Čileanski arhitekt Alejandro Aravena, dobitnik Pritzkerove nagrade (ovdje) i kurator Venecijanskog bijenala arhitekture za 2016., objavio je da je njegov arhitektonski ured Elemental omogućio slobodan pristup svojim projektima za četiri kuće namijenjene socijalnom stanovanju, piše Wired.
Monterrey housing, Mexico, 2010., foto: Ramiro Ramirez
Nije uobičajeno da jedan dobitnik prve nagrade besplatno dijeli svoje ideje, obično sam naslov Pritzkerovog laureata omogućuje arhitektima postizanje većih honorara nego ranije.
Aravenin rad je usmjeren podizanju socijalnih standarda, a arhitekta smatraju – ako ne začetnikom, onda osobom koja je brendirala pristup arhitekturi poznat kao “incremental design”, tj. “dodavajuće” projektiranje koje namjerno nije dovršeno. Ovaj pristup gradnje daje zgradama temelje i okvire, a potom ih ostavlja nedovršene pa stanari, kad usele, dovrše svoje domove i na taj ih način učine svojima.
Iquique, Čile: Aravena je osigurao betonski okvir, s kuhinjom, kupaonicom i krovom (lijevo), a obitelji su popunile praznine (desno), foto: Cristobal Palma
Ovaj otvoreni izvor omogućit će javnosti pristup i mogućnost preuzimanja nacrta u CAD-u za četiri dovršena projekta Elementala: Quinta Monroy, Lo Barnechea i Villa Verde u Čileu te Monterrey Housing kompleks u Monterreyu u Meksiku.
Elemental: Quinta Monroy, varijante 1 i 2
Aravena se nada da će u vladinim uredima koji se bave socijalnom gradnjom uvidjeti da se uspješnost ovih projekata i njihov nizak trošak gradnje daju iskoristiti. Ovom se odlukom upućuje i na problem dostupnosti koji često prati arhitekturu.
Elemental: Monterrey, varijante 1 i 2
“Od sada su projekti javno znanje, otvoreni izvor koji će, nadamo se, pobijediti izgovore tržišta i vlade što se ne pokreću u ovom smjeru kako bi se uhvatili u koštac s masivnom i ubrzanom urbanizacijom”, stoji u “manifestu” na stranicama Elementala.
Ovo je “znanje koje smo testirali i koje dokazuje da nosi dobrobit zajednicama i koje je bilo implementirano pod pritiscima ograničenog budžeta i ograničenja politika”.
Elemental: Lo Barnechea, varijante 1 i 2
Dokumente s nacrtima možete preuzeti ovdje.
Izvor: Wired
Fotografije: arhiva, Elemental