Quantcast
Channel: arhitektura – Pogledaj.to
Viewing all 609 articles
Browse latest View live

Film i arhitektura na Kratkim slikama

$
0
0

U četvrtak, 12. svibnja, u 19:30, u MM centru SC-a u Savskoj 25 u Zagrebu, u okviru Kratkih slika, uz projekciju devet hrvatskih kratkometražnih filmova, u razgovoru s mladim arhitektom Antunom Sevšekom moderator Vedran Šuvar pokušat će prepoznati i mapirati točke u kojima se umjetnosti spajaju, a u kojima se razdvajaju, koje su joj sličnosti, a koje razlike te predstaviti osnovni povijesni uvod o odnosu hrvatske arhitekture i hrvatskog kratkometražnog filma.

1

Isprepletenost filma i arhitekture predmet je istraživanja obaju umjetničkih područja. Slojevitost i međuovisnost prisutni su od samih početaka sedme umjetnosti. Statičnost arhitektonskih zdanja postaje savršena nadopuna filmskoj kameri.

Od Langovog “Metropolisa” do “Trbuha arhitekta” Petera Greenawaya, arhitektura je bila metafora, glavni junak, predmet istraživanja. Kako nešto što je predmet određene funkcionalnosti postane sastavni dio 2D projekcije koja simulira trodimenzionalni svijet? Koliko jedna umjetnost može biti uronjena u drugu?

2

Metropolis, 1927.

Gledaju se filmovi nastali od 1980. do 2013.: Relocated (redatelj Vladislav Knežević), Under construction (redatelj Vladislav Knežević), Most (redatelj Nicole Hewitt), Pusti me da prođem (redatelj Gildo Bavčević); Riblje oko (redatelj Joško Marušić); +topia (redatelj Petar Novak), Autofocus (redatelj Boris Poljak); Poljička cesta 26 (redatelj Goran Čače), Proljeće na baušteli (redatelj Željko Radivoj).

3

Trbuh arhitekta, 1987.

Filmovi o arhitekturi prikazuju se u sklopu programske cjeline Runda kratkog posvećene hrvatskom kratkometražnom filmu.

 

Ulaz na program je besplatan, a više informacija potražite na ovoj poveznici.

 


Rezultati natječaja za uređenje Ulice Ljerke Šram na Savici

$
0
0

Grad Zagreb i zajednica ponuditelja koju čine Društvo arhitekata Zagreba (DAZ) i Sveučilište u Zagrebu-Arhitektonski fakultet objavljuju rezultate za javni, opći, u jednom stupnju, anonimni, za realizaciju natječaj za izradu idejnog urbanističko-arhitektonskog rješenja uređenja ulice Ljerke Šram.

 

00

Na natječaj koji je trajao od 12. veljače 2016. do roka za predaju natječajnih radova 12. travnja 2016. regularno je zaprimljeno 12 radova.

Ocjenjivački sud koji je djelovao u sastavu: Vedran Duplančić, ovl.arh., predsjednik OS-a, Dunja Žmikić, dipl.ing.arh., dopredsjednica OS-a, Anja Dulčić, dipl.ing.arh., Sanja Gašparović, dipl.ing.arh., Andreja Ilijanić dipl.ing.arh., Kata Marunica, dipl.ing.arh., zamjenica OS-a – na VI. plenarnoj sjednici održanoj 5. svibnja 2016. donio je većinom glasova sljedeće odluke:

I. Nagrada u neto iznosu 46.000,00 kn dodjeljuje se radu pod brojem 12

Autorski tim:
Mario Kralj
Dora Lončarić
Saša Košuta
Zora Salopek Baletić

1-0

1-2

1-3

 

II. Nagrada u neto iznosu 34.500,00 kn dodjeljuje se radu pod brojem 03
Autori:
prof.dr.sc. Dražen Juračić, dipl.ing.arh.
Jelena Skorup Juračić, dipl.ing.arh.
Marija Grković, dipl.ing.arh.

Suradnici:
Vid Juračić, student arhitekture
Ivica Keršić, student arhitekture, 3D prikazi
Sanija Kulić, bacc.oec.
Toni Lončar, student arhitekture
Ines Jakopanec, studentica arhitekture

2-2

2-1

2-3

 

III. Nagrada u bruto iznosu 23.000,00 kn dodjeljuje se radu pod brojem 10
Studio Žic
Autor: Ivan Žic

3-2

3-1

3-3

IV. Nagrada u neto iznosu 11.500,00 kn dodjeljuje se radu pod brojem 11
Autori:
Damir Ljutić
Judita Ljutić

Suradnici:
Marina Tolj
Sven Sorić
Hrvije Spudić
Enco Dell′Olio

4-1

4-2

Registarski broj natječaja: 22-15/ZG-UA/NJN
Oznaka iz Plana javne nabave Raspisivača natječaja 2427-2015-EMV

RASPISIVAČ I INVESTITOR natječaja je GRAD ZAGREB, 10 000 Zagreb, Trg Stjepana Radića 1, OIB: 61817894937
tel. +385 1 6585 773, e-mail: planovi@zagreb.hr ,
odgovorna osoba: gradonačelnik Milan Bandić, dipl.politolog.

ORGANIZATOR I PROVODITELJ NATJEČAJA: Zajednica ponuditelja koju čine: Društvo arhitekata Zagreba (DAZ), Trg bana Jelačića 3/I, Zagreb, OIB:87490332083, koje zastupa predsjednik dr.sc. Rene Lisac, dipl.ing.arh. tel. 01/481-6151, fax. 01/481-6197, e-mail: natjecaji@d-a-z-.hr . i Sveučilište u Zagrebu-Arhitektonski fakultet, Zagreb, fra Andrije Kačića Miošića 26, MB: 32404952, OIB: 42061107444, što ga zastupa prof.mr.sc. Boris Koružnjak, dipl.ing.arh.

IZRAĐIVAČ natječajnog zadatka odnosno programa: Zavod za urbanizam, prostorno planiranje i pejzažnu arhitekturu,Arhitektonski fakultet, Sveučilište u Zagrebu, Kačićeva 26, Zagreb Izv.prof.dr.sc. Krunoslav Šmit, dipl.ing.arh.
Primorska 2, Zagreb, OIB 79785939717, ovlašteni arhitekt broj A3548
krunoslav.smit@arhitekt.hr , tel: +3851 4639180

PREDMET NATJEČAJA je izrada idejnog urbanističko-arhitektonskog rješenja za uređenje ulice Ljerke Šram.
Natječaj se provodi u skladu s glavom II. člancima 45. do 48. ZJN-i, ostalim odredbama ZJN-i koje se primjenjuju na natječaj, Odlukom o uvjetima i načinu provedbe javnih natječaja iz područja prostornog uređenja (Službeni glasnik Grada Zagreba 17/14) te odredbama Pravilnika o natječajima s područja arhitekture, urbanizma, unutarnjeg uređenja i uređenja krajobraza (NN 85/14) Hrvatske komore arhitekata, ukoliko iste nisu u suprotnosti sa ZJN-om.

CILJ PROVEDBE JAVNOG NATJEČAJA: dobivanje najkvalitetnijeg urbanističko-arhitektonskog rješenja kojim će se odrediti cjelovito uređenje prostora obuhvata natječaja, pristupnih ulica i kontaktnog područja s postojećim zgradama.

Natječaj se provodi kao postupak koji prethodi postupku sklapanja ugovora o javnim uslugama za izradu projektno-tehničke dokumentacije u dogovoru s Naručiteljem (za potrebe javne nabave usluga) sukladno čl. 45.st.4.t.2. ZJN.

Procijenjena vrijednost nabave u iznosu od 713.000,00 kn(bez PDV-a) temelji se na ukupnom iznosu nagradnog fonda kao i naknadama Ocjenjivačkom sudu, zamjenskom članu, tehničkoj komisiji i tajniku, naknadi Provoditelju natječaja i materijalnim troškovima natječaja u vrijednosti 216.000,00 kn (bez PDV-a) te vrijednosti usluge izrade projektno – tehničke dokumentacije koja se namjerava sklopiti na temelju pregovaračkog postupka javne nabave bez prethodne objave, sukladno članku 28. stavak 2. točka 6. ZJN, s osobom ovlaštenom za projektiranje prvonagrađenog rada koja je zadovoljila uvjete sukladno ZJN-i pod uvjetom da ima dokaze sposobnosti propisane ZJN-i i u skladu s Pravilnikom o standardu usluga Hrvatske komore arhitekata u iznosu do 497.000,00 kn neto (bez PDV-a). Usluga izrade projektno tehničke dokumentacije obuhvaća izradu cjelovitog projekta potrebnog za izgradnju i uređenje prostora i njegovo opremanje sukladno pozitivnim propisima.

 

Izvor: DAZ

 

Arhitektonski vikend u Poreču

$
0
0

Vikend s Orisom u Poreču (od 20. do 22. svibnja 2016.) zamišljen je kao trodnevni susret i druženje arhitekata, dizajnera, umjetnika i poslovnih ljudi uz predavanja istaknutih arhitekata te popratni kulturni program.

2

 

Predavači su  Sebastián Irarrázaval (Čile), Davor Mateković (Hrvatska), Emil Jurcan (Hrvatska), Enota (Slovenija), Sandra Paović i Danijel Lazov (Hrvatska), Franco Kozlović (Hrvatska).

1

Sebastián Irarrázaval: Casa Oruga, Čile

 

 

Kotizacija za simpozij iznosi 300 kn, studentska kotizacija iznosi 90 kn, a više infromacija doznajte ovdje.

 

 

Muzej Apoksiomena u Malom Lošinju

$
0
0

Muzej Apoksiomena je neobičan muzej, koji je sagrađen za samo jedan eksponat: kip Apoksiomena, grčki brončani kip visine 192 cm, izrađen najvjerojatnije u 2. ili 1. st. pr. Kr.

Kip je izvučen iz podmorja u blizini Lošinja 1999. godine, i predstavlja jedan od najočuvanijih primjera bronci iz Helenističkog razdoblja.

7 room7 2

 

Nakon pronalaska vođena je rasprava o smještaju muzeja, gdje su uz Mali Lošinj kao potencijalne lokacije razmatrani i veći gradovi, prije svega Zadar i Rijeka, ali i Zagreb.

Na kraju je donesena odluka da se muzej sagradi u Malom Lošinju, u skladu s kulturnom politikom Hrvatske od 90-tih koja je favorizirala disperznu izgradnju muzeja izvan većih centara, uz samo mjesto nalazišta.

Primarni argument u takvom odabiru nije dostupnost kipa posjetiocima, već šira, fundamentalna uloga kulture u društvu, a to je integracija muzeja u razvoj i život lokalne sredine. U tom pogledu postignut je potpuni uspjeh, jer se cijeli Lošinj identificirao s pronađenom statuom.

0

Palača Kvarner odabrana je kao lokacija za muzej. Zgrada je dio poteza koji formira pročelje grada uz Rivu, koja je kroz godine doživjela brojne promjene u unutrašnjosti, ali i na pročelju, gdje je u doba talijanske uprave nad gradom dograđen balkon za prigodu posjeta tadašnjeg vođe, koji se međutim nikad nije dogodio.

Dvije činjenice iz samog početka priče o Apoksiomenu bile su posebno bitne za arhitektonski pristup.

Prvo je da je sam kip iz jednog potpuno drugog prostora i vremena. Ova okolnost je dodatno naglašena njegovim savršenim oblikom i time da je pronađen potpuno sam na dnu mora, na neočekivanom mjestu, bez ikakvih drugih ostataka koji bi ga povezali i s njegovim vremenom.

7 room7 1

Druga bitna okolnost je da se za muzej nije gradila nova zgrada, već se trebao smjestiti unutar postojeće zgrade, na čijem pročelju se prema konzervatorskim uvjetima nisu dopuštale nikakve intervencije.

Odluka da se jedan od najznačajnijih svjetskih nalaza smjesti unutar vrlo prosječne zgrade, koju je trebalo pomno očuvati, bila je pomalo neobična.

Pristup je stoga bio da se muzej jednostavno umetne u postojeću zgradu kao željeznu kapsulu, kako bi se jasno naglasilo drugu prostornu i vremensku dimenziju kipa. Smještaj kipa u unutrašnjosti zgrade pretpostavio je i intimniju prezentaciju skulpture.

competition model

 

Umetnuta kapsula podijelila je unutrašnjost na dva odvojena prostora, poput pozitiva i negativa; izložbeni prostor, koji se nalazio unutar kapsule, te međuprostor kapsule i zidova postojeće zgrade, koji je postao uredski i servisni prostor.

presjek

Presjek

 

Kapsula lebdi iznad prizemlja, koje je potpuno slobodno i predstavlja produžetak javnog prostora Rive, kao svojevrsni dnevni boravak grada, u kojem je moguće organizirati različita događanja, od predavanja do izložbi.

Iskustvo s izgradnjom Lapidarija u Novigradu potvrdilo je da su muzeji prepoznati kao prostor zajednice koji pripada svima, koji svi koriste, i ta dodatna uloga muzeja bila je bitna i u konceptu ove zgrade.

Muzej se nalazi odmah na rivi, koja je posebno ljeti užurbani prostor prepun različitih atrakcija. Iz tog razloga je trebalo postaviti svojevrsni filter, kojim se posjetilac postupno odvaja od vanjskih atrakcija, koje su istovremeno i distrakcije.

1 room1 2

 

Izložbeni prostor prati pretpostavljeni scenarij izložbe, a njegov fizički oblik proizašao je iz programa. Sam izložbeni prostor zamišljen je kao put.

 

2 room2 2

 

Do kipa vodi put koja prolazi kroz seriju prostora u kojima je ispričana priča o kipu, njegovom pronalasku, restauraciji i zapisima u medijima.

 

4 room4 2

 

U sobi za projekcije posjetiocima se pokazuje film, iz koje dalje idu stepenicama do sobe periskopa.

 

6 room6 2

5 room5 3

 

U ovom prostoru su smještene kamere koje pokazuju dijelove kipa, kao i otvor kroz koji se nazire kip, te su izloženi isječci iz novina o Apoksiomenu.

 

5 room5 2

 

Kroz drveni prolaz se zatim dolazi do samog kipa u njegovoj posebnoj sobi.

 

4 room4 3

6 room6 1

 

Ovo osobno putovanje posjetioca koje prethodi susretu s kipom nema samo narativnu i didaktičku ulogu, nego predstavlja i tehniku uvođenja u psihički receptivno stanje, koje je kroz različite oblike procesija i ophoda odavno korišteno u brojnim religijskim ritualima.

