Predavanje dr.sc. Karin Šerman “Arhitekt Gustav Bohutinsky i Bauhaus” održat će se u utorak, 14. srpnja 2015. u 17 sati, u prostoru izložbe „Bauhaus – umrežavanje ideja i prakse (Baunet)“ u MSU Zagreb, uz besplatan ulaz.
Dr.sc. Karin Šerman pripremila je dionicu o arhitektu Gustavu Bohutinskom, hrvatskom studentu arhitekture na Bauhausu u sklopu izložbe “Bauhaus – umrežavanje ideja i prakse (Baunet)” u MSU Zagreb 2015. godine, zajedno s koautorima mr. sc. Dubravkom Bačićem i dr. sc. Natašom Jakšić s Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu.
“Dr. sc. Karin Šerman s Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu predstavit će intrigantnu i pomalo enigmatičnu figuru hrvatske modernističke arhitektonske scene – Gustava Bohutinskog (Križevci, 1906. – Honolulu, Hawaii, 1987), jedinog hrvatskog arhitekta koji je studirao na znamenitoj školi Bauhaus.
Bohutinsky na Bauhausu provodi ljetni semestar 1930. godine, u posebno turbulentnom razdoblju te avangardne škole, kada njome upravlja Hannes Meyer, radikalni švicarski arhitekt, funkcionalist, a predaje i Ludwig Hilberseimer, utjecajni njemački arhitekt i urbanist. Bohutinsky pohađa pripremni tečaj, legendarni Vorkurs, koji tada vodi Josef Albers. Eksperimentalni tečaj bio je svojevrsni zaštitni znak Bauhausa u kojem su studenti temeljito preispitivali dotad stečena znanja i konvencije te slobodno i radikalno istraživali osnovne aspekte prostora, oblika, tehnika i materijala.
Studij arhitekture Bohutinsky potom dovršava na Iblerovoj školi na Kraljevskoj umjetničkoj akademiji u Zagrebu. Za vrijeme studija i poslije surađuje s brojnim poznatim arhitektima modernističke orijentacije – Mladenom Kauzlarićem, Stjepanom Gombošem, Stjepanom Planićem, Lavoslavom Kaldom i Stankom Kliskom – a razvija i vlastitu praksu s arhitektom Veljkom Kauzlarićem.
U Zagrebu gradi nekoliko višestambenih zgrada u proširenom zapadnom donjogradskom tkivu, a potom i svoje najpoznatije djelo u prepoznatljivoj bauhausovskoj estetici, atelijer za brata kipara Emila Bohutinskog (1939-1945) u Jadranskoj ulici. S elementarnom kubičnom formom, velikom staklenom stijenom, promišljenim zenitalnim osvjetljenjem, funkcionalno organiziranim prostorom i eksponiranim konstrukcijama i materijalima – opekom, armiranim betonom i staklom – atelijer svjedoči o živoj prisutnosti bauhausovske misli u zagrebačkoj sredini. Besprijekornim funkcionalnim rješenjem i reduciranim minimalnim sredstvima kojima postiže maksimalni oblikovni efekt, atelijer Bohutinsky ističe se kao konceptualni izdanak inovativne bauhausovske arhitektonske ideje i znak prostorne filozofije tog avangardnog umjetničkog rasadnika.
U razdoblju nakon Drugog svjetskog rata Bohutinsky surađuje s arhitektom Jurjem Denzlerom, profesorom Tehničkog fakulteta u Zagrebu, na projektima niza infrastrukturnih objekata, termoelektrana i transformatorskih stanica. Zbog toga 1948. godine postaje asistentom na Arhitektonskom odjelu Tehničkog fakulteta.
No, već sljedeće godine, na tragu svoga životnog sna, odlazi za Sjedinjene Američke Države, prvo u Chicago a potom u Honolulu, gdje nastavlja arhitektonsku karijeru i ostaje do kraja stvaralački intenzivnog i burnog života”, stoji u pozivu.
Fotografije: www.baunet-info.com