Bio je gostujući istraživač na kanadskom Canadian Center for Architecture u Montrealu i gostujući profesor na Arhitektonskim fakultetima u Ljubljani, Beogradu i Veneciji. Sudjeluje na izložbi Concrete Utopia. Architecture in Socialist Yugoslavia, koja se otvara 15. lipnja u MoMA-i u New Yorku.

14:55 – 15:40 sati
Pauza

15:40 sati
Grad se nastavlja, filmska priča o urbanizmu

Realizacija Split 3 (1968>) Mušiću je bila prilika za aplikaciju inovativnih teorijskih principa. Dokumentarac redatelja Ivana Martinca “Grad se Nastavlja”, snimljen je kako bi se prikazivao na konferenciji Habitat u Vancouveru 1976. godine, a ne bi mogao biti realiziran bez Mušićevih uputa. Sve ključne riječi Mušićevih teorijskih smjernica su naglašene: odnos arhitekture i urbanizma, posebna pozornost pridaje se dnevnim kretanjima stanovnika kao i povijesti i graditeljskoj tradiciji, uspoređujući ih s urbanim greškama prethodnih iskustava.

Prije realizacije filma “Grad se Nastavlja” Mušić je vjerojatno bio upoznat s dokumentarnim filmovima koji su stvarani uz doprinos velikana arhitekture, a bili su predmet Mušićevog interesa (Lewis Mumford i Kevin Lynch). Naravno, Mušić nije mogao ignorirati propagandne filmove produkcije Zagreb Filma. Uspoređujući filmske slike bit će moguće rekonstruirati glavne scene koje je Mušić vjerojatno smatrao korisnim instrumentom u svom oblikovanju i koristio tako da ih približi stanovnicima rastućeg grada Splita.

Leonardo Ciacci
Urbanist i teoretičar urbanizma

Leonardo Ciacci, docent teorije i urbanističkog planiranja na Sveučilištu IUAV u Veneciji, već dugo se bavi filmskim prikazima urbanističkih projekata. Urednik je filmskog arhiva www.Planum.net Neki od njegovih knjiga i video radova su: Rodi italiana (Talijanski Rodos), 1912-1923, 1991; Progetti di città sullo schermo (Projekti gradova na ekranu), 2001; s L. Tiberi, La Roma di Mussolini (Mussolinijev Rim), 2003; Venezia è una città. Un secolo di interpretazioni del cinema documentario (Venecija je grad. Stoljeće interpretacija dokumentarnog filma.), 2004; Cinema e fotografia per la storia della città (Povijest grada kroz film i fotografiju), “Storia Urbana” n. 111, 2004; Giovanni Astengo. Urbanista militante (Giovanni Astengo. Militantni urbanist.), 2008; s C. Peraino, Quartieri nel tempo. Progetti e vita quotidiana (Kvartovi kroz vrijeme. Projekti i svakodnevni život), 2014.

16:30 sati
Novi Zagreb

Novi Zagreb je odraz vizije novog modernog grada 20. stoljeća i duha prostora, ljudi i vremena u kojem je promišljan, planiran i građen. Razvoj novozagrebačkog područja određen je prostornim, administrativnim, sadržajnim, urbanističkim i arhitektonskim prekretnicama.

Regulacija rijeke Save omogućila je preobrazbu, osnivanje općine Remetinec urbanizaciju, Zagrebački velesajam afirmaciju, “Idejno urbanističko rješenje Južnog Zagreba” organizaciju, a tipska stanogradnja izgradnju Novog Zagreba.

Glavno obilježje Novog Zagreba je promišljen, ambiciozan i djelom izveden urbanistički plan, svrsishodna arhitektura, uglavnom zadovoljni stanovnici i prostorna degradacija moderne urbanističko-arhitektonske baštine nepromišljenom recentnom gradnjom.

Izv. prof. dr. sc. Ivan Mlinar, dipl. ing. arh.
Urbanist

Ivan Mlinar je izvanredni profesor, doktor tehničkih znanosti, znanstveni savjetnik, te ovlašteni arhitekt i urbanist na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Bavi se znanstvenim, nastavnim i stručnim radom u kojem se ističu znanstvena monografija “Remetinečki gaj – Početak sustavne urbanizacije novozagrebačkog područja”, sveučilišni udžbenik “Uvod u urbanizam” i izgrađeno stambeno naselje Novi Jelkovec.
Autor je i koautor niza članaka i priopćenja, te knjiga, poglavlja u knjigama, predavanja, udžbenika, izložbi, studija, projekata i planova.

17:20 sati
Novi Beograd

Ovim predavanjem o Novom Beogradu, u okviru programa obilježavanja pedesete godišnjice Splita 3, zapitat ćemo se koliko godina je tom, nešto starijem, pothvatu modernog urbanizma socijalističke Jugoslavije?

