Sud časti Udruženja hrvatskih arhitekata izrekao je opomenu predsjednici Udruženja Sanji Cvjetko Jerković s upozorenjem da će pokrenuti postupak njezina opoziva s mjesta predsjednice UHA-e ukoliko se najkasnije do 20. siječnja javno ne ispriča Damiru Gamulinu, Margiti Grubiši, Igoru Presečanu i Ivani Žalac zbog toga što im je onemogućen nastavak rada na projektu multimedijalnog kulturnog centra u Labinu za koji su 2007. dobili prvu nagradu na javnom arhitektonskom natječaju.
Sud časti je istu opomenu izrekao i arhitektici Branki Petković, članici Stručnog savjeta UHA-e, zbog toga što je prihvatila posao projektiranja objekta koji je bio predmet javnog arhitektonskog natječaja.
Damir Gamulin, Margita Grubiša, Igor Presečan i Ivana Žalac autori su višestruko nagrađivane gradske knjižnice u Labinu koja je temeljem istog arhitektonskog natječaja izvedena 2013. godine ( o čemu smo pisali ovdje), na lokaciji “Pijacal” u Labinu, što je naziv nadzemnog dijela kompleksa nekadašnjeg labinskog rudnika.
Položaj Velikih zgrada, foto: arhiva
Za gradsku knjižnicu autori su dobili niz vrijednih priznanja i nagrada, poput Nagrade “Bernardo Bernardi” Udruženja hrvatskih arhitekata (o čemu smo pisali ovdje), Nagrade “Vladimir Nazor” Ministarstva kulture RH, te Nagrade “Icograda Excellence Award” svjetskog udruženja dizajnera. Knjižnica je bila nominirana i za Grand Prix zagrebačkog Salona arhitekture, međunarodnu arhitektonsku nagradu Piranesi, te najvažniju europsku nagradu za arhitekturu Mies van der Rohe.
Sve to svrstava je u sam vrh suvremene hrvatske arhitektonske produkcije.
Nagrađivana knjižnica u Labinu, autori:Damir Gamulin, Margita Grubiša, Igor Presečan i Ivana Žalac
U drugoj fazi revitalizacije nadzemnog dijela rudarskog kompleksa planirana je i izvedba multimedijalnog kulturnog centra, u prostoru nekadašnjeg rudarskog kupatila, za što je Grad Labin najprije naručio idejni projekt od pobjednika natječaja, ali se potom odlučio na jednostrani prekid suradnje i od arhitektice Branke Petković naručio novo rješenje MKC-a, a da ih o tome nije ni obavijestio.
Za prekid suradnje autori prvonagrađenog natječajnog rada saznali su ljetos, na sastanku koji su sami inicirali da bi s labinskim gradonačelnikom Tuliom Demetlikom i njegovim suradnicima razgovarali o razradi daljnje projektne dokumentacije. No, umjesto toga, toga dočekala ih je vijest da njihovo rješenje više nije primjenjivo, jer je u međuvremenu promijenjen obuhvat i program zadatka i da već postoji novo rješenje arhitektice Petković.
Rečeno im je također da je za prenamjenu rudarskog kupatila ukinuta obaveza raspisivanja javnog natječaja, te da će za glavni projekt MKC-a biti proveden postupak javne nabave na kojem mogu sudjelovati ravnopravno sa svim ostalim arhitektima.
Za prenamjenu rudarskog kupatila ukinuta obaveza raspisivanja javnog natječaja, foto: arhiva
Osupnuti ovim saznanjem, pobjednici natječaja zatražili su i službeno, pismeno očitovanje o razlozima prekida suradnje, ali ga nisu dobili pa su se obratili UHA-i, Hrvatskoj komori arhitekata i svim lokalnim strukovnim udruženjima, apelirajući da radi zaštite javnog arhitektonskog natječaja preispitaju ovaj slučaj i ulogu predsjednice Udruženja hrvatskih arhitekata u njemu.
Naime, Sanja Cvjetko Jerković involvirana je u ovaj slučaj i bila je nazočna spomenutom sastanku, jer istodobno obnaša dužnost koordinatorice Projekta Kova, što je novi naziv za projekt revitalizacije labinskog rudnika, za koji je Ministarstvo turizma Gradu Labinu 2014. dodijelilo milijun kuna. Tim novcem financirana je izrada opsežne pripremne dokumentacije, potrebne za kandidaturu projekta na različite fondove, a između ostalog i novo idejno rješenje MKC-a što ga je izradila Branka Petković.
Iz obrazloženja Suda časti, koji je zaključak donio nakon što je razmotrio očitovanja svih aktera, može se zaključiti kako je Sanja Cvjetko Jerković odluku Grada Labina branila tezom da je raspisivač natječaja prema nagrađenim autorima ispunio sve obaveze, budući da se u završnim odredbama natječaja spominje jedino obaveza ugovaranja projektne dokumentacije za knjižnicu.
