Jonathan Gales, Paul Nicholls i Kibwe Taveres upoznali su se na postdiplomskom studiju arhitekture, ali danas se ne bave arhitekturom, već vode londonski studio za film i animaciju Factory Fifteen . Usprkos interesu za znanstvenu fantastiku i najnovijim softverima za 3D animaciju koji su ih okupili u Factory Fifteen, urbano tkivo grada i arhitektura ostali su razlog zbog kojeg se bave filmom. Spekulirajući o novim komunikacijskim tehnologijama i interaktivnom gradu budućnosti kroz filmske uratke, nude moguće scenarije razvoja grada.
Jedan takav film je i “Chupan Chupai” koji vam predstavljamo ovom prilikom. Uz pomoć specijalnih efekata i video animacije lokacija u Indiji na kojoj je film sniman poprimila je karakteristike znanstveno fantastične scenografije. Pitoreskne ulice indijskog gradića, pod pretpostavkom ekonomskog i tehnološkog procvata indijskog subkontinenta, kriju mnoge tajne interaktivnog grada.
Priča prati grupu djece koja se igraju skrivača (Chupan Chupai indijsko je ime za tu univerzalnu dječju igru). Skrivajući se jedni drugima i međusobno se tražeći, djeca zapravo otkrivaju mogućnosti grada, iza ulica pronalaze mrežu skrivenih i zaboravljenih prostora, organskog svijeta na kojem počiva grad, ali se upoznaju i sa sistemima kojima grad vrši kontrolu. Specijalni efekti i animacija uspješno su dočarali simbiozu moguće tehnologije i grada, a djeca kroz igru prikazuju moguću interakciju čovjeka s pametnim gradom.
Znanstvena fantastika tako postaje snažni alat koji nam, osim što spekulira o jednoj razvojnoj liniji gradova u budućnosti, govori nešto i o vremenu u kojem živimo. Gledajući djecu kako slobodno trče kroz ovaj interaktivni grad budućnosti, pitamo se gdje je nestala dječja igra s ulica naših gradova i kakav odnos prema gradu razvijaju generacije mladih koje ga nisu prvo upoznale kroz igru.
Chupan Chupai baziran je na priči Tima Malya a producirao ga je Liam Young. Tranutno se može vidjeti u sklopu splitske izložbe City | Data | Future – Interakcije u hibridnom urbanom prostoru koja je otvorena do 19. srpnja 2014. u Muzeju grada Splita.
Video pogledajte ovdje: