Quantcast
Channel: arhitektura – Pogledaj.to
Viewing all 609 articles
Browse latest View live

Stota obljetnica rođenja arhitekta Nevena Šegvića

$
0
0

Povodom obilježavanja stote godišnjice rođenja prof. dr. Nevena Šegvića 26. siječnja 2017. u 12 h otvorit će se izložba “OMNIBUS: Neven Šegvić” na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu (dvorana 317), Kačićeva 26.

Na otvorenju će govoriti: prof.dr.sc. Krunoslav Šmit, dekan, prof.dr.sc. Nikola Filipović, prof.dr.sc. Andrej Uchytil, prof.dr.sc. Marijan Hržić, prof.mr.sc. Leo Modrčin, prof. dr.sc. Karin Šerman.

”OMNIBUS: Neven Šegvić” – omnibus je misli, dojmova i sjećanja u čast velikom arhitektu Nevenu Šegviću. Izložba je sistematizirani pregled života i djela cijenjenog Profesora ispričan kroz slikovni i tekstualni materijal koji su, njemu u čast, priredili njegovi suradnici, asistenti , prijatelji.. Prilog svakog od sudionika osobni je i intimni prikaz Profesora, i utjecaja koji je na njih ostavio svojim djelovanjem.

voditelj projekta i autor postava: prof. Nenad Fabijanić, dipl.ing.arh.
projektna suradnja – grafički dizajn: Ivana Krmpotić, dipl.ing.arh.
projektna suradnja – vizualizacije: Davor Pavlović, dipl.ing. arh.

 

 

 

Neven Šegvić (26. siječnja 1917. – 13. listopada 1992.) upisuje 1937. godine studij Škole za arhitekturu na Kraljevskoj akademiji za umjetnost i umjetni obrt, poznatiji pod nazivom Umjetnička akademija, koju vodi Drago Ibler. Već za vrijeme studija radi na brojnim projektima te sudjeluje na mnogim natječajima, surađuje u ateljeima Ivana Meštrovića, Drage Iblera, Drage Galića. Povezuje se i sa drugim umjetnicima kao što su Edo Murtić, Ivo Lozica, Jure Kaštelan. Diplomirao je 4. srpnja 1942. u Zagrebu na Akademiji likovnih umjetnosti s odličnim uspjehom.

Godine 1945. postao je prvi glavni urednik Slobodne Dalmacije, a iste godine se vraća s obitelji u Zagreb te započinje sa svojom arhitektonskom karijerom kao asistent kod prof. Alfreda Albinija na Katedri za Arhitektonske kompozicije. Pokreće i časopis Arhitektura (1947.). Godine 1956. izabran je za docenta na tadašnjem Tehničkom fakultetu na Arhitektonskom odsjeku, 1960. za izvanrednog, a 1972. godine za redovnog profesora.

Muzej narodne revolicije, danas Muzej grada Rijeke, 1976.

U dva navrata odnosno tri mandata bio je i dekan Arhitektonskog fakulteta: od 1968. do 1972. te od 1985. do 1987. godine. Obranom disertacije “Pristup arhitekturi” doktorirao je 1978. godine. Umirovljen je 1987., ali ga se i dalje redovito nalazilo na Fakultetu gdje je povremeno držao predavanja, održavao konzultacije s bivšim studentima, sudjelovao na nastavi poslijediplomskog studija te radio na projektu “Atlasa arhitekture”.

Tijekom svoje karijere, Neven Šegvić sudjelovao je brojnim projektima na različitim natječajima: od 1938. do 1992. njegov arhitektonski opus broji 195 projekata (Uchytil, 2007: 141-151), među kojima su izvedene osnovna škola Josipa Broza u Kumrovcu, stambena zgrada u Vukovarskoj ulici u Zagrebu, Poslovna zgrada na Peristilu, Regulacija Zapadne obale u Splitu, Osnovna škola Vis, hotel Excelsior u Dubrovniku, Muzej revolucije u Rijeci.

Poslovna zgrada na Peristilu

Na pitanje zašto nije i više Šegvićevih projekata realizirano možda ponajbolje odgovara Edo Murtić: “Jedan natječaj koji smo dobili nije bio izveden uz objašnjenje kako je to presmiono za ono vrijeme. To je bio odgovor! Išlo se na nekakvu sigurnu, građansku prosječnost, a ne na vizionarski stil arhitekture koji je Šegvić dobro znao predvidjeti” (Arhitektura, 1 (2002), 152).

Vrstan arhitekt i teoretičar arhitekture promicao je modernu arhitekturu ne robujući stilski određenom vremenu u kojem je djelovao. Šegvićev status potvrđuju i predavanja koja je održavao u inozemstvu (Rim, Beč), a zahvaljujući njemu i profesorima Božidaru Rašici, Bruni Miliću i Jerku Marasoviću, Arhitektonski fakultet Sveučilišta u Zagrebu primljen je u organizaciju ILAUD u Urbinu 1978. godine. Njegov bibliografski opus broji 190 bibliografskih jedinica.

Osim kao vrsnog arhitekta i teoretičara, Šegvića se pamti i kao izuzetnog pedagoga koji je odgojio niz pripadnika zagrebačke škole arhitekture jer “on je volio studente, pratio je njihov rad, brinuo se o njima kao o vlastitoj djeci…”.

Poslovna zgrada u Vukovarskoj ulici, Zagreb

 

Dobitnik je brojnih nagrada među kojima su i nagrade za životno djelo “Viktor Kovačić” (1981) i “Vladimir Nazor” (1987). Od godine 1996. dodjeljuje se nagrada Udruženja hrvatskih arhitekata za publicistički, kritički, znanstveno-istraživački i teorijski rad na području arhitekture koja nosi ime Nevena Šegvića.

 

 

 

 


Mladih arhitekata sve više, ikoničke arhitekture sve manje

$
0
0

Europska komisija i Fundacija Mies van der Rohe objavili su popis od 40 projekata koji će se natjecati za Nagradu Mies van der Rohe 2017 – Europsku nagradu za suvremenu arhitekturu.

Sedmero članova žirija Stephen Bates, Gonçalo Byrne, Peter Cachola Schmal, Pelin Derviş, Dominique Jakob, Juulia Kauste i Małgorzata Omilanowska odabralo je 40 radova koji najbolje predstavljaju mogućnosti i trendove današnjeg europskog područja: gradova, stanovanja, naslijeđa i sjećanja, kaže se u službenom priopćenju.

 
Museum of Art, Architecture and Technology, Lisabon, Portugal, autor: AL_A, više o projektu čitajte ovdje.

 

U prosincu 2016. su objavljene nominacije čak 355 projekta, među kojima i osam hrvatskih realizacija: Hotel Amarin u Rovinju autora Studio UP, Kuća za odmor na Silbi autora AB Forum (više ovdje), Tržnica Vodice autora ARP d.o.o. (više ovdje), Slomljeni pejzaž, memorijal Gordanu Ledereru, Hrvatska Kostajnica autora NFO i Petra Barišića (više ovdje), Bazenski kompleks Svetice (više ovdje), Zagreb autora Plazma, Muzej Apoksiomena, Mali Lošinj autora Saše Randića i Idisa Turata (više ovdje), Akvarij Karlovac – autora 3LHD (više ovdje), Muzej Vučedol – autora Radionica arhitekture (više ovdje).
No, u užem krugu nije se našla niti jedna hrvatska realizacija.

 

Ariane futsal sports complex, Nica, Francuska, autor: CAB ARCHITECTES (CALORI AZIMI BOTINEAU), više o projektu čitajte ovdje.

 

Odabrana su četiri projekta iz Francuske, Portugala i Ujedinjenog Kraljevstva, tri iz Danske, Španjolske, Finske, Nizozemske i Norveške, dva iz Belgije, Njemačke, Irske i Turske i po jedan iz Italije, Litve, Poljske, Rumunjske i Švedske.

Trećina radova bavi se izazovima suvremene arhitekture u odnosu na izgrađeno naslijeđe, dok je trećina radova usmjerena na rješavanje izazova suvremenog stanovanja. Upravljanje povijesnim urbanim područjima ostaje prioritet i u godini 2018. koja je proglašena Europskom godinom kulturnog naslijeđa.

Kannikegården, Ribe, Danska, autor: Lundgaard & Tranberg Architects, više o projektu čitajte ovdje.

 

Zadnjih godina, kaže se u izvješću, broj novih praksi i mladih arhitekata u eksponencijalnom je porastu. Četvrtinu projekata s popisa izradili su timovi koji su mlađi od 40 godina ili su njihovi uredi mlađi od 10 godina. Od 40 radova, 24 je izgrađeno u gradskim središtima (60%), 9 u prirodnim okruženjima (23%) i 7 na gradskoj periferiji (17%).

Take a(l)titude, Fagaras Mountain, Rumunjska, autori: Archaeus ltd., više o projektu čitajte ovdje.

 

Nadalje, članovi žirija naglašavaju da se u skupini odabranih 40 radova vidi manji broj ikoničkih arhitektonskih projekata. Također, ističu radove mješovite namjene i prevladavanje projekata stanovanja (14) i kulturnih namjena (11). Prisutni su i projekti namijenjeni obrazovanju, smještaju, industrijskoj proizvodnji, sportu te oni poslovne, krajobrazne i socijalne namjene.

Granby Four Streets, Liverpool, autori: ASSEMBLE, dobitnik je nagrade Turner 2015., više o projektu čitajte ovdje i ovdje.

 

Petero finalista bit će proglašeno sredinom veljače, a pobjednik sredinom svibnja 2017. Svečana dodjela nagrada održat će se 26. svibnja u paviljonu Mies van der Rohe u Barceloni, a izložba 355 nominiranih radova već se može pogledati na Barcelona School of Architecture (ETSAB).

 

Svih 40 nominiranih projekata pogledajte ovdje.

 

 

 

Rezultati natječaja za novu zgradu unutar kompleksa Instituta Ruđer Bošković

$
0
0

Ministarstvo znanosti i obrazovanja i Društvo arhitekata Zagreba (DAZ) objavili su rezultate javnog natječaja za izradu idejnog arhitektonskog rješenja Nove zgrade unutar kompleksa Instituta Ruđer Bošković, Zagreb, Bijenička cesta 54.

Na natječaj koji je trajao od 15. studenog 2016. do roka za predaju natječajnih radova 24. siječnja 2017. regularno je zaprimljeno 23 rada.