Koliko su bliske storije i historije ovih dviju modernih urbanih struktura, koje danas prolaze kroz procese strukturalnih promjena jednako u dubinu i na širokom planu, ali istovremeno doživljavaju i lokalnu i globalnu kritičku i kulturalnu reevaluaciju? Uz to, zapitat ćemo se, koliko se novi gradovi 20. stoljeća koji jesu nastali planskim nacrtima na čistom papiru, kakav su i Split 3 i Novi Beograd, mogu razumjeti i tumačiti kao povijesni autonomni urbanitet. Od kojeg momenta se računa njihov početak, godina nulta, kada je jasno da su oba neraskidivo povijesno povezana sa milenijskim geopolitikama prostora gradova Splita odnosno Beograda. Da li se urbana povijest novih gradova koji su vršnjaci njihovih srednjevječnih stanovnika na pragu treće dobi tek pamti ili bilježi od momenta kada je počelo građenje ili od kada se počelo misliti o gradu na tom određenom mjestu?

Na spomen-ploči omladinskih radnih brigada u Novom Beogradu, ćiriličnim pismom je uklesano da je ovaj grad nastajao “svjesno, planski i s ljubavlju”, počev od “jedanaestog Aprila hiljadu devetsto četrdeset osme” [sic!], dakle, prije točno 70 godina.

Taj početak o kojem svjedoči natpis na memorijalu vizualno vrlo precizno bilježi monumentalna uljana slika Bože Ilića “Sondiranje terena na Novom Beogradu” nastala u godini nultoj.
Usprkos dokumentima naslikane odnosno u kamenu uklesane objave početka grada, a kako ću predavanjem predložiti, povijest u prostoru Novog Beograda počinje stoljećima, a njegova urbana povijest decenijama ranije i to kroz traume ratova i nasilnih promjena granica. Traumatični počeci Novog Beograda, tvrdit ćemo, i danas se jasno čitaju u njegovom prostoru upravo na linijama nespojivosti s povijesnim gradovima Zemunom i Beogradom, između kojih je, kao jedna sasvim autonomna moderna struktura, postao gradom.

Dr. sc. Ljiljana Blagojević, dipl. ing. arh.
Arhitektica i povjesničarka arhitekture

Ljiljana Blagojević konzultantica je za razvoj projekata u Deka inženjering d.o.o. u Beogradu.
Predavala je kao izvanredna profesorica na Sveučilištu u Beogradu i kao gostujuća izvanredna profesorica na Yale University School of Architecture, Sveučilištu Donja Gorica u Podgorici i Sveučilištu u Novom Sadu.
Autorica je akademskih monografija Moderna kuća u Beogradu, 1920-1941 (Beograd, 2000), Modernism in Serbia: The Elusive Margins of Belgrade Architecture, 1919-1941 (Cambridge, Mass., 2003), Novi Beograd: osporeni modernizam (Beograd, 2007), Itinereri: Moderna i Mediteran. Tragovima arhitekata Nikole Dobrovića i Milana Zlokovića (Beograd, 2015), i ko-autorica s Krunoslavom Ivanišinom i Wolfgangom Thalerom, monografije Dobrović in Dubrovnik: A Venture in Modern Architecture (Berlin, 2015).
Dobitnica je nagrade “Ranko Radović” i Grand Prix Salona arhitekture u Beogradu.

 

 


Stambeni sklop Jordanovac

$
0
0

Predstavljamo realizaciju Stambeni sklop Jordanovac, autora Svebora Andrijevića i Luke Korlaeta.

Projekt je nominiran za nagradu “Drago Galić” za najbolje ostvarenje iz domene stambene arhitekture koju dodjeljuje Udruženje hrvatskih arhitekata, a dobitnik je i “Medalje za arhitekturu” Hrvatske komore arhitekata.

O konceptu projekta u nastavku pišu arhitekti – autori projekta.

 

Zračni snimak, foto: Miljenko Bernfest

 

Stambeni sklop od četiri zgrade katnosti Po+P+1+Uk nalazi se u zagrebačkom predjelu Jordanovac, u kontaktnoj zoni obiteljske izgradnje i stambenih tornjeva iz sredine sedamdesetih godina 20. st. koje je projektirao arh. Aleksandar Bakal.

Akceptirajući ove rubne uvjete, projektiramo međumjerilo, prijelazni tip i oblik zgrada i okupljamo ih oko poluprivatnog dvorišta namijenjenog pristupu, druženju i igri.

Zračni snimak, foto: Miljenko Bernfest

 

Izborom materijala i hortikulturnim uređenjem okoliš nastojimo humanizirati i domestificirati.

 

Pogled s boka, foto: Miljenko Bernfest

 

Granice između pristupnog puta i pojedinih čestica nevidljive su. Opločenje je pažljivo projektirano i prožeto zelenilom; prizmama u svjetlijim tonovima – malim pješačkim ‘zebrama’ – sugeriramo pješačke ulaze.

Izborom raslinja nastojimo se odmaknuti od njihovog uobičajenog tretmana, boja i vrsta.

Međuprostor zgrada, foto: Luka Korlaet

 

Važnu ulogu u oblikovanju okoliša ima i tzv. ‘peta fasada’ odnosno krovovi: pogled na njih iz okolnih zgrada pruža vizualnu ugodu i anulira negativne učinke izgradnje.