 

3 room3 2

 

Suvremena neurofiziološka istraživanja su identificirala koji se procesi u mozgu događaju. Procesija kroz relativno neudoban prostor predstavlja način odvajanja svijesti od taktilnog osjećaja, čime se uklanjaju filteri za primanje informacije ili slike, a u našem slučaju, susretu s nesvakidašnjim djelom. S obzirom na skučenost prostora Palače Adria, cijela promenada je ovijena oko kapsule, što još dodatno pojačava ovaj efekt.

 

9 room9 3

9 room9 1

Putovanje kroz ovaj narativni prostor završava u stepenastoj sobi s ogledalima, u kojoj se nalazi panoramski krovni prozor, jedini dodatak na južnom pročelju zgrade, gdje se posjetioci postupno vraćaju u suvremeni prostor Malog Lošinja.

 

8 room8 1

8 room8 3

 

Naručitelj: Grad Mali Lošinj
Autori: Saša Randić i Idis Turato
Natječajni projekt: 2008.
Izrada projekta: 2009.-2012.
Izgradnja: 2012.-2015.
Fotografija: Jure Živković

1 prizemlje

Prizemlje

1 kat

Prvi kat

2 kat

Drugi kat

3 kat

Treći kat

3 kat

Potkrovlje

procelje

 

Pročelje

 

Upozajte potencijal neiskorištenih gradskih prostora u Šibeniku

$
0
0

U Šibeniku od 25.  do 27. svibnja 2016. godine, u organizaciji Zavičajne škole i Sobe DAŠ održat će se Dani lokalnog angažmana gradski dnevni boravak.

Dani lokalnog angažmana zamišljeni su kao trodnevno događanje koje će okupiti sudionike različitih struka kako bi se kroz terenski obilazak, predavanja i zajedničku diskusiju pokušalo utvrditi probleme, te ispitati različite mogućnosti upravljanja prostorom grada.

Program obuhvaća obilazak arhitektonskih objekata i prostora koji su odigrali značajnu ulogu prilikom razvoja Šibenika, te predavanja koja će voditi stručnjaci iz područja arhitekture, sociologije i povijesti, s naglaskom na potencijalne prostore grada koji su trenutno neiskorišteni.

1

Cilj Dana lokalnog angažmana je bolje upoznati građane i struku s vlastitim gradom, odnosno njegovim zapuštenim i marginaliziranim prostorima, ali i prespitati ulogu arhitekture u današnjem funkcioniranju i oblikovanju grada.

Trodnevni program odvijat će se na nekoliko gradskih lokacija, dok će šetnja uz stručno vodstvo biti organizirana kroz kvartove Baldekin i Vidici.

Gosti predavači su Saša Šimpraga, Diana Magdić, Dafne Berc, Emil Jurcan, David Kabalin te članovi Sobe DAŠ.
U večernjim satima bit će organizirane projekcije filmova na javnim površinama unutar povijesne jezgre.

U sklopu programa održat će se i izložba Javni prostori Šibenika čija je svrha, na jedan dan, oživjeti zapušteni prostor. Svi građani pozvani su da sudjeluju u izložbi te daju svoj osvrt na zapuštene, te javne prostore koje koriste ili su nekoć koristili. Osvrt se može prikazati u obliku fotografije, teksta ili skice te poslati na e-mail adresu soba@d-a-si.hr najkasnije do ponedjeljka, 23. svibnja 2016. godine.

Zavičajna škola je projekt udruge Borel.
U posljednje vrijeme najveći naglasak Udruge je na projektu Zavičajne škole s posebnom točkom rotacije oko arhitekture i urbanizma jer je taj dio društvenog angažmana trenutno ocijenjen kao najkritičnija točka tranzicije našeg grada iz industrijskog u turističko središte.

Soba DAŠ je sekcija mladih Društva arhitekata Šibenik, osnovana u listopadu 2012. godine.
Ciljevi Sekcije su predstavljanje i afirmiranje mladih šibenskih arhitekata (do 35 godina) te studenata arhitekture i njihovih radova na arhitektonskoj i kulturnoj sceni grada Šibenika, ali i šire.
U svom djelovanju Sekcija organizira i provodi projekte koji su od interesa za članove Sekcije i građane Šibenika, a sve s ciljem uključivanja mladih u probleme gradskog prostora te pokušaja da se isti riješe.

 

Stigmatizirano Lastovo: naslijeđe antike, fašizma i JNA

$
0
0

Još su tri dana preostala da se pridružite intrigantnoj kustosko-umjetničkoj rezidenciji i konferenciji “LA colonia: Kulturna baština – naslijeđe Mediterana” na Lastovu, planiranoj za 6. do 25. lipnja u organizaciji lokalne Udruge za promicanje kulture i umjetnosti Dobre Dobričević i Heritage Go Pro.
Lokaciju nam je približila arhitektica Mariana Bucat, jedna od inicijatora projekta.

4

Mjesto gdje ćete u vama bliskom mediju ispitati mogućnosti javnog prostora, revalorizirati graditeljsko i kulturno naslijeđe te se poigrati sa značenjima je Uble, naselje od osamstotinjak stanovnika na zapadnoj strani otoka Lastova, koje od vitalnih funkcija danas uz stanovanje ima pristanište za trajekt, katamaran i hidroavion, ali ga uz predvidljivu ljepotu određuju i jedinstvene povijesne strukture koje danas nose uglavnom negativnu konotaciju.

1 mapa otoka

Na početku 21. stoljeća, Uble jednima djeluje kao povijesni presjek uživo s velikom prostornom rezervom, promišljenom i kvalitetno realiziranom gradnjom uklopljenom u arkadijski okoliš Parka prirode. Drugima je upečatljiv uglavnom njihov negativan image.

2

Kulturno-povijesna cjelina naselja, čiji se identitet temelji na zgradama iz doba moderne, okarakterizirana je kao ružna i neprilagođena lokalnom arhitektonskom izrazu, kako od strane otočana tako i od strane posjetitelja. Radi podizanja razine svijesti o vrijednosti naselja pokrenuta je izrada konzervatorske studije kako bi naselje dobilo status preventivno zaštićenog kulturnog dobra.

 

Nedavno je naselje aktivno uključeno u Projekt ATRIUM (Architecture of Totalitarian Regimes of the XX Century In Urban Management) – povezivanje mjesta sa primjerima izvrsne racionalističke arhitekture 20. stoljeća u kulturnu rutu. Promidžba novog oblika kulturnog turizma je potencijal za ekonomsku valorizaciju ovog naslijeđa kojim bi se moglo privući segmente međunarodne, posebno europske, rastuće kulturno-turističke potražnje, a slijedom toga razviti nove usluge i radna mjesta te omogućiti održivo upravljanje kulturnom baštinom.

5

Arheologija, fašizam i JNA tri su oznake koje teško da mogu biti antipatičnije za jedno naselje. Takve oznake su snažno prisutne u kolektivnoj memoriji ljudi. Iako šarmantna i ugodna mikrolokacija, Uble jest napušteno mjesto s lošom reputacijom. Od devedesetih do danas, imaju najmanje gradnje, nema novih aktivnosti, postojeće radnje su zatvorene, a drugdje su otvorene; višak izgrađenog prostora u dobrom je dijelu u vlasništvu države.

3

Uble je mjesto i koje ima najveću komutaciju ljudi na otoku. Naime, kroz Uble se mora proći minimalno dvaput, budući da je tamo trajektna luka. Ova garancija komutacije odličan je potencijal za mjesto i možda najizgledniji razlog za revalorizaciju. Uble su prva impresija otoka.

8

Nenaseljeni dio je djelomično otkopana arheološka zona. Do 30-ih godina postojala je mjesna predaja o drevnom velikom naselju na istome području s 12.000 stanovnika koje su Mlečani razorili. Kada je započeto planiranje industrijskog grada i pošto su se pojavili bunari, ulomci crijepa, olovni utezi… prof. Pietro Marconi s danskim arheologom Dyggveom najprije posjećuju, a onda, pred veliki graditeljski pothvat, 1933. godine istražuju luku, u to vrijeme prekrivenu šumom.

Nađeni su ostaci zidova zgrada rimske i bizantinske gradnje i starohrvatska crkva sv. Petra. Sudeći po opekama sa žigom Pansiana, rimsko naselje vjerojatno je sagrađeno za vrijeme cara Augusta, a trajalo je barem još tri stoljeća budući da je pronađen i brončani novac s likovima Augusta, Hadrijana, Marka Aurelija, Septimija Severa, Aurelijana, Galena i Konstantina.

Regionalni zavod za zaštitu spomenika kulture u Splitu nastavio je 1983. arheološka istraživanja gospodarskog dijela rimskog naselja. Nađen je sustav bazena različitih veličina do kojih se kamenim kanalom dovozilo ulje iz tijeska smještenog na višoj razini. Ovo istraživanje nije zaključeno (kako bi se to očekivalo) konzervacijom i prezentacijom pa se taj dio danas vidi kao neuredna ledina sa ponešto pravilnog kamenja.

San Pietro, planirani industrijski grad izgrađen je na i uz arheološku zonu između 1933. i 1936. godine kao radničko naselje vezano uz tvornicu za preradu ribe sagrađenu 1931. Naseljeno je talijansko stanovništvo koje se tu zadržalo da kraja 2. svjetskog rata. Zahvat je bio dio Mussolinijeva projekta urbanizacije provincija. Za gradograditeljske navike toga režima, fenomenalna okolnost i sreća lokacije na kojoj je izgrađen jest njegova antička osnova.

Naselje je oblikovano kao tipičan, razmjerno mali industrijski grad modernističkog koncepta s jasnim funkcionalnim zoniranjem po namjeni. Planirani (i realizirani) grad sastojao se od kompleksa tvornice, trga definiranog građevinama javne namjene i stanovanjem u dva kraka. Naselje je bilo komunalno opremljeno: vodovod s vodospremom, javne česme, odvodnja, javna rasvjeta i vlastita elektrana. Osim toga, regulirana je obala i izvedeno brodsko pristanište, zahvaljujući čemu je Lastovo dobilo putničke brodske i hidroavionske linije s Italijom. Očito, to je doba talijanske okupacije otoka.

Drugi svjetski rat pripojio je Lastovo sasvim novoj državi. Socijalistički režim zauzeo je otok kao stratešku točku za obranu od unutarnjeg i vanjskog neprijatelja. U tu svrhu izgrađen je velik broj vojnih objekata, a stanovništvo su postala vojna lica. San Pietro je postalo Uble. Izgrađeni su hotel Sirena, nespretno ubačen između arheološke zone i Case del dopo lavoro te novi kvart, usvojenog toponima: Gornji Milanovac.

9

Gornji Milanovac je mala varoš u centralnoj Srbiji koja je nekada imala priličan kulturni značaj, neproporcionalan njegovoj fizičkoj veličini. Tu su naime bile stacionirane Dečije novine, izdavači Stripoteke, Flasha Gordona, Fantoma… najznačajnijih stripova toga vremena. Izdavali su i mnogobrojne albume sa samoljepljivim sličicama koji su obilježili naša djetinjstva. Iz toponima je jasno kako je Uble tijekom vremena uglavnom naseljavano stanovništvom vezanim za Jugoslavensku narodnu armiju.

10

Dok je na drugim otocima (osim Visa i Golog otoka) režim razvijao masovni turizam, na Lastovu je turizam bio ograničen isključivo na jugoslavenske državljane, i to vrlo često u posjetama rodbini i prijateljima u službi. Ipak, JNA je mjestu osiguravala mnogobrojne korisnike i time davala veliku živost. Postojale su gostionica, pošta, slastičarnica, ljetno kino, restoran…

Vojska je s Lastova mirno otišla početkom domovinskog rata. Strukture koje su ostale vremenom su devastirane, što od nekorištenja, što od namjernog uništavanja.

7

Stigma dvaju režima je za nagomilane slojeve kulturno – povijesne baštine imala konzervirajući učinak. Ozakonjenje nezakonito izgrađenih zgrada, aktualno u (anti)urbanizmu Hrvatske, pokazalo je kako ne postoji niti jedna poslijeratna neplanirana kuća, a broj dogradnji je, u odnosu na hrvatski prosjek, zanemariv – tek tri na dvadeset stambenih zgrada. Ostale zgrade, u državnom vlasništvu, očuvao je sam vlasnik svojim nedjelovanjem. Doduše, u međuvremenu su se ugasili i svi komercijalni prostori, a javni se gotovo i ne koriste.

Cilj rezidencije i konferencije je stoga valorizirati lokalne specifičnosti, povećati vidljivost i pripomoći revitalizaciji kulturno-umjetničkog života na otoku, umrežiti akademske i muzejske institucije, poticati interdisciplinarni pristup.

Zainteresirani se s dodatnim pitanjima ili prijavom mogu javiti na info@heritagegopro.com i events@heritagegopro.com ili na telefon 091/2533020 Ani Dorotić Burmaz.

 

Fotografije: Mariana Bucat

 

Umjetnički paviljon “Your Black Horizon” ponovo otvoren za posjetitelje

$
0
0

Umjetnički paviljon “Your black horizon” na Lopudu, djelo umjetnika Olafura Eliassona i arhitekta Davida Adjaye, ponovo je otvoren za posjetitelje.

Premijerno predstavljena u lipnju 2005. na 51. venecijanskom bijenalu, međunarodno priznata i jedinstvena arhitektonska svjetlosna instalacija “Your black horizon” preselila se 2007. u svoj novi stalni dom na Lopudu.

1

Umjetnik Olafur Eliasson i arhitekt David Adjaye su kreirali instalaciju osmišljenu kao okoliš u kojem se umjetnost i arhitektura od samog početka sagledaju kao jedno, kao “recipročna jednadžba”.

5

U paviljonu bez prozora, tanka vodoravna crta upravljena kroz uzak prorez na razini očiju služi kao glavni izvor svjetlosti.

