Osim uništavanja pojedinačne tisućljetne kulturne baštine kao što je to bilo nedavno miniranje arheoloških ostataka Palmire, rat u Siriji i Iraku, iza sebe ostavlja i uništenje čitavih gradova.
Nacionalni muzej u Alepu, autori: Zdravko Bregovac i Vjenceslav Richter
Tako neki dijelovi Alepa, jednog od najstarijih kontinuirano naseljenih gradova na svijetu, najvećeg sirijskog grada i uopće jednog od najvećih gradova Levanta, danas izgledaju kao Guernica ili Vukovar u vremenu najžešćih borbi. Po nekim procjenama, u Alepu je uništeno i više od 60 posto povijesne jezgre koja je upisana na listu svjetske baštine UNESCO-a.
Ruševine Alepa
U ratnom kaosu stradava sve: od minareta Velike džamije izgrađenog u 11. stoljeću i srušenog 2013., do brojnih suvremenijih zgrada. Autori jednog takvog modernog zdanja, a čija je sudbina neizvjesna, su hrvatski arhitekti Zdravko Bregovac i Vjenceslav Richter.
Skica muzeja
Nacionalni muzej u Alepu izgrađen je temeljem javnog natječaja iz 1975. godine po Bregovčevom i Richterovom pobjedničkom projektu.
Crtica iz povijesti nastanka objekta zabilježena je u knjizi o arhitektu Bregovcu, gdje se navodi da su autori došli do uvjeta natječaja svega pet dana do isteka roka pa je i sam projekt nastao u tih pet dana. Zabilježena je i scena u kojoj arhitekti u trenutku predaje na zagrebačkom aerodromu nisu imali potrebnih deviza za predaju pošiljke, a Ivan Picelj bio taj koji se tada sjetio da u propozicijama natječaja stoji da se prijedlozi mogu predati i u sirijskom veleposlanstvu, tada u glavnom gradu Beogradu, što su i učinili. Ubrzo poslije stigao je brzojav da su osvojili prvu nagradu, a Muzej je kasnije i izgrađen. Isti izvor navodi i da je projekt u ambasadi umalo zagubljen, što su autori saznali tek puno kasnije.
Nacionalni muzej u Alepu prije rata
Muzej je danas smješten u samom središtu Alepa. Kompleks se sastoji od dva dijela, manje i veće zgrade, koje uz još jedno zdanje banke, zauzimaju čitav blok koji uključuje i mali trg te zeleni pojas uokolo svih zgrada. Glavna zgrada muzeja naknadno je dobila portal na ulazu u koji su uklopljeni dijelovi reprezentativnog ulaza s nalazišta u gradiću Tel Halaf na sirijsko-turskoj granici. Neke od dostupnih fotografija svjedoče da su te skulpture početkom rata zaštićene vrećama s pijeskom i daskama.
Ulaz u muzej prije rata
Ulaz u muzej tijekom rata
Rat u Siriji traje od 2011. godine i bez naznaka kraja. Do sada je tamo ubijeno više od 200 000 ljudi, a milijuni njih su prognani i izbjegli. Sam Alep trpi velika razaranja, podijeljeni je grad i poprište uličnih borbi između nekoliko zaraćenih frakcija. Muzej se, čini se, sada nalazi u dijelu grada koji kontroliraju snage odane predsjedniku Bašaru Al-Asadu ili je u zoni čija kontrola nije posve jasna.
Povijesna jezgra Alepa prije rata
Što će se dogoditi, ili se možda već dogodilo, alepskom muzeju koji je dio i hrvatske arhitektonske povijesti, a onda i njegovim vrijednim zbirkama, ostaje nepoznanica.
Foto: Wikipedia
Ovaj tekst nastao je uz potporu Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.