Adekvatna pažnja posvećena je i ogradama sklopa – niz tamno sivih vertikala bez gornje horizontalne poveznice-rukohvata nastoji djelovati transparentno i diskretno, nenametljivo.

 

Međuprostor zgrada, foto: Luka Korlaet

 

Sklop se sastoji od dvaju tipova zgrada – triju sličnih/zrcalnih, položenih okomito na slojnice i jedne položene usporedno s njima.

U oblikovnom smislu, kuće su jednostavne prizme s glatko ožbukanim glavnim korpusom na postamentu od velikoformatnih staklenih odnosno HPL ploča.

Međuprostor zgrada, foto: Luka Korlaet

 

Prozori su veliki, niskog parapeta, jednakih dimenzija i na jednakim razmacima.
Ovakav oblikovni slog referenca je na zagrebačku Modernu arhitekturu između dva svjetska rata, ali, dakako, u suvremenoj interpretaciji: prozori pojedinog stana objedinjeni su špaletama, a njihov međurazmak staklom u svijetlo sivom tonu.

Interijer, foto: Luka Korlaet

 

‘Čitanje’ pročelja tako postaje semantički dvojako: promatraču je jasan red (karakterističan za već spomenutu Modernu), ali objedinjujući elementi (špalete i stakla) daju jasnu naznaku presjeka odnosno unutarnjeg ustroja zgrade.

Generalnim urbanističkim planom Grada Zagreba definirane terase uvučenog kata oblažu se pergolama od pocinčanih čeličnih sandučastih profila.

Terasa, foto: Luka Korlaet

 

Zgrade sadrže po tri stana. Poput (u presjeku ‘prelomljenog’) stambenog niza, u svaki od stanova omogućen je neposredni pješački i kolni pristup.
Stanovi imaju više etaža i prostornu kvalitetu malih obiteljskih kuća te su trostrano ili čak četverostrano orijentirani, što ih – u kombinaciji s velikim otvorima – čini dobro osvijetljenima i zračenima.

 

Ponuđeni su stanovi različitih veličina: od 125, 150, 200 i 250 m2 netto korisne površine. Konstruktivna obilježja zgrade (uzdužne armiranobetonske stijene na rasponu od 8 m) omogućila su fleksibilnost stanova: svi zidovi unutar tlocrta pregradni su i mogući su brojni scenariji u pogledu razmještaja i veličina prostorija.

Terasa, foto: Miljenko Bernfest

 

Posebnu kvalitetu predstavlja pogled na grad iz bogato dimenzioniranih vrtova, s terasa, loggia i krovnih vrtova.
Krovovi su intenzivni zeleni i koriste se kao vanjski prostori stanova na završnim etažama.

Terasa, foto: Luka Korlaet

 

Osim što ovako uređeni krovovi predstavljaju kvalitativni bonus stanova, nastoje maksimalno demokratično nadoknaditi izgubljene vizure okolnim zgradama: pogled iz okolnih stambenih tornjeva na stambeni sklop Jordanovac vizualno je prijemčiv.

Detalj pergole, foto: Luka Korlaet

 

 

Ovim postupkom slijedimo već pomalo zaboravljeni Le Corbusieranski ideal minimaliziranog utjecaja na početno stanje terena/okoliša.

 

Krovna terasa, foto: Luka Korlaet

 

Krovna terasa, foto: Luka Korlaet

 

 

 

 

PODACI O PROJEKTU:

Stambeni sklop Jordanovac, Zagreb
Četiri zgrade s po tri stana, 4 x 600 m2 GBP
Pozivni natječaj – 1. nagrada 2010.
Projektna dokumentacija i gradnja: 2010-2017.
Investitor: Alfa Stan Jordanovac d.o.o., Zagreb
Autori: Svebor Andrijević i Luka Korlaet
Glavni projektanti: Svebor Andrijević i Jasna Zmaić
Suradnici (arhitektura): Ivan Grgić, Katarina Luketina
Projekt krajobraznog uređenja: Ksenija Jurčić-Diminić
Vizualizacije: Zvonimir Pavković
Glavni izvođač: Terra plant d.o.o., Zagreb

Fotografije: Miljenko Bernfest, Luka Korlaet

 

 

 

 

*situacija

 

 

 

*nacrti

 

 

 

 

 

Arhitektura za jedinstvo različitosti

$
0
0

Srđan Jovanović Weiss (r. 1967.) je arhitekta i teoretičar koji živi na relaciji New York – Novi Sad.
Osnivač je NAO.NYC (Normal Architecture Office) savetničke grupe za bolji život u prostoru. Vanredni je profesor na CUNY / CCNY Spitzer School of Architecture, bio je gostujući profesor na Harvard Graduate School of Design gde je završio diplomske studije.

Su-osnovao je School of Missing Studies (SMS), sa studijem Stealth.unlimited (Ana Džokić i Marc Neelen), studijem BikVanderPol (Liesbeth Bik i Jos van der Pol), Ivanom Kucinom, Stevanom Vukovićem, Katherine Carl i Sabine von Fischer.

