Njemački arhitekt Frei Otto (31.5.1925. – 9.3.2015.) proglašen je četrdesetim dobitnikom Pritzkerove nagrade, izvještava ArchDaily. Objava je iznesena javnosti dva tjedna prije službenog proglašenja zbog tužne vijesti o smrti ovog njemačkog arhitekta i inženjera konstrukcije, najpoznatijeg po Olimpijskom stadionu u Munchenu iz 1972.g. Frei Otto je bio pionir napetih struktura i predstavljao je drugačije, suosjećajnije lice Njemačke.
U priopćenju žirija kaže se da je Frei Otto svoju dugu karijeru proveo istražujući, eksperimentirajući i razvijajući jednu od najosjetljivijih arhitektura koja je utjecala na brojne druge arhitekture diljem svijeta.
“Poduke njegovog pionirskog rada na polju prozračnih konstrukcija koje su prilagodljive, promjenjive te pažljivo korištenje ograničenih resursa, relevantne su danas kao i kad su bile predlagane prvi put, prije preko 60 godina. Prigrlio je definiciju arhitekta koja u sebi objedinjava istraživača, izumitelja, inženjera, graditelja, učitelja, suradnika, čovjeka koji brine za okoliš, humanista i tvorca značajnih građevina i prostora.
Olimpijski stadion, München
Cijeli životni vijek Frei Otto je stvarao imaginativne, svježe i besprimjerne prostore i konstrukcije. Također, kreirao je i nova znanja. U tome leži njegov duboki utjecaj: ne u formama koje bi se kopirale, već u putevima koji su se otvorili njegovim istraživanjima i otkrićima.
Njegovi doprinosi na polju arhitekture nisu samo u vještini i talentu, već i u darežljivosti. Zbog vizionarskih ideja, znatiželjnog uma, vjerovanja u slobodno dijeljenje znanja i otkrića, kao i zbog njegovog kolaborativnog duha i obzira prema pažljivom korištenju resursa, dodjeljuje mu se Pritzkerova nagrada za 2015.”, stoji u obrazloženju žirija.
Multihalle u Mannheimu
Iako je, nažalost, preminuo prije svečane dodjele, Frei Otto primio je obavijest od izvršne direktorice nagrade, Marthe Thorne, te je nakon njenog posjeta izjavio:
“Presretan sam što sam primio nagradu i zahvaljujem žiriju. Nikad nisam učinio ništa da bih osvojio ovu nagradu. Moj arhitektonski poriv bila je želja da projektiram nove tipove zgrada za siromašne ljude, pogotovo nakon prirodnih nepogoda i katastrofa. Sretan sam čovjek.”
U nastavku donosimo video o izgradnji njemačkog paviljona za EXPO 1967.g.
Foto: wikipedia