10

Olafur Eliasson je rekao: “I paviljon i horizont djeluju koristeći sekvencijalnost i svjetlo. Posjetitelj se kreće od ulaza u paviljon, do pogleda na prirodno svjetlo koje dolazi iz otvora, do prolaza koji vodi do unutrašnjosti gdje posjetitelj stiže u crni prostor sa horizontom. ”

111

David Adjaye je dodao: “Ovaj projekt pruža jedinstvenu priliku u kojoj umjetnik i arhitekt dijele isti, metaforički ‘studio’ kako bi se međusobno poticali u stvaranju za posebnu lokaciju odabranu za Paviljon. ”

9

Podešeno za specifične svjetlosne uvjete na Lopudu, svjetlo mijenja boju kroz ciklički spektar jednog dana – od izlaska do zalaska sunca, utiskujući crtu horizonta u stražnji dio mrežnice oka posjetitelja i aktivirajući njihovo sjećanje na prirodan horizont.

Nakon izlaska iz paviljona, posjetitelji mogu nacrtati svoju liniju horizonta, koja je još nekoliko sekundi utisnuta u mrežnicu oka, na horizontu koji se proteže između susjednih otoka Šipana i Mljeta, te tako na nekoliko trenutaka postaju sastavni dio samog djela.

8

Posebnost lokacije Umjetničkog paviljona na otoku Lopudu – samo nekoliko nautičkih milja od Dubrovnika, UNESCO-ve svjetske baštine – potvrđuje potencijal projekta za interakciju s prostorom koji zauzima.

Izazov je bio napraviti privremeni muzej, koji kroz integraciju sa svojim okolišem ga istovremeno i oplemenjuje. Smješten u bogato lopudsko renesansno naslijeđe i očuvanu prirodu, Umjetnički paviljon “Your black horizon” daje nova značenja krajoliku.

4

 

Trajanje izložbe: 11. svibnja – 2. listopada 2016. godine

Radno vrijeme: svaki dan od 10.00 do 19.00

Ulaz slobodan.

 

Fotografije: www.adjaye.com, dubrovnikportal.com

Izvor: dubrovnikportal.com

 

Osmisli i izradi maketu Višnjana!

$
0
0

Društvo arhitekata Istre – Societa’ achitetti dell’Istria (DAI-SAI) raspisuje natječaj za projektiranje makete Višnjana.

U veljači 2016. godine, neformalna grupa Katalizator, u suradnji s Društvom arhitekata Istre, pokrenula je u Višnjanu interaktivni arhitektonsko urbanistički proces pod nazivom “Inicijativa Višnjan” (o čemu smo pisali ovdje).

U sljedećih nekoliko godina inicijativa će, u Višnjanu, okupljati arhitekte i druge stručnjake kako bi isprovocirali  interakciju sa stanovnicima i lokalnom samoupravom u planiranju budućeg izgleda Višnjana.

1

Cilj natječaja je osmisliti i pripremiti dokumentaciju potrebnu za izradu makete Višnjana.

Maketa će se koristiti u daljnjim fazama inicijative, odnosno izradit će se za potrebe arhitektonskih radionica i sl.
Nakon završetka provedbe inicijative, bit će poklonjena Općini Višnjan te trajno izložena u zatvorenom javnom prostoru.

Natječaj je otvoren za fizičke osobe (jedan autor ili tim) starije od 18 godina.

Autor/i su obavezni prijaviti sudjelovanje i preuzeti potrebne podloge na mail: grupa.katalizator@gmail.com

Početak natječaja: ponedjeljak, 23. svibnja 2016.

Rok za registraciju na natječaj: ponedjeljak, 13. lipnja 2016.

Rok za pitanja natjecatelja: ponedjeljak, 6. lipnja 2016.

Rok za predaju natječajnih radova: ponedjeljak, 13. lipnja 2016. (23:59)

Objava rezultata: subota, 18. lipnja 2016.

Radove slati isključivo mailom na adresu: grupa.katalizator@gmail.com.

 

Sve dodatne informacije možete pročitati  ovdje.

 


Grad (ni)je kuća

$
0
0

Urednici Karin Šerman i Joško Belamarić, recenzentica Hildegard Auf-Franić i arhitektica Ana Krstulović, predstavit će u Galeriji umjetnina u Splitu u subotu 28. svibnja u 19 h knjigu Ane Šverko “Grad (ni)je kuća. O dijalogu između novog i starog Splita / urbanistička predigra” (UPI2M books, 2016).

2

Autorica knjige arhitektica Ana Šverko, magistrirala je urbanističko projektiranje na Berkeleyu, a zatim je, nakon četrnaestogodišnjeg djelovanja u polju povijesti arhitekture i konzervacije, doktorirala na temu arhitekture klasicizma u Dalmaciji.

Od 2012. godine angažirana je kao vanjska suradnica na splitskom Arhitektonskom studiju Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije, gdje uz docenta Sašu Begovića u jesenskom semestru studentima 4. godine predaje predmet “Istraživanja u urbanističkom planiranju”.

Upravo se zahvaljujući spoju zaštite i povijesti arhitekture s jedne, i urbanističkog projektiranja s druge strane, prema svojim riječima “odvažila na pisanje knjige koja pokušava ujediniti pristupe gradu koji se prečesto percipiraju kao nespojive suprotnosti: razvoj i konzervaciju”.

 

SPECIJAL SLOBODNA Split, 240715. Dr Ana Sverko je povjesnicarka umjetnosti. Foto: Vojko Basic / CROPIX

Ana Šverko, foto: Vojko Bašić

 

Knjiga je strukturirana kao niz eseja, međusobno čvrsto povezanih, a posvećenih Dioklecijanovoj palači, ne kao izoliranom spomeniku, već kao adaptibilnoj građevini koja se tijekom povijesti preobrazila u grad, a danas je tek dio povijesne jezgre Splita, i njezinoj dvostrukoj ulozi u suvremenom gradu: ulozi žive, naseljene gradske jezgre i spomenika svjetske baštine – izloženog pritisku turizma.

Polazište je u pogledu na Palaču “iznutra” i “izvana”, odnosno u tezi da niti Split, kao fragmentirani suvremeni grad koncentriran na Dioklecijanovu palaču kao svoju dominantnu identifikacijsku točku, baš kao ni sama Dioklecijanova palača unutar svog okvira, ne mogu sačuvati niti graditi urbani identitet bez međusobne povezanosti svih svojih različitih dijelova – od snažnih spomeničkih i prostornih akcenata do njihova fizički gotovo anonimnog okruženja. Težnja je takve integracije doživljaj grada kao cjeline otvorene za promjene koje neće ugroziti specifični identitet svakoga pojedinog mjesta.

Svako poglavlje počinje odabranim citatom i sažetkom koji najavljuje sadržaj poglavlja pa se tako čini najbolje i ovaj razgovor započeti citatom iz knjige:

“Opstanak našeg urbaniziranog svijeta održava ravnoteža trajnih prostora i građevina – spomenika, i onih promjenjivih, podložnih rastu i transformaciji, koji upravo svojim mijenama u skladu s urbanom dinamikom zapravo omogućuju život spomenika.”

Iz toga zapravo proizlazi međuovisnost konzervacije i razvoja, koji se u našim okvirima uglavnom shvaćaju kao kontradiktorni pristupi ?

Ta se tema pojavljuje već u prvom poglavlju knjige, gdje se uz kraće upoznavanje s Dioklecijanovom palačom u kontekstu grada definiraju problemi koje adresira ova knjiga, a zatim je njihovoj integraciji posvećeno čitavo poglavlje pod naslovom “Razvijati i konzervirati”.

Naime, konflikt između očuvanja baštine i razvoja grada u povijesnoj gradskoj jezgri mogao bi biti riješen upravo integracijom suvremenoga urbanističkog projektiranja s konzervatorskim strategijama, i to tako da se oni međusobno podupiru. Drugim riječima, vrijednosti bogate povijesne jezgre mogu biti istaknutije i učinkovitije u kulturnom, društvenom, ali i ekonomskom smislu, kada bi strategija urbanističkog projektiranja bila integrirana u prostorno-plansko i konzervatorsko zakonodavstvo.

Htjela bih na početku kazati da disciplina urbanističkog projektiranja zauzima ključnu ulogu u knjizi. Prihvatila sam tu sintagmu kao prijevod za “urban design”, jer mi se čini, s obzirom na već definirano i opće prihvaćeno značenje pojma “dizajn” u hrvatskom jeziku, prilično sretnim prijevodom: rezolucija njezina djelovanja jest upravo između urbanističkog planiranja i arhitektonskog projektiranja.

Potreba za ujedinjenjem strategija konzervacije i urbanističkog projektiranja počela se odnedavna intenzivno prepoznavati na svjetskom nivou, što je ujesen 2011. godine dovelo do UNESCO-va prijedloga za definiciju “povijesnog urbanog krajolika”. Riječ je o preporuci za pristup spomeničkoj baštini kao sastavnom elementu širokog prostora grada. Povijesna gradska jezgra ili zaštićena spomenička zona ne percipira se više unutar strogo definiranih granica nego kao posljedica šireg urbanog, kulturnog i geografskog konteksta s kojim je nedjeljivo vezana.

5

 

S obzirom na jedinstvenost i važnost Splita na mapi svjetskih spomenika kulture, zapravo je napisano i objavljeno frapantno malo sustavno analitičke znanstvene literature – u čemu vidite razlog tome ?

Na određen način nalazim paralelu odgovoru na ovo pitanje u jednoj od ključnih tema knjige – relevantna bibliografija o Dioklecijanovoj palači i Splitu je, poput samog grada, fragmentirana i uglavnom orijentirana isključivo na povijesne aspekte prostora.

No ipak, sam popis literature koju sam koristila pri ovom pisanju ukazuje na neka iznimna relevantna djela, poput niza knjiga o splitskim natječajima Darovana Tušeka, sociološke studije o povijesnoj jezgri koju su 2002. godine uz Maju Maroević objavila dva recenzenta ove knjige, Anči Leburić i Ivan Rogić, ili pak magistarski rad Gorane Banić, obranjen na Sveučilištu Harvard, na temu rješavanja problema pritiska turizma na povijesnu jezgru urbanističkim sagledavanjem Splita u cjelini.

Svaki je grad višestruko složen supersustav, a Split je, kako kaže Hildegard Auf-Franić, “čaroban grad i nudi apsolutno sve što bi se o arhitekturi trebalo naučiti. Split nudi povijest, ljepotu povijesnih oblika, jedan fantastičan smještaj u geomorfološkom smislu: more podno Mosora, razapet je između Marjana i Žnjana”.

Takva povijest i topografija dodatno opterećuje i obvezuje istraživače, pa tim više u transdisciplinarnim znanstvenim analizama, istraživanjima, mapiranjima, ali i formiranju znanstvenog konteksta, odnosno u njihovom daljnjem povezivanju u otvoreni sustav, vidim kvalitetan način stvaranja baze znanja o gradu, kao temelju za odgovorno djelovanje u prostoru. Jer, teorija nam pomaže da uspostavimo sustav vrijednosti u naizglednom kaosu.

3

Svako, pa i urbanističko planiranje, prilično je uspješno potisnuto u lokalnoj kulturi, do mjere da čak i neki vaši kolege smatraju da je studente u tom polju nepotrebno podučavati jer to “ionako nikad neće raditi”. Kako gledate na mogućnosti današnjih planera da utječu na prostor u srazu s politikom i investitorskim zahtjevima?

Mislim da se rješenje takvih konflikata velikim dijelom nalazi upravo u mjerilu urbanističkog projektiranja. Urbanističko planiranje primarno operira u domeni političkih odluka, dok urbanističko projektiranje, ako je neovisno, predstavlja onu idealnu sponu između planerskih odluka i realnih javnih potreba.

Karakteristično je za postsocijalističko razdoblje 1990-ih da se gradska vlast u pravilu nije pojavljivala kao partner u većim projektima, niti kako bi osigurala minimalne infrastrukturne uvjete, a niti su pak privatna ulaganja bila praćena ulaganjima u infrastrukturu, kako bi se nove urbane cjeline razvile uz odgovarajuće javne standarde.

Za uspostavu urbane ravnoteže danas je potrebno višestruko promijeniti pristup, od prihvaćanja višeg stupnja ulaganja u javni gradski prostor, transport i infrastrukturu, pa do prepoznavanja i planiranja grada kao sustava kojeg vrijednim ravnopravno čine upravo svi njegovi toliko različiti segmenti.

Mjerilo i brzina suvremene urbanizacije promijenili su način upravljanja urbanim rastom, a time i ulogu gradske jezgre, jednako kao i prigradskih prostora. U tom bi procesu tradicionalni modeli regionalnog i gradskog planiranja nužno trebali biti prilagođeni izazovima novog vremena.

U rezoluciji urbanističkog projektiranja generalno se prepoznaje najizravnija mogućnost za uspostavom urbane kohezije, jer je javni prostor primarni prostor za uspostavu ravnoteže današnjih gradova. Uputno bi dakle bilo da se svaka intervencija na izgrađenoj formi integralno sagleda u javnom prostoru i uredi zajedno s njime – ne izolirano od fizičkog okruženja, kao ni od društvenog okruženja. U tom bi smislu i svako privatno ulaganje trebalo biti provedeno usporedno i komplementarno javnim ulaganjima.

Pošto se ništa ne dešava preko noći, postepeno će se, vjerujem, steći uvjeti za institucionaliziranje radnih grupa posvećenih integralnom unaprjeđenju javnog prostora grada, koje bi okupljale stručnjake iz raznih relevantnih disciplina. Ohrabrujem studente da nakon studija nastave obrazovanje u inozemstvu, te da se potom vrate i posvete urbanističkom projektiranju.

Osnovni motiv koji me potaknuo na ovaj rad je upravo moja interakcija sa studentima, uvjerenje da postoji dovoljno mladih ljudi koji žele steći znanje o fenomenima i projektiranju grada, koji teže transdisciplinarnosti, nužnoj za razumijevanje i suočenje s procesima ubrzane urbanizacije i, analogno tome, problemima današnjih gradova; koji su spremni predano istraživati prije konkretne intervencije, te usmjeriti pozornost na unaprijeđenje javnog prostora i prepoznavanje vrijednosti i potencijala onog što već postoji u prostoru – prije gradnje nekih novih objekata.

4

Vaša knjiga prikazuje grad, a specifično Split gotovo kao didaktički instrument; što je, prema vašem mišljenju, dovelo do neprepoznavanja pa i zaborava bogate planerske tradicije i današnjeg stihijskog rasta Splita? Kako revalorizacija jezgre može utjecati na skore transformacije kontaktnih područja poput Istočne obale, na primjer?

Razvoj grada kao kontinuirani proces njegovih transformacija prikazan je, prilagođeno karakteru knjige, kroz niz kratkih poglavlja u kronološkom slijedu, pod zajedničkim naslovom “Morfogeneza Splita”.