U njegove brojne saradnje spadaju one s umetnicom Jenny Holzer i Robertom Wilsonom, s Richardom Gluckmanom (Gluckman Tang Architects) i Herzog & de Meuron Architects u Baselu gde je bio direktor istraživanja.

Njegova doktorska disertacija o pozitivnim aspektima oko balkanizacije gradova, obranjena na Goldsmiths koledžu u Londonu, uvela je u istoriju arhitekture termin turbo architecture i arhitekturu balkanizacije.

Pri istom fakultetu je bio istraživač na projektu Forensic Architecture i objavio je tekstove: “NATO kao kritičar arhitekture” i “Složenost razmere”.

Autor je knjiga “Socialist Architecture: The Reappearing Act” (Berlin: Green Box, 2017.), “Socialist Architecture: The Vanishing Act” (s Arminom Linkeom, JRP Ringier, 2012.) i “Almost Architecture” (Merz & Akademie Solitude, 2006.).
Član je ekspertskog komiteta Fondacije Novi Sad 2021 – Evropska prestonica kulture.

 

Foto: Srđan Jovanović Weiss (drugi s desna) sa studentima i gostujućim ekspertima na kursu In Visible City – Novi Sad 2021 – European Capital of Culture, The Bernard and Anne Spitzer School of Architecture, New York

 

Krenuli bismo od najnovijih dešavanja. Takozvana Kineska četvrt, nekadašnja fabrika “Petar Drapšin” u Novom Sadu je bila u centru mnogih debata o revitalizaciji. Nastojanjima Fondacije 2021 će biti transformisana u Youth Creative Polis.

Ovog prolećnog semestra ste na školi arhitekture u New Yorku realizovali kurs “In Visible City – Novi Sad 2021 – European Capital of Culture” i studenti su sredinom maja obranili svoje koncepte.

Kako ste sa studentima pristupili Kineskoj četvrti – kao vidu hibridnog mesta gde se različite aktivnosti odvijaju, ili ste pristupili konkretnom konceptu za Youth Creative Polis, ili su studenti krenuli od sadašnjeg stanja kompleksa i razvijali nasleđe s mišlju šta bi bilo najprimerenije da bude na tom mestu?

Igra reči s “In Visible City” i “U vidljivom gradu” je s namerom. Dva jezika: engleski i srpski nemaju istu logiku. Ono što imaju zajedničko je volja da što god da se planira deluje pozitivno i unapred.
U tom smislu istraživanje snaga svih projekata za karmu Kineske četvrti je da se postojeći kapaciteti ne ruše, nego da se unaprede.
To se odnosi kako na materijalnu strukturu Kineske četvrti, tako i na njen sadržaj jer ona non-stop funkcioniše i na toj lokaciji imamo postojeće jedinstvo različitosti koje se može dalje razvijati.

U njoj se nalaze radionice, klubovi, umetnički ateljei, arhivi, auto mehaničari, skladišta, galerije, nove romanse, brakovi, razdvajanja i druge društvene realizacije na koje mi kao “eksperti” ne možemo da utičemo.

Kurs u New Yorku je organizovan s ciljem da se doprinese otvaranju Novog Sada, ne samo ka Evropskoj uniji, već i ka svetu.

Studenti u grupi, kao i generalno na njujorškom koledžu, su iz različitih krajeva sveta i samim tim imaju različita znanja – imam dva studenta iz Sirije, koji imaju mnogo više znanja o opštim dešavanjima u svetu od nas, jedan student je iz Norveške, neki su lokalpatrioti za koje je Brooklyn država…

Svi oni još nisu imali prilike da dođu u Novi Sad, ali smo od Urbis-a dobili detaljnu analizu svih objekata, u saradnji s urbanistom Darkom Polićem.

Kako su u Četvrti postojale različite vrste manufakture, objekti kompleksa su vrlo različiti – neki imaju krovne prozore, neki ih uopšte nemaju, neki imaju stubove, neki su u potpunosti prazni jer je velika mehanizacija bila smeštana u njima, neki imaju velike ulaze za transport robe, itd.

Sve to utiče na sadržaje koji se mogu realizovati unutar njih, kao i nezaobilazno pitajne “Od čega Novi Sad živi?”, a tako i “Od čega Kineska četvrt živi?”. Cilj je bio da se Četvrt nadogradi korišćenjem urbanističkih, arhitektonskih i umetničkih alata kako bi se omogućila nova intelektualna infrastruktura Novog Sada.

 

Koje su metode korišćene?

Jedan pristup podrazumeva takozvanu amalgamaciju institucija, to jest različitih sadržaja i procesa, kao i primenu open-source arhitekture koja je fokusirana na građane.
Oba ova pristupa polaze od analize potreba i uz stvaranje uslova da se one realizuju, uvode dodatne sadržaje koji stvaraju nova, jedinstvena hibridna mesta.

U samom procesu izrade i odbrane radova je primenjena i uobičajena praksa na koledžu da se pozovu komentatori koji su u ovom slučaju bili Fredrick Levrat, Andrew Weigand i Cesare Birignani.

