Quantcast
Channel: arhitektura – Pogledaj.to
Viewing all articles
Browse latest Browse all 609

Preminuo prof. emeritus dr. sc. Edo Šmidihen

$
0
0

U nedjelju 13. rujna 2015. godine, u 85. godini života, preminuo je uvaženi professor emeritus dr.sc. Edo Šmidihen, dugogodišnji zaslužni nastavnik Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te istaknuta ličnost hrvatske arhitekture.

1

“Edo Šmidihen rođen je 1930. u Celju. U Zagrebu živi od 1937., gdje je i maturirao. Diplomirao je 1955. na Arhitektonskom odsjeku Tehničkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, a doktorirao 1981. obranivši disertaciju ‘Prilog primjeni teorije zvučnog gušenja dvostrukih pregradnih zidova’.

Već tijekom studija i neposredno nakon diplomiranja radio je kao projektant u arhitektonskom birou ‘Vitić’ i ‘Novak’, a zatim u Zavodu za građevne konstrukcije AGG fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. 1958. zaposlen je u zvanju asistenta na AGG fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, na Katedri za građevne konstrukcije. Stručno se usavršavao u Bouwcentrum u Rotterdamu 1964.-65. godine. Habilitirao je 1972. na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu s radom ‘Razmatranje konstrukcija kojima se ograničava prijenos zvuka’. Iste godine biran je za stalnog nastavnika predmeta Građevne konstrukcije u zvanju docenta. Viši znanstveni suradnik postao je 1982., a znanstveni savjetnik 1987. Zvanje izvanrednog profesora stekao je 1981., a redovitog profesora 1987. Na Arhitektonskom fakultetu bio je prodekan u više mandata, sudjelovao je u reformi studija, organizirao je uvođenje studija Više stručne spreme i bio voditelj tog studija u razdoblju 1978. do 1981. godine. Godine 1981. izabran je za dekana koju je funkciju obavljao u dva mandata. Pokrenuo je osnivanje Studija dizajna, kojeg je vodio od osnutka do 1998. godine. Umirovljen je 1999. godine. Godine 2002. dodijeljeno mu je počasno zvanje professor emeritus.

2

Boris Magaš, Edo Šmidihen i Radovan Horvat: Muzej revolucije, Sarajevo, foto: arhiva

Prof. Edo Šmidihen značajna je ličnost hrvatske arhitekture, a njegov se profesionalna aktivnost, osim u području projektiranja i realizacije istaknutih građevina suvremene hrvatske arhitekture, proteže i na znanstveno istraživanje fizikalnih fenomena u zgradarstvu, te na intenzivan pedagoški rad tijekom kojeg je sudjelovao u odgoju više od četrdeset generacija hrvatskih arhitekata.

Samostalno ili u koautorstvu projektirao je brojne izvedene zgrade: Stambene tornjeve u Zenici, Trgovine opskrbnog centra Trnsko, Muzej revolucije u Sarajevu (s Borisom Magašem) i niz osmogodišnjih škola i gimnazija u Zagrebu. Uz navedeno vrijedno je spomenuti i Dom vojske u Karlovcu, Robne kuće u Varaždinu i Obrovcu, te više obiteljskih i ladanjskih kuća. Kao koautor sudjelovao je u na velikom broju natječaja od kojih su mnogi nagrađeni. Od tih radova treba kao posebno značajne izdvojiti: Zgradu CK Hrvatske, Dom RTV Zagreb, Zapadni ulaz u grad Zagreb. Autorski prosede Ede Šmidihena odlikuje jednostavnost i čistoća tlocrtne koncepcije koja uvijek proizlazi iz funkcije zgrade. Ova lapidarna jasnoća rješenja javlja se i kao rezultat smišljenog ekonomiziranja raspoloživom tehnologijom, utrošenim materijalom i financijskim sredstvima. Odlično poznavanje konstrukcija i karakteristika materijala olakšalo mu je put do arhitektonskih realizacija.

3

Radovan Nikšić, Edo Šmidihen: Osnovna škola u Trnskom, Foto: Bojan Arežina

Autor je brojnih znanstvenih i stručnih radova, članaka i izvještaja iz područja arhitektonskih konstrukcija i fizike zgrada, posebno iz područja arhitektonske akustike i zaštite od buke. Autor je i knjige Zvučna izolacija dvostrukih pregradnih zidova (Zagreb,1983). Vodio je istraživanje prostornih koncepcija rješenja Nacionalne, sveučilišnih i gradskih knjižnica (1976.-82.), znanstvene projekte ‘Arhitektonske konstrukcije u funkciji zaštite izgrađenih prostora’ (1986.-90.) te ‘Fizikalno-tehničke i higijenske karakteristike zgrade’ (1980.-85.).

Tijekom svog stručnog djelovanje obavljao je niz stručnih i društvenih funkcija posebno u Društvu i Savezu arhitekata Hrvatske, Savezu inženjera i tehničara hrvatske, u Odborima i Komisijama Skupštine grda Zagreba i Republičkog sekretarijata za prosvjetu, kulturu i fizičku kulturu SRH. Za aktivno sudjelovanje u radu Društva arhitekata imenovan je Zaslužnim članom Saveza arhitekata i Zaslužnim članom Saveza inženjera i tehničara Hrvatske. Bio je i počasni član Hrvatskog dizajnerskog društva.

U dva navrata nagrađen je najvažnijom godišnjom strukovnom nagradom ‘Viktor Kovačić’ i to: 1956. godine za zgradu Muzej narodne revolucije u Sarajevu (zajedno s arhitektom Magašom) i 1972. godine za realizaciju Osmogodišnjih škola u Zagrebu (zajedno s arhitektima Nikšićem i Dragomanovićem). Godine 1996. odlikovan je odličjem ‘Reda Danice Hrvatske’ s likom Marka Marulića.

Zbog cjelokupnog značajnog profesionalnog i znanstvenog opusa te nemjerljivog doprinosa u formiranju brojnih generacija arhitekata, s kojima je neumorno i bezrezervno ustrajao na najvišim pedagoškim kriterijima, profesoru Šmidihenu iskreno zahvaljujemo, uz duboko i trajno poštovanje”, stoji u priopćenju Udruženja hrvatskih arhitekata.

 

Izvor: Udruženje hrvatskih arhitekata

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 609

Trending Articles


Zabranjena jabuka 64. I 65. epizoda!


KENO SISTEM 15,4,4,10


Napusteni andjeo - epizoda 156


Ludi od ljubavi - epizoda 4


Folk - epizoda 3


Vrati moju ljubav - epizoda 22


Bolji zivot - epizoda 47


Martina Sedlić


Kradljivac srca - epizoda 52


Magicna privlacnost - epizoda 56


Moja sudbina - epizoda 37


Uličarka, francuski film (15) (kod. na sat.)


Neukrotivo srce - Divlja u srcu - epizoda 117


Ljubav na kocki - epizoda 107


Re: ALFA PLAM COMMO 21kw pec na pelet za etazno


Osveta ljubavi - Pasion de Gavilanes - epizoda 30


Sjene proslosti - Epizoda 16


New Post: Nova fiskalizacija


Običaji u svijetu kod vjenčanja. Neka su baš…


Slatka tajna - epizoda 118