Predstavljamo projekt Mrijestilišta CROMARIS u Ninu, arhitekata Ive Letilović i Igora Pedišića i suradnika, nominiran za nagradu “VIKTOR KOVAČIĆ” za najuspješnije ostvarenje u svim područjima arhitektonskog stvaralaštva za 2015. , od Udruženja hrvatskih arhitekata.
O konceptu projekta u nastavku pišu sami autori.
Pogoni za uzgoj ribe tvrtke Cromaris u Ninu nalaze se na iznimno osjetljivoj lokaciji, gotovo uz same niske zidine, a istovremeno na rubu impresivnog artificijelnog pejzaža ninskih solana.
Pogoni su smješteni tik uz nedavno izgrađenu obilaznicu, vrlo frekventog pravca za atraktivnu plažu Ždrijac i u dolaznoj i prolaznoj vizuri oni postaju protuuteg slikovitom gradiću. I upravo iz tog razloga ovaj arhitektonski zadatak ima specifičnu težinu koje nadilazi puko oblikovanje volumena i pročelja jedne industrijske građevine.
Iako se u prvi mah nameće zaključak da pogonu nije mjesto na ovakvoj lokaciji pokušao se pronaći koncept i rješenje kojim bi susjedstvo srednjevjekovnog grada, polja soli i tihe industrije bilo moguće bez da je ijedan od navedena tri aktera na gubitku.
situacija
Umjesto stare hale koja se ruši, izgrađuje se nova hala koja dobiva i pridruženi anex matičnjaka. Gabariti hale određeni su sofisticiranom tehnologijom.
tlocrt – model
presjek
pročelje
Oplošje hale tvori niz pocinčanih cijevi fiksiranih na metalni nosač. Cijevi se fiksiraju u tri reda i tvore splet koji prekriva žbukano pročelje. Treperavo pročelje, koje asocira na šiblje, dematerijalizira halu koja je van mjerila neposrednog okruženja.
Pozadina spleta metalnog šiblja je gruba žbuka koja podsjeća na zemlju, tamni humus, i u kontrastu je sa svijetlim spletom cijevi.
Izmjena doba dana čini cijelu strukturu hale treperavom i promjenljivom ovisno o položaju sunca na obzorju. Kod jačeg vjetra hala treperi, diše, i na taj način je maksimalno, gotovo mimikrijski uklopljena u prirodni ambijent.
Kat sjeverozapadnog pročelja, administrativni trakt hale, izvodi se s drvenom oblogom. Drvo kao prirodni materijal, osim naglašavanja dominantnog pročelja i glavnog ulaza u kompleks hala, ima i svoju likovnu komponentu.
U okolišu hale nalaze se povećane silhuete lokalnih ptica koje žive u neposrednom okruženju i predstavljaju najvrijedniji dio iz bogate ptičje kolonije koja stalno živi na prostoru solane ili se kratkotrajno odmara na svojim dugim putevima, u druge krajeve svijeta.
Ptice, kao prirodni neprijatelji riba, simboliziraju suživot na malom prostoru i ujedno njihovom postavom u prostoru, simbolički naglašavamo njihovo neuspjelo kruženje oko hale u kojoj, iza spleta metalnih šipki, čuvamo izuzetnu dragocjenost, riblju mlađ. Silhuete ptica se izvode iz čelika i njihova veličina snižava halu.
TIP OSTVARENJA: stambeno-poslovna zgrada
PUNI SLUŽBENI NAZIV OSTVARENJA: Pogon mrijestilišta u Ninu
LOKACIJA (cjelovita adresa): Nin
INVESTITOR: Cromaris d.d.
AUTORI: Iva Letilović
Igor Pedišić
SURADNICI: Domagoj Diklić
Špiro Grubišić
FOTOGRAF: Jasenko Rasol
PROJEKTNA TVRTKA: AB Forum d.o.o.
IZVOĐAČ: Zagrebgradnja d.o.o., Tehnomont Brodogradilište Pula d.o.o.
GODINA PROJEKTIRANJA: 2013.
GODINA DOVRŠETKA GRADNJE: 2015.
POVRŠINA LOKACIJE (m2): 18.500 m2
UKUPNA TLOCRTNA POVRŠINA: 9.400 m2
TROŠKOVI GRADNJE (kn/m2): 9.000 kn/m2