Pored njih su bili Alicia Imperiale, Nina Rappaport, William Rockwell, Frederick Levrat, Michael Sorkin, Loukia Tsafoulia i Miodrag Mitrašinović.

 

Kako izgledaju studentski radovi?

S obzirom na to da je u pitanju kulturna infrastruktura, odlučio sam da se fokusiram na četiri osnovna sadržaja koji bi mogli biti tamo, bilo da su institucije privatne, društvene, zajedničke ili nekog drugog tipa.

Jedan pravac je bio da se čitav kompleks pretvori u centar za istraživanje budućnosti nauke.
Studenti su osmislili da bi profil tog naučnog centra trebalo da bude fokusiran na studiranje toka Dunava i da je Novi Sad najbolje pozicioniran za to.
Spajanjem biologije, tehnologije, bio inženjerstva i arhitekture, zamišljen je centar u kojem se istorijski i futuristički mapiraju sve vrste koje su živele ovde kako u Panonskom moru, tako i u Dunavu.
Izgubljene vrste bi se rekonstruisale tehnologijom u virtuelnom prostoru i bio bi stvoren fiktivni ekosistem koji je postojao ne samo u prostoru nego i u vremenu.
Centar bi obuhvatao i školu za edukaciju o tome šta će tu biti kroz dva-tri veka. Studenti koji su radili na tom projektu su potopili čitav kraj nekim novim vrstama vode koje se donose iz različitih delova sveta u kojima mogu da žive vrste koje su nekad ovde živele.

Bivša fabrika na taj način ostaje fabrika ideja, između fikcije, tehnologije, budućnosti nauke, biološkog istraživanja, društveno-humanističke ambicije i želje za vizijom.
Dakle, na tome ne rade samo arhitekti nego i bio inženjeri, tehnolozi itd.

 

Foto: Muzej bio-nauke. Autorski tim: Dalton Whiteside, Jack Wong, Tazwar Choudhury, Mohammed Islam

 

Drugi pristup se fokusirao na nov koncept Otvorene biblioteke, prepoznajući da je to nešto što nedostaje Novom Sadu. Berlin ima jednu takvu Otvorenu biblioteku, univerzitet.
Projekat stavlja fokus i na istraživanje načina na koje se znanje sakupljalo, pre pisanja i pre medija, a potom i kroz sve vrste medija i tehnologija kroz istoriju.
Studenti koji su radili na tom projektu su sačuvali 90-95% kompleksa i nadogradili su ga, izučavajući kako funkcionišu aerodromi, železničke stanice, konstantno kretanje kroz prostor.
Stvorili su jedan fluidni prostor koji može da primi do 200.000 ljudi. Zasnovali su svoje istraživanje na budućnosti iz prošlosti, uglavnom na projektima iz 1960-ih i 1970-ih, kao što je situacionistički Novi Babilon koji predviđa novu vrsta života u čijem je centru homo ludus – čovek vođen igrom.

 

Foto: Otvorena biblioteka i društveni pejzaž. Autorski tim: Rachel Shannon, Sarah Othman, Anna Pardo, Matt Shufelt

 

Treći projekat je Institut za pokret, performans i muziku koji u Novi Sad ponovo ubacuje komponentu muzike i povezuje je sa školom baleta i institutom za savremeni pokret.

Studenti nisu mislili da se ujedini kompleks kroz jedan prostor, nego su indetifikovali nekoliko mesta koja su najbolja za balet ili za artist-in-residence program, ili za performans… U pitanju je distributivan urbanizam koji indetifikuje sadržaje iznutra.

 

Foto: Institut za pokret, performans i muziku. Autorski tim: Yousef Abdul-Emir, Johannah Deegan, Shola Owolewa

 

Četvrti model je preuzeo francuski model očuvanja industrijskih delova grada, pokrivanjem nekom velikom nadstrešnicom koja postaje energetska nadstrešnica (high-tech ili low-tech, ili mešavina) i povezuje Četvrt s mostom slobode, Štrandom i Limanskim parkom.
Taj projekat predviđa neku vrstu promenade za javnost, praveći čak i bašte od nekih zgrada koje su u najlošijem stanju, tako da bi nešto što je bilo enterijer postalo eksterijer.
Sadržaji koji se predviđaju su škola filma, filmski studiji, muzej i arhiva filmskog materijala kojim se slavi filmska istorija Novog Sada.
Filmski grad Noviwood, kako ga zovu, sadrži i bioskop na otvorenom za 2.000 ljudi.

 

Foto: Noviwood. Autorski tim: Meriet Guirguis, Aiyah Mousa, Håkan Westergren

 

Sva četiri pravca su imali skoro idealistički pogled na model unapređenja, konverzije, radikalne zaštite, su-života, starih i novih načina porizvodnje, i sistem vrednosti koji tu staru fabriku stavlja u budućnost.
U tom smislu se ceo proces tiče kulturne infrasturkture, pogotovo ako imamo na umu da proizvod nije samo materijalni proizvod, nego on može biti i strategija ili sistem građevinskih mera vrednosti.

