Quantcast
Channel: arhitektura – Pogledaj.to
Viewing all 609 articles
Browse latest View live

S.O.S. poziv Udruženja hrvatskih arhitekata

$
0
0

Udruženje hrvatskih arhitekata danas se na svojoj “privremenoj internetskoj stranici” obratilo svojim članovima i simpatizerima, nedvosmisleno tražeći pomoć kako bi, nakon gotovo 140 godina djelovanja – opstalo (kako se UHA našla u nezavidnoj poziciji, čitajte ovdje).

U nastavku donosimo njihov apel u cijelosti.

 

 

 

 

“Poštovani članovi, kolege, prijatelji, simpatizeri,

Udruženje hrvatskih arhitekata u procesu je vlastitog restrukturiranja sa željom otvaranja svojeg djelovanja širem krugu mišljenja i općom demokratizacijom ove institucije koja bi se temeljila na odgovornom kulturnom, društvenom i ekonomskom upravljanju.

Međutim, uslijed višegodišnjeg zanemarivanja osnovne misije ovog najstarijeg strukovnog udruženja arhitekata u Hrvatskoj, institucije koja se približava 140. godini svojega postojanja, UHA je opterećena je čitavim nizom alarmantnih i gorućih problema koje nova uprava ne može rješavati samostalno.

Stoga predsjedništvo apelira na neposrednu podršku svih entuzijasta kojima je stalo do ove poviješću bogate institucije s vrlo neizvjesnom budućnošću.

Pred nama je uzbudljiva 2018. godina. Osim što se u njoj obilježava 140. obljetnica, hrvatska arhitektura predstavlja se na Venecijanskom bijenalu, a organizira se i 53. Zagrebački salon.

Osim toga, želja nam je ponovno pokrenuti arhitektonski časopis s najbogatijom tradicijom u regiji – Čovjek i prostor.

Međutim, svjesni smo da niti jedna od ovih želja i ambicija, kako općih – demokratizacija udruženja, tako i konkretnih – organizacija relevantnih programa za hrvatsku arhitekturu, nije moguća bez saniranja urušene strukture koju smo nasljedili.
Ako je nešto teže od građenja zajedničkih nam institucija onda je to spašavanje postojećih.

Zato šaljemo ovaj apel i molimo za bilo koji oblik financijske podrške u prijelomnom trenutku u kojem budućnost UHA-e ovisi isključivo o našoj solidarnosti. Rad UHA-e kao i regionalnih društava arhitekata je volonterski i takav će ostati. Prikupljena potpora koristit će se isključivo za vraćanje naslijeđenih duga prošlosti.

Podršku UHA-i možete izraziti uplatom donacije na sljedeći račun i prosljeđivanjem apela osobama i organizacijama koji su u mogućnosti to učiniti.

 

Udruženje hrvatskih arhitekata
Trg bana Josipa Jelačića 3/1, Zagreb
IBAN: HR6223600001101550751

 

Hvala vam najljepša,

 

Predsjedništvo UHA-e:

Emil Jurcan (predsjednik), Ana Dana Beroš (dopredsjednica), Ana Mrđa (dopredsjednica), Božo Benić (DAD), Aleksandar Ćelović (DAI-SAI), Petar Kozina (ZDA), Rene Lisac (DAZ), Veljko Milisavljević (DAV), Iva Mlinarević (DAGGK), Mirjana Pintar (UAM), Ranko Radunović (DAO), Gordan Resan (DAR), Ana Selak (DAŠ), Dragan Žuvela (DAS).”

 

Izvor: Udruženje hrvatskih arhitekata

 


Split Talks 2017: Urbana preobrazba splitske aglomeracije

$
0
0

U organizaciji Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije u Splitu i portala Pogledaj.to, a u suradnji s Gradom Solinom (mreža sub>urban.Reinventing the fringe, program URBACT III) i Društvom arhitekata Splita u ponedjeljak, 23. listopada 2017., u dvorani kinoteke “Zlatna vrata” u Splitu, održat će se arhitektonska konferencija SplitTALKS 2017.

Tema skupa je vrlo aktualna za područje šire splitske aglomeracije – brownfields urbana preobrazba napuštenih ili nedovoljno iskorištenih industrijskih i/ili infrastrukturnih područja.

Skup će problematizirati njihov potencijal u kontekstu povećanja gustoće naseljenosti unutar gradskih granica umjesto širenja urbanog teritorija; otkrivanje novih praksi planiranja na lokalnoj razini; regionalnu koordinaciju između povijesnih gradskih središta, predgrađa i većih gradskih područja te između nacionalnih i lokalnih vlasti i institucija.

 

 

Na konferenciji sudjeluju: Leo van den Burg (TU Delft), Saša Randić (FGAG Split, Randić i suradnici), Tadej Glažar (Fakulteta za arhitekturo Ljubljana), Markus Tomaselli (TU Wien), Jan Ackenhausen (perspective.brussels), Ute Schnieder (KCAP Architects&Planners).

Uz konferenciju na istu tematiku održat će se sedmodnevna studentska radionica (21. – 27. listopada) na kojoj će uz splitske studente 2. godine diplomskog studija Arhitekture i urbanizma sudjelovati i kolege nastavnici i studenti sa Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu i Arhitektonskog fakulteta u Ljubljani.

 

 

 

 

 

Sintezno i sinturbanizam Vjenceslava Richtera

$
0
0

U srijedu, 25. listopada 2017. u 17 sati u zagrebačkom Muzeju suvremene umjetnosti, u prostoru izložbe “Buntovnik s vizijom”  Vjenceslava Richtera, održat će se predavanje teoretičara arhitekture Maroja Mrduljaša “Sintezno i sinturbanizam Vjenceslava Richtera”.
Predavanje se održava u sklopu ciklusa predavanja: Susreti s Richterom srijedom.

 

 

 

Vjenceslav Richter, Sinturbanizam, 1964. © Zbirka Richter, Muzej suvremene umjetnosti Zagreb

 

Vjenceslav Richter jedinstvena je pojava na hrvatskoj likovnoj sceni koja se izdvaja iz narativa lokalne arhitektonske historiografije druge polovice 20. stoljeća.

Tijekom više od pola stoljeća aktivnog rada ostvario je opsežan opus koji nije konzistentan i ne podliježe disciplinarnim kanonima, nego je obilježen iznenadnim zaokretima, pa i paralelnim istraživanjem različitih, naizgled i oprečnih koncepcija.

No, Richterov rad povezuje nekoliko središnjih pojmova: koncept sinteze plastičkih umjetnosti, eksperimentalni pristup te napor da se rad u arhitekturi i plastičkim umjetnostima proširi na najšire društveno polje.

 

Vjenceslav Richter, Sinturbanizam, 1964.© Zbirka Richter, Muzej suvremene umjetnosti Zagreb

 

Izlaganje Maroja Mrduljaša tematizirat će djelovanje tog predvodnika novih kretanja na hrvatskoj arhitektonskoj sceni, koji je u svom vremenu bio priznat, ali i žestoko osporavan. Za razliku od većine suvremenika u Hrvatskoj i tadašnjoj Jugoslaviji, Richtera u prvom redu zanima eksperiment u domeni ‘čiste arhitekture’.

Njegov je teorijski opus opsežan i pokriva širok raspon tema, od teorije plastičkog oblikovanja do društvene uloge arhitekture.

Izrazito svjestan važnosti diseminacije i razmjene znanja kako unutar discipline tako i prema najširoj javnosti, Richter je tijekom 1950-ih i 1960-ih inicijator i sudionik nekih od ključnih događaja u Hrvatskoj povezanih s afirmacijom apstraktne umjetnosti, artikulacijom diskursa o dizajnu i istraživačkim pristupom u arhitekturi”, kaže se u pozivu.

 

 

Rezultati natječaja za idejno rješenje osnovne škole u Podbrežju

$
0
0

Grad Zagreb i Društvo arhitekata Zagreb (DAZ) objavili su rezultate za Javni, opći, u jednom stupnju, anonimni, za realizaciju, I. stupnja složenosti projektni natječaj za izradu idejnog urbanističko – arhitektonskog rješenja osnovne škole u Podbrežju.

Na natječaj koji je trajao od 25. srpnja 2017. do roka za predaju natječajnih radova 10. listopada.2017. regularno je zaprimljeno 25 radova.

Ocjenjivački sud koji je djelovao u sastavu: Miroslav Geng, dipl.ing.arh., predsjednik OS-a, Karolina Bui, dipl.ing.arh., dopredsjednica OS-a, Ivan Galić, dipl.ing.arh., Renata Krljan, dipl.ing.arh., Danilo Simonović, dipl.ing.arh. i Vesna Milutin, dipl.ing.arh., zamjenik člana – na VII. plenarnoj sjednici održanoj 20. listopada 2017. većinom glasova donio je sljedeće odluke:

 

I. Nagrada u neto iznosu 72.000,00 kn dodjeljuje se radu pod brojem 13

Autor: Vedran Duplančić
Suradnik: Daniel Josip Bavčević

 

 

 

II. Nagrada u neto iznosu 45.000,00 kn dodjeljuje se radu pod brojem 21

ČIKEŠ-ĆUZELA d.o.o.

Autorski tim:
Iva Ćuzela-Bilać,
Oliver Čikeš,
Ana Staničić,
Ranko Puž

 

 

 

III. Nagrada u neto iznosu 27.000,00 kn dodjeljuje se radu pod brojem 03

ONDA ARHITEKTURA d.o.o.

