Sedamnaest zdanja što ih je projektirao francuski arhitekt, slikar i spisatelj švicarskog porijekla, koji je presudno utjecao na suvremenu svjetsku arhitekturu XX. stoljeća, Le Corbusier, dodano je u nedjelju na UNESCO-ov popis svjetske kulturne baštine, izvijestila je u nedjelju švicarska vlada, prenosi HINA.
Među građevinama su Maison Guiette u belgijskom Antwerpenu, Nacionalni muzej zapadne umjetnosti u Tokiju, dvije zgrade iz naselja Weissenhof u njemačkom Stuttgartu, Unité d’habitation u Marseilleu u Francuskoj, kuća Dr. Curutcheta u La Plati u Argentini, Complexe du Capitole u Chandigarhu u Indiji (o čemu smo pisali ovdje).
Maison Guiette
“Le Corbusier, pravim imenom Charles-Edouard Jeanneret-Gris, presudno je utjecao na suvremenu svjetsku arhitekturu XX. stoljeća”, stoji u priopćenju švicarske vlade te se dodaje da njegovi arhitektonski projekti i djela “utjelovljuju iznimne arhitektonske i građevinske odgovore na društvene izazove XX. stoljeća”.
Zgrade iz naselja Weissenhof
“Le Corbusier je jedan od najvećih arhitekata XX. stoljeća, a njegova djela, pisana i projektirana, utjecala su na velike tehničke i konceptualne izmjene na području arhitekture i urbanizma u suvremenoj svjetskoj arhitekturi.
Unité d’habitation u Marseilleu
Primjenom novih materijala, poput armiranog betona, stakla i željeza te novih građevnih metoda, u arhitekturi je radikalno prekinuo s tradicionalnim građevnim formama.
Complexe du Capitole u Chandigarhu
Ovih 17 zdanja u sedam zemalja odraz su pokreta moderne, a rješenja koja su se primjenjivala u 20. st. odgovor su na izazove novih arhitektonskih tehnika kao i na potrebe društva.
Ova remek-djela kreativnog genija također dokazuju kako se arhitektonska praksa internacionalizirala diljem planeta”, stoji na internetskoj stranici UNESCO-a.
Complexe du Capitole u Chandigarhu
O Le Corbusieru čitajte ovdje i ovdje.
Fotografije: arhiva, UNESCO