 

Šta je sledeći korak projekta In Visible City?

Preko leta ćemo sastaviti publikaciju u saradnji s Urbisom i Fondacijom 2021, kako bismo imali jedno organsko polazište odakle bi se moglo krenuti u relizaciju projekta.
Ambicija nije da se stavi arhitektura u centar, već su centar ljudi i sveza ljudi i kulture, što je jedna ideološka/ filozofska strana projekta In Visible City.

Sam naziv potiče iz knjige Itala Calvina, a odnosi se na činjenjicu da se Novi Sad nalazi u centru evrocentrične mape, ali nije vidljiv.
Nastojimo da gledamo Novi Sad u mreži gradova koji su centri umetnosti i tehnologije, kao što je Malmo, Basel, Manchester, Rijeka, Philadelphija, Detroit.
Svi ti gradovi mogu da ostvare diplomatsku povezanost kroz inovaciju i kulturu.

 

Svojevremeno ste i pričali o Novom Sadu kao o devetom gradu u konstelaciji novih balkanskih prestonica, koji ima mogućnost da se razvija u drugačijem pravcu i drugačije da gradi svoj indetitet jer nije administrativan, glavni republički grad…

 

Tekst “Deveti grad” je nastao kada sam završavao tezu o arhitekturi balkanizacije i izašao je kao vrsta reakcije na sve procese koji su se dešavali u regionu – raspad Jugoslavije, nove demokratije.

Čitav taj proces je gledan kao negativan, čak i Barack Obama ga koristi kao nemoguć pristup problemu različitosti.

Problem u tom idiomu je što stavlja znak jednakosti između jedne grupacije ljudi i nekog negativnog procesa i ponašanja, što je velik društveni problem i može čak da vodi rasizmu.

Zbog toga sam s ljudima s Goldsmiths koledža gledao koji su to pozitivni aspketi balkanizacije, i pokazalo se da je pozitivan aspekt proizvodnja glavnog grada.
Globalno se gradovi guše – postoji nekoliko globlnih centara, a ostali nekako padaju u senku i nestaje im indetitet.

Međutim, centralni Balkan je od dva glavna grada, Beograda i Tirane, dobio osam glavnih gradova. Humoristično rečeno, proizvodni koeficijent Blakana je 400%, jer je od dva stigao do osam.

Kako je glavni grad drugačiji od običnog (tu je središte vlade, diplomatije), Novi Sad u tom geopolitičkom lokalnom procesu ima jednu značajnu poziciju koja se može porediti s Baselom koji je bio glavni grad čitave jedne regije, pre Švajcarske, i sad je industrijski, kulturni i finansijski centar. Stvari koje bi bile moguće u Novom Sadu ne bi bile moguće u centrima političke moći i time Novi Sad može da se bavi nekim drugim problemima, kako za sebe tako i za druge.

 

Jedan od ranijih projekata NAO je “Centar za rekreaciju i nove medije”, osmišljen u saradnji sa Kuda.org.
U pitanju je hibridan pristup nasleđu i otvaranje novih sadržaja novim korisnicima, ali je lokacija drugačija od lokacije Kineske četvrti.
Stadion je u najužem centru grada, u okviru parka, u neposrednoj blizini Muzeja savremene umetnosti, Muzeja Vojvodine, sedišta pokrajinske vlasti, Dunava. Nažalost, taj projekat nije bio realizovan.
Koliko je za realizaciju projekta bitna energija ljudi koji se okupe s idejom da ga ostvare?

 

Tog prostora se moja generacija seća po prvim koncertima pank muzike u Novom Sadu 1970-ih godina – Pekinška patka, Laboratorija zvuka, Pankrti, severna koalicija Vojvodine i Slovenija, gosti iz Engleske.
Pošto pank nije bio reprezentativna kultura, ti koncerti nisu mogli da se održavaju u domovima kulture ili vojske.
Tako je taj stadion koji je pripadao Železnici postao neka vrsta otvorene zone.
Posle je bio ženski rukometni klub (iako je podloga surovi beton), pa se zatvorio i postao jedna vrsta nevidljive tačke grada na otvorenom polju. Krajem devedesetih je počeo narativ o tome i kako su se nekadašnje 24 institucija za mlade u gradu svele na 4.

Mi smo taj projekat zamislili kao projekat koji ne mora da se izgradi, ali će da izmeni urbanistički plan i da vidi šta tu ko poseduje jer su tokom Šešeljeve vladavine u Novom Sadu svi parkovi nacionalizovani i prešli u vlasništvo Republike Srbije, a grad je tu korisnik.
Ideja je bila da se izađe s projektom koji menja urbanistički plan i promenio je namenu iz komercijalnog sporta u rekreativnu otvorenu površinu povezanu s kulturom.
To je bila jedna naša velika pobeda jer ne može sada neko da dođe tu i napravi neki tržni centar ili komercijalni sportski objekat tek tako.

 

Foto: NAO i Kuda.org: Stadion, Centar za rekreaciju i nove medije, 2004.

