Split Talks ( 5. i 6. listopada 2018.), ciklus predavanja i razgovora o arhitekturi, u organizaciji Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije Sveučilišta u Splitu i našeg portala, započet će u petak, 5. listopada 2018. predavanjima u kinoteci Zlatna vrata u Splitu.
Ovogodišnja manifestacija započinje nizom predavanja na temu RETROSPECTIVE, koja će poslužiti kao uvod u studentske radionice Diplomskog studija Arhitekture u Splitu. (I. i III. semestar Diplomskog studija).
Predavanja će se održati u kinoteci Zlatna vrata; 5. i 6. listopada u vremenu od 9:00 do 16:00 sati.
Osim za studente, predavanja su otvorena za zainteresiranu javnost. Predavanja će biti na engleskom jeziku.
Uvodnu riječ održat će arhitekt Hrvoje Njirić, koji je inicijator ovogodišnjeg ciklusa predavanja.
Na primjerima vlastitih projekata, kao i relevantnih primjera iz suvremene teorije i prakse zahvata na povijesnoj baštini, predavači će ukazati na načine pristupa revitalizaciji graditeljske baštine, ali i raspravljati o odnosu (nove) funkcije i (naslijeđene) forme te ulozi koju baština ima u našem urbanom okruženju.
Hrvoje Njirić
Uz Ivu Letilović i Anu Šverko sa splitskog Arhitektonskog studija, predavanja će održati niz uglednih gostiju.
Iva Letilović
Ana Šverko
Iz Beča dolazi Herman Czech, koji je započeo rad u edukaciji kao asistent Hansa Holleina i Johannes Spalta na bečkom Univerzitetu primjenjenih umjetnosti, a zatim i gost profesor, između ostalog na Sveučilištu Harvard, ETH Zurich.
Njegov rad uključuje planiranje i projektiranje, kao i male intervencije te dizajn izložbenih postava.
Istraživački pak rad uključuje istraživanja Otta Wagnera, Adolfa Loosa, Josefa Franka, Christophera Alexandera.
Herman Czech, foto: Gabriele Kaiser
José María De Lapuerta je osnivač i jedan od direktora Magistarskog studija kolektivnog stanovanja te predstojnik katedre arhitektonskog projektiranja na Arhitektonskom studiju na madridskoj Politehnici.
Uz bogat istraživački i nastavni rad vodi i projektantski ured DL+A architects.
José María De Lapuerta
Christoph Luchsinger je predavao na ETH Zurich, te u periodu od 1990-1999. uređivao švicarsko izdanje časopisa “Werk, Bauen+Wohnen”.
Od 2009. je predstojnik katedre za urbanističko projektiranje na Tehnološkom univerzitetu u Beču, gdje ima i ured specijaliziran za urbanističko planiranje i projektiranje.
Christoph Luchsinger
András Pálffy je profesor na Tehnološkom univerzitetu u Beču, gdje je od 2012. i ravnatelj Instituta za arhitekturu i dizajn.
Godine 1988. suosnivač je ureda Jabornegg & Pálffy, čiji se rad ističe upravo zahvatima u povijesnom kontekstu.
András Pálffy
Maruša Zorec predaje na ljubljanskom Arhitektonskom fakultetu od 1993., a ujedno njeguje i projektantsku praksu upravo radom na baštini.
Osim niza uspješnih projekata na tom polju, Maruša Zorec se predstavila na ovogodišnjem venecijanskom bijenalu arhitekture instalacijom “Unveiling the hidden”, što je i naslov predavanja koje će održati u Splitu.
Predavanja će održati pod sljedećim naslovima:
1. András Pálffy (Beč) – Retroperspectives (sažetak čitajte ovdje),
2. José María De Lapuerta (Madrid) – ‘It’s a wonderful life’, and architecture Will make it even better (sažetak čitajte ovdje),
3. Christoph Luchsinger (Zurich-Beč)- A(nother) sentimental journey… (sažetak čitajte ovdje),
4. Herman Czech (Beč) – Buildings Are Time Machines, (sažetak čitajte ovdje),
5. Maruša Zorec (Ljubljana) – Unveiling the Hidden (sažetak čitajte ovdje),
6. Iva Letilović (Letilović + Pedišić, Zadar) – Formless Architecture (sažetak čitajte ovdje),
7. Ana Šverko (Split) – Polyvalent architecture: Unifying the concepts of “house” and “monument” (sažetak čitajte ovdje).
WORKSHOP TVRĐAVA GRIPE
Grad Split planira rekonceptualizirati prostore Tvrđave Gripe prenamjenom i dodavanjem novih sadržaja u okviru mogućnosti koje nudi postojeći GUP-a.
Zadatak je zamišljen kao inicijalna priprema programskog zadatka koji će biti prezentirani kroz izložbu i katalog studentskih radova na kraju
semestra (veljača 2019.).
Grad Split je pripremio podloge šireg i užeg prostora Tvrđave:
1. geodetski snimak,
2. urbanističke podloge šireg prostora,
3. ortofoto i snimak dronom,
4. snimak postojećeg stanja objekata unutar Tvrđave
Radionica započinje u nedjelju, 7. listopada 2019., obilaskom Tvrđave Gripe sa stručnim vodstvom (konzervatori i urbanisti).
Studenti će sve podloge pripremiti prije početka same radionice koja će se održavati u velikoj predavaonici Umjetničke akademije unutar same Tvrđave Gripe.
Na radionici će sudjelovati 60 studenata Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije u Splitu koje će biti organizirani u 10 radnih
grupa po 6 studenata.
Njima će se pridružiti po jedan student Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu te Arhitektonskog fakulteta u Ljubljani (6+1+1).
Rad u grupama od osam studenata će se odvijati od ponedjeljka do četvrtka (8. listopada -11. listopada) kada će se održati i finalne prezentacije.
Nakon radionice studenti FGAG-a će na istom zadatku raditi tijekom cijelog semestra.