Radionica “Izdavaštvo-akcija II”, koju organizira Društvo arhitekata Istre (DAI-SAI), u suradnji sa skupinom Soba DAŠ (Društvo arhitekata Šibenika) i Udrugom za interdisciplinarna i interkulturalna istraživanja (UIII), održat će se u Šibeniku, od 5. do 8. srpnja, 2018. i drugo je izdanje istraživanja o izdavaštvu kao kritičkoj prostornoj praksi.
Istraživačko-urednički projekt postavlja pitanja poput sljedećih: “Kako možemo identificirati i pokrenuti, unutar i pomoću izdavačkih praksi, mogućnosti za kritičko i kolektivno promišljanje, imaginaciju i akciju u urbanom okolišu?
Kako možemo – u sjeni algoritamskoga nadzora, diskriminacijskih političkih i ekonomskih interesa, te pristranih historiografija, između ostalih pojava pristutnih u suvremenim gradovima – stvoriti (protu)prostore koji, ne samo da su korisni i kolektivno oblikovani, nego mogu propitivati, destabilizirati dominantne povijesne, društvene, političke i ekonomske protokole?
Polazeći od službenog narativa o Šibeniku kao srednjovjekovnom gradu – povijesti koja, u korist turizma, izostavlja razdoblje od pola stoljeća nastajanja grada, između ostalog i činjenicu da je Šibenik bio jedan od prvih svjetskih gradova s uvedenom električnom energijom, sudionici radionice “Izdavaštvo-akcija II” okupit će se kako bi ponovno proučili i promišljali prošlost, sadašnjost i budućnost grada, sakupljajući, nadopunjujući, preoblikujući i ponovno sastavljajući materijalne i nematerijalne povijesne i sadašnje tragove grada.
Baldekin, Šibenik
Izdavački će proces, s jedne strane, funkcionirati kao “društvena koreografija” koja uključuje autore s različitim pozadinama i interesima, lokalnim i stranim perspektivama. S druge strane, taj će proces djelovati kao svojevrsno “sučelje za stvaranje smisla”, unutar kojeg će se povezivati različiti realiteti, fikcija i ne-fikcija, temporalnosti, perspektive, interesi, pristupi, mjerila, tehnike, i mediji.
Na konačnom događaju radionice sudionici će prenijeti vlastite istraživačke uvide o gradu Šibeniku široj publici.
Eksperimentalim načinom “stvaranja javnog, stvaranja publike” predstavit će trenutačno stanje svojega rada, te ga time učiniti razumljivim i otvoriti prostor diskusije s lokalnim stanovnništvom.
Osvrti nastali tijekom tog otvorenog uredničkog sastanka utjecat će na smjer razvoja publikacije “Izdavaštvo-akcija II – Šibenski dokumenti”.
Prethodna publikacija “Izdavaštvo-akcija I – Pulski dokumenti”, koja je objavljena krajem 2017., bila je zamišljena kao rezultat eksperimentalne uredničke radionice s ciljem stvaranja trenutačnih, otvorenih društveno-političkih imaginarija o Puli.
Publikacija se prenosila iz ruke u ruku, u performativnoj gesti koja nije samo pružala tiskani proizvod, nego i prenosila energiju, angažman oko tema o kojima je govorila .
“Pulski dokumenti” nominirani su za New York Architecture Book Fair, koji organizira galerija Storefront for Art and Architecture u lipnju, 2018.
Publishing Acts, Ana Dana Beroš, Rebekka Kiesewetter, Emil Jurcan – Praksa, Future Architecture 2017.
Sudionici radionice “Izdavaštvo-akcija II”: Maite Borjabad (SAD/Španjolska), CARTHA (Švicarska), Miruna Dunu (Rumunjska/Nizozemska), Jason Hilgefort (SAD/Hong Kong), Tania Tovar Torres (Meksiko)
Koncepcija i organizacija: Ana Dana Beroš, Emil Jurcan, Rebekka Kiesewetter
Su-organizacija: Soba DAŠ i UIII/Sonja Leboš
PROGRAM:
ČETVRTAK, 5. srpnja 2018.
19:00, Gradska knjižnica Juraj Šižgorić, Poljana 6, Šibenik
Otvorenje izložbe Stambena arhitektura grada Šibenika,
PETAK, 6. srpnja 2018.