 

Kao autor koji je bio uključen u izložbu “Arhitektura u suvremenoj umjetnosti” (Galerija umjetnina, Split, kustosi Jasminka Babić i Branko Franceschi, 2017.) i kustos nekoliko izložbi arhitekture, koji način izlaganja arhitekture smatrate najboljim?

Paradoks u izlaganju arhitekture u mom iskustvu je taj da arhitektura postoji negde, a reprezentuje se negde drugde za neko kratko vreme. To je ono što odvaja izložbu arhitekture od umetničke i konceptualne.

Interesantno je kako su konceptualni umetnici uspevali da barataju s delovima grada. Recimo novosadska grupa KOD je menjala mesta Novog Sada – ono što radimo na pijaci ćemo da radimo na Štrandu, što radimo na Štrandu ćemo raditi na Trgu slobode… Takva vrsta izmene namene i lokacije je nešto što izložba ima potencijal da koristi.

Naravno, ima i situacija kada vam galerija i muzej postave normu da sve mora da je uramljeno, kao diploma koja se stavi na zid i postane vrsta ikone. Naravno, moji saradnici i ja nismo bili pristali na tako nešto i na kraju je ispalo fenomenalno jer je i galerija uvidela da im treba nešto drugačije.

Mislim da je arhitektura jedno divno novo polje za izlaganje jer ima manje granice od umetničkih instalacija. Moramo imati na umu da je umetnost uvek ispred arhitekture i zbog toga savremeni umetnici idu mnogo vremena unapred.
Odgovornost arhitekte je da prihvati i primeni te nove načine izlaganja, ali njegova pozicija je možda baš zbog toga zahvalnija jer nije prvi u nečemu.

 

Šta je u vašem fokusu kada je u pitanju izlaganje arhitekture?

To je budućnost iz prošlosti, posebno arhitekti koji su imali vizionarske projekte umesto utopijskih šema; projekte koji su bili nemogući u tom momentu, ali su imali logiku za budućnost.

Recimo, Yona Freedman sa svojim letećim gradovima i Anne Tyng iz Philadelphije sa svojim geometrijskim konstrukcijama.
Ona je u isto vreme i gradila zgrade s tim platonskim pristupom i imala vizije koje mogu da se proizvedu u prostoru galerije ili u medijskom prostoru.

Jedna od poslednjih izložbi koju sam radio na Novoj školi je o arhitekturi i moći (Architecture vis-a-vis Ideologies) i fokusirala se na arhitekturu izgrađenu za vreme različitih diktatora.

Ta izložba ne predstavlja samo arhitekturu, nego jedan veći kulturni sistem identifikacije i nacionalne proizvodnje koji postaje materijalni deo prostora i deo svakoga ko voli da živi bolje sa svojim drugarima iz bilo koje okoline.

 

 

 

Kreiraj nova mjesta u Novom Sadu!

$
0
0

 

Brojna uređenja i rekonstrukcije javnih prostora, takozvanih novih mjesta za susrete građana i priređivanja kulturnih sadržaja, dio su priprema za 2021. kada će Novi Sad biti Europska prijestolnica kulture (o čemu smo pisali ovdje).

Tim povodom 18. svibnja 2018. Fondacija “Novi Sad 2021” raspisala je Urbanističko-arhitektonski natječaj za uređenje malih javnih prostora pod nazivom “Nova mesta” na koji svoje ideje i projekte možete prijaviti do 1. srpnja 2018.

 

 

 

Pravo na sudjelovanje imaju sve stručne pravne i privatne osobe– ovo podrazumijeva arhitekte, urbaniste, pejzažne arhitekte kao i studente iz ovih područja. Natječaj provodi Društvo arhitekata Novog Sada (DaNS).

 

 

Natječajnu dokumentaciju za nabavu usluge izrade urbanističko-arhitektonskog rješenja za uređenje novih mjesta u Novom Sadu u postupku nabave – natječaj za dizajn možete pronaći na sljedećim linkovima:

1. Raspis ćirilica / Raspis latinica
2. Informacije o lokacijama
3. Grafički prilozi.

 

 

Izvor: DaNS

 

 

“Vladimir Nazor” Antunu Šatari i školi Pazdigrad

$
0
0

Odbor Nagrade “Vladimir Nazor” pod predsjedanjem akademika Zvonka Kusića na sjednici održanoj 22. svibnja 2018. godine donio je odluke o dobitnicima Nagrade “Vladimir Nazor” za najbolja umjetnička ostvarenja u Republici Hrvatskoj za 2017. godinu na području književnosti, glazbe, filma, likovnih i primijenjenih umjetnosti, kazališne umjetnosti te arhitekture i urbanizma, izvijestilo je Ministarstvo kulture.

 

ARHITEKTURA I URBANIZAM

Nagrada za životno djelo – ANTUN ŠATARA

Arhitekt Antun Šatara  (r. 1932.) diplomirao je 1958. na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu, usavršavao se u arhitektonskom atelijeru J. H. Broeka i J. B. Bakeme u Rotterdamu. Radio je u Urbanističkom zavodu za Dalmaciju u Splitu (1959–93).