Autori:
Nika Dželalija,
Iva Martinis,
Krešimir Renić

 

 

IV. Nagrada u neto iznosu 21.600,00 kn dodjeljuje se radu pod brojem 22

NORMALA d.o.o.

Autor:
Roman Šilje, dipl.ing.arh.

Suradnici:
Tihana Vučić, dipl.ing.arh.,
Stjepan Smolčić, dipl.ing.arh.,
Sanjin Sabljak, dipl.ing.arh.,

Vizualizacije: Ana Kunst G-Y-F aim

 

 

V. Nagrada u neto iznosu 14.400,00 kn dodjeljuje se radu pod brojem 08

MVA / mikelić vreš arhitekti

Projektni tim:
Marin Mikelić, dipl.ing.arh.,
Tomislav Vreš, dipl.ing.arh.,
Sara Pavlov, dipl.ing.arh.,
Alma Špoljarec, mag.ing.arch.,

Suradnici:
Marija Barović, mag.ing.arch.
Natalija Šarlija, mag.ing.arch.
Viktor Vdović, mag.ing.arch.
Dora Gorenak, bacc.arch.
Jadranko Kereković, vizualizacije eksterijera

 

 

 

Registarski broj natječaja: 44-17/ZG-UA/NJN
Oznaka iz Plana javne nabave Raspisivača natječaja 2050-2017-EBV

RASPISIVAČ I INVESTITOR natječaja je Grad Zagreb, Trg Stjepana Radića 1, 10 000 Zagreb, OIB: 6181789437 , telefon: +385 1 6503788, email: javna.nabava@zagreb.hr, Internetska adresa: www.zagreb.hr, odgovorna osoba: gradonačelnik Milan Bandić, dipl. politolog

ORGANIZATOR I PROVODITELJ natječaja je DRUŠTVO ARHITEKATA ZAGREBA (DAZ), Trg bana Jelačića 3/I,
10 000 Zagreb, OIB: 87490332083, telefon: +385 1/481-6151, email: natjecaji@d-a-z.hr, Internetska adresa: www.d-a-z.hr, odgovorna osoba: Predsjednik DAZ-a, dr.sc. Rene Lisac, dipl.ing.arh.

IZRAĐIVAČ natječajnog zadatka odnosno programa: Mirela Bokulić Zubac, dipl.ing.arh., Ovl.arh. A 1017; Zavod za prostorno uređenje GRADA ZAGREBA, Ulica Republike Austrije 18, mirela.bokulic-zubac@zagreb.hr, 01/610 1848

PREDMET NATJEČAJA je izrada idejnog ubranističko-arhitektonskog rješenja osnovne škole u Podbrežju.

CILJ PROVEDBE PROJEKTNOG NATJEČAJA je dobivanje funkcionalno i oblikovno kvalitetnog i najboljeg urbanističkog i arhitektonskog rješenja osnovne škole.

Natječaj se provodi u skladu s Poglavljem 2, člancima 327., 328., 329., 330 i 331. ZJN 2016, ostalim odredbama ZJN 2016, koje se primjenjuju na projektni natječaj te odredbama Pravilnika o natječajima s područja arhitekture, urbanizma, unutarnjeg uređenja i uređenja krajobraza (“Narodne novine”, broj 85/14, u daljnjem tekstu: Pravilnik) Hrvatske komore arhitekata, ukoliko iste nisu u suprotnosti sa ZJN 2016.

Projektni natječaj se provodi kao postupak koji može prethoditi postupku sklapanja ugovora o javnim uslugama za izradu projektno-tehničke dokumentacije u dogovoru s Raspisivačem (za potrebe javne nabave usluga) sukladno članku 327. stavku 1. ZJN 2016.

Procijenjena vrijednost nabave – projektni natječaj i kasniji pregovarački postupak javne nabave bez prethodne objave, sastoji se od nagradnog fonda, isplata naknada radnim tijelima i izrade projektno – tehničke dokumentacije, i iznosi ukupno 2.193.503,83 kuna bez PDV-a, te se raščlanjuje na iznose kako slijedi:
– nagradni fond u iznosu od 180.000,00 kuna neto, odnosno 252.067,63 kuna bruto bez PDV-a,
– naknada radnim tijelima u iznosu od 27.500,00 kuna, odnosno 41.436,20 kuna bruto bez PDV-a,
– projektno-tehnička dokumentacija u maksimalnom iznosu do 1.900.000,00 kuna neto bez PDV-a,
za što će Raspisivač sklopiti ugovor nakon provedenog pregovaračkog postupka javne nabave bez prethodne objave, sukladno članku 133. stavak 1. ZJN 2016, s osobom ovlaštenom za projektiranje prvonagrađenog rada koja zadovolji uvjete sukladno ZJN 2016 pod uvjetom da ima dokaze sposobnosti propisane ZJN 2016 i da je u skladu s Pravilnikom, te se u tom smislu smatra ponuditeljem.

Usluga izrade projektno – tehničke dokumentacije obuhvaća izradu cjelovitog projekta potrebnog za izgradnju objekata sukladno pozitivnim propisima.
Planirana okvirna sveukupna vrijednost investicije iznosi 33.000.000,00 kuna (bez PDV-a), 5.730,00 kn/m2.

 

Izvor: DAZ

 

Dani arhitekture u Istri: ruševina/memorija/obnova

$
0
0

Ovogodišnja tradicionalna manifestacija Dani arhitekture u Istri DAI-SAI-a (16. studenog – 20. prosinca 2017.) posvećena je temi RUŠEVINA / MEMORIJA / OBNOVA koju će istražiti kroz seriju izložbi, predavanja i radionica.

 

 

Dani se otvaraju u četvrtak 16. studenog u 19 sati u pulskom MMC Luka Godišnjom izložbom članova Društva arhitekata Istre i izložbama Sekcije Djeca i Arhitektura DAI-SAI,Izdavaštvo – Akcija” na kojoj sudjeluju Rebekka Kiesewetter, Microcities/Socks-studio, Selim Projects, Léopold Lambert i Sofia Dona, “Originalno o Nikoli Dobroviću” prema koncepciji Ljiljane Blagojević, “U spomen spomenicima” Imelde Ramović te predstavljanjem javnosti koncepcije hrvatskog nastupa na Venecijanskom bijenalu arhitekture povjerenika Brune Juričića.

Izložba Izdavaštvo – Akcija, autor: Léopold Lambert

 

Slijedi stručni skup posvećen temi Dana na kojem sudjeluju Jasenka Gudelj, Ana Šverko, Sanja Horvatinčić, Ljiljana Blagojević, Nikolina Jelavić Mitrović, Damir Gamulin i Antun Sevšek, Vjekoslav Gašparović te Maruša Zorec.

Nakon pulskog vikenda Dani arhitekture u Istri odvijat će se mjesec dana kroz niz izložbi i radionica u Pazinu, Višnjanu, Labinu i Poreču.

Detaljan program slijedi uskoro.

 

Izložba Originalno o Nikoli Dobroviću: pojmovnik crteža suvremene arhitekture, koncept: Ljiljana Blagojević (foto: BINA)

 

 

Izložba U spomen spomenicima, Imelda Ramović (foto: Vanja Šolin)

 

 

Plečnikova hiša Ljubljana: Maruša Zorec, Maša Živec, Matjaž Bolčina (foto:Tadej Bolta)

 

 

 

Program Dani arhitekture u istri 2017 organizira Društvo arhitekata Istre u suradnji s galerijom MMC Luka, Arheološkim muzejom Istre, udrugom Metamedij, Pučkim otvorenim učilištem Poreč, Gradskom knjižnicom Labin i Galerijom LG Pazin.

 

 

 

 

Natječaj za idejno rješenje zatvorenog bazena u naselju Špansko – Oranice

$
0
0

Raspisan je projektni natječaj za izradu idejnog urbanističko- arhitektonskog rješenja Zatvorenog bazena na lokaciji Špansko – Oranice.

“Grad Zagreb raspisuje, a Društvo arhitekata Zagreba (DAZ) organizira i provodi javni, opći, u jednom stupnju, anonimni, za realizaciju, II stupnja složenosti projektni natječaj za izradu idejnog urbanističko- arhitektonskog rješenja Zatvorenog bazena na lokaciji Špansko – Oranice.

 

 

Oznaka iz Plana nabave Raspisivača natječaja: 975-2017-EMV
Registarski broj natječaja Hrvatske komore arhitekata: 48-17/ZG-UA/NJN

RASPISIVAČ I INVESTITOR natječaja je Grad Zagreb, Trg Stjepana Radića 1, 10 000 Zagreb
OIB: 6181789437; telefon: +385 1 6503788; e-mail: javna.nabava@zagreb.hr; www.zagreb.hr; odgovorna osoba: gradonačelnik Milan Bandić, dipl. politolog.

PROVODITELJ I ORGANIZATOR natječaja je DRUŠTVO ARHITEKATA ZAGREBA (DAZ), Trg bana J. Jelačića 3/I, 10 000 Zagreb, OIB: 87490332083; telefon: +385 1 4816 151; e-mail: natjecaji@d-a-z.hr ; www.d-a-z.hr, odgovorna osoba: dr. sc. Rene Lisac, dipl.ing.arh.,predsjednik DAZ-a.

