Obilazak hotela Belvedere i hotela Pelegrin u Kuparima uz stručno vodstvo arhitekta Maroja Mrduljaša, jednog od autora dokumentarca Betonski spavači (više ovdje i ovdje), koji se bavi turističkim megastrukturama iz vremena bivše države, organizirala je prije nekoliko dana Art radionica Lazareti u sklopu svog projekta Urbanistička početnica, a priču donosi portal dubrovniknet.hr.
Podsjećamo, početkom 2016. iz Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom dobili smo potvrdu da je na lokaciji Kupari I odabran investitor. Prihvaćena je jedina pristigla ponuda, ona konzorcija Avenue grupe, a predviđeno je ulaganje u resort s 5+ zvjezdica (više ovdje).
Kupari nekad
Hotel Pelegrin u Kuparima djelo je arhitekta Davida Fincija, đaka sarajevske arhitektonske škole. U Kuparima je Finci projektirao prvi hotel Goričina 1, potom Pelegrin i nakon toga je otišao u Ameriku.
Unatoč tome arhitekti Pelegrin, čije ime na latinskom znači putnik, stranac, smatraju posebnim draguljem, obloženim bijelim kamenom i sitnim plavim kamenčićima s pogledom od milijun dolara iz svake sobe.
Hotel se svojim oblikom, visinom i monumentalnošću savršeno uklapa u krajolik. Izvana izgleda potpuno zatvoreno, ali vas unutra dočeka iznenađenje, prostrani atrij i otvoreni hodnici.
Imao je čak 420 postelja. Riječ je uglavnom o malim sobama u kojima je bilo mjesta tek za postelje i toalet, dok su tuševi za više soba bili zajednički.
Usprkos tom asketskom smještaju, svaka soba iz ovog hotela ima nevjerojatan pogled, na more ili župsku valu. Nešto veće i luksuznije sobe, odnosno apartmani smješteni su u kantunima hotela.
Hotel Pelegrin prema projektu Davida Fincija izgradila je 1963. građevinska tvrtka iz Sarajeva GP Vranic, a sve kamenoklesarske radove odradio je Jadrankamen iz Splita. U početku je bio namijenjen isključivo smještaju vojnika, kasnije je preuređen pa je služio, kao i cijeli Kupari uglavnom kao odmaralište za časnike bivše JNA i njihove obitelji.
Glavni ulaz u hotel je sa zapadne strane i sam je vrlo neobičan, velik i prostran s betonskom pergolom s jedne i platformom s velikim brodskim dimnjacima s druge strane.
Ulazi se direktno u atrij kojeg na nekoliko katova okružuju otvoreni hodnici i sobe, a popločan je granitnim pločicama. Ovaj neobični ulaz i otvoreni hodnici osmišljeni su kako bi strujanje zraka rashlađivalo hotel i njegove goste.
Skalama od bijelog kamena gosti su se spuštali na šljunčanu plažu s istočne strane, dok je sa zapadne strane plaže intimnija na stijenama. U posljednjih desetak godina nestale su gotovo sve kamene ploče koje su vodile do istočnog ulaza u Hotel Pelegrin.
Prekrasne velike tarace, atrij i restoran u debeloj hladovini bili su mjesta druženja. Popeli smo se na svaki kat, ušli u sobe sa svih strana, izašli na balkone, koji ima svaka soba i oduševili se pogledom.
Procjenjuje se da je Jugoslavija iz svog vojnog budžeta financirala s više od milijardu dolara izgradnju za to vrijeme elitnog hotelskog naselja Kupari. Vojnim budžetom izgrađeni su Hoteli Goričina I i II s 560 kreveta. Hotel Galeb s 48 kreveta, Hotel Kupari s 880 kreveta te Pelegrin s 420 kreveta.
Okupacijom Kupara od strane bivše JNA počinje velika pljačka. Najvrjedniji dio inventara prebacivan je na brodove, a pljačka je trajala danima.
Hotelsko naselje nakon rata preuzima Hrvatska vojska, a potom je dano na upravljanje civilnim vlastima i godinama čeka obnovu i propada. Kupari su dobili novog vlasnika na 99 godina i to rusku Avenue grupu, koja je 2014. kupila i institut IGH.
Na terenu smo vidjeli da je cijeli okoliš u Kuparima očišćen od žbunja i raslinja koje je godinama obrastalo hotele i park. Uskoro bismo mogli vidjeti i što novi investitori žele napraviti u Kuparima.
Više o hotelskom kompleksu u Kuparima čitajte ovdje, ovdje, ovdje i ovdje.