Quantcast
Channel: arhitektura – Pogledaj.to
Viewing all 609 articles
Browse latest View live

Mikrozajednica je temelj urbaniteta

$
0
0

Sociologinja Diana Magdić je autorica i voditeljica projekta “Ivo Radić: Papandopulova” udruge Teserakt koji tematizira stambeni blok izgrađen 1972. po projektu arhitekta Ive Radića kao jedan od najvećih stambenih kompleksa u Splitu. Povod razgovoru je u prosincu otvorena izložba posvećena tom sklopu u Papandopulovoj ulici koja se održava u samom kvartu.

031

Foto: Duška Boban

Po čemu je kompleks u Papandopulovoj ulici poseban?

Papandopulova ulica (više ovdje) nalazi se u naselju Trstenik, dijelu Splita 3 (više ovdje) čiji je lucidan urbanistički koncept iz 1968. godine slovenskih autora Marjana Bežana, Brace Mušiča i Nives Starc, u planiranje modernih naselja vratio pješačku ulicu čime je reinterpretiran i rearfirmiran koncept grada kao mjesta susreta i izravne razmjene, a naglašeno i mediteranski način života. Pješački pravci zamišljeni su, a dijelom i izvedeni na način da svaki stanovnik tih novih zgrada može neometan kolnim prometom doći do mora.

Drugi značajan element tog koncepta bilo je planiranje svih potrebnih javnih i zajedničkih sadržaja nužnih za ugodan život u stambenim naseljima koja su činila njegove podjedinice, što je u praksi značilo da su na svakih pet do sedam tisuća stanovnika predviđene škole, vrtići, igrališta, servisi poput pošti, banaka, trgovina, obrta i ostalog za što je procijenjeno da treba biti na pješačkoj udaljenosti od stana. Na Trsteniku su se iznimno uspješno realizirala oba elementa osnovne ideje, čemu svjedoči i suvremena vitalnost Kovačićeve, Ljubićeve i Papandopulove ulice.

Taj je zreli urbanistički okvir stvorio uvjete za kvalitetne arhitektonske realizacije pa je danas Split 3 mala enciklopedija moderne hrvatske arhitekture sa zgradama arhitekata poput Frane Gotovca, Ante Svarčića, Dinka Kovačića i – Ive Radića.

Radićev poslovno-stambeni kompleks u Papadnopulovoj ulici osobita je realizacija i arhitektonskom i u urbanističkom smislu. Već iskusan i uspješan projektant stambene arhitekture slijedio je ideju kombiniranja visokih sjevernih i nižih južnih objekata čime su omogućeni optimalno osvjetljenje i dojam otvorenosti vrlo gusto naseljenog bloka, a ozelenjena pješačka površina između njih i danas istovremeno funkcionira kao ulica i, usprkos proporcijama, prisno susjedsko dvorište vječno ispunjeno dječjim smijehom.

Sami stanovi, od kojih je dio dvoetažan, dispozicijski dosljedno slijede funkcionalističku paradigmu i usprkos ograničenjima ondašnjih stambenih standarda, zbog logične organizacije i relativne fleksibilnosti zadovoljavaju širok spektar različitih individualnih i obiteljskih potreba stanara kroz vrijeme.

81

Ono po čemu većina ljudi prepoznaje Radićeve zgrade, prostrane lođe zasjenjene autorskim zaokretnim brissoleilima po čitavoj površini pročelja, iznimno su važan otvoreni dio privatnog stambenog prostora, a istovremeno i međuprostor u kojem stanari oblikuju svoje relacije prema susjedstvu i gradu. Za razliku od dobrog dijela lođa koje su zatvorene čak i u mediteranskim područjima Hrvatske, ove se koriste na razne načine, ali redovito kao dnevni boravci na otvorenom, iz čega čitam dobru procjenu arhitekta da će se tako koristiti pruži li mogućnost stanarima da sami reguliraju razinu privatnosti. Hoće li brissoleili biti dignuti ili spušteni ovisi isključivo o nečijem osobnom trenutnom raspoloženju pa je tako dinamično, stalno promjenjivo i likovno atraktivno pročelje zapravo produkt trajne suradnje arhitekta i stanovnika. U osnovi betonski mastodont doima se tako laganim, prozračnim, a noćno prodiranje svjetla kroz horizontalne lamele brissoleila slika život u stanovima ne ometajući stanare, pružajući promatračima likovnu senzaciju velikog mjerila.

01

Foto: Saša Šimpraga, 2015.

Više od četrdeset godina od izgradnje kompleks traži obnovu i primjerenu valorizaciju, a urbanizam tog dijela grada dijelom je ugrožen i zahtjevima za dodatnom izgradnjom na mjestu sadašnjih igrališta i parkirališta. Ne samo u Splitu, aktualne politike prostora, uvjetovane isključivo logikom kapitala, a koje uvjetuju urbanističko planiranje u mnogo čemu predstavljaju problem i narušavaju grad. Kako se vaš projekt postavlja prema tome?

Arhitektura se radi za ljude i temeljni koncept istraživačko-umjetničkog-aktivističkog projekta koji smo započeli prije više od dvije godine s Papandopulovom kao primjerom vrijedne moderne baštine krenuo je od toga da valorizacija i obnova danas ugroženog pročelja može uspjeti samo uz široku suradnju svih zainteresiranih. Ostavimo li nastanjeno kulturno dobro na brigu samo stanarima ili samo konzervatorima/arhitektima ili samo upraviteljima zgradama, gotovo je sigurno da će se realizacija na nekoj točki raspasti zbog nepostojanja održivog sustava prava i odgovornosti. Surađuju li od početka, vjerojatnije je, iako još uvijek ne i sigurno, da će se partikularni interesi izbrusiti prema zajedničkom.

Gotovo se trenutno taj koncept prelio i na sve ostale aspekte stanovanja u Papandopulovoj, a onda i šire na čitavo naselje Trsetnik, a možemo reći i svako slično stambeno naselje u Hrvatskoj. Inicijalna sociološka istraživanja potvrdila su ona ranija prema kojima su stanovnici Trstenika iznimno zadovoljni kvalitetom života u promišljenom okviru zadanom u socijalizmu, ali su ukazala i na nedostatke. Sve manifestacije – nedostatak parkirališta, dječjih igrališta, gubitak nekad javnih i zajedničkih prostora, pitanje čija je obaveza održavanje pročelja i, prije svega, nesnalaženje oko odnosa vlasničkih prava i urbanih pravila –posljedica su nepostojanja prostornih politika. Sva ta pitanja podjednako su zastupljena u svakodnevnom životu onih koji baštine taj vrijedni prostor, kao i među strukom pa je stoga ovogodišnja faza projekta bila usmjerena na razmjenu iskustava, ali i alata.

Trstenička mikrozajednica koja, nota bene, broji nezanemarivih 8 000 stanovnika, recentno, najavljenim izmjenama Generalnog urbanističkog plana Splita u koje se krenulo ljetos, izložena je prijetnjama onog što Borislav Doklestić naziva političkim urbanizmom bez urbanista i građana. S obzirom da o izmjenama, a još manje o naravi projekata za koje su tražene promjene namjene zemljišta iz rekreacijskog u stambeno-poslovno, građani nisu ni temeljno upoznati, nastojali smo kroz godinu stvoriti okvir razumijevanja u kojem će moći o investitorskim zamislima izraziti svoje mišljenje, a možda i artikulirati otpor gubitku kvalitete života u naselju.

041

Foto: Josipa Bilić

 

Izložba je dio projekta koji uključuje i aktiviranje lokalne zajednice na pitanjima prostornog planiranja. Što nudi izložba i kakva je dosadašnja suradnja sa stanovnicima?

Izložba i prateća publikacija, nakon one prošlogodišnje koja je pružila osnovni uvid u kompleks, svojevrsna su rekapitulacija te suradnje kroz 2015. godinu i naznaka mogućih perspektiva. Sadržaj plakata postavljenih u izloge zajedničkih prostora stanara duž same ulice koncipiran je kao svojevrsna kontinuirana legenda koja podržava glavni izložak – stambeni kompleks u Papandopulovoj.

Plakati prate teme četiri javna izlaganja kojima su pokriveni arhitektonsko-urbanistički, društveni te politički aspekti njegove vrijednosti i uvjeta održavanja. Jedan je segment tako posvećen analizi urbanističke zamisli Splita 3 i prednostima života na Trsteniku koje nam je približila Višnja Kukoč, drugi djelu Ive Radića koji je na izuzetno posjećenom predavanju predstavio Nikola Popić, treći je fokusiran na održavanje pročelja o čemu nam je na vlastitom primjeru i iz dvostruke perspektive vlasnika stana i arhitekta govorio Miljenko Bernfest, a posljednja predstavljena ravnopravna tema kojoj su autori stanovnici kotara odnosi se upravo na njihove aktivnosti.

Sretna i vjerojatno ne slučajna okolnost jest fotodokumentirano dugogodišnje mikrolokalno djelovanje trsteničke Udruge za suvremenu umjetnost Kvart kojim su oni već u javnom prostoru naselja apostrofirali neke kvalitete te izrazili kritiku investitorske invazije na neizgrađeno zemljište, ali postali i mali, no vrijedan politički faktor ušavši prije dvije godine u kotarsko vijeće.

Njihov neposredan uvid i bezrezervna otvorenost prema susjedima pomogli su atmosferi u kojoj je bilo moguće netom nakon prvog predavanja Višnje Kukoč osnovati mješovitu radnu grupu “Za Trstenik” s ciljem da se razmotre potrebe stanara i najavljene izmjene GUP-a te dogovore daljnja djelovanja. Sastavljena od stanara, stručnjaka i predstavnika kotara te udruga Teserakt i Kvart, grupa je ubrzo sastavila kotarske zahtjeve koje se tiču prostornih planova i uputila ih Gradu, a ti su zahtjevi, osim što su postavljeni na web, učinjeni dostupnijim postavljanjem na jedan od plakata izložbe i predstavljanjem na zboru građana.

112

051

Foto: Josipa Bilić

Modeli participativnog odlučivanja i budžetiranja funkcioniraju u mnogim sredinama van Hrvatske, a prvi primjeri u manjim mjerilima i u nekim hrvatskim gradovima. Kako je u Splitu i čemu bi trebalo težiti?

Stav građana, bio on izražen kao stav pojedinaca ili kroz djelovanje udruga i predstavnika kotara, ključno određuje što će se u neposrednoj budućnosti događati na Trsteniku, i u smislu novih gradnji i u smislu održavanja same Papandopulove ulice. Emancipacija stanara i njihova motiviranost da se kvalificirano uključe u raspravu, po mojem je mišljenju ona točka na kojoj počinje stvarno građansko društvo, a samo takvo može artikulirati uvjete svojeg opstanka. Mikrozajednica je temelj urbaniteta.

Mnogi pogrešno misle da je zbog svoje kompleksnosti pitanje urbanističkog planiranja usko stručno i stoga ne može biti predmetom zanimanja, a još manje kritike susjeda pa se slijedom toga građani povlače iz često mučnih i visokomanipuliranih rasprava o vlastitom neposrednom okolišu rada i življenja, eventualno se uključujući ako njihova vlasnička parcela promijeni boju u planu.

S jedne strane, precjenjuje se uloga struke u strukturama odlučivanja o prostoru koju je ionako kastrirala moć kapitala i politike, a s druge se podcjenjuje vlastita kolektivna snaga. U naselju poput Trstenika stanari su i inženjeri arhitekture i građevinarstva, inženjeri prometa, povjesničari umjetnosti, demografi i sociolozi koji mogu pomoći stručnoj artikulaciji, ali baš svatko dovoljno informiran zdravorazumski će procijeniti pa prebrojati pa i skicirati koliko i gdje fali parkirališta, gdje im treba uređeno dječje igralište te što će za kvalitetu života značiti eventualne nove gradnje.