Ocjenjivački sud koji je djelovao u sastavu: doc.dr.sc. Silvio Bašić, dipl.ing.arh., predsjednik OS-a, dr.sc.Tome Antičić, ravnatelj IRB-a, dopredsjednik OS-a, dr.sc.Mia Roth Čerina, dipl.ing.arh., Dalibor Jurković, dipl.ing.arh., Željka Palorec, dipl.oec., doc.Vanja Rister, dipl.ing.arh., zamjenik OS-a – na IX. plenarnoj sjednici održanoj 6. veljače 2017. donio je većinom glasova sljedeće odluke:

 

I. Nagrada u neto iznosu 116.000,00 kn dodjeljuje se radu pod brojem 20

Autori: Nika Dželalija, Iva Martinis, Krešimir Renić, Darko Šeparović

 

 

 

 

 

 

 

II. Nagrada u neto iznosu 72.500,00 kn dodjeljuje se radu pod brojem 03

Autori: Damir Ljutić, dia, Judita Ljutić, dia

Suradnici: Marina Tolj, mag.ing.arh., Marko Galić, mag.ing.arh., Enco Dell´Olio

 

 

 

 

 

 

 

 

III. Nagrada u neto iznosu 43.500,00 kn dodjeljuje se radu pod brojem 10

STUDIO UP d.o.o.
Autori: Lea Pelivan, dipl.ing.arh., Toma Plejić, dipl.ing.arh.

Suradnici: Nikola Brlek, dipl.ing.arh., Izvor Simonović Majcan, dipl.ing.arh., Stanislava Odrljin, mag.ing.arh., Ana Lisonek, dipl.ing.arh.

 

 

 

 

 

IV. Nagrada u neto iznosu 34.800,00 kn dodjeljuje se radu pod brojem 18

Tower 151 Architects- Zgreb

Autorski tim: Saša Glazer d.i.a., Diana Kačić Yeoman d.i.a., ovl.arh., Radovan Sević mag.arh., Andrew Yeoman R.I.B.A.

 

 

 

 

 

V. Nagrada u neto iznosu 23.200,00 kn dodjeljuje se radu pod brojem 06

njirić + arhitekti

Autori: prof. Hrvoje Njirić dipl.ing.arh., Iskra Filipović dipl.ing.arh., Irma Šmuc dipl.ing.arh.,
Mirna Udovčić dipl.ing.arh.

Suradnici: Ljiljana Besednik dipl.ing.arh., Domagoj Mlinarić stud.arh.,Vesna Helmih – vizualizacije (Freya d.o.o.), Zvonimir Hrvoj – vizualizacije (Freya d.o.o.)

 

 

 

 

 

 

Registarski broj natječaja: HKA 35-16/ZG-A/NJN
Oznaka iz Plana javne nabave Raspisivača natječaja EBN-11-2016-MV

RASPISIVAČ I INVESTITOR natječaja je MINISTARSTVO ZNANOSTI I OBRAZOVANJA, Donje Svetice 38, Zagreb, OIB: 49508397045, telefon: +385 1 4569 000, email: petar.sokic@mzos.hr, Internetska adresa: www.mzos.hr, odgovorna osoba: Ministar, prof.dr.sc. Pavo Barišić

ORGANIZATOR I PROVODITELJ natječaja je DRUŠTVO ARHITEKATA ZAGREBA (DAZ), Trg bana Jelačića 3/I, 10 000 Zagreb, OIB: 87490332083, telefon: +385 1/481-6151, emal natjecaji@d-a-z.hr, Internetska adresa: www.daz.hr, odgovorna osoba: Predsjednik DAZ-a, dr.sc. Rene Lisac, dipl.ing.arh.

IZRAĐIVAČ natječajnog zadatka odnosno programa: SVEUČILIŠTE U ZAGREBU, ARHITEKTONSKI FAKULTET, ZAVOD ZA ARHITEKTURU, ZAGREB, Kačićeva 26, NIVES MLINAR, ovlaštena arhitektica (A15786), Zagreb, Krajiška 30, OIB: 33547560769

PREDMET NATJEČAJA je izrada idejnog arhitektonskog rješenja nove zgrade unutar kompleksa Instituta Ruđer Bošković na Bijeničkoj cesti 54 u Zagrebu.

CILJ PROVEDBE JAVNOG NATJEČAJA je dobivanje najboljeg idejnog arhitektonskog rješenja s osobitim naglaskom na racionalnu i funkcionalnu organizaciju planiranih sadržaja te uklapanje zgrade u postojeću izgrađenu strukturu kompleksa Instituta Ruđer Bošković.

Natječaj se provodi u skladu s glavom II. člancima 45., 46., 47. i 48. Zakona, ostalim odredbama Zakona koje se primjenjuju na natječaj te odredbama Pravilnika o natječajima s područja arhitekture, urbanizma, unutarnjeg uređenja i uređenja krajobraza (“Narodne novine”, broj 85/14, u daljnjem tekstu: Pravilnik) Hrvatske komore arhitekata, ukoliko iste nisu u suprotnosti sa Zakonom. Natječaj se provodi (kao postupak koji prethodi postupku sklapanja ugovora o uslugama za izradu projektne dokumentacije u dogovoru s Raspisivačem u skladu s točkom 1.5, drugim stavkom ovog Javnog natječaja) sukladno članku 45. stavku 4. točki 2. Zakona.

Procijenjena vrijednost nabave za postupak javne nabave – natječaj i kasniji pregovarački postupak nabave bez prethodne objave u skladu s Ugovorom o zajmu, sastoji se od nagradnog fonda, naknade radnim tijelima, naknade provoditelja natječaja, materijalnih troškova natječajate vrijednosti usluge izrade projektne dokumentacije, i iznosi ukupno 3,901.992,00 kuna bez PDV-a, te se raščlanjuje na iznose kako slijedi:
– nagradni fond u iznosu od 290.000,00 kn neto, odnosno do najviše 365.470,00 kn bruto bez PDV-a,
– naknade radnim tijelima i provoditelju natječaja te materijalni troškovi natječaja u iznosu 236.522,00 kn neto bez PDV
– usluga izrade projektne dokumentacije u iznosu do 3,300.000,00 kn bez PDV-a za što će Raspisivač sklopiti ugovor u skladu s odredbama Ugovora o zajmu s osobom ovlaštenom za projektiranje prvonagrađenog rada koja je zadovoljila uvjete sukladno Zakonu pod uvjetom da ima dokaze sposobnosti propisane Zakonom i da je u skladu s Pravilnikom, te se u tom smislu smatra ponuditeljem.

Usluga izrade projektne dokumentacije obuhvaća izradu cjelovite projektne dokumentacije koja uključuje: Idejni projekt, Glavni projekt, Izvedbeni projekt, Projekt opreme, Projekt uklanjanja postojećih građevnina, sve elaborate, troškovnike te svu dokumentaciju koja je potrebna za ishođenje potrebnih dozvola, izgradnju i opremanje zgrade. (U cijenu nije uključena izrada Geodetskog projekta i Geotehničkog elaborata)

Planirana okvirna sveukupna vrijednost investicije iznosi 58.000.000,00 kuna (građevinsko-obrtnički i instalaterski radovi).

 

Izvor: DAZ

 

 

Rezultati natječaja za idejno rješenje uređenja Trga maršala Tita u Rovinju

$
0
0

 

Grad Rovinj i Društvo arhitekata Istre – Societa’ architetti dell’Istria (DAI SAI) objavili su rezultate za javni, opći, prvi stupanj složenosti, u jednom stupnju provedbe, anonimni, za realizaciju Natječaj za izradu idejnog urbanističko-arhitektonskog rješenja uređenja Trga maršala Tita i okolnih trgova u Rovinju.

Ocjenjivački sud na II sjednici dana 24. siječnja 2017. donio je sljedeću odluku o dodjeli nagrada:

 

ODLUKA O NAGRADAMA

1. nagrada u neto iznosu od 100.000,00 kuna dodjeljuje se radu broj 02:

Autor:
Prof. Nenad Fabijanić, dipl.ing.arh.

 

 

 

 

 

 

 

 

2. nagrada u neto iznosu od 62.500,00 kuna dodjeljuje se radu broj 09:

Autori:
Dujam Ivanišević, dipl.ing.arh.
Silvija Ivanišević, dipl.ing.arh.

Suradnici:
Josip Mičetić, dipl.ing.arh.

3D vizualizacije:
Marko Klarić, dipl.ing.arh.

 

 

 

3. nagrada u neto iznosu od 37.500,00 kuna dodjeljuje se radu broj 05:

Autori:
Architekt Martin Kohlbauer ZT-GmbH

Koautori:
Mauro Milli, mag.ing.arh.
Barbara Reiter
DI Christoph Sieler

 

 

 

4. nagrada u neto iznosu od 30.000,00 kuna dodjeljuje se radu broj 17:

Autori:
Ristić Maja, mag.ing.arch.
Mrđen Nika, MSc.
Alavuk Pustijanac Bojana, dipl.ing.arh.
Smilović Mario, dipl.ing.arh.

 

 

 

 

 

 

 

5. nagrada u neto iznosu od 20.000,00 kuna dodjeljuje se radu broj 11:

Autori:
Žunić Alen
Hubeny Katarina
Dajak Antonia
Siniša Bjelica, ovl. Arh.

Suradnici:
3D Vizualizacije
Čanić Eugen Zvonimir

Procjena troškova:
Ceraj Krešo

 

 

 

OCJENJIVAČKI SUD

Predsjednik Ocjenjivačkog suda:
1. Saša Bradić, dipl.ing.arh., predstavnik provoditelja, ovlašten arhitekt (Austrija)

Članovi Ocjenjvačkog suda:

2. Marino Budicin, predstavnik raspisivača,
3. Berislav Iskra, dipl.ing.arh., ovlašteni arhitekt br. 521, predstavnk raspisivača,
4. Alan Kostrenčić, dipl.ing.arh., predstavnik provoditelja,
5. Silvije Novak, dipl.ing.arh., predstavnik provoditelja

Zamjenica članova:
Ana Slamar, dipl.ing.arh., ovlaštena arhitektica br.3599, predstavnik raspisivača

Stručni savjetnik:
Zoran Glivarec, dipl.ing.arh., viši stručni savjetnik u Konzervatorskom odjelu u Puli

Tehnička komisija:
Stanislava Martinis, dipl.ing.arh., predstavnica raspisivača

Tajnica natječaja:
Galena Grohovac, dipl.ing.arh., predstavnica provoditelja

Evidencijski broj nabave: JN-N-1/16-UOPP

Registarski broj natječaja Hrvatske komore arhitekata: 32-16/RO-UA/NJN

RASPISIVAČ I INVESTITOR natječaja je Grad Rovinj-Rovigno, Trg Matteotti 2, 52210 Rovinj-Rovigno, OIB: 25677819890,
Tel: 052 805 205,
e-mail: gradonacelnik@rovinj.hr
internetska adresa: www.rovinj.hr
Odgovorna osoba Raspisivača je: Giovanni Sponza, gradonačelnik.

