Quantcast
Channel: arhitektura – Pogledaj.to
Viewing all 609 articles
Browse latest View live

Kakva je budućnost šibenskih napuštenih objekata?

$
0
0

U Šibeniku od 23. do 25. rujna 2016., u organizaciji Sobe DAŠ i Zavičajne škole, održat će se drugi Dani lokalnog angažmana.

Dani lokalnog angažmana zamišljeni su kao trodnevno događanje koje će okupiti sudionike različitih struka kako bi se kroz radionicu, predavanja i zajedničku diskusiju pokušalo utvrditi probleme, te ispitati različite mogućnosti korištenja javnog prostora i revitalizacije napuštenih objekata koji se nalaze na području nekadašnje vojarne Minerska.

1

U dnevnom dijelu programa održavat će se arhitektonska radionica, dok će se u večernjim satima odvijati predavanja u gradskoj jezgri.

Predavanja će održati stručnjaci iz područja arhitekture, antropologije, šumarstva. Teme o kojima će govoriti su kritički turizam, urbani vrtovi, intervencije u javnom prostoru, upravljanje napuštenim prostorima.

Gosti predavači su Sonja Leboš, Dafne Berc, Tomislav Soldo, Bojan Mucko, Saša Šimpraga, Vice Krnčević, Emil Jurcan, te članovi Sobe DAŠ.

U sklopu Dana održat će se izložba radova šibenske umjetnice Lane Stojičević.

2

Za kraj događanja je predviđena prezentacija projekata nastalih na arhitektonskoj radionici na kojoj će i građani imati priliku vidjeti različite prijedloge iskorištavanja potencijalnog prostora grada koji je trenutno izvan funkcije.

Studenti Arhitektonskog fakulteta u Splitu i Zagrebu, te ostali zainteresirani pozvani su da pošalju svoju prijavu za sudjelovanje na radionici na e-mail adresu soba@d-a-si.hr najkasnije do ponedjeljka, 19. rujna 2016. godine.

Cilj Dana lokalnog angažmana je bolje upoznati građane i struku s vlastitim gradom, odnosno njegovim zapuštenim, marginaliziranim i nedovoljno valoriziranim prostorima, ali i preispitati ulogu arhitekture u današnjem funkcioniranju i oblikovanju grada.

 

Izvor /fotografije: Društvo arhitekata Šibenika

 

 


Prva ECO-SANDWICH® kuća otvorena u Koprivnici

$
0
0

Predstavljamo projekt prve ECO-SANDWICH® kuće, koja je otvorena 7. rujna 2016. u Koprivnici i jedna je od dvanaest planiranih tipskih višeobiteljskih kuća s tri stana kao novi stambeni tip unutar programa poticane stanogradnje (POS).
U nastavku o konceptu projekta piše autor, prof. Ljubomir Miščević.

03

Prva ECO-SANDWICH® kuća je energetskog standarda pasivne kuće (A+) i smještena je u Zelenom kvartu grada Koprivnice (Lenišće – Istok) kao dio projekta “Novo lice Koprivnice” kojim se želi stvoriti zelena, energetski učinkovita i prosperitetna Koprivnica nove kulture življenja.

02

Prvi korak u tome je stvaranje niskoenergetskoga Zelenog kvarta koji će se sastojati od sedam višestambenih zgrada i dvanaest spomenutih višeobiteljskih kuća.

Prema programu društveno poticane stanogradnje (POS), dosad su izgrađene tri “Šparne hiže”, višestambene zgrade energetskog razreda A+.

07

Prva ECO-SANDWICH® kuća je prva realizacija predgotovljenog ventiliranog fasadnog sustava ECO-SANDWICH®. Projekt ECO-SANDWICH® nastao je kao rezultat suradnje hrvatskih znanstvenih institucija (Građevinski i Arhitektonski fakultet Sveučilišta u Zagrebu) i industrije (Beton Lučko, Knauf Insulation, Eurco), a odobren je za financiranje u okviru programa Europske unije CIP-EIP-Eco-Innovation 2011.

Ciljevi projekta su poticanje reciklaže građevinskog otpada, promoviranje zamjene štetnih toplinsko-izolacijskih materijala te promicanje primjene predgotovljenih panela kojima se smanjuje ugrađena energija u proizvod, kao i emisije stakleničkih plinova i štetnih nusprodukata iz proizvodnje.

01

ECO-SANDWICH® panel ima nisku toplinsku provodljivost zbog betona s recikliranim agregatom, koja je 36% manja u odnosu na beton izrađen s prirodnim agregatom. Koristi mineralnu vunu izrađenu Ecose® tehnologijom s prirodnim smolama kao vezivom, visoke je otpornosti na požar, većeg toplinskog kapaciteta te ga je moguće ponovo iskoristiti i u cijelosti reciklirati.

012

Projekt ECO-SANDWICH® je na 63. međunarodnom sajmu inovacija INNOVA 2014. održanom u Bruxellesu osvojio zlatnu medalju, a izlagan je i na međunarodnom sajmu BAU Messe 2015. u Münchenu. Sveučilište u Zagrebu je time postalo prvo izvan Njemačke kojem je omogućeno izlaganje svojih ideja, istraživanja i proizvoda od strane organizatora sajma.

Prva izvedba ECO-SANDWICH® sustava provedena je kao donacija investitoru, Agenciji za društveno poticanu stanogradnju grada Koprivnice (APOS), koja je projekt podržavala od samoga početka. Ujedno je projekt ostvaren zahvaljujući i prvoj primjeni održive, inovativne, zelene javne nabave kao modela financiranja u Hrvatskoj.

S obzirom da je cjeloviti fasadni sustav za prvu realizaciju financiran iz sredstava EU projekta, prvo je ostvarenje ujedno i pilot-projekt kojim se istražuju mogućnosti primjene sustava.

04

Zbog toga je zgrada kompleksnijeg, razvedenog oblika te se na kući pojavljuju elementi kao što su konzole, ugaoni prozori, terase, lođa, balkon, kako bi se kroz projekt i izvedbu rješilo što više karakterističnih detalja i na taj način stvorilo svojevrsni katalog kvalitetnih rješenja za buduće primjene.

U ovojnici zgrade ugrađeni su sustavi za mjerno promatranje topline i vlažnosti koji su relevantni za utvrđivanje kvalitete unutarnjeg zraka i energetske učinkovitosti i potrošnje. Prije tehničkog pregleda i izdavanja uporabne dozvole izveden je i test zrakopropusnosti ovojnice (Blower-Door test) i termovizijsko snimanje.

06

Kuća (Pr+1+Pk) sadrži tri stana, svaki na jednoj etaži te zajednički ulazni prostor i stubište. Projektirana je na način koji omogućava maksimalnu uporabu sunčeve energije na pasivan način. Svi su primarni stambeni prostori orijentirani od istoka do zapada, većinom na izraziti jug, a sekundarni duž sjevernog pročelja uz koje je i stubište.

011

Osunčana pročelja su maksimalno otvorena, a sjeverno je maksimalno zatvoreno. Zapadni dio s dnevnim boravkom, kuhinjom, izbom te WC-om je gotovo identičan u svim stanovima, dok se istočni dio kuće u kojemu je smješten spavaći dio sa kupaonicama mijenja u odnosu na veličinu stanova.

U prizemlju se nalazi 2,5 S, na katu 3,0 S, a u potkrovlju 2,0 S stan, uključujući prostor boravka. U skladu s definicijom pasivne kuće, stanovi imaju zaseban ventilacijski sustav toplozračnog grijanja s rekuperatorom.

010

Zgrada ima instalaciju plina, a predviđeni su i aktivni sunčani sustavi za zagrijavanje potrošne sanitarne tople vode i prostora, kao i fotonaponski pretvornici za proizvodnju električne energije.

Svaki od tri stana uz klasične vanjske prostore i spremišta, kao inovaciju ima i vlastiti vanjski vrt, koji je opremljen izdvojenim priključcima za struju i vodu.

05

 

Građevina: Prva ECO-SANDWICH® kuća
Autor i glavni projektant: prof. Ljubomir Miščević, dipl.ing.arh.
Suradnici: Tea Beličev, dipl.ing.arh. i Mark Miščević, stud. arh
Arhitektonski ured: Zavod za arhitekturu Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
Projekt konstrukcije: prof.dr.sc. Mladen Meštrović, dipl.ing.građ, dipl.ing.mat
Strojarski projekt: mr.sc. Ivan Cetinić, dipl.ing.stroj.
Elektrotehnički projekt: Stipe Mihotić, dipl.ing.el.
Fotografije: Mark Miščević

Investitor: Agencija za društveno poticanu stanogradnju Grada Koprivnice
Površina parcele: 708,0 m²
Bruto površina: 393,9 m²
Projekt: 2014.-2015.
Realizacija: 2016.
Glavni izvođači: Teh-Gradnja d.o.o., Beton Lučko d.o.o. (ECO SANDWICH®)

 

 

 

 

Hotel D-Resort nominiran za nagradu “The Design Awardsa”

$
0
0

Hotel D‐Resort Šibenik projektirali su arhitekti Nikola Bašić (arhitektura) i Marko Murtić (interijer), a nominiran je za nagradu “The International Hotel and property award” koja bira najbolja dizajnerska rješenja poznatih svjetskih hotela.

D‐Resort Mandalina Šibenik jedan je od sedam finalista za nagradu na svjetskoj razini i među četiri u Europi, u kategoriji hotela manjih od 200 soba.

 

1

“The International Hotel and property award” nagrada je “The Design Awardsa”, dizajnerskog časopisa u Velikoj Britaniji, koju karakterizira glasovanje otvoreno za profesionalce iz svijeta dizajna, ali i za sve čitatelje, klijente i korisnike.
Dodjela glavnih nagrada održat će se u petak, 16. rujna u Hotelu Cipriani u Veneciji.

“Unutrašnjost D‐Resort Mandaline rijetki je primjer integracije arhitekture i interijera što je rezultiralo i jednim savršeno integriranim projektom.

Glavni koncept bila je kreacija vlastite, moderne vizije mediteranske arhitekture, u potpunosti nanovo oblikovane i lišene globalizacije, kao i globalnih trendova u hotelijerstvu.

Kreirali smo vlastitu viziju mediteranske arhitekture s osjećajem za baštinu koja dominira vizurama grada Šibenika.

2

Kao osnovni materijal u gradnji korišten je bijeli cement oblikovan u drvenim kalupima, a koji je poslužio i kao skulpturalni element u eksterijeru i u interijeru.

Dizajnerski elementi u interijeru od sirovo su rezanog hrasta čija je tekstura, toplina i boja odlično promišljen kontrast betonskim zidovima. Skulpture, keramički zidovi i umjetnička platna dodatno naglašavaju kod posjetitelja osjećaj da se nalazi na jednom doista posebnom mjestu. Umjetnost je sastavni dio D‐Resorta”, kaže arhitekt Marko Murtić.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

“U EMUR STUDIU za ovaj projekt osmišljeni su, dizajnirani i proizvedeni namještaj, rasvjetna tijela i tepisi pod zajedničkim imenom STUFF – brenda kojim je naglašena jedinstvenost D‐Resorta.

16

STUFF je superior design brand namijenjen opremanju modernih turističkih i institucionalnih interijera, ali i privatnih stambenih objekata. Napomenuo bih da je STUFF moderan, ali prije svega funkcionalan dizajn široke primjene izrađen od vrlo kvalitetnih materijala.

14

Našim namještajem uređen je interijer hotela D‐Resort Mandalina u Šibeniku, a za potrebe hotela dizajnirali smo i proizveli više od 30 komada namještaja”, izjavio je Marko Murtić, hrvatski arhitekt i dizajner interijera, koji je interijer finalizirao uz pomoć kolegice arhitektice Ane Aščić.

17

15

10

6

 

 

 

Natječaj za Park 12 branitelja sa spomen obilježjem u Lepoglavi

$
0
0

Grad Lepoglava raspisuje, a Društvo arhitekata Varaždin (DAV) organizira i provodi Natječaj za izradu idejnog urbanističko – arhitektonsko – krajobraznog rješenja: Park 12 branitelja sa spomen obilježjem u Lepoglavi.

VRSTA, STUPANJ SLOŽENOSTI I STUPANJ PROVEDBE NATJEČAJA:
Natječaj je: urbanističko – arhitektonsko – krajobrazni, opći, jednostupanjski, prvog stupnja složenosti, za realizaciju.

2

ROKOVI:
Početak natječaja: 19. rujna 2016.
Rok za postavljanje pitanja natjecatelja: 4. listopada 2016. Pitanja se dostavljaju e-mailom na adresu: ParkbraniteljaDAV@gmail.com.

Rok za davanje odgovora na pitanja: 11. listopada 2016. Pisani odgovori bit će objavljeni na www.davz.hr i dostavljeni svima koji su podigli natječajne podloge i ostavili svoju adresu elektroničke pošte.

Rok, način i vrijeme predaje natječajnih radova: 3. studenog 2016. do 14 sati ukoliko se rad predaje osobno, a u slučaju slanja poštom, pošiljka na pošti treba biti zaprimljena na isti datum do 14 sati.

Predaja natječajnih radova i adresa za slanje istih je: Grad Lepoglava, Antuna Mihanovića 12, 42250 Lepoglava, s naznakom “NE OTVARAJ – natječajni rad Park 12 branitelja”.

Način slanja definiran je Uvjetima natječaja.

ČLANOVI I ZAMJENICA ČLANA OCJENJIVAČKOG SUDA, STRUČNA SAVJETNICA, TEHNIČKA KOMISIJA I TAJNICA:
Za ocjenu radova imenovan je Ocjenjivački sud u sastavu tri (3) člana:

Članovi Ocjenjivačkog suda:
1. Kata Marunica, dipl.ing.arh. – predsjednica Ocjenjivačkog suda
2. Mr.sc. Zdravko Jakop, pomoćnik ministra obrane RH
3. Zdenka Šarolić, dipl.ing.arh, ovlaštena arhitektica

Zamjenica člana Ocjenjivačkog suda
Nives Gorski, dipl.ing.arh, ovlaštena arhitektica

Tehnička komisija
Valentina Fištrek, dipl.ing.arh, ovlaštena arhitektica

Tajnica natječaja
Emanuela Grđan, dipl.ing.arh, ovlaštena arhitektica

NAGRADE:

Ako do određenog roka prispije najmanje tri (3) rada koji su stručno izrađeni i odgovaraju Uvjetima natječaja, Ocjenjivački sud se obvezuje dodijeliti sljedeće nagrade u točnom iznosu i rasporedu kako slijedi:

 

Nagrade prema redoslijedu
Broj                                                     nagrada              Neto iznos
1. nagrada                                              1                     10.000,00 kn
2. nagrada                                             1                      6.000,00 kn
3. nagrada                                             1                      4.000,00 kn

UKUPNO                                                3                    20.000,00 kn

 

1

 

KRITERIJI ZA OCJENJIVANJE:

Formalni kriteriji: usklađenost rada s Uvjetima natječaja, Programom natječaja i prostorno-planskom dokumentacijom.

Isključit će se radovi:

– predani poslije roka navedenog u ovim uvjetima,
– koji ne sadrže priloge navedene ovim uvjetima,
– čija oprema natječajnog rada nije u skladu s ovim uvjetima,
– koji nisu u skladu s prostorno-planskom dokumentacijom, Programom natječaja i ostalim uvjetima natječaja.

Pored usklađenosti rada s uvjetima raspisa (u pogledu sadržaja, rokova i obaveznih priloga), pri ocjenjivanju radova Ocjenjivački sud će valorizirati radove prema slijedećim Osnovnim kriterijima:

– prostorni koncept u odnosu na širi i uži urbani kontekst,
– prostorna i oblikovna kvaliteta,
– harmonija suvremenog izričaja s kulturno povijesnim i ambijentalnim vrijednostima,
– racionalnost i ekonomičnost rješenja,
– svi nagrađeni radovi moraju biti provedivi.

