“Mjesni zbor građana poziva na sastanak u srijedu 15. ožujka 2017. godine u 17:30 sati u prostorima Mjesne samouprave Vrbik (nekadašnji Dom zdravlja), na adresi Lavoslava Ružičke br. 26 (južni ulaz) u cilju sprečavanja izgradnje deveterokatnice na adresi Ul. grada Vukovara 62 te rušenja paviljona arhitekta Božidara Rašice”, objavljeno je na Facebook stranici Ne damo Rašicu.
Povod ovoj inicijativi je potencijalna devastacija područja Ulice grada Vukovara u Zagrebu, njezina zapadnog dijela koji je iznimno vrijedan urbanistički sklop iz razdoblja modernizma, mjesto na kojem su 50-ih godina 20. st. gradili najbolji hrvatski arhitekti tog vremena, prema visokim standardima planiranja grada.
Sustavni je proces degradiranja ove zone grada počeo još 2011. godine, najprije ukidanjem zaštite uoči početka rada na izmjenama zagrebačkog GUP-a. Kulminirao je početkom ove godine, kada je Grad Zagreb verificirao program za izradu natječaja za izgradnju poslovnog nebodera na mjestu sadašnjeg paviljona Croatia Lloyd, autorskog djela arhitekta Božidara Rašice, u Ulici grada Vukovara 62, piše Jutarnji list.
Zapadni dio Ulice grada Vukovara 2009. bio je pod zaštitom kao dio “Povijesne urbane cjeline Grad Zagreb” te je ulazio u prostorne granice tog kulturnog dobra. No 2011. zapadni je dio Ul. grada Vukovara izbačen iz obuhvata zaštite u Registru kulturnih dobara RH, neposredno prije Odluke o izradi izmjena zagrebačkog GUP-a. Izmjenama i dopunama GUP-a iz 2013. zapadni dio Ulice grada Vukovara više nije pod zaštitom, što je omogućilo Gradu Zagrebu da aktualizira program za natječaj za izgradnju poslovnog nebodera na mjestu sadašnjeg paviljona Croatia Lloyd u siječnju ove godine, a taj dio ulice prglašen je “zonom visoke gradnje”.
Na mjestu sadašnjeg paviljona Croatia Lloyda tvrtka Adris (Craoatia osiguranje) gradila bi višekatnicu, ne dovodeći u pitanje sam paviljon, nego susjednu zgradu kao kulturno dobro. Sadašnji paviljon Croatia Lloyda sagrađen je početkom 60-ih kao paviljon Jadran filma, prema projektu arhitekta Božidara Rašice, no budući da je zona zaštite početka Vukovarske ulice kao urbanističke cjeline nestala, kuća Lloyda koja nije pojedinačno kulturno dobro, može se rušiti.
No, arhitekt Vedran Ivanković, docent i doktor znanosti s Katedre za urbanizam i prostorno planiranje Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu, koji je doktorirao na temi “Ulica grada Vukovara i modene vizije Zagreba u 20. stoljeću”, smatra da je urbanistički sklop “koji polazi od skladne kombinacije proporcija malih paviljona u pješačkom pojasu Ulice grada Vukovara i više izgradnje u drugom planu, što predstavlja temeljno obilježje modernog urbanizma na jedinstven i u ovom primjeru vrlo specifičan hrvatski način” iznimno vrijedan.
Pokušajem provedbe natječaja prema spornom programu tvrtke Stimar d.o.o. koji je Grad Zagreb odobrio, pokušava se kroz zakonsku regulativu, uz prethodno uklanjanje zaštite u razdoblju izrade novih konzervatorskih podloga 2011.-2012. za novi GUP, provesti rušenje jednog malog remek-djela moderne arhitekture uz devastaciju cijelog sačuvanog urbanističkog sklopa, smatra Ivanković.
“Takva izgradnja oštetila bi nepovratno urbani integritet Vukovarske ulice. Molimo Vas dođite i podržite građane Mjesnog zbora Vrbik – zaustavimo urbicid u Vukovarskoj”, stoji u pozivu Mjesnog zbora građana Vrbik.
Foto: Registar moderne i postmoderne zagrebačke arhitekture