VRSTA NATJEČAJA: projektni, opći, u jednom stupnju, anonimni, za realizaciju, II stupnja složenosti za izradu idejnog urbanističko- arhitektonskog rješenja zatvorenog bazena na lokaciji Špansko-Oranice.

PREDMET NATJEČAJA je izrada idejnog urbanističko- arhitektonskog rješenja zatvorenog bazena na lokaciji Špansko-Oranice.

CILJ PROVEDBE JAVNOG NATJEČAJA: Osnovni cilj natječaja je nalaženje najboljeg kvalitetnog oblikovnog, funkcionalnog i ekonomičnog rješenja građevine zatvorenog bazena koji će služiti sportsko – edukacijsko – rekreacijsko–rehabilitacijskoj svrsi za veliki broj stanovništva, posebice zapadnog dijela grada koji gravitiraju ovoj lokaciji, zajedno sa svim pratećim sadržajima, koje će zadovoljiti potrebe planiranih korisnika i kvalitetno se uklopiti u naselje Špansko-Oranice.

Odabrano rješenje će poslužiti kao podloga za izradu projektno-tehničke dokumentacije za uređenje i izgradnju zatvorenog bazena.
Raspisivač javnog natječaja namjerava sklopiti ugovor o javnim uslugama na temelju pregovaračkog postupka javne nabave bez prethodne objave s autorom prvonagrađenog rada.

PRAVO SUDJELOVANJA: Sposobnost natjecatelja je zadovoljena kada je barem jedan od autora natječajnog rada ovlašteni arhitekt, ovlašteni arhitekt urbanist ili ovlašteni krajobrazni arhitekt.
Ostali autori mogu biti ovlašteni arhitekti, dipl. ing. arh., mag. ing. arch. ili studenti arhitekture.
Natjecatelj može za izradu natječajnog rada angažirati i druge stručnjake specijaliste u pojedinom području, ali se oni ne smatraju autorima natječajnog rada. Svaki od natjecatelja, pojedinac ili grupa, ima pravo sudjelovanja na ovom natječaju samo s jednim radom.
Osobe koje su sudjelovale u izradi jednog od natječajnih radova ovog natječaja kao suradnici ne mogu predati natječajni rad samostalno.

Na natječaju ne mogu sudjelovati Voditelj natječaja ili zamjenik Voditelja natječaja, zaposlenici Raspisivača, zaposlenici Provoditelja u slučaju da je provoditelj pravna ili fizička osoba – ured ovlaštenog arhitekta, Voditelj natječaja, zamjenik Voditelja natječaja, članovi Ocjenjivačkog suda, zamjenici članova, tajnik natječaja, članovi tehničke komisije, izrađivač natječajnog elaborata, kao i njihovi suradnici i srodnici u prvom i drugom koljenu, kao i svi ostali koji bi narušili ravnopravnost natjecatelja ili neovisno odlučivanje Ocjenjivačkog suda ne mogu kao sudionici sudjelovati u natječaju.

Natječajni elaborat Raspisivač stavlja natjecateljima na raspolaganje u digitalnom obliku u Elektroničkom oglasniku javne nabave RH u Narodnim novinama (EOJN) te na mrežnim stranicama Društva arhitekata Zagreb (DAZ): www.d-a-z.hr, natječajna dokumentacija nalazi se na poveznici ovdje.

Izrađivač natječajnog programa:
Dubravka Petra Lubin, mag.ing.arh., 546
ovlašteni arhitekt urbanist
Ulica Republike Austrije 18
dubravka-petra.lubin@zagreb.hr; tel. 01 /610 – 1872

ROKOVI NATJEČAJA

Početak natječaja je 31. listopada 2017.
Natjecatelji imaju pravo dostaviti pitanja do 22. studenog 2017.
Pitanja se dostavljaju e‐mailom na adresu natjecaji@d-a-z.hr.
Pisani odgovori bit će objavljeni u Elektroničkom oglasniku javne nabave RH u Narodnim novinama (EOJN), i na www.d-a-z.hr do 29. studenog 2017.

Rok predaje natječajnih radova je 9. siječnja 2018. do 16:00 h, u Društvu arhitekata Zagreb (DAZ), Trg bana J. Jelačića 3/I, Zagreb, bez obzira na način dostave.

OCJENJIVAČKI SUD
Za ocjenu radova imenovan je Ocjenjivački sud u sastavu od pet (5) članova:

Članovi OS-a:
Vladimir Kasun, dipl.ing.arh., predsjednik OS-a, predstavnik Provoditelja
Dubravka – Petra Lubin, dipl.ing.arh., dopredsjednica OS-a, predstavnica Raspisivača
Mirko Buvinić, dipl.ing.arh., predstavnik Provoditelja
Helena Paver Njirić, dipl.ing.arh., predstavnica Provoditelja
Sonja Sočivica, dipl.ing.arh., predstavnica Raspisivača

Zamjenica člana OS-a:
Marina Bertina, dipl.ing.arh., predstavnica Provoditelja

Tehnička komisija:
Klara Gržin, dipl.ing.arh., predstavnica Raspisivača
Bojan Linardić, dipl.ing.arh., predstavnik Provoditelja

Tajnica natječaja:
Daria Tabulov Štrelov, dipl.ing.arh., predstavnica Provoditelja

NAGRADE
Određuje se nagradni fond u ukupnom iznosu od 245.000,00 kuna neto. Radovima koji su stručno izrađeni i odgovaraju uvjetima određenim ovom dokumentacijom za nadmetanje Ocjenjivački sud će dodijeliti nagrade kako dalje slijedi:

Nagrada      Broj nagrada                Neto iznos                   *Bruto iznos

I. nagrada           1                               98.000,00                    137.236,82
II. nagrada         1                               61.250,00                       85.773,01
III. nagrada       1                               36.750,00                       51.463,81
IV. nagrada        1                               29.400,00                      41.171,04
V. nagrada         1                                19.600,00                      27.447,40

*Procijenjeni bruto iznosi odnose se na autorske naknade, poreze i doprinose, ukoliko se isplata vrši temeljem ugovora o autorskom djelu. Za obveznike PDV-a na neto iznos obračunat će se PDV.

KRITERIJI ZA ANALIZU I OCJENU NATJEČAJNIH RADOVA
Iz Natječaja će se isključiti radovi koji nisu izrađeni u skladu s Programom i Uvjetima Natječaja odnosno:
a/ Predani poslije roka navedenog u ovim Uvjetima Natječaja,
b/ Koji ne sadrže priloge navedene u ovim Uvjetima Natječaja,
c/ Čija oprema rada nije u skladu s ovim Uvjetima Natječaja,
d/ Koji nisu u skladu s prostornim planom, Programom i ostalim uvjetima Natječaja.

Pored usklađenosti rada s uvjetima raspisa, u pogledu sadržaja, rokova i obaveznih priloga, pri ocjenjivanju radova Ocjenjivački sud će valorizirati ovim redoslijedom:
1. Urbanističko-prostornu koncepciju,
2. Arhitektonsko oblikovanje građevine,
3. Kvalitetu prostorno-funkcionalnog rješenja bazenskog kompleksa,
4. Zadovoljenje zadanih higijensko-tehničkih i tehnoloških uvjeta,
5. Ekonomičnost rješenja kao njegovu dugoročnu održivost te kvalitetu koncepta energetske učinkovitosti

Natječaj se provodi u skladu s Poglavljem 2, člancima 327., 328., 329., 330. i 331. ZJN 2016, ostalim odredbama ZJN 2016, koje se primjenjuju na projektni natječaj te odredbama Pravilnika o natječajima s područja arhitekture, urbanizma, unutarnjeg uređenja i uređenja krajobraza („Narodne novine“, broj 85/14, u daljnjem tekstu: Pravilnik) Hrvatske komore arhitekata, ukoliko iste nisu u suprotnosti sa ZJN 2016.

Projektni natječaj se provodi kao postupak koji prethodi postupku sklapanja ugovora o javnim uslugama za izradu projektno-tehničke dokumentacije u dogovoru s Raspisivačem (za potrebe javne nabave usluga) sukladno članku. 327. stavku 1. ZJN 2016.

Procijenjena vrijednost nabave – projektni natječaj i kasniji pregovarački postupak javne nabave bez prethodne objave, sastoji se od nagradnog fonda, isplata naknada radnim tijelima i izrade projektno – tehničke dokumentacije, i iznosi ukupno 3.414.565,83 kuna bez PDV-a, te se raščlanjuje na iznose kako slijedi:
– nagradni fond u iznosu od 245.000,00 kuna neto, odnosno 343.092,09 kuna bruto bez PDV-a
– naknada radnim tijelima u iznosu od 48.000,00 kuna, odnosno 71.473,73 kuna bruto bez PDV-a,
– projektno-tehnička dokumentacija u maksimalnom iznosu do 3.000.000,00 kn neto bez PDV-a za što će Raspisivač sklopiti ugovor nakon provedenog pregovaračkog postupka javne nabave bez prethodne objave, sukladno članku 133. stavak 1. ZJN 2016, s osobom ovlaštenom za projektiranje prvonagrađenog rada koja zadovolji uvjete sukladno ZJN 2016 pod uvjetom da ima dokaze sposobnosti propisane ZJN 2016 i da je u skladu s Pravilnikom, te se u tom smislu smatra ponuditeljem. Prilikom izrade projektno – tehničke dokumentacije ponuditelju se neće platiti dio natječajnog rada koji je već izvršen plaćanjem nagrade.