PROCIJENJENA VRIJEDNOST INVESTICIJE iznosi 250.000,00 kn (bez PDV-a).
PROCIJENJENA UKUPNA VRIJEDNOST NABAVE iznosi 40.000,00 kn (bez PDV-a).
PROCIJENJENA VRIJEDNOST UGOVORA O USLUGAMA za izradu projektno – tehničke dokumentacije (izvedbeni projekt s pripadajućim troškovnicima za potrebe nabave radova) iznosi 20.000,00kn (bez PDV-a), a njena izrada ugovorit će se za područje uže zone obuhvata, s prvonagrađenim natjecateljem.

U slučaju nemogućnosti postizanja dogovora s prvonagrađenim, realizacija se dogovara redom sa sljedećim rangiranim do postizanja dogovora.

Registarski broj natječaja: 30-16/LE-AUK/JN
Broj iz Plana nabave Grada Lepoglave za 2016.godinu: predmeti nabave na koje se ne primijenjuje Zakon o javnoj nabavi- bagatelna nabava
Redni broj bagatelne nabave:  43/BN. – Javni urbanističko – arhitektonsko – krajobrazni natječaj za izradu idejnog rješenja: Park 12 branitelja sa spomen obilježjem u Lepoglavi

INVESTITOR I RASPISIVAČ:
Grad Lepoglava, Antuna Mihanovića 12, 42250 Lepoglava, OIB: 79368224789, Internetska adresa: http://www.lepoglava.hr/ kojeg zastupa gradonačelnik Marijan Škvarić, Telefon: +385 (0)42/770-411, Fax: +385 (0)42/770-419, E-mail adresa: lepoglava@lepoglava.hr

ORGANIZATOR I PROVODITELJ:
Društvo arhitekata Varaždin (DAV), Optujska 99, 42 000 Varaždin, OIB: 97116871661, Internetska adresa: http://www.davz.hr/, koje zastupa predsjednica Valentina Fištrek, dipl.ing.arh., Telefon: +385 091/369-3263, E-mail adresa: arhitekt.vz@gmail.com

IZRAĐIVAČI NATJEČAJNOG ELABORATA:
Izrađivači Natječajnog elaborata su: Maja Kireta, dipl.ing.arh, ovlaštena arhitektica, Tome Masaryka 21, 42 000 Varaždin, E-mail adresa: maja.kireta77@gmail.com, Telefon: 098/791-090 i Valentina Fištrek, dipl.ing.arh, ovlaštena arhitektica, Optujska 99, 42 000 Varaždin, E-mail adresa: valentina.fistrek@zg.t-com.hr Telefon: +385 091/369-3263.

NATJEČAJNI ELABORAT:
Natjecateljima se stavlja na raspolaganje Natječajni elaborat pripremljen na digitalnom mediju, te ga natjecatelji mogu preuzeti u digitalnom obliku bez naknade, uz prethodnu registraciju (ostavljanje osobnih podataka – ime i prezime, adresa, e-mail adresa i br. telefona) na e-mail adresi: ParkbraniteljaDAV@gmail.com, nakon čega će im biti dostavljena poveznica na kojoj se mogu natječajne podloge u digitalnom obliku preuzeti s poslužitelja. Ukoliko natjecatelj traži natječajnu podlogu i u analognom obliku, ista će biti dostavljena natjecatelju poštom.

JEZIK NA KOJEM SE PROVODI NATJEČAJ:
Natječaj će se provoditi na hrvatskom jeziku.

 

PREDMET I SVRHA NATJEČAJA:
Predmet i svrha natječaja je dobivanje najkvalitetnijeg urbanističko – arhitektonsko – krajobraznog rješenja za Park 12 branitelja sa spomen obilježjem u Lepoglavi, na način da se formira novi park sa spomen obilježjem kako bi se odala počast palim lepoglavskim braniteljima. Park bi bio dopuna novom vizualnom identitetu i vrijednoj baštini Grada Lepoglave koja će time dobiti visokovrijedan suvremeni javni prostor i novu točku okupljanja građana i posjetitelja. Odabrano rješenje će poslužiti kao stručna pologa za potrebnu projektno – tehničku dokumentaciju.

 

PRAVO SUDJELOVANJA I OGRANIČENJA ZA SUDJELOVANJE:
Pravo sudjelovanja imaju sve fizičke stručne osobe uz uvjet da je najmanje jedan od autora pojedinog natječajnog rada ovlašteni arhitekt/ica ili ovlašteni arhitekt/ica urbanist/ica ili ovlašteni krajobrazni arhitekt/ica ili  dipl.ing.arh. ili mag.ing.arh Mogućnost sudjelovanja stranih natjecatelja definirana je Uvjetima natječaja.

Svaki od natjecatelja, pojedinac ili grupa, ima pravo sudjelovanja na ovom natječaju samo s jednim radom. Osobe koje su sudjelovale u izradi nekog natječajnog rada kao suradnici ne mogu predati natječajni rad samostalno.

Zaposlenici raspisivača, zaposlenici provoditelja u slučaju da je provoditelj pravna ili fizička osoba – ured ovlaštenog arhitekta, voditelj natječaja, zamjenik voditelja natječaja, članovi ocjenjivačkog suda, zamjenica člana ocjenjivačkog suda, tajnica natječaja, članica tehničke komisije, izrađivači natječajnog elaborata, kao i njihovi suradnici i srodnici u prvom i drugom koljenu, kao i svi ostali koji bi narušili ravnopravnost natjecatelja ili neovisno odlučivanje ocjenjivačkog suda, ne mogu kao natjecatelji sudjelovati u natječaju. Pravo natjecanja nemaju osobe koje, osim za projektiranje, imaju i drugi poslovni interes za predmet ovog natječaja, ako se time ugrožava konkurencija.

OSTALI NAVODI:
Svi ostali uvjeti detaljno su navedeni u Uvjetima natječaja.
Natječaj je objavljen u skladu s “Odlukom o provedbi postupaka nabave bagatelne vrijednosti” (“Službeni vjesnik Varaždinske županije” broj 22/14), i odredbama Pravilnika o natječajima s područja arhitekture, urbanizma, unutarnjeg uređenja i uređenja krajobraza“ (NN 85/14), a kojih su se svi sudionici obvezni pridržavati.

 

Izvor: Društvo arhitekata Varaždin

 

 

Urbane akcije oživjele zapuštene javne prostore Pule

$
0
0

Program “Otvoreni grad- intervencije u javnom prostoru Pule” održao se prvi put u razdoblju od 9. do 11. rujna na tri lokacije u povijesnoj jezgri grada.

OTVORENI GRAD je projekt kojem je cilj podizanje svijesti o javnom prostoru (o čemu smo pisali ovdje i ovdje).

Urbanim se akcijama želi upozoriti na “nevidljive”, zapuštene i neiskorištene gradske prostore, potaknuti razmišljanje, raspravu i rad na projektima u postojećim javnim prostorima povijesne jezgre grada te istražiti i ostvariti mogućnosti za njihovo korištenje i ponovnu revalorizaciju.

Projektom se istražuju javni, polujavni i privatni prostor te moguće međusobne interakcije koje možemo označiti terminima poput “privatni javno dostupan prostor” i koje je njegovo značenje u urbanom kontekstu kroz privremeno korištenje. Istražuje se i “prostor – događaj” (event space) sagledan kroz prizmu urbanih događaja – kulturnih aktivnosti.

Ovogodišnji se program usredotočio na oživljavanje napuštenih i zanemarenih prostora u centru grada.
Tri lokacije: “KUĆA BEZ KROVA” (Ul. Hermana Dalmatina 5), “TERASA TRŽNICA” (Robna kuća Pula) te “EX KINO BEOGRAD” (Garaža na Giardinima) redefinirale su se te aktivirale kao prostori-događaji kroz niz kulturnih aktivnosti, a koje se u većini mogu svesti na zajednički nazivnik urbanog performansa.

Program u kojem je sudjelovalo više od 20 sudionika iz zemlje i inozemstva je tako obuhvatio 8 različitih intervencija performativnog značaja: umjetničku kino-akciju, glazbeni i plesni performans, izložbu u izlogu, društvenu igru, literarni performans te okrugli stol i arhitektonsku radionicu.

1

Prikaz programa Otvoreni grad; originalna fotografija: Saša Pančić, dizajn: Breda Bizjak

 

U okviru urbanog performansa, pojma nastalog u umjetničkim praksama ’60-ih godina prošlog stoljeća, podrazumijeva se široki spektar izvedbi koje se ne mogu jednoznačno odrediti i koje su na razmeđu umjetničkog performansa, kazališne izvedbe, aktivističkog čina ili kolektivnog happeninga.

Privatni prostor, koji kao prazan i neaktivan prostor gubi svoju primarnu funkciju i definiciju, a biva aktiviran urbanim performansom, postaje “privatni javno dostupan prostor” te kao takav dio urbanog javnog prostora što naznačava da svaki privatni prostor sadrži potencijal javnog i obratno.

Pritom se svako boravljenje u određenom prostoru može razumjeti kao akcija i kao takva postaje metodom/tehnikom utjecaja na privremenu urbanu transformaciju.

Budući da kao stručnjaci u većini slučajeva nismo u mogućnosti formalno sudjelovati u kvalitativnim promjenama urbanog razvoja povijesne jezgre, ovakve se intervencije čine realnim sredstvom javnog djelovanja u tom smjeru.

2

Foto: Manuel Angelini, lokacija: Terasa Tržnica

 

Privremeno korištenje prostora može predstavljati važan čimbenik u procesu oživljavanja zapuštenih i nekorištenih prostora, bilo da se radi o zgradama, dijelovima zgrada ili otvorenim površinama.

Dok nekorištenje prostora često vodi u njihovo propadanje i degradiranje neposredne okoline, privremeno korištenje utječe na podizanje ekonomske, društvene ili kulturne vrijednosti samog prostora i njegove okoline.

Istovremeno, ono poboljšava uvjete u prostoru za razvoj različitih djelatnosti i urbanih zajednica. Time se bitno pridonosi poticanju kreativnih i društveno aktivnih zajednica i pojedinaca, a indirektno i podizanju kvalitete te raznovrsnosti života u gradskim četvrtima.

3

Foto: Manuel Angelini, lokacija: Kuća bez krova

 

Koncepcija pojedinog “prostora-događaja” temeljila je na suradnji s umjetnikom odnosno umjetničkim kolektivom s kojima je osmišljen privremeni sadržaj lokacije. Lokacija “EX KINO BEOGRAD” povjerena je umjetniku Daliboru Martinisu (kustosice Branka Benčić i Breda Bizjak) u suradnji sa Cinemaniac > misliti film i u partnerstvu s Apotekom – Prostorom za suvremenu umjetnost, lokacija “KUĆA BEZ KROVA” osmišljena je u suradnji s Audio vizualnim kolektivom Palme i sekcijom Dai Sai – Djeca i arhitektura te lokacija “TERASA TRŽNICA” s članovima udruge BukaNoise.

Prostori – događaji za jedan su vikend postali privremena prizorišta umjetnosti, druženja i razgovora te se na čas pomaknuli iz anonimnosti i postali javni prostori.

4

Foto: Roberta Paljar, lokacija: Terasa Tržnica

 

“KUĆA BEZ KROVA” / Ul. Hermana Dalmatina /

Kuća u Ul. Hermana Dalmatina br. 5 u Puli dio je anonimnog stambenog niza u sporednoj ulici koja vodi do Danteovog trga u strogom centru grada. Zgrada je bez krova, ali s očuvanim obodnim zidovima i lijepim popločanim podom u prizemlju.

Objekt je u suvlasništvu Grada i više fizičkih osoba, a zbog neriješenih imovinsko-pravnih odnosa Grad je preuzeo upravljanje nad nekretninom u suradnji s upraviteljem.

U memoriji građana ostala je zapamćena kao ribarnica kojoj se krov urušio tijekom prelijetanja aviona iz zračnog vojnog uporišta u Avianu u Italiji probijanjem zvučnog zida iznad Pule tijekom zadnjeg rata.

5

Originalna fotografija: Saša Pančić, obrada: Breda Bizjak, lokacija: Kuća bez krova

 

 

Audio-vizualni kolektiv Palme: Live performans i kino projekcija

Trodnevni program ovogodišnjeg izdanja projekta “Otvoreni grad – intervencije u javnom prostoru Pule” otvoren je 9. rujna u “Kući bez krova” nadahnutom uvodnom vokalnom izvedbom Edne Jurcan, koja je uz pratnju audio-vizualnog kolektiva Palme otpjevala pjesmu španjolskog kantautora Chicha Sancheza Ferlosija “Gallo rojo, gallo negro”.

 

6

7

Foto: Manuel Angelini, prostor/događaj: Kuća bez krova/Live performans, Audio vizualni kolektiv Palme

 

Intrigantan zvučni ambijent kreirali su uživo Ognjen Jovanović analognim i digitalnim ritam mašinama i Emil Jurcan bas sintesajzerom i gramofonom. Zvučni proizvod plod je improvizacije kojom skupina pokušava istražiti granične mogućnosti zvuka u danom site-specific prostornom kontekstu (link na pjesmu ovdje).

 

8

Foto: Manuel Angelini, prostor/događaj: Kuća bez krova/Live performans, Audio vizualni kolektiv Palme

 

Referirajući se na rad talijanske arhitektonske skupine Superstudio koja je 60-tih i 70-tih godina moćno utjecala na razvoj teorije u arhitekturi, a posebno na njihov kratki film “Ceremonija” iz 1973.g. u kojem samo prisustvo čovjeka u određenom prostoru odnosno njegova aktivnost ili ceremonija znači stvaranje arhitekture.

U tom se smislu pojam arhitekture odmiče iz polja isključive materijalnosti građevnih materijala i osnovnih elemenata arhitekture poput zidova i krovova u polje žive materije pa i nematerijalnosti te simboličnog djelovanja. Performans Palmi u ovom prostoru s nebom kao krovom podvukao je upravo tu tendenciju stvaranja arhitekture specifičnom urbanom ceremonijom.
9

Foto: Manuel Angelini, prostor/događaj: Kuća bez krova/Live performans, Audio vizualni kolektiv Palme

 

Djeca i arhitektura (Dai Sai): “Nestajanje ili postajanje?” arhitektonska radionica za djecu

Arhitektonsku radionicu za djecu pod nazivom “Nestajanje ili postajanje?” koja se na istoj lokaciji održala dan kasnije vodile su članice Sekcije Djeca i Arhitektura Društva arhitekata Istre (DiA DAI SAI) – kolektiv arhitekata koji izvodi prostorne vježbe s djecom.

Voditelji radionice su: Marta Bognar, Danijela Perčić Tičić, Katja Regvat, Daniela Škandul i volonteri projekta “Otvoreni grad”.

010
011

Foto: Manuel Angelini, prostor/događaj: Kuća bez krova/Arh. radionica za djecu “nestajanje ili postajanje”, DiA DAI SAI

 

Cilj radionice bio je istražiti sadržaj Kuće bez krova te prijedloge pretvoriti u makete. Sa željom da doprinesu osnovnom likovnom obrazovanju u zakinutom školskom kurikulumu na radionicu smo pozvali dva razreda osnovne škole Centar.

Kroz igru, gestu i događaj djeca su tokom jednog prijepodneva izradili četiri makete kreativno osmišljenih rješenja za ovaj prostor.
012

Foto: Saša Pančić, prostor/događaj: Kuća bez krova/Arh. radionica za djecu

 

013

Foto: Manuel Angelini, prostor/događaj: Kuća bez krova/Arh. radionica za djecu “nestajanje ili postajanje”, DiA DAI SAI

 

 

“TERASA TRŽNICA”

 

014

Originalna fotografija: Neva Bizjak, obrada: Breda Bizjak, lokacija: Terasa Tržnica

 

Nacrte za Robnu kuću u Puli (Narodni trg 10, Pula) prvotno je projektirao akademik Ante Vulin u suautorstvu s Mladenom Bošnjakom na temelju pobjedničkog natječajnog rada iz 1968. Tandem projektira idejni i izvedbeni projekt s kojim osvaja nagradu 5. zagrebačkog salona 1971. godine. No, sadašnji je oblik najvjerojatnije izgrađen po nacrtima projektanta B. Orlića (Urbis 72).