Na važnost izravne komunikacije različitih aktera kao ključa uspješnog rješavanja problema suvremenog stanovanja u promijenjenim vlasničkim odnosima, ukazali su nam i gosti iz novosadskog naselja Detelinara s kojima donekle dijelimo uvjete te koncept održavanja i unaprjeđenja standarda stanovanja. Predstavnici Centra za nove medije kuda.org i Grupe za konceptualnu politiku, Zoran Pantelić, Ozren Lazić i Branislav Kozarčić detaljno su izložili izazove i alate za suočavanje s njima, što je dodatno osnažilo splitsku publiku i proširilo spektar ideja o aktivnostima za dobrobit kvarta.

Njihovo je izlaganje u žižu dovelo i pitanje financiranja komunalnih zahvata i održavanja zgrada pa su se stanari dodatno informirali o tome što je čija ingerencija i o kojim budžetima zapravo razgovaramo. Od participativnog budžetiranja smo u Splitu još daleko, no ono je na razini dijela splitskih kotareva već dijelom ostvareno. Ipak, njihov je budžet vrlo mali i nedostatan za išta do sitnih zahvata, nedostatan da se uopće počne govoriti o pariticipativnom budžetiranju koje bi se, primjerice, odnosilo na planiranje garaža. Takve potrebe stambenih naselja rješavaju se u Gradu, redom netransparentno i bez ikakvog utjecaja građana. Manjkavosti predstavničke demokracije donekle su lakše rješive na razini lokalne samouprave i smatram da je vrijedno stvarati uvjete da građani izravno odlučuju barem o dijelu gradskog proračuna kojeg pune. Iako su čak i demokratske prakse poput peticija i referenduma ili sudjelovanja u javnim raspravama u Hrvatskoj rijetkost, ta će se klima kad-tad promijeniti. S obzirom da kasnimo i da su mnoge kvalitete već izgubljene, građanska je obaveza svakoga tko može, da toj promjeni pridonese.

007

“Moj komad neba”, foto: Boris Šitum

Splitski Trstenik i Papandopulova, nekadašnja Ulica Henrika Znidarčića, tehnički su dio Splita 3, jednog od uopće najvažnijih urbanističkih zahvata u povijesti grada, no planirani koncept bitno se narušava. U kojoj mjeri su pojedine zone već izgubljene, a gdje još nije kasno?

Projekt Splita 3, po mišljenju mnogih domaćih i svjetskih gostiju koji su ga posjećivali i upisivali hvalospjeve u knjigu dojmova, nije važan samo za Split, već do danas predstavlja globalni planerski ideal koji čak i djelomično realiziran te načet nesuvislim interpolacijama, kvalitetom odskače od svega napravljenog u Splitu kasnije. Takav opseg javnih površina kakve su mišljene za Split 3 ni ne crta se često, a još se manje izvodi, čak i u najbogatijim zemljama. Kolektivno stanovanje tim se planom ogradilo od CIAM-ovskih postavki i stvoren je izvanredno gusti hibrid koji u razini ulice ima sva obilježja tradicionalnog grada. Cilj je bio grad po mjeri čovjeka, a djelomično opredmećenje te ideje ukazuje nam da je takav grad moguć.

Plan se počeo urušavati kada više nije bilo novaca za realizaciju pa tako na mjestu planirane glavne gradske ulice u kojoj su trebali biti smješteni svi javni servisi, od gradske uprave do kina i kazališta, danas imamo divlja i poludivlja naselja bez osnovne infrastrukture, bez škola, zelenila, sa “spontanim” mrežama prometnica bez nogostupa i stihijski nabacanim kućama redom niske kvalitete. Plan je do kraja osamdesetih odbačen za neizgrađene dijelove pa se čak pojavio i blok kao tipologija, a od devedesetih su se od javnih sadržaja gradile samo crkve. Pretežno stambeno naselje Žnjan, u neposrednoj blizini Trstenika, a na vjerojatno najvrjednijem razvojnom području grada uz more trajni je spomenik neplaniranju ili “katastarskom urbanizmu”.

Ono pak što je dosljedno izvedeno, devedesetih je postalo žrtvom Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima i ostalim srodnim zakonima prema kojima je svaka “svrsi neprivedena” površina vraćena vlasnicima i od tad preprodavana pa tako, na primjer, planirane škole, igrališta i parkirališta neizvedeni do tog vremena, najednom ispadaju iz planova kao da nisu integralni dio naselja. Ni Grad ni država ne koriste pravo prvokupa, niti itko analizira obeštećenja koja su tim bivšim vlasnicima isplaćivana u socijalizmu pa je stvoren poligon za spekulacije namjenom zemljišta, krajnje nepravedan prema stanarima u tim naseljima. U međuvremenu osiromašeni vlasnici stanova koji su sada i vlasnici zajedničkih dijelova zgrada, često ih nisu u mogućnosti adekvatno održavati.

02

Foto: Saša Šimpraga, 2015.

U još uvijek aktualnom GUP-u su i pješački pravci do mora koji su se u planovima zadržali još od izvorne ideje, praktično danas mjestimično prekinuti divljom gradnjom, no tek se ovim prijedlogom izmjena potencijalno brišu. Osim što bi se time konačno porekao plan Splita 3, porekla bi se i stoljećima stara matrica rimske centurijacije koju je slijedio. Takav atak na baštinu je nedopustiv i braniti ga vrlo nategnutom i kratkovidnom projekcijom dobitka u komunalnom doprinosu od novih gradnji jednostavno je odraz nemoći da se gradom sustavno upravlja.

Osim Gradskog kotara Trstenik, nitko nije s te razine u Splitu 3 reagirao na najavljene izmjene, a sumnjam da većina građana uopće zna što im se sprema. Koliko je iscrpljujuće i depresivno praćenje sjednica Gradskog vijeća i svih dokumenata koji gotovo dnevno izlaze iz Grada, znam iz iskustva i potpuno razumijem da se građani pritisnuti egzistencijalnim problemima u takvo nešto neće upuštati. Rješenje vidim u podjeli posla, što smo započeli s Trstenikom, a ne vidim zašto prilagođeni model ne bi preuzeli i drugi dijelovi grada ili dijelovi drugih gradova. Dolazili iz stručne, aktivističke ili neke druge pozicije, sami u sustavnom i ciljanom neredu ne možemo puno promijeniti, ali zajednički možemo čuvati neke kote za sretnija vremena.

 

Razgovor je objavljen  u tjedniku Zarez 12. veljače 2016.

 


Restoran kao mimikrija borove šume

$
0
0

Predstavljamo projekt Restorana i kuhinje u sklopu PINE BEACH RESORTA, arhitekata Dražena Juračića i Jelene Skorup i suradnika, nominiran za nagradu “BERNARDO BERNARDI” za najuspješnije ostvarenje na području oblikovanja i unutrašnjeg uređenja za 2015. godinu, od Udruženja hrvatskih arhitekata.

O konceptu projekta u nastavku pišu sami autori.

001

Oblikovanje ogromna, prevelika restorana za 1 500 gostiju, u all inclusive resortu, otvaralo je dva ozbiljna problema.

Prvi je bio u predodređenosti oblika zgrade. Gradilište je bilo ograničeno na čistinu nastalu rušenjem zastarjelih servisnih zgrada okruženih šumom alepskog bora. Radilo se o dugačkom pravokutniku s tri tanka izdanka na stražnjoj strani. Bili su jedva dovoljni za zgradu od 5.000 m². Ravna pravilna forma preostala je jedinom mogućnosti da prirodno tlo ostane netaknuto i svi borovi sačuvani.

tlocrt

tlocrt

Još je složeniji bio drugi problem: semantički. Kako artikulirati građevinu koja se sastoji od golema trijema od 2.200m² koji okružuje restoran, višenamjensku dvoranu (za vjenčanja, bankete, sastanke) i industrijsku visoko tehnološku kuhinju? Kako formulirati megastrukturu u čistoj prirodi?

presjeci i procelja

presjeci, pročelja

detalj

detalj

 

Rješenje je bilo u projektiranju artefakta koji je simulakrum; i to ne mediteranskih trjemova i sjenica, nego okolne šume alepskog bora. Da bi se napravila takva predstava trebalo je oblikovati konstrukciju koja podsjeća na stabla, otvoriti dugačke poglede pod njenim krošnjama, stvoriti duboke sjene i blještave čistine, pustiti da se pod povjetarcem nišu grane od lampiona i žica; obojati nebeskim, boksitnim zemljanim, i sivim stjenovitim, i skalama tonova mediteranskog zelenila.

5

Materijalizacija je dosljedna, također neorganička, izvezena na potki inženjerske logike nošenja i tehnologije proizvodnje.

2

Razloga za izlaganje ima nekoliko: od nastavljanja formativnih osobina zagrebačke škole suspregnutosti i odmjerenosti, do prikazivanja izvornosti djela koje se nije moglo poslužiti poznatim uzorcima jer je rješavalo unikatan problem.

6

3

7

8

10

9

AUTORI:

Dražen Juračić & Jelena Skorup / ARIES
projekt, vođenje, nadzor:
arhitektura, unutarnje uređenje, namještaj, rasvjeta, murali

SURADNICI:

Arhitektura: Marija Grković, dipl.ing.arh,
Goran Potušek, dipl.ing.arh.
Dean Živičnjak, dipl.ing.arh.
Sanija Kulić, bacc.oec.

Projektant konstrukcije: Mladen Meštrović, dipl.ing.građ.
Projektant instalacija: Antonio Buča, dipl.ing.stoj.
Fotograf: Tamas Bujnovszky

INVESTITOR: PINE BEACH RESORT PAKOSTANE

IZVOĐAČ: Krekić-Avangard d.o.o.

GODINA IZGRADNJE: 2013.- 2015.

 

Arhitektura nakon budućnosti

$
0
0

U četvrtak, 10. ožujka 2016. u 19 sati  Ana Jeinić održat će drugo u nizu od šest predavanja u Oris Kući arhitekture u sklopu platforme Future Architecture naziva Arhitektura nakon budućnosti.

Prema teoretičarima društva poput Marca Augéa ili Franca Bifa Berardija, živimo u doba koje karakterizira kolaps ideje budućnosti: u posljednjim desetljećima 20.stoljeća sa stalnim povratkom ekonomske krize te obeshrabrujućim izvješćima Rimskoga kluba i naizgled definitivnog kolapsa socijalnog projekta, naša je vjera u budućnost nepovratno uništena. Uzimajući u obzir da je, u konvencionalnom smislu, arhitektonski projekt uvijek bio projekt budućnosti, opisana situacija ostavlja velike posljedice za arhitekturu kao disciplinu. Iz toga razloga, prije nego što krenemo spekulirati o budućoj arhitekturi, morali bismo se zapitati na koje će se načine arhitektura prilagoditi post-futurističkom stanju kulture te je li taj proces uopće započeo? Predavanje Arhitektura nakon budućnosti pokušaj je suočavanja s tim problemom.

Ana Jeinić

111

Foto: Bojan Mrđenović, serija “Budućnost”

Ana Jeinić doktorandica je pri Institutu za teoriju arhitekture, povijesti umjetnosti i kulturalnih studija u Grazu, na kojem je također predavala od 2010. do 2015. godine. Studirala je arhitekturu i filozofiju u Grazu te je u okviru svog studijskog programa gostovala na Sveučilištu IUAV u Veneciji i na Tehničkom sveučilištu u Delftu. Godine 2014. boravi kao gostujuća predavačica i istraživačica na Sveučilištu u Edinburghu. Jedna je od izdavačica i koautorica knjige “Is There (Anti)Neoliberal Architecture?”, a redovito objavljuje članke u časopisu GAM – Graz Architecture Magazine. Jeinić trenutačno istražuje odnos između arhitektonskih koncepcija i političkih strategija u doba neoliberalizma.

The Future Architecture Platform uvodi i potiče inovaciju, eksperiment i ideje generacije koja će projektirati arhitekturu i izgraditi Europske gradove u nadolazećim godinama. Platforma potiče arhitekturu, kulturu, znanje i društveni kapital kroz zajedničku platformu.