Usluga izrade projektno – tehničke dokumentacije obuhvaća izradu projektno – tehničke dokumentacije cjelovitog projekta potrebnog za izgradnju objekta, njegovo opremanje i uređenje okoliša sukladno pozitivnim propisima.
Planirana okvirna sveukupna vrijednost investicije iznosi do 45.000.000,00 kuna (bez PDV-a), 9.000,00 kn/m2, uključujući sve navedeno u prethodnoj rečenici.
Natječaj se provodi na hrvatskom jeziku i latiničnom pismu”, kaže se u pozivu.

 

Izvor: DAZ

 

 

Nekadašnje Kino “Šibenik” večeras u novom svjetlu

$
0
0

U srijedu 8. studenog 2017. u 19 sati u Šibeniku u okviru projekta Iluminovizija Udruge za interdisciplinarna i interkulturalna istraživanja i sekcije mladih Društva arhitekata Šibenika – Sobe DAŠ, umjetnik Ivan Marušić Klif izvest će site-specific instalaciju na ulazu u nekadašnje Kino “Šibenik”.

 

Urbani kompleks Ivana Vitića

 

Kino “Šibenik” dio je urbanog kompleksa arhitekta Ivana Vitića, a otvoreno je 29. studenog 1964. kao jedno od najbolje uređenih kina u tadašnjoj državi. Interijer s 550 sjedala uredio je Dinko Vesanović, autor čuvenih stambenih nebodera na Križu.

Posjetioci će ovu jedinstvenu instalaciju poznatog umjetnika moći promatrati s ulice.

 

Interijer Kina Šibenik. Autor interijera: Dinko Vesanović

 

Kako u katalogu piše kustosica Sonja Leboš:

“Kao što je nekada kinofikacija pratila industrijalizaciju Šibenika, tako je u zadnja dva desetljeća de-kinofikacija pojava koja ide ruku pod ruku s de-industrijalizacijom.

Deindustrijalizirana područja grada ne svjedoče samo o drugačijim razvojnim ideologemima grada, već i danas predstavljaju njegov jedinstveni potencijal.

 

Instalacija Lambda Ivana Marušića Klifa

 

Industrijalizacija je primarno označitelj za bujanje tvorničkih hala i masivnih (te često za okoliš pogubnih) postrojenja, ali politike koje su gradile tvornice gradile su i čitava naselja u kojima su domove dobili brojni radnici i njihove obitelji, od Baldekina preko prvih nebodera u Dalmaciji do Vidika koji ne nose slučajno to lijepo ime.

Danas deindustrijalizirano tkivo grada i stambena naselja koja su proizašla iz industrijalizacije ipak su tkivo jednog organizma.
Nestanak kinematografa tako je metafora i nestanka određenih modela društvenog života pa je npr. jedino mjesto kolektivnog društvenog doživljaja filmske projekcije u tehnički prikladno opremljenom okruženju sada smješteno u shopping centru, mjestu koje građane (citoyen) reducira na potrošače. Što je s proizvodnjom?

Iluminacijom nekadašnjih kinematografa u Šibeniku u interpretaciji multimedijskog umjetnika Ivana Marušića Klifa reminisciramo kroz sva četiri godišnja doba aktivan grad, a pritom ne ispuštamo iz vida da je čak i u vrijeme kada se grad velikim koracima širio prema istoku kinofikacija bila svedena na staru jezgru grada.

No, od nečega treba početi. Iluminaciju grada započinjemo iz njegovog srca, ali sa sviješću da je u načelu svakog zdravog gradskog metabolizma briga o svim njegovim dijelovima.

Instalacija Lambda Ivana Marušića Klifa

 

 

Istraživanje o povijesti kinematografske kulture i njene infrastrukture u Šibeniku provela je Ana Selak, diplomirana arhitektica, koja zajedno s kolegom Dariom Crnogaćom potpisuje i dizajn kataloga i plakata.

 

 

 

 

 

 

 

Predavanje arhitekta Vase Perovića na zagrebačkom Arhitektonskom fakultetu

$
0
0

U petak, 10. studenog 2017. u 20 h u Velikoj predavaoni Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu predavanje će održati arhitekt Vasa Perović.

 

 

 

Bevk Perović Arhitekti  među najcjenjenijim je slovenskim uredima. Osnovani 1997., postali su prepoznatljivi po svojim projektima socijalnih stambenih zgrada u Ljubljani i okolici, ali i obiteljskih kuća diljem Slovenije.

Pristup ureda karakterizira konceptualna jasnoća i oblikovna suzdržanost. Projekti ureda često su objavljivani i nagrađivani.
U novije vrijeme rad ureda internacionalizirao se i odlikuju ga natječajni radovi i narudžbe velikog mjerila, od čega treba istaknuti pobjednički projekt za Nacionalnu i sveučilišnu knjižnicu u Ljubljani koja uskoro kreće u realizaciju, netom dovršeni Islamski centar te mixed-use kompleks Situla, smješten uz glavni željeznički kolodvor.

Zagrebačko gostovanje realirat će se u suradnji Arhitektonskog fakulteta (Ciklus Af+) i Europana Hrvatska.

 

Foto: Društvo arhitekata Zagreba

 


Paviljon Mies van der Rohe kao maketa 1:1

$
0
0

Od 8. do 28. studenog 2017. umjetnička intervencija “mies missing materiality” odvijat će se u Paviljonu Mies van der Rohe u Barceloni, izvještava Fondacija Mies van der Rohe.

 

 

Projekt koji potpisuju arhitekti Anna i Eugeni Bach pretvara Paviljon u maketu u prirodnoj veličini, sa svim površinama prekrivenim istim bijelim materijalom koji predstavlja reprezentativnu ulogu originalnog rada kao i njegove rekonstrukcije.

 

 

Oblačimo Paviljon Mies van der Rohe kako bismo ‘svukli’ njegovu materijalnost.
Ovaj jednostavni čin pretvara Paviljon u maketu u mjerilu 1:1, koja predstavlja sebe samu i otvara vrata višeznačnim interpretacijama o aspektima kao što su vrijednost originala, uloga bijelih površina i slike moderniteta te važnost materijalnosti u percepciji prostora”, izjavili su Anna i Eugeni Bach.

 

Paviljon će se tako pretvoriti u maketu u mjerilu 1:1 kao model najdugovječnijeg privremenog paviljona moderne arhitekture.

Posjetitelji će moći promatrati cijeli proces transformacije s platforme smještene na obližnjem travnjaku, koji će kulminirati 16. studenog, kada će biti otvoren za javnost, potpuno u bijelom.

 

Program:

* od 8. do 15. studenog 2017. – dematerijalizacija,
* 16. studenog 2017. – press konferencija iza koje slijedi debata i otvorenje instalacije,
* od 16. do 27. studenog 2017. – dematerijalizirani paviljon,
* od 27. do 28. studenog 2017. – proces rastavljanja.

 

Program umjetničkih intervencija s arhitektima i umjetnicima Fondacija je započela još 1999. s Jeffom Wallom i nastavila suradnjom s Enricom Mirallesom, Dennisom  Adamsom, Antonijem Muntadasom, Iñakijem Bonillasom, SANAA –om (Kazuyo Sejima + Ryue Nishizawa), Aijem Weiweijem i Andrésm Jaqueom, među ostalima.
Svi su oni uspostavili dijalog s Paviljonom i pokrenuli raspravu o umjetnosti, arhitekturi i kulturi.

 

Foto: Adrià Goula

 

 

Višnjan 2037: Intruzije iz bolje budućnosti

$
0
0

Radionica pod nazivom Višnjan 2037 – Intruzije iz bolje budućnosti, kao dio programa Dani arhitekture u Istri 2017. održat će se u Višnjanu od petka 1. prosinca 2017. do nedjelje 3. prosinca 2017.  u organizaciji grupe Katalizator i Društva arhitekata Istre, a pod vodstvom Lea Kirinčića i Marka Luke Zubčića.

Nastavak je to arhitektonsko – urbanističkog programa “Inicijative Višnjan”- niza predavanja, akcija i drugih aktivnosti započetih u veljači 2016. u obliku interakcije arhitekata, ostalih stručnjaka i stanovnika Višnjana. Mjesto održavanja radionice je zgrada Zajednice Talijana Višnjan.

Koncept, metodologija i vodstvo radionice: Leo Kirinčić i Marko-Luka Zubčić

Gost predavač: Nikola Bojić

Radionica Višnjan 2037_Intruzije iz bolje budućnosti bavi se spekulacijama o lokalnim rješenjima budućih globalnih problema.

Udaljavajući se od distopijskog pristupa spekulaciji, radionica ponovno pokreće razgovor o vizijama bolje budućnosti kroz procese:
1. mapiranja budućih globalnih problema (kroz specifična “područja promjene”, koja uključuju ekonomiju, ekologiju i politiku),
2. smještanja periferije (Višnjana) na putanju razvoja rješenja za mapirane probleme, i
3. oblikovanja prezentacije potencijalnih idejnih rješenja na buduće probleme (“intruzija iz bolje budućnosti”), kao svojevrsnih podsjetnika da je bolja budućnost moguća.

Sudionici svih zanimanja i interesa su dobrodošli.

Radionica ne zahtijeva specifična predznanja.