Zgrada površine 9 800 m2 dovršena je 1978. i u vlasništvu dioničkog društva Istra d.d. iz Pule. Terasa, smještena na prvom katu Robne kuće Pula, nekada je djelovala kao terasa restorana objekta. Dostupna preko vanjskog stepeništa s nivoa zelene tržnice predstavlja autonoman mikroambijent koji je primjeren za javni sadržaj.
015

Foto: Breda Bizjak, lokacija: Terasa Tržnica

 

“Scenarij: Javni čovjek – javni prostor”: Okrugli stol

U subotu rano popodne na terasi Robne kuće održao se okrugli stol pod nazivom “Scenarij: Javni čovjek – javni prostor” na kojem su sudjelovali Irena Boljunčić, predstavnica Saveza udruga Rojc i Udruge Čarobnjakov šešir, dr. sc. Edgar Buršić, postdoktorand, Sveučilište Jurja Dobrile u Puli, Odjel za interdisciplinarne, talijanske i kulturološke studije, Emil Jurcan, arhitekt, inženjerska zadruga Praksa, predsjednik Društva arhitekata Istre (Dai Sai), dr. sc. Krešimir Krolo, viši asistent, Sveučilište u Zadru, Odjel za sociologiju te dr. sc. Nikola Vojnović, docent, Sveučilište Jurja Dobrile u Puli, Odjel za interdisciplinarne, talijanske i kulturološke studije. Okrugli stol moderirala je Breda Bizjak.

Središnja tema okruglog stola odnosila se na razmatranje mogućnosti građana i udruga građana za privremeno korištenje praznih prostora u centru grada čiji se broj konstantno povećava, a kulturne potrebe u prostorima su velike. Daljnja rasprava raširila se na pitanje javnog prostora kao javnog dobra i u kolikoj mjeri je on dostupan svim građanima, neovisno o sociološkom statusu te da li je i koliko potreban te prisutan u svijesti građana.

Spomenute su i različite civilne inicijative koje su se tokom zadnjih desetak godina organizirale na području Pule kao opozicija ideološkoj matrici i vladajućoj konstelaciji.

Između ostalih, izdvojila se kao pozitivna praksa prenamjena bivše vojarne Karlo Rojc gdje već dvadeset godina djeluju brojne udruge objedinjene u Savez udruga, ali i naglasilo kako Rojc zadnjih godina stagnira, ponajviše zbog manjka političke volje moderniziranjem centra i uspostavljanjem bolje komunikacije između udruga putem izgradnje novih i već definiranih zajedničkih prostora, hostela, kafića, art rezidencija.

Gosti okruglog stola podijelili su svoja bogata profesionalna iskustva iz različitih socioloških istraživanja, ali i neposredna osobna iskustva iz različitih inicijativa.

016

Foto: Marko Kalčić, prostor/događaj: Terasa Tržnica/Okrugli stol “Scenarij: javni čovjek-javni prostor”

 

Ivana Vojnić Vratarić (BukaNoise): Plesni performans “Give me back my name” i DJ set udruge BukaNoise

Subotu navečer označio je dojmljiv nastup umjetnice Ivane Vojnić Vratarić koja je plesnim solo performansom “Give me back my name” prostoru terase dala dimenziju drugačijeg javnog prostora trga odnosno ulice.

 

017

Foto: Roberta Paljar, prostor/događaj: Terasa Tržnica/Plesni performans, Ivana Vojnić Vratarić

 

Performans je nastao u suradnji s Markom Vojnićem koji je ujedno i autor intervencije na ogradi terase u obliku grafita na platnu sadržaja: “Mnoge stvari vidim na drugačiji način. Sve vidim drugačije.”

 

018

Foto: Breda Bizjak, lokacija: Terasa Tržnica

 

Iste večeri otvorila se i izložba u izlogu multimedijalne umjetnice Ive Milaković koja se predstavila serijom crteža na papirnim tanjurima pod nazivom “Transmutations”, a nastavak večeri potekao je uz druženje i DJ set Matka Bankovića.

 

019

Foto: Saša Pančić, prostor/događaj: Terasa Tržnica/Izložba u izlogu, Iva Milaković

 

020

Foto: Manuel Angelini, prostor/događaj: Terasa Tržnica/Dj set, BukaNoise

 

Bojan Žižović: Literarna matineja

Nedjelja 11. rujna na lokaciji Terasa Tržnica započela je duhovitom i intrigantnom literarnom matinejom s pulskim novinarom i književnikom Bojanom Žižovićem koji je predstavio svoj još neobjavljen roman “Stranka” čitajući karakteristične odlomke iz romana.

021

022

Foto: Roberta Paljar, prostor/događaj: Terasa Tržnica/Literarna matineja, Bojan Žižović

 

OOUR: “Naslov nepoznat” društvena igra

Istog se dana na istoj lokaciji održala društvena igra “Naslov nepoznat” koju je moderirala Ivana Vojnić Vratarić. Igra nastala u kolektivu OOUR koji sastavljaju: Ivana Rončević, Ivana Vojnić Vratarić, Sandra Banić, Selma Banich, Adam Semijalac je urbana društvena igra u javnom prostoru naizgled stolnog karaktera, ali s potencijalom za kreativno i proaktivno djelovanje.

023

Foto: Matej Đuzel, prostor/događaj: Terasa Tržnica/Društvena igra “Naslov nepoznat”, OOUR

 

Bacanjem kocke i odabirom direktne akcije na određenoj lokaciji igrači se pretvaraju iz pasivnih aktera u real-time aktivne individue s ciljem senzibiliziranja sebe i svoje okoline. Za stolom odigrana igra dogovorom između igrača se seli u javni ili privatni prostor te na taj način za sobom ostavlja poput otiska osobnu priču svakog igrača.
024

Foto: Matej Đuzel, prostor/događaj: Terasa Tržnica/Društvena igra “Naslov nepoznat”, OOUR

 

“EX KINO BEOGRAD”

Kino Beograd bilo je podignuto kao samostalna zgrada oko 1912. pod imenom Nazionale, imalo je raskošan dvoetažni foaje, a njegova trideset metara dugačka i dvadesetak metara široka dvorana mogla je u parteru i na balkonu primiti čak 1 200 gledalaca.

Nekadašnji Nazionale u Jugoslaviji je postao kino Beograd, da bi u osamostaljenoj Hrvatskoj najprije dobio ime Divićgrad, zatim Pula, no u sjećanju većine građana ostao je kao kino Beograd.

Nakon osamostaljenja, kinokuća vlasniku nije bila više profitabilna, a time niti vrijedna da ulaže novac u njeno održavanje i osuvremenjivanje. Tako je nekadašnja najpopularnija kino dvorana postala neatraktivna, publika ju je napustila, a vlasnik priveo drugoj svrsi, te je u ex kinu Beograd nastala garaža.

025

Originalna foto: Saša Pančić, obrada: Breda Bizjak, lokacija: Ex kino Beograd

 

Dalibor Martinis: “Drive-in iz pakla / Hell drive-in (Vječna vatra gnjeva)”

U sklopu programa se 11. rujna 2016. u parking garaži u (bivšem) kinu Beograd realizirala “kino akcija”, istaknutog hrvatskog umjetnika i jednog od pionira video umjetnosti Dalibora Martinisa “Hell drive – in ( Vječna vatra gnjeva)”  kao instalacija i intervencija u napuštenom prostoru kina.

 

026

Foto: Roberta Paljar, prostor/događaj: Ex kino Beograd/Kino-akcija “Hell drive-in (Vječna vatra gnjeva)”, Dalibor Martinis

 

Umjetnikova intervencija može se shvatiti kao instalacija za kino, kolektivna akcija, performans i projekcija za automobile i publiku. Martinis je svojom kritičkom intervencijom u javnom polju ukazao na prošlu i sadašnju ulogu prostora, te ironično, kao da privodi svrsi oba prostora, prostor kina (organizirajući projekciju na oronulom platnu) i prostor garaže pretvorio u specifično drive-in kino.

 

027

Foto: Manuel Angelini, prostor/događaj: Ex kino Beograd/Kino-akcija “Hell drive-in (Vječna vatra gnjeva)”, Dalibor Martinis

 

Vječnu vatru gnjeva čini niz video zapisa istoimenih akcija zapaljenja olupina automobila osmišljen kao oblik dokumentacije izvedbi iz različitih gradova Zagreba, Ljubljane, Graza, Dubrovnika, a koje Martinis opisuje kao “projekt iregularnog privremenog spomenika”.

Slike i zvukovi s paleža/pobuna u Parizu, Bejrutu, Bagdada, Berlina ili Beograda, inkorporirani u originalni video zapis, činili su zvučnu kulisu projiciranom video materijalu.

 

028

Foto: Manuel Angelini, prostor/događaj: Ex kino Beograd/Kino-akcija “Hell drive-in (Vječna vatra gnjeva)”, Dalibor Martinis

 

Autorov projekt komemorira/generira čin pobune koji se zbiva neredovito, ali učestalo na marginama velikih gradova i u pravilu se iskazuje paležom automobila.

Zapaljeni automobil kod građanina pobuđuje osjećaj nelagode jer izaziva asocijaciju na nezadovoljstvo onih drugih (različitih), a protiv vrijednosti koje smatra svojim civilizacijskom dosegom, pa je takav čin ponajprije spomenik nesposobnosti društva da se održi kao univerzalna vrijednost.
029

Foto: Manuel Angelini, prostor/događaj: Ex kino Beograd/Kino-akcija “Hell drive-in (Vječna vatra gnjeva)”, Dalibor Martinis

 

030

Foto: Manuel Angelini, prostor/događaj: Terasa Tržnica/Kino-after

 

031

Foto: Breda Bizjak, lokacija: Terasa Tržnica, pred literarnu matineju

 

Organizacija: Društvo arhitekata Istre (DAI-SAI)

Autor koncepcije i voditelj projekta: Breda Bizjak

Suradnici na programu: Aleksandar Ćelović, Sara Ambrus, članovi Društva arhitekata Istre, članice Sekcije Djeca i arhitektura, članovi udruge BukaNoise, članovi audio-vizualnog kolektiva Plame, Saša Pančić, Branka Benčić

 

 

 

 

Obnovit ćemo Kineski zid, bit će ljepši i cementni!

$
0
0

Kineski zid proteže se od pokrajine Hebei na istoku do Gansu pokrajine na zapadu i dug je preko 220 tisuća kilometara.

No, kao što prikazuje fotografija blizu granice pokrajina Liaoning i Hebei, ono što mu prijeti su posljedice katastrofalne restauracije izvedene 2014.

2

 

Vidljivo je da je dio zida star 700 godina prekriven slojem glatkog cementa, prema nalogu Ureda za kulturnu baštinu okruga Suizhong, izvijestila je agencija Sina, a prenosi CNN.

Kako se radi o dijelu zida koji nije otvoren za javnost, rezultati restauracije su tek nedavno dostupni javnosti, koja je oštro osudila radove.

Društvene mreže preplavili su komentari o “spljoštenom” Kineskom zidu i oni poput ” dobro da Venera Milska nije u Kini, dobila bi novu ruku”.

3

Dio Kineskog zida prije obnove

 

Ravnatelj Društva Velikog Kineskog Zida Dong Yaohui izjavio je da su radovi na restauraciji izvedeni veoma loše.

“Narušen je izvorni izgled Zida i oduzeta je povijest narodu”, dodao je, naglasivši da kineska Vlada mora regulirati restauraciju Zida u cjelini.

 

 

Na Danima Orisa Numenovci, Schumacher, Pezo, Kučan…

$
0
0

Ovogodišnji Dani Orisa održat će se 15. i 16. listopada 2016. u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog u Zagrebu.

 

1

 

Na ovogodišnjim danima Orisa poslušajte predavanja poznatih arhitekata:

Ana Kučan (Slovenija) je krajobrazna arhitektica, profesorica na Odjelu za krajobraznu arhitekturu Sveučilišta u Ljubljani. Diplomirala je i doktorirala u Ljubljani, magistrirala na Sveučilištu Harvard u SAD-u.

Godine 2006. s Lukom Javornikom osniva ured za krajobraznu arhitekturu i urbanističko planiranje – Studio AKKA. Osvaja mnoge nagrade među kojima se ističu nagrada Piranesi i Plečnikova nagrada te nagrade Architizer i Fare Paesaggio.

 

02

Ana Kučan- rekonstrukcija Nordijskog centra Planica, čije krajobrazno uređenje potpisuju Ana Kučan i Luka Javornik, foto: Miran Kambič

 

Dinko Peračić (Hrvatska) magistrirao je na Institutu za naprednu arhitekturu Katalonije (iAAC) te diplomirao arhitekturu i urbanizam na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Dobitnik je nagrade 50. Zagrebačkog salona arhitekture te nagrade Piranesi 2015. Bio je povjerenik hrvatskog nastupa na Venecijanskom bijenalu arhitekture.

Numen/For Use (Hrvatska/Austrija) je dizajn kolektiv koji djeluje na području scenografije, industrijskog dizajna, dizajna interijera i konceptualne umjetnosti. Grupa je osnovana 1998. kroz zajednički angažman dizajnera Svena Jonkea, Christopha Katzlera i Nikole Radeljkovića pod parolom For Use.

 

03

Numen / For Use – instalacija Tape, foto: Numen / For use

 

Umberto Bonomo (Čile) – Mladi stvaraoc i promotor, sudionik trenutno najpropulzivnije svjetske arhitektonske scene, one čileanske čiji su projekti izlagani na venecijanskom Bijenalu, Expo Shanghai 2010. i BIAU 2012.

Maurizio Pezo i Sofia von Ellrichshausen (Čile), dobitnici Mies van der Roheove nagrade za Amerike, osnovali su 2002. u Concepcionu umjetnički i arhitektonski studio. Pezo i von Ellrichshausen bili su kustosi čileanskog postava na Venecijanskom bijenalu 2008. godine te su odabrani za izložbu arhitekture na Bijenalu u Veneciji 2010.

 

04

Pezo von Ellrichshausen – Kuća Gago, Cumbres de Andalue, San Pedro de la Paz, Čile, foto: Christobal Palma

 

Patrik Schumacher – Zaha Hadid Architects (Velika Britanija)
Zaha Hadid Architects – partner i direktor ureda. Studirao je filozofiju i arhitekturu u Bonnu, Londonu i Stuttgartu, gdje je i diplomirao arhitekturu. Godine 1996. osnovao je s Brett Steele “Laboratorij za istraživanje dizajna” na Architectural Association u Londonu. Od 2004. profesor je i na institutu za eksperimentalnu arhitekturu na Sveučilištu u Insbrucku. Za projekt Maxxi: Muzej umjetnosti XXI stoljeća, Rim, Italija, koji projektira zajedno sa Zahom Hadid, 2010. osvaja Stirling nagradu.

Iñaqui Carnicero (Španjolska) rođen je 1973. u Madridu. Dobitnik Zlatnog lava ovogodišnjeg Venecijanskog bijenala, diplomirao je arhitekturu na Arhitektonskom fakultetu Politehničkog sveučilišta u Madridu 1998. Trenutno je gostujući predavač na Sveučilištu Cornell.

William J. R. Curtis (Velika Britanija)
Jedan od najvažnijih arhitektonskih kritičara danas. Neprikosnoveni znalac LeCorbusierovog rada! U suradnji sa britanskog izdavačkom kućom Phaidon, na Danima Orisa će biti organizirana promocija i potpisivanje nove knjige Williama J. R. Curtisa – Le Corbusier – Ideas and Forms.

Bernard Khoury (Libanon) studirao je arhitekturu na Long Island School of Design,a magistrirao na Sveučilištu Harvard. Jedan je od osnivača Arapskog centra za kulturu. Godine 1993. otvara svoj arhitektonski ured. Bio je predstavnik Kraljevine Bahrein na Bijenalu u Veneciji 2014., a njegovi su radovi izlagani u mnogim akademskim institucijama u Europi i SAD-u.

05

Bernard Khoury – Plot # 4371, Beirut, Libanon, foto: Ieva Saudargaite

 

Dani Orisa međunarodni su arhitektonski simpozij u organizaciji Oris Kuće arhitekture, nastao nakon početnih uspjeha časopisa Oris koji kontinuirano izlazi već osamnaestu godinu kao dvomjesečnik te je u rujnu ove godine proslavio svoje 100. izdanje.

