Quantcast
Channel: arhitektura – Pogledaj.to
Viewing all articles
Browse latest Browse all 609

Projekt integracije Olimpijskog sela u Ateni dobitnik Velike nagrade Balkanskog arhitektonskog bijenala

$
0
0

Od 7. do 14. prosinca 2015. održan je Drugi Balkanski arhitektonski bijenale  u Muzeju jugoslovenske kinoteke u Beogradu. Kao internacionalna manifestacija od značaja za regiju, koja okuplja kako inženjere, tako i teoretičare i povjesničare umjetnosti, Bijenale je pod temom “Veliko a” prikazalo najinovativnije strategije u domeni arhitekture, urbanizma, dizajna interijera i u domeni visokoškolske pedagogije kroz radionice sa studentima i izložbu maketa koje su napravili studenti u okviru sveučilišnih programa.

013

Centralna izložba je prikazala kako radove autora iz zemalja Balkana, tako i onih iz Rusije, Katara, Velike Britanije i SAD-a. Među predstavljenim projektima prednjače oni koji se tiču uređenja javnih prostora, te zgrade kulturnih, sveučilišnih i istraživačkih institucija, kao i projekti obiteljskih vila. Značajan broj arhitekata se fokusira na hotele, u čemu se ne ogleda rad žirija, nego mogućnosti koje postoje na tržištu.

sonjajankov

sonjajankov

 

Grand Prix je dodijeljen projektu Christine Marie Kontogianni koja daje razradu koncepta za urbanu integraciju Olimpijskog sela u Ateni, čije ruševine poslije deset godina od održavanja Igara izgledaju ovako.

Projekt predlaže regeneriranje i integriranje ruiniranog Olimpijskog sela iz 2004. godine u urbanitet Atene te  ukazuje na nužnost saniranja ruševina kreativnih i olimpijskih gradova koji su se pokazali kao ekonomski i konceptualno neodrživi modeli prostornih politika. Projekt se zasniva na ustupanju slobodnih površina, kojih je najviše u toj urbanoj cijelini, zajednicama stanara koje bi se na tom mjestu bavile hortikulturom. Na taj način Atena dobiva zelenu površinu, to jest prostor za zelene vrtove kojima oskudjeva.

010

 

Među radovima koji se tiču uređenja trgova svakako je trg od mozaika u Bijelom Polju u Crnoj Gori (autori: Ema Alihodžić Jašarović, Abaz Dizdarević, Mirza Mulić) koji je posebno istaknut od strane žirija kao i zgrada Uprave za nekretnine i katastar u Podgorici u Crnoj Gori (autori: Petar Arsić, Tanja Vrbnik-Brkić, Danilo Arsić).

011

 

Treću nagradu je dobio projekt Katarskog fakulteta islamskih nauka (autori: Mangera Yvars Architects), koji je, između ostalog, primjer inovativnog rješenja minareta u organskoj arhitekturi, dok je drugu nagradu osvojila palaninska kuća na Divčibarama u Srbiji (autori: EXE. Studio – Tijana i Andreja Mitrović).

012

09

 

Od projekata arhitekata iz Hrvatske prikazan je Sportski centar s javnim trgom u Krku (biro Turato), optimalni dizajn kioska za Chicago (Maja Bručić, Eva Cotoman, James Price Chuck), obiteljska kuća na Krku (Turato i Marko Liović), kao i vila Vincenat u Žminju (Bručić, Cotoman, Chuck, Lotus Architecti).

08

 

 

Značajan izložbeni segment Bijenala sačinjavaju makete na kojima je radilo oko 50 studenata Arhitektonskog fakulteta u Beogradu, kao i filmske projekcije. Internacionalna konferencija “Veliko a” predstavila je radove koji se fokusiraju na novi dizajn javnih prostora, hortikulturalni urbanizam, krajobraznu arhitekturu, regeneraciju postindustrijskih cijelina, održivi razvoj u okvirima principa koji nisu štetni po životni okoliš.

sonjajankov

Poseban segment je bio orijentiran na suvremeni odnos prema naslijeđu modernizma, te na (re)aproprijacije antifašističkog naslijeđa u Rijeci (Mateja Sinčić), jugoslavenski socijalizam u arhitekturi i urbanizmu, kao i ulogu Le Corbusiera i njegovih suradnika u brisanju nacionalnih razlika građenjem u SFRJ (Marko Stojanović). Teme obuhvaćene radovima na konferenciji su u rasponu od suvremene arhitekture tranzicije u Tirani (Florian Nepravishta) do posljedica otomanskog urbanog planiranja u Srbiji (Petar Mitković i Milica Igić).

sonjajankov

Tjekom Bijenala, u galeriji “Drugstore”, bila je organizirana i trodnevna internacionalna izložba OUTSIDE: A Second Look at Competition Projects koja se fokusirala na arhitektonske natječajne radove koji nisu bili nagrađeni u oficijelnoj natječajnoj proceduri, no unatoč tome otkrivaju i promoviraju nove prakse i pristupe arhitektonskom projektiranju. Prema kustosima i autorima koncepta izložbe, Davoru Erešu, Pavlu Stamenoviću i Mili Mojsilović, “težište izložbe je na međunarodnim natječajnim projektima koji nude jedinstvene, utopijske i istraživačke prijedloge, a koji su u izvesnoj meri razvili kritički stav prema samim uslovima raspisa natječaja”.

