Nakon što je prošle godine japanski arhitekt Toyo Ito bio laureat Pritzkerove nagrade – najvažnijeg priznanja za arhitekturu u svijetu, ove je godine Pritzker ponovo otišao u Japan – dobitnik je Shigeru Ban. Rođen u Tokiju 1957.g., ovim priznanjem postat će šesti japanski arhitekt koji je osvojio prestižnu nagradu, nakon Kanzo Tanga (1987.), Fumihiko Makija (1993.), Tadao Anda (1995.), tima Kazuyo Sejima i Ryue Nishizawa (2010.) i već spomenutog Toyo Ita (2013.).
Katedrala u Christcurchu, u Novom Zelandu, urušena nakon potresa
Svrha nagrade Pritzker utemeljene 1979. od strane Jay A. Pritzkera i njegove supruge Cindy je odati godišnje priznanje živućem arhitektu čiji rad i djelo pokazuje kombinaciju talenta, vizije i predanosti arhitekturi. Laureat je nagrađen i sa novčanom nagradom od $100 000 te brončanom medaljom. Polje arhitekture je izabrano za dodjelu nagrade od strane Fondacije zbog involviranosti obitelji u izgradnju lanaca Hyatt hotela, kao i isključenosti arhitekture, kao kreativnog poduhvata pri dodjeli Nobelove nagrade, prema kojoj su stvorene procedure samog izbora.
Shigeru Ban svoje urede locirao je u Tokiju, Parizu i New Yorku, prepoznatljiv je po elegantnim projektima i inovativnom radu, a takav pristup, osim u privatnim suradnjama, primjenjuje i u svojim humanitarnim nastojanjima. Dvadeset je godina obilazio lokacije diljem svijeta koje su devastirane utjecajem čovjeka ili prirodnim nedaćama, kako bi u suradnji s lokalnim stanovništvom, volonterima i studentima omogućio realizaciju jednostavnih, jeftinih, reciklirajućih skloništa i javnih zgrada, dostojnih ljudi koji su postali žrtve i pretrpjeli velike gubitke .
Cardbord Cathedral, Christchurch, New Zealand, 2013
Primajući nagradu, Shigeru Ban je iz svog pariškog ureda izjavio : “Primiti ovu nagradu velika je čast i, imajući to na umu, moram biti oprezan. Moram nastaviti osluškivati ljude za koje radim, kako u svojim privatnim projektima, tako i u svom radu u nastradalim područjjima. Ova je nagrada ohrabrenje da nastavim raditi što radim i sada – ne da bih to promijenio, već da bih se razvio.”
Više o radovima Shigeru Bana pisali smo ovdje, a detaljnije informacije pronađite na službenim stranicama arhitekta ovdje .