U četvrtak, 12. svibnja, u 19:30, u MM centru SC-a u Savskoj 25 u Zagrebu, u okviru Kratkih slika, uz projekciju devet hrvatskih kratkometražnih filmova, u razgovoru s mladim arhitektom Antunom Sevšekom moderator Vedran Šuvar pokušat će prepoznati i mapirati točke u kojima se umjetnosti spajaju, a u kojima se razdvajaju, koje su joj sličnosti, a koje razlike te predstaviti osnovni povijesni uvod o odnosu hrvatske arhitekture i hrvatskog kratkometražnog filma.
Isprepletenost filma i arhitekture predmet je istraživanja obaju umjetničkih područja. Slojevitost i međuovisnost prisutni su od samih početaka sedme umjetnosti. Statičnost arhitektonskih zdanja postaje savršena nadopuna filmskoj kameri.
Od Langovog “Metropolisa” do “Trbuha arhitekta” Petera Greenawaya, arhitektura je bila metafora, glavni junak, predmet istraživanja. Kako nešto što je predmet određene funkcionalnosti postane sastavni dio 2D projekcije koja simulira trodimenzionalni svijet? Koliko jedna umjetnost može biti uronjena u drugu?
Metropolis, 1927.
Gledaju se filmovi nastali od 1980. do 2013.: Relocated (redatelj Vladislav Knežević), Under construction (redatelj Vladislav Knežević), Most (redatelj Nicole Hewitt), Pusti me da prođem (redatelj Gildo Bavčević); Riblje oko (redatelj Joško Marušić); +topia (redatelj Petar Novak), Autofocus (redatelj Boris Poljak); Poljička cesta 26 (redatelj Goran Čače), Proljeće na baušteli (redatelj Željko Radivoj).
Trbuh arhitekta, 1987.
Filmovi o arhitekturi prikazuju se u sklopu programske cjeline Runda kratkog posvećene hrvatskom kratkometražnom filmu.
Ulaz na program je besplatan, a više informacija potražite na ovoj poveznici.