Voditeljica projekta za Oris Kuću arhitekture je arhitektica i kustosica Ana Dana Beroš.

 

Ulaz slobodan.

 

Slomljeni pejzaž – Spomen obilježje Gordanu Ledereru

$
0
0

Predstavljamo realizaciju Slomljeni pejzaž – Spomen obilježje Gordanu Ledereru, projekt arhitektonskog ureda NFO nastao u suradnji s akademskim kiparom prof. Petrom Barišićem.

Projekt je nominiran za nagradu “BERNARDO BERNARDI” za najuspješnije ostvarenje na području oblikovanja i unutrašnjeg uređenja za 2015., a o konceptu projekta govore sami autori u nastavku.

 

1

Foto: Boris Kovačev / CROPIX

 

Spomen obilježje Gordanu Ledereru nastalo je kao multidisciplinarni proces između dvije struke, arhitekture i kiparstva. Kroz tu dvojnost razvio se projekt koji objedinjuje različite pristupe istoj tematici sagledavanjem problematike kroz više aspekata, što prostornih što skulptorskih.

 

1

 

Od samog starta bilo je jasno da je bazu projekta napravio sam Lederer odabirom lokacije na kojoj je posljednji put snimao. Izazov lokacije, Ćukur brda, s kojeg se pruža nevjerojatan pogled na dolinu rijeke Une postao je ishodište svih koncepata, manje ili više uspješnih.

4

Diskusije i skice koje su obilježile većinu stvaralačkog procesa vodile su do koncepta koji je na kraju ostao čist i ogoljen od suvišnih slojeva značenja ili ekspresivnosti ali opet pružajući mogućnost posjetitelju vlastite interpretacije viđenog.

2

3

Spomen obilježje “Slomljeni pejzaž” sastoji se od pristupne staze i razbijene leće Gordana Lederera. Staza, koncipirana kao Ledererov put života, šifrirana je u betonske ploče položene u travu.

3

Foto: Bosnić+Dorotić

Kodiranje je izvršeno na način da su betonske ploče “okovane” u crne čelične okvire filma svaka sa utisnutom godinom Ledererova života u negativu. Staza napeto prolazi kroz prirodni teren vodeći do zadnje ploče, memorijalnog platoa bez broja sa kojeg se promatra Ledererova razbijena leća.

7

Foto: Bosnić+Dorotić

Klupa uz memorijalni plato je reducirana do maksimuma te je zapravo samo izdanak staze koji se lagano odigao od terena naznačujući kraj puta, završno uzdizanje pogleda, u realnom i prenesenom značenju.

4

Kroz tekst “… sada kad mirom dišu kolovoška jutra sja kroz banijska praskozorja svijetla sjeta u očima Gordana Lederera…” posjetitelj ulazi u kontemplaciju.

9

Foto: Bosnić+Dorotić

Sama leća, bačena u travu ispred platoa usmjerava pogled posjetitelja prema dolini hvatajući posljednje kadrove odabrane od samog Lederera.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Foto: Daniel Pavlić

Staklena opna probijena hitcem iz snajpera na trenutak zaustavlja pogled posjetitelja suočavajući ga sa zbiljom događaja na toj lokaciji dok savršena linija kruga sugerira kontinuitet života kadrirajući pogled na isti pejsaž sniman prije 24 godine na tom istom mjestu. Iz doline, spomenik se dematerijalizira i postaje samo bljesak.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

DCIM128GOPRO

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Foto: Daniel Pavlić

 

Lokacija: Brdo Čukur, Hrvatska Kostajnica, Hrvatska

Autori: NFO (Kata Marunica, dipl.ing.arh., Nenad Ravnić, dipl.ing.arh) + prof.Petar Barišić,akad.kipar

Projektni tim: Sandra Perić, NFO dipl.ing.arh.; Nikica Pavlović,NFO dipl.ing.arh.; Filip Vidović, NFO bacc.arch; Dragan Mileusnić; Željko Serdarević

Investitor: HRT , voditelj projekta prof. Milan Bešlić

Izvođači: Beton Lučko d.o.o., Piletić staklo d.o.o., Šurba d.o.o., Telektra d.o.o.

Fotografi: Bosnić+Dorotić, Boris Kovačev / CROPIX, Daniel Pavlić

Info: www.nfo.hr; https://www.facebook.com/nfoarhitektura/

 

Ernest Weissmann: provoaktivan i inspirativan i danas

$
0
0

U Knjižnici Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti na Strossmayerovu trgu 14 u Zagrebu, danas u 18 h, prvo je predstavljanje iznimno važne monografije Tamare Bjažić Klarin: ERNEST WEISSMANN – DRUŠTVENO ANGAŽIRANA ARHITEKTURA, 1926. – 1939.

1

Foto: Miljenko Bernfest

Važne jer sustavno predstavlja rad društveno i politički angažiranog i svjetski relevantnog arhitekta s “periferije”, važne jer taj rad bogato kontekstualizira pa upotpunjava uvid u segment povijesti hrvatske arhitekture 20. stoljeća te donosi niz saznanja o procesu prihvaćanja novog građenja, prilikama u stručnim krugovima i ključnim urbanističkim i arhitektonskim temama međuratnog Zagreba, ali važne i zbog apostrofiranja društvenog aspekta građenja koji u fokus stavlja i aktualni Bijenale arhitekture s Alejandrom Aravenom, a i zbog suverenog metodološkog pristupa koji može biti uzor svakoj sličnoj knjizi ubuduće.

2

Foto: Miljenko Bernfest

Knjiga se temelji na sustavnom istraživanju u više od 30 arhivskih, muzejskih i znanstvenih ustanova u inozemstvu i Hrvatskoj, a temelji na doktorskoj disertaciji Ernest Weissmann: arhitektonsko djelo, 1926. – 1939. izrađenoj u sklopu znanstvenog projekta Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti Hrvatskog muzeja arhitekture Modernizam i prostorni identitet Hrvatske u 20. stoljeću voditelja akademika Borisa Magaša.

Prati Weissmannov rad od formativnog razdoblja, preko inauguracije novih arhitektonskih i urbanističkih koncepata u Hrvatskoj, ali i na prostoru tadašnje Kraljevine Jugoslavije, do djelovanja u Radnoj grupi Zagreb i lijevom krilu Međunarodnog kongresa moderne arhitekture (CIAM) te se čita gotovo kao slojevit biografski roman kojem je individualna, u osnovi humanistička priča, samo potka za puno širi prikaz misli jednog povijesnog i političkog trenutka.

04

Ernest Weissmann u Zagrebu, 1930 -ih

Weissmannovi su opus i pristup provokativni i inspirativni do danas, a kroz čitavu je monografiju kondenzirano i snažno oslikan način razumijevanja građenja i društva, uloge arhitekta i arhitekture, grada i gradograditelja – prožimanje idealističkih i radikalnih postavki te praktičnih tehnoloških uvjeta. Zadivljujuće samouvjeren i slobodan, Weissmann je svojim djelom težio ostvarenju pravednijeg društva, neopterećen prihvaćao suvremeni nagli razvoj i promjenu paradigmi u arhitekturi, a unutar CIAM-a artikulirao i kritiku pokreta oblikujući drugu verziju Atenske povelje.

Kada bismo njegove zgrade, naročito tipske bolničke kojima je utjecao i na Zoju Dumengjić, Dragu Galića, Vladimira Turinu i Zvonimira Tišinu, i izvukli iz konteksta i koncentrirali se samo na brojne nacrte objavljene u ovoj knjizi, lako bismo pročitali temeljnu formulu kojom se vodio: arhitektonska forma proizlazi iz sinteze društvene funkcije i tehničke razvijenosti.

Bjažić Klarin navodi da je retoriku u kojoj su konstrukcija i materijali glavno oblikovno sredstvo, već i Neven Šegvić ocijenio kao anticipaciju izraza high tech arhitekture. Strast prema inovativnim inženjerskim konstrukcijama Weissmannu je otvorila i čitav spektar jedinstvenih funkcionalnih i oblikovnih odgovora koji ne stare.

05

Zakladna i klinička bolnica, Zagreb

Naročito su zanimljiva poglavlja koja se odnose na djelovanje Radne grupe Zagreb, a velik znanstveni doprinos ove knjige je osvjetljavanje dosad slabo poznate dionice u povijesti CIAM-a. Weissmann je na Četvrtom kongresu započeo aktivni angažman na obnovi lijeve političke frakcije i demokratizaciji kongresa, kao jedini hrvatski, odnosno jugoslavenski arhitekt u krugu vodećih.

Po njemu, glavni zadatak Četvrtog kongresa trebala je biti rezolucija koja će “definirati odnos arhitekture i društva, ulogu i zadaće arhitekture u njegovoj izgradnji”, a ne rezolucija o funkcionalnom gradu, univerzalnom modelu urbane reorganizacije.

Ova opozicija iz 30-ih godina 20. stoljeća danas je ponovno aktualna pa naslov završnog poglavlja, “Kako dalje?”, uzmimo kao motivaciju za uzimanje ove studije u ruke.

 

Foto: M. Bernfest, arhiva

 

Kolektivno stanovanje i društveni kontekst

$
0
0

U ponedjeljak, 14. ožujka 2016. u 19 sati u Oris Kući arhitekture (Kralja Držislava 3) Andrés Cánovas, slavni španjolski arhitekt, održat će predavanje naziva Les types and more topos. Andrés Cánovas govorit će o vezi društvenog konteksta i kolektivnog stanovanja te će se osvrnuti na viđenje arhitekture kao baštine sadašnjosti i budućnosti.

Andrés Cánovas,  Atxu Amann, i Nicolás Maruri 1987. godine otvaraju ured u Madridu. Od tada podučavaju na ETSAM-u (Madridskom fakultetu arhitekture). Usmjereni su na istraživanje novih stambenih tipologija sukladnih suvremenim javnim prostorima i urbanim problemima.

Viviendas de protección oficial en Coslada.

Fotografija: Projekt 118 – stambeni blok u Madridu, Španjolska

 

Kao ured osvojili su više od sedamdeset nacionalnih i međunarodnih nagrada poput Nagrade grada Madrida za najbolji POS stambeni blok, Nagrade grada Murcije za najbolji arhitektonski prijedlog, Prve nagrade na bijenalu u Zaragozi, Državne nagrade za stambenu arhitekturu te Državne nagrade za očuvanje arheološke baštine 2012. godine.

Posljednje izložbe: AA u Londonu, NAI Rotterdam, IIT Chicago, Arizona CAPLAN, Venecijanski bijenale, Institut Cervantes u Riu, Sao Paolo, Pariz, Rim, New York, AEDES galerija u Berlinu, RUBA u Londonu, mnoge arhitektonske visoke škole i učilišta u Španjolskoj.
Njihovi radovi objavljeni su u više od tristo časopisa i knjiga diljem svijeta.

Ulaz na predavanje je slobodan. Predavanje će biti na španjolskom jeziku uz simultano prevođenje na hrvatski.

Radno vrijeme Oris Kuće arhitekture:

Izložbeni prostor: 9 h – 21h (pon-pet)
11 h– 21 h (sub)

 

 

Mrijestilište Cromaris u Ninu

$
0
0

Predstavljamo projekt Mrijestilišta CROMARIS u Ninu, arhitekata Ive Letilović i Igora Pedišića i suradnika, nominiran za nagradu “VIKTOR KOVAČIĆ” za najuspješnije ostvarenje u svim područjima arhitektonskog stvaralaštva za 2015. , od Udruženja hrvatskih arhitekata.

O konceptu projekta u nastavku pišu sami autori.

11

Pogoni za uzgoj ribe tvrtke Cromaris u Ninu nalaze se na iznimno osjetljivoj lokaciji, gotovo uz same niske zidine, a istovremeno na rubu impresivnog artificijelnog pejzaža ninskih solana.