Simpozij je prvi puta organiziran 2001. kao dvodnevno događanje s predavanjima istaknutih stranih i lokalnih arhitekata.
Na Danima Orisa do sada su predavali globalno eksponirani svjetski arhitekti, ali i radikalni i eksperimentalni autori. Oris je do sada ukupno ugostio više od 250 predavača iz cijelog svijeta omogućavajući domaćoj, ali i inozemnoj publici da poslušaju predavanja vrhunskih arhitekata.

 

 

 

Rehabilitacija prostora

$
0
0

Društvo arhitekata Zagreba u sklopu projekta ARTUR (Arhitektura i turizam) koji se održava u suradnji s Institutom za turizam i lokalnim društvima arhitekata organizira konferenciju ARTUR posvećenu temi REHABILITACIJA PROSTORA i objekata u turizmu,  29. rujna 2016. u Društvu arhitekata Zagreba, Trg bana Josipa Jelačića 3/1.

 

1

Konferencija se u Programu stručnog usavršavanja HKA-a vrednuje sa 6 (šest) sati HKA SU standarda iz područja:

B1.1 Strategije prostornog razvoja
B2.4 Javni prostor u gradu
B2.6 Koncepti rekonstrukcije zatečenog prostora
C1.3 Arhitektura sa specifičnim zahtjevima projektiranja
C3.1 Nasljeđe
C3.2 Rekonstrukcija

Na završnoj konferenciji u Zagrebu prezentirat će se odgovori s radionica IGNORANCIJA u Rijeci i DEVASTACIJA u Splitu te će se pokazati na primjeru tri rada produkti radionice IMAGINACIJA održane u Zagrebu, koji se bave problemima nekontrolirane gradnje, procesima privatizacije i  složenih vlasničkih situacija.

Tema okruglog stola Rehabilitacija turizma – Ignorancija, Devastacija i  Imaginacija okupit će goste: dr.sc. Idisa Turata, dipl.ing.arh.; dr.sc. Bojanu Bojanić Obad Šćitaroci, dipl.ing.arh. s Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu; Silvija Novaka, dipl.ing.arh. iz studija 3LHD; dr.sc., Sandu Čorak iz Instituta za turizam; Vesnu Rajković, dipl.ing.arh. iz Ministarstva turizma te mr.sc.; Kseniju Petrić, dipl.ing.arh. iz Ministarstva kulture Republike Hrvatske.

Teme turizma i prostora kroz predavanja na temu Transformacije objekata u turizmu predstavit će međunarodni stručnjaci  dr.sc. Sussana Lobo, Universidade de Coimbra, Portugal, dr.sc. Meinhard Breiling, TU Wien, Austrija, dr.sc. Ester Higueras, Universidad Politécnica de Madrid, Španjolska te Aleksandar Bede, Università Iuav di Venezia, Italija.

Završna svečanost Konferencije ARTUR je dodjela Nagrada ARTUR;  članovi ocjenjivačkog suda  Nagrade ARTUR  su stručnjaci iz područja arhitekture, urbanizma, turizma, razvoja destinacija, strateškog planiranja i medija: dr.sc. Jasenka Kranjčević, Institut za turizam, dr.sc. Idis Turato, Arhitektonski fakultet, dr. sc. Tihomir Jukić, Arhitektonski fakultet, Đuro Tomljenović, urednik news portala Turizmoteka.hr i  dr.sc. Ana Mrđa, Arhitektonski fakultet.

02

Sudjelovanje na konferenciji je ARTUR je besplatno. Prijave za sudjelovanje putem e maila: daz@d-a-z.hr.

ARTUR kroz temu Rehabilitacija prostora problematizira (uspostavljanje; povrat izgubljenih prava; vraćanje u prijašnje stanje; vraćanje dobrog glasa) te  istražuje  uzroke i posljedice – razloge zapuštanja turističkih prostora.

Ponajviše se pri tome bavi javnim prostorima, analizirajući ih kroz ekonomsko-političke i društveno-socijalne promjene koje su utjecale na potrebu revizije i stvaranje novih razvojnih modela turizma. Pri tome također ispituje okvir promjena kroz pitanje zakonodavstva i vlasništva, koje je dovelo do investiranja i upravljanja kroz nove kanale.

ARTUR se bavio elementima devastacije prostora recentnom gradnjom i razmatrao moguće metode ili načine njegove rehabilitacije. Analizirali smo navedene procese i učinke vođeni  dobrim realiziranim primjerima kao i primjerima u kojima prepoznajemo znatne potencijale s ciljem postavljanja rehabilitacijskih smjernica i kriterija.

03

 

Kao pripremu za Konferenciju ARTUR proveli smo tri radionice:

1. IGNORANCIJA, Rijeka
[lat. ignorantia: neznanje, prezir, nevođenje računa o čemu, neobaziranje na što]

Tema: Zaboravljeni turistički potencijali. Pozitivni aspekti turističkog developmenta. Primjeri turizmom ignoriranih prostora u različitim mjerilima, pretežito na javnom dobru, gdje turizam ima snagu stvoriti dodanu vrijednost (npr. napušteni hoteli i odmarališta, napuštene povijesne jezgre itd.).

Pitanja: Da li nas deprimiraju ignorirani turistički prostori? Tko je odgovoran za ignoriranje pojedinih turističkih resursa? Da li su ignorirani prostori potencijalna turistička razvojna prilika? Tko ima snagu rehabilitirati ovakve turističke prostore?

04

 

2. DEVASTACIJA, Split
[lat. devastatio: pustošenje, opustošivanje, uništavanje, razaranje]

Tema: Turizam kao uzurpator prostora. Negativi aspekti turističkog developmenta. Primjeri turizmom devastiranih prostora u različitim mjerilima (npr. stihijska izgradnja, apartmanizacija, uzurpacija javnog dobra, betonizacija obale, degradacija identiteta destinacije itd.).

Pitanja: Da li nas inkomodira devastirani turistički prostor? Tko je odgovoran za načinjenu devastaciju? Da li je moguća rehabilitacija devastiranog turističkog prostora? Tko bi trebao platiti sanaciju štete? Da li rehabilitacija turističkog prostora omogućava pokretanje novog razvojnog ciklusa u turizmu?

05

Foto: Duška Boban

 

 

3. IMAGINACIJA, Zagreb

[lat. imaginatio: mašta, zamisao, umišljaj, mentalna sposobnost stvaranja slika nestvarnih ili dalekih predmeta, sposobnost mišljenja u predodžbama, simbolima, metaforama]

Tema:
Promišljanje turističkog prostora. Pozitivni aspekti turističkog developmenta. Revitalizacija, reanimacija, sanacija, konsolidacija, akomodacija, modifikacija, implementacija, naracija, kreacija, akcija.
Fantazija je sljedeća poželjna stvar za pravi ideološki koncept u ekonomiji turizma, pripadajućim mu društvenim odnosima i posljedičnim aktivnostima u razvoju gradskih teritorija sa novim ili drugačijim urbanim elementima.

Pitanja: Što ja mogu učiniti? Ili barem kako mogu zamisliti prostor oko nas? Ideja preseljenja, u možda moguće, jedna je od tema koju ćemo pratiti kroz  odgovore građana i arhitektonske i drugih struka.

06

 

Organizacija: Društvo arhitekata Zagreba
ARTUR tim: Ana Mrđa, Andreja Ilijanić, Aleksandra Uhernik Đurđek, Sunčana Rapaić, Davorka Perić, Ana Marendić, Iva Rukavina, Boris Vidaković
Partner: Institut za turizam
Potpora: Grad Zagreb – Gradski ured za kulturu, obrazovanje i sport, Ministarstvo kulture, Turistička zajednica grada Zagreba

 

O programu i nagradi ARTUR više doznajte ovdje.

 

 

Izvor: DAZ

 

 

 

 


Hrvatski arhitekti nagrađeni na Trijenalu arhitekture u Bukureštu

$
0
0

Hrvatski arhitekti pobijedili su u dvije kategorije na Trijenalu arhitekture centralne i istočne Europe održanom u Bukureštu.

Nagradu u kategoriji javne zgrade dobio je Muzej vučedolske kulture, autora Radionica arhitekture + Vanja Ilić  (Iva Pejić, Josip Sabolić, Mario Škariot, Goran Rako, Vanja Ilić), o kojem smo pisali ovdje.

2_goran-rako-slikovni-0muzej-vucedolske-kulture-2

Podsjećamo, Muzej vučedolske kulture dobitnik je niz nacionalnih nagrada: Velike nagrade 50. zagrebačkog salona (više ovdje), Nagrade “Viktor Kovačić” (više ovdje), Nagrade “Vladimir Nazor” (više ovdje)  te međunarodne Nagrade Piranesi (o čemu smo pisali ovdje).

1191

 

 

Nagradu u kategoriji interijer dobio je stalni postav antike Arheološkog muzeja u Zadru, autora Ive Letilović i Igora Pedišića (više o projektu čitajte ovdje).

51

14

Nagrada East Centric Architecture Triennale 2016 awards predstavlja recentnu arhitektonsku scenu u centralnoj i istočnoj Europi unutar posljednjih pet godina, istražujući specifični identitet unutar globalne arhitektonske scene i pristupa.

Finaliste i pobjednike svake od pet kategorija od nekoliko stotina pristiglih radova odabrao je međunarodni stručni žiri sastavljen posebno za svaku kategoriju kojim predsjedao austrijsko-francuski arhitekt Dietmar Feichtinger.

Između nekoliko stotina radova odabrano je po pet finalista u svakoj kategoriji (stambena arhitektura, interijer, javne zgrade, rekonstrukcije i vanjski javni prostor).  Finalisti su proteklog tjedna pred međunarodnim žirijem javno prezentrali radove nakon čega su donešene odluke o nagardama i svečana dodjela u Nacionalnom teatru u Bukureštu. U svakoj kategoriji dodijeljena je samo po jedna, glavna nagrada.

East Centric Architecture Triennale 2016 je manifestacija posvećena srednje i istočnoeuropskoj arhitekturi i kritici. Središnje tema trijenala je izložba Drifting architecture, pisanje eseja (kritički diskurs) i East Centric Arhitext Nagrade.

Trijenale je platforma za raspravu i razmjenu iskustava za praktičare, kritičare, studente i širu javnost. East Centric Architecture Triennale podržava kritički diskurs kroz različite aktivnosti na samoj manifestaciji: izložbe, konferencije, debatna događanja te natječaje, nastojeći dati sveobuhvatan pregled različitih arhitektonskih diskursa Istočne i središnje Europe.

 

Fotografije: arhiva

 

Izvor: Društvo arhitekata Zagreba

 

 

Dodijeljene ARTUR nagrade

$
0
0

Na ARTUR konferenciji s temom Rehabilitacija prostora, održanoj u Zagrebu 29. rujna 2016., dodijeljene su ARTUR nagrade za 2016. godinu.

Dodijeljene su dvije nagrade u kategoriji realizacije i stručna istraživanja i publikacije te tri posebna priznanja za realizaciju, nerealizirani projekt i stručno istraživanje.

U nastavku donosimo dobitnike nagrada s obrazloženjima ocjenjivačkog suda.

Kategorija: stručna istraživanja i publikacije – nagrada

ANATOMIJA OTOKA 2012. – 2015. –  CENTAR ZA ISTRAŽIVANJE I RAZVOJ

Boško Budisavljević, mentori Anatomije otoka i stotinjak studenata arhitekture s Keio i Tokyo univerziteta u Tokiju, Techniche Universitata u Grazu, ENSA Paris-Val de Seine u Parizu, Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu, Fakulteta za arhitekturo u Ljubljani, Građevinsko-arhitektonsko- geodetski fakulteta u Splitu i Arhitektonskog fakulteta u Mariboru.

072

Nagrada se dodjeljuje projektu ANATOMIJA OTOKA 2012. – 2015. – CENTAR ZA ISTRAŽIVANJE I RAZVOJ za višegodišnji kontinuirani doprinos u području promocije arhitekture i turizma, projektu koji je na uspavanom, prometno izoliranom otoku pokrenut od strane lokalne udruge pod vodstvom arhitekta i urbanista Boška Budisavljevića uz sudjelovanje velikog broja stručnjaka iz različitih zemalja ( o čemu smo pisali ovdje, ovdje i ovdje).

Svake godine dominantna je jedna od aktualnih tema vezanih uz otok Vis, odnosno vezanih na gospodarski razvoj, zaštitu i očuvanje lokalnih karakteristika jadranskih otoka.

026

Okosnicu projekta čini entuzijazam studenata i stručnjaka u suradnji s lokalnom zajednicom, lokalnim udrugama i građanima. Metodološki gledano projekt spaja stručno interdisciplinarno znanje hrvatskih i stranih stručnjaka raznih područja  (od arhitekata, urbanista, ekonomista, geografa, agronoma, sociologa, arheologa, povjesničara umjetnosti, demografa, konzervatora) koje se prezentira na simpoziju koji se održava u sklopu Anatomije otoka.

Rezultat Anatomije otoka je i tridesetak raznorodnih projekata među kojima su svoje mjesto našle napuštene škole, tvornice, vinarije, voćnjaci, vinogradi, maslinici  i javni prostori čija bi rehabilitacija omogućila afirmaciju, ne samo turizma nego i  cjelogodišnjeg života na otoku. To su projekti koji se mogu realizirati uz minimalna financijska sredstva te time ponudu otoka učiniti bogatijom.

0114

Kako su teme atraktivne i univerzalne, privukle su na otok Vis veliki broj svjetskih stručnjaka, mentora i profesora, te studenata s desetak sveučilišta.

Kvaliteta ovog projekta se očituje na više razina:
– znanstvenoj: na razini međunarodnog stručnog i znanstvenog skupa;
– stručnoj: stručnim predavanjima, okruglim stolovima i studentskim radionicama;
– podizanjem svijesti o prostoru, otocima i lokalnoj zajednici.

Upravo stalna prisutna dvojnost  lokalno/globalno, staro i novo, ruralno urbano, razvoj i zaštita, tradicionalno i suvremeno, iz godine u godinu učinili su projekt sve interesantnijim i sve prisutnijim u arhitektonskoj javnosti te on postaje standardom za temu razmatranja odnosa arhitekture i turizma.

Nagrada ARTUR, jednoglasno odabrana od strane ocjenjivačkog suda, dodjeljuje se za istraživački projekt, za višegodišnji doprinos u promišljanju budućnosti otoka uz sudjelovanje lokalne zajednice, s posebnim osvrtom na prirodnu i izgrađenu baštinu otoka,  turizam i život na otoku.

 

 

Kategorija: realizacija – nagrada

STUDIO NFO – KAMP MON PERIN

Rekonstrukcija javnih objekata u Kampovima Mon Perin u Općini Bale predstavlja inovativan pristup rehabilitacije/revitalizacije turističkih objekata (o čemu smo pisali ovdje).

 

1

Predloženo arhitektonsko rješenje inventivno i senzibilno pristupa rekonstrukciji javnih objekata kampa u svrhu podizanja kategorizacije poštujući pritom uvjete zaštite prirodne i arheološke zone u kojoj se nalaze.

Autorski cilj oblikovanja suvremenog kampa s građevinama koje arhitektonskim jezikom sugeriraju nov smjer razvoja hrvatskog camping turizma je u potpunosti uspješno ostvaren.

10

 

Značaj ove intervencije nije samo na arhitektonsko-urbanističkoj, funkcionalno-oblikovnoj razini – budući da  kampovi u Hrvatskoj, unatoč činjenici da su vodeći kvantitativno aktivan turistički proizvod, vrlo često podliježu marginalizaciji arhitektonske produkcije – nego i u sinergiji svih dionika projekta (naručitelj, investitor, projektant, izvođač) koji su prepoznali mogućnost ostvarenja dodatne vrijednosti kvalitetnim pristupom oblikovanja turističkog prostora.

24

Pristup rehabilitacije Kampova Mon Perin koji daje snagu arhitektonskom izričaju javnih građevina kampa, osvješćuje jedan zanemaren aspekt arhitektonskog djelovanja i utjecaja na kvalitetu prostora i prepoznatljivost turističke ponude kampova.