 

 

Program radionice:

1. dan/1. prosinca 2017. predstavljanje plana i načina rada; podjela na grupe po “područjima promjene”; grupna spekulativna mapiranja globalnih i potom lokalnih razvoja,

2. dan/2. prosinca 2017. prezentacija spekulativnih mapiranja po grupama; rad na povezivanju spekulacija, definiranje i izbor “intruzija” te izbor lokacija u Višnjanu za smještanje “intruzija”,

3. dan/3. prosinca 2017. oblikovanje finalne prezentacije “intruzija”.

 

Organizatori zadržavaju pravo izmjene programa u dogovoru sa sudionicima.

Za sudjelovanje na radionici obavezna je prijava na e-mail: grupa.katalizator@gmail.com, a prijavu je potrebno poslati do ponedjeljka 27. studenog 2017.

Radionica je otvorena za javnost te je moguće sudjelovati kao promatrač bez posebne prijave.
Sve dodatne informacije moguće je dobiti putem e-maila grupa.katalizator@gmail.com, ili facebook stranice “Katalizator”.

Radionica je besplatna za sve sudionike. Smještaj sudionika bit će osiguran prema dogovoru sa sudionicima, ali je broj smještaja ograničen.

 

 

 

Natječaj za mlade arhitekte, urbaniste i krajobrazne arhitekte

$
0
0

Fundacija Mies van der Rohe i program Kreativna Europa pozivaju na sudjelovanje na drugom izdanju natječaja Young Talent Architecture Award (YTAA) kojim se podržavaju nedavno diplomirani arhitekti, urbani planeri i krajobrazni arhitekti.

 

 

Na prvom izdanju 2016. sudjelovalo je 268 studenata s više od 100 fakulteta iz 86 europskih gradova i to s 211 projekata iz područja arhitekture, urbanizma i krajobrazne arhitekture.

 

 

Natječaj YTAA 2018 povećava svoj geografski doseg i broj finalista i pobjednika. Međunarodni žiri će od dvanaestero finalista izabrati četvero pobjednika (jedan više nego u prvom pozivu), a svaki od njih će osvojiti 5 000 Eura, profil u World Architects i njihovi će projekti biti izloženi na EUMiesAward.

 

Swiss Federal Institute of Technology, Zurich, foto: Michael Stuenzi

 

Fakulteti mogu odabrati diplomske projekte koje su studenti prezentirali između 1. kolovoza 2016. i 31. prosinca 2017.

Fakulteti bi u veljači 2018. trebali podnijeti prijave na natječaj, studenti svoje diplomske radove u ožujku 2018., a proglašenje pobjednika je u lipnju 2018.

 

Delft University of Technology, foto: Andrea Migotto

 

Rezultati natječaja YTAA 2018. bit će predstavljeni na putujućoj izložbi koja će započeti svoju “turneju” u Veneciji, na Bijenalu arhitekture 2018.

 

Više informacija pogledajte ovdje, raspis natječaja ovdje.

 

 

Preminuo arhitekt Duško Rakić

$
0
0

Otišao je Duško Rakić, jedan od doajena hrvatske arhitekture i autor tridesetak izvedenih zgrada u Hrvatskoj i drugim dijelovima bivše države koji se podjednako bavio teorijom arhitekture i arhitektonskom praksom.

 

Ante Duško Rakić, dipl.ing.arh.
(6. lipnja 1932. Šibenik – 23. studeni 2017. Zagreb)

 

Ante Rakić, za prijatelje Duško, kako ga je zvala majka, rođen je 6. lipnja 1932. godine u Šibeniku, a diplomirao je 1955. godine na Tehničkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.

Dobitnik je nagrade “Viktor Kovačić” Udruženja hrvatskih arhitekata 2011. godine za cjelokupni doprinos domaćoj arhitektonskoj i umjetničkoj sceni, a plaketa koja je dio ove nagrade, zauzima važno mjesto u njegovom domu.

Nizu zapaženih radova koji su označili drugu polovinu dvadesetog stoljeća na domaćoj sceni treba dodati i njegov rad, poslovnu zgradu “Auto-Hrvatske” u Ulici grada Vukovara iz 1971. godine iz koje izvire osebujan karakter transponiran u arhitektonsku misao.

 

Duško Rakić, “Auto-Hrvatska”, 1971.

 

Sedamdesetih Antoaneta Pasinović uspoređuje tu zgradu sa suvremenim japanskim arhitektonskim izrazom obzirom na sadržajne bliskosti: “Naime, dok je suvremeni japanski arhitektonski oblik karakterom mase pun, dotle Duško Rakić potpuno otvara unutarnju, dubinsku strukturu objekta, i posredstvom staklene ovojnice formira arhitektonski mizanscen, kojeg je u estetičko-problematski koncept u svjetskoj arhitekturi dao pokojni Mies van der Rohe.”

Posvećenost arhitekturi Rakić je iskazivao i kroz sudjelovanje na četrdesetak arhitektonskih natječaja na kojima je često odnosio nagrade.
Kao autor važnih projekata i arhitekt nikad nije izgubio strast za praćenjem zbivanja na suvremenoj sceni, a najupečatljivija i strukovno najznačajnija djela su Osnovna škola u Ivankovu iz 1977., Tvornica “Josip Kraš” u Zagrebu iz 1975., Upravna zgrada TE-Rijeka I u Urinju iz 1979. i Poslovna zgrada “INA” u Zagrebu iz 1981. godine.

Osim arhitekture rad mu je obilježen i umjetničkim stvaranjem, pa tako s arhitektom Igorom Emilijem potpisuje oblikovanje memorijalnog područja za spomenik žrtvama fašizma u Podhumu na Grobničkom polju koji je djelo kipara Šime Vulasa.

Ostavio nam je i opsežnu knjigu o arhitekturi kroz pet tisuća godina, “Opća povijest arhitekture – od pra-arhitekture do anti-arhitekture”, tiskanu 2005. koju je napisao za svoje studente s Likovne akademije u Zagrebu, Akademije likovnih umjetnosti u Širokom Brijegu i Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu.

Zainteresiran za suvremena zbivanja, staloženim glasom ispričao mi je priču o građanskom Zagrebu šezdesetih i sedamdesetih, kao i izazovima koji su tjerali tu generaciju naprijed.

 

doc.dr.sc. Borka Bobovec, dipl,ing.arh,

Zagreb, 27. studeni 2017.

 

Putujuće kupalište

$
0
0

Predstavljamo studentski rad “RE: riječki paraziti” studenata Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu, Roberta Barbira, Nike Bralić, Ivane Brzović i Ivana Buliana, koji je nastao u okviru Radionice arhitektonskih konstrukcija, u sklopu programa Slatko & Slano projekta Rijeka – europska prijestolnica kulture 2020.

 

 

Projekt je nagrađen Studentskom nagradom Piranesi 2017., a autori su i dobitnici Rektorove nagrade za akademsku godinu 2016./2017. – Nagrade za timski znanstveni i umjetnički rad.
U nastavku donosimo tekst autora projekta.

 

 

 

 

 

Studentski rad Putujućeg kupališta izrađen je u okviru Radionice arhitektonskih konstrukcija na lokaciji kanjona Rječine i riječke luke.
Dio je programa Slatko & Slano projekta Rijeka – europska prijestolnica kulture 2020. Timski rad baziran je na interdisciplinarnom istraživačkom pristupu.

 

Zadatak radionice RE: riječki paraziti sugerira privremene i prilagodljive prostorne strukture koje nadopunjuju, proširuju i mijenjaju zapuštene gradske prostore.

Afirmiraju se tri ključna aspekta suvremenog društva: privremenost, prilagodljivost i mobilnost.

Tema privremenosti je ugrađena u početnoj ideji projektiranja korištenjem montažne konstrukcije za objekt kupališta te neizbježnost razgradnje i propadanja upotrebljenih materijala.

Prilagodljivost prostornog koncepta omogućuje njegovu primjenu na drugim lokacijama i sadržajima.
Na tragu utopijskih vizija 1960-ih koje mobilnost smatraju nužnim preduvjetom razvoja grada budućnosti, ovaj rad mobilnost koristi kao strategiju aktiviranja obale i urbane integracije.

 

 

Vizura grada s mora prepoznaje se kao prostorna vrijednost, a nedostupni obalni potez napuštene industrije kao mjesto mogućih intervencija.
Afirmacijom napuštenih područja industrijske baštine, projekt transformira desetljećima nepristupačan i za javnost zatvoren prostor obale u mjesto društvene interakcije.

 

 

Uz prepoznavanje zatečenih prostornih potencijala, rad putem minimalne intervencije vrednuje povijesno naslijeđe i socijalni aspekt grada.

Niz javnih kupališta nastalih tijekom 19. i početkom 20. stoljeća na prostoru od Sušaka do Kantride bila su mjesta dokolice, ali i značajni dio društvenog života grada.

Registriranjem pojedinih dodirnih točaka urbanog tkiva i mora, određene su lokacije sidrenja kupališta kao moguća mjesta intervencije.

Prostorni koncept se razvijao usporedno s istraživanjem povijesnog i teorijskog okvira privremene arhitekture, potreba grada za novim javnim prostorima, te lokalnih tehnoloških mogućnosti izvedbe, dostupnih građevinskih materijala i prefabrikata.

 

Uspoređujući niz različitih modela razvijen je optimalni prototip koji zadovoljava kako konstruktivne specifičnosti, tako i prostorne, socijalne i ekonomske osobitosti riječkog konteksta.