21

 

Pogoni su smješteni tik uz nedavno izgrađenu obilaznicu, vrlo frekventog pravca za atraktivnu plažu Ždrijac i u dolaznoj i prolaznoj vizuri oni postaju protuuteg slikovitom gradiću. I upravo iz tog razloga ovaj arhitektonski zadatak ima specifičnu težinu koje nadilazi puko oblikovanje volumena i pročelja jedne industrijske građevine.

1

Iako se u prvi mah nameće zaključak da pogonu nije mjesto na ovakvoj lokaciji pokušao se pronaći koncept i rješenje kojim bi susjedstvo srednjevjekovnog grada, polja soli i tihe industrije bilo moguće bez da je ijedan od navedena tri aktera na gubitku.

4 SITUACIJA

situacija

 

Umjesto stare hale koja se ruši, izgrađuje se nova hala koja dobiva i pridruženi anex matičnjaka. Gabariti hale određeni su sofisticiranom tehnologijom.

5 TLOCRT MODEL

tlocrt – model

 

1 PRESJEK

presjek

3 PROCELJE

 

pročelje

Oplošje hale tvori niz pocinčanih cijevi fiksiranih na metalni nosač. Cijevi se fiksiraju u tri reda i tvore splet koji prekriva žbukano pročelje. Treperavo pročelje, koje asocira na šiblje, dematerijalizira halu koja je van mjerila neposrednog okruženja.

5

6

Pozadina spleta metalnog šiblja je gruba žbuka koja podsjeća na zemlju, tamni humus, i u kontrastu je sa svijetlim spletom cijevi.

7

Izmjena doba dana čini cijelu strukturu hale treperavom i promjenljivom ovisno o položaju sunca na obzorju. Kod jačeg vjetra hala treperi, diše, i na taj način je maksimalno, gotovo mimikrijski uklopljena u prirodni ambijent.

16

17

Kat sjeverozapadnog pročelja, administrativni trakt hale, izvodi se s drvenom oblogom. Drvo kao prirodni materijal, osim naglašavanja dominantnog pročelja i glavnog ulaza u kompleks hala, ima i svoju likovnu komponentu.

 

4

U okolišu hale nalaze se povećane silhuete lokalnih ptica koje žive u neposrednom okruženju i predstavljaju najvrijedniji dio iz bogate ptičje kolonije koja stalno živi na prostoru solane ili se kratkotrajno odmara na svojim dugim putevima, u druge krajeve svijeta.

14

Ptice, kao prirodni neprijatelji riba, simboliziraju suživot na malom prostoru i ujedno njihovom postavom u prostoru, simbolički naglašavamo njihovo neuspjelo kruženje oko hale u kojoj, iza spleta metalnih šipki, čuvamo izuzetnu dragocjenost, riblju mlađ. Silhuete ptica se izvode iz čelika i njihova veličina snižava halu.

19

10

15

3

23

 

TIP OSTVARENJA: stambeno-poslovna zgrada
PUNI SLUŽBENI NAZIV OSTVARENJA: Pogon mrijestilišta u Ninu
LOKACIJA (cjelovita adresa): Nin
INVESTITOR: Cromaris d.d.
AUTORI: Iva Letilović
Igor Pedišić
SURADNICI: Domagoj Diklić
Špiro Grubišić

FOTOGRAF: Jasenko Rasol
PROJEKTNA TVRTKA: AB Forum d.o.o.
IZVOĐAČ: Zagrebgradnja d.o.o., Tehnomont Brodogradilište Pula d.o.o.
GODINA PROJEKTIRANJA: 2013.
GODINA DOVRŠETKA GRADNJE: 2015.
POVRŠINA LOKACIJE (m2): 18.500 m2
UKUPNA TLOCRTNA POVRŠINA: 9.400 m2
TROŠKOVI GRADNJE (kn/m2): 9.000 kn/m2

 

3D rekonstrucije arheološkog blaga Sirije dostupne na internetu

$
0
0

Danas bi na internet trebale biti postavljene 3D rekonstrukcije sirijskog arehološkog blaga. Dio je to napora da se napravi digitalna baza fotografija i podataka o spektakularnim kulturnim spomenicima ratom opustošene Sirije, izvjestio je Telegram.

 

2

 

Lokacije kulturne baštine u Siriji i Iraku uništene ili oštećene u ratu.

Francuski i sirijski stručnjaci za digitalizaciju rade zajedno sa sirijskim arheolozima na predstavljanju nekih od najčuvenijih spomenika nakon što je tzv. Islamska država sravnila sa zemljom dva hrama u drevnoj Palmiri, gradu koji je pod zaštitom UNESCO-a.

Dvije najpoznatije građevine koja su snimljene i digitalno rekonstuirane do detalja su džamija Umayyad u Damasku iz 12. stoljeća i Krak des Chevaliers, odnosno Tvrđava vitezova u blizini opustošenog grada Homsa.

3

Džamija Umayyad u Damasku, 10. studenog 2015.

Tehnologija koju je razvila start-up kompanija Iconem korištena je i za snimanje amfiteatara iz rimskog doba ili feničansko nalazište u drevnoj luci Ugarit, gdje su nađeni ostaci najstarijeg pisma na svijetu. Tehničari te tvrtke rade zajedno s 15 stručnjaka sirijskog Ravnateljstva za antikvitete i muzeje (Syrian Directorate General of Antiquities and Museums – DGAM) i na digitalizaciji nekih od najvažnijih muzejskih kolekcija u zemlji.

Tijekom pet godina rata u Siriji uništene su i opljačkane stotine važnih nalazišta i spomenika kulture, uključujući hramove u Palmiri. ISIS stare hramove i kipove smatra idolopoklonstvom i javno najavljuje njihovo uništenje. Sumnja se i da je umiješan u ilegalnu prodaju antikviteta.

Rad na bazi podataka “Sirijsko naslijeđe”, najvećoj bazi u 3D tehnologiji, počeo je u krajem prošle godine i pokriva veliki broj građevina iz otomanskog doba, kao i tvrđavu iz 11. stoljeća u Damasku.

1

Krak des Chevaliers, odnosno Tvrđava vitezova u blizini opustošenog grada Homsa, 21. ožujka 2013.

Također bazu podataka prikuplja Institut za digitalnu arheologiju koji su osnovali Sveučilište Oxford i Harvard, u suradnji s Muzejem budućnosti iz Dubaija, koji prikupljaju dokumentaciju ugroženih lokacija u Siriji i Iraku. Čak je 3 000 3D- fotoaparata podijeljeno arheolozima i nevladinim udrugama kako bi prikupili milijun fotografija spomenutih lokacija, piše Phys.org.

Ova baza podataka, “The Million Images Database”, trebala bi do kraja godine u potpunosti biti dostupna na internetu, a prikazivat će i replike uništenih Trijumfalnih vrata iz Palmire u prirodnoj veličini koje će biti postavljene na njujorškom Times Squareu te na Trafalgar Squareu u Londonu.

4

Trijumfalna vrata (Hadrijanov slavoluk), Palmira, foto: Wikipedia.hr

Trijumfalna vrata u Palmiri uništio je ISIS u listopadu prošle godine, a njihovu vjernu kopiju napravit će najveći 3D printer na svijetu. Ideja francuskog ministra kulture je da se cijeli grad, poznat kao “biser istoka”, ponovo kreira 3D printom, koristeći se fotografijama turista.

O neizvjesnoj sudbini Richterovog i Bregovčevog muzeja u sirijskom Alepu čitajte ovdje.

 

Izvor /Fotografije: Telegram, Phys.org, Wikipedia.hr

 


Zagreb 3D : arhitektonsko-urbanistički natječaji na dohvat klika

$
0
0

U zagrebačkoj Gradskoj upravi prije nekoliko dana predstavljen je projekt Zagreb 3D – ZG3D, koji će poslužiti kao alat u radu gradskih uprava naprednih europskih gradova, kao što su Beč ili Berlin.

Zagrebački model možete pogledati ovdje.

 

2

 

Natječajni rad za uređenje Müllerova brega, Kustošija

 

Projekt Zagreb 3D sadrži aktivnosti na izradi i korištenju 3D modela grada u radu gradskih upravnih tijela, trgovačkih društava i ustanova, te za druge svrhe i korisnike.

Tijekom druge polovine 2015. godine obrađeni su i usklađeni postojeći 3D podatci kojima su raspolagala gradska upravna tijela, pripremljeni su 3D modeli idejnih rješenja nagrađenih u arhitektonsko-urbanističkim natječajima, izrađeno je web rješenje za pregled podataka za javnost te je implementirano rješenje za specijalističke potrebe Gradskog ureda za strategijsko planiranje i razvoj Grada.

1

Savska cesta, postojeće stanje i natječajni radovi

Projekt za cilj ima diseminaciju podataka i rješenja 3D modela grada za potrebe znanstvenog sektora, gospodarstva i građana, koji zajedno s upravom čine sinergijski efekt tzv. četverostruke zavojnice (quadruple helix).

Web preglednik ZG3D: Arhitektonsko-urbanistički natječaji za javne korisnike integrira podatke o postojećim objektima na području grada Zagreba s 3D modelima i opisnim podacima nagrađenih natječajnih radova.

Rješenje se sastoji od 2D i 3D dijela. U 2D dijelu aplikacije klikom na lokacije pojedinih natječaja mogu se dobiti osnovne informacije o njima te poveznice s 3D dijelom i web stranicom s detaljnim opisom. U oba dijela aplikacije omogućena je pretraga prema nazivu ulice i adresi te mijenjanje prikazane podloge.

3

Preklop 3D modela s osnovnom namjenom površina 2013.

Podatke o arhitektonsko-urbanističkim natječajima prikupio je iz dostupnih izvora Gradski ured za strategijsko planiranje i razvoj Grada, a 3D modele nagrađenih radova obradilo je Društvo arhitekata Zagreba.

Više o projektu pročitajte ovdje.

 

Izvor: zagreb.hr

 

Natječaj za inovativne i održive arhitektonske projekte

$
0
0

Svake godine Fondacija Jacques Rougerie- Institut de France organizira međunarodni arhitektonski natječaj, a  nagrade natječaja “International Competition in Architecture 2016”  za ovu godinu su sljedeće:

1. u kategoriji “Innovation and Architecture for The Sea” nagrada je 10 000 eura,
2. u kategoriji “Innovation and Architecture for The Space” nagrada je 10 000 eura,
3. u kategoriji “Architecture and the Sea Level Rise” nagrada je 10 000 eura.

Pozivaju se arhitekti, dizajneri, urbanisti, inženjeri i umjetnici da sudjeluju svojim inovativnim projektima u ovom natječaju.

Arhitektonski projekti trebali bi se baviti ključnim problemima sve većeg razvoja i ponuditi viziju budućnosti vezanu na veću industrijsku, tehnološku odgovornost, kao i veću odgovornost za okoliš, uzimajući u obzir načela održivog razvoja. Ovim se natječajem nagrađuje i potiče smjelost i kreativnost projekata.

Studenti i profesionalci koji su spremni odgovoriti na izazove u okolišu, mogu se prijaviti samostalno ili u timovima. Registrirati se možete od 31. ožujka 2016. putem linka ovdje.

Svaki prijavljeni projekt može biti uključen u bazu podataka Fondacije (ovdje).

U nastavku pogledajte neke od dosadašnjih laureata.

1

Naziv : RE-Generator
Autor : Gabriel Munoz-Moreno
Nacionalnost : španjolska
Godina : 2015
Lokacija : Hangzhou, China
Tip : Sea Level Rise Laureat

3

Naziv: APOGEIOS
Autor: Olivier Boisard
Nacionalnost: francuska
Godina: 2011
Lokacija: svemir
Tip: Space Laureat, City, Cultural, Food, Life in space

 

Tržnica i ribarnica u Vodicama

$
0
0

Predstavljamo realizaciju Tržnica i ribarnica u Vodicama, projekt arhitekta Dinka Peračića i suradnika.