 

 

Kategorija: realizacija – priznanje

STUDIO 3LHD – PLAŽA MULINI u Rovinju

Tema javnog prostora i uređenja morske obale često izaziva prijepore. S jedne strane prisutne su želje investitora i koncesionara, s druge strane želje građana koje se često ne podudaraju s prvima. I struka je u dilemi: kako zadovoljiti potrebe turizma, a da to ne bude u suprotnosti sa zaštitom prirodne obale.

130

Upravo projekt Studija 3LHD uređenjem plaže Mulini u Rovinju daje odgovor na zahtjeve kompleksa hotela visoke kategorije koji su, konačno, s vanjskim bazenom i tim uređenjem cjelovito zaokružili višegodišnji turistički projekt koji je na hrvatskom turističkom prostoru unio novine i postavio nove standarde.

Ovaj je projekt autorski i konceptualno izrazito jasan i podređen cijelom prostoru, a važan je u turističkom smislu.

222

Sastavni je, nedjeljivi dio hotelskog kompleksa i pošto se radi o naglašenom autorskom pristupu ne bi trebao biti model koji bi se multipliciranjem primjenjivao na drugim lokacijama i u malim jadranskim mjestima.  Uređena plaža MM predstavlja novi javni prostor dostupan svima, a ima i kvalitetu više jer je ujedno nastavak pješačke komunikacije koja uz more vodi od središta Rovinja.

Priznanje za višegodišnji doprinos u području turističke izgradnje i promišljanje prostora u funkciji turizma, dodjeljuje se timu Studio 3LHD za njihov cjelokupni opus iz tog područja, od istraživačkih studija, planova, projekata do realizacija.

 

 

Kategorija: Nerealizirani projekti – priznanje

ALEKSANDRA KREBEL, ALAN KOSTRENČIĆ – TARSKA VALA – STUDIJA REVITALIZACIJE KAMENOLOMA

Projekt Tarska vala – studija revitalizacije kamenoloma predstavlja inovativan pristup rehabilitacije/revitalizacije devastiranog prostora.

04kamenolom

Predloženo urbanističko-arhitektonsko rješenje poštuje mjerilo male morske uvale te su razmjerno njezinoj veličini predložene različite nove namjene prostora: kulturna, ugostiteljsko – turistička i sportsko –  rekreacijska.

Tzv. “uramljivanje” kamenoloma novom pješačkom prometnicom istovremeno predstavlja granicu obuhvata intervencije u prostoru i poveznicu s okolnim zelenilom, pri čemu nije zanemareno promišljanje cestovnog i morskog prometa.

Predloženim urbanističko-arhitektonskim rješenjem mala, devastirana, zapuštena, neatraktivna i izdvojena uvala postala bi novo mjesto okupljanja i nova turistička atrakcija.

 

Kategorija: istraživački rad – priznanje

STUDIO NORMALA – STRATEŠKI RAZVOJNI OKVIR NACIONALNOG PARKA MLJET

Strateški razvojni okvir Nacionalnog parka Mljet predstavlja doprinos osnovi za realizaciju dugoročnog cilja uravnoteženja ljudskog djelovanja i očuvanja prirode u zaštićenom području od nacionalne važnosti.

Predloženi istraživački rad formira okvire za propitivanje kompleksnosti upravljanja zaštićenim područjem pokušavajući pritom ponuditi rješenja koja zadovoljavaju potrebe zaštite prirodnih vrijednosti i razvoja turizma, ali i mogućnosti unutar zakonodavnih okvira upravljanja te različitih modela financiranja.

05mljet

Metodološka istraživačka struktura je podijeljena na tri cjeline – Operativne politike, Atlas projektnih ideja i Provedbeni priručnik – koje kao jedinstven priručnik razvijaju metodologiju održivih praksi korištenja i upravljanja prostorom putem multisektorskih i integralnih razvojnih projekta u ulozi osnovnog provedbenog mehanizma, koji definiraju projektne prioritete i pozicioniraju ih unutar potencijalnih financijskih investicijskih ciklusa.

Značaj ove publikacije je što uspostavlja novi standard pristupu upravljanja zaštićenim područjima RH kroz strateški razvojni okvir koji izborom projekata posljedično definira razvoj modela održivog  turizma koji prepoznaje sve izazove izrazito dinamičkog procesa usklađenja zaštite prirodnih i kulturnih vrijednosti, jačanja uloge lokalne zajednice i razvoja turističke infrastrukture.

 

Fotografije: arhiva, DAZ

Izvor: DAZ

 

Ugodna oaza za studente zagrebačkog Arhitektonskog fakulteta

$
0
0

Preuređenje prostorija 503 i 504 Studentskog zbora Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu završilo je svečanim otvorenjem u četvrtak, 29. rujna 2016.

 

15

Na studentskom natječaju za projekt preuređenja prošle su godine prvu nagradu osvojili studenti 3. godine Rudolf Martinović, Mark Miščević i Mario Peko.

Studentski zbor se odlučio za realizaciju prvonagrađenog projekta te velikim trudom i zalaganjem svih članova, predvođenih predsjednicom zbora Ivom Erić i zamjenicom predsjednice Leilom Nanuk, osigurao sredstva i uvjete za izvedbu.

16

Uz upravu fakulteta i profesore te dekana prof.mr.sc. Borisa Koružnjaka koji su podržavali studentsku inicijativu od samog početka, najveća pomoć bile su velikodušne donacije sponzora koje su omogućile izvedbu novog poda, regala, kliznih stijena, rasvjete, bojanja zidova…

3-copy

Autori projekta su kao najveći nedostatak prijašnjeg stanja prepoznali skriveni i neprepoznatljivi glavni ulaz u prostorije iz odbojnog, mračnog hodnika.

Stoga je osnovna ideja bila premjestiti ulaz na podest 5. kata i ostvariti vizualnu prepoznatljivost prostorija zbora.

1-copy

 

Promjenom položaja glavnog ulaza, ostvaren je i novi prostorno-funkcionalni koncept samih prostorija.

7-copy

Minimalnom građevinskom intervencijom prostorije su dobile novi karakter i doživjele istinsko preuređenje, a ne puko kozmetičko uljepšavanje. Projekt je paradigmatski demonstrirao ovisnost funkcionalne organizacije i karaktera prostora o položaju i oblikovanju ulaza.

6-copy

Tlocrtno dijagonalno postavljanje i predimenzioniranje ulaznih vrata proizašlo je dijelom iz funkcionalnih razloga, ali ujedno predstavlja i oblikovni akcent te osigurava vizualnu prepoznatljivost prostorija.

9-copy

8-copy

Također, ostvaren je i jedinstveni doživljaj ulaska u prostoriju i čitanja interijera iz ugla pod 45 stupnjeva. Odmak od klasičnog ortogonalnog rastera ukazuje posjetitelju da je riječ o ulazu u “netipične” fakultetske prostorije, odnosno o ulazu u neformalnu oazu namijenjenu radu, odmoru i druženju studenata.

4-copy

 

Znajući da život prostora u njegovoj četvrtoj dimenziji – vremenu, nije moguće točno predvidjeti, namjera projekta nije bila iluzorno definirati scenarije korištenja, niti striktno prejudicirati postavu namještaja, već isključivo jasno odrediti fiksne elemente koji su smješteni uz uzdužne zidove afirmirajući time koncept središnjeg slobodnog prostora, koji se koristi u različitim scenarijima i za različite namjene, bez ograničenja.

2-copy

Time se očuvalo “laissez-faire” korištenje prostorija SZAF-a, jer je upravo njihova gotovo neograničena sloboda korištenja najveći šarm i razlog simpatija studenata.

Regal se proteže u cijeloj dužini zida na višoj strani prostorije, te je u njemu integrirana i čajna kuhinja.

11

Kinetički element kliznih stijena kojima se regal može zatvoriti, a koje se koriste kao ploče za crtanje i skiciranje ili kao izložbeni panoi ili površine za projekciju, promjenom položaja unose dinamiku u prostor.

13

Bjelina zidova i svjetloća poda vizualno su povećali prostorije i osigurali neutralni i nenametljivi karakter prostora.

5-copy

S obzirom na veliki intenzitet korištenja i dosadašnja negativna iskustva u održavanju, u interijeru su korišteni trajni i maksimalno izdržljivi materijali otporni na habanje, poput perivih zidnih boja, poliuretanskog poda, perivih/zamjenjivih navlaka za namještaj…

12

Studentski zbor Arhitektonskog fakulteta i autori projekta zahvaljuju se svima koji su na bilo koji način sudjelovali u realizaciji projekta i tako studentima podarili “novi” prostor koji će im značajno uljepšati zahtjevne studentske dane.

14

 

Fotografije: Nikolina Kentrić, Mark Miščević

 

 

Natječaj za idejno rješenje uređenja Trga maršala Tita u Rovinju

$
0
0

Grad Rovinj-Rovigno raspisuje, a Društvo arhitekata Istre – Societa’ architetti dell’Istria (DAI-SAI) provodi
Javni, opći, prvi stupanj složenosti, u jednom stupnju provedbe, anonimni, za realizaciju Natječaj za izradu idejnog urbanističko-arhitektonskog rješenja uređenja Trga maršala Tita i okolnih trgova u Rovinju.

SVRHA natječaja je dobivanje najboljeg urbanističko-arhitektonskog rješenja kojim će se sagledati cjelovito uređenje prostora Trga maršala Tita i okolnih trgova, uskladiti današnje urbane, socijalne, društvene potrebe građana i turista s povijesnom urbanističko-arhitektonskom strukturom trga i krajolikom te omogućiti funkcionalan, kvalitetan i sadržajno kreativan boravak građana i gostiju na otvorenom javnom gradskom prostoru.

1

Cilj je Natječaja i sagledavanje prostornih mogućnosti u povezivanju osnovnih funkcija trgova i rive kao i moguće namjene dajući specifični akcent na lokaciju i povezivanje povijesne jezgre s užim centrom grada.

Ciljevi natječaja:

1. Parterno uređenje čitavog prostora u zoni obuhvata,
2. Gradski prostor za okupljanje te odvijanje kulturnih i drugih događanja,
3. Rješenje i uređenje ugostiteljskih terasa,
4. Rješenje “povijesnih” urbanih elemenata,
5. Rješenje prometa za hitne intervencije i dostavu,
6. Rješenje javne rasvjete,
7. Analiza i osmišljavanje mogućih elemenata urbane opreme.

Rješenjem treba poštivati i valorizirati kulturno-povijesne vrijednosti prostora i uskladiti ih sa sadašnjim i budućim potrebama urbanog života grada.

NATJEČAJNA DOKUMENTACIJA s dodatnom dokumentacijom – natječajnim programom i prilozima Raspisivač stavlja natjecateljima na raspolaganje u digitalnom obliku na web stranicama Društva arhitekata Istre- Societa’ architetti dell’Istria (DAI-SAI) www.dai-sai.hr, na web stranicama Grada Rovinja-Rovigno www.rovinj.hr i u Elektroničkom oglasniku javne nabave RH u Narodnim novinama www.eojn.hr.

ROKOVI
Datum početka natječaja i slanja poziva na natječaj u EOJN je 3. listopada 2016.
Natjecatelji imaju pravo postavljati pitanja do 24. listopada 2016.
Rok za odgovore svim natjecateljima 2. studenoga 2016.
Predaja natječajnih radova 20. prosinca 2016. do 15:00 sati u pisarnici Grada Rovinja-Rovigno, Trg Matteotti 2, 52210 Rovinj, bez obzira na način dostave.

OPCI_UVJETI_TRG MARSALA_TITA

Natječajni elaborat pogledajte ovdje.

 

OCJENJIVAČKI SUD
Za ocjenu radova imenovan je Ocjenjivački sud u sastavu pet (5) članova:

Predsjednik Ocjenjivačkog suda:
Saša Bradić, dipl.ing.arh., predstavnik provoditelja, ovlašten arhitekt (Austrija)

Članovi Ocjenjvačkog suda:
Marino Budicin, predstavnik raspisivača,
Berislav Iskra, dipl.ing.arh., ovlašteni arhitekt br. 521, predstavnik raspisivača,
Alan Kostrenčić, dipl.ing.arh., predstavnik provoditelja,
Silvije Novak, dipl.ing.arh., predstavnik provoditelja,

Zamjenica članova:
Ana Slamar, dipl.ing.arh., ovlaštena arhitektica br.3599, predstavnik raspisivača,
Stručni savjetnik:
Zoran Glivarec, dipl.ing.arh., viši stručni savjetnik u Konzervatorskom odjelu u Puli,
Tehnička komisija:
Stanislava Martinis, dipl.ing.arh., predstavnica raspisivača,

Tajnica natječaja:
Galena Grohovac, dipl.ing.arh., predstavnica provoditelja

NAGRADNI FOND

Ukupni fond nagrada predviđen Natječajem iznosi 250.000,00 kuna (neto), odnosno 315.000 kuna bruto*.
Ako do određenog roka prispije najmanje pet (5) radova koji su stručno izrađeni i odgovaraju Uvjetima natječaja, Ocjenjivački sud se obvezuje dodijeliti sljedeće nagrade u točnom neto iznosu i rasporedu kako slijedi:

Neto iznos                                                                         Bruto iznos*

1. nagrada – 100.000,00 kuna                                     126.000,00 kuna
2. nagrada – 62.500,00 kuna                                          78.750,00 kuna
3. nagrada – 37.500,00 kuna                                          47,250,00 kuna
4. nagrada – 30.000,00 kuna                                          37.800,00 kuna
5. nagrada – 20.000,00 kuna                                          25.200,00 kuna

*Procijenjeni bruto iznosi odnose se na autorske naknade, poreze, doprinose i PDV ako je autor obveznik PDV-a.

Raspisivač će nagrade isplatiti u roku 30 (trideset) dana od isteka roka za žalbu.

KRITERIJI

Formalni kriteriji – usklađenost rada s uvjetima natječaja

Radovi koji će se isključiti iz daljnjeg postupka ocjenjivanja:
1. Predani poslije roka navedenog u Uvjetima Natječaja,
2. Koji ne sadrže priloge navedene u Uvjetima Natječaja,
3. Čija oprema natječajnog rada nije u skladu s Uvjetima Natječaja,
4. Koji nisu u skladu s prostornim planom, Programom i ostalim uvjetima Natječaja.

Stručni kriteriji za ocjenjivanje natječajnog rada:

Radovi će se vrednovati na osnovu zadanih kriterija ovim redoslijedom:
– funkcija i oblikovanje urbanih površina,
– prostorna i oblikovna analiza postojećih povijesnih, prirodnih, kulturoloških i funkcionalnih značajki prostora
– primjena odgovarajućih uvjeta korištenja i uređenja pojedinih zona unutar jedinstvenog javnog prostora trga
– funkcija i oblikovanje javne rasvjete kao elementa ambijentalne i funkcionalne značajke prostora
– funkcija i odabir i/ili oblikovanje urbane opreme
– rješenje i unapređenje održivog načina prometne komunikacije,
– primjena načela zaštite povijesnog nasljeđa,
– primjena načela energetske učinkovitosti i ekološki prihvatljivih rješenja uređenja (npr. kod javne rasvjete, prometa, odvodnje oborinskih voda, odabira vrste materijala),
– primjena načela ekonomičnosti, racionalnosti i faznosti koja se vrednuje prema financijskim pokazateljima i to u odnosu procijenu vrijednosti uređenja po m2 uređene površine. Planirana okvirna sveukupna vrijednost investicije iznosi 37.000.000,00 kuna (bez PDV-a). Planirana okvirna vrijednost investicije po m2: 2.740,00 kn/m2 (bez PDV-a), obuhvat zahvata iznosi 13.500,00 m2 od čega se 3.500,00 m2 odnosi na rekonstrukciju postojećeg kamenog opločenja;

a) Parterno uređenje trgova (zahvata),
b) Urbana oprema (uključujući ugostiteljske terase i privremene građevine),
c) Javna i ambijentalna rasvjeta,
d) Komunalna infrastruktura (oborinska odvodnja),
Radovi se rangiraju prema ukupnom ostvarenom broju bodova.