Povijest pak planiranja Splita od 1914. do 2014. godine bila je tema našeg kolegija na splitskoj arhitekturi pred dvije godine, gdje su studenti kroz grupni rad detaljno obradili sve urbanističke planove Splita do danas, te tako ne samo upoznali u velikoj mjeri povijest splitskog urbanizma, već i stekli mogućnost usporedbe njihovih manjkavosti, prednosti i potencijala, shvaćanje pripadnosti određenog plana povijesnom društveno-političkom okviru, no prije svega stekli utemeljeno polazište za razumijevanje današnjeg stanja urbanizma grada, i za usmjeravanje budućeg djelovanja u prostoru.

Općenito, transformacije gradova na prijelazu iz 20. u 21. stoljeće, naročito u srednjoj i istočnoj Europi, karakterizira napuštanje dugoročnih strateških vizija i laissez-faire pristup razvoju gradova, kao i sve intenzivniji upis povijesnih gradova na UNESCO-ovu Listu svjetske baštine, što je bitno utjecalo na njihovu ulogu.

Doba je to velikih ulaganja u projekte obnove povijesnih gradova te koncentraciju povijesnih i umjetničkih događaja i institucija u jezgre koje su dobile naglašeni status simbola grada. No male gradske jezgre postaju pritom i ikone globalnog turizma, mjesta kulturnog iskustva milijuna ljudi, pa funkcije gradskih jezgri sve manje ovise o potrebama lokalnog stanovništva, a sve više o diktatu međunarodnog turizma i trgovine nekretninama.

Drugim riječima, imidž nadvladava identitet, što se problematizira u knjizi. Istočna je pak obala u izravnom nastavku povijesne jezgre i u knjizi se za pristup tako složenom prostoru, prometnom čvorištu i važnom dijelu dužobalnog pojasa, a ujedno i liniji iza koje se zapravo proteže gotovo čitav suvremeni grad, kao korisna paralela i referenca izdvaja projekt recentne urbanističke revitalizacije marsejske luke.

8

 

U knjizi se bavite splitskom povijesnom jezgrom kao arhitektonsko-urbanističkom cjelinom unutar čijeg adaptibilnog urbanog tkiva postoje snažni reperi, a potom i čitav grad percipirate kao skup kvartova s pojedinačno izraženim točkama, među kojima ne postoje uspostavljene vitalne veze koje omogućuju dinamiku i razmjenu; tako se podnaslov “O dijalogu između novog i starog Splita” odnosi na prostor same Palače, koliko i na njezinu ulogu u kontekstu čitavog grada.
Kako ste odredili relaciju jezgre spram ostalih dijelova grada, naročito uzevši u obzir da je ona već vrlo formalno zadana u planovima iz druge polovice 20. stoljeća?

Autonomni razvoj periferije grada spram centra posljedica je zapravo nekoherentnih razvojnih politika i tek parcijalno realiziranih planova tijekom 20. stoljeća, a upravo je povezanost gradske jezgre s urbanim okruženjem u mjerilu grada u knjizi postavljena ne samo kao jedan od uvjeta za vitalnost cjelokupnog grada, već i za vitalnost same jezgre. Takvu premreženost treba stvarati u duhu vremena, poznavajući što bolje ne samo suvremenu teoriju i praksu, nego i povijest razvoja grada ali i povijest njegova planiranja.

No ono što su nam urbanistički planovi, realizirano ili samo na papiru ostavili, tek je jedno od polazišta za buduće djelovanje u današnjem vremenu nekontrolirane urbanizacije i brzih promjena. Zato je knjiga posvećena promišljanju grada i na onoj drugoj, fenomenološkoj razini.

Da bi bili svjesni suvremenog grada i njegovih potreba, treba se suočiti s refleksijom današnje mobilnosti i tehnologije na preobrazbu gradskih centara kao i na složene transformacije urbanog socioekonomskog okruženja, od formirnja monofukcionalnih centara u suburbanim zonama, pa sve do novih, nadolazećih oblika turizma.

Morfologija i povijest Splita omogućuju nam da ga gotovo pa doslovno doživljavamo kao sustav velikih “kuća” u mjerilu njegovih malih kvartova. Uz pomoć takve potke može se razvijati dinamični sustav grada, na podlozi koja zapravo i jest već fizički prisutna, samo nije u dovoljnoj mjeri prepoznata niti istaknuta, a koja bi se mogla postepeno graditi kao zbir međusobno povezanih zahvata u mjerilu kvarta, ulice, parka, trga, koji se pak u velikoj mjeri oslanjaju na potrebe lokalne zajednice, sadržajem i oblikovanjem reflektiraju karakter mikrolokacije, a onda zajedno čine dinamičnu i razgranatu, primarno zelenu infrastrukturu na gradskom, ali i prigradskom području.

7

Brze aktualne promjene programa vjerojatno će dovesti i do ponovnog mijenjanja morfoloških osobina Dioklecijanove palače. Kada govorite o mjerilu, identitetu, koliko su vaše ocjene utemeljene na empirijskoj analizi? Jesu li (hiper)mapiranja prilog ili podloga tezama koje izvodite u knjizi?

U ovoj “urbanističkoj predigri” govorim o identitetu, odnosu kuće i grada te odnosu fukcije i forme primarno na fenomenološkoj razini, premda, što kroz vlastita istraživanja, što kroz rad sa studentima na fakultetu i studentskim radionicama u čijoj organizaciji sudjelujem, razvijam empirijsku građu.

No ovu knjigu držim putokazom za daljnje analize i istraživanja. Ona, da parafraziram Saskiu Sassen, ukazuje na stav prema objektu proučavanja, i pruža ona temeljna znanja koja bi trebala prethoditi empirijskim analizama.

U samom smislu dokumentiranja i istraživanja, a tako posredno i planiranja gradova – novi mediji nesumnjivo pružaju mogućnost uspostave otvorenih sustava – baza podataka i mapa koje omogućuju temeljitije oblike strateških i programskih dokumentiranja, koji žive kako živi i grad. Tako bi se aktivnosti usmjerene ka poboljšanju i pravednijem korištenju javnog prostora grada mogle sustavno istraživati, planirati i formalizirati.

Što se tiče morfoloških mijena, Dioklecijanova palača nam ukazuje upravo na to da ista forma u različitom periodu može preuzeti drugu funkciju. Prema tome, promjena programa ne vodi nužno promjeni forme. Upravo su početak, kraj i središnje poglavlje knjige posvećeni promišljanju adaptibilnosti postojeće izgrađene forme. Tema suočenja s postojećim prostornim inventarom je izuzetno aktualna; na primjer, u tijeku je upravo serijal razgovora na 3. programu Hrvatskoga radija, koje vodi arhitekt Tomislav Pavelić pod radnim naslovom “reuse”.

9

Kroz odnos kuća-grad, u gradu gdje se dio javnog prostora naziva “dnevnim boravkom”, kako gledate na opstanak stanovanja u splitskoj jezgri? Je li uopće moguće kontrolirati njezinu depopulaciju, uvoditi nove stambene zone i na koji način? Tko bi trebao biti nositelj takvog razvoja, ako se za njega odlučimo? Koju bi tu ulogu imala zaštita namjene i, prema vašem iskustvu, koliko ju je danas realno provoditi?

U povijesnoj jezgri potrebno je osigurati društvenu i ekonomsku stabilnost unutar guste, mješovite namjene ne isključujući prostore dokolice, no s prioritetnim odnosom prema stanovanju, prostoru rada i pripadnih sadržaja, potom kulturnim i obrazovnim institucijama te autentičnom proizvodnjom i umjetnošću. Takav tip sadržaja koji je tijekom čitave godine u aktivnom suživotu s mjestom i stanovnicima, vrijedi poticati i učiniti poželjnim kao izvor kulturne i ekonomske koristi, a reducirati širenje tek hotelskih i ugostiteljskih sadržaja. Jer, tek živ i dinamičan grad može biti poželjan za individualne turiste ili grupe kojima se nudi doživljaj grada kroz “must explore” i “must do” mogućnosti.

Iz kompleksne analize namjene površina moguće je odrediti poželjni postotak različitih kategorija javnih i polujavnih sadržaja u povijesnoj jezgri, koji bi valjalo ozakoniti. U širem pak kontekstu grada od naročite je važnosti uvođenje obrazovnih institucija u povijesnu jezgru kako bi se razvila prostorna napetost između gradske jezgre i novoga sveučilišnog kampusa, kao urbane točke s najvećim razvojnim potencijalom, smještene na idealnoj udaljenosti od jezgre i s mogućnošću njihova međusobnog povezivanja i to prije svega pejzažnom komponentom, odnosno postupnom izgradnjom pješačke infrastrukture.
Osim toga, razvoj splitskog sveučilišta na najljepši mogući način može generirati zadržavanje cjelogodišnjih “turista” – studenata u gradu.

Što se tiče zaštite namjene, mislim da tu nema generalnog odgovora – to je pitanje na koje se odgovara od slučaja do slučaja.

10

Na tragu prethodnog pitanja, desetljećima se već provlači u osnovi šovinistička gentrifikatorska teza da bi splitsku jezgru moglo spasiti naseljavanje visokoobrazovane populacije, “koja razumije vrijednost antičkog spomenika pa će se o njemu i adekvatno brinuti”, dok se s druge strane aktualne stanovnike demotivira da ostaju raznim nametima, skupoćom održavanja gdje nemaju pristupa sredstvima iz spomeničke rente, neplanskom turistifikacijom koja im značajno umanjuje kvalitetu života, oduzimanjem niza urbanih sadržaja.
Kako biste odgovorili na taj prijepor, imajući u vidu komentar Jane Jacobs, parafraziran, da gradeći za posjetitelje tjeramo stanovništvo, a konačno i posjetitelje kada sa stanovništvom ode i duh nekog mjesta?

U odgovoru na prethodno pitanje sadržan je i odgovor na ovo. Ako se neće shvatiti drugačije pogubnost takvog načina razmišljanja i tretiranja povijesne jezgre, neka egzaktni podaci iz studija govore, pa makar samo o ekonomskom aspektu. Svjetski primjeri pokazuju naime da su gradovi koji su poželjni kao turistička odredišta za dulje razdoblje (za razliku od pukih “must see” atrakcija koje su najneisplativiji vid turizma) upravo oni gradovi koji su ponajprije ugodna mjesta za življenje i čiji se identitet analogno tomu proteže i izvan granica povijesnog centra.

Jane Jacobs je još 1960-ih ukazala na opasnost da vanjski svijet počinje težiti pseudourbanom prostoru, odnosno preuzima ulogu plošnoga tematskog parka. Njezina su razmišljanja snažni čuvari duha mjesta, uvijek aktualna, i nužno ih je poznavati da bi se kvalitetno projektiralo u gradu. Naši studenti zato započinju semestar “grupnim čitanjem” knjiga Jane Jacobs i Christophera Alexandera, što je na kolegiju “Istraživanja” postavila autorica njegovog programa Ivana Šverko.

11

Na koji ste način u knjizi interpretirali javne prostore, njihovu ulogu i održivost? Privatizacija javnih prostora jest globalni simptom, ali na primjeru relativno malenog grada poput Splita, prijetnje su neposrednije i očitije. Kako urbanističko projektiranje može utjecati na njihovu regulaciju?

Javni prostor grada fizički se mijenja zbog složenih procesa javnih investicija, a urbanistički bi projektanti u tom procesu mogli sudjelovati ne samo kroz izradu projekata, kao što se to obično podrazumijeva, nego i kroz istraživanja koja vode do smjernica, strategija i programa za donošenje projektantskih odluka.
Na općepoznatim primjerima poput High Line parka u New Yorku, ili Superkilen u Kopenhagenu, pokušala sam u knjizi ukazati na složenost takvih projekata, a ujedno i na značaj utjecaja urbanističkog projektiranja na ulogu javnog prostora u životu zajednice.

Projektiranje “dobrih mjesta”, koja su tako konfigurirana da mogu izdržati promjene koje nužno donosi vrijeme i pružiti vrijedne mogućnosti javnog i privatnog sudjelovanja kao i njegovati građanski duh, zahtijeva mnogo vještine. Da bi građani istinski voljeli i brinuli se za svoj grad, on bi im trebao omogućiti one univerzalne urbane vrijednosti: zajedništvo, dodir s prirodom, obrazovanje, umjetnost, kulturu, mogućnost za otpor, mijenu, dostojanstvo. Tada će se oni nužno brinuti o njemu jer je energija stanovnika ta primarna sila koja neprestanim korištenjem grad istodobno i mijenja i čuva.

6

Jeste li poetičan pristup odabrali kako biste poništili cinizam suvremenog okružja i vremena i vratili na taj način temeljna pitanja grada u fokus?

Pisanje o prostornoj i vremenskoj komponenti grada, o mjestima i događajima, arhitekturi i urbanizmu, odnosno pristup gradu na fenomenološkoj razini, uvijek je u većoj ili manjoj mjeri poetičan. A još kad se k tome govori o gradu izraslom iz “kuće”, čiji se duh uvelike temelji na suživotu suprotnosti, poetičan se pristup čini neizbježnim.

No to je ujedno i način prenošenja misli i stavova koji je i meni samoj najbliži; a takvim je pristupom knjigu i oblikovao senzibilni slikar Viktor Popović, i fotografijama opremio Zoran Alajbeg.

Kako je recenzent Ivan Rogić istaknuo, citiranje i oslanjanje na misli pjesnika, filozofa, povjesničara i autora iz mnogih drugih disciplina u knjizi ukazuje na heterogenost urbane zbiljnosti i nužnost formiranja hibridnih znanja u tom smislu.

 

 

Priznanje projektu vinarije u požeškoj Zlatnoj dolini

$
0
0

Projekt vinarije u Radovancima kod Požege arhitektonskog studija Dva Arhitekta nagrađen je u kategoriji production (proizvodna namjena) u okviru nagrada časopisa The Plan na svečanosti koja je održana u Veneciji u srijedu 25. svibnja.

0

Svečanost dodjele nagrade održana je u sklopu International Perspective Foruma, događanja koje povezuje arhitekte i srodne struke. Podsjećamo, projekt je predstavljen na 50. Zagrebačkom salonu arhitekture prošle godine.

 011

Požešku Zlatnu dolinu ugodna nadmorska visina, pretežno južna ekspozicija te obilježja kontinentalne klime s postepenim prijelazom ljeta u jesen i višom čine idealnom za uzgoj vinove loze.