Projekt je osvojio međunarodnu nagradu Piranesi na Piranskim dnevima arhitekture (ovdje), na 50. Zagrebačkom salonu arhitekture nagrađen jednom od šest jednakovrijednih nagrada (ovdje), a Udruženje hrvatskih arhitekata nominiralo je projekt za nagradu “VIKTOR KOVAČIĆ” za najuspješnije ostvarenje u svim područjima arhitektonskog stvaralaštva u 2015. (ovdje). 

U nastavku donosimo tekst autora o konceptu projekta.

 

1

Vodice su primarno turistički grad, nastao uglavnom slabo kontroliranim širenjem turističke infrastrukture i sadržaja.

10

obuhvat, situacija s mjerilom

U situaciji gdje je gotovo sav raspoloživi prostor privatan i izgrađen, gradske vlasti nastoje pronaći načine da podignu razinu kvalitete javnog prostora i javnih usluga.

 

03 sit

situacija

02 krov_presjek

krov i presjek

 

Projekt uređenja tržnice započeo je kao uređenje pješačke i trgovačke ulice, s nišom za zelenu tržnicu i ribarnicu. Novi krov postavljen je na način da pomiri i uredi neujednačene i dijelom devastirane volumene starog trgovačkog centra.

01 AKSONMETRIJA3

aksonometrija

00

stanje prije uređenja (gore), nova tržnica i ribarnica (dolje)

 

Prvo, usvojeno rješenje, do realizacije jej reducirano i mijenjano kroz više intervencija susjeda i drugih okolnosti koje su odredile konačne sadržaje i gabarite nove tržnice.

3

Rezultirajuća gradnja i uređenje pokazuju moguće dosege javne uprave – da unaprijedi javni prostor u superprivatnom okruženju.

9

 

Odabranim materijalima i rješenjima pomakle su se granice uobičajene gradnje u lokalnom kontekstu Vodica.

Bijeli vidljivi betoni, betonski brušeni pod s ugrađenim instalacijama, koji je ujedno temeljna ploča, robotski rezana drvena lamelirana građa i hi-tech samoperiva teflonska membrana dokazuju da ih je moguće izvesti i u krajevima koji su ili izgubili ili nisu razvijali svoje napredne tehnologije, prepustivši se industriji turizma.

11

5

8

4

6

2

7

 

Autor: Dinko Peračić
Projektant suradnik: Ivan Begonja
Suradnici: Miranda Veljačić, Viktor Perić, Duje Štambuk
Projekt konstrukcije: Kuzmanić & Šimunović projekt d.o.o.
Elektroinstalacije: Elektro klima projekt d.o.o.
Investitor: Grad Vodice i komunalno poduzeće Leć d.o.o.
Izvođači: Minigradnja d.o.o., Drvene konstrukcije d.o.o., Belina d.o.o., Marinexpert d.o.o., Stolarija Gojanović 1969. G. d.o.o
Lokacija: Vodice
Projekt – izgradnja: 2011. – 2015.
Fotografije: Damir Žižić

 

Natječaj za idejno rješenje prostora kod palače Zakmardy u Varaždinu

$
0
0

Grad Varaždin raspisuje, a Društvo arhitekata Varaždin (DAV) organizira i provodi Natječaj za izradu idejnog urbanističko – arhitektonskog rješenja za uređenje prostora zapadno od palače Zakmardy u Habdelićevoj ulici u Varaždinu.

Natječaj je: urbanističko – arhitektonski, opći, jednostupanjski, prvog stupnja složenosti, za realizaciju.

PREDMET I SVRHA NATJEČAJA:

Predmet i svrha natječaja je dobivanje najkvalitetnijeg urbanističko-arhitektonskog rješenja za uređenje bivšeg parkirališta u Habdelićevoj ulici u Varaždinu, na način da se prvenstveno formira pješačka poveznica između parka Vatroslava Jagića i Habdelićeve ulice, ali i poveznica ostalih susjednih mikrozona, te time dobije visokovrijedan javni prostor, koji bi postao nova točka okupljanja građana. Odabrano rješenje će poslužiti kao stručna pologa za potrebnu projektno-tehničku dokumentaciju.

11

PRAVO SUDJELOVANJA I OGRANIČENJA ZA SUDJELOVANJE:

Pravo sudjelovanja imaju sve fizičke i pravne osobe uz uvjet da je najmanje jedan član autorskog tima ili autor pojedinog natječajnog rada ovlašteni arhitekt/arhitektica učlanjen u Hrvatsku komoru arhitekata sukladno hrvatskim propisima. Mogućnost sudjelovanja stranih natjecatelja definirana je Uvjetima natječaja.
Svaki od natjecatelja, pojedinac ili grupa, ima pravo sudjelovanja na ovom natječaju samo s jednim radom. Osobe koje su sudjelovale u izradi nekog natječajnog rada kao suradnici ne mogu predati natječajni rad samostalno.

Na ovom natječaju ne mogu kao natjecatelji sudjelovati: zaposlenici raspisivača, zaposlenici provoditelja, voditelj natječaja, zamjenik voditelja natječaja, članovi ocjenjivačkog suda, zamjenica člana ocjenjivačkog suda, stručna savjetnica, članica tehničke komisije, tajnica natječaja, izrađivači natječajnog elaborata, voditelji Akupunkture grada  i mentori radionice u sklopu Špancirfesta, kao i njihovi suradnici i srodnici u prvom i drugom koljenu, te svi ostali koji bi narušili ravnopravnost natjecatelja ili neovisno odlučivanje ocjenjivačkog suda. Pravo natjecanja nemaju osobe koje, osim za projektiranje, imaju i drugi poslovni interes za predmet ovog natječaja, ako se time ugrožava konkurencija.

13

NATJEČAJNI ELABORAT:

Natjecateljima se stavlja na raspolaganje Natječajni elaborat pripremljen na digitalnom mediju, te ga natjecatelji mogu preuzeti u digitalnom obliku bez naknade, uz prethodnu  registraciju (ostavljanje osobnih podataka – ime i prezime, adresa, e-mail adresa i br. telefona) na e-mail adresi: davnatjecajhabd@gmail.com, nakon čega će im biti dostavljena poveznica na kojoj se mogu natječajne podloge u digitalnom obliku preuzeti s poslužitelja. Ukoliko natjecatelj traži natječajnu podlogu i u analognom obliku, ista će biti dostavljena natjecatelju poštom.

ROKOVI:

Početak natječaja: 17. 3. 2016.
Rok za postavljanje pitanja natjecatelja: 1. 4. 2016. Pitanja se dostavljaju e-mailom na adresu: davnatjecajhabd@gmail.com.
Rok za davanje odgovora na pitanja: 11. 4. 2016. Pisani odgovori bit će objavljeni na www.davz.hr i dostavljeni svima koji su podigli natječajne podloge i ostavili svoju adresu elektroničke pošte.
Rok, način i vrijeme predaje natječajnih radova:  17. 5. 2016.  do 15 sati ukoliko se rad predaje osobno, a u slučaju slanja poštom, pošiljka na pošti treba biti zaprimljena na isti datum do 15 sati.
Predaja natječajnih radova i adresa za slanje istih je: Upravni odjel za komunalni sustav i urbanizam, Trg slobode 12, 42000 Varaždin, s naznakom „NE OTVARAJ – natječajni rad Habdelićeva“.

Na omotnici u kojoj se nalazi rad ne smije biti napisano ime pošiljatelja i/ili nalijepljena povratnica s imenom pošiljatelja. Ukoliko se natječajni rad šalje poštom, a iz formalnih razloga zaprimanja rada potrebno je navesti pošiljatelja, ime, prezime, naziv i adresa koji su dani ili napisani na omotu natječajnog rada pod ˝pošiljatelj˝ ne smiju u imenu, prezimenu, nazivu niti adresi biti isti s bilo kojim od tih podataka vezano na autora natječajnog rada niti upućivati na autora natječajnog rada. Svaki takav rad će se nakon provjere i usporedbe ovih podataka diskvalificirati.

1

 

ČLANOVI I ZAMJENICA ČLANA OCJENJIVAČKOG SUDA, STRUČNA SAVJETNICA, TEHNIČKA KOMISIJA I TAJNICA:
Za ocjenu radova imenovan je Ocjenjivački sud u sastavu pet (5) članova:

Članovi Ocjenjivačkog suda
1. Prof. Nenad Fabijanić, dipl.ing.arh., profesor Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, predsjednik Ocjenjivačkog suda, predstavnik provoditelja
2. Goran Habuš, gradonačelnik, predstavnik raspisivača
3. Mario Sambolec, dipl.ing., pročelnik Upravnog odjela za komunalni sustav i urbanizam, predstavnik raspisivača
4. Valentina Fištrek, dipl.ing.arh., ovlaštena arhitektica, predsjednica DAV-a, predstavnica provoditelja
5. Željko Trstenjak, dipl.ing.arh., pročelnik Konzervatorskog odjela Ministarstva kulture, predstavnik provoditelja

Zamjenica člana Ocjenjivačkog suda
Alenka Piberčnik, dipl.ing.arh., predstavnica raspisivača
Stručna savjetnica
Dr.sc. Kristina Careva, dipl.ing.arh, viša asistentica Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu – predstavnica provoditelja
Tehnička komisija
Maja Kireta, dipl.ing.arh., ovlaštena arhitektica, predstavnica provoditelja
Tajnica natječaja
Tanja Martinec, dipl.ing.arh., ovlaštena arhitektica, predstavnica provoditelja.

NAGRADE:
Ako do određenog roka prispije najmanje tri (3) rada koji su stručno izrađeni i odgovaraju Uvjetima natječaja, Ocjenjivački sud se obvezuje dodijeliti sljedeće nagrade u točnom iznosu i rasporedu kako slijedi:

 

Nagrade prema redoslijedu    Broj nagrada       Neto iznos
   1. nagrada                                  1                           30.000,00 kn
   2. nagrada                                 1                           18.000,00 kn
   3. nagrada                                 1                           12.000,00 kn
   UKUPNO                                  3                           60.000,00 kn

 

Uvjete natječaja pogledajte ovdje.

Više informacija doznajte ovdje.

 

Fotografije: DAV, googlestreetview

Izvor: DAV

 

Za koga gradimo grad?

$
0
0

Ukoliko živite u priobalnom pojasu Lijepe naše, odgovor na pitanje za koga gradimo grad, prilično je jednostavan. Naime, ovdje je većina investicijske moći, bilo da je riječ o privatnom kapitalu ili javnim sredstvima pristiglim od raznih općina i gradova, uperena samo u jedan cilj – zadovoljenje jedne određene, specifične skupine ljudi. Grad se tako gradi, mogli bismo reći, isključivo za turiste.

Rijetki su oni investitori koji si u ovo ekonomski nestabilno doba mogu priuštiti izgradnju vlastite kuće, a ukoliko i mogu, bit će to uvijek kuća s pokojim apartmanom, kako bi se maksimalno osigurala profitabilnost izgradnje te olakšao budući život svojim vlasnicima. Veća izgrađenost i više naplativog sadržaja automatski povlače i brži povrat investicije pa će prilikom planiranja obiteljske kuće glavni parametar biti kako u što manje prostora dobiti što više smještajnih jedinica. Što će se tada dogoditi s ono malo slobodnog prostora što je ostao na parceli i kakva će kvaliteta života biti u takvom objektu, malo koga više zanima.

01

Pogled na Šibenik i njegove tvrđave, Izvor: www.barone.hr

No što se događa kada taj isti obrazac ponašanja – gradnje za turiste – preuzme grad? Što kada grad, umjesto da razmišlja o dobrobiti svojih stanovnika, gradi vođen principima jednog prosječnog investitora – jedan (apartman) meni, dva, tri, odnosno koliko maksimalno stane – njima? I dok prosječni investitor takve prostorne “delikatese” izvodi nauštrb vlastite parcele, odnosno svog vlastitog boravišnog prostora gdje pritom šteti samom sebi (i pokojem susjedu, ovisno o rastezljivosti tumačenja prostornog plana i njegovih parametara), grad iste vratolomije izvodi također nauštrb “vlastite” parcele, no kako on pripada (i) građanima, oni su ti koji trpe posljedice takvog djelovanja.