PROVODITELJ natječaja je DRUŠTVO ARHITEKATA ISTRE, SOCIETA’ ARCHITETTI DELL’ISTRIA (DAI-SAI), Istarska 30, 52100 Pula, OIB: 18852569845
Tel: 098 331 351
e-mail: dai-sai@dai-sai.hr
internetska adresa: www.dai-sai.hr
Odgovorna osoba Provoditelja: Emil Jurcan, dipl.ing.arh.

IZRAĐIVAČ NATJEČAJNOG ELABORATA:
Izrađivač programa za provedbu javnog natječaja: A.B.C.D. d.o.o. Poreč, Osmog marta 1, 52440 Poreč OIB: 35600938308 sa stručnim timom: Jugo Jakovčić, dipl. arheolog i pov. umjetnosti, konzervator; Dino Krizmanić, dipl.ing.arh., ovlašteni arhitekt broj 3032; Leonid Zuban, dipl.ing.arh., ovlašteni arhitekt broj 3363
Uvjete natječaja utvrdili su Raspisivač i Provoditelj Natječaja.

PREDMET je izrada idejnog urbanističko-arhitektonskog rješenja uređenja Trga maršala Tita i okolnih trgova u Rovinju.

SVRHA natječaja je dobivanje najboljeg urbanističko-arhitektonskog rješenja kojim će se sagledati cjelovito uređenje prostora Trga maršala Tita i okolnih trgova, uskladiti današnje urbane, socijalne, društvene potrebe građana i turista sa povijesnom urbanističko-arhitektonskom strukturom trga i krajolikom te omogućiti funkcionalan, kvalitetan i sadržajno kreativan boravak građana i gostiju na otvorenom javnom gradskom prostoru.

Cilj je Natječaja i sagledavanje prostornih mogućnosti u povezivanju osnovnih funkcija trgova i rive kao i moguće namjene dajući specifični akcent na lokaciju i povezivanje povijesne jezgre s užim centrom grada.

Ciljevi natječaja:
1.Parterno uređenje čitavog prostora u zoni obuhvata
2.Gradski prostor za okupljanje te odvijanje kulturnih i drugih događanja
3.Rješenje i uređenje ugostiteljskih terasa
4.Rješenje „povijesnih“ urbanih elemenata
5.Rješenje prometa za hitne intervencije i dostavu
6.Rješenje javne rasvjete
7.Analiza i osmišljavanje mogućih elemenata urbane opreme

Rješenjem treba poštivati i valorizirati kulturno-povijesne vrijednosti prostora i uskladiti ih sa sadašnjim i budućim potrebama urbanog života grada.

KRITERIJI
Formalni kriteriji – usklađenost rada s uvjetima natječaja
Radovi koji će se isključiti iz daljnjeg postupka ocjenjivanja :
A.Predani poslije roka navedenog u Uvjetima Natječaja,
B.Koji ne sadrže priloge navedene u Uvjetima Natječaja,
C.Čija oprema natječajnog rada nije u skladu s Uvjetima Natječaja,
D.Koji nisu u skladu s prostornim planom, Programom i ostalim uvjetima Natječaja.
Stručni kriteriji za ocjenjivanje natječajnog rada:
Radovi će se vrednovati na osnovu zadanih kriterija ovim redoslijedom:
– funkcija i oblikovanje urbanih površina,
– prostorna i oblikovna analiza postojećih povijesnih, prirodnih, kulturoloških i funkcionalnih značajki prostora
– primjena odgovarajućih uvjeta korištenja i uređenja pojedinih zona unutar jedinstvenog javnog prostora trga
– funkcija i oblikovanje javne rasvjete kao elementa ambijentalne i funkcionalne značajke prostora
– funkcija i odabir i/ili oblikovanje urbane opreme
– rješenje i unapređenje održivog načina prometne komunikacije,
– primjena načela zaštite povijesnog nasljeđa,
– primjena načela energetske učinkovitosti i ekološki prihvatljivih rješenja uređenja (npr. kod javne rasvjete, prometa, odvodnje oborinskih voda, odabira vrste materijala),
– primjena načela ekonomičnosti, racionalnosti i faznosti koja se vrednuje prema financijskim pokazateljima i to u odnosu procijenu vrijednosti uređenja po m2 uređene površine. Planirana okvirna sveukupna vrijednost investicije iznosi 37.000.000,00 kuna (bez PDV-a). Planirana okvirna vrijednost investicije po m2: 2.740,00 kn/m2 (bez PDV-a), obuhvat zahvata iznosi 13.500,00 m2 od čega se 3.500,00 m2 odnosi na rekonstrukciju postojećeg kamenog opločenja;
– Parterno uređenje trgova (zahvata)
– Urbana oprema (uključujući ugostiteljske terase i privremene građevine)
– Javna i ambijentalna rasvjeta
– Komunalna infrastruktura (oborinska odvodnja)
– Radovi se rangiraju prema ukupnom ostvarenom broju bodova.

PROCIJENJENA VRIJEDNOST
Procijenjena vrijednost javne nabave temelji se na ukupnom iznosu nagradnog fonda i naknadama Ocjenjivačkom sudu, zamjenskom članu, tehničkoj komisiji i tajniku, stručnom savjetniku, naknadi Provoditelju natječaja, Hrvatskoj komori arhitekata i materijalnim troškovima natječaja u vrijednosti 405.625,00 kuna neto, od čega je nagradni fond 250.000 kuna neto, 73.125,00 kn neto gore navedenih naknada, i materijalni troškovi 55.000,00 kn neto, te vrijednosti usluge izrade projektno tehničke dokumentacije u iznosu do 1.292.000,00 kn bez PDV-a. Ukupna procijenjena vrijednost iznosi 1.697.625,00 kn (bez PDV-a).

Ugovor o uslugama za izradu projektno – tehničke dokumentacije će se sklopiti na temelju pregovaračkog postupka javne nabave bez prethodne objave s osobom ovlaštenom za projektiranje prvonagrađenog rada koja je zadovoljila uvjete sukladno ZJN-u pod uvjetom da ima dokaze sposobnosti propisane ZJN-om i u skladu s Pravilnikom o standardu usluga Hrvatske komore arhitekata.

Usluga izrade projektno tehničke dokumentacije obuhvaća izradu cjelovitog projekta (glavni i izvedbeni arhitektonsko-građevinski projekti, glavni i izvedbeni projekti instalacija javne i ambijentalne rasvjete i odvodnje oborinskih voda) uključujući sve elaborate i troškovnike potrebne za izgradnju objekta, njegovo opremanje i ishođenje svih potvrda i dozvola, sukladno pozitivnim propisima.

Prilikom izrade projektno-tehničke dokumentacije ponuditelju se neće platiti dio natječajnog rada koji već izvršen plaćanjem nagrade (idejno arhitektonsko rješenje).

Planirana okvirna sveukupna vrijednost investicije iznosi 37.000.0 00,00 kuna (bez PDV-a).

Planirana okvirna vrijednost investicije po m2: 2.740,00 kn/m2 (bez PDV-a).

Obuhvat zahvata iznosi 13.500,00 m2 od čega se 3.500,00 m2 odnosi na rekonstrukciju postojećeg kamenog opločenja.

Natječaj se provodi u skladu s glavom II. člancima 45. do 48. ZJN, ostalim odredbama Zakona o javnoj nabavi (Narodne novine broj 90/11, 83/13, 143/13, Odluka Ustavnog suda RH 13/14), (u daljnjem tekstu ZJN) koje se primjenjuju na natječaj, te odredbama Pravilnika o natječajima s područja arhitekture, urbanizma, unutarnjeg uređenja i uređenja krajobraza (NN 85/14) Hrvatske komore arhitekata, ukoliko iste nisu u suprotnosti sa ZJN.

 

 

 

Obiteljska kuća na obroncima Medvednice

$
0
0

Predstavljamo projekt “Kuća B”, realizaciju ureda SODAarhitekti. U nastavku donosimo tekst projektanata o konceptu ove obiteljske kuće.

 

Parcela za gradnju ove obiteljske kuće locirana je na obroncima Medvednice, u sjeverozapadnom dijelu Zagreba.

Teren je u idealnom nagibu prema jugu. Kuća je smještena longitudinalno u smjeru zapad-istok, kako bi se maksimalno iskoristile pogodnosti južne orijentacije i omogućio pogled na grad iz svih boravišnih prostorija.

 

Oblikovana je jednostavnom gestom izmicanja volumena kata u odnosu na volumen prizemlja.

Time se formiraju dva vrijedna vanjska prostora kao funkcionalne ekstenzije interijera kuće – ulaz s parkirnim mjestima koje natkriva konzola na zapadu i terasa s krovnim vrtom za roditelje na istoku.

 

 

Natkriveni prostor ulaza može se koristiti i za boravak vani kao natkrivena terasa za blagovanje i sl. Izmicanjem gornje etaže dobiva se i planom propisana “uvučena etaža”.

 

Longitudinalna forma kuće svoju interijersku prostornu kompleksnost dobiva kroz varijacije poprečnih
presjeka.
Funkcionalna organizacija prostora vrlo je jednostavna. U prizemlju se nalaze dnevne prostorije, gornji kat je namijenjen spavaćem traktu, a podrum servisnom.

 

Organizacija kuće vrši se oko centralno postavljenog dvoetažnog boravka koji je vertikalno povezan s galerijom gornje etaže, s blagovaonom i kuhinjom u istom nivou te kroz velike staklene stijene s vanjskim prostorima parcele.
Galerija služi kao horizontalna veza između roditeljske spavaone i dječjeg trakta s prostorom za igru. S galerije se preko gornjeg prozora pruža pogled na grad.

Veliki prozori orijentirani na jug omogućuju upad zimskih sunčevih zraka duboko u kuću i njeno pasivno zagrijavanje.
Dvoetažni prostor dnevnog boravka akumulira toplinu i distribuira ju u ostale zone kuće. Ljeti je kuća zaštićena od sunca pergolom i pokretnim žaluzinama.

