Društvo arhitekata Zagreba (DAZ) predstavilo je ovog ponedjeljka (30.09.) program ARTUR – Arhitektura i Turizam čiji su dugoročni ciljevi usmjereni na prevladavanje postojećih nedostataka i problema vezanih uz prostor i turizam, te osnaživanje potencijala hrvatskog turizma općenito.
Okruglom stolu prethodio je kratak uvod o programu ARTUR njegovog voditelja i člana upravnog odbora DAZ-a Damira Ljutića. Naglasio je važnost uloge arhitekture i urbanizma u procesu turističkog planiranja jer ako se prostor i gradnja unaprijed dobro osmisle, nastaje dobar temelj za stvaranje turističke ponude i atrakcije.
Ciljevi programa su prvenstveno stvaranje mreže komunikacija, interdisciplinarne platforme kao otvorene baze znanja i edukacije u promišljanju hrvatskog turizma s naglaskom na upravljanje prostorom.
Ljutić je naglasio i važnost razvoja turizma i kulturne ponude u gradovima kao nositeljima razvoja cjelogodišnjeg turizma, kako u samim gradovima tako i u pripadajućim regijama. Stoga će se u sklopu programa ARTUR i ovogodišnje teme “Turistički prostor: Grad i regija” potencirati važnost razvoja pojedinih selektivnih oblika turizma koji će i u regijama oko gradova produljiti sezonu. O tome će se raspravljati kroz tri interaktivne i multidisciplinarne radionice u Zadru, Dubrovniku i Puli do kraja ove godine.
Na prvom okruglom stolu sudjelovali su predstavnici Ministarstva turizma, Ministarstva kulture, Ministarstva gospodarstva i Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja koji su upozorili na svojevrsnu degradaciju arhitektonske struke u turizmu i promišljanju turističkih “zona” zadnjih 20-ak godina. Turističko planiranje trebalo bi postati prava intedisciplinarna aktivnost u kojoj će se arhitekti, kao i stručnjaci prostornog planiranja, konzervatori, dizajneri, urbanisti, ekonomisti, ekolozi i drugi, nalaziti u istoj interesnoj sferi s investitorima, turističkim djelatnicima i turističkom lokalnom zajednicom.
Vesna Rajković iz Ministarstva turizma te Siniša Horak i Jasenka Kranjčević iz Instituta za turizam spomenili su i Strategiju razvoja turizma kao važan dokument kojim se na izvedljiv i pomalo ambiciozan način daju smjernice i akcijski plan što i kako s turizmom i prostorom do 2020. Smatraju kako dobra projektna i arhitektonska rješenja ne umanjuju nego jačaju prirodnu ljepotu prostora, što onda i destinaciji donosi bolju posjećenost, a za to je potrebno uskladiti lokalne, regionalne i državne prostorne planove.
Mirna Sabljak iz Ministarstva kulture predstavila je i svoju strategiju kulturnog turizma u kojoj je glavni cilj očuvati kulturnu baštinu kroz projekte revitalizacije prostora što će dovest do samoodrživosti kulturnih dobara i stvaranju svjesti ljudi o hrvatskoj baštini kao njihovom blagu.
Rasprava o odnosima gradova i regija detaljnije će se razrađivati na primjerima Dubrovnika, Zadra i Pule, i to već na sljedećem okruglom stolu u Zadru 26.10.2013.