Danas predsjednik Sjedinjenih Američkih Država, Donald Trump je za vrijeme svoje predsjedničke kampanje prijetio izgradnjom zida duž granice s Meksikom kako bi zadržao meksičke imigrante (ili “bad hombres”, kako ih naziva) od ulaska u zemlju.
No kako bi Trumpov zid izgledao u stvarnosti?
Odgovor su dali meksički arhitekti iz ureda Estudio 3.14, smještenog u Guadalajari, zamislivši ružičasti zid koji se proteže na 1, 954 milje, koji su nazvali Prison-Wall (Zid- Zatvor).
“Vizualizacije dokazuju nepraktičnost izgradnje zida“, izjavio je projektant Norberto Miranda za Business Insider, prenosi Telegram.
Teško da bi zid potaknuo pozitivne odnose s Meksikom, a konstruktivne probleme zadavali bi i masivni planinski lanci duž granice.
Kao što su mnogi istaknuli, izgradnja zida bila bi vrlo skupa, a meksički predsjednik Enrique Peña Nieto izjavio je da njegova zemlja nikad ne bi financirala takav zid.
Kate Drew iz CNBC-a procjenjuje da bi trošak izgradnje iznosio između 15 i 25 milijardi USD. Održavanje i angažiranje 21 000 agenata kao granične patrole dodatno bi povećalo trošak za 2. 1 milijardu godišnje.
Arhitekti Estudio 3.14 izradili su projekt prema ovim procjenama.
U nastavku pogledajte kako bi zid izgledao.
Projektanti su zamislili ružičasti zid, budući da je Trump u više navrata isticao da zid mora biti “lijep”.
Projekt je inspiriran radom meksičkog arhitekta Luisa Barragána, prepoznatljivog upravo po živim bojama na zidovima.
Zid bi se protezao od pacifičke obale do Meksičkog zaljeva i razdvajao jugozapad SAD-a od sjevernog Meksika.
“Zid bi uključivao zatvor za imigrante koji bi zadržavao 11 milijuna ljudi koje Trump planira deportirati”, izjavio je Miranda.
Prema projektu, Amerikanci bi također uživali u šoping centrima unutar zida.
“Planinski masivi duž meksičko-američke granice učinili bi izgradnju zida gotovo nemogućom i skupom”, dodaje Miranda. Uzevši u obzir fizikalne izazove izrazito sušnog područja, izgradnja bi potrajala 16 godina.
Miranda zaključuje da je projekt “megalomanski arhitektonski prijedlog”.
Vizualizacije: Agustin Avalos/Estudio 314