 

 

Lokacija: Zagreb
Projektni ured: SODAarhitekti
Autor: Vedran Jukić
Suradnici: Nikica Kronja, Maša Medoš, Maja Šnajdar
Projekt: 2012.- 2014.
Izvedeno: 2015.- 2016.
Budžet: 250 000 €
Klijent: privatni
Bruto površina: 320 m2
Površina lokacije: 1630 m2
Autori interijera: investitori
Konstrukcija: KAP4, Nikola Miletić, Antonio Šafranko, Jurica Lipovac
Hidrotehnika: CAD projek, Dragutin Vukovojac, Josip Lončar
Termotehnika: Hrastović Inženjering, Dario Hrastović
Elektrotehnika: ELAG, Renata Gajšak, Darko Žarjev
Fizika zgrade: AKFZ, Mateo Biluš
Autor fotografija: Ivan Dorotić

*situacija

 

*tlocrt podruma

 

 

*tlocrt prizemlja

 

*tlocrt kata

 

 

*presjeci

 

 

 

*aksonometrija

 

 

 

 

 

 

Društveni angažman u arhitekturi 1930-ih

$
0
0

U četvrtak, 16. veljače 2017. u 19 h Tamara Bjažić Klarin održat će predavanje “Društveni angažman u arhitekturi 30-ih” uz izložbu “Problem umjetnosti kolektiva: slučaj Zemlja”, u centru BAZA, B. Adžije 11, u Zagrebu, a u 18 h organizirano je stručno vodstvo kroz izložbu.

Zagrebačku arhitektonsku scenu početkom 1930-ih obilježavaju ideološki prijepori unutar na prvi pogled homogenog korpusa novoga građenja, između inženjera i epigona. Naime, dok prvi po uzoru na Weimarsku Republiku i Sovjetski Savez u novom građenju prepoznaju alat za rješavanje nagomilanih društvenih problema, drugi ga diskreditirajući napore ‘poštenih ljudi’ i dalje tretiraju kao novi arhitektonski stil ignorirajući u potpunosti njegove političke konotacije.

U trenutku kada je gospodarska kriza u Jugoslaviji početkom 1930-ih dosegnula svoj vrhunac, grupa mladih arhitekata, okupljenih u Udruženju umjetnika Zemlja i Radnoj grupi Zagreb, spremno preuzima svoj dio društvene odgovornosti i ukazuje na najveći socijalni i urbanistički problem međuratnog Zagreba zanemarivan od državnih, ali i općinskih vlasti – radničke slumove, tj. nehumane stambene uvjete u kojima živi jedna četvrtina Zagrepčana.

Zahvaljujući sudjelovanju na Četvrtom kongresu Međunarodnog kongresa moderne arhitekture (CIAM) u Ateni 1933. godine Radna grupa Zagreb, ujedno i nacionalna grupa CIAM-a za Jugoslaviju, izradila je kompleksnu analitičku studiju stambenih prilika Zagreba.

Grupa ulazi u samu srž stambene problematike – međuzavisnost društvenog statusa stanara i kvalitete njihovog stanovanja, a glavnim krivcem imenuje liberalni kapitalizam. To elaborira na konkretnim primjerima, a rezultate istraživanja, s naglaskom na teškim životnim prilikama zagrebačkog proletarijata, prezentira u tematskoj cjelini Kuća i život na Četvrtoj izložbi Zemlje u zimu 1932. u Umjetničkom paviljonu, najelitnijem zagrebačkom izložbenom prostoru. Dok je izložba zbog velikog interesa javnosti, poglavito radnika, bila produžena za tjedan dana, vlasti su je smatrale komunističkom propagandom.

Koristeći isti istraživački i izložbeni koncept, Stjepan Planić, po broju javnih istupa najaktivniji arhitekt Zemljaš, obradio je temu stanovanja na selu u sklopu Pete izložbe Zemlje na istome mjestu 1934. Izložbe stambenih prilika četvrtog staleža (radnika i seljaka), zajedno s trećom izložbom Zemlje koja je 1931. prvi put regrutirala veći broj arhitekata, bile su vrhunac zajedničkog, društveno angažiranog djelovanja arhitekata u razdoblju između dva svjetska rata.

Među ostalim akcijama bila su javna predavanja u Pučkome učilištu, članci u časopisima lijeve političke provenijencije, publikacija Problemi savremene arhitekture – Progres arhitekture treba znati izravno inicirana Trećom izložbom Zemlje te zajednički nastupi prema Klubu arhitekata sekcije Zagreb Udruženja jugoslavenskih inženjera i arhitekata (UJIA) i gradskim vlastima. Uz dokumentarističke izložbene cjeline Kuća i život i Selo, kao i ostale zajedničke akcije arhitekata izravno ili neizravno povezanih s grupom Zemlja, predavanje će se osvrnuti i na historijat njihovog umrežavanja.

U sklopu predavanja bit će prikazani i mrežni prikazi izložbi grupe Zemlja izrađeni u sklopu znanstvenog projekta ARTNET – Moderne i suvremene umjetničke mreže, umjetničke grupe i udruženja. Organizacijski i komunikacijski modeli suradničkih umjetničkih praksi 20. i 21. stoljeća Instituta za povijest umjetnosti podržanog od Hrvatske zaklade za znanost”, stoji u pozivu.

 

 

Ministarstvo kulture ne podupire legalizacije na Marjanu

$
0
0

Sve manje su šanse da će se legalizirati 72 bespravno izgrađene kuće na Marjanu jer u Ministarstvu kulture smatraju da u park-šumi nema tradicijske naseobine koja je uvjet za ozakonjenje objekata.

Iz resorne administracije napominju da su 2013. odobrili konzervatorski elaborat za revitalizaciju devet tradicijskih kuća u park-šumi koji su izradile Katja Marasović i Snježana Perojević.

 

Granice Park-šume Marjan, izvor: mrežne stranice Javne ustanove za upravljannje Park šumom Marjan – Split

 

– Tim elaboratom utvrđeno je postojanje devet manjih prizemnica izgrađenih većinom u suhozidu te s pokrovom od kamenih ploča na dvovodnom krovu. Izgrađene su kao poljske kućice uz sjeverne obronke Marjana, na mjestima gdje je postojala kakva-takva obrada zemljišta.

Osim navedenih objekata, na području Marjana nema druge tradicijske gradnje, a i spomenutih devet kućica nije povezano u bilo kakvu organiziranu cjelinu. Dakle, radi se o raštrkanim, pojedinačnim gradnjama, a ne o tradicijskoj naseobini – poručuju iz Ministarstva kulture i ujedno odbacuju odgovornost za odlučivanje o legalizaciji koju je na njih pokušalo prenijeti Ministarstvo graditeljstva na čelu s Lovrom Kuščevićem (HDZ).

Prijedlog novih granica Marjana

 

– Važno je napomenuti da Konzervatorski odjel ni na koji način ne može biti nadležan za bespravne objekte na prostoru Marjana jer je park-šuma zaštićena temeljem Zakona o zaštiti prirode koje je u nadležnosti Ministarstva zaštite okoliša. Ministarstvo kulture prema Zakonu o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara nadležno je za kulturni krajolik Marjana, te kulturno-povijesnu cjelinu Meja koje su posve drugačije jurisdikcije i obuhvata – poručuju iz Ministarstva kulture.

Na ovaj način došao je u slijepu ulicu koncept ministra Kuščevića, po kojemu bi se uz pomoć konzervatora, u svrhu legalizacije, u park-šumi moglo proglasiti tradicijsku naseobinu čak i ako nema tradicijskih objekata.

Nakon što je taj koncept osporilo Ministarstvo zaštite okoliša koje predvodi Slaven Dobrović (Most), sada je iz Ministarstva kulture koje drži HDZ-ova Nina Obuljen-Koržinek dano na znanje da se s njima kao alibijem za iznalaženje rupa u zakonu ne može računati i da je, dapače, za bespravnu izgradnju u park-šumi nadležan resor zaštite okoliša, a ne prostornog uređenja.

 

 

 

 

Ilustracija: Ivan Milas

 

Vlasnici objekata na Marjanu koji očekuju legalizaciju nisu oduševljeni takvim ishodom. Gradonačelnički kandidat liste “Dišpet” Goran Jugović, ujedno i predsjednik u ostavci Udruge “Merjan”, poziva Ministarstvo kulture da im dostave kriterije po kojima su utvrdili da nema tradicijske naseobine.

– Volio bih da nam kažu na temelju kojih pisanih kriterija i po kojem zakonu se to odlučuje jer oni nisu postojali kad smo mi zvali Ministarstvo. Također, isto Ministarstvo molimo da nam objasni kako su proglasili Marjan kulturnim dobrom a da nisu stupili na južne padine Marjana i napravili geodetske i druge stručne podloge koje su dužni napraviti po Zakonu o zaštiti kulturnih dobara. Ako su to učinili, kada su bili, bez našeg znanja, na našim parcelama? Zašto nikad nije bilo javne rasprave o proglašenju Marjana kulturnim dobrom? – proziva Jugović.

Povodom javne reakcije Društva arhitekata Split, koju su podržali svi ogranci u Hrvatskoj (o čemu smo pisali ovdje), kojom je struka osudila Kuščevićev i Baldasarov pokušaj legalizacije recentne ilegalne izgradnje u zaštićenom području njezinim proglašavanjem za tradicijsku naseobinu, Jugović smatra da se “arhitekti javljaju kao dušebrižnici tamo gdje ne mogu zaraditi”.

– U kontaktnim zonama park-šume na nekoliko mjesta se upravo zidaju stanovi, ali arhitekti se ne oglašavaju! Zašto su osjetljivi samo na pitanje legalizacije, a šutjeli su dok se moglo s dozvolama graditi zgrade po Marjanu – pita se Jugović, koji smatra da se ljude želi potjerati iz nezakonito izgrađenih kuća na Marjanu da bi veliki igrači gradili unosne projekte.

 

 

Foto: arhiva

 

Tekst je uz dopuštenje prenesen s portala Slobodne Dalmacije.

 

 

 

 

Pet finalista za Nagradu Mies van der Rohe su…

$
0
0

Jučer je objavljeno pet finalista koji ostaju u utrci za nagradu Mies van der Rohe 2017., na presici koju su vodili Stephen Bates, predsjednik žirija i Ivan Blasi, koordinator Nagrade, u Paviljonu Mies van der Rohe u Barceloni.