010

Pri projektiranju najveći izazov je bio uklopiti se u netaknutu prirodu pa je logičan izbor bio iskoristiti postojeće brdašce i izdubiti ga kako bi se u njega smjestilo sadržaje vinarije. Odluka o mimikrijskom pristupu projektu razumna je i opravdana energetski i tehnološki; konzistencija temperature, vlage i svijetla rješava se prirodnim putem, što pogoduje samom vinu.

9

Površina građevinske četice iznosi 14 750 m2 dok je GBP zahvata 3350 m2. Zgrada udomljuje pogon vinarije, izložbeni te degustacijski dio. Izgradnja je planirana masivnim armirano-betonskim zidovima te zelenim krovom, koji će cjelokupni zahvat činiti prepoznatljivim turističkim landmarkom.

3

2

4

5

06

07

08

 

Lokacija: Radovanci, Požega
Klijent: privatni
Planirani datum završetka: 12/2020
GBP: 3350m2
Arhitekti: Dva arhitekta
Projektni tim: Tomislav Ćurković, Zoran Zidarić, Maja Marosi Pezo, Tomislav Burgund, Dejan Šparovec

 

 

Izvor: Društvo arhitekata Zagreba

Izvor fotografija: The Plan

 

 

Natječaj za izlaganje u Galeriji Modulor

$
0
0

Galerija Modulor (za arhitekturu i dizajn), Centar za kulturu Trešnjevka, Park Stara Trešnjevka 1, Zagreb
raspisuje Natječaj za izlaganje u 2017. godini.

Natječaj je otvoren za samostalne izložbe, kustoske koncepcije i problemske izložbe vezane za arhitekturu i dizajn te fotografiju.

Prijava treba sadržavati:
– zamolbu za izlaganjem u 2017. godini,
– životopis autora ili nosioca koncepcije izložbe,
– koncept izlaganja,
– popratnu dokumentaciju (katalozi, fotografije, ostalo).

1

 

Savjet Galerije u sastavu: Ljubomir Miščević, Tomislav Premerl, Branka Hlevnjak, Saša Martinović Kunović – selekcionira sve pristigle prijave (do 15. lipnja 2016. godine) tijekom druge polovice mjeseca lipnja.

Prihvaćene prijedloge godišnjeg programa Galerija prijavljuje na natječaj Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i šport, te Ministarstva kulture RH.

Rezultati natječaja (Grada i Ministarstva kulture) poznati su početkom 2017. godine (obično u ožujku).

Detaljnije informacije mogu se dobiti na tel. 091 3027 412, a prijave se mogu donijeti osobno ili poslati poštom do 15. lipnja 2015. godine.

Preporuka: pogledati izložbeni prostor prije prijave ili nazvati radi više informacija o tehničkim uvjetima za izlaganje.

 

 

Novi Sad u znaku regionalne arhitekture

$
0
0

Na Željezničkoj stanici u Novom Sadu večeras u 19 sati otvaraju se 20. salon i dani arhitekture naslova “Prespajanje/Rewiering” u organizaciji Društva arhitekata Novog Sada.

 

111

Uz izložbu, sedam dana predavanja i predstavljanja, među ostalima i knjige “Motel Trogir: Nije uvijek budućnost ono što dolazi”, sluti na prilično kvalitetnu raspravu o aktualnostima i perspektivama arhitekture u Vojvodini, Srbiji, ali i regiji i šire.

Manifestacija Salon arhitekture najznačajniji je događaj koji organizira DaNS, kao redovnu programsku aktivnost u kontinuitetu od 1993. godine.

Salon arhitekture je revijalni i natjecateljski susret arhitektonske produkcije na lokalnom, državnom i međunarodnom nivou. Na Salonu arhitekture se dodjeljuju nagrade i priznanja u nekoliko različitih kategorija, a najznačajnija je Velika nagrada Salona – Grand Prix.

4

 

Dani arhitekture su paralelna diskurzivna manifestacija koja prati Salon arhitekture za trajanja njegove izložbe. Dani arhitekture namijenjeni su otvaranju tema iz područja arhitekture široj javnosti.

U okviru Danâ arhitekture organiziraju se javna događanja u različitim formatima, kao što su okrugli stolovi, predavanja, tribine, izložbe, stručni obilasci, prezentacije i edukativne radionice, ove godine, a sudeći po gostima, ovi bi Dani mogli provocirati aktualnu paradigmu van lokalnih okvira.

Sama lokacija izložbe – Željeznička stanica – markira presudni Generalni urbanistički plan Novog sada kojim je grad radikalno izmijenjen u haussmannovskoj maniri, probijanjem prometnih pravaca kroz postojeće gradsko tkivo, a čemu možemo zahvaliti današnje prostrane novosadske bulevare, no i lokalno vruću temu napuštenih i preskočenih urbanih prostora.

0

Kao mjesto održavanja Salona, provocira teme zajedničke nizu gradova koji su na prostoru bivše Jugoslavije buknuli u drugoj polovici 20. stoljeća, a danas se muče s artikulacijom jer su im uloga i namjene značajno promijenjene u novom sustavu koji hrabro nazivamo kapitalističkim.

00

Kako piše Aleksandar Bede, jedan od članova novog Upravnog odbora Društva arhitekata Novog Sada, stanica izgrađena i otvorena 1964. godine prema rješenju novosadskog arhitekta Imrea Farkasa, zamišljena je ne samo kao prolazni prometni prostor, već i kao novo mjesto javnih susreta i dokolice.

6

7

Pored restorana i bifea, najistaknutiji novi program u zgradi bilo je kino, namijenjeno putnicima koji duže čekaju na presjedanje, ali i stanovnicima grada. Kino i danas postoji u svom izvornom obliku, s interijerom iz šezdesetih godina, iako bez javnog programa već nekoliko desetljeća.

15

Većina ostalih sadržaja u zgradi iz vremena otvaranja stanice danas ne postoji jer je željeznički promet višestruko manji od prvobitno zamišljenih kapaciteta stanice.

9

Usprkos prvobitnoj ideji, ona je postala prolazna zgrada puna praznih prostora, kao što su čekaonice prve i druge klase, bar, restoran, kino sala i administrativno krilo – potencijalno atraktivni za privatizaciju i komercijalizaciju, uz opasnost za sačuvane interijere. Bede konstatira da takav scenarij nije nevjerojatan u kontekstu stalnih najava privatizacije željeznice.

10

Ipak, u prostoru se zahvaljujući zaposlenicima željeznice, već oblikuju neki novi sadržaji: u prostoru nekadašnje čekaonice druge klase su postavili stalnu izložbu o razvoju željeznice i grada, a godine 2014. organizirali su međunarodni natječaj za haiku poeziju o vlakovima te izložili pristigle radove u nekadašnjoj čekaonici prve klase, koja nije u upotrebi desetljećima.
To korisničko oblikovanje programa zanimljiv je impuls i profesionalcima u polju arhitekture i dizajna.

1

1

Drugi zanimljiv aspekt ovog Salona je refleksivan: pozicija arhitekata i njihovih društava u kontekstu kapitala i države. Već četvrt stoljeća nesnalaženja i spore prilagodbe novom socioekonomskom sustavu stvaraju slične probleme u Srbiji i Hrvatskoj.

Nekadašnji javni intelektualci, arhitekti su danas još uvijek oni od kojih javnost očekuje da štite javni interes u prostoru, iako im je status značajno promijenjen.

Salon stoga donosi diskusiju o definiciji i ulozi arhitekata u društvu danas, a kako dijelimo slične prijetnje, iako se u Hrvatskoj (još uvijek) ne događa ništa u mjerilu “Beograda na vodi”, nije zgorega pratiti tu raspravu.

5

Uostalom, budete li u prilici ovih dana otputovati za Novi Sad, uz izložbu i prateći program, u mjerilu 1:1 i rijetko čistom i čitkom obliku možete sagledati slojeve i prostorni razvoj vrlo zanimljivog grada.

U jednom su obuhvatu i sve teme s kojima se bore lokalni hrvatski planeri, od napuštenih vojnih prostora, kapitalnog objekta socijalističkog konzumerizma – SPENS-a, aktualnih invazija na javni prostor, modernističkih i novokomponiranih stambenih naselja do infrastrukturnih izazova.

6

7

8

9

10

 

 

 

Pet hrvatskih projekata nagrađeno u Novom Sadu

$
0
0

Na 20. Salonu i danima arhitekture u Novom Sadu ( 3.-12. lipnja 2016.) žiri u sastavu Grozdana Šišović, Ana Džokić, Marc Neelen, Eugen Pănescu i Idis Turato dodijelio je nagrade u kategorijama: arhitektura, urbanizam, interijer, studentski rad, publikacija, digitalni prostor, eksperiment u arhitekturi i posebnu nagradu za arhitekturu izvedenu u Vojvodini.

 

08

06

Na natječaj je pristiglo više od dvjesto radova iz cijele regije, a njih 140 prikazano je na izložbi na Željezničkoj stanici u Novom Sadu.

1

02

 

Arhitektura

Jednakovrijedna nagrada
Kombinovana dečija ustanova
Stubline, Obrenovac, Srbija
Autori: Aleksandra Raonić, Miloš Raonić i Branislav Ristović / Raum

Vrtic01-1024x614-630x378

 

Jednakovrijedna nagrada
Stancija Brčevac
Brčevac, Istra, Hrvatska
Autor: Emil Jurcan

Stancija-Brcevac-Brcevac-630x420

Priznanje
Niskobudžetne stambene zgrade
Padina, Beograd, Srbija
Autori: Natalija Ristanović, Zoran Ivković, Milan Španjević / 3A Studio

Urbanizam

Nagrada
Revitalizacija starog jezgra Šoprona
Šopron, Mađarska
Autor: Levente Szabó / Hetedik Műterem
Pejzažna arhitektura: Csenge Csontos, Borbála Gyüre, Gergely Lád / Geum Műterem
Ko-autori: Balázs Biri, Jessica Dvorzsák, Dávid Kohout, Orsolya Simon
Učesnici na konkursu: Orsolya Almer, András Páll, Tibor Tánczos

Sopron-Castle-Distric-Revitalization-630x348

Interijer

Priznanje
Rekonstrukcija vile Monja
Ljuta, Kotor, Crna Gora
Autori: Nikola Novaković, Radovan Radoman / Enforma

ljuta-crna-gora-obnova-01-630x420

Studentski radovi

Nagrada
Novo zagorsko selo – Kuća za ljude buče i koze
Martinščina, Hrvatska
Autor: Mario Kralj
Mentor: Ivana Ergić (Arhitektonski fakultet Zagreb)

matija-kralj-786x1024-1-630x409

Priznanje
Drveni modularni apartman / Wooden Modular Apartment
Kampus Agronomskog i Šumarskog fakulteta, Zagreb, Hrvatska
Authori: Natalija Andonova, Sven Duplić, Tena Knežević, Saša Košuta, Dora Lončarić, Ana Oršolić, Borna Pavičić, Matej Požega, Karla Sršen, Bruna Stipaničić, Natalija Šarlija, Mara Uroda (Arhitektonski fakultet Zagreb)

drveni-paviljon-784x1024-630x823

Priznanje
Margina Cooperative/Zadruga
Margina, Timiș, Rumunija
Autor: Mihai Bușe
Saradnici: Codruța Negrulescu, Cornel Farcaș

Publikacije

Nagrada
Motel Torgir: Nije uvijek budućnost ono što dolazi
Izdavači: Slobodne veze, udruga za suvremene umjetničke prakse Zagreb i ONOMATOPEE Eindhoven
Urednici: Nataša Bodrožić, Saša Šimpraga
Autori tekstova: Tvrtko Jakovina, Dafne Berc, Melita Čavlovic, Lidija Butković Mićin, Tamara Bjažić Klarin, Sandra Uskoković, Zrinka Paladino, Saša Šimpraga, Nataša Bodrožić, Maroje Mrduljaš, Ruben Arevshatyan, Levan Asabashvili, Silva Kalčić, Idis Turato, Ekaterina Shapiro-Obermair
Grafički dizajn: Rafaela Dražić

00

001

Priznanje
Žene u arhitekturi / Savremena arhitektura u Srbiji posle 1900.
Izdavač: Centar za arhitekturu, Beograd
Autor: Milena Zindović
Saradnici: Bojana Ibrajter Gazibara, Jelica Jovanović, Marija Pavlović

Priznanje
Tristotrojka
Studentski časopis – arhitektura, dizajn i umjetnost
Izdavač: Asocijacija studenata arhitekture, Sarajevo
Autori: Bulić Haris, Dudić Dea, Hadžić Ena, Haljeta Dina, Spužić Mirza, Jozić Dino, Ružnić Jasmin.
Saradnici: Aleksić Dubravko, Alihodzić Ema, Alić Emina, Bošnjak Katarina, Bulić Jasna, Dropić Amina, Kukić Ena, Huterer Dražen, Pantović Dragana, Marković Dragan, Sinan Ajla, Šarović Jelena, Šehović Irhana, Žagar Nika

Digitalni prostor

Nagrada
Interactive responsive surface
Lakeside pool and ballroom, Complex Flonta, Giroc, Rumunija
Autori: Oana Banescu, Alma Hapenciuc, Ioana Hariga, Andrej Lazar, Adrian Miha / Sinestezia Studio
Saradnici: Cristian Dumitrescu ,Daniel Flonta.

Eksperiment u arhitekturi

Nagrada
Akupunktura grada – Trnjanska Savica
Zagreb, Hrvatska
Autori: Kristina Careva, Rene Lisac / Akupunktura grada / Društvo arhitekata Zagreba
Saradnici: Valentina Benčić, Luka Cindrić, Larisa Čišić, Olja Ivanović, Uršula Juvan, Martina Kapudžija,
Matej Korlaet, Luka Krstulović, Tomislav Soldo, Davorka Perić, Vesna Vrga Perović

Posebna nagrada Salona za objekt izveden u Vojvodini

Istorijski arhiv grada Novog Sada
Novi Sad, Vojvodina, Srbija
Autori: Marija Milin Krunić, Milica Stojčević / Pro-Ing
Saradnici: Dragana Banjanin, Sandra Vlajković, Tamara Panjković

arhiv-grada-630x420

 

Fotografije via www.gradnja.rs, Monika Mađar

 

Proglašeni dobitnici “Nagrade Vladimir Nazor”

$
0
0

Odbor “Nagrade Vladimir Nazor” pod predsjedanjem akademika Zvonka Kusića na sjednici održanoj 24. svibnja 2016. godine donio je odluke o dobitnicima “Nagrade Vladimir Nazor” za najbolja umjetnička ostvarenja u Republici Hrvatskoj za 2015.  godinu na području književnosti, glazbe, filma, likovnih i primijenjenih umjetnosti, kazališne umjetnosti te arhitekture i urbanizma.