Natječaj se provodi u skladu s glavom II. člancima 45. do 48. ZJN, ostalim odredbama Zakona o javnoj nabavi (Narodne novine broj 90/11, 83/13, 143/13, Odluka Ustavnog suda RH 13/14), (u daljnjem tekstu ZJN) koje se primjenjuju na natječaj, te odredbama Pravilnika o natječajima s područja arhitekture, urbanizma, unutarnjeg uređenja i uređenja krajobraza (NN 85/14) Hrvatske komore arhitekata, ukoliko iste nisu u suprotnosti sa ZJN.

Evidencijski broj nabave:
JN-N-1/16-UOPP
Registarski broj natječaja Hrvatske komore arhitekata:
32-16/RO-UA/NJN

RASPISIVAČ I INVESTITOR natječaja je Grad Rovinj-Rovigno, Trg Matteotti 2, 52210 Rovinj-Rovigno, OIB: 25677819890, Tel: 052 805 205,
e-mail: gradonacelnik@rovinj.hr
internetska adresa: www.rovinj.hr
Odgovorna osoba Raspisivača je: Giovanni Sponza, gradonačelnik.

PROVODITELJ natječaja je Društvo arhitekata Istre – Societa’ architetti dell’Istria  (DAI-SAI), Istarska 30, 52100 Pula, OIB: 18852569845
Tel: 098 331 351
e-mail: dai-sai@dai-sai.hr
internetska adresa: www.dai-sai.hr
Odgovorna osoba Provoditelja: Emil Jurcan, dipl.ing.arh.

PREDMET je izrada idejnog urbanističko-arhitektonskog rješenja uređenja Trga maršala Tita i okolnih trgova u Rovinju.

IZRAĐIVAČ NATJEČAJNOG ELABORATA:
Izrađivač programa za provedbu javnog natječaja: A.B.C.D. d.o.o. Poreč, Osmog marta 1, 52440 Poreč OIB: 35600938308 sa stručnim timom: Jugo Jakovčić, dipl. arheolog i pov. umjetnosti, konzervator; Dino Krizmanić, dipl.ing.arh., ovlašteni arhitekt broj 3032; Leonid Zuban, dipl.ing.arh., ovlašteni arhitekt broj 3363
Uvjete natječaja utvrdili su Raspisivač i Provoditelj Natječaja.

PRAVO SUDJELOVANJA u svojstvu autora ima jedna ili više stručnih fizičkih osoba bez obzira na mjesto sjedišta/prebivališta. Stručnost natjecatelja je zadovoljena ako je barem jedan autor natječajnog rada ovlašteni arhiteka ili ovlašteni arhitekt urbanist upisan u Hrvatsku komoru arhitekata sukladno članku 2. stavak. 1. točka 6. Pravilnika. Ovlašteni arhitekt ili ovlašteni arhitekt urbanist koji nije hrvatski državljanin može zatražiti privremeni upis u Hrvatsku komoru arhitekata. U slučaju da pristigne ponuda/rad iz zemalja EU, Raspisivač će u postupku ocjene i pregleda radova/ponuda u pogledu traženog uvjeta postupiti sukladno članku 70. st. 4. ZJN. Ostali autori mogu biti ovlašteni arhitekti, ovlašteni arhitekti urbanisti, dipl.ing.arh., mag.ing.arch. ili studenti arhitekture.

Natjecatelj može za izradu natječajnog rada angažirati i druge stručnjake specijaliste u pojedinom području, ali se oni ne smatraju autorima natječajnog rada.
Svaki od natjecatelja, pojedinac ili grupa, ima pravo sudjelovanja na ovom natječaju samo s jednim radom.

Osobe koje su sudjelovale u izradi jednog od natječajnih radova ovog natječaja kao suradnici ne mogu predati natječajni rad samostalno.

Na natječaju ne mogu sudjelovatikao natjecatelji ili ponuditelji: Voditelj natječaja ili zamjenik Voditelja natječaja. Zaposlenici Raspisivača, zaposlenici Provoditelja Voditelj natječaja, zamjenik Voditelja natječaja, članovi Ocjenjivačkog suda, zamjenici članova, tajnik natječaja, članovi tehničke komisije, izrađivač natječajnog elaborata, kao i njihovi suradnici i srodnici u prvom i drugom koljenu, kao i svi ostali koji bi narušili ravnopravnost natjecatelja ili neovisno odlučivanje Ocjenjivačkog suda.

Alternativne ponude nisu dopuštene, što znači da će se u slučaju da gospodarski subjekt ili osoba ovlaštena po zakonu za zastupanje gospodarskog subjekta zastupa više od jednog natjecateljskog rada ponude tih natjecatelja će se isključiti.

PROCIJENJENA VRIJEDNOST
Procijenjena vrijednost javne nabave temelji se na ukupnom iznosu nagradnog fonda i naknadama Ocjenjivačkom sudu, zamjenskom članu, tehničkoj komisiji i tajniku, stručnom savjetniku, naknadi Provoditelju natječaja, Hrvatskoj komori arhitekata i materijalnim troškovima natječaja u vrijednosti 405.625,00 kuna neto, od čega je nagradni fond 250.000 kuna neto, 73.125,00 kn neto gore navedenih naknada, i materijalni troškovi 55.000,00 kn neto, te vrijednosti usluge izrade projektno tehničke dokumentacije u iznosu do 1.292.000,00 kn bez PDV-a. Ukupna procijenjena vrijednost iznosi 1.697.625,00 kn (bez PDV-a).

Ugovor o uslugama za izradu projektno – tehničke dokumentacije će se sklopiti na temelju pregovaračkog postupka javne nabave bez prethodne objave s osobom ovlaštenom za projektiranje prvonagrađenog rada koja je zadovoljila uvjete sukladno ZJN-u pod uvjetom da ima dokaze sposobnosti propisane ZJN-om i u skladu s Pravilnikom o standardu usluga Hrvatske komore arhitekata.

Usluga izrade projektno-tehničke dokumentacije obuhvaća izradu cjelovitog projekta (glavni i izvedbeni arhitektonsko-građevinski projekti, glavni i izvedbeni projekti instalacija javne i ambijentalne rasvjete i odvodnje oborinskih voda) uključujući sve elaborate i troškovnike potrebne za izgradnju objekta, njegovo opremanje i ishođenje svih potvrda i dozvola, sukladno pozitivnim propisima.

Prilikom izrade projektno-tehničke dokumentacije ponuditelju se neće platiti dio natječajnog rada koji već izvršen plaćanjem nagrade (idejno arhitektonsko rješenje).

Planirana okvirna sveukupna vrijednost investicije iznosi 37.000.0 00,00 kuna (bez PDV-a).
Planirana okvirna vrijednost investicije po m2: 2.740,00 kn/m2 (bez PDV-a).

Obuhvat zahvata iznosi 13.500,00 m2 od čega se 3.500,00 m2 odnosi na rekonstrukciju postojećeg kamenog opločenja.

Natječaj provodi se na hrvatskom jeziku i latiničnom pismu.

 

 

Izvor: DAI-SAI

 

 

 

Bilježenje arhitekture

$
0
0

Večeras, 4. listopada, u 19 h, u Galeriji Modulor Centra za kulturu Trešnjevka u Zagrebu, otvara se izložba crteža “Bilježenje arhitekture” arhitekta Tomislava Premerla.

1

“…Ova izložba pokazuje širok raspon zanimanja i u različitim tehnikama razrađen rukopis kojim Premerl od 1960-ih, a osobito sedamdesetih i osamdesetih godina pa sve do danas, u svakom svom, recimo to tako uvjetno, dokonom trenutku, crta prostor i njegovu strukturu. Bilo olovkom, ugljenom, zapravo svakom pisaljkom koja mu se našla pri ruci na bilo kakvom papiru, papiriću ili u blok, crta Premerl volumene, reljefnost površine…

… Hvata u brzim potezima povijesne strukture, faktografiju, uočavajući svaki puta nešto novo ili drugo čemu bi posvetio crtanu bilješku. Često su to izvrsni likovni krokiji, gdjekad male studije ili tek skice podređene odabranom konceptu, ovisno o mjestu gdje se našao….”, navodi se u tekstu Branke Hlevnjak, povijesničarke umjetnosti.

 

Više informacija doznajte ovdje.

 

 

Natječaj za idejno rješenje gradske Tržnice u Zadru

$
0
0

Grad Zadar raspisuje, a Društvo arhitekata Zadra organizira i provodi javni, opći, u jednom stupnju, anonimni, za realizaciju i anketni, I. stupnja složenosti Natječaj za izradu idejnog urbanističko-arhitektonskog rješenja uređenja gradske Tržnice u Zadaru.

1

ROKOVI

Početak natječaja je dan objave oglasa, odnosno 30. rujna 2016.

Natjecatelji imaju pravo postavljati pitanja zaključno sa 14. listopada 2016. godine putem elektroničke pošte (trznica@zda.hr) s naznakom: PITANJA ZA NATJEČAJ – GRADSKA TRŽNICA U ZADRU.

Odgovori će biti objavljeni u Elektroničkom oglasniku javne nabave (EOJN) i na mrežnim stranicama Društva arhitekata Zadra (www.zda.hr) najkasnije do 28. listopada 2016.

Rok za predaju natječajnih radova je 29. studenog 2016. do 12,00 sati u pisarnicu Grada Zadra bez obzira na način dostave.

Kompletni natječajni elaborat dostupan je u digitalnom obliku na mrežnim stranicama Društva arhitekata Zadra (www.zda.hr). Tekstualni dio natječajnog elaborata (Uvjeti natječaja i tekstualni dio Programa natječaja) objavit će se u Elektroničkom oglasniku javne nabave (EOJN).

NAGRADE

Ocjenjivački sud se obavezuje dodijeliti sljedeće nagrade:

1.  Nagrada: 80.000,00 kuna
2.  Nagrada: 50.000,00 kuna
3.  Nagrada: 30.000,00 kuna
4.  Nagrada: 24.000,00 kuna
5.  Nagrada: 16.000,00 kuna 

Ocjenjivački sud može pojedinim radovima dodijeliti pismeno priznanje.

 

OCJENJIVAČKI SUD

Predsjednik: 1. prof. Nikola Popić, dipl.ing.arh., predstavnik Provoditelja

Članovi:     2. doc. Ivana Ergić, dipl.ing.arh., predstavnik Provoditelja
3. prof.mr.sc. Emil Šverko, dipl.ing.arh., predstavnik Provoditelja
4. Matko Segarić, dipl.ing.građ., predstavnik Raspisivača
5. Hrvoje Baranović, dipl.ing.arh., predstavnik Raspisivača

Zamjenik: dr.sc. Rene Lisac, dipl.ing.arh., predstavnik Provoditelja

STRUČNI SAVJETNICI

1. Nenad Rimanić, ing.arh., Ministarstvo kulture, Konzervatorski odjel u Zadru
2. Vlatko Marušić, dipl.oec., T.D. Tržnica Zadar d.o.o.
3. Zrinka Prusac, dipl.ing.agronomije, Nasadi d.o.o.

TEHNIČKA KOMISIJA

1. Marin Bukulin, dipl.ing.arh., predstavnik Provoditelja
2. Zrinka Vrkić, dipl.ing. arh., predstavnik Provoditelja
3. Simona Gregorović, dipl.ing.arh., predstavnik Provoditelja

 

TAJNIK NATJEČAJA
Ana Đinđić, dipl.ing.arh., predstavnik Provoditelja

 

INVESTITOR I RASPISIVAČ natječaja je GRAD ZADAR,
Narodni trg 1, 23000 Zadar, OIB: 09933651854
kojeg zastupa gradonačelnik Božidar Kalmeta, dipl.ing.
tel.: 023/208 040, fax: 023/208 197, e-adresa: graditeljstvo@grad-zadar.hr
Osoba Raspisivača natječaja zadužena za kontakt:
Tea Grašo Genari, struč.spec.oec.
e-adresa: tea.graso@grad-zadar.hr

ORGANIZATOR I PROVODITELJ natječaja je DRUŠTVO ARHITEKATA ZADRA,
Kraljskog Dalmatina 2/I, 23000 Zadar, OIB: 61787112557
kojeg zastupa predsjednica Društva Simona Gregorović, dipl.ing.arh.
tel.: 023/ 778 700, fax: 023/ 778 370, e-adresa: drustvo.arhitekata.zadra@gmail.com
Osoba Provoditelja natječaja zadužena za kontakt:
Ana Đinđić, dipl.ing.arh.
e-adresa: ana.dindic@yahoo.com

IZRAĐIVAČI PROGRAMA NATJEČAJA su
doc. Vladimir Kasun, dipl.ing.arh. i Bojan Linardić, dipl.ing.arh.
Zavod za arhitekturu Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Kačićeva 26, 10000 Zagreb
OIB: 42061107444
e-adresa: vlado.kasun@gmail.com

EV. BROJ NABAVE: MN 9/16

BROJ OBJAVE U ELEKTRONIČKOM OGLASNIKU JAVNE NABAVE REPUBLIKE HRVATSKE: 2016/S 012-0021672

Natječaj se provodi na hrvatskom jeziku.

PREDMET natječaja je izrada idejnog urbanističko-arhitektonskog rješenja uređenja gradske Tržnice u Zadru u cjelini, a predmet za sklapanje ugovora s Gradom Zadrom je izrada projekta uređenja seljačke tržnice s natkrivanjem (Zona 1) – natječaj je za realizaciju. Zona 2 je anketni dio natječaja.

SVRHA I CILJ natječaja je dobivanje najboljeg idejnog urbanističko-arhitektonskog rješenja uređenja gradske Tržnice u Zadru. Podjela područja obuhvata prema cilju natječaja je određena s dvije zone: Zona 1 (za realizaciju) i Zona 2 (anketni dio natječaja).

PRAVO SUDJELOVANJA imaju sve stručne fizičke ili pravne osobe bez obzira na mjesto sjedišta/prebivališta. Uvjet stručnosti je zadovoljen ako je najmanje jedan autor natječajnog rada ovlašteni arhitekt upisan u Imenik ovlaštenih arhitekata Hrvatske komore arhitekata.

Na natječaju ne mogu sudjelovati: zaposlenici Raspisivača, zaposlenici Provoditelja u slučaju da je provoditelj pravna ili fizička osoba – ured ovlaštenog arhitekta, voditelj natječaja, zamjenik voditelja natječaja, članovi Ocjenjivačkog suda, zamjenici članova, tajnik natječaja, članovi tehničke komisije, izrađivač natječajnog elaborata, stručni savjetnici, kao i njihovi suradnici i srodnici u prvom i drugom koljenu, kao i svi ostali koji bi narušili ravnopravnost natjecatelja ili neovisno odlučivanje ocjenjivačkog suda, ne mogu kao natjecatelji ili ponuditelji sudjelovati u natječaju.

 

Kriteriji za ocjenjivanje natječajnih radova:

kvaliteta urbanističko-arhitektonskog koncepta; usklađenost rada s programom natječaja; usklađenost rada s konzervatorskim uvjetima; funkcionalnost, estetske i oblikovne kvalitete predloženog rješenja; racionalnost i ekonomičnost rješenja u izvedbi i održavanju; inovativnost u pristupu rješavanja zadatka; kvaliteta rješenja natkrivanja seljačke tržnice, dizajn prodajne klupe – banka.
Planirana okvirna vrijednost uređenja gradske Tržnice za područje Zone 1 (projekt uređenja seljačke tržnice s natkrivanjem) iznosi 8.841.000,00 kuna (bez PDV-a, s uređenjem okoliša i opremom), tj. 7.000,00 kn/m2.

Procijenjena vrijednost nabave daljnje projektno-tehničke dokumentacije koja se temelji na procijenjenoj vrijednosti ugovora o javnim uslugama za izradu projektno-tehničke dokumentacije za Zonu 1 (projekt uređenja seljačke tržnice s natkrivanjem) iznosi 486.255,00 kuna (bez PDV-a) bez uređenja partera ulica uz Zonu 1.