 

Finalisti su:

Projekt: deFlatKleiburg, Amsterdam, Nizozemska (više ovdje)
Projektni uredi: NL Architects i XVW architectuur, Amsterdam
Autori: Walter van Dijk(NL) i Xander Vermeulen Windsant (NL)

Foto: Stijn Spoelstra

 

Projekt: Ely Court, London, Velika Britanija (više ovdje)
Projektni ured: Alison Brooks Architects, London
Autor: Alison Brooks (UK)

Foto: Paul Riddle

 

 

Projekt: Kannikegården, Ribe, Danska (više ovdje)
Projektni ured: Lundgaard&Tranberg Architects, Copenhagen
Autori: Lene Tranberg (DK) i Boje Lundgaard (DK)

Foto: Anders Sune Berg

 

Projekt: Katyn Museum, Warsaw, Poljska (više ovdje)
Projektni ured: BBGK Architekci, Warsaw
Autori: Jan Belina-Brzozowski (PL) i Konrad Grabowiecki(PL)

Foto: Juliusz Sokołowski

 

 

Projekt: Rivesaltes Memorial Museum, Rivesaltes/Ribesaltes, Francuska (više ovdje)
Projektni ured: Rudy Ricciotti, Bandol
Autor: Rudy Ricciotti(FR)

Foto: Kevin Dolmaire

 

 

 

 

 


Prostor šibenskog TEF-a prijavljen na Europan 14

$
0
0

Na međunarodni arhitektonsko-urbanistički natječaj Europan 14 Grad Šibenik je prijavio lokaciju bivše Tvornice elektroda i ferolegura (TEF). Međunarodni natječaj otvoren je 13. veljače 2017. godine, s ciljem da struka ponudi moguća urbanistička rješenja prostora TEF-a, stoji na internetskim stranicama Grada Šibenika.

Zona nekadašnje Tvornice elektroda i ferolegura – TEF nalazi se u zapadnom dijelu Šibenika, naslonjena na povijesnu jezgru i svega 10 minuta hoda od katedrale sv. Jakova pod zaštitom UNESCO-a. Nakon razgradnje tvornice i provedene ekološke sanacije ovaj prostor predstavlja jedan od najvažnijih razvojnih potencijala Grada Šibenika.

“Otvoren je međunarodni natječaj putem kojeg će svi zainteresirani arhitekti mlađi od 40 godina moći izraditi idejno arhitektonsko-urbanističko rješenje za prostor TEF-a, najatraktivniji prostor grada Šibenika u budućnosti.
Sve ovo ne bi bilo moguće da nismo riješili problem s INA-om, nakon 28 godina donijeli Generalni urbanistički plan kao strateški planski dokument te pokrenuli partnerski odnos s državom, odnosno Ministarstvom državne imovine”, kazao je gradonačelnik Grada Šibenika Željko Burić.

Natječaji Europana provode se u dvogodišnjem ciklusu s unaprijed zadanom strateškom temom vezanom za kvalitetu života i stanovanja, a tema ciklusa Europan 14 je “Produktivni grad”.
Predviđeno zaprimanje radova je konac lipnja, a Ocjenjivački sud pristigle radove pregledat će i razmotriti u dva zasjedanja: u rujnu i u studenom 2017. godine.

Smisao ovog natječaja je da se na hrvatskoj i međunarodnoj sceni ispita kako analizom i planiranjem novih urbanih prostora osnažiti identitet šireg centra Grada Šibenika.

Dobrobit EUROPAN-ovih natječaja za stručnu i širu zajednicu u prvom redu je različitost promišljanja i ideja, kojim mladi arhitekti na konkretnoj lokaciji vide temu natječaja, sve u cilju promicanja kulture urbanog življenja.

Europan podrazumijeva provedbu međunarodnog natječaja uz žiri sastavljen od domaćih i stranih stručnjaka te prezentiranje rezultata domaćoj i međunarodnoj javnosti.

Natječaj će biti objavljen na mrežnim stranicama Europana, Hrvatske komore arhitekata, Društva arhitekata Šibenik, Društva arhitekata Zagreb, Udruženja hrvatskih arhitekata, te u “Narodnim novinama” i dnevnom tisku.

Za sve informacije vezane uz natječaj treba se obratiti Provoditelju natječaja:
Europan Hrvatska
c/o Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja
Republike Austrije 20, 10000 Zagreb

europan-hrvatska@zg.t-com.hr
ili
info@europan.hr

www.europan.hr
www.europan-europe.eu

telefon:
+385 1 3777 937

 

 

“Vitić pleše” u New Yorku

$
0
0

U sklopu svoje predstavljačke turneje u Sjedinjenim Državama (17. – 26. veljače 2017.) Bacači Sjenki predstavljaju svoje projekte i inicijative na Sveučilištu Columbia te na međunarodnoj konferenciji CAA u kongresnom centru Hilton Midtown.

Na poziv Studija arhitekture, urbanog planiranja i očuvanja graditeljske i arhitektonske baštine na Sveučilištu Columbia, Bacači Sjenki u poznatoj Avery Hall predstavljaju svoje projekte “Vitić-Pleše” i “Otac Hrabrost”.

Oba projekta se, svaki na svoj način bave baštinom i naslijeđem te predstavljaju primjere djelotvornog bavljenja povijesnošću, identitetom, skupnošću te nude, na različitim razinama odnos prema resursnosti prostora grada i zajednice.

Laginjina ulica, Zagreb

 

Sandra Uskoković i Boris Bakal, će kao predstavnici Bacača Sjenki, govoriti pred studentima, profesorima i zainteresiranom publikom i o terra-filičnosti (terraphilia) prostornih resursa na primjerima Zagreba i Dubrovnika.

U sklopu ovog predavanja na Columbia sveučilištu, Bacači će predstaviti “grubi šnit” dokumentarnog filma o obnovi Vitićevog nebodera čija se premijera očekuje za kraj 2018., a također će prikazati i kratki dokumentarni film o projektu “Otac Hrabrost” Anamarije Ganza Habjan kojim je dubrovački izvedbeni projekt predstavljen na Praškom Kvadrijenalu te za korištenje urbanog prostora, u sklopu hrvatske selekcije, dobio Zlatnu medalju.

Na međunarodnoj CAA konferenciji, koja okuplja umjetnike, ali i teoretičare i akademike iz područja povijesti umjetnosti i vizualnih teorija iz cijelog svijeta, Bacači Sjenki će govoriti o problemima skupnog identiteta i urbaniteta na primjeru Dubrovnika, kontekstualizirajući ga s povijesnim i suvremenim primjerima i “promašenim prilikama”.

Otac Hrabrost u Palači Sponza, Dubrovnik

 

Turneja Bacača Sjenki u New Yorku završava 26. veljače neformalnim susretom s brojnim američkim i međunarodnim umjetnicima koji su sudjelovali u njihovom projektu “New York Eventure” davne 2003. u sklopu njihovog međunarodnog urbanog projekta Shadow Casters (izvedenog osim u NY i u Zagrebu, Ljubljani, Grazu, Beogradu, Bologni i Pisi) koji je u New Yorku bio predstavljen u suradnji sa slavnim intermedijalnim centrom The Kitchen, Dancing in The Streets, Goh Production te uz podršku zaklada Trust for Mutual Understanding, ArtsLink te sveučilišta Columbia, Wesleyan te savezne organizacije Dance USA.

 

Fotografije/ Izvor : Bacači Sjenki

 

 

Pokrenut edukativni projekt Richter 100

$
0
0

Godina je obilježavanja 100-te obljetnice rođenja Vjenceslava Richtera (Omilje, 1917. – Zagreb, 2002.) jedne od ključnih ličnosti hrvatske umjetničke scene druge polovice 20. stoljeća, čije arhitektonsko i umjetničko stvaralaštvo zauzima značajno mjesto u europskoj povijesti umjetnosti.

Vjenceslav Richter bio je majstor povezivanja, vizionar koji je realizirao projekte po čitavom svijetu kao arhitekt, slikar, kipar, scenograf, urbanist i dizajner.

Vjenceslav Richter, foto: Arhiv Tošo Dabac

 

U sklopu obilježavanja jubileja, Zbirka Richter (Muzej suvremene umjetnosti), Centar za kulturu i film Augusta Cesarca, UBU – Udruga bivših učenika Škole primijenjene umjetnosti i dizajna te Centar za kreativni razvoj ARTMIX najavljuju početak realizacije edukativnog projekta Richter 100 koji se sastoji i odvija u nekoliko faza:

1. prezentacija rada Vjenceslava Richtera kroz stručna predavanja,
2. praktični rad,
3. izložbe radova učenika i studenata.

 

Reljefometar 5, 1973., detalj

 

U projektu će tijekom 2017. godine sudjelovati zagrebačke obrazovne insitucije: Škola primijenjene umjetnosti i dizajna, Škola za modu i dizajn, Akademija likovnih umjetnosti (Slikarski odsjek, Nastavnički odsjek, Odsjek za animirani film i nove medije), Tekstilno-tehnološki fakultet i Zavod za dizajn tekstila i odjeće.

Inspirirani bogatim opusom osebujnog umjetnika, kroz istraživanja i eksperimentiranja, učenici i studenti umjetničkih škola i fakulteta stvarat će radove koji će biti izloženi u izlozima na frekventnim točkama kvarta Črnomerec, prostorima fakulteta i škola koje sudjeluju u projektu, knjižnicama, prostoru Zbirke Richter i Centra za kulturu i film Augusta Cesarca.

Dio rezultata projekta Richter 100 svoje će mjesto pronaći u velikoj retrospektivnoj izložbi Vjenceslava Richtera koja se ove jeseni otvara u Muzeju suvremene umjetnosti.

 

SIS 1 Sistemsko slikarstvo, 1974.

 

 

Projekt Richter 100 bit će realiziran uz potporu Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i sport grada Zagreba, Ministarstva kulture RH i švicarske fundacije Artmentor Lucerne.

Centrija, 1963.- 2004.