Kao nedavni primjer izgradnje kojom se ne ide u susret vlastitim stanovnicima možemo vidjeti obnovu tvrđave Barone (kolokvijalno nazivane Šubićevac), jedne od najljepših šibenskih lokacija odakle se pruža prekrasna panorama na cijeli grad. Sama tvrđava, izgrađena 1646. godine pod vodstvom barona Christopha Martina von Degenfelda, po kojemu je i dobila ime, odigrala je značajnu ulogu u obrani grada od najezde Turaka. U vlasništvo grada stupila je 1912. godine, a njezino zadnje aktivno korištenje bilo je početkom 80-ih godina kada na njoj smješten ugostiteljski objekt prestaje s radom.

02

Tvrđava Barone kroz 20. stoljeće, Izvor: www.mok.hr

Bitno je napomenuti i da se tvrđava Barone nalazi unutar grada te je pješački vrlo lako dostupna, a danas, zajedno s tvrđavom sv. Mihovila i sv. Ivana smještenima također unutar grada, te tvrđavom sv. Nikole koja se nalazi na ulazu u šibenski kanal, predstavlja jedan od najvrijednijih povijesnih ostataka grada Šibenika te je kao takva turistički izuzetno atraktivna.

Međutim, tvrđava koja je donedavno stajala neuređenom (ugostiteljski objekt koji se nalazio na njoj u međuvremenu je postao ruševan) te je kao takva bila idealno okupljalište šetača, srednjoškolaca iz obližnjih škola i ostalih slučajnih ili namjernih prolaznika ovoga grada, unijela je i jedan novitet u svojem korištenju – njezin ulaz više nije slobodan, a moguć je samo u radno vrijeme tvrđave. U polemike oko simboličnosti cijene nije potrebno ulaziti jer, jednom nametnuta, ona se lako može mijenjati, najčešće s trendom rasta. Zasad ona iznosi 50 kn za (odrasle) stanovnike grada te im omogućava cjelogodišnji neograničen pristup, a za istu cijenu turisti mogu posjećivati tvrđavu tjedan dana (uz dozvoljen pristup i tvrđavi sv. Mihovila, obnovljenoj 2014. godine, čiji se ulaz također naplaćuje).

03

Tvrđava Barone – prije uređenja, Izvor: sibenskiportal.hr

Ono što je ovdje puno opasnije je princip koji se nameće u korištenju javnog prostora, prostora koji je do jučer bio dostupan svima pod jednakim uvjetima, dok ovakvim činom to prestaje biti, bilo to nekome financijski prihvatljivo ili ne. Uvođenjem naplate ubija se spontanost u korištenju prostora, on se stigmatizira kao prostor za “druge”, i kao takav za svoje stanovnike prestaje biti ono što je donedavno bio – njihov prostor.

Oblikovanjem u isključivo komercijalne (u ovom slučaju turističke) svrhe šalje se poruka vlastitim stanovnicima da taj isti prostor više nije za njih, a ako nije za njih, oni ga i prestaju koristiti. Tako ono što je donedavno bio njihov prostor za šetnju, igru ili odmor, polako postaje – tuđi prostor. Događaji se više ne zbivaju u njemu, za njega se prestaju vezati nova sjećanja te se on, nekoć svima poznat i dostupan, polako briše iz mentalne mape stanovnika grada. Zauzvrat, grad postaje poput kulise, sa stanovnicima koji ga ne poznaju i koji nekim njegovim dijelovima nikad nisu pristupili te nisu emocionalno vezani za njih.

Jednom kada stanovnici postanu stranci u vlastitom gradu, stvorena je idealna podloga za potencijalne prostorne malverzacije. Obzirom da najdragocjenije lokacije tada više ne postoje u memoriji građana, u žudnji za brzim profitom zbog vlastite nemoći i nemaštovitosti u proizvodnji ičega drugoga, gradu je dopušteno koristiti ih kako god želi. Koliko će to biti na štetu ili korist vlastitim stanovnicima, ovisi samo o profitabilnosti korištenja određene lokacije, što nikada i ni pod kojim uvjetima ne bi smio biti glavni i jedini cilj u planiranju prostora, iako to (pre)često jest.

U trenutku pisanja ovog teksta broj ljudi koji su platili svoju godišnju iskaznicu te im je omogućen pristup objema tvrđavama iznosi nešto više od 1.150 – što bi značilo da u gradu koji broji 46 332 stanovnika trenutno samo 2.5% stanovnika može svakodnevno posjetiti tvrđave, odnosno 3.35 % ukoliko gledamo samo gradsko naselje koje broji 34 302 stanovnika. Ovaj tekst nastao je dva tjedna od otvorenja tvrđave Barone, stoga je za očekivati da će se povećati broj izdanih iskaznica, ali tvrđava sv. Mihovila otvorena je 2014., a ista brojka vrijedi i za nju. Obzirom da je ona oblikovno drugačijeg karaktera, s tribinama i pozornicom na kojoj se održavaju koncerti i festivali, može se reći da čak i opravdava potrebu za naplatom.

Međutim, tvrđava Barone svu svoju ponudu bazira na pogledu na grad i na njoj je, osim novog ugostiteljskog objekta, putem virtualne tehnologije omogućen pogled na Šibenik kakav je bio u 17. stoljeću. Koliko će takav jednokratan sadržaj i ograničeno radno vrijeme potaknuti ljude na dosadašnje korištenje tog prostora, a koliko će ga oni jednostavno prestati posjećivati, vrijeme će pokazati.

04

Ulaz u šibensku tvrđavu Barone nakon preuređenja

Dok će se pitanje naplate ulaza pokušati opravdati financijskim teretom održavanja tvrđave čijih su 73% obnove sufinancirali EU fondovi, odgovor možemo naći već u susjednom Zadru, gdje su u ranijem 16. stoljeću sagrađeni bastion Ponton i utvrda Forte unutar kojih se danas nalaze perivoji, a ulaz je besplatan. Sličan primjer imamo i na splitskoj tvrđavi Gripe, također nastaloj u 17. stoljeću i iz istog razloga obrane grada od Turaka. Na njoj se danas nalazi Hrvatski pomorski muzej, Državni arhiv i Umjetnička akademija te je zasad svakome omogućena šetnja zidinama. Međutim, pitanje je koliko još dugo će i ona moći odolijevati komercijalizaciji koja zahvaća javni prostor, obzirom da je već prije koju godinu napravljen projekt obnove, za koji tek treba vidjeti kakve će novitete uvesti u njenom korištenju.

Primjera gdje je pristup samoj lokaciji koja nudi određenu kvalitetu (u ovom slučaju vizuru) slobodan, a naplata se vrši tek kada posjetitelj odluči koristiti određeni sadržaj (u ovom slučaju “virtualni muzej”) u Hrvatskoj je, zbog pojačane komercijalizacije javnog prostora nažalost sve manje, ali gradovi koji svoju ekonomiju baziraju (i) na turizmu moraju naći ravnotežu ukoliko ne žele otjerati vlastite stanovnike. Naime, jedno je naplatiti sadržaj čija je proizvodnja imala cijenu – odnosno utrošila nečije vrijeme i novac, a sasvim je druga stvar naplatiti nešto već prisutno, na čije stvaranje nismo utjecali, zbog čega bismo njegovu dobrobit svi trebali moći jednako uživati – bilo da je riječ o vizuri, moru, šumi ili bilo kojem drugom javnom dobru.

Nije isključeno da grad koji je nekoć održavala industrija danas propašću iste mora naći i druge izvore prihoda, a turizam kao takav prečesto postaje postaje jedina i najjednostavnija opcija, ali planiranje grada nikada i po nikakvoj osnovi ne bi se smjelo izvoditi samo u svrhu turizma, a pogotovo ne nauštrb njegovih stanovnika.

Stoga treba pohvaliti što je grad Šibenik krenuo u revitalizaciju zapuštenih tvrđava te upravljanje istima prepustio javnoj ustanovi koja zasad, kroz raznorazne kulturne manifestacije, uspješno obavlja svoju ulogu, ali i upozoriti na opasnost fokusiranja gradske politike isključivo na turizam. Šibenski Barone trebao bi otvoriti svoj ulaz dosadašnjim šetačima, srednjoškolcima ili slučajnim i namjernim prolaznicima, a ukoliko već treba nešto naplaćivati, neka to onda bude “virtualni muzej”. Time se neće naštetiti lokalnom stanovištvu, turistima će biti na raspolaganju korištenje i naplata dodatnog sadržaja koji je ovdje radi njih i napravljen, a omogućit će se suživot između “jednih” i “drugih” te tvrđava neće prestati biti “naš” i postati “njihov” prostor.

05

Tvrđava Barone – nakon uređenja, Izvor: www.sibenik.in

Isti obrazac u korištenju prostora trebao bi se primijeniti i na preostale dvije tvrđave koje u skoroj budućnosti čeka prenamjena – tvrđavu sv. Ivana i tvrđavu sv. Nikole. Dok je projekt uređenja sv. Ivana već napravljen te je nedavno aplicirao na sredstva iz EU fonda, sv. Nikola trenutno je u procesu kandidature na UNESCOVU listu kulturnih dobara. Prva faza sanacije nedavno je završena i zasad se, kako stvari stoje, u njezin izgled zbog same kandidature ne bi smjelo previše zadirati. Međutim, ukoliko u budućnosti do toga dođe, trebalo bi izbjeći propust kao na prethodne tri gradske tvrđave, a to je izrada projekta bez provedbe arhitektonskog natječaja, kao nečega što bi, kada je riječ o ovako osjetljivim lokacijama, trebalo osigurati što kvalitetnije rješenje.

Sv. Nikola kao najosebujnija šibenska tvrđava, zbog svoje pozicije i oblikovanja ima izuzetan potencijal u javnom korištenju. Tome pridonosi i ne tako davno formirana šetnica koja se proteže duž kanala sv. Ante i omogućuje joj povezanost s gradom te bi za dobrobit građana bilo šteta da ih dopadne sudbina ograničenja u korištenju tog zanimljivog prostora, kao što se dogodilo na Baroneu. Dobro promišljenim planiranjem budućeg sadržaja na tvrđavi, koji će uzeti u obzir sve potencijalne korisnike ovog prostora, trebalo bi se omogućiti jednakopravno korištenje istoga. A komercijalni sadržaj, ukoliko tu već mora biti, neka se postavi kao prateća ponuda, a ne kao misao vodilja i osnova na kojoj se bazira njegov razvitak.

Uprava ovoga grada, čiji turistički razvoj tek dobiva zamah, sada je na prekretnici te još stigne odlučiti za koga će graditi grad – za svoje stanovnike ili za ljude kojima je ovo samo jedna od točaka na turističkoj mapi.

Odnosno, kao što je dobro uočio David Harvey: “Pitanje kakav grad želimo ne može se odvojiti od pitanja kakvi ljudi želimo biti, kakve društvene odnose tražimo, kakve odnose prema prirodi cijenimo, kakvu svakodnevicu želimo, kakve tehnologije smatramo prikladnima, kakve estetske vrijednosti zastupamo. Pravo na grad stoga je mnogo više nego pravo na pojedinačan pristup resursima koje grad utjelovljuje: pravo na grad je pravo da se mijenjamo mijenjajući grad prema svojim željama.”

 

Ana Selak

 

 

Stambena politika segregacije

$
0
0

Predstavljanje publikacije “Geografije segregacije” uz razgovor “Slučaj Struge” održat će se večeras, 22. ožujka 2016. u 19 h u Galeriji Miroslav Kraljević, u Šubićevoj 29, u Zagrebu.

