Nikolina Lukin, mlada zadarska arhitektica, autorica je projekta “Idejno rješenje Ribarskog muzeja u Kalima na otoku Ugljanu“, predstavljenog na ovogodišnjem jubilarnom 50. zagrebačkom salonu arhitekture u kategoriji “Studenti”.
Nikolina Lukin se nakon završene gimnazije Jurja Barakovića u Zadru upisala na Arhitektonski fakultet u Ljubljani gdje je u srpnju ove godine obranila magistarski rad na temu ribarskog muzeja koji je nastao pod mentorstvom doc.dr. Ilke Čerpes, u.d.i.a. O projektu arhitektica piše:
“Kali je mjesto s bogatom ribarskom tradicijom. U mjestu Kali, kao i na cijelom otoku Ugljanu nema niti jedne kulturne ustanove. Kultura je dugoročan pogled revitalizacije i rasta ekonomije te jedan od uvjeta za održivost samog otoka.
Magistarski rad prikazuje jedan od pogleda na mogućnost razvoja kulturne djelatnosti u mjestu Kali. Analiza trenutnog stanja pokazuje da mjesto Kali ima ogroman potencijal i postojeće resurse koje ne iskorištava u pravoj mjeri.
Parcelu na jugoistočnom dijelu mjesta, u zaljevu Batalaža krase prekrasni pogledi, mala luka i dostupnost, uključujući i onu s mora. Zato smatram da je lokacija primjerena za Ribarski muzej koji će podići kvalitetu života mještana te postati zanimljivija i privlačnija destinacija za posjetitelje. Predlažem da se postojeći degradirani dio sanira na način, da se u skladu s načelima održivosti u potpunosti obnovi postojeća obala, a postojeća zgrada sruši te se na njenom mjestu podigne novi Ribarski muzej mjesta Kali.
Volumen nove zgrade Ribarskoga muzeja u Kalima prilagođava se linearnom obliku parcele, dimenzijama srušene zgrade i građevinskim linijama susjednih kuća. Prizemlje se sastoji od tri razgibana volumena postavljena u oblik meandra, tvoreći pritom pasaže koje podsjećaju na uske dalmatinske ulice- kalete.
Pred ulazom u muzej, konzolni prevjes oblikuje natkriveni trg – mjesto susreta i druženja sa pogledom na more. Volumen kata je kompaktan, masivan ali na dva mjesta, s pomoću metode oduzimanja, nastanu loggie. Prva koja je ujedno i veća, posljedica je otvaranja pogleda na more susjednoj kući. Druga loggia predstavlja zadnju točku izložbe – fantastičan pogled na zaljev.
Izložbeni prostori su zenitalno osvjetljeni. Krov je savijen u oblik meandra i kroz proreze, obložene mliječnim staklom, prostor obasjava razpršena, difuzna svjetlost. Glavna vizija pri oblikovanju nove zgrade muzeja je bila javno i transparentno prizemlje. Iz tog razloga se kompletan javni program nalazi u prizemlju, dok je kat rezerviran za izložbeni program. Fasada prizemlja je u potpunosti staklena, da bi se postigla željena transparentnost, te da se vizualno raširi ulica i da joj se otvori pogled na more i zaljev. Fasada kata je od poliranog betona koji se djelomično sjaji i reflektira okolinu.
Iz daleka se čini kao da gornji volumen lebdi ili pluta u moru, ovisno o kutu gledanja. U zaljevu pored muzeja usidren je plivajući paviljon. Njegov program akvarija je svojevrsan hommage lokalnim ribogojilištima. Plivajući akvarij nadopunjuje Muzej, kako programski tako i energetski jer mu pomoću svoje fotovoltaične fasade osigurava dio električne energije.”
Autor: Nikolina Lukin
Mentorica: Ilka Čerpes
Suradnik: Mirče Mladenov (3d vizualizacija)
Lokacija: otok Ugljan, općina Kali
Godina: 2015.
Izvor: Zadarski.hr