 

Koordinatorice projekta:

Ksenija Filipović (Udruga za kreativni razvoj ARTMIX) ksenija.msu@gmail.com
Ivana Market (Centar za kulturu i film A.Cesarca) ivana.market@centarcesarec.hr
Vesna Meštrić (Muzej suvremene umjetnosti) vesna.mestric@msu.hr

 

 

Šibenik na jedan dan dobio Ulicu Ivana Vitića

$
0
0

Stota obljetnica rođenja arhitekta Ivana Vitića (21. veljače 1917. – 21. prosinca 1986.) obilježena je u Šibeniku i Trogiru dvjema intervencijama projekta Motel Trogir: akcijom na Vitićevom trogirskom motelu i u bezimenoj ulici u Šibeniku za koju se zagovara da bude imenovana Vitiću u čast.

Ulica Ivana Vitića, Motel Trogir, Šibenik, 2017.

 

Još prošle godine pokrenuta je incijativa da Vitićev rodni Šibenik dobije ulicu nazvanu po njemu i to upravo povodom stote obljetnice rođenja. Incijativa je pokrenuta od strane projekta Motel Trogir i Društva arhitekata Šibenika. Budući da ulica još nije imenovana, upriličena je akcija ljepljenja plakata po bezimenoj ulici koja je predložena za imenovanje.

 

Motel Trogir, stota obljetnica rođenja Ivana Vitića

 

Isti dan, na Vitićev stoti rođendan, druga akcija izvedena je na lokaciji trogirskog motela koji je osvanuo okićen balonima povodom velike obljetnice čime je još jednom skrenuta pažnja na taj zapušteni i devastirani spomenik kulture.

 

Motel Trogir

 

 

 

Fotografije: Saša Šimpraga

 

 

Natječaj za stambeno-poslovnu zgradu u Tkalčićevoj ulici u Zagrebu

$
0
0

HORTUS SOLIS d.o.o. raspisuje, a Matrix‐D‐Inženjering d.o.o. organizira i provodi opći, prvog stupnja složenosti, anonimni, za realizaciju, u jednom stupnju Natječaj za izradu idejnog arhitektonskog rješenja nove stambeno – poslovne građevine, Zagreb, Tkalčićeva ulica 73.

Registarski broj natječaja HKA 38‐17/ZG‐IA/N

INVESTITOR I RASPISIVAČ NATJEČAJA
HORTUS SOLIS d.o.o.,
Dubrava 20, Zagreb,
OIB: 10674800311,
odgovorna osoba raspisivača: Vanja Maksimiljanović
tel: 091 6257001
e‐mail: vanja.maks8@gmail.com

ORGANIZATOR I PROVODITELJ
Matrix‐D‐Inženjering d.o.o.
Voćarsko naselje 118, Zagreb,
OIB: 90418223094,
odgovorna osoba provoditelja: Miroslav Dragomanović, dipl.ing.arh., ovl. arh.
tel: 098 982 9390
e‐mail: natjecajtkalca@gmail.com

VRSTA NATJEČAJA
Natječaj je arhitektonski, opći, prvog stupnja složenosti, za realizaciju u jednom stupnju.

PREDMET NATJEČAJA je izrada idejnog urbanističko‐arhitektonskog rješenja “STAMBENO – POSLOVNE GRAĐEVINE U ZAGREBU U TKALČIĆEVOJ ULICI 73, k.č. 683”.

Ukupna površina zahvata u obuhvatu natječajnog programa prema potvrđenom programu Raspisivača
iznosi 1.400,00 m2 .

SVRHA I CILJ natječaja je dobivanje najboljeg idejnog arhitektonskog rješenja nove “STAMBENO – POSLOVNE GRAĐEVINE” u Zagrebu, prema predloženoj programskoj strukturi i na taj način kvalitetno upotpuniti sadržajnu i oblikovnu strukturu urbane cjeline Grada Zagreba. Od natječajnog rada očekuje se da vrednujući i afirmirajući zatečene urbane i kulturne vrijednosti prostora, njegove prostorno‐urbane i arhitektonsko‐graditeljske karakteristike, ostvari kvalitetno idejno arhitektonsko oblikovno rješenje, njegovo skladno uklapanje u postojeću urbanu strukturu i ponudi optimalno funkcionalno rješenje planiranih programskih sadržaja.

PRAVO SUDJELOVANJA
Pravo sudjelovanja u svojstvu autora imaju fizičke osobe i to kao autor pojedinac ili autorska grupa od više članova od kojih najmanje jedan mora biti ovlašteni arhitekt. Svaki od natjecatelja, pojedinac ili grupa ima pravo sudjelovanja na ovom natječaju samo s jednim radom. Na natječaju ne mogu sudjelovati: zaposlenici Raspisivača, zaposlenici Provoditelja u slučaju da je provoditelj pravna ili fizička osoba ‐ ured ovlaštenog arhitekta, voditelj natječaja, zamjenik voditelja natječaja, članovi Ocjenjivačkog suda, zamjenici članova, tajnik natječaja, članovi tehničke komisije, izrađivač natječajnog elaborata, stručni savjetnici, kao i njihovi suradnici i srodnici u prvom i drugom koljenu, kao i svi ostali koji bi narušili ravnopravnost natjecatelja ili neovisno odlučivanje ocjenjivačkog suda, ne mogu kao natjecatelji ili ponuditelji sudjelovati u natječaju.

ROKOVI

Početak natječaja: 28. veljače 2017.

Rok za postavljanje pitanja natjecatelja: 18. ožujka 2017. do 13,00 sati, putem elektronske pošte
natjecajtkalca@gmail.com.

Rok za odgovore na postavljena pitanja: 27. ožujka 2017., na adresu elektronske pošte natjecatelja.

Rok predaje natječajnih radova: 29. travnja 2017. do 13,00 sati, bez obzira na način dostave.

Ocjenjivački rad završava sa radom (očekivano) do: 10. svibnja 2017.

 

IZRAĐIVAČ NATJEČAJNOG PROGRAMA

DOMUS NOBILIS d.o.o., Zagreb, J. Stadlera 76, OIB 95477203184, autor Maja Majetić, ovlaštena arhitektica (ovlašteni arhitekt broj A2979), Zagreb, Eugena Sabljića 8, OIB 90418223094.

Natječajni elaborat pripremljen u digitalnom obliku može se naručiti putem elektronske pošte (natjecajtkalca@gmail.com). Nakon toga Provoditelj prosljeđuje na mail poveznicu za skidanje dokumentacije s poslužitelja. Krajnji rok do kojeg se može preuzeti natječajna dokumentacija je datum predaje natječaja.

 

NAGRADE

Određuje se nagradni fond od 120.000,00 kn neto.
Ako do određenog roka stigne najmanje 4 (četiri) rada koji su stručno izrađeni i odgovaraju Uvjetima natječaja,

Ocjenjivački sud će dodijeliti sljedeće nagrade u točnom iznosu i rasporedu kako slijedi:
Neto iznos/ Bruto iznos

1. nagrada 40% = 48.000,00 kn/ 60.000,00 kn
2. nagrada 30% = 36.000,00 kn/ 45.000,00 kn
3. nagrada 20% = 24.000,00 kn/ 30.000,00 kn
4. nagrada 10%= 12.000,00 kn/ 15.000,00 kn

Pretpostavljeni bruto iznos (uključuje PDV ili poreze na honorare).

 

KRITERIJI

Kriteriji za usklađenost rada s uvjetima natječaja‐ isključit će se radovi:
– predani poslije roka navedenog u točki 3.5,
– koji ne sadrže priloge navedene u točki VI i VIII,
– koji na bilo koji način krše pravilo anonimnosti i ravnopravnosti svih natjecatelja.

Pored usklađenosti rada s uvjetima raspisa (u pogledu sadržaja, rokova i obaveznih priloga), pri ocjenjivanju radova Ocjenjivački sud će valorizirati:
– usklađenost s Programom, zakonima i propisima,
– prostorni koncept u odnosu na širi i uži obuhvat,
– funkcionalne, estetske, oblikovne i prostorne kvalitete rješenja,
– racionalnost i ekonomičnost rješenja,
– primjena rješenja energetske učinkovitosti i korištenja obnovljivih izvora energije.

Natječaj se provodi na temelju načela ravnopravnosti, anonimnosti, konkurencije, razmjernog nagrađivanja, neovisnog ocjenjivanja i javnosti u skladu sa odredbama Pravilnika o natječajima sa područja arhitekture, urbanizma, unutarnjeg uređenja i uređenja krajobraza Hrvatske komore arhitekata i Udruženja hrvatskih arhitekata, (NN 85/14) te mu se dodjeljuje registarski broj natječaja Hrvatske komore arhitekata.
Natječaj se provodi na hrvatskom jeziku i latiničnom pismu.

PLANIRANA VRIJEDNOST

Planirana okvirna sveukupna vrijednost investicije iznosi 7.000.000,00 kn (bez PDV‐a), odnosno cca 5.000,00 kn/m2 (bez PDV‐a).

Procijenjena vrijednost Ugovora o uslugama za izradu kompletne projektno – tehničke dokumentacije iznosi do 450.000,00 kn bez PDV‐a, a obuhvaća izradu cjelovite projektne dokumentacije (arhitektonski projekt, projekt konstrukcije, projekt vodovoda i kanalizacije, projekte termotehničkih instalacija, projekte elektroinstalacija, projekt dizala, tehnološki projekti) koja uključuje: Idejni projekt, Glavni projekt, Izvedbeni projekt, Projekt uklanjanja dijelova postojeće građevine, sve elaborate, troškovnike te svu dokumentaciju koja je potrebna za ishođenje potrebnih dozvola za izgradnju stambeno – poslovne građevine.

OCJENJIVAČKI SUD

Za ocjenu radova Raspisivač je imenovao Ocjenjivački sud u sastavu tri (3) člana:

1. Davor Katušić, dipl.ing.arh., ovl. arh. (br. 1840), Predsjednik O.S. ‐ predstavnik provoditelja
2. Prof. dr. Goran Poljanec, dipl.ing.arh., ovl. arh. (br. 1693), ‐ predstavnik provoditelja
3. Mr. sc. Branko Ivanković, dipl.ing.str. ‐ predstavnik raspisivača

Zamjenica OS‐a:
Lovorka Prpić, dipl.ing.arh., ovl. arh. (br. 2818)

Tehnička komisija:
Lea Lončarević Žibret,. ovl. arh. (br. 3503)

Tajnik natječaja:
Miroslav Dragomanović, dipl.ing.arh., ovl. arh. (br.1027)

Natječaj je objavljen u skladu odredbama Pravilnika o natječajima s područja arhitekture, urbanizma, unutarnjeg uređenja i uređenja krajobraza (NN broj 85/14) Hrvatske komore arhitekata, a kojih su se svi sudionici obvezni pridržavati.