Istraživanjem metoda gradnje plutajućih građevina te tehnoloških mogućnosti lokalnog brodogradilišta 3. Maj, programski projekt Putujućeg kupališta materijalizira se u tri konstruktivna elementa: bazena kao osnovnog sadržaja, plutajuće platforme za društvene aktivnosti, te infrastrukturnu nadgradnju služećih prostora.

 

 

 

 

Konstrukciju plutače čini kruti čelični kavez s umetnutim polietilenskim bačvama radi brze i jednostavne izvedbe. Bazenska školjka od čeličnog lima izvodi se po principu brodskog balastnog tanka, djelujući kao stabilizacijski uteg.

More na mjestima lokacija sidrenja Putujućeg kupališta većinom nije najbolje kvalitete za kupanje, pa je tako bazenska tehnika ujedno i pročiščivač vode koja se preljeva natrag u more.

Tipska čelična skela čini infrastrukturnu nadgradnju koja udomljuje služeće prostore garderoba, tuševa i spremišta opreme za plaže.

 

 

 

 

 

Povezivanjem na gradsku infrastrukturnu mrežu te instaliranjem kontejnerskih plug-in sadržaja na obalu javlja se parazitirajući efekt. Transport s jedne lokacije na drugu predviđen je remorkerom.

 

 

 

 

 

Ovaj tehnički razrađen prototip ispunjava osnovne preduvjete za potencijalnu realizaciju u sklopu projekta Rijeka europska prijestolnica kulture 2020.

 

 

 

 

 

Projekt: RE: riječki paraziti
Autori: Robert Barbir, Nika Bralić, Ivana Brzović, Ivan Bulian
Mentori: doc. Mateo Biluš, doc. Vedran Duplančić, v. pred. Zorana Protić
Fakultet: Arhitektonski fakultet Zagreb
Radionica: Radionica arhitektonskih konstrukcija i održivog građenja – RAP 3 / Master studij
Akademska godina: 2016./2017.

 

 

 

 

Institucije arhitekture – zajednička budućnost

$
0
0

U petak, 8. prosinca 2017.,  u 17 h u Oris Kući arhitekture održat će se tribina o stvaranju suradničke platforme arhitektonskih institucija te oblikovanja zajedničkog horizonta, u organizaciji Udruženja hrvatskih arhitekata i Orisa.

 

 

Arhitektura je, prema mišljenju njemačkog filozofa Nicolaja Hartmanna, imanentno javna. Za razliku od slikarstva, glazbe, filma ili literature, čiju recepciju biramo svjesno odlaskom u galeriju, na koncert, u kino ili u knjižnicu, arhitekturi smo neposredno izloženi – ona tvori naš društveni prostor, bez obzira je li riječ o privatnoj ili javnoj namjeni koja se unutar nje odvija.

Stoga je arhitektura, možda više nego bilo koja druga grana umjetnosti ili ljudskoga djelovanja, sposobna odraziti stremljenja određene zajednice.

Budući da su institucije nositelji javnog interesa u svakome društvu, postavlja se pitanje koje institucije arhitektura ima na raspolaganju neophodne za izražavanje svojeg javnog karaktera“, kaže se u pozivu.

 

Na tribini će govoriti:

Hildegard Auf Franić
Željka Jurković
Iva Marčetić
Andrija Rusan
Emil Jurcan

Razgovor moderira:
Ana Dana Beroš

 

 

Foto: Bojan Stojčić, Emotions Waiting for A Shape, iz serije No Trace Promises the Path, 2017.

 

 

Rezultati natječaja za idejno rješenje spomen obilježja braniteljima u Krapini

$
0
0

Udruga ratnih veterana 2. gardijske brigade “Gromovi”, Podružnica Krapinsko-zagorske županije i Društvo arhitekata Varaždin (DAV) objavili su rezultate za Opći, jednostupanjski, prvog stupnja složenosti, za realizaciju i anketni natječaj za izradu idejnog urbanističko – arhitektonsko – krajobrazno – likovnog rješenja: Spomen obilježje u Krapini smrtno stradalim i umrlim braniteljima u Domovinskom ratu s područja Krapinsko–zagorske županije.

Na natječaj, koji je trajao od 18. rujna 2017. do roka za predaju natječajnih radova 2. studenog 2017., zaprimljeno je ukupno 17 radova.

Ocjenjivački sud je djelovao u sastavu:
Tomislav Vreš, dipl.ing.arh., ovlašteni arhitekt – predsjednik,
Milivoj Mikša, dipl.ing.arh., ovlašteni arhitekt,
Stjepan Duš, hrvatski branitelj,

Zamjenica člana Ocjenjivačkog suda
Kaja Šprljan Bušić, mag.ing.prosp.arch., ovlaštena krajobrazna arhitektica.

Tehnička komisija:
Valentina Fištrek, dipl.ing.arh., ovlaštena arhitektica

Tajnica natječaja:
Tanja Martinec, dipl.ing.arh., ovlaštena arhitektica

Ocjenjivački sud je na V. sjednici održanoj 21. studenog 2017. većinom glasova donio sljedeću odluku o dodjeli nagrada:

I. Nagrada u neto iznosu 10.000,00 kn dodijeljena je radu pod šifrom 10

AUTORI: SKUP-A
Filip Romić
Krešimir Romić

 

 

 

 

 

 

 

II. Nagrada u neto iznosu 6.000,00 kn dodijeljena je radu pod šifrom 8

AUTORI: X.3.m. d.o.o.
Mirko Buvinić, dipl.ing.arh.
Mirela Bošnjak, dipl.ing.arh.
Maja Furlan Zimmermann, dipl.ing.arh.

 

 

 

 

 

 

 

III. Nagrada u neto iznosu 4.000,00 kn dodijeljena je radu pod šifrom 5

AUTORI: Hren Mia-Martina
Konjevod Tomislav

 

 

 

 

 

 

 

INVESTITOR I RASPISIVAČ:
Udruga ratnih veterana 2. gardijske brigade “Gromovi”, Podružnica Krapinsko-zagorske županije, Magistratska 28, 49000 Krapina, OIB: 34339873375, Internetska adresa: http://www.udruga2gbr-gromovi.hr/, koju zastupa predsjednik Zvonimir Kantolić, telefon: +385957798332, e-mail adresa: gromovi.udruga.kzz@gmail.com

ORGANIZATOR I PROVODITELJ:
Društvo arhitekata Varaždin (DAV), Optujska 99, 42 000 Varaždin, OIB: 97116871661, Internetska adresa: http://www.davz.hr/, koje zastupa predsjednica Valentina Fištrek, dipl.ing.arh., telefon: +385913693263, e-mail adresa: arhitekt.vz@gmail.com

IZRAĐIVAČ NATJEČAJNOG ELABORATA:
Izrađivač Natječajnog elaborata je Maja Kireta, dipl.ing.arh, ovlaštena arhitektica, Tome Masaryka 21, 42 000 Varaždin, e-mail adresa: maja.kireta77@gmail.com, telefon: +38598791090 (Društvo arhitekata Varaždin).

REGISTARSKI BROJ NATJEČAJA: 47-17/KR-UAKL/NJN.
Natječaj nije u sustavu javne nabave.

 

PREDMET I SVRHA NATJEČAJA:

Predmet natječaja je Park Janka Draškovića u Krapini, na čkbr. 1569 k.o. Krapina-grad, koji treba integralno sagledati (uži obuhvat – zapadni dio čestice je za realizaciju, a širi obuhvat – istočni dio čestice predstavlja anketni dio natječaja).

Svrha natječaja je dobivanje najkvalitetnijeg urbanističko-arhitektonsko-krajobrazno-likovnog rješenja za Spomen obilježje u Krapini smrtno stradalim i umrlim braniteljima u Domovinskom ratu s područja Krapinsko–zagorske županije.

Krajnja svrha i cilj je stvaranje uspomene i odavanja počasti palim braniteljima s područja Krapinsko-zagorske županije, te ujedno stvaranje kvalitetnog javnog prostora kao nove točke okupljanja u Krapini.

Odabrano rješenje će poslužiti kao stručna pologa za potrebnu projektno-tehničku dokumentaciju, te realizaciju spomen obilježja (uži obuhvat).

Pored formalnih KRITERIJA usklađenosti rada s uvjetima raspisa natječaja (s Uvjetima natječaja, Programom natječaja, te prostorno-planskom dokumentacijom, te u pogledu rokova, opreme, sadržaja i obaveznih priloga), pri ocjenjivanju radova Ocjenjivački sud je valorizirao/ocjenjivao radove prema slijedećim Osnovnim kriterijima:
• prostorni koncept u odnosu na širi i uži urbani kontekst,
• prostorna i oblikovna kvaliteta,
• harmonija suvremenog izričaja s kulturno povijesnim i krajobraznim vrijednostima,
• racionalnost i ekonomičnost rješenja.
Svi nagrađeni radovi moraju biti provedivi

PROCIJENJENA/PLANIRANA SVEUKUPNA OKVIRNA VRIJEDNOST INVESTICIJE iznosi 500.000,00 kn (bez PDV-a) za uži obuhvat zahvata.
Natječaj je proveden u skladu s odredbama “Pravilnika o natječajima s područja arhitekture, urbanizma, unutarnjeg uređenja i uređenja krajobraza”.