01

“Publikacija ‘Geografije segregacije’ nastala je kao finalni produkt dvogodišnjeg partnerskog projekta Galerije Miroslav Kraljević te udruga Socijalni rub – zanimljive neispričane priče (SF:ius), ARCHIsquad i Romske organizacije mladih (ROM). Krećući od istraživanja uvjeta stanovanja romske zajednice u gradu Zagrebu, područje interesa publikacije širi se kako bi na kraju obuhvatilo pitanje socijalnog stanovanja općenito te s njim povezane prostorne marginalizacije.

02

 

Publikacija se sastoji od šest kraćih tekstova i priloga, kojima je cilj pridonijeti sve aktualnijoj raspravi o nedostatku održive stambene politike, a raspon tema obuhvaća croquis historijata nacionalne stambene politike (Tamara Bjažić Klarin), recentne pokušaje zbrinjavanja stambenih potreba na primjeru Novog Jelkovca (Antonija Komazlić & Jere Kuzmanić), prijedlog ‘privremenog’ rješenja za unapređenje stambenih uvjeta Roma (ARCHIsquad), opis dosadašnjih strategija i javnih politika koje smjeraju unapređenju životnih uvjeta Roma (Nikola Puharić) te, naposlijetku, refleksiju o umjetničkim projektima koji kao svoje polazište uzimaju društveno relevantne teme (Tihana Bertek).

 

1

Razgovorom ‘Slučaj Struge’ namjeravamo predstaviti dio projekta koji nije reprezentiran u publikaciji, a koji je akumuliran kroz terenska istraživanja te komunikaciju sa stanovnicima romskih naselja u gradu Zagrebu.

Prvi teren u istraživačkoj fazi rada na publikaciji bio je naselje Struge. Pola godine kasnije, 21. studenog 2015., HEP, odnosno nadležne gradske instance bez obavijesti stanovnicima isključuju struju cijelom naselju. U tim uvjetima tamo trenutno živi 10 obitelji s više od četrdesetero maloljetne djece. Kroz razgovor ćemo pokušati rekonstruirati ‘slučaj Struge’ kao paradigmatski primjer gradskog nemara. Ocrtat ćemo institucionalne okvire sistema romske marginalizacije, ali pokušat ćemo naznačiti i smjernice za potencijalno rješavanje problema.

U razgovoru sudjeluju Bojan Mucko (moderator), Osman Muratović (udruga Zuralipe specijalizirana za humanitarnu pomoć i zagovaračku praksu) te Safeta Mašić (stanovnica naselja Struge)”, kaže se u pozivu.

 

Fotografije: publikacija “Geografija segregacije”

 

O pokušaju zbrinjavanja stambenih potreba u Novom Jelkovcu čitajte uskoro na našem portalu, a više današnjem događaju možete saznati i ovdje.

 

Igor Eškinja dobitnik prve T-HTnagrade@msu.hr

$
0
0

Umjetnik Igor Eškinja za djelo “Arhitektura optimizma” dobitnik je prve nagrade u vrijednosti od 50 tisuća kuna devetoga natječaja T-HTnagrada@msu.hr, Neli Ružić za djelo “Stolen Future” pripala je druga nagrada u vrijednosti od 45 tisuća kuna, a Vesni Mačković za instalaciju “Pozdrav” treća nagrada vrijedna 40 tisuća kuna.

1

Igor Eškinja, Arhitektura optimizma

Prosudbeno povjerenstvo ocijenilo je kako Eškinja na jedinstven način koristi vizualni materijal snimljen u riječkim stambenim naseljima nastalim 70-ih godina te pariškom predgrađu Vitry Sur Seine. Obje urbanističke cjeline su velike spavaonice izgrađene u vrijeme visokoga modernizma, navodi povjerenstvo i naglašava kako se u riječkoj stanovništvo kontinuirano smanjuje, a pariška je vitalna i živa. Propast industrije, jednog od glavnih pokretača gospodarskog i društvenog razvoja grada, kao rezultat loše politike, te mutnih poslova pretvorbe i privatizacije u 90-ima, ostavlja nesagledive posljedice na stanovnike, ali i urbanu sliku grada.

Ono što je nekad bilo znakom napretka i prosperiteta sada djeluje uznemirujuće zbog ispražnjenosti i zapuštenosti, a Eškinja je, tvrdi povjerenstvo, fragmente preuzete iz stvarnosti transponirao u novu vizualnu situaciju s originalnim komentarom društveno-političkih pojava tranzicijske Hrvatske.

 

072

Neli Ružić, Stolen Future

Intervencija Neli Ružić, “Stolen Future”, u sklopu građanske kampanje za zaštitu trogirskog motela istaknutog arhitekta Ivana Vitića usredotočena je devastiranu arhitekturu pomoću medija svjetla (više ovdje). Različitim bojama osvijetlila je otvore šest zapuštenih bungalova po kojima je Motel Trogir osobito poznat. Minimalističkom i nadasve poetičkom gestom intervenirala je u povijesne ostatke modernističke arhitekture, simbole turističkog i gospodarskog prosperiteta, danas ruševine modernističkih utopija. Na originalan je način istakla potrebu obnove zapuštenih i zaboravljenih arhitektonskih ostvarenja socijalističkog modernizma, te osjećaj praznine sadašnjosti, stanje odsutnosti i propadanja. Svjetlo je nakratko stvorilo privid svečanosti i prisutnosti, mogućnosti ostvarenja izgubljenih potencijala.

425

Neli Ružić, Stolen Future

 

Vesna Mačković doselila je u Sisak 1990. kao 15-godišnjakinja, ali bolest i izoliranost joj onemogućuju uspostavljanje komunikacije s gradom i stanovnicima. Nakon 13 godina izlazi iz izolacije, ali u gradu su posve nove okolnosti. Grad je opustošen ratom, industrija je uništena i teške gospodarske okolnosti izazivaju depresiju i prazninu u sugrađana. Odlazak iz toga grada donosi joj kratkotrajno olakšanje, ali i dalje razmišlja o građanima i njihovim životnim sudbinama. Performansom koji izvodi u prostoru napuštene Željezare Sisak, ponovno se vraća, ali samo kako bi nam pokazala da se mogu prevladati poteškoće i privremena ograničenja. Suočila nas je s osobnim tjelesnim ograničenjima, ali i snagom da ih odlučnošću duha prevlada i krene dalje, ne obazirući se na prošlost i trenutačne poteškoće. Mjesto napuštene željezare, mizanscen je njezina potresnog i dubokog obračuna sa svim “duhovima” iz prošlosti, kako na osobnoj tako i kolektivnoj razini. Zaključak priče je katarzično oslobađanje kroz težak put vlastitog sazrijevanja i rasta. Iako na trenutke uznemirujuća, svakog dotiče snagom istine i iskrom nade.

3

Vesna Mačković, Pozdrav

 

Nagrade su umjetnicima uručene u utorak u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu. Na natječaj su pristigla 172 rada, a 38 ih je predstavljeno na izložbi.

Ove godine dodijeljena su i posebna priznanja za iznimna ostvarenja: Tanji Dabo, Ladi Sega i umjetničkom dvojcu Borku Vukosavu i Marini Paulenko.

Nagrađeni radovi postaju dio stalnoga postava u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu. Dobitnik nagrade publike bit će proglašen 30. ožujka 2016., nakon završetka izložbe i prebrojavanju glasova.

 

Fotografije: arhiva, tportal

Izvor: Hina/MSU

 


Design District Zagreb objavio otvoren poziv kreativcima

$
0
0

Ususret prvom održavanju Design Districta Zagreb koji će svojim programom afirmirati zonu Martićeve kao kreativnu gradsku četvrt – objavljen je natječaj “Mali pomaci” i otvoren je poziv na sudjelovanje u programu. Pred dizajnerima, arhitektima, umjetnicima, ali i drugim autorima stoji zahtjevan, ali uzbudljiv zadatak u stvaranju novih stalnih i povremenih korisnih sadržaja u ovoj četvrti.

Poticaj sudjelovanju u natječajima svakako je doprinos lokalnom razvoju kroz inovativno promišljanje, ali i mogućnost stalne implementacije odabranih radova koji će biti izloženi za vrijeme trajanja festivala od 16. do 19. lipnja. Detaljnije se o svakom natječaju može saznati ovdje, gdje se ujedno odvijaju i prijave.

 

NATJEČAJ “MALI POMACI”

1

Natječaj “Mali pomaci” organizira se u suradnji s Uredom grada Zagreba za strategijsko planiranje i razvoj, a namijenjen je dizajnerima, arhitektima, umjetnicima i drugim autoricama i autorima iz Hrvatske i inozemstva.

Njegov je cilj doći do kvalitetnog, izvedivog i funkcionalnog dizajna objekata namijenjenih “zoni Martićeva”, kao i do inteligentnih koncepata s mogućnošću poboljšanja života i navika stanovnika četvrti.

Fokus natječaja je na dizajnerskim scenarijima i prototipovima kao mogućim rješenjima za uočene probleme na području urbane opreme i fluidnih koncepata. Urbana oprema shvaćena je u ovom kontekstu široko i nekonvencionalno, poput one namijenjene predahu i odmoru, te one koja je koncipirana i/ili predložena s obzirom na uočene potrebe i problemske situacije u “zoni Martićeva”. Pod fluidnim konceptima traže se pametne, korisne i niskobudžetne dizajnerske intervencije u javnom prostoru, site-specific radovi sa sposobnošću razvijanja međusobne interakcije građana i njihovog životnog prostora.

Rok za prijavu projekata je 20. travnja, a svi radovi koji uđu u uži izbor natječaja, bit će predstavljeni publici na uličnoj izložbi u sklopu festivala Design District Zagreb te u pripadajućem katalogu.

Cjeloviti raspis natječaja “Mali pomaci” nalazi se na internet stranici Design Districta Zagreb, gdje se ujedno na njega može i prijaviti (ovdje).

 

POZIV ZA SUDJELOVANJE U PROGRAMU DESIGN DISTRICTA ZAGREB

2

Design District Zagreb poziva na prijavu dizajnerskih, arhitektonskih, likovnih i drugih koncepata i realizacija koji afirmiraju dizajn i kreativnost u kontekstu urbanog razvoja te koji su pogodni za izlaganje i predstavljanje kako u javnom prostoru četvrti, tako i u neiskorištenim zatvorenim prostorima, odnosno onim prostorima koje će Festival imati na raspolaganju za privremenu upotrebu (ulični izlog, galerija, stan, dvorište i slično).

S obzirom na otvorenost Festivala prema najširoj publici, dobrodošli su projekti koji se obraćaju različitim skupinama – od stručnjaka, turističkih posjetitelja, stanovnika četvrti itd. Poziv za sudjelovanje u programu otvoren je za sve zainteresirane dizajnere, arhitekte, likovne umjetnike i druge kreativce, neovisno o njihovoj dobi, profesionalnom statusu ili državljanstvu. Poziv je otvoren za fizičke i pravne osobe: nezavisne autore, umjetničke organizacije, udruge ili tvrtke.

Sve prijave podložne su selekciji organizacijskog tima, a bit će izabrani oni radovi koji s kritičkim gledištem stručno doprinose programu, a koji su u svojoj biti eksperimentalni i inovativni. Jednako tako su dobrodošli mali i nepretenciozni komunikativni projekti koje je moguće konzumirati u opuštenom festivalskom kontekstu i koji će doprinijeti približavanju metodologije dizajna širokoj javnosti.

Zainteresirani autori mogu se na poziv prijaviti isključivo ispunjavanjem online prijavnice, najkasnije do 10. svibnja 2016. na linku.

Organizatori Design Districta Zagreb su Croatian Design Superstore i Dizajn centar Zagreb. Projekt se odvija u suradnji s Turističkom zajednicom Grada Zagreba i Gradom Zagrebom, odnosno Gradskim uredom za strategijsko planiranje i razvoj Grada te uz podršku Hrvatskog dizajnerskog društva, Društva arhitekata Zagreba i Udruženja hrvatskih arhitekata.