09.00-13.30 Urbani centar, Ul. Kralja Zvonimira 7A, Šibenik
Uvod u radionicu Izdavaštvo – akcija II, koncepcija i ciljevi
Prezentacije participanata radionice
Šetnja gradom
14.30-18.00 Urbani centar, Ul. Kralja Zvonimira 7A, Šibenik
Sastanak uredništva
Terensko istraživanje I
19:00 SHE bio bistro, 1. kat, Zlarinski prolaz 2, Šibenik
Predavanje Gustava Červara Fragmenti iz uspomena
20:00 SHE bio bistro, 1. kat, Zlarinski prolaz 2, Šibenik
Predavanje Petra Miškovića Kuća, niz, stambena zgrada
SUBOTA, 7. srpnja 2018.
10.00-13.30
Izdavaštvo – akcija: terensko istraživanje II
14.30-18.00
Izdavaštvo – akcija: sumiranje terenskog istraživanja
18:00 SHE bio bistro, 1. kat, Zlarinski prolaz 2, Šibenik
Predavanje Krešimira Damjanovića Budućnost stanovanja – Kuća kolaž
19:00 SHE bio bistro, 1. kat, Zlarinski prolaz 2, Šibenik
Predavanje Armine Pilav: Black-out: war, darkness and the city (Iluminovizija)
22:00 Noćna šetnja gradom (Iluminovizija)
NEDJELJA, 8. srpnja 2018.
14.30-18.00 Urbani centar, Ul. Kralja Zvonimira 7A, Šibenik
Izdavaštvo-akcija: Završni sastanak uredništva (rad će se nastaviti i nakon radionice)
Pripreme završnog događaja
18.00
Otvorena diskusija uredništva na krovu zgrade arhitekta Ive Vitića, Ul. Petra Preradovića 4, Baldekin, Šibenik – rezultati istraživanja prezentirat će se zainteresiranoj publici
20.00
Iluminovizija
Projekcija filma Rotterdam 2040 na krovu zgrade arhitekta Ive Vitića, Ul. Petra Preradovića 4, Baldekin, Šibenik
U sklopu višednevnog događanja Soba DAŠ će održati treće Dane lokalnog angažmana kojima će kroz izložbu “Stambena arhitektura Šibenika” predstaviti dio fonda stambene izgradnje nastale u drugoj polovici 20. stoljeća u Šibeniku.
Izložba će se otvoriti u Gradskoj knjižnici Juraj Šižgorić u četvrtak 5. srpnja 2018. u 19 sati.
Na Danima će sudjelovati gosti predavači: arhitekti Gustav Červar, Petar Mišković i Krešimir Damjanović koji će kroz svoja iskustva i razmišljanja dati osvrt na prošlost, sadašnjosti i budućnost stanovanja.
Zoran Kanlić, Scena iz skloništa za vrijeme rata u Sarajevu, iz filma “Savršeni krug” Ademira Kenovića
Na Danima lokalnog angažmana ponovit će se dosadašnja uspješna suradnja na projektu “Iluminovizija”, koji se bavi poticanjem artikulacije svjetla u javnom prostoru. Gošća je Armina Pilav, arhitektica i predavačica na Katedri za metode i analizu pri Arhitektonskom fakultetu TU Delft, koja će održati predavanje nakon kojeg će se ići u noćnu šetnju gradom.
Iluminovizija je projekt koji je inspiriran Šibenikom, jednim od prvih gradova na svijetu u kojem je uspostavljena opskrba električnom energijom.
Ta gotovo anegdotalna činjenice gotovo da nije prisutna u dominantnom narativu o gradu, koji se sada samopredstavlja isključivo kao grad srednjevjekovne baštine, zanemarujući tako nedavni historijat svoje modernizacije.
Namjera je projekta Iluminovizija potaknuti inovativne procese artikulacije svjetla u javnom prostoru kroz format festivala, ali i kroz interdisciplinarnu suradnju raznih profesija koje se bave našim odnosom spram okoliša, u ovom slučaju jedinstvenog Šibenika.
Završno događanje trodnevnog okupljanja dogodit će se na ravnom krovu stambene zgrade jednog od šibenskih naselja kako bi se pokazao potencijal danas slabo iskorištenih nekoć javnih prostora.