 

Izvor: DAV

 

 


Objavljen natječaj za izradu studije urbane revitaizacije prostora bivše tvornice “Gredelj”

$
0
0

Grad Zagreb priprema se za jedan od najvećih infrastrukturnih, urbanističkih i arhitektonskih projekata – revitalizaciju nekadašnjih industrijskih hala i drugih prostora bivše tvornice željezničkih vozila Gredelj, izvijestio je Poslovni.hr.

 

Foto: Špiro Dmitrović

 

Riječ je o jednoj od najatraktivnijih lokacija u  metropoli, između autobusnog i glavnog željezničkog kolodvora, površine veće od glavnoga zagrebačkog trga, od oko 13,5 hektara, a koje je prije 12 godina Grad otkupio od Gredelja za 660 milijuna kuna.
Uz Grad Zagreb manji dio vrijedne nekretnine u vlasništvu je HŽ-ovih tvrtki, te države.

Jedan manji dio kompleksa zaštićen je kao kulturno dobro i u međuvremenu su utvrđene međe i sustav zaštite graditeljske strukture tih objekata, dok je za ostalu površinu odavno ustanovljeno da je potrebna njegova prenamjena i stavljanje u urbanu funkciju (o čemu smo pisali ovdje, ovdje i ovdje).

 

Ovih dana Grad Zagreb je raspisao natječaj (ovdje) za odabir savjetnika koji će mu osmisliti projekt aktivacije tog mrtvog kapitala, u okviru mogućnosti predviđenih Generalnim urbanističkim planom, a koji predviđa transformaciju Gredeljeve parcele u novi javno-stambeno-poslovni prostor s posebnim naglaskom na javni sadržaj.

Konkretnije, moguća je na toj lokaciji gradnja poslovnih i stambenih objekata pri čemu bi poslovni sadržaji trebali prevladavati, od trgovina, ureda, hotela, ugostiteljskih prostora, gradskih robnih kuća i tržnice, kulturnih i sportskih građevina, parkova i igrališta.

GUP omogućuje interpolacije, rekonstrukcije i zamjene trošnih Gredeljevih građevina uz promjene oblika i veličina građevinskih čestica, a predviđa se i mogućnost gradnje objekata s više od devet etaža, uz uvjet očuvanja urbanih i elemenata identiteta, te osiguranje ulične i ostale infrastrukture.

 

 

Idejni projekt osim prijedloga sadržaja treba dati i okvire ekonomske izvedivosti, na temelju kojih bi Zagreb mogao ići u daljnju komunikaciju s potencijalnim građevinskim poduzetnicima i drugim partnerima na ovom projektu.

Savjetnici bi također trebali dati i primjere kako su slične nefunkcionalne industrijske pogone veliki gradovi u svojim središtima stavili u funkciju, i to najmanje tri usporediva “case studyja”.

Idejni projekt Gradu treba prezentirati i na 3D snimkama.
Inače, prije godinu i pol u Zagrebu su već bila prezentirana rješenja nekoliko arhitektonskih kuća za razvoj Gredeljevog kompleksa, temeljena upravo na sličnim iskustvima velikih gradova poput Amsterdama.

Među ostalim, sugeriralo se stavljanje posebnog naglaska na poboljšanje željezničke infrastrukture, odnosno pomicanje željezničkog kolodvora prema autobusnom s opcijom postavljanja pruge kroz grad u tunel, čime bi se oslobodio prostor i ujedno podigla vrijednost prostora.

Koncentracija javnog prijevoza na tom bi prostoru, prema procjenama tih arhitekata, potakla buduće komercijalne aktivnosti na toj lokaciji.

Savjetnici bi svoja idejna rješenja Gradu Zagrebu trebali dostaviti do 28. prosinca 2017., a njihov rad bit će financiran s najviše 760 tisuća kuna uvećano za PDV.

 

Tekst objave javne nabave pogledajte ovdje, objavu natječaja na linku ovdje.

 

 

Foto: arhiva Pogledaj.to

 

HKA traži ukidanje ograničenja od pet godina za rad na kulturnim dobrima

$
0
0

Hrvatska komora arhitekata (HKA) zatražila je od ministrice kulture dr. sc. Nine Obuljen Koržinek ukidanje vremenskog ograničenja od pet godina ovlaštenim arhitektima za rad na kulturnim dobrima, kao što je do sada propisivao pravilnik Ministarstva kulture.
HKA smatra da ovo ograničenje diskriminira ovlaštene arhitekte te da je u suprotnosti s europskim propisima.

 

Motel “Sljeme” Ive Vitića  u okolici Rijeke  2015. je dobio status nepokretnog pojedinačnog kulturnog dobra, foto: arhiva

 

“HKA se obratila Ministarstvu kulture sa zahtjevom za izmjenom Pravilnika o uvjetima za fizičke i pravne osobe radi dobivanja dopuštenja za obavljanje poslova na zaštiti i očuvanju kulturnih dobara. Logično je da, ako je osoba jednom dokazala da ima znanje za rad na kulturnom dobru, to znanje trajno posjeduje”, istaknula je dipl. ing. arh. Željka Jurković, predsjednica Komore arhitekata.

Sustav dodjele dopuštenja za rad na kulturnim dobrima, navode u Komori, potrebno je uskladiti s III. Poglavljem o slobodi poslovnog nastana pružatelja usluga tj. s Direktivom Europskog parlamenta i Vijeća o uslugama na unutarnjem tržištu, koji jasno kaže da sustav davanja ovlasti ne smije biti diskriminirajući (članak 9. Direktive).

Kako je jedan od uvjeta za produljenje dopuštenja obavljanje određenih poslova zaštite i očuvanja kulturnih dobara u posljednjih pet godina, mnoge fizičke i pravne osobe su diskriminirane i gube pravo na rad u ovom području. Istovremeno, one i dalje posjeduju stručno znanje i iskustvo.
Jurković ističe i kako ukidanje ovog ograničenja neće dovesti u pitanje efikasnost zaštite kulturne baštine.

Prema članku 11. europske Direktive ovlaštenje za pružatelja usluga ne smije se vremenski ograničiti osim u posebnim slučajevima poput razloga od javnog interesa. Društveni interes ovim se izmjenama, smatraju u Komori arhitekata, ne bi doveo u pitanje.

Predložena izmjena ne bi smanjila efikasnost zaštite kulturne baštine, jer Konzervatorski odjel Ministarstva kulture ima neposredan i kontinuirani uvid u sve faze izrade projektne dokumentacije te aktivno sudjeluje u nadzoru nad izvođenjem radova ove vrste.

Osim Ministarstvu kulture, HKA je javni prijedlog poslala 27. studenog i Ministarstvu gospodarstva, poduzetništva i obrta te Agenciji za zaštitu tržišnog natjecanja.

 

 

Zagrebačka arhitektura u džepu

$
0
0

Društvo arhitekata Zagreba predstavilo je džepni vodič zagrebačke arhitekture dvadesetog stoljeća koji je izradila Sekcija mladih DAZ-a, uz pomoć brojnih suradnika.

 

 

Dugo pripremani i najavljivani džepni vodič zagrebačke arhitekture sklopivog je formata A2, a građu je moguće pretraživati po geografskom, vremenskom ili funkcionalnom kriteriju.

 

Na Vodiču je, uz Sekciju mladih DAZ-a, volonterski surađivao niz sveučilišnih profesora, fotografa, dizajnera, itd.

Vodič je dostupan na poveznici ovdje.

 

 

 

 

Impressum:

Izdavač
Zagreb Society of Architects (DAZ)

Uredništvo
Zagreb Society of Architects’
Youth Section

Izbor građevina
Zagreb Society of Architects’
Young architects Dept.

Text
Luka Korlaet

Text editing
Parola d.o.o.
Dominko Blažević

Fotografi:
Miljenko Bernfest, Domagoj Blažević, Boris Cvjetanović,
Foto Donegani,
Ivan Dorotić, Damir Fabijanić,
Miljenko Hegedić, Studio HRG,
Luka Korlaet, Sandro Lendler,
Robert Leš, Peter Sägesser,
Katarina Zlatec
Graphic design
Katarina Zlatec

 

 

 

 

Izvor: DAZ

 

 

 

Rezultati natječaja za idejno rješenje Tematskog parka Bundek-Istok (Racinjak)

$
0
0

Grad Zagreb i Društvo arhitekata Zagreb (DAZ) objavili su rezultate za Javni, opći, u jednom stupnju, anonimni, za realizaciju, I. stupnja složenosti projektni natječaj za izradu idejnog urbanističko – arhitektonskog rješenja Tematskog parka Bundek-Istok (Racinjak).

Na natječaj koji je trajao od 28. rujna 2017. do roka za predaju natječajnih radova 28. studenog 2017. regularno je zaprimljeno 16 radova.

Ocjenjivački sud koji je djelovao u sastavu: Azra Suljić, dipl.ing.arh., predsjednica OS-a, Ana – Marija Rajčić, dipl.ing.arh., dopredsjednica OS-a, Robert Duić, ovl.kraj.arh., mr.sc. Irena Matković, dipl.ing.arh., Sonja Sočivica, dipl.ing.arh., Hrvoje Vidović, dipl.ing.arh., zamjenik člana–na VI. plenarnoj sjednici održanoj 7. prosinca 2017. većinom glasova donio je sljedeće odluke:

 

I. Nagrada u neto iznosu 98.000,00 kn dodjeljuje se radu pod brojem 04

Autori:
Kristina Jeren, dipl.ing.arh.
Iva Pejić, dipl.ing.arh.
Miroslav Pejić, dipl.ing.arh.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

II. Nagrada u neto iznosu 61.250,00 kn dodjeljuje se radu pod brojem 12

Autori:
Lea Pelivan
Toma Plejić
Ksenija Jurčić Diminić

Suradnici:
Izvor Simonović Majcan
Stanislava Odrljin
Ana Lisonek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

III. Nagrada u neto iznosu 36.750,00 kn dodjeljuje se radu pod brojem 10

Zelena infrastruktura d.o.o.