 

 

“Krstarica Potemkin”– novi studentski dom u Osijeku

$
0
0

Predstavljamo projekt koji je na natječaju za idejno urbanističko-arhitektonsko rješenje zgrade studentskog paviljona u sveučilišnom kampusu u Osijeku odbran kao najbolji te će poslužiti kao podloga za izradu daljnje potrebne dokumentacije.

Od 34 pristigla rada Ocjenjivački sud prvu je nagradu u iznosu od 75 000 kuna dodijelio autorima Ani Begović, Kati Marunici, Andriji Matotanu, Nikici Pavloviću, Nenadu Ravniću, Goranu Rukavini i Filipu Vidoviću iz arhitektonskog ureda NFO koji su svoj projekt nazvali “Krstarica Potemkin”.  O konceptu projekta u nastavku govore sami arhitekti.

8

Nova zgrada studentskog doma formira s postojećim paviljonima studentski trg, koji čini dio ulazne sekvence zapadnog prilaza kampusu.

1

Opsežan program doma i nedvosmislene oblikovne smjernice rezultirali su longitudinalnim volumenom, dimenzija usporedivih s onima glasovite ruske krstarice Potemkin.

9

Oblikovanju zgrade prethodilo je usuglašavanje opsežnog sadržaja doma s mjerilom okolnih zgrada i vizurama iz kampusa u kojima se pojavljuje.

0010

 

Osnova predloženog koncepta je funkcionalno diferenciranje sadržaja doma na zajedničke (javne) prostore i privatne prostore (sobe) na način da se razbije velika struktura doma na četiri manje koje su u mjerilu postojećih domova te međusobno povezane zajedničkim sadržajima.

0011

 

Situacija

Izduženi volumen zadanoga formata prekrojen je u četiri “samostojeće” cjeline “utopljene” u javne tj. zajedničke prostore. Dinamika zatvorenih i otvorenih prostora postavljena je u odnosu na pročelja susjednih zgrada, pješačkih tokova te vizura kampusa.

 

Pukotine koje su nastale među formiranim volumenima studentskih soba ispunjene su preostalim, javnim sadržajima doma – komunikacijama, blagovaonicama, dnevnim boravcima i učionicama. Ovi prostori obavijeni su perforiranom ovojnicom, koja propušta pogled prema van, ali i naznačuje unutrašnju dinamiku korištenja doma pogledima izvana.

0012

Tlocrt prizemlja

Pozicije javnih sadržaja određene su u odnosu na kadrove sveučilišnog kampusa u kojima se kuća pojavljuje; studentski trg, prilaz s Vukovarske ulice, parking s ulazima u sveučilišta te centralni prostor sveučilišta s menzom u svojem žarištu.

0017

Tlocrt 1., 2., 3. i 4. kata

0018

Presjeci

 

Javnim sadržajima doma pripada i podrum koji je realno vanjski prostor, koji se stapa s perforiranom ovojnicom i podvlači pod volumene studentskih soba, odižući ih tako od tla. Na taj se način istovremeno anulira neugodan osjećaj “mračnog podruma”, ali i povećava kvaliteta soba smještenih u prizemlju.

0013

Tlocrt podruma

Parking za bicikle frekventno je korišten dio podruma, kojim dnevno cirkulira nezanemariv broj studenata. Stoga se u okviru parternog oblikovanja podruma, razlikom u materijalu, predlaže reprezentacija povijesnih slojeva otkrivenih arheološkim iskopom.

0016

Presjek

Na taj način podrum prestaje biti isključivo servisni dio zgrade te postaje neočekivani arheološki poligon, kadriran parkiranim biciklima, čiji se broj i raspored gotovo neprestano mijenja.

 

 

0020

 

Predloženo rješenje pruža kapacitet od 798 ležaja. Sobe su orijentirane istočno i zapadno, prirodno osvijetljene i ventilirane, zaštite od sunca ostvarene u vidu otkopnih elemenata i žaluzina u potkrovlju, izvedenima u skladu s rasterom pročelja.

2

3

4

5

7

6

 

 

Društveno angažirana arhitektura

$
0
0

Povodom objavljivanja knjige “Ernest Weissmann: Društveno angažirana arhitektura, 1926. – 1939.” autorice Tamare Bjažić Klarin razgovarat će se o ovom arhitektu i knjizi u Oris Kući arhitekture 31. ožujka 2016. u 19 sati.

05

Zakladna i klinička bolnica, Zagreb, autor: E. Weissmann

 

U razgovoru koji moderira Leo Modrčin sudjeluju akademik Andrija Mutnjaković, Željka Čorak, Andrej Uchytil i autorica.

 

2

 

Susretljivošću Hrvatske televizije povodom razgovora bit će prikazan i kratki video-isječak o rezultatima natječaja za centar Skopja u kojoj se osobno pojavljuje Ernest Weissmann.

 

Više o monografiji čitajte ovdje.

 

Natječaj za vizualnu interpretaciju “Inicijative Višnjan”

$
0
0

Društvo arhitekata Istre – Societa’ architetti dell’ Istria (DAI-SAI) raspisuje natječaj za vizualnu interpretaciju “Inicijative Višnjan” – programa kojeg provodi u suradnji s grupom Katalizator.

 

1

Na natječaj se mogu prijaviti svi zainteresirani mladi neafirmirani kreativci, a prednost imaju studenti dizajna, arhitekture, likovnih akademija i srodnih fakulteta.

Početak natječaja: utorak, 29. ožujka 2016.
Rok za postavljanje pitanja: ponedjeljak, 4. travnja 2016.
Rok za predaju radova: ponedjeljak, 18. travnja 2016. (23:59)
Objava rezultata: subota, 23. travnja 2016.

Radove slati isključivo mailom na: grupa.katalizator@gmail.com.

Sve dodatne informacije možete pročitati ovdje.

Dom kulture u Bakru

$
0
0

Predstavljamo projekt Doma kulture u Bakru, autora Saše Randića i suradnika. U nastavku donosimo tekst arhitekta koji govori o kontekstu i konceptu projekta.

Dom kulture u Bakru, tada Društveni dom, sagrađen je još 70-tih godina prošlog stoljeća. Društveni i kulturni domovi imali su jasno definirano mjesto u sustavu, kao prostori za širenje kulture u manjim sredinama.

Tri su bitna obilježja tadašnjeg društva koja su odredila takvu poziciju društvenih domova. Prije svega, kultura je imala ideološki jasno definiranu poziciju kao dio društvene nadgradnje, a samim tim i operativne mehanizme koji su poticali različite oblike kulturnog i društvenog djelovanja, uključujući i amatersku razinu.

04

Bakar

Nadalje, potreba opismenjavanja i obrzovanja hrvatske poslijeratne populacije djelovala je poticajno na razvoj kulturno-prosvjetnih društava, kao glavnih nosilaca prosvjećivanja i razvoja kulturnog života.

I konačno, razvijena tradicija društvenih događanja našla je svoj prostor u domovima. Primjerice, u slučaju Bakra i okolnih primorskih naselja, Maškare su isključivo bile vezane uz domove kulture po mjestima, sve do pojave Riječkog karnevala 90-tih.

22

Foto: Lijepom našom u Domu kulture u Bakru, izvor: Novi list

 

U tom pogledu se socijalistički društveni domovi nastavljaju na tradiciju narodnih domova, u kojima se odvijala cjelokupna kulturna aktivnost lokalne sredine, od edukacije do umjetničkog stvaralaštva, ali su služili i kao prostor okupljanja. Prepoznati kao centar mjesta, društveni domovi su oblikom odražavali svoju relevantnost, i nerijetko su građeni kao predimenzionirani i monumentalni objekti.

 

08

Dom kulture u Bakru 2016., šira situacija

 

Domovi su uglavnom građeni u mjestima izraslim na poslijeratnoj industrijalizaciji. Izgradnja bakarskog doma kulture uklapa se u taj obrazac, plastično vidljivog odnosa društvene baze, prezentirane kroz tešku industriju, i društvene nadgradnje, prisutne u domu.

Tijekom 70-tih godina u Bakru je sagrađena koksara nasuprot luke rastresitog tereta, zauzimajući slobodni teren uz obližnju rafineriju nafte u Urinju. Ugljen iz luke rastresitog tereta transportiran je kroz veliku betonsku cijev, uronjenu u sam zaljev, u neposrednoj blizini povijesne gradske jezgre. Brutalnost zahvata nije Bakar pretvorila u simbol uspješne industrijalizacije, nego zagađenja i devastacije, i u konačnici razvila otpor ideji bilo kakve proizvodnje na obalnom pojasu. Slučajevi poput Bakarskog doveli su do današnje strategije upravljanja prostorom uz more, uobličene zakonom iz 2004. godine, koja je isključila industrijsku proizvodnju iz obalnog pojasa.

ATMOSFERA, one?i¨?enje, biv¨e one?i¨?enje koksare u Bakru

Koksara u Bakru

Dom u Bakru je projektiran 1976. godine, projekt potpisuje Leda Grbac. Zgrada je karakterističnih oblika kasnog modernizma 70-tih, koja je proporcijama i oblogom od metala odgovorila na tadašnje industrijsko mjerilo Bakra, nalazeći se neposredno uz koksaru i lučku infrastrukturu. Dom je bio podijeljen u nekoliko odvojenih cjelina, karakterističnih za sve tadašnje domove; prostore za društva i mjesnu zajednicu, glavnu dvoranu za razna događanja i predstave, te kafe bar i kuglanu.

06

Dom kulture u Bakru prije obnove

S tranzicijskim promjenama nestala je koksara, ali i društveni okvir u kojem je dom nastao. Kao i u drugim sredinama, bez odgovarajućih izvora financiranja, prevelik za potrebe grada, dom je postupno propadao, sve do trenutka kada je 2012. godine započela njegova obnova.

05

Dom kulture u Bakru prije obnove

 

Arhitektonski koncept obnove prevelike zgrade ekspresivnih oblika, afirmira upravo tu činjenicu da se radi o prevelikoj zgradi ekspresivnog oblika.

 

09

Unutrašnjost zgrade očišćena je od pregrada, tako da zgrada u unutrašnjosti izgleda kao veliki natkriveni javni prostor, koji se otvara prema okolnom terenu. Zgrada je koncipirana kao prazna ljuska, koja u sebi može primiti različite sadržaje. Ili jednostavno biti prazni, natkriveni javni prostor, koji se ciklički popunjava tradicionalnim događanjima poput maškara, ili koncertima.

01

Velika dvorana odijeljena je konstruktivnim zidom od preostalog dijela zgrade, u kojem je u zajedničkom prostoru planirana postava cafe bara, udruga, radionica i zabavnih sadržaja.

027

020

019

025

026

024

022

028

021

Ovaj prostor otvara se na unutarnje dvorište, te na novu terasu zapadno od zgrade, koja gleda na zgradu srednje pomorske škole.

013

011

010

Ekspresivna geometrija zgrade reducirana je na osnovne geometrijske oblike, koji su dodatno naglašeni bojama. Volumeni zgrade imaju pojednostavljenu geometriju, s istim materijalom apliciranim na krovove i zidove zgrade.

012

014

07

Obnova zgrade trajala je nekoliko godina, s karakterističnom dinamikom za uređenje objekata kulture, te je kroz to razdoblje na projektu sudjelovao veći broj ljudi.

018

017

016

015

Autorski tim:
Randić i suradnici d.o.o.
Saša Randić, Vesna Milutin, Daša Manojlović, Olivija Horvatić, Tina Filjak Juračić, Iva Šulina, Sanja Ipšić-Randić, Iva Vucković
Konstrukcija: Ivan Arbanas
Termotehničke instalacije: Andrija Čuljak
Elektroprojekt: Damir Šiljeg

Fotografije: Jure Živković

Početak gradnje: 2012.
Završetak gradnje: 2016.

 

Viewing all 609 articles
Browse latest View live