U Švedskoj uskoro kreće val gradnje potaknut dvjema potrebama: onom za povećanjem broja stanova za mlade, što na sebe veže njihovu mobilnost pri zapošljavanju, te onom za energetski učinkovitom arhitekturom. Sve više općina u Švedskoj donosi strateške planove da se u idućih tridesetak godina potpuno oslobodi ovisnosti o fosilnim gorivima, a to traži i arhitektonske prilagodbe.
House Husarö, Tham & Videgård Arkitekter
Također, za razliku od većeg dijela Europe, imaju uvjete pozivati se na “Miljonprogrammet” (Million Programme), ambiciozan projekt stambene izgradnje koji je bio na snazi od 1965. do 1974. godine kada je u zemlji sa otprilike osam milijuna stanovnika izgrađeno gotovo milijun stanova i niz novih naselja. Od 1. siječnja mijenjaju se zakoni kako bi se skratila procedura izrade planova, ali se, sudeći po podacima koje možemo pronaći na službenim švedskim stranicama, radi o osvježavanju klasika, a ne o radikalnim promjenama.
Öijared Hotel, Kjellgren Kaminsky Architecture
Stabilnost, vjerojatno nepojmljiva većini projektanata s ovih područja, dala je prostor i za eksperiment i igru, s naročitim naglaskom na održivost. Uz već visoku kulturu prostora i uigran sustav planiranja, inventivni odgovori na izazove čine se daleko više mogućim nego u sredinama gdje je jedina konstanta diskontinuitet. Nije ni Švedska imuna na klimatske promjene niti na politike zapošljavanja i migracije u ostatku Europe, no uvjeti u kojima se na te probleme odgovara arhitekturom i urbanizmom značajno se razlikuju.
Råå Day Care Center, Dorte Mandrup Arkitekter
Usprkos tome, vrijedilo bi obratiti pažnju na skore natječaje ili barem pratiti kako se pristupa problemima suvremenog urbanizma, ne zato jer ćemo u nekom skorom vremenu postati “Švedska”, već jednostavno zato što se neki dobri alati, umjesto da stalno otkrivamo toplu vodu, mogu primijeniti i u našem neredu.
Foto via Archdaily