Arhitekt i urbanist Michel Sorkin (r. 1948.) preminuo je u New Yorku u 71. godini od posljedica zaraze virusom COVID-19. Njegovu smrt potvrdili su kolege s fakulteta City College of New York (CCNY) gdje je djelovao kao direktor emeritus na kolegiju Urban Design Program.
Sorkin je druga poznata žrtva corona virusa među arhitektima, nakon što je 15. ožujka 2020. u Milanu preminuo talijanski arhitekt Vittorio Gregotti u 92. godini života, urednik Cassabelle i možda najpoznatiji po transformiranju stadiona Estadi Olímpic de Montjuïc (1927.) u Barceloni u Olimpijski stadion godine 1992.
Michael Sorkin je rođen u Washingtonu, D.C., arhitekturu je diplomirao 1970. u Chicagu, a Master of Architecture dobio je na Massachusetts Institute of Technology 1974.
Michael Sorkin, foto: Jeff Barnett Winsby
Sorkin je kao arhitekt, teoretičar, predavač i autor bio jedan od najistaknutijih zagovaratelja društvene pravednosti i održivosti u projektiranju i urbanističkom planiranju.
Njegov ured, Michael Sorkin Studio, osnovan 1980.-ih, imao je niz arhitektonskih projekata u Kini, a među nedavnim projektima navodi se projekt- finalist arhitektonskog natječaja Big Ideas for Small Lots NYC 2019., za dostupno stanovanje u New Yorku, s višestambenom jedinicom “House as Garden” za lokaciju u Harlemu.
Podružnica njegove tvrtke osnovana 2005., Terreform, je istraživački studio koji se bavi proučavanjem održivosti.
Projekt “House as Garden”, finalist natječaja Big Ideas for Small Lots NYC 2019., vizualizacija: Michael Sorkin Studio
Pored istraživačkog i projektantskog rada, Sorkin je bio široko poznat zbog svog plodnog pisanja, a svoju britku kritiku uvijek je izražavao inteligentno i oštroumno.
Još od 1980.-ih, kada je bio arhitektonski kritičar za Village Voice, doprinosio je kritikama, esejima, promišljanjima o urbanizmu, kao i nizom uredničkih izleta za časopise The Architectural Review, Architectural Record, The Nation i AN, među ostalim, a autor je i urednik 20-ak knjiga.
Njegovi doprinosi u ulozi urednika su brojni, a prošle godine mu je organizacija AIA (The American Institute of Architects) dodijelila nagradu 2019 Collaborative Achievement Award za njegovo 40-godišnje djelovanje.
Dva mjeseca prije predsjedničkih izbora u SAD-u 2016. Sorkin je napisao: “Civilizacije obilježavaju njihovi prioriteti, a naši su previše usmjereni prema zatvorima, šoping-centrima, i ‘McMansions-ima’, a premalo prema dobrom stanovanju za sve, za cjelovite i održive zajednice, zelenu energiju, racionalnu mobilnost, institucije podrške.
Politika programira našu arhitekturu.
Zaštitni znak Trumpove politike je jedan primjerak arhitekture – apsurdni faraonski zid koji je na meksičkoj granici. Cijeli njegov projekt trubi kontrola, a njegovu mantru dijele mnogi arhitekti: ‘Samo prepusti meni!'”
Zagovarajući stav da ta kontrola mora biti podijeljena sa zajednicama, Sorkin kaže da je planiranje u New Yorku postalo “previše usmjereno prema novcu, a odmaknuto od ljudi” te kako je “kapacitet susjedstava da smisleno participiraju u planiranju svojih sudbina – što u široj sferi svi dijelimo – fundamentalan. Mudrost ne pripada jednoj određenoj skupini”, pisao je Sorkin za Architectural Record.