Natječaj se provodi kao postupak koji prethodi postupku sklapanja ugovora o javnim uslugama za izradu projektno-tehničke dokumentacije u dogovoru s Naručiteljem (za potrebe javne nabave usluga) sukladno članku 45., st.4., t.2. Zakona o javnoj nabavi (”Narodne novine”, br. 90/11, 83/13, 143/13 i 13/14 – Odluka USRH). Usluga izrade projektno-tehničke dokumentacije obuhvaća izradu cjelovite projektne dokumentacije koja uključuje: Idejni projekt, Glavni projekt, Izvedbeni projekt, sve elaborate, troškovnike te svu dokumentaciju koja je potrebna za ishođenje potrebnih dozvola i za izvedbu građevinsko obrtničkih radova za područje Zone 1 (projekt uređenja seljačke tržnice s natkrivanjem).

Natječaj se provodi u skladu sa Zakonom o javnoj nabavi i Pravilnikom o natječajima s područja arhitekture, urbanizma, unutarnjeg uređenja i uređenja krajobraza Udruženja hrvatskih arhitekata i Hrvatske komore arhitekata (”Narodne novine”, br. 85/14) ukoliko iste nisu u suprotnosti sa Zakonom o javnoj nabavi.
Registarski broj natječaja kojeg izdaje Odbor za natječaje Hrvatske komore arhitekata je 31-16/ZD-UA/NJN.

 

Natječajnu dokumentaciju preuzmite ovdje.

 

Izvor: Društvo arhitekata Zadra (ZDA)

 

Otvorene prijave za tečaj o održivoj prenamjeni i obnovi urbanih prostora

$
0
0

U okviru EU projekta “Compass – COMPetences for Agencies for Sustainable Site conversion”, Društvo za oblikovanje održivog razvoja – DOOR, u suradnji s partnerskim organizacijama iz Bugarske, Italije, Rumunjske i Njemačke, pokrenulo je novi inovativni besplatni on-line tečaj za održivu prenamjenu i obnovu napuštenih ili nekorištenih javnih prostora, u svrhu izgradnje interdisciplinarnih znanja nezaposlenih fakultetski obrazovanih stručnjaka.

 

317

Gredelj, foto: arhiva

 

Tečaj obuhvaća 80 sati aktivnosti e-učenja s početkom 24. listopada do 18. prosinca 2016., te terenskom vježbom u razdoblju od studenog 2016. do siječnja 2017. Pedeset nezaposlenih osoba sa završenim fakultetom iz Bugarske, Italije, Hrvatske, Rumunjske i Njemačke bit će odabrano i sudjelovat će na tečaju (10 polaznika po zemlji). On-line edukacija će se održavati na engleskom jeziku, a terenska vježba na hrvatskom.

Tečaj uključuje 8 online modula koji pokrivaju područja:
– održive prenamjene i obnove,
– održive arhitekture i upravljanje energijom,
– urbanog planiranja i participativnog planiranja,
– društvene održivosti,
– timskog rada i upravljanja,
– osnove pokretanja poduzeća i financiranja,
– osnove marketinga i internacionalizacije poslovanja,
– osnove GIS mapiranja.

Terenska vježba će se održati na odabranoj lokaciji u Zagrebu.

Za više detalja o programu otvorite ovaj link.

 

4

Klaonica, foto: arhiva

 

COMPASS tečaj će pomoći ojačati znanja stručnjaka kako bi se povećala mogućnost njihovog ulaska na rastuće tržište zelenih poslova i održive obnove urbanih lokacija.

Tijekom tečaja i terenske vježbe razvit će se prijedlog za održivu prenamjenu baziran na stvarnoj lokaciji pogodnoj za prenamjenu i obnovu u Zagrebu.

Polaznici tečaja će dobiti priliku za usavršavanje u ovom području kako bi se povećale njihove mogućnosti za pružanje savjetodavnih usluga za javni, ali i privatni sektor.

Primjer  mogućnosti je EU program URBACT koji ima otvoren javni poziv za bazu stručnjaka na području integriranih i održivih urbanih politika u svrhu potpore lokalnim vlastima aktivno uključenim u URBACT mreže (na web stranicama možete pregledati koji gradovi iz Hrvatske su uključeni u ovu inicijativu).

Tečaj će pomoći da se uspostavi umrežavanje i suradnja  polaznika iz Bugarske, Italije, Hrvatske, Rumunjske i Njemačke. Partnerske organizacije koje provode ovu edukaciju osigurat će komunikaciju prema mrežama javnih i privatnih dionika i ponuditi prostor za dijalog sa dionicima i razvoj ideje održive prenamjene i obnove.
Po završetku tečaja polaznici će dobiti certifikat o završenom tečaju i usvojenim sposobnostima i znanjima.

05

Foto: arhiva

Kriteriji prihvatljivosti polaznika tečaja:
– nezaposlen/nezaposlena ili zaposlen/zaposlena izvan svoje struke;
– sveučilišna diploma (prvostupnik/ca ili viši stupanj, najmanje 3 godine studija) iz nekog od sljedećih područja: arhitektura, zaštita okoliša, sociologija, građevina, strojarstvo, ekonomija, krajobrazna arhitektura, geografija, urbano i prostorno planiranje, promet, energetika, politologija, javna uprava i ostala povezana područja;
– dobro znanje rada na računalu (Internet, Office);
– odlično znanje engleskog (razumijevanje, govor i pisanje);
– prethodno iskustvo ili interes u području održivog razvoja, zaštite okoliša, rada u zajednici ili srodnih područja;
– boravište u Zagrebu ili okolici (radi aktivnog sudjelovanja u terenskoj vježbi).

Prijave treba poslati do 9. listopada 2016., isključivo putem e-maila na petra.andric@door.hr, s naslovom “Prijava na COMPASS tečaj”.

Prijava treba sadržavati:
– obaveznu dokumentaciju: Životopis u Europass formatu na engleskom jeziku, motivacijsko pismo na engleskom, dokaz o znanju engleskog ili samoprocjena u sklopu životopisa,
– dodatnu (neobaveznu) dokumentaciju: pisma preporuke, potvrde o završenim neformalnim edukacijama.

 

Izvor: UHA

 


Nogometna igrališta izvan okvira

$
0
0

Kada su uvjeti ograničeni, kreativnost cvjeta. Što vrijedi za umjetnike, vrijedi i za arhitekte, koji su često prisiljeni smisliti inovativna rješenja, bilo da su ograničenja nametnuli sami, bilo da je uzrok zahtjev klijenta ili uvjeti same lokacije.

1

Projekt “Neobičnog nogometnog igrališta” u Bangkoku primjer je kako su ograničenja povezana s kreativnošću, piše Architizer. 

Niz od četiri asimetrična nogometna igrališta projekt je koji je nastao zbog jednostavne činjenice da prenaseljeni Bangkok ima jako malo mjesta za konvencionalne rekreativne zone.

4

Developeri iz tvrtke AP Thailand nisu htjeli olako otpisati ideju javnih nogometnih igrališta pa su odlučili iskoristiti manje, nepravilne otvorene prostore, raštrkane jednim od najgušće naseljenih područja, Khlong Toeiom.

3

 

Uz malo domišljatosti, tim je uspio projektirati nogometna igrališta koja su, iako asimetrična, dovoljno uravnotežena da omogućuju uvjete fairplaya na terenu.

 

2

 

“Ovo neobično nogometno igralište dokazalo je da projektiranje van okvira može potaknuti korištenje kreativnosti da bi se razvili korisni prostori”, rekao je zastupnik CJ Worxa, reklamne agencije koja promovira projekt. “Nadamo se da će se i druge zajednice primijeniti ovu ideju kako bi izmijenili svoje nepravilne prostore”.

 

5

 

Čini se da će ovakva jedinstvena nogometna igrališta promijeniti i samu igru, potičući kreativnost na terenu, budući da su igrači prisiljeni prilagoditi stil igre novim uvjetima.

Jedno igralište u obliku slova L, na primjer, smanjuje preglednost, a toj će se činjenici igrači trebati prilagoditi ili iskoristiti za svoju dobit. Sport, kao i arhitektura, često nagrađuje snalažljivost i domišljatost.

6

 

Fotografije: The Guardian, www.weburbanist.com

 

 

Revitalizacija kamenoloma u Tarskoj vali

$
0
0

Predstavljamo studiju revitalizacije kamenoloma s izgradnjom zabavno-edukativnog parka i ribarske lučice u Tarskoj vali, arhitekata Aleksandre Krebel i Alana Kostrenčića, za koju su dobili posebno ARTUR priznanje u kategoriji projekata u javnom prostoru, o čemu smo pisali ovdje.

 

Tarska vala prirodna je uvala uz ušće rijeke Mirne u more, smještena između Poreča i Novigrada u Istri. To je prostor s bogatim ornitološkim staništem, specifičnom riječnom florom i faunom jedinstvenom za zapadnu obalu, ali isto tako izniman i s aspekta povijesnog naslijeđa.

8

Specifičnost lokacije predstavlja koncentracija arheološki značajnih i vrlo zanimljivih lokaliteta od ostataka stope dinosaura u Lanterni, ostataka paleokoze na stanciji Blek, pretpovijesna gradina, antički ostaci Via Flavia, antička crkva Sv. Križa na stanciji Blek, Mitrino svetište u Vabrigi itd. Može se reći da postoji izuzetno bogatstvo nalazišta koja govore o civilizacijskom kontinuitetu i utjecajima na ovima prostorima, a čiji potencijal u razvoju kulturnog turizma nije iskorišten.

6

Zadatak je počeo kao problem sanacije starog kamenoloma koji više nije u funkciji, međutim nakon proučavanja samog lokaliteta kao i uz razgovore s lokalnim udrugama i drugim zainteresiranim stranama, od hotelijera, preko ribara, do zaljubljenika u povijest i prirodu, sve više novih “slojeva čitanja” prostora, kao i specifičnih mentalnih mapa korisnika, izlazilo je na vidjelo.

Tako da je prvobitna revitalizacija kamenoloma završila kao zabavno-edukativni park s ribarskom lučicom.

S obzirom na vrlo veliku kompleksnost i heterogenost, ne samo sadržaja, već i same topografije i prirodnih kvaliteta terena, uvidjeli smo da je nužno uspostaviti neki oblik “režiranja” prostornih sekvenci i sadržaja koje one primaju, kao i uspostavljanje elemenata koji bi objedinili i dali koherentnost.

4

Tokom izrade studije prepoznate su tri različite prostorno-morfološke zone unutar obuhvata: obalni pojas, kamenolomi te visinska šetnica po gornjem rubu stijene kamenoloma.

Na te tri zone distribuirani su sljedeći sadržaji, uz maksimalno poštovanje i afirmaciju postojećeg terena:

– sport i rekreacija vezani uz uređenje plaže,
– ugostiteljski sadržaji u montažnim objektima u funkciji plaže i kulturno-zabavnih sadržaja unutar kamenoloma,
– rekreativni sadržaji unutar kamenoloma; mountain bike, odbojka na pijesku…,
– kulturni sadržaji: koncerti, otvoreno kino,
– zabava: koncerti i sl.,
– kolonija i izložbe skulptura velikog mjerila, prostorne svjetlosne instalacije na stijeni kamenolom itd.,
– edukacijsko-rekreacijska visinska šetnica; nove vizure na more,
– ribarska lučica.

3

 

Svi ti sadržaji su zatim, na osnovu afiniteta spram specifične topografije ili ambijentalne kvalitete terena, smješteni po lokaciji tvoreći dinamičan prostorni kolaž.

5

 

Nadalje, ti su sadržaji prema prostornim zahtjevima diferencirani u tri osnovne tipologije:

– točkaste (mahom montažne male strukture koje primaju nužne “zatvorene” sadržaje – naplatu, kontrolu, ugostiteljstvo, sanitarije…),
– linijske – pješačke i biciklističke staze,
– plošne – sunčališta, sportske terene, montažni auditorij za predstave.

1

Ruta/šetnica osim svog linijskog karaktera ima i iznimno važnu ulogu “objedinjavanja”. Ona obilazi kamenolom i cijelu zonu, spojni je element koji daje “narativ” cijeloj zoni zahvata.
Ona se pojavljuje kao “montažni postupak” u filmu slažući heterogene elemente u sustav atrakcija.

 

2

 

Ruta je također projektirana tako da filmski stvara određenu napetost i dinamiku, nekad prolazeći kroz šumu, skrivajući pogled, nekad iznenada otvarajući platoe sa vidikovcima.

Također, i unutar staza / ruta postoje određene “specijalizacije” stvarajući različite dojmove i iskustva za rekreativnu rutu, adrenalinsku rutu, rutu istraživača, rutu biciklista…

 

 

 

 

Izvor: Društvo arhitekata Zagreba

 

 

Natječaj za umjetničko – likovno rješenje akumulatora topline

$
0
0

Društvo arhitekata Zagreba (DAZ) u organizaciji i provedbi za HEP Proizvodnja d.o.o., Sektor za termoelektrane, pogon TE-TO Zagreb objavljuje raspis za umjetničko – likovni, otvoreni, opći, javni, za realizaciju, u jednom stupnju, anonimni Natječaj umjetničko – likovnog rješenja akumulatora topline.

 

2

INVESTITOR I NARUČITELJ:
HEP- Proizvodnja d.o.o., Sektor za termoelektrane, pogon TE-TO Zagreb, Kuševačka 10A, koje zastupa direktor Damir Božičević.

ORGANIZATOR I PROVODITELJ:
DRUŠTVO ARHITEKATA ZAGREBA (DAZ) Trg bana J. Jelačića 3/I, Zagreb, koje zastupa predsjednik dr.sc.Rene Lisac, dipl.ing.arh.

PRAVO SUDJELOVANJA
Pravo sudjelovanja  imaju sve fizičke i pravne osobe koje ispunjavaju najmanje jedan navedenih uvjeta:
– umjetnici sa završenom likovnom akademijom;
– arhitekti sa završenim arhitektonskim fakultetom;
– dizajneri sa završenim Studijem dizajna;
– umjetnici sa redovnim članstvom u strukovnoj umjetničkoj udruzi (HDLU, ULUPUH, HDD, UHA i slično).

ROKOVI

Početak  natječaja:                                        13. listopada 2016.
Rok za postavljanje pitanja natjecatelja:  23. listopada 2016.
Rok predaje natječajnih radova:           23. studenog 2016.

 

Natječajne podloge su dostupne na poveznici  ovdje.

 

 

1

 

NAGRADE
Ako do određenog roka stigne najmanje pet  (5) radova koji su stručno izrađeni i odgovaraju Uvjetima Natječaja, Ocjenjivački sud će dodijeliti sljedeće nagrade u iznosu i rasporedu kako slijedi:

                                      neto iznos             bruto iznos

I.   nagrada             35.000,00 kn           44.100,00 kn
II.  nagrada             21.000,00 kn           26.460,00 kn
III. nagrada            14.000,00 kn            17.640,00 kn

 

Procijenjeni bruto iznosi odnose se na autorske naknade i poreze ukoliko se isplata vrši temeljem ugovora o autorskom djelu. Za obveznike PDV-a  na neto iznos obračunat će se PDV.

 

3

OCJENJIVAČKI SUD

Za ocjenu radova imenovan je ocjenjivački sud u sastavu pet (5) članova:
Robert Križnjak, dipl. ing. arh., predsjednik OS-a
prof. Franka Gojanović, dopredsjednica OS-a
Jelena Damjanović, dipl.novinar
Sandro Đukić, likovni umjetnik
Andrej Filetin, dizajner

Zamjenik člana Ocjenjivačkog suda:
Roman Vukoja, dipl.ing.arh.

Stručna savjetnica:
Sonja Jerković, dipl.ing.građ.

Tehnička komisija:
Luka Ćaćić, mag.ing.aedif.
Boris Vidaković, dipl. ing. arh.

Tajnica natječaja:
Mladena Belamarić, dipl.ing.arh.

Natječaj je raspisan u skladu sa Zakonom o javnoj nabavi (NN 90/11, 83/13)  i Uvjetima natječaja kojih su se svi sudionici natječaja obvezni pridržavati.

 

Izvor: DAZ

 

 

Godišnja izložba ostvarenja hrvatskih arhitekata u 2016.

$
0
0

Udruženje hrvatskih arhitekata (UHA) objavilo je poziv na dostavu dokumentacije o projektima za Godišnju izložbu ostvarenja hrvatskih arhitekata u 2016. godini i dodjelu godišnjih nagrada.