 

Izvor: Društvo arhitekata Zagreba

 

 

Arhitekture totalitarnih režima

$
0
0

Grad Labin poziva sve zainteresirane na Međunarodni simpozij na temu urbanizma i arhitekture realizirane u razdoblju nedemokratskih režima XX. stoljeća koji će se održati dana 3. ožujka 2017. u 10 sati u Gradskoj knjižnici Labin, a sve u tjednu kada Grad Labin tradicionalno obilježava Dane Labinske republike odnosno Dan rudara.

Simpozij organiziraju Grad Labin, Međunarodna udruga ATRIUM i Udruženje hrvatskih arhitekata.

Foto: Luca Massari

 

Popratni sadržaj međunarodnog simpozija su arhitektonske izložbe s tri različite, ali ujedno i povezane tematike čije će se otvaranje održati 2. ožujka u 18,00 sati u Gradskoj knjižnici Labin i to: “Cesare Valle”, “ATRIUM and Restoration of Modern Architecture” i “Projekt KOVA”, te fotografska izložba Luce Massarija, Sandra Lendlera i Aleksandre Đorđić.

 

 

 

Izvor: Društvo arhitekata Istre

 

 

Pritzkerova nagrada za RCR Arquitectes

$
0
0

Troje arhitekata iz katalonskog ureda RCR Arquitectes u Španjolskoj dobitnici su ovogodišnje nagrade Pritzker, koja se često naziva Nobelovom nagradom za arhitekturu, objavila je HINA.

Neuobičajeno za Pritzkerovu nagradu koja odaje priznanja starhitektima za velebna zdanja, ove su godine odabrani arhitekti koji su u gotovo tri desetljeća “tiho” svojim radom poboljšali sredinu u kojoj žive i djeluju.

Rafael Aranda, Carme Pigem i Ramon Vilalta osnovali su ured 1988. u gradiću Olotu i grade uglavnom unutar svoje regije na sjeveroistoku Španjolske. Stekli su ugled zahvaljujući projektima koji su posebno osjetljivi na lokalni kontekst, koje s velikom pažnjom uklapaju u okoliš, vješto koristeći materijale za poigravanje svjetlom, sjenama, masom i fragilnošću.

“Pokazali su kako jedinstvo materijala može ponuditi nevjerojatnu snagu i jednostavnost građevina”, izjavio je australski arhitekt Glenn Murcutt, predsjednik žirija. “Suradnja ovih triju arhitekata rezultira beskompromisnom arhitekturom poetske razine, predstavlja bezvremenska djela koja su odraz poštovanja prema prošlosti, istovremeno projicirajući sadašnjost i budućnost”.

Vinarija Bell-Lloc, izgrađena 2007. u Palamósu, na obalama Girone

 

La Lira Theater Public Open Space, Ripoll, Girona, Španjolska, 2011.

 

“Uvijek smo nastojali bježati od pomodnosti kao i od stvaranja arhitekture smještene u točno određeni trenutak”, rekao je Ramon Vilalta u razgovoru za el Pais prošle godine. “Vjerujemo da je arhitektura konstrukcija i da konstrukcija mora biti dobro napravljena. Tako će trajati”.

Atletska staza Tussols-Basil, Olot, Španjolska, 2000.

 

Trio radi u Olotu, u nekadašnjoj ljevaonici koju su prenamijenili dodajući ciglenoj “ljušturi” čelik i metalne površine, ponegdje grube, ponegdje polirane. Rade zajedno, za velikim stolom koji su sami dizajnirali, švrljajući uredom u kućnim papučama te pomalo zazivaju kultni status.

 

Njihovi projekti iznimno su precizni, a priča se da svoje klijente obvezuju ugovorom da nikad neće mijenjati njihove građevine, dok sami priznaju da ponekad idu do ekstrema i da sami dizajniraju namještaj jer ih na tržištu ništa ne zadovoljava.

Dječji vrtić El Petit Comte Kindergarten, Besalú, Girona, Španjolska, 2010.

 

Povjesničar arhitekture William JR Curtis, koji je i autor njihove monografije, tvrdi da su među najboljima na svijetu danas, da izbjegavaju ekscese i međunarodni “zvjezdani sistem” koji od arhitekata proizvodi tzv. ikone. Njihov rad evocira arhitekturu Miesa van der Rohea, skulpture Richarda Serraa, te se kreće od katalonskog modernizma do japanskih zen vrtova.

 

Les Cols Restaurant Marquee, Girona, Španjolska, Olot, 2011.

 

U proteklih nekoliko godina izgradili su dva su projekta izvan njihove uobičajene zone gradnje.

 

Soulages Museum, Rodez, Francuska,2014.

 

La Cuisine art centre, Nègrepelisse, Francuska, 2014.

 

Odabir ovog trija koji je čvrsto ukorijenjen u lokalni kontekst i vješto izbjegava svjetla međunarodne pozornice, obećavajući je smjer za Pritzkerovu nagradu.

Iako će im ovo priznanje donijeti mnogo poziva za internacionalnu suradnju, malo je vjerojatno da će Aranda, Pigem i Vilalta promijeniti svoj način rada.

 

Sant Antoni – Joan Oliver Library, Senior Citizens Center and Cándida Pérez Gardens, Barcelona, Španjolska, 2007.

 

Row House, Olot, Girona, Španjolska, 2012.

 

 

Izvor/ Fotografije: HINA, pritzkerprize.com, theguardian.com

 

 

 


Natječaj za umjetničku intervenciju na kompleksu Koteks Gripe u Splitu

$
0
0

Otvoren je natječaj vizualnim, izvedbenim umjetnicima i svim zainteresiranima za (performativnu) umjetničku intervenciju na kompleksu Koteks Gripe u Splitu. Rok za prijavu je 5. travnja 2017.

 

“Pozivaju se umjetnici i svi zainteresirani da predlože performativnu akciju na nekom od otvorenih prostora centra Koteks Gripe u Splitu. Posebno se potiču umjetnici i stanovnici Splita te grupne/kolektivne akcije, no razmotrit će se i svi ostali prijedlozi.

Projektni prijedlog treba sadržavati jednu stranicu teksta. Priložiti je potrebno i kratku biografiju (ne dužu od 1 stranice) te tehničku listu i opis izvedbe.

Prijedlozi se šalju isključivo na e-mail adresu: slobodne.veze@gmail.com do 5. travnja 2017. godine. Izvedba je moguća od kraja svibnja 2017. do sredine lipnja 2017. (utvrdit će se dogovorno).

Ukupni proračun po radu, uključujući umjetnički honorar, iznosi 3 000 kn bruto, a produkciju organizira projekt Motel Trogir.

 

 

Projekt Motel Trogir posvećen je promišljanju, afirmaciji, zaštiti i reaktualizaciji arhitektonske baštine modernizma druge polovice 20. stoljeća. Uz Vitićev trogirski motel kao ishodište projekta, od početka 2016. godine fokusiramo i sportsko-prodajni centar Koteks Gripe u Splitu (arhitekti Živorad Janković i Slaven Rožić, 1979-1981.), izgrađen povodom Mediteranskih igara (o čemu smo pisali ovdje i ovdje).
Kako će vrijeme pokazati, kompleks je ujedno zadnji veliki modernistički projekt ostvaren u Splitu te je uz kulminaciju označio i njen kraj.

Slijedom incijative projekta Motel Trogir prema Konzervatorskom odjelu u Splitu početkom 2016. godine o potencijalnoj spomeničkoj zaštiti cjeline ili segmenata kompleksa, tadašnji stav nadležnog tijela bio je da sklop nije obrađen u stručnoj literaturi, tj. da tek očekuje znanstvenu obradu i valorizaciju kako bi ga se moglo eventualno razmotriti za neki vid formalne zaštite.

Utoliko smo odlučili ispuniti tu prazninu u suradnji s nizom suradnika i suradnica. U okviru projekta Motel Trogir završena je prva faza pionirskog istraživanja za potrebe buduće publikacije koja će biti objavljena krajem 2017. /početkom 2018. godine. Knjiga ovaj kompleks i njegovu ulogu u razvoju Splita obrađuje i kroz širu priču koja je ujedno i najava međunarodnog širenja projekta na slične sportsko-trgovačke komplekse izvedene u razdoblju modernizma u nekoliko zemalja.

Važan dio projekta Motel Trogir od samog početka predstavlja i njegov umjetnički segment usmjeren na kontekst modernistički izgrađenog okoliša u Dalmaciji, posebno u razdoblju od 1960-tih do 1980-tih.

Segment programa naziva URBANE PRAZNINE/RETHINKING THE VOID fokusira prostor kompleksa Koteks Gripe kroz privremenu umjetničku reanimaciju, a želimo ga afirmirati kao zajednički prostor kroz niz performativnih akcija.

Cilj akcija je i pokrenuti proces (pri)sjećanja što je Koteks značio za Split 1980-tih i kasnije te ga simbolički ponovno aktivirati kao važan javni prostor za grad.

Pokušaj je to i testiranja ‘afektivnog kapitala’ u slučaju Koteks, za koji jedni tvrde da se nije stigao formirati budući da je ‘nastao prekasno, premalo je zaživio i prebrzo utonuo u stagnaciju da bi se stvarno utisnuo u mentalni krajobraz stanovnika Splita’ (J. Pavičić). S druge strane, nema stanovnika Splita srednje i starije generacije koji ne pamte prodajni centar Koteks po dobrim trgovinama i restoranima, prvoj splitskoj pizzeriji, disco-klubu i reklami s Radio Splita o svim putevima koji vode upravo u – Koteks”, kaže se u pozivu.

 

Foto: Saša Šimpraga

 

 

 

Poziv Hrvatske komore arhitekata za prijavu prijedloga godišnjih nagrada

$
0
0

Na Danima arhitekata 1.0 koji će se održavati u Rovinju od 11. – 13. svibnja 2017. godine, Hrvatska komora arhitekata dodjeljivat će nagrade kao priznanja strukovne institucije za istaknuti doprinos u područjima arhitekture, urbanizma i konceptualnih istraživanja u 2016. godini.

Dodjelit će se sljedeće godišnje nagrade Komore: Medalja za arhitekturu, Medalja za urbanizam i Medalja za konceptualni pothvat.