1

KNJIŽEVNOST
Nagrada za životno djelo – PAVAO PAVLIČIĆ
Godišnja nagrada – DELIMIR REŠICKI za zbirku pjesama “Lovci u snijegu”

GLAZBA
Nagrada za životno djelo – ALFI KABILJO
Godišnja nagrada ‒ ALJOŠA JURINIĆ za pijanistički recital posvećen opusima Frédérica Chopina

FILMSKA UMJETNOST
Nagrada za životno djelo – EDUARD GALIĆ
Godišnja nagrada – IVONA JUKA za scenarij i režiju filma “Ti mene nosiš”

LIKOVNE I PRIMIJENJENE UMJETNOSTI
Nagrada za životno djelo ‒ ZLATKO KESER
Godišnja nagrada ‒ SVJETLAN JUNAKOVIĆ za izložbu “Radi se o tom da zaustavim konja” u Gliptoteci HAZU

KAZALIŠNA UMJETNOST
Nagrada za životno djelo – IVICA BOBAN
Godišnja nagrada – ANJA ŠOVAGOVIĆ za ulogu Violet Weston u predstavi “Kolovoz u okrugu Osage”

ARHITEKTURA I URBANIZAM
Nagrada za životno djelo – JOSIP UHLIK
Godišnja nagrada ‒ RADIONICA ARHITEKTURE I VANJA ILIĆ za Muzej vučedolske kulture

 

1191

Svečanost dodjele Nagrade održat će se 19. lipnja 2016. godine u 20 sati u Hrvatskome državnom arhivu. Nagradu će dobitnicima uručiti ministar kulture dr. sc. Zlatko Hasanbegović i predsjednik Odbora “Nagrade Vladimir Nazor” akademik Zvonko Kusić.

 

Fotografije: arhiva,

Izvor: Ministarstvo kulture

 

Kad novo proguta staro

$
0
0

Novogradnja koja zaklanja povijesne zgrade i čini ih patuljastima može urbani pejzaž učiniti prilično neskladnim. Britanski The Guardian objavio je fotografije svojih čitatelja koji su zabilježili sukob između starog i novog diljem svijeta – od Aberdeena do Zagreba.

U nastavku pogledajte fotografije i prateće komentare koje su poslali čitatelji.

 

Zagreb, Shopping-centar okružio je kućicu, očito investitor nije uspio otkupiti teren, pohvale lokalnoj urbanističkoj politici, foto: Maciej Polakowski

 

6

 

Manchester, Velika Britanija, najviša zgrada u Manchesteru, Beetham Tower i starorimska utvrda u Castlefieldu, foto: buryboy

10

 

Prag, Češka, Zizkov Tower, TV- toranj u Pragu 3 sigurno nije jedna od ljepših konstrukcija u gradu. Lokalni stanovnici nekada su ga zvali praški penis, a danas je samo dio okoliša, foto: klokan

14

 

Hong Kong, 1993., foto: Peter DO Smith

9

 

Adelaide, Australija, Novogradnja oko i iznad stare građevine, foto: buryboy

11

 

Boston, SAD, Old State House, jedna od najstarijih javnih građevina u SAD-u, okružena uredskim blokovima i modernim zgradama, foto: Devon11

3

 

Ghent, Belgija, “Ruža među trnjem”,  foto: Doedelzak

4

 

Rotterdam, Nizozemska, zgrada s početka 20. st. (danas Hotel New York) u sjeni današnjih nebodera, foto: comerainorshine

7

 

Aberdeen, Velika Britanija, Trg Marischal, sićušnu Provost Skene’s House, povijesnu znamenitost iz 1545., progutat će čelični betonsko-stakleni div, trenutno u izgradnji, foto: Robert F. Stokes

13

 

London, Velika Britanija, “Uzdiže se staklena plima, 2006.”, crkvu u Londonu progutao je stakleno-čelični plimni val, a danas ima neslavni Walkie Talkie za susjeda, foto: simonarogers

15

 

New York, SAD, Što se dogodi u New Yorku kad prodaš svoja prava na zrak? Vlasnici zgrade prodaju pravo na zrak iznad svojih zgrada, a investitori ih koriste kako bi gradili još više zgrade. U ovom slučaju grade doslovno iznad starijih zgrada, foto: Barry Miles, 2014.

5

 

Belfast, Velika Britanija, bivši Rotterdam bar zatvorio i zasjenio je novi stambeni kompleks, foto: mcclelly

2


New York, SAD, Okružena staklenim zgradama, foto: ID8843724

12

 

Izvor: The Guardian

 


Arhitekt Álvaro Siza stiže u Zagreb

$
0
0

U subotu, 11. lipnja 2016. u zagrebačkoj Oris Kući arhitekture (kralja Držislava 3) u 19 sati otvara se izložba crteža slavnog portugalskog arhitekta Álvara Size i njegove supruge, pokojne umjetnice Marije Antónije Size.

1345494739-photo-credits-teresa-siza-1000x664

Álvaro Siza bit će prisutan na otvorenju izložbe. Siza je jedan od glavnih aktera današnje arhitektonske scene po čijem se projektu u Hrvatskoj uskoro počinje graditi kapelica. Specifičnost nadolazeće izložbe jest činjenica da će se uz radove Álvara Size (o čemu smo pisali ovdje) naći, ravnopravno, rame uz rame, i crteži njegove davno preminule supruge Marije Antónije Size.

1 Alvaro_Siza

Za Álvara Sizu crtež je od početaka bio nezamjenjiv dio njegovog ne samo profesionalnog, već i privatnog života. Crtežom se koristi kada razmišlja o arhitekturi, razvija ideje, radi projekte, pamti životne trenutke. Crtež je za njega najbrži način komunikacije – sa sobom i s drugima, ideja koja mu omogućuje nastavak projekta.

Ciklus koji će se prikazati u Oris Kući arhitekture u lipnju ove godine odnosi se na Sizin rad na marijanskom svetištu u Fatimi u Portugalu. Nova hodočasnička crkva Presvetog Trojstva sagrađena je 2007. godine prema projektu grčkog arhitekta Alexandra Tombazisa, a Siza je osmislio dizajn murala u kapeli crkve, tematski posvećen životu sv. Petra i Pavla.

2 Alvaro_Siza-skica

U Zagrebu će se predstaviti serija predložaka prema kojima je izrađen taj monumentalni mural, koji nanovo potvrđuje Sizinu prepoznatljivu maniru, jednostavnu, preciznu, dobro promišljenu i krajnje ekspresivnu.

Crtež Álvara Size prikazuje religioznost kao kazalište ljudskosti. Ova dramatična priča o društvenim poremećajima i nadama, može mu (i nama) poslužiti kao ogledalo. Ali, upravo zato da bi ostao vjeran ljudskom, između redova njegovih linija možemo iščitati neupitnu pulsirajuću zagonetku.

(José Tolentino Mendonça, iz kataloga izložbe)

S druge strane, opus njegove supruge, iako stilski srodan, sadržajno je u potpunosti drugačiji. Maria Antónia Siza u svom je radu zašla u sfere imaginacije, groteske, ponekad čak i na granici dekoruma.

1 Maria_A._Siza-skica

Maria Antonia Siza razvila je vlastiti vokabular pri čemu nije isključila mogućnost određenog manirizma. Slični likovi u sličnim konstelacijama često se pojavljuju te pri tom nastaju naznake tematskih cjelina. Ne možemo previdjeti bliskost sa teatrom – protagonisti dramatičnih prizora često su kostimirani, a gestika kao da je određena uputama nekog nevidljivog režisera.

(Vera Grimmer, iz kataloga izložbe)

3 Maria_A._Siza-skica_2

Izložba će biti otvorena do 31. kolovoza 2016. Ulaz je slobodan za sve posjetitelje.

 

RADNO VRIJEME ORIS KUĆE ARHITEKTURE:

Izložbeni prostor:  9h – 21h (pon-pet); 11h – 21h (sub)

 

Kampovi Mon Perin

$
0
0

Predstavljamo projekt rekonstrukcije javnih objekata u Kampovima Mon Perin u Općini Bale. Autori su arhitekti projektnog ureda NFO, koji o koneceptu projekta govore u tekstu koji slijedi.

Kampovi Mon Perin nalazi se u Općini Bale te se rasprostire na 9 km obale na pola puta između Rovinja i Pule.

Cijela zona je zaštićena dijelom kao prirodna cjelina i arheološko nalazište tako da su uvjeti gradnje iznimno strogi.

1 sit

 

Projektni zadatak bio je podići kategorizaciju kampa sa 2 ** zvjezdice na 4**** između dvije sezone. Unutar zadanih prostorno planskih uvjeta rekonstruirani su objekti ulazne Recepcije kampa, Restorana Porto Buso i 8 sanitarnih čvorova. Postojeći objekti su mahom bile “rekonstrukcije rekonstrukcija” s premalim kvadraturama i substandardnog uređenja.

Postojeći objekti smjeli su se rekonstruirati, ali u zadanim gabaritima bez povećanja, što je bila iznimno otegotna okolnost s obzirom na traženo podizanje standarda u smislu kategorizacije. Također je bio cilj stvoriti suvremeni kamp s građevinama koji i arhitektonskim jezikom sugeriraju nov smjer razvoja usluga unutar kampa.

0

Recepcija, stanje prije rekonstrukcije

 

Recepcija se nalazi na ulazu tj. na dodirnoj točki između 2 kampa Mon Perina (San Polo i Colone), tu se vrši distribucija gostiju i prikupljaju osnovne informacije o uslugama Kampa.

 

1

2

3

Osim same rekonstrukcije postojećeg gabarita recepcije dodana je vanjska pergola kao svojevrsni predprostor za okupljanje gostiju koja uz samu zgradu recepcije obgrljuje i 3 ‘presvučena’ kontejnera za potrebe uprave kampa tokom sezone.

5

8

Tlocrtni trokutasti oblik proizašao je iz oblika sugeriranog postojećim prometnicama koji usmjeravaju posjetitelje u jedan ili drugi kamp.

7

4

 

Restoran Porto Buso nalazi se na atraktivnoj lokaciji uz samu obalu te je i njegova osnovna forma definirana postojećim objektom.

002

Restoran, stanje prije rekonstrukcije

Rekonstrukcijom se samo zadržao osnovni konstruktivni sistem uz potpunu promjenu interijera, fasadnih obloga i opreme. Uz restoran nalazi se velika terasa, dječje igralište i prostor za montažnu pozornicu.

11

10

9

15

14

 

 

Sanitarni čvorovi su bili poseban izazov upravo radi potrebe za većim brojem sanitarnih čvorova i pratećih sadržaja u istom gabaritu.

00005

Sanitarni čvorovi, stanje prije rekonstrukcije

 

Težnja je bila da se kroz sličnu oblikovnu formu sagrade svih 8 sanitarnih čvorova.

U kampu San Polo nalazi se 4 sanitarna čvora napravljenih sa završnom obradom od kamenih prefabrikata dok se u kampu Colone nalaze 4 sa završnom obradom HPL ploča.

16

19

Sanitarni čvorovi su projektirani kao tipski (2 tipa). Sastoje se od zatvorenih djelova za sanitarije te natkrivenog dijela za pranje posuđa i odjeće. Takvom dispozicijom sanitarni čvorovi unutar sebe ostvaruju i komponentu javnog te postaju mjesta susreta.

18

17

20

Bez izvrsne suradnje s naručiteljem Mon Perin d.o.o. koji je prepoznao važnost ovakve intervencije u kampu i voditelja projekta Ivana Fabrisa iz IF projekta d.o.o. ne bi bilo moguće u ovako kratkom roku i prilično teškim uvjetima ostvariti ove realizacije”, ističu arhitekti.

24

21

22

 

 

Puni naziv ostvarenja: Rekonstrukcija javnih objekata u Kampovima Mon Perin u Općini Bale

Lokacija: Kamp Mon Perin, Općina Bale

Investitor/Naručitelj: Mon Perin d.o.o., Trg La Musa 2, Bale

Autori: NFO d.o.o., Projektni tim: Kata Marunica, Dijana Pavić, Nikica Pavlović, Nenad Ravnić, Goran Rukavina, Filip Vidović

Suradnici: Voditelj projekta: IF Projekt d.o.o.

Projektanti suradnici: Zona Creativa d.o.o., IEP d.o.o., Technica suprema d.o.o., Radionica statike d.o.o.

Godina projekta: 2015.

Godina realizacije: 2016.

Vrijednost investicije: aproksimativno 14.000.000,00 kn

Autor fotografija: Bosnić + Dorotić

 

Nacrti

02

03

04

01

001

0001

0002

0003

0004

Arhitektura i feminizam

$
0
0

Unatoč studiju povijesti umjetnosti, moji interesi za feminizam i arhitekturu pretežno su tekli na dva paralelna kolosijeka sve do prije par mjeseci kad sam u Leipzigu sudjelovala na konferenciji o arhitekturi i ženskom pitanju.

Na kraju vikenda zapljusnula me čudnovata mješavina emocija u rasponu od energizirajuće euforije potaknute novim impulsima (ženska umjetnička kolonija u XIX. stoljeću! feministička utopijska arhitektura u književnosti! ideja neseksističkog grada! kuhinja, kuhinja i kuhinja!) do osjećaja zakinutosti (zašto se ovim nismo bavili na fakultetu?) i srama (banalno, ali i iznimno poražavajuće, zašto nisam bila u stanju nabrojati više od pet arhitektica?).

Posljednje sam pitanje donedavno postavila mnogima u svom okruženju uglavnom dobivajući dva odgovora: 1) Zaha Hadid; 2) “ah da, moja mama/mama mojeg prijatelja/kolegice/… je arhitektica”. Nitko nije bio u stanju igrati se arhitektonskih name droppera i spomenuti ime barem jedne živuće arhitektice — bilo domaće, bilo inozemne — iz javne sfere.