Autor je više stambenih, poslovnih, školskih i turističkih građevina na srednjem Jadranu.

Većinu svojih projekata ostvario je u Splitu (robna kuća “Prima”, kinodvorana “Central”, poslovna zgrada “Jadrantekstil”) i na otoku Hvaru (hoteli “Milna” i “Jadran” u Jelsi, “Delfin” i “Slavija” u Hvaru).

Dobitnik je dvije Nagrade “Borba”: za robnu kuću “Prima” 1966. i za hotel “Slavija” na Hvaru 1986..

 

Robna kuća “Prima”, Split, 1966.

 

Godišnja nagrada ‒ autori MIRELA BOŠNJAK, MIRKO BUVINIĆ i MAJA FURLAN ZIMMERMANN, projektni ured x3m – arhitektura + urbanizam, za Osnovnu školu Pazdigrad na Žnjanu, Split.

 

Osnovna škola Pazdigrad na Žnjanu, Split, foto: Dorotić+Bosnić

 

KNJIŽEVNOST
Nagrada za životno djelo – FEĐA ŠEHOVIĆ
Godišnja nagrada – BRANKO MALEŠ za zbirku poezije Mutno

 

GLAZBA
Nagrada za životno djelo – DUBRAVKO DETONI
Godišnja nagrada ‒ IVAN KRPAN za recital u Koncertnoj dvorani Blagoje Bersa u Zagrebu i za koncert sa Simfonijskim orkestrom HRT-a u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog u povodu osvojene nagrade na 61. Međunarodnom pijanističkom natjecanju Feruccio Busoni u Bolzanu, Italija

 

FILMSKA UMJETNOST
Nagrada za životno djelo – RAJKO GRLIĆ
Godišnja nagrada – GORAN BOGDAN za glavnu ulogu u filmu Agape

 

LIKOVNE I PRIMIJENJENE UMJETNOSTI
Nagrada za životno djelo ‒ BISERKA BARETIĆ
Godišnja nagrada ‒ DALIBOR MARTINIS za izložbu Data Recovery 1969-2077 u Muzeju suvremene umjetnosti

 

KAZALIŠNA UMJETNOST
Nagrada za životno djelo – DRAGAN DESPOT
Godišnja nagrada – RENE MEDVEŠEK za režiju predstave Tko pjeva zlo ne misli u HNK-u u Zagrebu

 

 

Otvara se hrvatski paviljon na Venecijanskom bijenalu arhitekture

$
0
0

Svečano otvorenje Hrvatskog paviljona na 16. Venecijanskom bijenalu arhitekture (26. svibnja – 25. studenog 2018.) “Oblak Pergola/ Arhitektura gostoljubivosti” dogodit će se danas, 25. svibnja 2018. u 13:30 sati u Veneciji.

 

“Oblak Pergola/Arhitektura” gostoljubivosti u hrvatskom paviljonu kustoska je koncepcija Bruna Juričića, zamišljena kao suradnički site-specific ambijent, instalacija koja prelazi granice arhitekture, umjetnosti, robotike i modela kompjutorskog programiranja.

 

Izložba je osmišljena kroz interakciju triju intervencija: Crtež oblaka (Cloud drawing) Alise Andrašek i Bruna Juričića, Umiriti oči (To Still the Eye) Vlatke Horvat i Efemeran vrt (Ephemeral garden) Maje Kuzmanović.

“U skladu s temom ‘Freespace’ koju su kao dominantni koncept odredile umjetničke direktorice Bijenala, irske arhitektice Yvonne Farrell i Schelly McNamara, naš projekt fokusira se na iskustvo bivanja pod pergolom koja omogućuje igru s okolišem, mobilizirajući ekološke, prirodne elemente i otvarajući prostor za poetiku življenja.
Pergola je satkana od inovativnih, računalno generiranih modula i nalikuje trodimenzionalnoj čipki”, istaknuo je Bruno Juričić.

Juričić je dodao kako je njihovu timu stručnu pomoć pružala kustoska savjetnica Branka Benčić te da je organizacija izložbe povjerena Modernoj galeriji u Zagrebu.

Izložba će biti postavljena u Hrvatskom paviljonu koji je smješten na atraktivnoj lokaciji u Arsenalu i prostire se na 70 četvornih metara.
Proračun za izložbu je 760 tisuća kuna, a 500 tisuća kuna je najam paviljona, a moći će se pogledati do 25. studenog 2018.

 

 

 

Oblak Pergola / Arhitektura gostoljubivosti

Autori: Alisa Andrašek, Vlatka Horvat, Bruno Juričić, Maja Kuzmanović
Kustos: Bruno Juričić
Kustoska savjetnica: Branka Benčić
Organizacija izložbe povjerena je Modernoj galeriji u Zagrebu.
Partneri i sponzori: Turistička zajednica grada Zagreba, Grad Pula, Intra Lighting

 

 

Foto: Atelier Bruno Juricic

 

 

 

Viewing all 609 articles
Browse latest View live