Medalja za arhitekturu namijenjena je dovršenom arhitektonskom ostvarenju koje je inovativno, originalno, hrabro i suvremeno, a istovremeno ekonomski, prostorno i vremenski održivo. Planiranom ili dovršenom urbanističkom ostvarenju koje je inovativno, socijalno osjetljivo i sveobuhvatno dodijelit će se Medalja za urbanizam. Konkurenti za Medalju za konceptualni pothvat su konceptualna arhitektonska i urbanistička rješenja, djela koja su konceptualno precizna, inovativna, originalna, hrabra, eksperimentalna i avangardna, te kritički osvrti, znanstveni radovi, publikacije ili izložbe.

Rok za predaju prijedloga za nagrade je ponedjeljak 3. travnja 2017. godine do 16 sati, bez obzira na način dostave.

Za ocjenjivanje pristiglih prijedloga imenovan je Ocjenjivački sud u sastavu: akademik Nikola Bašić, dipl. ing. arh., Tomislav Ćurković, dipl. ing. arh., redoviti prof. Ante Kuzmanić, dipl. ing. arh., akademik Mladen Obad Šćitaroci, dipl. ing. arh., prof. dr. sc. Karin Šerman, dipl. ing. arh.

Godišnje nagrade Komore dodjeljuju se autorima i autorskim timovima, od kojih je barem jedan član Komore, koji su hrvatski državljani. Prijedlog za dodjelu godišnje nagrade Komore mogu davati svi članovi Komore, tijela Komore, znanstvene i druge javne ustanove, udruge građana, druge strukovne komore, te sve pravne i fizičke osobe.

Prijedlozi za dodjelu godišnje nagrade moraju se ispuniti na obrascu koji se može preuzeti na web stranici www.arhitekti-hka.hr ili ovdje.

Popunjeni obrazac i grafički prilozi predaju se u zapečaćenom omotu na adresu: Hrvatska komora arhitekata, Ulica grada Vukovara 271/2, HR – 10000 Zagreb, s naznakom “Prijava za godišnje nagrade Komore”.

 

Javni poziv na prijavu, Pravilnik o dodjeli godišnjih nagrada HKA pogledajte ovdje.

 

 

Izvor: Hrvatska komora arhitekata

 

 

 

U prostoru između arhitekture i urbanizma

$
0
0

Društvo arhitekata Splita (DAS) organizira ciklus predavanja i tribina “Splitski kolaž” u kojem će se predavači dotaknuti važnih i problematičnih tema prostora grada Splita.

Ciklus započinje večeras, 7. ožujka 2017. predavanjem “U prostoru između arhitekture i urbanizma” prof. art. Ante Kuzmanića, dipl.ing.arh., u kojem se preispituje odnos arhitekture i urbanizma te utjecaj formalnih faktora poput prostornih planova na urbanističko planiranje. Također, predavanje će se značajno osvrnuti i na prometnu infrastrukturu kao jednu od problematičnijih tema grada Splita.

 

 

Predavanje će se održati u 19 sati u prostorijama Društva arhitekata Splita, Starčevićeva 24 c, Split.

 

 

Izvor: DAS

Plakat: kazinoti&komenda

 

 

Hotel Amarin u Rovinju

$
0
0

Predstavljamo projekt Hotel Amarin, realizaciju arhitektonskog ureda STUDIO UP, Lee Pelivan i Tome Plejića. O konceptu projekta u nastavku teksta pišu autori.

 

Hotel Amarin nalazi se u gustoj borovoj šumi, na istočnom rubu područja ugostiteljsko-turističke zone “Monsena-Valdaliso”, na poluotoku s pogledima na Rovinj, Veneciju i otočić Figarola.

 

 

Hotel ima 1 kino, 2 plaže, 3 unutarnja bazena, 3 whirlpool bazena, 4 vanjska bazena, 4 apartmana, 4 saune, 5 vanjskih zona s igračkama, 5 tretmanskih soba, 6 ugostiteljskih punktova, 10 unutarnjih tematskih punktova za djecu, 276 dvokrevetnih soba.

 

 

Javni i privatni sadržaji odvojeni su u dva dijela. Javni dijelovi su na tlu, a smještajni u zraku.
Javna sfera je vibrantnog, a privatna kontemplativnog karaktera.

 

 

“Prostori između” ove dvije sfere su – zakrivljeni tuneli, rampe u zraku, krivudava levitirajuća staza, razlomljeno stubište.

Svi javni sadržaji u direktnom kontaktu s terenom i pripadajućim vanjskim sadržajima organizirani su neformalno, u nepravilnim formama, respektirajući zahtjeve programa.

 

 

Karakter javne sfere je dinamičan, neočekivanih sudara, kadrova, perceptivne igre i prisutne sugestivne konstrukcije koja šiklja iz tla.

 

 

Vanjsku pojavnost prizemnog dijela karakterizira reflektivno kontinuirano pročelje koje lomi slike šume, stvarajući kaleidoskopski efekt – dodatno proširujući panoramu velikog pripadajućeg pejzaža.

 

 

Privatna sfera, s prekrasnim pogledom na rovinjski arhipelag, šokantno bijela je – neutralna, jednostavna, samozatajna, zasjenjena vanjskom providnom “zavjesom”. Privatni “levitirajući objekt” organičnim oblikom prati obalnu liniju i osigurava daleke vizure prema pučini i šumi.

 

 

Dinamičan slijed prostornih i ambijentalnih sekvenci angažira djecu i roditelje u istraživanje intrigantnih igara – percepcije, odnosa cjeline i detalja, oblika, proporcije, materijala, svjetla, sjene, mirisa, refleksije.

 

 

 

 

 

O Hotelu Amarin:

Pozivni natječaj – 1. nagrada, 2014.

Projektna dokumentacija i gradnja – 01.2015. > 07.2016.

 

Naručitelj: Maistra d.d. Rovinj

Autori: Lea Pelivan + Toma Plejić / STUDIO UP

Arhitektonski ured: STUDIO UP, Zagreb

Projektni tim: Lea Pelivan, Toma Plejić, Izvor Simonović-Majcan, Iva Martinis, Jelena Martić, Tin Pelivan, Domagoj Bolanča, Nikola Brlek, Krešimir Renić, Stanislava Odrljin, Marina Zajec, Ana Pall, Boris Goreta (vizualizacije), Blok A3 d.o.o. Marko Kranjčević, Matija Lastovčić, Predrag Šarčević,

 

Suradnici:

Signalizacija i prostorna grafika: Damir Gamulin

Tekstovi: Nenad Vukušić Sebo

Hortikultura: Ured ovlaštene krajobrazne arhitektice; Ksenija Jurčić Diminić

Site specific instalacija: Numen/For Use, Nikola Radeljković

Konstrukcija: Radionica statike d.o.o.; Josip Galić, Branko Galić

Promet: IPB CAR d.o.o. / RADIUS PROJEKT d.o.o.; Hrvoje Kostelac

Infrastruktura: GPZ d.o.o; Duško Mičetić

Instalacije: Termotehnika Paun d.o.o.; Vladimir Paun

Elektroinstalacije: TEH PROJEKT ELEKTROTEHNIKA d.o.o.; Slobodan Mataija, Igor Ganić

Sustavi zaštite od požara: APIN PROJEKT d.o.o.; Branimir Cindori

Zaštita od požara: Inspekting d.o.o. Milan Carević, Maksim Carević, Josip Radeljić

Tehnologija kuhinje: DEKODE d.o.o.; Zoran Divjak

Građevinska fizika i detalji: AKFZ studio d.o.o.; Mateo Biluš

Energetski certifikat: Planetaris d.o.o.; Natko Bilić

Dizala: LIFT MODUS / KONE d.o.o.; Rok Pietri

Geodetski project: GEOISTRA d.o.o.; Sebina Stepančić Salić

Fotograf: Robert Leš

 

Kapacitet: 280 smještajnih jedinica

Površina zahvata: 107.107,00 m2

Bruto razvijena površina: Hotel – 27.046,31 m2 / Satelit 1 – 462 m2 / Satelit 2 – 406 m2

 

Izvođač: Kamgrad d.o.o.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ELEN LEAF proglašen najboljim projektom javne arhitekture

$
0
0

Projekt ELEN LEAF – stanice za solarno punjenje Ane Banić Göttlicher, Maše Vukmanović i Ivana Galića osvojio je iF nagradu za dizajn 2017.

Svake godine, najstarija njemačka neovisna dizajnerska organizacija, iF International Forum Design GmbH, smještena u Hannoveru, organizira iF DESIGN AWARD. Projekt ELEN LEAF – stanica za punjenje električnih automobila, pobijedio je u disciplini Arhitektura, u kategoriji Javna arhitektura.

Autori projekta su tim koji čine Ana Banić-Göttlicher, Maša Vukmanović i Ivan Galić. Naručitelj projekta tipske solarne stanice za punjenje električnih automobila je HEP Opskrba. Stanica ELEN LEAF realizirana je 2016. godine na lokaciji Trg Stjepana Radića 1, u Zagrebu.

Žiri sastavljen od 58 članova nezavisnih stručnjaka iz cijelog svijeta prepoznao je projekt ELEN LEAF kao najbolji u kategoriji Javne arhitekture. Treba napomenuti kako je u konkurenciji za nagrade bilo prijavljeno više od 5500 radova iz 59 zemalja.

iF nagrada za dizajn dodjeljuje se više od 60 godina, prepoznata je diljem svijeta kao pokazatelj kvalitete i izvrsnog dizajna te se smatra jednom od najvažnijih nagrada za dizajn. Prijavljeni radovi su nagrađeni u kategorijama produkt dizajna, pakiranja, komunikacija i dizajna usluga, arhitekture, interijera te profesionalnih koncepata.

Svi nagrađeni radovi su predstavljeni u vodiču iF WORLD DESIGN GUIDE, na aplikaciji iF design app i izloženi na izložbi iF dizajn u Hamburgu.

Investitor: HEP Opskrba
Dizajn: Ana Banić Göttlicher / 4N4 design, Maša Vukmanović / Maša Vukmanović kreativni studio
Arhitektura: Ivan Galić / NOP studio
PROJEKTNI TIM
Arhitektura: Damir Mance
Statika: Ivica Šaban
Struja: Zlatko Galić
Izvođač: Elna Kabel
Fotografije ELEN LEAF: Ivan Dorotić / Fotografija tima: PR.

 

Više o projektu ELEN leaf na iF stranicama.

 

Izvor: Društvo arhitekata Zagreba

 

 

Viewing all 609 articles
Browse latest View live