07

Lampa: Marija Zečević, Dana chair i stol: Momčilo Ostojić, stolna i podna lampa: Ana Janić, foto: Sonja Jankov

Na izložbi OUTSIDE: A Second Look at Competition Projects bili su predstavljeni projekti 43 autora/tima: CRISAN Architecture; Jelena Mitrović; Iva Petković i Marko Radonjić; Radionica arhitekture: Aleksandra Duka, Goran Rako, Josip Sabolić, Mario Škarljot; Olga Marelja i Stefan Vasić; Not a Number Architects; Dominiki Dadatsi i Ermis Adamantidis; Ana Boljar, Nikola Fabijanić, Juraj Glasinović i Iva Marčetić; LOT; Janko Jelić, Kristina Škrokov i Juraj Glasinović; Darko Draganovski i Evgenija Popovska; Point Supreme; Marija Bojović i Timothy Brennan; Anđela Branković i Aleksandar Pavlović; Tarik Keskin; Janko Tadić, Marija Strajnić, Nebojša Stevanović i Zorana Lužani; Martin Kruh, Jerica Polončič i Nika Zupančič; Monika Novkovikj, Gordan Vitevski, Mila Dimitrovska, Vlado Danailov, Barbara Irakoska, Aleksandra Aleksovska i Jovan Ivanovski; Olga Marelja, Stefan Vasić i Igor Sjeverac; DontDIY; Abruptarhitectura; PHORMIN; Ilma Kobilica, Zejd Kobilica i Sirčo Jasmin; UNULAUNU; Sonja Dedić, Milan Dragić, Olga Lazarević i Stefan Stojanović; DEKLEVA GREGORIČ; AAIKO; Ana Verijević i Milica Radić; Ian Kruezi, Tin Jakopec i Lea Majzec; Marija Cvetković, Zoran Lazović, Aleksandar Bobić, Nikola Milanović, Ana Dušmanović i Uroš Divac; Ivona Jerković, Hrvoje Vidović, Damir Petrić, Sladoljev Igor i Marta Lozo; Marija Bjelić, Aleksandar Bursać, Ana Uzelac i Bojana Bjelić; Luka Pavelka; Katarina Živković; NULLSTELLEN LABORATORY; Katarina Živković, Jasna Drakulović, Vladimir Stevanović, Mila Jovanović i Dušan Knežević; Jovana Miletić, Miloje Krunić, Aleksandar Ćopić i Nikola Protić; SINESTEZIA; Christos Polymeris, Eleni Mastrogoergopoulou = duo; METROPOLIS; POSTER; Pavel Veljanoski; Just Slow Down Laurie.

U suradnji s galerijom “Kolektiv”, bio je raspisan natječaj za koncept, dizajn i produkciju prostorne instalacije Basic Balkan Architecture koji je rezultirao radionicom Ilka’s Dream of Chairs. Natječajni prijedlozi se mogu pogledati u katalogu ovdje, dok su tijekom Bijenala organizirane još tri radionice: Minimalizam u arhitekturi (Dragan Vasilski), Strategije urbane regeneracije: integracija javnih kupatila u svakodnevni život susedstva (Tatjana Stratimirović, Mirjana Devetakovć, Tatjana Mrđenović) i Redizajn na Balkanu (Marko Stojanović, Lejla Selimović, Karlo Boras).

sonjajankov

Ilka’s Dream of Chairs je instalacija od mnogobrojnih modularnih hoklica koje su tjekom tjedna Bijenala u Galeriji “Kolektiv” učesnici radionice oblikovali uz pomoć autora i voditelja radionice Christiana Dascheka iz Austrije i Luisa Poza iz Bolivije. Materijal za pravljenje stolica su ostaci drvenih elemenata nakon industrijske obrade, a same stolice nakon završne instalacije učesnici mogu ponijeti sa sobom doma, te one, a sa njma i prvobitno otpadni drveni materijal, imaju uporabnu svrhu i novo značenje. Radionica je time usmjerena i na proces obuke o recikliranju materijala i na kombiniranje uporabne s umjetničkom vrijednosti predmeta, što na neki način i jest definicija dizajna i arhitekure.

Direktor Drugog Balkanskog arhitektonskog bijenala je povjesničar umjetnosti Marko Stojanović, komesar dr. Tatjana Mrđenović, arh., dok organizacioni odbor čine prof. dr. Dragana Vasilski, arh., van. prof. dr Aleksandra Stupar, arh., Mirjana Gruber, arh., Anja Ivana Milić, arh., Jugoslav Janjić, arh., Nebojša Glišić, arh. i Darko Veselinović, građ. Bijenale prati katalog sa CD prilogom na kojem su svi radovi predstavljeni na konferenciji “Veliko a”.

 

Fotografije: Sonja Jankov, Balkanski arhitektonski bijenale

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 609

Trending Articles


Zabranjena jabuka 64. I 65. epizoda!


KENO SISTEM 15,4,4,10


Napusteni andjeo - epizoda 156


Ludi od ljubavi - epizoda 4


Folk - epizoda 3


Vrati moju ljubav - epizoda 22


Bolji zivot - epizoda 47


Martina Sedlić


Kradljivac srca - epizoda 52


Magicna privlacnost - epizoda 56


Moja sudbina - epizoda 37


Uličarka, francuski film (15) (kod. na sat.)


Neukrotivo srce - Divlja u srcu - epizoda 117


Ljubav na kocki - epizoda 107


Re: ALFA PLAM COMMO 21kw pec na pelet za etazno


Osveta ljubavi - Pasion de Gavilanes - epizoda 30


Sjene proslosti - Epizoda 16


New Post: Nova fiskalizacija


Običaji u svijetu kod vjenčanja. Neka su baš…


Slatka tajna - epizoda 118