Projekt Gredelj – stanje između tematizira trenutačno stanje bivšeg kompleksa TŽV Gredelj u vremenu između gašenja industrije i reurbanizacije.
Ovaj tjedan najavljujemo dvije vođene šetnje za širu javnost, a idući audiovizualni događaj u prostoru Gredelja. Početkom 11. mjeseca slijedi tribina s projekcijom odabranog dokumentarnog materijala snimanog u Gredelju kroz 20. st. i predstavljanjem mape nekadašnjih proizvodnih jedinica kompleksa tvornice.
Foto: Špiro Dmitrović
Kako se radi o budućem suvremenom središtu grada i jednom od ključnih prostornih resursa Zagreba, važno je propitivati njegovu buduću ulogu u kontekstu grada, ali i zabilježiti ono efemerno između dva različita oblika korištenja tog prostora. S obzirom na njegov do sada zatvoreni karakter, naglasak je i na približavanju građanima kroz afirmaciju naslijeđa TŽV Gredelj – industrijske baštine kompleksa odnosno iskustva rada i proizvodnje u tom prostoru.
Cilj projekta je stoga potaknuti javni dijalog koji bi prethodio izradi programa budućeg natječaja i doprinio oblikovanju konzistentnog programa za uređenje kompleksa Gredelja, odnosno formuliranju razvojnog strateškog plana u interesu grada i građana, čijim je novcem kompleks Gredelja 2006. kupljen.
Iz fundusa Hrvatskog željezničkog muzeja
Jedno od ključnih pitanja je “Što prostor tog mjerila, takve povijesti i potencijala može donijeti gradu i onima koji u njemu žive ili se u njemu nađu a da to ne bude ništa manje vrijedno po razvoj grada od proizvodnje koja se prethodno na tom mjestu odvijala?” (Iva Marčetić, u: Šimpraga, S. Kvaliteta natječaja je u kvaliteti programa. Zarez. Vol. XV No. 360, str. 25-30).
Projekt Gredelj – stanje između provodi se u okviru Udruge za interkulturalna i interdisciplinarna istraživanja (UIII) kao nadogradnja i nastavak aktivnosti projekta Ars Publicae koji se kroz baštinski aktivizam i putem suvremene umjetničke produkcije prostorom Gredelja bavi od 2012. godine (temat u časopisu Zarez, javni natječaj i intervencija na vodotornju, više na blogu Vodotoranj Gredelj), što se sada nastavlja za cjelinu kompleksa Gredelja. Projekt podržava Ministarstvo kulture Republike Hrvatske.
Iz privatne zbirke
PROGRAM
Saša Šimpraga: Oko Gredelja
Četvrtak 22. listopada 2015., 18h, sastanak ispred pošte u Branimirovoj
Šetnjom ćemo obići kompleks Gredelja po njegovim obodima, a ukazat će se na neke od planiranih, mogućih i poželjnih koridora buduće integracije u postojeće tkivo grada.
Špiro Dmitrović: Stručno vodstvo unutar kompleksa Gredelja
Subota 24. listopada 2015., 12 h, sastanak na ulazu u Gredelj (iz Strojarske)
Špiro Dmitrović četrdeset je godina bio zaposlen u TŽV Gredelj, od kojih posljednjih nekoliko kao glavni referent za promociju. Izvrsni je poznavatelj sociohistorijskog i prostornog razvoja tvornice te autor dokumentarnog filma o toj temi, a njegov je arhiv dio fundusa Hrvatskog željezničkog muzeja. Jedinstvena prilika da iz prve ruke čujete o povijesti Gredelja uz obilazak hala bivše proizvodnje.
Tajga&Tundra + Lea Anić: Audiovizualni događaj
Petak 30. listopada, 18-20 h, Gredelj
Duo Tajga&Tundra, jedna od DJ inkarnacija zagrebačkog promotorskog kolektiva Živa muzika predstavljena i na Industrial Art Biennaleu 2014. u Labinu, ovom prilikom priprema suradnju s vizualnom umjetnicom Leom Anić. Estetika industrijskog i post-industrijskog glazbenog pejzaža rekreira originalnu namjenu Gredelja dok snimljene vizure zatečenog stanja reproducirane unutar istog prostora podcrtavaju njegovu današnju atmosferu, lišenu funkcije i korisnika. Eksperimentalni projekt reflektira neodređenost svrhe i sudbine prostora.