Autori krajobraznog rješenja:
Višnja Šteko
Martina Čipčić-Bragadin
Matea Lončar
Ines Hrdalo
Jan Vrabec

Autori arhitektonskog rješenja:
Tatjana Liktar Elez
Kristina Careva

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IV. Nagrada u neto iznosu 29.400,00 kn dodjeljuje se radu pod brojem 09

Autori:
Vladimir Jardas
Tomislav Krišto
Arian Todorović
Tadeja Ažman
Luka Gudelj
Lara Bolković

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V. Nagrada u neto iznosu 19.600,00 kn dodjeljuje se radu pod brojem 05

Forma Studio d.o.o.

Autori:
Dubravka Vranić
Vanesa Busija

Suradnici:
Ana Horvat, mag.ing.agr.
Andrea Stanić, stud.arh.
Tomislav Tomić, dipl.ing.građ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Registarski broj natječaja: 46-17/ZG-UA/NJN
Oznaka iz Plana javne nabave Raspisivača natječaja 2408-2017-EMV

RASPISIVAČ I INVESTITOR natječaja je Grad Zagreb, Trg Stjepana Radića 1, 10 000 Zagreb, OIB: 6181789437 , telefon: +385 1 6503788, email: javna.nabava@zagreb.hr, Internetska adresa: www.zagreb.hr, odgovorna osoba: gradonačelnik Milan Bandić, dipl. politolog.

ORGANIZATOR I PROVODITELJ natječaja je DRUŠTVO ARHITEKATA ZAGREBA (DAZ), Trg bana Jelačića 3/I, 10 000 Zagreb, OIB: 87490332083, telefon: +385 1/481-6151, email: natjecaji@d-a-z.hr, Internetska adresa: www.d-a-z.hr, odgovorna osoba: Predsjednik DAZ-a, dr.sc. Rene Lisac, dipl.ing.arh.

IZRAĐIVAČ natječajnog zadatka odnosno programa: Ana – Marija Rajčić dipl.ing.arh.,ovlašteni arhitekt – A 1964, Ulica Republike Austrije 18, ana-marija.rajcic@zagreb.hr ; tel. 01/ 6101-885.

PREDMET NATJEČAJA je izrada idejnog urbanističko-arhitektonskog rješenja Tematskog parka Bundek-Istok (Racinjak).

CILJ PROVEDBE PROJEKTNOG NATJEČAJA je ovog urbanističko-arhitektonskog natječaja s naglašenom krajobraznom komponentom, analizirajući prostorne mogućnosti i ograničenja predviđene lokacije, posebne po svojim prirodnim obilježjima, dobiti najbolje funkcionalna i oblikovno vrijedno rješenje za realizaciju planiranih sadržaja krajobrazno-rekreacijskog tematskog parka Bundek – istok (Racinjak), odnosno novog Parka Racinjak.

Natječaj se provodi u skladu s Poglavljem 2, člancima 327., 328., 329., 330 i 331. ZJN 2016, ostalim odredbama ZJN 2016, koje se primjenjuju na projektni natječaj te odredbama Pravilnika o natječajima s područja arhitekture, urbanizma, unutarnjeg uređenja i uređenja krajobraza („Narodne novine“, broj 85/14, u daljnjem tekstu: Pravilnik) Hrvatske komore arhitekata, ukoliko iste nisu u suprotnosti sa ZJN 2016.
Projektni natječaj se provodi kao postupak koji može prethoditi postupku sklapanja ugovora o javnim uslugama za izradu projektno-tehničke dokumentacije u dogovoru s Raspisivačem (za potrebe javne nabave usluga) sukladno članku 327. stavku 1. ZJN 2016.

Procijenjena vrijednost nabave – projektni natječaj i kasniji pregovarački postupak javne nabave bez prethodne objave, sastoji se od nagradnog fonda, isplata naknada radnim tijelima i izrade projektno – tehničke dokumentacije, i iznosi ukupno 1.414.565,82 kuna bez PDV-a, te se raščlanjuje na iznose kako slijedi:
– nagradni fond u iznosu od 245.000,00 kuna neto, odnosno 343.092,09 kuna bruto bez PDV-a,
– naknada radnim tijelima u iznosu od 48.000,00 kuna, odnosno 71.473,73 kuna bruto bez PDV-a,
– projektno-tehnička dokumentacija u maksimalnom iznosu do 1.000.000,00 kn neto bez PDV-a za što će Raspisivač sklopiti ugovor nakon provedenog pregovaračkog postupka javne nabave bez prethodne objave, sukladno članku 133. stavak 1. ZJN 2016, s osobom ovlaštenom za projektiranje prvonagrađenog rada koja zadovolji uvjete sukladno ZJN 2016 pod uvjetom da ima dokaze sposobnosti propisane ZJN 2016 i da je u skladu s Pravilnikom, te se u tom smislu smatra ponuditeljem. Prilikom izrade projektno – tehničke dokumentacije ponuditelju se neće platiti dio natječajnog rada koji je već izvršen plaćanjem nagrade.

Usluga izrade projektno – tehničke dokumentacije obuhvaća izradu cjelovitog projekta potrebnog za izgradnju objekata sukladno pozitivnim propisima.
Planirana okvirna sveukupna vrijednost investicije iznosi do 18.588.000,00 kuna (bez PDV-a).

 

Izvor: DAZ

 

UHA i HKA traže poništenje raspisane javne nabave za “Gredelj”

$
0
0

Hrvatska komora arhitekata (HKA) i Udruženje hrvatskih arhitekata (UHA) jučer su zatražili od Grada Zagreba poništenje raspisane javne nabave za prostor bivše tvornice Gredelj, o čemu smo pisali ovdje.

U nastavku donosimo dopis upućen Gradu Zagrebu u cijelosti.

 

 

“Očitovanje na postupke planiranja u Zagrebu-bivša tvornica Gredelj

Zašto Zagrepčani vole svoj grad – zato što je njegov urbani planirani kvalitetni prostor poželjno okruženje, kako za život, tako i za rad.
Interesantan je i sve većem broju turista. Zalažemo se da takav planirani Zagreb bude i u budućnosti.

Iz toga razloga želimo upozoriti na procese u Gradu Zagrebu koji trenutno ne vode k tom cilju.

Pohvalno je da se konačno počinje promišljati za grad izuzetno bitan centralno položen, zapušteni prostor bivše tvornice Gredelj, ali nažalost nije pohvalan postupak kojim se to želi učiniti.

Grad Zagreb je pokrenuo ‘Postupak nabave STUDIJE URBANE REVITALIZACIJE PROSTORA BIVŠE TVORNICE ŽELJEZNIČKIH VOZILA ‘GREDELJ’, evidencijski broj:372-2017′.

Iako se Grad raspisom javne nabave zalaže za ‘profesionalnu sposobnost’, niti za jednog od traženih vodećih stručnjaka na izradi Studije ne traži se stručnjake koji su za to školovani i odgovorni za prostor, koji imaju licence za projektiranje i planiranje, a to su arhitekti, urbanisti i prostorni planeri.

Raspisom natječaja za sve vodeće stručnjake dovoljna je viša sprema bez isticanja struke i područja, a što otvara mogućnost manipuliranja.
Neobično, obzirom da se Studijom traži ‘prijedlog koncepta, smjernice za programski omjer sadržaja, osnovne naznake arhitektonskih dimenzija, osnovnu orijentaciju i smještaj unutar lokacije, povezanost, infrastrukturne zahtjeve, strategiju i plan za postizanje cilja i sl’.

Također se ovim raspisom traži isključivo profesionalna sposobnost kroz reference za gradove iznad 650 000 stanovnika što u znatnoj mjeri onemogućava tržišno natjecanje hrvatskih stručnjaka, a u povlašteni položaj dovodi strane stručnjake.

Napominjemo još jednom da je struka arhitekata, urbanista i prostornih planera ta koja je educirana za rad u prostoru i koja snosi odgovornost za ono što se u njemu događa.

Iz tog razloga upozoravamo na netransparentan odnos Grada Zagreba prema planiranju i uređenju javnog prostora grada, prema građanima te prema arhitektonsko-urbanističkoj struci.

Njihovo marginaliziranje potrebno je čim prije promijeniti kako bi se Zagrebu osigurao u budućnosti razvoj s dugoročnom vizijom uz podizanje kvalitete života u gradu u kojem živimo.

Prostor ‘Gredelja’ GUP-om Grada Zagreba je predviđen kao ‘gradski projekt’ koji predstavlja jedan od najvažnijih elemenata realizacije prostora bitnih za razvoj grada te ga je potrebno postaviti od početka na kvalitetne osnove.
Iz toga predlažemo poništenje predmetne raspisane javne nabave!

 

Željka Jurković, dipl. ing. arh., predsjednica Hrvatske komore arhitekata

Emil Jurcan, dipl. ing.arh., predsjednik Udruženja hrvatskih arhitekata”

 

 

Viewing all 609 articles
Browse latest View live