Poziv na dostavu dokumentacije odnosi se na projekte ostvarene u razdoblju od 1. rujna 2015. do 1. rujna 2016. za Godišnju izložbu ostvarenja hrvatskih arhitekata u 2016. godini i dodjelu godišnjih nagrada Udruženja hrvatskih arhitekata.

Za nagradu Neven Šegvić, za publicistički, kritički, znanstveno-istraživački i teorijski rad na području arhitekture, dozvoljene su prijave publikacija koje su izdane u razdoblju od 14. prosinca 2015. do 17. listopada 2016.

1

 

Propozicije:

Arhitekti koji žele sudjelovati trebaju biti članovi UHA-e (gradskih, županijskih ili regionalnih društava arhitekata) s reguliranom članarinom za 2016. godinu u matičnom društvu arhitekata.

Nagrade:

Sukladno “Pravilniku o dodjeljivanju nagrada Udruženja hrvatskih arhitekata”, ostvarenja arhitekata prezentirana na godišnjoj izložbi konkuriraju za godišnje nagrade:
Viktor Kovačić za najuspješnije ostvarenje u svim područjima arhitektonskog stvaralaštva,
Drago Galić za najuspješnije ostvarenje u području stambene arhitekture,
Bernardo Bernardi za najuspješnije ostvarenje u području oblikovanja i unutrašnjeg uređenja,
Neven Šegvić za publicistički, kritički, znanstveno-istraživački i teorijski rad na području arhitekture.

Pravilnik o dodjeljivanju nagrada Udruženja hrvatskih arhitekata dostupan je u tajništvu UHA-e.

Pristigle radove valorizirat će Stručni savjet UHA-e: Dražen Pejković, dipl.ing.arh. (voditelj), Bojan Bilić, dipl.ing.arh., Alan Kostrenčić, dipl.ing.arh., Branka Petković, dipl.ing.arh., Sabina Sabljić, dipl.ing.arh., Dean Stubnja, dipl.ing.arh., Ana Šverko, dipl.ing.arh.

Prijavni obrazac mora biti ispunjen za svaki pojedini rad za koji se dokumentacija predaje. Obrazac mora biti ispunjen ispravno (osobito točan naziv rada) i sadržavati sve podatke.

Način prezentacije: svaki rad treba biti prikazan na jednom plakatu (nekaširano), formata 420 x 891 mm, vertikalno, prema shemi u prilogu.
Osim plakata, predaje se fotodokumentacija i grafički prilozi na formatu A4 pojedinačno uloženi u plastične mape za registrator, ograničeni na maksimalno 6 fotografija te nužno potreban broj nacrta (tlocrti, presjeci, pročelja iz idejnog ili glavnog projekta građevine).

Dokumentacija za prijavu:
– ispunjena prijavnica,
– plakat: (nekaširano), formata 420 x 891 mm, vertikalno, prema shemi u prilogu,
– kopija uplate participacije,
– potvrda o podmirenoj članarini autora za 2015. od matičnog društva arhitekata,
– fotografije ostvarenja: do formata A4, uz navod autora fotografija,
– grafički prilozi: do formata A4 s oznakom orijentacije i označenim grafičkim mjerilom u svakom priloženom nacrtu,
– tekstualna obrazloženja: pisano na posebnom listu do 1 kartice teksta (1800 znakova),
– publicistika/nakladnički rad: predaje se u 3 primjerka.
Digitalni materijal (dostaviti na CD/DVD-u):
– 1 fotografija (naziv fotografije: autor_naziv rada.jpg) po izboru autora za katalog (jpg, 300dpi, širina 18 cm, cmyk),
– posebna mapa / folder / nacrti, fotografije (do 6) i tekstualno obrazloženje za arhivu UHA-e,
– ispunjena prijavnica.

Participacija za sudjelovanje iznosi 400,00 kn po jednom prijavljenom radu, a za svaki sljedeći rad 200,00 kn (pdv uključen).

Uplata se vrši na sljedeći račun:
Udruženje hrvatskih arhitekata (UHA)10000 Zagreb
Trg bana Josipa Jelačića 3/I
IBAN: HR6223600001101550751
OIB: 01152649489
telefon: 01 5509 705
e-mail: tajnistvo@uha.hr
Rok i mjesto predaje dokumentacije: 17. studenog 2016. do 16:00 sati u prostorijama UHA-e, Trg bana J. Jelačića 3/I, Zagreb.
U slučaju nepotpune i zakašnjele prijave dokumentacija i participacija se ne vraćaju.
Predajom prijave autori pristaju na propozicije ovog Poziva.

Prijavnicu  nađite ovdje.

 

 

Izvor: UHA

 

 

Antologija hrvatske arhitekture druge polovine dvadesetog stoljeća

$
0
0

Monografija autorice doc.dr.sc. Borke Bobovec “2/2 XX Antologija hrvatske arhitekture druge polovine dvadesetog stoljeća” objavljena je u izdanju UPI-2M PLUS d.o.o.

Monografija je koncipirana u četiri poglavlja: Arhitekt- nositelj kulture društva, Redefiniranje vrijednosti, Nova generacija i Kraj dvadesetog stoljeća, kroz koje autorica na jednom mjestu donosi pregled najznačajnijih arhitektonskih djela projektiranih i izgrađenih od sredine do kraja dvadestog stoljeća u Hrvatskoj.

Knjiga se može promatrati kao kritički prilog analizi kulturnog stvaralaštva, ali i kao moderator promjena koje pokreću djelovanje arhitekata.

U nastavku donosimo kratki sadržaj monografije.

0-knjiga

 

Druga polovina dvadesetog stoljeća vrijeme je turbulentnog stvaranja novih država, novih odnosa između Istoka i Zapada, drugačijeg, snažnog i prodornog gospodarstva s jedne strane i siromaštva s druge.

To je vrijeme preispitivanja arhitektonskih teorija postavljenih u prvoj polovini stoljeća i ranije, vrijeme u kojem političke, ideološke i socijalne komponente igraju sve veću ulogu u razumijevanju i stvaranju nove arhitekture.

Građenje je postalo pokretač društveno-ekonomskih aktivnosti kojih je cilj bilo potaknuti ravnomjeran razvoj svih prostora. Nova situacija, u cijelosti drugačija od prijeratne, donijela je niz promjena u stvaralačkoj imaginaciji, koja se u tom razdoblju morala boriti s elementarnom obnovom, izgradnjom osnovne infrastrukture, stanovanja i početnog programa industrijalizacije.

Osim toga, sve je to trebalo postaviti u određene okvire, odnosno vezati na postojeću plansku dokumentaciju.
Ne možemo ovdje govoriti o uzletima hrvatske arhitekture nego o znalačkom apliciranju znanja akumuliranog u razdoblju prije Drugog svjetskog rata jer su mnoga sjajna imena moderne ostala na ovim prostorima i svoje djelovanje na arhitektonskoj sceni nastavila u izmijenjenim uvjetima, uz iznimnu kreativnu živost prisutnu u svim segmentima stvaralaštva.

1-aleksandar-srnec-i-a-mutnjakovic

Aleksandar Srnec i Andrija Mutnjaković

 

Poslije konsolidacije struke nakon 1955. godine odškrinuta su vrata prema svijetu i događanjima na inozemnoj arhitektonskoj sceni što rezultira shvaćanjem i prihvaćanjem arhitektonskih vrijednosti o kojima se govori i piše.

To je doba kada se puno projektiralo i gradilo, doba koje je imalo iznimno odgovoran odnos prema kontekstu i stvaranju humanog krajolika.

10-hotel-marjan

Hotel “Marjan”, Split (1963.) – Lovro Perković

 

U vremenu uspostave ravnoteže dolazi i do neminovne smjene generacija.

Starija generacija arhitekata, rođenih do 1925. godine, u koju se ubrajaju Vladimir Turina, Ivan Vitić, Mladen Kauzlarić, Stjepan Gomboš, Zdenko Strižić, Josip Seissel, Bernardo Bernardi, Lovre Perković, Vladimir Potočnjak, Zlatko Neumann, Antun Ulrich, Radovan Nikšić, Aleksandar Dragomanović, Jerko Marasović, Stanko Fabris, Stjepan Planić, Branko Bon, Neven Šegvić, Vjenceslav Richter, Marijan Haberle i mnogi drugi, ostala je vjerna standardnim i prepoznatim vrijednostima, dok su oni rođeni između 1925. i 1940. godine, koje nazivamo srednjom generacijom arhitekata dvadesetog stoljeća, dali u šezdesetima najviše jer je to bilo vrijeme njihove zrelosti i znanja koje nosi iskustvo.

16-radovan-niksic

Radovan Nikšić

 

17-salaj-bernardi-rozic

Matija Salaj, Bernardo Bernardi i Ante Rožić

 

Širok raspon interesa i mogućnosti koje je to vrijeme otvaralo omogućavali su djelovanje novim imenima kroz arhitekturu raznih sadržaja, a obilježili su ga i otvorili vrata staloženom urbanističkom planiranju i snažnoj arhitekturiZdravko Bregovac, Slavko Jelinek, Mladen Vodička, Miroslav Begović, Grozdan Knežević, Branko Hrs, Ninoslav Kučan, Julije De Luca, Ante Marinović-Uzelac, Milan Čanković, Mihajlo Kranjc, Ante Rožić, Andrija Čičin-Šain i drugi.

14-kazimir-ostrogovic

Kazimir Ostrogović

 

15-ninoslav-kucan

Ninoslav Kučan

 

Sredina šezdesetih godina prošloga stoljeća bila je vrijeme koje je na svim poljima bilježilo promišljanje i analizu postavljenih istina i odrednica, ne samo u našim uvjetima nego i šire.
To je vrijeme borbe za nova prava, vrijeme socijalnog i političkog sazrijevanja. Analizirajući poruku toga vremena, iščitava se vrijednost koja je nesporno bila u europskom vrhu.

9-hotel-maestral

Hotel “Maestral”, Brela (1965.) – Ante Rožić, Julije De Luca i Matija Salaj

 

Autorska arhitektura koja čini sve veće odmake od internacionalnog stila stvorenog poslije Drugog svjetskog rata javlja se nakon sedamdesetih godina. Generacija moderne polagano stari i odlazi sa scene, a javljaju se učenici koji etabliraju arhitekturu u kojoj se više ne osjeća izravan utjecaj tridesetih.

11-hotel-solaris

Hotel “Solaris”, Šibenik (1968.) – Boris Magaš

 

Sedamdesete nam donose aktiviranje projekata škola, fakulteta, novih stambenih naselja i raspad postojećih grupacija na više arhitektonskih struja. U tom razdoblju gradovi su udomiili u novim naseljima velik broj stanovnika, pa je trebalo osigurati i odgovarajući broj pratećih sadržaja.

19-super-andrija

Stambena zgrada “Super Andrija”, Zagreb (1973.) – Miroslav Catinelli

 

Fokus se premješta na temu grada, na ponovno uspostavljanje jedinstvene funkcije grada primjenom formalnog i funkcionalnog kontinuiteta. Svijest o urbanoj identifikaciji uz prodor zapadnih životnih stilova formira nov socijalni identitet koji se temelji na građanskim vrijednostima.

6-centar-za-rehabilitaciju

Centar za rehabilitaciju mentalno retardirane djece, Zagreb (1984.) – Radovan Tajder

 

Zatišje na planu investicija omogućilo je vrhunske realizacije na polju interijera kroz koje se moglo pokazati briljantnost izbora i znanje. Vrijeme početaka novih trendova u arhitekturi javlja se poslije osamdesetih, koje završavaju obilježene padom razine stvaralačkog naboja.

4

Caffe “Argentina”, Zagreb (1988.) – Ines Filipović

 

 

Vrijeme je to u kojem počinje sustavno preizgrađivanje i uništavanje urbanog prostora. Otvoreno je slobodno tržište, koje u demokraciji ima svoje zakonitosti i odnose, a u godinama stvaranja nove države, dok su ostaci vremena koje je ostalo iza nas još uvijek bili tu u obliku preuzetih zakona, dokumenata, planova i drugog obvezujućeg štiva, arhitektura se našla na nezavidnom terenu.

7-crna-kuca

Obiteljska kuća “Crna kuća I”, Zagreb (1990.) – Dragomir-Maji Vlahović

Bez obzira na određeni utjecaj tradicije zagrebačke arhitektonske škole, onaj drugi dio koji se zove otvorenost prema vanjskim utjecajima i kretanjima u svijetu arhitekture obilježio je to razdoblje.

 

5-caffe-bar-dona

 

Caffe bar “Dona”, Zagreb (1994.) – Ivica Plavec i Vladimir Kasun

 

Zagrebačku arhitektonsku scenu toga vremena pamtimo po sljedećim imenima: Velimir Neidhardt, Marijan Hržić, Branko Silađin, Tomislav Odak, Radovan Tajder te Ines i Nikola Filipović, koji su u svom radu bili skloniji implementaciji novog.

13-ivan-crnkovic

Ivan Crnković

Kraj dvadesetog stoljeća ponovno na svim planovima pokreće djelovanje arhitekata, budi se uspavana snaga i oživljavaju projekti zamrznuti u prostoru i vremenu, osvježeni novom snagom mladih arhitekata uz mudrost onih koji su godinama stvarali.

12-ines-filipovic

Ines Filipović

 

U zadnjem desetljeću dvadesetog stoljeća najviše realizacija ostvaruje se u području javnih investicija u okvirima konvencionalnog djelovanja te dovršavanja započetih projekata iz predtranzicijskog vremena.

18-stambena-kuca-b

Stambena zgrada B, Rijeka (1998.) – Goran Rako

 

Sredinom devedesetih u zemlji kojoj je žurno trebalo obnoviti i povećati stambeni fond, država na prijelazu stoljeća pokreće projekt stambene izgradnje kroz koji je etablirana “nova generacija” koja je imala sreću započeti profesionalnu karijeru u trenutku kada se u Hrvatskoj broj natječaja, investitora i mogućnosti dokazivanja talenta otvorio u razmjerima koji se početkom devedesetih godina nisu mogli ni sanjati.

8-djecji-vrtic

Dječji vrtić “Vedri dani”, Zagreb (2000.) – Miroslav Geng

 

Arhitekti koji djeluju na kraju dvadesetog stoljeća obilježili su arhitektonsku scenu radom koji je vratio vjeru u mogućnosti koje u jednom trenutku mogu donijeti dobra škola, predan rad i “boom” investicija.

 

3-boris-fiolic-zoran-bosevski

Boris Fiolić i Zoran Boševski

Znali su prepoznati mogućnosti međunarodnih natječaja, suradnju sa stranim arhitektima i sve mogućnosti koje iz toga proizlaze. Stvorili su nove odnose u kojima su postali ne samo umjetnici i inženjeri nego i poduzetnici jer više nije bilo dovoljno ideju prenijeti na papir, bilo je mnogo važnije pronaći i uvjeriti investitora da je baš njihov rad onaj koji vrijedi.

2-andrija-rusan

Andrija Rusan

 

Hrvatska arhitektura dvadesetog stoljeća u kontekstu europskih zbivanja traje čitavo stoljeće s usponima i padovima, blistavim razdobljima i vremenom zatišja, samozatajno sprema novi zamah.

Pitanje koje ostaje jest samo pitanje kontrole ekspanzije s obzirom na utjecaj korporativnog kapitala koji nesmiljeno ulazi u sve pore društva, a posredno i umjetnosti i arhitekture.

 

“2/2 XX Antologija hrvatske arhitekture druge polovine dvadesetog stoljeća”

Izdavač: UPI-2M PLUS d.o.o.
Autor: doc.dr.sc. Borka Bobovec
Recenzenti: prof.dr.sc. Zlatko Jurić, prof.dr.sc. Tomislav Premerl, izv.prof.dr.sc. Ivan Mlinar
Stranica: 284
Zagreb, 2016.

 

 

Fotografije i tekst iz knjige “2/2 XX Antologija hrvatske arhitekture druge polovine dvadesetog stoljeća”

 

 

Viewing all 609 articles
Browse latest View live