Umjetnik Igor Eškinja za djelo “Arhitektura optimizma” dobitnik je prve nagrade u vrijednosti od 50 tisuća kuna devetoga natječaja T-HTnagrada@msu.hr, Neli Ružić za djelo “Stolen Future” pripala je druga nagrada u vrijednosti od 45 tisuća kuna, a Vesni Mačković za instalaciju “Pozdrav” treća nagrada vrijedna 40 tisuća kuna.
Igor Eškinja, Arhitektura optimizma
Prosudbeno povjerenstvo ocijenilo je kako Eškinja na jedinstven način koristi vizualni materijal snimljen u riječkim stambenim naseljima nastalim 70-ih godina te pariškom predgrađu Vitry Sur Seine. Obje urbanističke cjeline su velike spavaonice izgrađene u vrijeme visokoga modernizma, navodi povjerenstvo i naglašava kako se u riječkoj stanovništvo kontinuirano smanjuje, a pariška je vitalna i živa. Propast industrije, jednog od glavnih pokretača gospodarskog i društvenog razvoja grada, kao rezultat loše politike, te mutnih poslova pretvorbe i privatizacije u 90-ima, ostavlja nesagledive posljedice na stanovnike, ali i urbanu sliku grada.
Ono što je nekad bilo znakom napretka i prosperiteta sada djeluje uznemirujuće zbog ispražnjenosti i zapuštenosti, a Eškinja je, tvrdi povjerenstvo, fragmente preuzete iz stvarnosti transponirao u novu vizualnu situaciju s originalnim komentarom društveno-političkih pojava tranzicijske Hrvatske.
Neli Ružić, Stolen Future
Intervencija Neli Ružić, “Stolen Future”, u sklopu građanske kampanje za zaštitu trogirskog motela istaknutog arhitekta Ivana Vitića usredotočena je devastiranu arhitekturu pomoću medija svjetla (više ovdje). Različitim bojama osvijetlila je otvore šest zapuštenih bungalova po kojima je Motel Trogir osobito poznat. Minimalističkom i nadasve poetičkom gestom intervenirala je u povijesne ostatke modernističke arhitekture, simbole turističkog i gospodarskog prosperiteta, danas ruševine modernističkih utopija. Na originalan je način istakla potrebu obnove zapuštenih i zaboravljenih arhitektonskih ostvarenja socijalističkog modernizma, te osjećaj praznine sadašnjosti, stanje odsutnosti i propadanja. Svjetlo je nakratko stvorilo privid svečanosti i prisutnosti, mogućnosti ostvarenja izgubljenih potencijala.
Neli Ružić, Stolen Future
Vesna Mačković doselila je u Sisak 1990. kao 15-godišnjakinja, ali bolest i izoliranost joj onemogućuju uspostavljanje komunikacije s gradom i stanovnicima. Nakon 13 godina izlazi iz izolacije, ali u gradu su posve nove okolnosti. Grad je opustošen ratom, industrija je uništena i teške gospodarske okolnosti izazivaju depresiju i prazninu u sugrađana. Odlazak iz toga grada donosi joj kratkotrajno olakšanje, ali i dalje razmišlja o građanima i njihovim životnim sudbinama. Performansom koji izvodi u prostoru napuštene Željezare Sisak, ponovno se vraća, ali samo kako bi nam pokazala da se mogu prevladati poteškoće i privremena ograničenja. Suočila nas je s osobnim tjelesnim ograničenjima, ali i snagom da ih odlučnošću duha prevlada i krene dalje, ne obazirući se na prošlost i trenutačne poteškoće. Mjesto napuštene željezare, mizanscen je njezina potresnog i dubokog obračuna sa svim “duhovima” iz prošlosti, kako na osobnoj tako i kolektivnoj razini. Zaključak priče je katarzično oslobađanje kroz težak put vlastitog sazrijevanja i rasta. Iako na trenutke uznemirujuća, svakog dotiče snagom istine i iskrom nade.
Vesna Mačković, Pozdrav
Nagrade su umjetnicima uručene u utorak u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu. Na natječaj su pristigla 172 rada, a 38 ih je predstavljeno na izložbi.
Ove godine dodijeljena su i posebna priznanja za iznimna ostvarenja: Tanji Dabo, Ladi Sega i umjetničkom dvojcu Borku Vukosavu i Marini Paulenko.
Nagrađeni radovi postaju dio stalnoga postava u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu. Dobitnik nagrade publike bit će proglašen 30. ožujka 2016., nakon završetka izložbe i prebrojavanju glasova.
Fotografije: arhiva, tportal
Izvor: Hina/MSU