Potaknuta vrištećom podzastupljenošću arhitektica u kanonu, ali i često nevidljivom, naturaliziranom upisanošću roda u prostor, u ovom ću tekstu načeti neke moguće smjerove feminističke interpretacije arhitekture uputiti na prožetost arhitektonske prakse i kritike rodnim stereotipima, govoriti o položaju arhitektica u kolektivnom sjećanju i o utjecaju feminizma na promjenu arhitektonskog diskursa.

Leslie Kanes Weisman u manifestu Women’s Environmental Rights (1981.) jezgrovito objašnjava zašto nam je takva intervencija potrebna i koji su njezini potencijalni dometi:“Be it affirmed: The built environment is largely the creation of white, masculine subjectivity. It is neither value-free nor inclusively human. Feminism implies that we fully recognize this environmental inadequacy and proceed to think and act out of that recognition”.

01

1.
Rodna se potka kroz povijest arhitekture posebno dobro može pratiti u jeziku. Već u antici Vitruvije uparuje dorski red s muškim likom, jonski s ženskim, a korintskom redu pridružuje figuru djevice. Rodne se razlike temelje na masivnosti (širini) i stupnju dekoriranosti. Što je stup vitkiji i ukrašeniji, to je “feminiziraniji”. Henry Wotton u XVII. stoljeću ide korak dalje povlačeći paralelu između korintskog reda i figure kurtizane.

U XVIII. stoljeću vrla se muževnost zgrada koristi kao sredstvo distinkcije od feminiziranog rokokoa. Jacques-François Blondel izvodi karakteristike “ženstvene” arhitekture — naivnost, nježnost, manjak robusnosti iz svojstava jonskog stupa preporučujući njegovu primjenu na ladanjsku vilu, kraljičine odaje, fontane i građevine povezane s božanstvima vode i zemlje.

S druge strane, dorski red i odgovarajuća  “muževna” arhitektura trebaju se kočiti na zgradama vojnog karaktera, građevinama podizanima u čast herojima i prinčevskim odajama. “Muževna” je arhitektura konstruirana kao ozbiljna, reprezentativna, vidljiva u javnom prostoru i politički značajna, a njezino je “ženstveno” naličje (nerijetko privatni) prostor dokolice.

Iako se “ženstvena” arhitektura u tom smislu može čitati kao trivijalna, bezazlena stranputica, ona uvodi i određenu potencijalno opasnu, suberzivnu ambivalentnost (Adrian Forty ovako interpretira blondelovsku poziciju: “masculine was unquestionably superior to feminine architecture, masculine architecture was resolute, expressed its purpose clearly, with no more decoration than was absolutely necessary, and conveyed structural solidity and permanence; while feminine architecture, meant to charm, was permitted a degree of equivocation and ambiguity”).

Zrcala koja proizvode konfuzno osjećanje prostora ili pak nerazlučivost dekorativnih od konstruktivnih elemenata (što aludira i na fluidnost, stereotipnu karakteristiku ženstvenosti) neke su od manifestacija destabilizacije značenja koja će bitno utjecati na queerfeministička čitanja arhitekture.

Još jedan zapanjujući primjer apologije virilne arhitekture izašao je iz pera Louisa Sullivana, američkog arhitekta koji se krajem XIX. stoljeća proslavio — ni manje, ni više — projektiranjem robnih kuća obraćajući se femininom ukusu (primjerice, elaboriranim dekoracijama prizemlja) s ciljem privlačenja novootkrivene niše potrošačica.

Pišući o zgradi Marshall Field’s Wholesale Store, djelu Henryja Hobsona Richardsona s kraja XIX. stoljeća u Chicagu, Sullivan si daje maha ekstatično uživajući u maskulinom idealu zgrade: “Here is a man for you to look at. A man that walks on two legs instead of four, has active muscles, heart, lungs and other viscera; a man that lives and breathes, that has red blood; a real man, a manly man; a virile force — broad, vigorous and with a whelm of energy — an entire male” (Forty, str. 51). Građevina se u tekstu transformira u (neodoljivo pompozno komični) produžetak muškog tijela koje dominira svojom okolinom i navodno izaziva divljenje promatrač(ic)a.

08

Marshall Field’s Wholesale Store

 

Žensko se tijelo koristilo i kao metafora za urbane patologije i nered. Primjerice, u tekstovima baruna Haussmanna, voditelja velike obnove Pariza u XIX. stoljeću kojom su nepravilne srednjovjekovne strukture zamijenjene parkovima i širokim bulevarima, Barbara Hooper pronalazi predodžbu Pariza kao bolesnog i poročnog ženskog tijela koje će se urbanom transformacijom (uz malu pomoć paternalističkog modernizirajućeg nasilja) iz prostitutke pretvoriti u vrlu ženu.

U razdoblju modernizma rodne se metafore sreću znatno rjeđe, što Adrian Forty objašnjava odbojnošću tadašnjeg arhitektonskog diskursa prema izvanarhitektonskim kategorijama i, u zrelom modernizmu, ozloglašenošću ekstremne maskulinizacije arhitekture u fašističkim režimima. Ipak, Forty upozorava, naizgled neutralan i apstraktan jezik moderne arhitekture, kao i arhitektura sama, nisu lišeni privilegiranja maskulinog ideala. Fetišizacija forme, konstrukcije i strukture nauštrb “trivijalne” dekoracije, “zločinačkog ornamenta” nastavak je slavljenja maskulinih ideala u novom ruhu.

Rod je implicitno upisivan ne samo u tekstove o zgradama, već i u arhitektonsku praksu — prostorna segregacija rodova nije moguća bez arhitektonskih i urbanističkih konstrukcija, što na dnevnoj bazi susrećemo u naizgled trivijalnoj pojavi urinarne segregacije. Na arhitektonsku praksu od XIX. stoljeća nadalje iznimno je utjecala “ideologija dviju sfera” — razdvajanje radnog mjesta (muške sfere) od doma (ženske sfere).

02

Prostorno je razgraničenje gorljivo artikulirao John Ruskin: “the woman’s power is for rule, not for battle, — and her intellect is not for invention or creation, but for sweet ordering, arrangement, and decision. She sees the qualities of things, their claims, and their places. (…) The man, in his rough work in open world, must encounter all peril and trial; — to him, therefore, must be the failure, the offence, the inevitable error: often he must be wounded, or subdued; often misled; and ALWAYS hardened. But he guards the woman from all this; within his house, as ruled by her, unless she herself has sought it, need enter no danger, no temptation, no cause of error or offence. This is the true nature of home — it is the place of Peace; the shelter, not only from all injury, but from all terror, doubt, and division” (ovdje).

Od XIX. stoljeća kućna se sfera intenzivno feminizira, što implicira ženski autoritet u namještanju toga prostora, ali i pokušaje da se žene zadrže u sferi privatnog, partikularnog — na sigurnoj udaljenosti od javnog prostora i arene moći.

Razdvajanje privatne i javne sfere svoj je idealni oblik doseglo u konceptu kuće u predgrađu — entiteta fizički razgraničenog, kako od Drugog (važno je da je kuća slobodnostojeći objekt, bez dijeljenja zida sa susjedima), tako i od javne sfere. Dolores Hayden ističe da je upravo suburbani prostor temeljna pozornica reprodukcije rodne neravnopravnosti koja je potporanj za muški plaćeni rad (breadwinner), kontejner za ženski neplaćeni rad (homemaker).

Rodna se asimetrija u prostoru doma u najčišćem obliku susreće u kuhinji, prostoriji u koju su žene implicitno upisivane sve od raskida s dominantno klasnom paradigmom podjele poslova u kućanstvu i odumiranja koncepta posluge. Konflikt između maksimalno produktivne kuhinje (po modelu laboratorija ili tvornice), “komunikativne” kuhinje spojene s dnevnim boravkom i podruštvljavanja, kolektivizacije kuhinjskih aktivnosti  odražava različite pristupe problematici kućanskih poslova.

Prvi je pristup utjelovljen u strogoj i asketskoj Frankfurtskoj kuhinji Grete Schütte-Lihotzky iz 1920-ih. Prevodivost fordističkih načela tvorničke proizvodnje (koje je za potrebe kućanstva adaptirala Christine Frederick razrađujući dnevne koreografije kućanice i optimirajući redoslijed kuhinjskih elemenata) nenamjerno prokazuje analogije između kućanskog i plaćenog rada. Feminističke kritičarke Frankfurtskoj kuhinji zamjeraju segregaciju domaćice, ali i nefleksibilnost, zadanost prostornog rješenja koje odiše modernističkom žudnjom za preodgojem i prosvjećivanjem.

05

Frankfurtska kuhinja

 

Upravo je ta rigoroznost navela stanar(k)e na male subverzije i “pogrešno” korištenje kuhinje — od zajedničke večere svih članova kućanstva u ovom uzanom prostoru do demontiranja i skladištenja omraženih kuhinjskih elemenata (usprkos zabrani!). Ne treba iz vida izgubiti niti klasnu dimenzijuSchütte-Lihotzky nije se bavila kuhanjem, a nije je zanimala niti direktna komunikacija s krajnjim korisnicama i slušanje njihovih potreba. Da bi priča bila još složenija, ova arhitektica, iako načelno socijalističkih nazora, nije podupirala ulazak žena u sferu plaćenog rada videći tu pojavu kao neugodnu posljedicu ratne oskudice (Dennis Kutting: “Neues Bauen für neue Menschen?” Planungen städtischer Verwaltungen und Aneignung durch die Bewohner im sozialen Wohnungsbau der 1920er Jahre, Deutsches Forschungsinstitut für Öffentliche Verwaltung, Speyer, 2010, str. 72-75).

Danas omiljeno rješenje kuhinje kao otvorenog prostora spojenog s dnevnim boravkom  ili pak kao prostorije darežljivih dimenzija koja se koristi za druženje ublažava prostornu segregaciju te se ostatak kućanstva (barem vizualno) konfrontira s kuhinjskim poslovima. Ipak, mnoge su feministice uvjerene da se pitanje kućanskih poslova — plaćenost, raskid s rodnim esencijalizmom — može riješiti samo korjenitom transformacijom kuhinjskog prostora, bilo njegovom profesionalizacijom i izmicanjem iz prostora doma (kako su predlagali socijalistički režimi), bilo manje formalnim udruživanjem više kućanstava.

2.
Linije argumentacije eseja Linde Nochlin Why Have There Been No Great Women Artists? lako su primjenjive i na objašnjavanje podzastupljenosti arhitektica u kanonu. Žene su dobile pristup visokoškolskom obrazovanju kasnije od muškaraca — primjerice, već spomenuta Grete Schütte-Lihotzky prva je žena koja je završila studij arhitekture u Austriji tek 100 godina od osnivanja Tehničkog fakulteta u Beču.
(Proto)arhitekticama je preostajalo zaustaviti se na planiranju, u sferi utopije i skica, ili pak, u slučaju aristokratkinja, na hobističkom dizajniranju privatnih posjeda. Brojne arhitektice sistemskim su ignoriranjem potisnute iz kanona i kolektivnog sjećanja.

Arhitektonski parovisupružnici koji su zajedno radili na projektima — redovito su svedeni na njihove muške polovice. Charles Eames relativno je poznat, a malo tko je čuo za njegovu partnericu  Ray Kaiser Eames. Bacite li se u potragu za informacijama o Josipu i Nadi Uhlik, domaćem arhitektonskom paru, Hrvatska enciklopedija informirat će vas samo o muškoj polovici.  Slično je selektivno pamćenje na djelu kad se sjećamo samo fotografa Milana Pavića, zaboravljajući njegovu partnericu Slavku.

U zaborav je potonula i Tea Fuhrmann Altaras, jugoslavensko-njemačke arhitektica židovskog podrijetla i iznimno intrigantne biografije,  Sena Sekulić Gvozdanović — prva asistentica, a kasnije i dekanica Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu koja je objavila i knjigu o ženama u arhitekturi — poznata je samo uskom krugu stručnjak(inj)a, a malo tko zna da su stambeni neboderi na Kozali, markantna sastavnica riječke gradske siluete, djelo arhitektice Ade Felice-Rošić.

07

Ada Felice-Rošić: neboderi na Kozali

Iako je pretresanje prošlosti u potrazi za zaboravljenim, ignoriranim i podcijenjenim arhitekticama važan (i nesumnjivo uzbudljiv!) front feminističkog djelovanja (i, kako Linda Nochlin piše, prva feministička reakcija, udica na koju se hvatamo), jednostavno ubacivanje nekoliko novih imena u kanon naprosto nije dovoljno.

Pripadnost ženskom rodu ne podrazumijeva feminističku aktivnost — štoviše, mnoge arhitektice ne žele biti svrstane u kategoriju “women architects”, već teže tome da budu prepoznate kao “arhitekt” jer je muški oblik implicitno nositelj konotacije univerzalnosti i profesionalnosti (više ovdje).

Susana Torre, arhitektica i feministička kritičarka arhitekture, upozorava i na tokenism, fenomen pripuštanja žena (ili manjina) u tradicionalno muško područje, ali isključivo na kapaljku. Torre se prisjeća kako je, kad joj je ponuđena pozicija predavačice na jednom renomiranom američkom sveučilištu, entuzijastično nazvala prijateljicu zaposlenu u istoj instituciji veseleći se što će biti kolegice, da bi je prijateljica informirala o otkazu koji je dobila — ne zbog loše obavljenog posla, već da bi “i druge žene dobile priliku”. Torre navodi i primjer ureda Zahe Hadid u kojem je ova superzvijezda bila jedina arhitektica. Žene u arhitektonskoj profesiji, dakle, ne otvaraju samorazumljivo put drugim ženama.

Referirajući se na svoje iskustvo kuratiranja pionirske izložbe o američkim arhitekticama održane u Brooklyn Museumu 1977. godine, Torre nam daje još jednu važnu pouku o reformiranju kanona. Autorica govori o otporu koji je izazvala odluka o fokusu izložbe na društvene i kulturne uvjete proizvodnje i ženske arhitektonske djelatnosti umjesto na šačicu “izuzetnih” imena. Feministička intervencija ne bi se trebala zadovoljiti preslikavanjem patrijarhalnog modela hijerarhije s Bogom Ocem na čelu, već inzistirati i na intersekcionalnom povezivanju s klasnim, rasnim i drugim pitanjima i ne posustajati u preispitivanju samog koncepta kanona te upućivati na materijalne uvjete njegova formiranja.