Sud časti je, međutim, odbacio ovu interpretaciju i zauzeo stav da je unatoč nepreciznoj formulaciji, raspisivač imao obavezu ugovoriti kompletnu dokumentaciju za oba prostora koji ulaze u obvezujući dio natječaja, a to su i knjižnica i MKC.
Ponašanje predsjednice Udruženja hrvatskih arhitekata ocijenjeno je nekorektnim i neetičnim, jer kao koordinatorica Projekta KOVA nije informirala autore da investitor s njima prekida suradnju i da je angažirao drugog arhitekta za izradu projekta objekta koji je bio predmet provedenog natječaja, što je u suprotnosti s etikom međusobnog ponašanja arhitekata i Kodeksom strukovne etike Hrvatske komore arhitekata.
Objašnjenje da je do prekida suradnje došlo zbog promjene u obuhvatu i programu zadataka, Sud časti također ne smatra uvjerljivim, jer se i u toj situaciji moglo naći rješenje da nagrađeni autori budu uključeni u daljnju izradu projektne dokumentacije, ali Sanja Cvjetko Jerković u svojim očitovanjima nije pružila dokaz da se zalagala za takav pristup nego je podržala investitora i eliminaciju nagrađenih autora.
Predsjednici Udruženja hrvatskih arhitekata upućena je i posebna zamjerka što se nije suprotstavila ukidanju obaveze raspisivanja natječaja za širu zonu gradskog centra “Pijacal”, na koji se investitor također obavezao u raspisu natječaja. Investitora se ne može natjerati na raspisivanje natječaja, ali je moralna obaveza svih arhitekata da se kod svih značajnijih zadataka zalažu za rapisivanje natječaja – naglašava se u zaključku Suda časti Udruženja hrvatskih arhitekata.
Osim Suda časti, na apel oštećene grupe arhitekata reagirao je i Odbor kontrole Udruženja hrvatskih arhitekata koji je Sanji Cvjetko Jerković još 28. studenog 2016. uputio dopis u kojemu između ostaloga poručuje:
– Šokirani smo i razočarani što, s obzirom na funkciju koju obnašate, ne prepoznajete važnost ranije provedenog natječaja i višestruko nagrađivanog projekta.
Na zahtjev Odbora kontrole 28. prosinca bila je sazvana i izvanredna skupština UHA-e na kojoj se po svemu sudeći trebalo raspraviti o odgovornosti predsjednice, no jučer popodne je iz Udruženja hrvatskih arhitekata upućen poziv lokalnim društvima da se dostave liste za izbornu skupštinu, jer je Sanja Cvjetko Jerković u međuvremenu odlučila podnijeti ostavku, o čemu je kolege obavijestila dopisom koji im uputila na Staru godinu!
Predsjednica UHA-e nam je i sama potvrdila tu odluku, objasnivši da je odlučila odstupiti s funkcije jer je 15. prosinca preuzela dužnost pročelnice Gradskog ureda za strategijsko planiranje i razvoj Grada u Gradu Zagrebu. Njezina odluka, objasnila nam je, nema nikakve veze sa zaključkom Suda časti, koji joj je uručen jučer, već s činjenicom da bi se njezina nova dužnost i istodobno predsjedanje Udruženjem hrvatskih arhitekata moglo protumačiti kao potencijalan sukob interesa, a osim toga novi je posao vrlo obiman i zahtijeva angažman koji ne ostavlja mnogo prostora za druge aktivnosti.
Što se tiče zaključka Suda časti o neetičnom postupanju u labinskom slučaju, najavila je da će se obratiti odvjetnicima i uložiti žalbu, što prema prema poslovniku Suda časti ima pravo učiniti u roku od 30 dana, jer smatra da je nepravedno prozvana za odluke Grada Labina na koje kao koordinatorica Projekta Kova nije imala baš nikakvog utjecaja.
Prema njezinu mišljenju, Damir Gamulin, Margita Grubiša, Igor Presečan i Ivana Žalac nastali nesporazum trebaju razriješiti s predstavnicima Grada Labina koji im jedini mogu razjasniti svoje odluke.
O labinskom slučaju u međuvremenu se očitovalo i Društvo arhitekata Istre, kao provoditelj natječaja, koje također smatra da su autori oštećeni, kao i Društvo arhitekata Rijeke koje, međutim, jedini problem vidi u “ishitrenim” i “senzacionaliziranim” medijskim objavama novinarke Novog lista koja je pisala o cijelom slučaju, a u svojim je člancima “sklona favoriziranju negativnosti”.
Nela Valerjev (članak je uz dopuštenje prenesen s portala Novog lista)
Fotografije: Margita Grubiša, Damir Gamulin, Ivan Dorotić