09

“Women in American Architecture”, Susana Torre

3.
(Queer)feminstički pristupi bitno su obogatili arhitektonsku teoriju, ali i praksu. Ipak, feministički doprinos redovito je prešućivan u arhitektonskoj strani priče. Susana Torre navodi barem šest aspekata njhova susretadizajn prostora doma, promjenu strukture predgrađa, razvoj novih tipova građevina i redefiniciju starih, promjene u upisivanju kolektivnog sjećanja u prostor, promjenu stava prema prirodi te afirmaciju ženske kulture i identiteta kao legitimnih predložaka za arhitektonska i dizajnerska djela.

Feministička je politička djelatnost učinila posebno mnogo za shvaćanje kućanskih poslova kao (neplaćenog) rada predlažući raznolike oblike cohousinga ili podruštvljenja obavljanja kućanskih poslova kao korektiv.

Jedan od primjera je vizija neseksističkog grada Dolores Hayden organiziranog u male lokalne jedinice HOMES — Homemakers Organization for a More Egalitarian Society. Ista je arhitektica doprinijela i propitivanju modern(ističk)og ideala prostorno razdvojenih funkcija američkog predgrađa.

Ženski klubovi, polujavni tip prostora za ženska okupljanja koji se javlja u XIX. stoljeću, izravna su posljedica protofeminističkih inicijativa. Rodilište koje su inicirale feminističke primalje (Upper East Side, New York, 1970e) raskida s konstrukcijom poroda (i trudnoće) kao bolesti transformirajući ih u nešto sličnije “odmoru” u hotelu, u kojem sudjeluje cijela obitelj.

Prostor mijenjamo i odbacivanjem maskuline glorifikacije heroizma i agresije u nacionalističkim spomenicima, inicijativama za preimenovanje ulica koje nose ime povijesno dubioznih osoba, zalaganjem za komemoriranje žena u javnom prostoru i mapiranjem gradskih prostora s namjernim uključivanjem prešućenih tema iz prošlosti, poput ženske ili antifašističke mikropovijesti.

06

Kao blistav primjer pretakanja feminističke u arhitektonsku teoriju uzet ću studiju Katharine Bonnevier — Behind Straight Curtains: Towards a Queer Feminist Theory of Architecture. Ova zarazno zabavna, ali ujedno i intelektualno provokativna doktorska disertacija u obliku kazališnog komada (s ciljem naglašavanja performativnosti arhitekture) i likovima u rasponu od povijesnih ličnosti do suvremenih pozicija u učionici  (primjerice: “Tabelle sits on the front row of the audience. Charmingly obsessed by order, she is an old dyke possessed of all the facts of gay and lesbian history.”) pokazuje jedno moguće križanje feminističke i arhitektonske teorije. Među ostalim, Bonnevier poduzima iscrpnu analizu kuće E.1027 Eileen Gray (južna Francuska, 1926.-1929.).

04

Eileen Gray visoko kotira na listi žena koje bi hitno trebalo uključiti u kanon modernističke arhitekture i dizajna, ali, kako Bonnevier upozorava, jednostavno spašavanje od prašine zaborava nije dovoljno, već treba inzistirati na uključivanju Grayina neheteronormativnog životnog stila i fluidne seksualnosti u interpretacije. Pritom je simptomatično i da je upravo Élisabeth de Gramont, pripadnica pariške lezbijske scene, bila prva koja je u Francuskoj pisala o projektima Eileen Gray. No, na koji je način queer moment točno upisan u arhitekturu?

Analizirajući E.1027, kuću koja je Le Corbusiera navela na infantilni nudističko-osvetnički vandalizam jer je žena kadra proizvesti takvo djelo, Bonnevier ističe višestruke taktike zamagljivanja granice između eksterijera i interijera, tajne “džepove” u zidovima, prolaze, klizne stijene i brojne momente dvosmislenosti, poput igara rječima koje su dio dizajna interijera. Primjerice, na falusoidnoj svjetiljci stoji “defense de rire” (zabranjeno smijanje), kod ulaza “sens interdit” (zabranjen smjer/značenje), a na karti-zidnoj dekoraciji “invitation au voyage” (poziv na putovanje, ujedno i referenca na  istoimenu Baudelaireovu pjesmu koja je podigla prašinu zbog navodno lezbijskog sadržaja).

OSB_040615_ 002 ver 2

Gray subvertira i ideju obiteljske kuće koja implicira nuklearnu obitelj izbjegavajući podjelu prostorija na privatne (poput spavaće sobe) i “javne” te stavljajući naglasak na potonje.

Slična se logika čita i iz njezina projekta Boudoir de Monte Carlo (1923.) koji postavlja ideju budoara (feminiziranog i seksualiziranog intimnog prostora) naglavačke — pretvarajući ga u višenamjenski prostor za druženje, odmor, poslovne sastanke i zabave, s dnevnim ležajem u sredini. Budući da Gray nije imala djece, E.1027 ne predviđa ni prostor za njih. Ipak, klasna demarkacija (odvojena, ne posebno arhitektonski istančana prostorija za služavku) ostaje. Snaga ovakvih svježih interpretacija arhitektonskih ostvarenja leži u njihovoj visokoj autorefleksivnosti — Bonnevier je svjesna da queerfeministička strana priče nije jedina, ali da znatno obogaćuje naš interpretativni horizont.

Naturalizirani odnosi moći nisu upisani samo u naše udžbenike, naša tijela i kulturne proizvode, već nalaze i prostorni ekvivalent u oblikovanju naselja i nastambi u kojima živimo, koje posjećujemo i koristimo. Ipak, ova nas konstatacija ne bi trebala paralizirati i obeshrabriti. Prepoznavanje deficita inkluzivnosti, osviještenje patrijarhalnih, klasnih i drugih opresivnih silnica upisanih u prostor prvi je korak prema promjeni. Riječima Jennifer Bloomer:

“It is hard to disagree with Audre Lorde’s much-cited dictum that the Master’s tools will never dismantle the Master’s house. But people have to live in a house, not in a metaphor. Of course you use the Master’s tools if those are the only ones you can lay your hands on. Perhaps what you can do with them is to take apart that old mansion, using some of its pieces to put up a far better one where there is room for all of us.”

 

 

Lea Horvat (tekst je uz dopuštenje prenesen s portala Muf)

 

 

Prijavite programe iz polja arhitekture i urbanizma!

$
0
0

Prijavom na ovaj Poziv prijavitelji iskazuju interes za programsku, prostornu i administrativnu podršku za programe koje namjeravaju realizirati u 2017. godini, stoji u objavi Udruženja hrvatskih arhitekata.

Na ovaj poziv mogu se prijaviti programi koji ulaze u opis djelatnosti Udruženja hrvatskih arhitekata kao što su: gostujuća predavanja, radionice, tribine, izdavački projekti, izložbe. Programi se trebaju referirati na dolje navedene teme i moraju se ostvariti u 2017. godini.

118

Uvjeti sudjelovanja:

Prijaviti se mogu autori i autorski timovi, pod uvjetom da je voditelj programa član UHA-e. UHA se kao organizator programa obavezuje prihvaćenim programima osigurati koordinacijsku i logističku podršku pod uvjetom da je angažman djelatnika UHA-e ugrađen u troškovnik programa. Predlagatelj programa se obavezuje da će u svim materijalima vezanim za program uz autorstvo isticati UHA-u kao organizatora programa.

Svaki predlagatelj može sudjelovati u ovom pozivu s više prijedloga. Realizacija programa ovisi o financijskim sredstvima dobivenim putem nacionalnih ili lokalnih poziva za financiranje.

Teme na koje se predloženi projekti trebaju referirati su:

“Urbanističke i arhitektonske inicijative u funkciji poboljšanja zaštite kulturne baštine u Republici Hrvatskoj”
ili
“Urbanističke i arhitektonske inicijative u funkciji poboljšanja kvalitete intervencija u javnim prostorima u Republici Hrvatskoj”
ili
“Urbanističke i arhitektonske inicijative u funkciji poboljšanja ruralnog razvoja u Republici Hrvatskoj”
ili
“Urbanističke i arhitektonske inicijative u funkciji poboljšanja zakonskih rješenja vezanih uz prostorno uređenje u Republici Hrvatskoj”.

Prijedlozi se podnose putem prijavnice ( ovdje ). Ukoliko je potrebno, prijavnici možete priložiti dodatne materijale koji daju potpuniji uvid u sam projekt.

Ispunjene prijavnice šalju se na adresu: tajnistvo@uha.hr.

Prijavljene programe valorizirat će Stručni savjet i Savjet nakladništva Udruženja hrvatskih arhitekata.

Rok za prijavu: 15. srpnja 2016.

Odabrani autori bit će obaviješteni telefonom ili e-mailom najkasnije do 31. kolovoza 2016.

Sredstva za provedbu odabranih programa Udruženje hrvatskih arhitekata zatražit će se putem javnih poziva za predlaganje programa javnih potreba u kulturi Grada Zagreba, Ministarstva kulture i javnim pozivima lokalnih samouprava te ostalim mogućim pozivima i natječajima ovisno o prijavljenoj temi. Udruženje hrvatskih arhitekata predlagateljima programa pritom pruža svu potrebnu logističku i administrativnu podršku.

 

Foto: arhiva

Izvor: UHA

 

Rezultati natječaja za terminal za brodove i autobusni kolodvor u Dubrovniku

$
0
0

Objavljeni su rezultati natječaja za izradu idejnog arhitektonsko-urbanističkog rješenja “Terminal za brodove na kružnim putovanjima, centralna garažno-poslovna građevina i autobusni kolodvor” u Dubrovniku ( više ovdje).

Na natječaj je u propisanom roku pristiglo 20 radova, a odlukom ocjenjivačkog suda, većinom su glasova dodijeljene slijedeće nagrade:

PRVA NAGRADA u iznosu od 248.000,00 kn neto dodjeljuje se radu pod šifrom “09”.

Autor: dipl. ing. Alfred Michael Schluder

1-3

1-1

1-4

1-2

1-5

 

DRUGA NAGRADA u iznosu od 155.000,00 kn neto dojeljuje se radu pod šifrom “06”.

Autori: Katušić Kocbek Arhitekti s.o.o.

Projektni tim: Davor Katušić, d.i.a. MA BI; Jana Kocbek, u.d.i.a.; Krešimir Kolaković, d.i.a.; Sven Belak, stud.arh.; Bruna Stipaničić, m.i.a.; Ivana Triva, stud.arh.

2-1

2-3

2-2

 

TREĆA NAGRADA u iznosu od 93.000,00 kn neto dodjeljuje se radu pod šifrom “13”.

Autori: Miroslav Geng, d.i.a. i Tin Sven Franić, d.i.a.
Suradnici: Mateja Markešić, m.i.a.; Tamara Relić, b.i.a. i Dora Sipina, b.a.i.

 

3-1

3-2

 

 

ČETVRTA NAGRADA u iznosu od 74.400,00 kn.neto dodjeljuje se radu pod šifrom “16”.

Autor: Tower 151 Architects – Zagreb d.o.o.

Autorski tim: Saša Glazer, d.i.a.; Diana Kačić Yeoman; Radovan Sević, m.a.; Andrew Yeoman R.I.B.A.

4-2

4-1

4-3

 

PETA NAGRADA u iznosu od 49.600,00 kn.neto dodjeljuje se radu pod šifrom “19”.

Autor: Rubing projekt j.d.o.o. Damir Rubeša, d.i.a.
Koautori: Iva Prtenjača m.i.a.; Tihomir Rzouxek, d.i.a.

5-1

5-2

5-3

Ocjenjivački sud je radio u sastavu:
prof. Branko Kincl, d.i.a., – Predsjednik O.S.; dr. Andro Vlahušić, Gradonačelnik Dubrovnika;
Jean-Pierre Enjolras, d.i.a.; Iva Gredelj, d.i.a.; prof. dr. Gulsun Saglamer, d.i.a.; prof. Nikola Popić, d.i.a.; Dražen Pejković, d.i.a.,

Zamjenici članova O.S.: Vanda Ivanković – Kontić, d.i.a.; Miroslav Dragomanović, d.i.a

Tehnička komisija: Dragutin Gašparović, d.i.a., Malojka Sertić, d.i.a.
Savjetnica za promet: Branka Burić, dipl. inž. prometa
Tajnik natječaja: Miljenko Bernfest, dia.

NATJEČAJ
Opći, drugog stupnja složenosti, za realizaciju i anketni:
za izradu idejnog arhitektonskog-urbanističkog rješenja. Registarski broj natječaja je 28-16/DU/-UA/N

RASPISIVAČ NATJEČAJA:
DUBROVNIK INTERNATIONAL CRUISE PORT INVESTMENT d.o.o, 10000 Zagreb, Savska cesta 106

PROVODITELJ NATJEČAJA:
Ured ovlaštenog arhitekta Miljenka Bernfesta, Iblerov trg 7, Zagreb

IZRAĐIVAČ NATJEČAJNOG ZADATKA, ODNOSNO PROGRAMA ZA PROVEDBU NATJEČAJA:
MATRIX-d – inženjering d.o.o., Voćarsko naselje 118, Zagreb; OIB 90418223094; autor Miroslav Dragomanović, dipl.inž.arh.

PRAVO SUDJELOVANJA:
u svojstvu autora imale su imaju fizičke i pravne osobe i to kao autor pojedinac ili autorska grupa od više članova od kojih najmanje jedan mora biti ovlašteni arhitekt, dipl. ing.arh. ili mag. ing.arch. Ovlašteni arhitekt koji nije hrvatski državljanin može zatražiti privremeni upis stranog ovlaštenog arhitekta u Hrvatsku komoru arhitekata.

KRITERIJ ZA OCJENJIVANJE:
Pored usklađenosti rada s uvjetima raspisa (u pogledu sadržaja, rokova i obaveznih priloga), pri ocjenjivanju radova ocjenjivački sud je valorizirao:
– usklađenost s Programom, zakonima i propisima,
– etapne mogućnost izvedbe,
– multifunkcionalnost korištenja prostora,
– prostorni koncept u odnosu na širi i uži obuhvat,
– funkcionalne, estetske, oblikovne i prostorne kvalitete rješenja,
– racionalnost i ekonomičnost rješenja,
– primjena rješenja energetske učinkovitosti i korištenja obnovljivih izvora energije.

 

Vrijeme i mjesto održavanja izložbe pristiglih radova biti će objavljeni naknadno.

 

Izvor: Društvo arhitekata Zagreba

 

Viewing all 609 articles
Browse latest View live